Keresés

Részletes keresés

stevemegane Creative Commons License 2013.06.25 0 0 85925

Benned pedig megvan a kellő alázat. Talán túlságosan is. A hozzá nem értő ember segítséget kér és fellengősen válaszolsz.

 

1. Nem vagyok szakmabeli. Ezért nem is lehet meg az alázat. Azt rábízom a pálinkafőző szakemberre, ahova cefrét fogom vinni.

2. Nem én választottam a legnehezebben kezelhető cefrét. Ilyen fa van az udvaron, amit vettünk. Jobb, ha hagyok lehullani kb. 600kg termést?

    Nagyon szívesen eladom a cefrét hozzáértőnek, ha ez nem ütközik jogszabályba (nem tudom, hogy a cefrét lehet-e adni venni), feltéve, ha mond egy jó árat.

3. Megvédeném a cefrét, ha segítettél volna. Már kérdeztem, hogy milye nsavat és mennyit kell bele tenni, illetve mit kell csinálni vele. De sajnos szakmai féltékenységből nem válaszoltál.

 

Minden tanácsot örömmel veszek és köszönök, de a kioktató, semmitmondó válaszokkal nem tudok mit kezdeni.

 

Előzmény: snapszmester (85923)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.25 0 0 85924

Értem. Az egyikből még le kéne adnod, a másikra meg gyúrnod kéne vazze. :-)

Előzmény: zsuzska60 (85921)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.25 0 0 85923

Még nincs meg enned a kellő alázat a szakm... foglalkozás iránt. A legnehezebben kezelhető cefrét választod, már a végeredményre gondolsz, de a cefrézést még nem érted. Elhúzódó erjedésre készülsz, de megvédeni nem akarod a cefrét. Még tudnám sorolni, de olvass és Te is megérted.

Előzmény: stevemegane (85918)
tothbalazs262 Creative Commons License 2013.06.25 0 0 85922

Üdv! Olvasgattam a fórumot és lenne egy kérdésem! Nem pálinkát szeretnék főzni (ahhoz nem értek), hanem házi alma pálinkát szeretnék elrakni az ősszel csipkebogyó ágyra. Lenne valakinek egy jó ötlete, hogy mit rakjak még hozzá? Valami olyasmire gondoltam, mint a zöld dió likő csak csipkebogyóból. Köszi

 

Üdv.

zsuzska60 Creative Commons License 2013.06.25 0 0 85921

90 kg szeretnék lenni 60 éves koromban, és még a 90 kg-t szeretném felemelni... :-)

Előzmény: snapszmester (85914)
vasbicikli Creative Commons License 2013.06.25 0 0 85920

Ha úgyis alakítanod kell a páracsövet, akkor a sisak feletti könyök helyett tegyél egy T idomot (nézhet oldalra is az elágazás, ha felfelé nincs helyed), itt be tudod dugni a hőmérőt, ha majd lesz. De anélkül is nyugodtan nekikezdhetsz, ahogy itt előttem már megírták, nem kell túlkombinálni, a gyakorlatban sok minden letisztul majd.

Hordót meg akkorát vegyél, hogy 3/4-ig legyen tele a cefrével, akkor van hely a felhabzásnak (még így is meg tud viccelni néha, szoktam tenni alá egy kármentő tálcát).

Forr a cseresznyém, olyan illata van, hogy... :o)

 

Előzmény: truffle (85889)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.25 0 0 85919

                                          vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

  www.snapszmester.try.hu 

       Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 http://snapszmester.uw.hu/gyakorlati_palinkafozes.pdf

 

Előzmény: sogi01 (85890)
stevemegane Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85918

Miért írtad, hogy nem lesz jó pálinkám?

Segítenél és elárulnád?

 

Előzmény: snapszmester (85905)
truffle Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85917

Feriba51-Palika83-snapszmester, köszönöm a biztattást...nekilátok. 

Rögtön egy kérdés. Cefrés hordóm sincs még: van-e valami minimálisan ajánlott magasság a cefre tetetje és a hordó széle között, ami a bunda óvatos lenyomásakor nagyobb biztonsággal megvéd, hogy ne kerüljön bele levegő?

Kösz.

bujukcekmece Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85916

...azt mondom:)

 

Van egy öklömnyi sziklám, azt szoktam kis mennyiségű bor főzésekor a kuktába rakni, mert az is néha pöfög. Bár az is érdekes, hogy csak elekromos fűtőlap esetén, gáz alatt nem jellemző, ritka. Lehet a kis karcos kevesek, de a kő vagy porcelán tányértörmelék tuti! Kipróbáltam! Azt hiszem Barkóca is használt néha forrkövet.  

