Keresés

Részletes keresés

Ali-bá Creative Commons License 2019.10.15 0 0 30971

Jól tetted a seb feltárását. A farészt kicsit még kapargasd meg, minden elhalt részt, mézgát távolíts el, aztán kend le Fagéllel úgy, hogy legalább fél centi az élő részre is jusson. Évente egyszer ismételd meg. Be fogja forrni a sebet a fa kb. 4-5 év alatt. Nyáron aszályban öntözd meg.

Előzmény: Catman (30970)
Catman Creative Commons License 2019.10.15 0 0 30970

Sziasztok,

 

Van egy kb. 9 éve ültetett germersdorfi cseresznyefám. A talaj fölött a törzsével mindig probléma volt, kirepedt a kéreg, kéregmoly is volt, mézgásodott, stb. Ettől függetlenül a fa egészségesnek tűnik, szépek a levelei, termés is sok van rajta.

 

A kéreg ugyan szépnek tűnt a törzsén néhány repedést leszámítva, nem akartam eddig bolygatni, de ma gondoltam egyet, és lehántottam, ami le akart jönni. Hát, a képeken látszik az eredmény... Kívülről ennek semmi nyoma nem volt. Mi csinálhatta ezt? Gomba? Kéregmoly? És mit tegyek vele?

 

homerx Creative Commons License 2019.10.15 0 0 30969

szerintem meg pont az a baj, hogy szarazon van. ertsd, nem kapnak a levelek sosem esot, mivel fedett erkelyen van. lehet, hogy pont ezert is tamadta meg a pajzstetu is. fuvesemberrel beszelgetve azt a tanacsot kaptam a pajzsteture, hogy kezeljem le a kapott szerrel ketszer, es sorrel permetezzem be a leveleket, mert az szakosan lehozza a fekete koszt rola. a gazdaboltban 1-2 csepp mosogatoszert ajanlottak a permetlebe, amirol a fuvesemberem lebeszelt, a sort preferalva kulon permetkent a permetszer utan kb 2 hettel.

Előzmény: beetee (30966)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.10.15 0 0 30968

Én szántok 35cm mélyen a forgókat meg ásom ha bírom szintén 35cm mélységig ! Minden évben ! A gomba trágya már szerintem csak a komposzttal egyenlő ! Ősszel beásva a felét vinném bele ,mert az mélyre kerül, a többit tavasszal vinném bele kapálógéppel ,hogy a növény találjon tápanyagot a csirázás után is ! A felszínre is jó hatással lenne a nyár folyamán a felszínbe dolgozott trágya ! A trágya ha a felszínen adagolod csak úgy december elején szórd ki amikor már nem szárad fel a semmi és nedves marad ! A fűre is későn szoktuk a trágyát kiszórni ,minél apróbbra vagdalva ,a többit a téli csapadék elintézi ,bemossa a tápanyagokat ! Tavasszal érdemes a felesleget legerebjézni és a komposztba gyűjteni !

Előzmény: taormina001 (30967)
taormina001 Creative Commons License 2019.10.15 0 0 30967

Itt is megpróbálkozok, mert sehol máshol nem kaptam választ, és tágabb értelemben végül is ez is növényvédelem. Az ásásról van szó, amit úgy tünik, az egész forumban évek óta már csak én gyakorlok. Nálam olyan a talaj, hogy minden évben az egészet egyik sarkától a másikig komplett föl kell ásni, mert különben következö évben már csak csákánnyal lehetne megmüvelni. De nem csak emiatt; ilyenkorra már annyira elgyomosodik, össze-vissza szövödik mindennel, hogy azt így jövöre már nem lehetne fölhasználni. Mások ezt hogyan intézik?

 

Ezúttal a gombatrágyáról szeretnék érdeklödni: azoktól szeretnék kérdezni, akiknek tapasztalata van vele; ebböl sikerült most jelentösebb mennyiséghez jutni.

