Keresés

Részletes keresés

bd Creative Commons License 2001.03.23 0 0 61
index/MTI:

marad tehát a nemzetközi űrállomás tekintetében való együttműködés

bd Creative Commons License 2001.03.10 0 0 60
Megzuhant a Yahoo is

index 2001.03.10.

bd Creative Commons License 2001.01.31 0 0 59
Közeleg az igazság pillanata a
Közel-Keleten
jan. 31. 18:16
Karnyújtásnyi közelségbe került a
végső megegyezés a Közel-Keleten,
miután kiszivárgott, hogy a
szombaton véget ért tabai tárgyalások
gyakorlatilag az összes fontos
kérdést rendezték valamilyen
formában az izraeliek és a palesztinok között. ť

Fenti írást az indexről másoltam.
Írója az igazság pillanata helyett talán a megegyezésről akart írni, a címben szereplő kifejezést más esetben szoktuk (volt) használni.
Manapság egyre gyakoribb, hogy a szövegkörnyezetbe nem illő szavakat, kifejezéseket használnak politikusaink, publicistáink. Egy gyöngyszem a parlamentből. "én a demokrácia mellett tettem le a lantot".
bd

bd Creative Commons License 2001.01.18 0 0 58
index techn-en:


- g -, -rc-
2001. január 16. kedd 19:20
.
.
.

A fájlcsere egy peer-to-peer dolog.

pancho Creative Commons License 2000.12.01 0 0 57
Én egyszer már írtam ilyen ügyekben nekik, aztán le is ugattak, hogy nincs idejük átnézni, olyan gyorsan kell beírniuk a híreket. Az időnként durva nyelvtani és helyesírási hibák, úgy látszik, nem zavarják őket. Pedig ammennyi lét most az Indexbe fektettek, már telhetne egy korrektorra.
bd Creative Commons License 2000.12.01 0 0 56
Index mai hírei között

A cég számítógépállományát vizsgáló szakértők az Index információi szerint megállapították, hogy az 1200 számítógépre mindössze 500 jogtiszta operációs rendszer licence van a cégnek

Ugye nem azt akarta közölni az Index, hogy az ő adatszolgáltatása alapján kezdtek vizsgálódni egy cégnél?

bd Creative Commons License 2000.10.18 0 0 55
index mai hírei közt

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium tulajdonában lévő Agrárinnovációs Kht. - amely megrendelte a holland gazdák betelepítéséről szóló tanulmányt - a Népszava birtokában lévő bizonyítékok alapján negyvenmillió forint közpénzt juttatott az FTC-nek egy olyan rendezvényhez kapcsolódva, amit végül meg sem tartottak.

(szerintem alapján helyett szerint)
bd

bd Creative Commons License 2000.10.10 0 0 54
index mai irománya a Kultúra címszó alatt:

Vancsó Zoltán valószínűleg nem földrajz szakosokra targetálta legújabb, Ausztrália című fotókiállítását.

busmagyar Creative Commons License 2000.06.06 0 0 53
Véleményem szerint a Magyar nyelv elhanyagolása inkább az Amerika gyarmatosítási sikereinek köszönhető... írtam ezen egy pár dolgot egy új fórum címen a kulturában, "Magyar Gyarmatosítás és Amerika Bűnei" címen.

Lényege, mej ide szól annyi lenne hogy Magyarok úgy viselkednek Amerika iránt mint a Róma által meghódított népek. Pénzük lassan vándorol ki az országból Amerikai vállalatokhoz mert persze minden ami külföldi (s főleg ha az USÁból való) az menő, és Angolt meng tanulják mint a leigázott népek tanulták latin nyelvű hóditójuk nyelvét akkortályban. Ez a folyamat tette az Angolt is az nevetséges rongy-nyelvé ami manapság. Alig egy lépéssel képesebb mint a nyelvek melyek két népcsoport kreál hogy egymással beszéljenek üzletről, s ezek a pidzsin nyelvek igencsak primitívek.