Előzmény: szilvakukc (85912)
HondaKiller Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85915

Köszönöm a tanácsokat és ötleteket. Még a héten elvégzem a vízpróbás tesztet a spirálon. A következő mosáskor pedig dörzsit fogok használni. Túl nem volt hajtva mert próbáltam h vissza veszek a lángon akkor a puffogás mellett még folyni is alig akart. Szóval köztetek senki se használ ehhez hasonló főzőt ( http://www.palinkafozo-gep.hu/?9,hu_palinkaf%C5%91z%C5%91-40-literes.-tobb-informaco-itt! ) Egy "negatív" véleményt már kaptam róla. De ugye azért csak nem olyan rossz ez ?

snapszmester Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85914

Ezek szép számok, de hogy nem a Te paramétereid az biztos. Lehet hogy Lindáé, de emlékeim szerint az karcsúbb. :-)

Előzmény: zsuzska60 (85906)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85913

Előzmény: szilvakukc (85912)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85912

Tehát úgy érted, a kicsi karcok, a pinduri karmocskáikkal megfogják a gőzmolekulák grabancát, hogy "hová, hová, elvtárs? Pufogni igyekszünk?" Akkor az enyémeket ki kő rúgnom. Pár éve használom a főzőt, párszáz dörzsin túl van, oszt ugyanúgy pufog, mint fénykorában. Meg egyébként milyen gőz? Nem kéne annak lecsapódni a hűtőspirál rejtelmes szövevényén általvezető viszontagságokkal teli út során? Bizony az enyémnél is tiszta, sima levegő lüktet az egyébként kifogástalanul folydogáló folyadék felett. Viszont megtaláltam az ellenszerét, 100% biztonságú megoldás: Leszarom!:))

Vörösmarty-t hívtam segítségül, hidd el, sokat segít néha egy vers:

"És jőni fog, ha jőni kell,

  Az a hülye pufogás!

  De, ha szar lett a páleszem,

  Ez nem lehet kifogás!":DDD

Előzmény: bujukcekmece (85910)
hevezoli64 Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85911

...))))))

 

Előzmény: zsuzska60 (85906)
bujukcekmece Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85910

Bár nem írtad, hogy cefrefőzés esetén van-e a jelenség, mert új gépeknél elég gyakori, hogy mivel az üst fala viszonylag karcmentes, a gőz hullámszerüen távozik. Ezt egy jókóra kő behelyezésével (forrkő) meg lehet oldani, vagy fémdörzsi szivaccsal kicsit csiszold meg a főző üst felületét. Ez a jelenség (amit írtál) amúgy finomításkor a leglátványosabb. Mindkét főzőmnél előfordult. Erre szokták mondani, majd beáll! Persze a valóság az, hogy majd a használat és tisztítás során bekarcosodik:) Ha a hűtőspirál egyenletesen lejt, 100%-hogy ez a hiba! Erről előbb győződj meg!

Előzmény: HondaKiller (85896)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85909

Vedd le a páracsövet a hűtőről. Önts vizet a hűtőbe, ha el állt a folyás a fújj bele. Ha levegő jön belöle jó, ha víz is akkor nem jó.

Előzmény: HondaKiller (85907)
foxrudi Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85908

Üdv.Nem hajtottad nagyon??

Esetleg a hűtőd jól volt telepítve (nem ferdén)?Mert enyhe spirál lejtésnél így is dobhatsz bele egy kis kontrát!!

Prémium főző?Szétnézhettél volna,mielőtt elkapkodod a vásárlást,vagy kérhettél volna tanácsot.

  Számomra alap,hogy a páracső,az üst felé lejt.Persze ahány ház,annyi szokás.

Előzmény: HondaKiller (85907)
HondaKiller Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85907

http://www.palinkafozo-gep.hu/   Itt vásáróltam. Nevébe benne volt h prémium. Más oldalakon találtam szintén 30-40 litereseket jóval olcsobban (30-40ezrekkel) gondoltam a drágább jobb is. Megnéztem a spirál is lejt kivezető nyilás fele. Szóval ez a szaggatott folyás (levegő lüktetés) nem normális dolog? :/

Előzmény: snapszmester (85898)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85906

90-60-90 :-)

Előzmény: steelhaand (85902)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85905

Neked eben a szezonban nem lesz jó pálinkád. Ahogy 6.ik Lenin is megmondta: tanulni3X.