A tápértékéröl megoszlanak a vélemények, némelyek szerint meg se közelíti az állati trágyáét, mások szerint vetexik vele. Ti hogy látjátok?

 

Nekem most mindenképpen arra van szükségem, hogy a talaj szerkezete jelentösen javuljon, ez talán a tápanyagutánpótlásnál is fontosabb. Régen használtam már gombatrágyát, de az egész kertre mindig csak annyi volt, amennyit egy kombi autóval el tudtam szállítani. Az elmúlt években pedig marhatrágyát használtam, de ebböl is csak 8-10 zsák jutott az egész kertre. Most végre valamiböl SOK van.


A másik kérdésem az alkamazására vonatkozik: Ez a gombatrágya valamiféle átmenetnek tünik a talajtrakaró és a klasszikus trágya közt. Az ágyásokban nem probléma rendesen bedolgozni, azaz ásóvillával beforgatni. De mit tegyek az olyan helyeken, ahol fölszínen futó gyökerek, föld alá visszahúzódott, vagy akár föld feletti évelök miatt nem tudok ásni? Elegendö, ha a felszínen szétterítem, és a villával esetleg kicsit mexurkálom? Mindig azt hallom, hogy a trágyát a legrövidebb idön belül be kell forgatni, mert különben elvész a nitrogéntartalma. De mi lesz, ha a fölszínen marad? Persze egy része biztos bemosódik, meg a giliszták is elvégeznek egy csomó munkát, de vajon kifejti-e így is a hatását?

beetee Creative Commons License 2019.10.13 0 0 30966

Biztosan nem a pajzstetűtől van.

Nem vagyok otthon babér-levélbetegségekben, de nagyon valami gombásodásnak tűnik.

Pl az első képen bal alul belógó levél szélénél most indul.

 

Nem esett rá eső, vagy nem volt sokszor párásítva? Mintha a laposan álló levelek lefelé görbülő részénél indulna a háttérben lévő felfelé állók meg hibátlanok.

Arról gyorsan lefolyt a víz, és fel tudott száradni.

 

Ha csak ennyi a gond, akkor szedd le és kuka. És tartsd szárazon a leveleket.

Előzmény: homerx (30965)
homerx Creative Commons License 2019.10.13 0 0 30965

azt mar megalapitottak, hogy pajzstetu tamadta meg a baberomat. ettol lehet ez a szaradas is? tegnap vettem ra szert, ma lekezelem, de gondolom ezeket a leveleket mar celszeru eltavolitani.

 

kavicsos64 Creative Commons License 2019.10.08 0 0 30964

És egyben minden permetezés alapja ! Külön réz és külön kénes-olajos lemosóval !

Előzmény: pacsepa (30963)
pacsepa Creative Commons License 2019.10.08 0 0 30963

A lemosózás lényege, hogy a fát "beáztassuk" a lébe. Azt szerintem túlzás kijelenteni, hogy semmit nem ér, nagyon is ér!

Az viszont igaz, hogy a tavaszi lemosó permetezés sokkal fontosabb és hatásosabb, különösen a gombák ellen.

Előzmény: arpad-lajos (30962)
arpad-lajos Creative Commons License 2019.10.08 0 1 30962

A baktérium ellen a lemosózás nem sokat ér, mivel a baktériumok a rügyek pikkelylevelei között védve azoktól telel át. A védekezés fő időszaka tavasszal van, amikor a rügyek fakadnak és a rügypikkelyek kezdenek kinyílni. Ilyenkor Silwettel kiegészített rézkészítmények 4-5 naponkénti permetezésével (2-3X) meg lehet fogni a tavaszi fertőzéseket.

Én nem permetezem a diófát, képtelen vagyok egy 10-12 m magas fát teljesen bepermetezni. Így aztán marad a beteg diók kapirgálása és azonnali feltörése. Ilyenkor még a dióbél nem barnult meg.