Előzmény: James (0)
pancho Creative Commons License 1999.09.17 0 0 52
Vagy az irt (mint pusztít) hosszú í-vel, ami az ír múlt ideje... Brrrr...
Na, ezt például én nem tudom jópofaságnak elfogadni, csak trehányságnak vagy ismerethiánynak (inkább az utóbbinak e kettő közül is).
Újlaki Creative Commons License 1999.09.17 0 0 51
A félregépelés, betűkihagyás hozzászólásokban megbocsátható, szerkesztett anyagban már kevésbé. De vannak olyan hibák, amelyek egyszerűen és láthatóan műveletlenségből vagy igénytelenségből származnak.

Típushibák az internet magyar térfelén; mind a szerkesztett anyagokban, mind a fórumokon a hozzászólásokban (egy sima érettségi után ezeket már nem lenne szabad elkövetni):

hirdetés hosszú í-vel;

idegen nevek ragozása kötőjellel akkor is, ha nem néma hangzóra végződnek;

a hét napjai és a hónapok nagybetűvel írva;

népek, nyelvek neve nagybetűvel írva (a csúcs: én tudok Magyarul...);

országok, városok neve idegen helyesírással, pl. Tajvan i-vel és w-vel, Algéria (ország!) Algiers-ként (ez már város!);

összetett szavak írása (pl. odafent az internet-idő különírva);

mértékegységek teljes összevisszaságban, pl. mb (millibit) MB (megabyte helyett), Mb/s p-vel a törvonal helyén, MHz kis h-val (tudom, a Word automatikusan "kijavítja"), a másodperc vagy a millipondot jelentő mp-ként, vagy a teljesen értelmetlen sec-ként (esetleg ponttal a végén, jaj!) a helyes s helyett stb.;

:-) stb. előtt vessző;

felsorolásban és, vagy előtt vessző, mellékmondatok között pedig elhagyva.

Bigiboj Creative Commons License 1999.09.14 0 0 50
Halihó!

Én is nyelv-hívő vagyok, akad is ebből problémám, hogy megsértek embereket, ha kijavítom a cégünknél a kimenő írott anyagaikat. Persze nem kellene megsértődniük (szerintem), de mégis így van.
Szerintem a j vs. ly felcserélése (kétséges, nem poénos helyeken) súlyos őrültség, mert sokak tényleg nem olvasnak elég irodalmat ahhoz, hogy helyesen rögzítsék magukban ezeket az eseteket (a muszáj - ly tényleg nagyon jó példa erre).

De sok más ilyen jellegű példa van még (hosszú és rövid mássalhangzók, magánhangzók stb.) Irígy vs. irigy, kiváncsi vs. kíváncsi, stb...
A rövidítésekkel nincs nagy bajom, csak túl amerikás, amit kezdek utálni. (Rövid u-val). Egy amerikai kolléganőnk belső levelezését pl. képtelenség kifejteni, hemzseg az ilyenektől, hogy CFO és COB, MD, stb.

Én az ékezethiánytól egyébként eltekintek, hiszen sok levelezőprogram nem ismer fel bizonyos magyar karaktereket, és különféle krikszkrakszokkal helyettesíti, aminél még az ékezettelen változat is százszor olvashatóbb.
Azzal maximálisn egyetértek, hogy mindenkinek el kellene olvasni, amit éppen el akar küldeni levélként egy viszonylag széles tömegnek, mert nem csak félregépelési hibák, de értelmetlen mondatok is bőven akadnak.
Szóban még inkább. Az egyik kedvencem egy rendőrségi SZÓVIVŐTŐL származik, azt mondta:
-A fegyver mint lét, az tagadott.
Hogy ez mit jelent, ne kérdezzétek. Mindenesetre napokig idézgettük röhögve!

Na, ennyi, bocs, ha uncsi volt. (Ezt a kicsinyítgetés-elharapódzást pedig azonnal ki kellene írtani a nyelvből!!!!!!!!!!) Ld. még: fincsi, Meki, vacsi, fürcsi, szabi, uzsi, és társaik.