 

Előzmény: stevemegane (85903)
csiba00 Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85904

Tudom, tudom. Nekem, ami a földön van az amúgy is szamóca :) A bolti árakra gondoltam, mikor írtam.

Előzmény: stevemegane (85899)
stevemegane Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85903

Én sem gondoltam az eladásra, csak kíváncsi voltam.

 

Milyen savat és mennyit kell hozzá tenni?

Előzmény: peca_matyi (85901)
steelhaand Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85902

Szia Linda!

Engem érdekelne még. Valami elérhetőséget és paramétereket küldenél a steelhaand kukac gmail pont com-ra?

Köszi!

Előzmény: zsuzska60 (85894)
peca_matyi Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85901

1.Ezt nem olyan régen írtam egy hasonló kérdésre :

"Az első napi szedést tedd be a hűtőbe. A második napon cefrézed a két napot és a harmadik napit még hozzárakhatod.Aztán a negyedik napon ha kell , akkor vagy hozzáteszed még ( persze ha tart még a forrás ) vagy  kezded előlről az egész mutatványt.

A élesztőgombák 22-24 fokon is dolgoznak. Sőt, mit dolgoznak , egyenesen száguldanak. 30 fokig életképesek.  10 foktól felfelé minél nagyobb a meleg , annál gyorsabbak."

2. Cukor nélkül szerintem is 5-6 literre számíthatsz. Nem mindenki cukorellenes.

Az biztos , hogy 1-2 % nem ront , hanem inkább javít a minőségen. Ráadásul a magasabb alkoholtartalom kicsit segít a cefre eltarthatóságban.

A faeper nagyon kényes.

 

3. Pálinka ára . Jó kérdés , hogy mi mennyit ér. Aztán pedig a boltban veszed , vagy a Józsi bácsitól fenn a hegyen.

A fehér faeper bolti árát nem tudom. De pl a földiszeder bolti ára most 400 Ft / kg kb. a nagykerben. 12-14 kg gyümölcs kell 1 liter pálinkához. + élesztő , pektinbontó , tüzelő , munkadíj. Számold össze . Szerinted ebből mennyibe kerül egy liter pálinka. 

A 800 Ft-os málnát már nem is kezdem el számolgatni.......

A másik pedig , hogy mit mennyiért lehet eladni.

Józsi bácsi a hegyi rettenetét nem tudja többért eladni , mert nem adnak érte többet. Lehet , hogy Te csinálsz egy fantsztukus fehér eper pálinkát és megtalálod hozzá a műértő közönséget és lehet , hogy eladod 8000-ért. Ilyen a piac. De pálinkát eladni nem lehet. Csak saját fogyasztásra lehet otthon főzni !!!!!!!

Előzmény: stevemegane (85895)
hevezoli64 Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85900

Elvi értékről van szó, nem eladási árról. Pálinkát magának főz az ember.

Savat tegyél bele ha nem cukrozod, nehogy megromoljon. Főzni kell hamar a kiforrás után.

Előzmény: stevemegane (85899)
stevemegane Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85899

1. Fagyasztani többszáz kg cefrét nem tudok.

2. Cukrot én sem szeretnék hozzátenni, mert akkor nevezhetem tényleg pálinkának. Állítólag ilyenkor az eper aromája is jobban érezhető.

3. 5-6000Ft fél liter??? Nem földieper, hanem fán lévő fehér eprem van.

    Az általad írt ár valós? Ennyiért el is lehetne adni, amikor a vegyes gyümölcs házi pálinkák 2500Ft körül mennek?

 

Előzmény: csiba00 (85897)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85898

Így, első olvasásra nem tűnik prémiumnak.

A hűtőspirál nem lejt egyenletesen a kifolyás felé. Ellenőrizd le.

Előzmény: HondaKiller (85896)
csiba00 Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85897

Üdv!

 

1, Nincs lehetőséged a gyümölcsök fagyasztására? Aztán, ha összejött egy hordónyi mennyiség, akkor kiolvasztani. Ez olyan szempontból is hatékonyabb, hogy a fagyás miatt roncsolódnak a sejtek, így felengedéskor sokkal levesebb lesz.

 

2, Nem főztem még eperből, de szerintem 6-7 l-re számíthatsz. Én teljes mértékben cukor ellenes vagyok, szóval tőlem csak azt a tanácsot kapod, hogy eszed ágába ne jusson cukrot tenni a cefrébe :)

 

3, 5-6000 Ft-os literenkénti ár még nem is drága. Ne fél litert akartál írni? Bár még az sem tartozna a hú de drága párlatok közé.