Előzmény: Debrin (30959)
pacsepa Creative Commons License 2019.10.08 0 0 30961

Hátha felfedeztem a spanyolviaszt! :-)

Idén mindenen hemzsegtek és hemzsegnek a poloskák. Tavaly sem volt másképpen.

Tavaly a paradicsomomat többször kellett permeteznem ellenük (Karate), mindig, amikor egy-egy újabb generáció indult.

Idén sem volt mentes a poloskáktól, de valahogy lényegesen kisebb volt a nyomás, mint korábban. Eközben még a mogyoró is tele volt velük...

Kerestem, mi a különbség? Paradicsom fajtája? Az biztosan ne, ugyanaz...

 

Nem maradt más, mint a paradicsomok mellé-közé ültetett növény... Ez:

 

 

 

Nem tudom a becses nevét, tavasszal vettem egy kertészetben "Lime" fedőnév alatt. A levelek letépve, megdörzsölve megdöbbentően visszaadják a jellegzetes lime illatot és aromát, mondjuk egy jó kis limonádéval, vagy bármilyen más itallal. Nálam láthatóan jól érezte magát. A levéltetvek időnként meglepték a hangyák segedelmével, de ezen könnyen úrrá lettem. Egyéb kívánsága nem volt, vizet kapott bőségesen, automata locsolta minden éjjel.

öreg_néne_b Creative Commons License 2019.10.08 0 0 30960

Lemosásra bármelyik réz jó. De hogyan akarod lemosózni a diófát?

Előzmény: Debrin (30959)
Debrin Creative Commons License 2019.10.08 0 0 30959

diófa baktériumos betegsége ellen ezt javasolták lemosásra, vagy a sima rezes készítmények is jók erre?

Előzmény: beetee (30958)
beetee Creative Commons License 2019.10.08 0 0 30958

Cuproxatot nem túl gazdaságos lemosózáshoz használni.

Modern rézkészítmény, kifejezetten a vegetációban jó, mert nem/kevésbé perzsel.

 

Lemosózáshoz simán elég valami olcsóbb réz, úgyis nagy mennyiségben, pazarlóan kell kijuttatni.

És vannak olajjal eleve mixelt réz alapú lemosópermetek is.

 

Előzmény: Debrin (30957)
Debrin Creative Commons License 2019.10.07 0 0 30957

A cuproxat ismertetőjében találtam az alábbit:

 

" A Cuproxat® FW-hez adott olaj jelentősen emeli a biológiai hatást."

 

De milyen olajat és mennyit célszerű hozzáadni lemosózáshoz?

cornelian111 Creative Commons License 2019.10.07 0 0 30956

Megnézem, köszönöm!

Előzmény: kavicsos64 (30950)
cornelian111 Creative Commons License 2019.10.07 0 0 30955

Körbenézek ott, köszi. Gondoltam a tartásra, de 3 évig olyan jól elvolt, és semmi nem változott. Azért próbálom pátyolgatni. :)

Előzmény: CBNora (30949)
pacsepa Creative Commons License 2019.10.06 0 0 30954

Lombhullás után!

Előtte takarítsd össze a leveleket a fa alatt, szállíttasd el, komposztáld be!

Előzmény: borsosa (30953)
borsosa Creative Commons License 2019.10.06 0 0 30953

Sziasztok!

Az őszi lemosó permetezést mikor érdemes megcsinálni? Lombhullás után vagy amikor még vannak levelek a fákon?

kavicsos64 Creative Commons License 2019.10.05 0 0 30952

Alkatrész honnan lesz ha netán törik a fúvó cső ?

Előzmény: Debrin (30951)
Debrin Creative Commons License 2019.10.05 0 0 30951

Motoros permetezőből milyet ajánlanátok, ami nem százezrekbe kerül és 10m körül elvisz függőlegesen? Nem kell stihl stb. minőség, ritkán, kevés fára használnám, viszont a diófáim is betegek, ezért jó lenne azokat is lekezelni..