Üdv:
Bigiboj

Utas2 Creative Commons License 1999.09.13 0 0 49
HJM kolléga,

1etértek a magyar nyelvezet használatával, mégha a billentyűzet olykor csábít is némely könnyebbség igénybevételére.

Zsoltu,
legelső beszólásodban legalább egy vesszővel több van, mint kellene.

Utas2 - a vesszőmániás egyébként...

gersu Creative Commons License 1999.09.13 0 0 48
Felhozom, mert érdekes, bár inkább a Magyarulezbe kéne tenni.

Tényleg: ti mennyiben írtok másképp a neten, mint egyébként? Mi mindent lehet az írásképpel kifejezni? Hogyan lehet, ill. lehet-e az író személyiségére következtetni a nyomtatott írásból?

HJM Creative Commons License 1998.06.11 0 0 47
Kedves Skorpió

Örülök, hogy segítségedre lehettem.

Skorpió Creative Commons License 1998.06.11 0 0 46
Kedves HJM !

Sajnos nemtalalt. 1000 km-rel odebb.
Ha kicserelnem a billentyuzetemet, akkor viszont hamar igazad lenne.
(A code pagerol mar nem is beszelve.)

Ettol fuggetlenul, kosz a tanacsot.

Udv

HJM Creative Commons License 1998.06.11 0 0 45
santa hálám örökké üldözni fog.

(Csak vigyázz, hogy utól ne érjen!)

santa Creative Commons License 1998.06.10 0 0 44
Na tessék! Nincs többé Linux!!!, (Nem jött be a gép gazdijának) és máris itt vannak az ékezetek! Bár még mindig ASCII-val kell bepötyögnöm :(((, de ennyit azért megteszek.
aTom Creative Commons License 1998.06.08 0 0 43
sip pista
Ha 101 gombos billentyűzetet és magyar Windows-t használsz, akkor egyrészt ahogy az előttem szóló mondotta, másrészt (jobb oldali) Alt+I=Í.
aTom
recece Creative Commons License 1998.06.07 0 0 42
sip pista,

Alt+J = í

HJM Creative Commons License 1998.06.07 0 0 41
kerenyitomi

Mégsem vagy te olyan trehány.

kerenyitomi Creative Commons License 1998.06.07 0 0 40
Kedves HáJéEmm!!!

semmi porbléma,csatabárd elásva,sŐt megvan az
agyar betükÉszlet is.

azert ragtam be,mert ez a forum azert
tetszik nekem, mert itt mindenki szabadon
L-mondhatja sajat velemeny,es kulturaltan
meg is tudja ezt beszelni a nalanal maskepp gondolkodokkal.és elég sajátos nyelvezete van,olyan mint amikor valaki a barátaival beszélget.
és nálad azt éreztem,hogy túl merev vagy.
-és sajnos ha valaki a határon túl élő magyarokat hozza fel példának,az anyaországgal szemben:hogy az ottaniak szebben beszélnek stb. akkor beindul nállam 1
reflex ami a kisátkos alatt rögzült belém(kisátkos=1990-1994),mert akkoriban
állandóan ezt lehetett hallani.

na mindegy. a lényeg az,hogy aug.6-án Patti Smith koncert a Szigeten

HJM Creative Commons License 1998.06.07 0 0 39
Kedves Skorpió

Ahogy látom az adataidból itt M.o-n élsz.

Kb. 1500-2000 Ft lehet venni magyar billentyűzetet is.

De szoftveresen is be lehet állítani a Code Page 852-őt, és a régi billentyűzetre is lehet ragasztani átlátszó fóliás betűket.

Egyszóval ha akarod akkor könnyen megolható a probléma.

De ezt ne vedd úgy mintha kötelező lenne.