Előzmény: stevemegane (85895)
HondaKiller Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85896

Sziasztok! Pár hete olvasgatom a napi témátokat hasznos érdekes dolgok hangzanak el. Nem rég vásároltam egy 40literes prémium főzőt, az normális h főzés közben szaggatottan folyik az anyag főleg amikor már gyengül? hőfok normális 86-92 között. Ha közel hajolok hallani és érezni is a levegő szaggatott fujását. Másik kérdésem olvastam már olyat h a pára csőnek az üst fele kell h lejtsen, az én főzőm a hűtő fele lejt. köszönöm előre is

stevemegane Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85895

Sziasztok!

 

Van a nemrég vásárolt telkünkön egy hatalmas fehér eper fa.

Kb. két hete érik és elkezdtem összeszedni a lehulló epret az alá terített hálóról. A levelek ágak és egyéb szennyeződések kiválogatása után hordóba tettem és a kamrában forr.

 

Lenne néhány kérdésem:

1. Több héten keresztül érik a gyümölcs. Össze várhatom a z összes cefrét? Van, ami már megforrt és van, ami még le sem hullott. A megforrt cefrét lezártam levegőtől.

2. 100kg cefréből mennyi 50% körüli pálinkára számíthatok? Szokták a cefrét cukrozni? Én most nem tettem rá, mert valódi pálinkát szeretnék főzetni.

3. A fehér eper pálinkát nagyon drágá láttam boltokban. Ez az 5-6000Ft-os literenkénti ár valós? Ennyire kuriózum ez a pálinka? Ha igen, akkor jó lesz a vendégeket kínálni.

 

Köszönöm a válaszokat.

zsuzska60 Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85894

van még cseresznye, ha érdekel valakit - Linda

snapszmester Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85893

Nem szeretek egyetérteni bárkvel, de a gyakorlatban többet tanulsz mint itt tőlünk. Meg van a rendszered, állj neki. Kérdések lesznek még, azt felteszed, vagy utánna olvasol és kialakul.

Előzmény: truffle (85889)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85892

Szerintem se várj a főzéssel!!

Az első ugyse fog tökéletesen sikerülni! (de előfordulhat:)Viszont sokat tanulhatsz belöle,olyan dolgokra fogsz rájönni amire nemis gondoltál vagy nincs is leirva sehol!

 

 

Előzmény: truffle (85889)
Feriba51 Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85891

 

Helló truffle!

 

Jó ez a „kötelező”, „szabadonválasztott” megnevezés. Igaz a kettő között a határvonal nem annyira éles, de azért nagyon jól érzékelteti a lényeget.

Szerintem egy dologban tévedsz. Nem kell a legprofibb készülékkel kezdeni, mint ahogy a kezdő gépkocsivezető is jobb, ha Trabanttal kezdi (ha egyáltalán talál még), abban nem csinál nagy kárt. Na, meg az igazi művész egy rossz hegedűn is remekel, míg a pancser a Stradivárin (bizonyosan nem írtam le helyesen) is csak nyikorog.

Csinálj valamit azzal a páracsővel és fogj hozzá a főzéshez!!!

Pálinkát lehet főzni nagyon kezdetleges eszközzel is. Aztán majd a fejlesztések hozzák, vagy nem az elvárt minőségjavulást. Például az általad említett hőmérők, szerintem csak karácsonyfa díszek. Mindent elmond a kicsurgó folyadék. A hőmérők arra jók, hogy kissé a dolgok mögé láss, hogy értelmezni tudd a folyamatot, de a döntéseket nem azok alapján hozod.

Valamikor fokoló nélkül főztem az 52 fokos páleszt. Természetesen a mai világban egy alkohol fokoló már kell, de abból sem szükséges a legpontosabb.

A jó a dologban, hogy elég sok itt a „szabadonválasztott” elem és a végeredmény véleményezése is ebbe a kategóriába tartozik.

Ha nem láttad volna eddig ezt a linket, nézz körül itt és rájöszz, hogy mennyire sokszínüek vagyunk:

 

http://schnapsbrennen.at/anlagen.php

 

Jó nedűt!!!!