 

Ezt a gépet néztem, ilyesmi árkategóriában ez találtam ami a legerősebb 5,6le 79cm3 motorral szerelve:

Tudom hogy ez nem oleo-mac hanem vmi román koppintás omac, kasei motor van rajta

 

https://www.emag.hu/o-mac-pro-series-3wfb-30e-porlaszto-5-6-le-79-cm3-kasei-motor-ketutemu-motor-nyomasfokozo-szivattyuval-5580-02345/pd/DRHLJLBBM/

 

Esetleg mást mit ajánlanátok?

kavicsos64 Creative Commons License 2019.10.04 -1 1 30950

Talaj ph mérnék ,ezt a tünetet nálam a magas lugos talaj okozza .

Előzmény: cornelian111 (30948)
CBNora Creative Commons License 2019.10.04 0 1 30949

Nincs ilyen növényem, nem nagyon értek a trópusiakhoz, de szerintem inkább valami tartási hiba lehet, nem fertőzés.

Kérdezd meg itt is:

https://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9119929&la=152613878

Előzmény: cornelian111 (30948)
cornelian111 Creative Commons License 2019.10.03 0 0 30948

Sziasztok!

 

Van három vietnami fácskám. A pontos nevüket nem tudom, mindenesetre valamilyen licsi féle gyümölcs magjából hajtattam őket.
A két nagyobb már három, a kisebb egy éves. Pár hete mindegyiket ellepte a fotón látható foltosodás, a leveleik pedig elkezdtek besárgulni. Ez valami gombásodás lehet? És ha igen (illetve, ha nem...), mit csináljak velük? Meg lehet valahogy menteni őket? Köszönöm a segítséget!

kavicsos64 Creative Commons License 2019.10.01 -1 0 30947

Ahogy az idő engedi fújjad a másodikat 1-2 nap elég szerintem ! Ha megromlik az idő nem tudod csinálni !

Előzmény: naivkezdo (30946)
naivkezdo Creative Commons License 2019.10.01 0 0 30946
2 fújás között mennyi időt szoktál hagyni? Most bór+alap wuxal volt, következő akkor bór+mikramid lesz.
Köszi
Előzmény: kavicsos64 (30945)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.09.30 -1 0 30945

Amíg le nem fagy a levél addig van időd ! Én még nitrogénnel is le szoktam permetezni ilyentájt !

Előzmény: naivkezdo (30939)
pacsepa Creative Commons License 2019.09.30 0 0 30944

A vágási felület kenegetése azért kétséges, mert a fa igyekszik a sebeket gyorsan lezárni. Ahogy a Te sebeiden is var képződik. A fa vágása kissé időigényes dolog, mire feldarabolják, gallyazzák, elhordják, a csatornákat lezárhatja a fa, de legalábbis csökken a hatásfoka. Te akkor férsz hozzá kenegetni... Sokszor látni is, hogy a vágási felületek elszíneződnek fél óra alatt...

A furatnál is ez lenne, de ott a fúrás után azonnal rátöltöd a gyomirtót.

Előzmény: budai2 (30943)
budai2 Creative Commons License 2019.09.30 0 0 30943

 Én akáccal  jártam úgy, hogy azt  hittem, hogy  győztem. Azért írtam korábban, hogy  kell egy fél év, mert addig semmi sem látszott a túlélésből  (ez egy metszlap kenegetéses, tehát  más technika volt, mint a Tied). Aztán elfeledkeztem a dologról, és most kezdhetem előlről.

 

Szóval azt javaslom, hogy késő tavasszal is figyelj oda, hátha mutatkozik  valami túlélés....

Az  ordog nem alszik.

 

Előzmény: pacsepa (30936)
budai2 Creative Commons License 2019.09.30 0 0 30942

Ez jó ötlet.  Köszönöm.

Előzmény: pacsepa (30937)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!