Bagolymondja Creative Commons License 1998.06.07 0 0 38
Na csak hogy beleszóljon még egy kiadós: engem könyvkiadóban dolgozó anyám alkalmaz arra évek óta, hogy magyarítsam az odakerülô szövegeket. Azt hiszem, senkit nem lepek meg azzal a bejelentéssel, hogy az általános állapotok siralmasak.
Amikor idekeveredtem, elôször leesett a fejem az itt dúló nyelvezet láttán, mert nem ritkán épp a legtipikusabb magyar hibák váltak a net-nyelv részévé - de hozzászoktam. Használni nem használom, ahogy az angolból átvett kifejezéseket sem, de nem is javítgatom. A valódi magyar hibákat sem, bár ahogy ezt zsoltu meg is mutatja néha, volna mit. Amíg ez csak ilyen zárt körben mozog, nincs vele baj: szubkulturális nyelvezet. Csak kérek mindenkit, ne vigye ki az utcára.
Remélem, én magam nem követtem el hibát írá közben... (:-))Ja és hosszú ö-t és ü-t nem tudok produkálni itt Svájcban, amikor meg teljesen ékezet nélkül írok, olyankor Macintoshon vagyok, amin mégannyi ékezet sincs.
Skorpió Creative Commons License 1998.06.07 0 0 37
A billentyuzetemen a kovetkezo ekezetek vannak : üÜ, öÖ, äÄ.

Hogy irjam le helyesen azt, hogy : kepesites nelküli hatranyos helyzetü stb... ?

HJM Creative Commons License 1998.06.07 0 0 36
Kedves kerenyitomi

Nem sértődtem meg, de te se tedd!

Írod:
"...mert a szabalyok be nem tartasa metakommunikativ jelzesekkel bir..."
Valóban így van, ha megfelelő stílussal társul de azt hiszem, hogy nálad inkább a trehánysággal.
Egyébként itt senki nem mondott olyat, hogy nem vagy magyar, ez nem MIÉP és FGKP topic.

kerenyitomi Creative Commons License 1998.06.07 0 0 35
nem akarlak megbantani kedves baratom,de:
1.nekem peldaul most nincs magyar ekezetem,mert az ocsem elbarmolta valahova
2.a tarsalgasi stilust az okos emberek ugy definialtak,hogy nem tartja be a magyar koznyelv szabalyait tudatosan,mert a szabalyok be nem tartasa metakommunikativ jelzesekkel bir
3.en peldaul utalom a nagybetuket iras kozben,most hat nem vagyok agyar?
Nehéz ember Creative Commons License 1998.06.06 0 0 34
Gyerekek!
Most, hogy józanabb (s így kevésbé nehéz) fejjel ideolvatam, hát látom, hogy alább skolnyica helyett skolnyikot írtam. Meg a zárójelezés is hibádzik.
Bocs mán mindenkitől!

Egyébként én nagyon bírom bírni a netezők nyelvezetét.
Ami meg a rádió, meg a politika szokásos nyelve, hogy ide is begyönne, brrrrrrr!
Nemrég vettük észre egyik fiacskámmal, hogy az egyik eksonhős hangja valamell ik tivibő
tisztára egy bemondó hangja. Mintha híreket hallanánk! Röhej!
Még szerencse, hogy csak hallottuk, nézni, azt nem
Na szasztok!

sip pista Creative Commons License 1998.06.06 0 0 33
hali,
egy másik listán, ahol valami hasonló vita zajlott, valaki ezt a példát hozta föl:
fokabel/fókabél/főkábel
(remélem, minden vessző látszik...) irjatok még ilyeneket...
üdv
ps.: hosszú 'i'-m nincs
Nehéz ember Creative Commons License 1998.06.06 0 0 32
ZöPö és Zsoltu!

Minketten nehezek vagytok. ZöPö, (Te Igazán nagy vagy! Azér bírod az ajtónálló skolnyik csajszit csakúgy vinni, mi?)
Mindkettő Z betűs! meg mindenféle. Minek zrikájjátok 1mást! Hehe!

Zsoltu, a korrektorság ajánlat másnak is szól, mert vón, akit érdekelne? Ha igen küld hozzám Emíliát lécci!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!