Előzmény: truffle (85889)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.24 0 0 85890

                                          vf1 linkgyüjteménye 

  Pálinkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

  www.snapszmester.try.hu 

       Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 http://snapszmester.uw.hu/gyakorlati_palinkafozes.pdf

 

Előzmény: sogi01 (85871)
truffle Creative Commons License 2013.06.23 0 0 85889

Kösz! A kedv már megvan, a masina is(én vagyok, akinek nem fér be a tűzhely és a páraelszívó közé). Úgy indultam neki, hogy a faepret nem akarom kihagyni. Aztán vettem egy nagy levegőt, átgondoltam az egészet és kihagytam. Kihagytam a cseresznyét, a meggyet, kihagyom a sárgabarackot(40-50 kg fosókának anyám szorít helyet a fagyosában). Okok: kevés a tudás, kavarognak az eszközök, anyagok, technikák, diagramok, hiányzik az egész átlátása, nincsenek még alapvető mérőeszközeim, pl. a sisakon és a páracsövön nincs hőmérő stb. Annak nincs értelme, hogy belekapkodjak, közben meg jönnek a kudarcok/jön az majd akkor is ha már megvan minden feltétel:)/. Távlati célként a szőlőre koncentrálok, addig összeszedek mindent és csipegetem az infokat. 

Nem sokat fogok kérdezni, itt tényleg minden megtalálható...inkább a hangosan gondolkodók közé tartozom. Aztán majd a "Vének Tanácsa"-továbbiakban VT/:p/-vagy reagál, vagy nem.

Néhány gondolat egy újonnan idetévedt szemszögéből ahogy visszaolvasgatok: sok kezdő ott "zavarodik" meg, hogy vannak az alapvető tézisek amik mindenkire vonatkoznak és tudományosan elfogadottak(pl. a víz 100 °C-on forr). Nincs mese, ez mindenkire vonatkozik. Továbbá vannak a "szabadonválsztottak"(pl. a páracső lejtése milyen szögű legyen?). Ha valaki nem tudja különválasztani a kötelezőket és a szabadonválasztottakat, akkor jönnek azok a kérdések, amire senki nem tud jó választ adni, mert az egyiknek ez vált be, a másiknak az. Egy saját példán: tíz éve sütöm itthon a kenyeret(biztos közületek is sokan sütik), időnként nagyobb nyilvánosság előtt is. Öreg mamika megkóstolja, megkönnyezi, hogy utoljára gyerekkorában evett ilyen kenyeret, majd elkéri a receptet. Később megkeres, hogy az övé nem sikerült. Hát persze, hogy nem, mert igaz, hogy a "kötelezőt" ami mindenkire vonatkozik azt beletette, de a "szabadonválasztottat" már nem tudta alkalmazni. Más a lisztje, ha krumplisat csinált más a krumli vizfelvevőképessége, más a sütője, más a helyiség hőmérséklete. 

Bocs a sok szövegért, nedűs ébredést mindenkinek!

;)

Előzmény: szilvakukc (85846)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.23 0 0 85888

Ez azé, milyen marha érdekes Te! Miből telik erre a cseheknek? Én pölö rendszeresen kijárok a gyerekkel a VB selejtezőkre a Puskás stadionba, de ott az első két ruha sem volt ingyen.:DDD

Előzmény: zsuzska60 (85885)
rézműves1 Creative Commons License 2013.06.23 0 0 85887

...lehet, hogy a Prágaiak is ebbe a nagy rohamba fáradtak bele, mert délelőtt 10-körül, a Vencel-tér még szinte üres volt, pedig szombat este dugig volt a környék emberekkel...

Előzmény: zsuzska60 (85885)
rézműves1 Creative Commons License 2013.06.23 0 0 85886

...nagyon fájin gyerek vagy...miért nem előtte szóltál???:):):)...nemrég értünk vissza a városból (holt fáradtan) és ilyenekkel idegelsz...DDD...

...ezt a rohamot azért még fáradtan is megnéztem volna...:):):)...

Előzmény: zsuzska60 (85885)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.06.23 0 0 85885
Előzmény: rézműves1 (85854)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.06.23 0 0 85884

szerintem egy negyed órát tévedett az időkép....

Előzmény: norris53 (85868)
zozomax Creative Commons License 2013.06.23 0 0 85883

Köszi, fogok még tenni vele kísérletet, majd igyekszem okosabban eljárni.

 

 

Előzmény: snapszmester (85877)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.23 0 0 85882

Hát, nem tudom! A sárgától csak óvatosabbak lesznek, annak meg, hogy megint ugyannannak a kukcinak adj, kicsi a valószínűsége. Mingyá pirosat nekik!! Pirosat a rohadékoknak!! Attó kénytelenek lesznek távozni.:)))

Előzmény: csiba00 (85873)
norris53 Creative Commons License 2013.06.23 0 0 85881

Szép napot kollégák !

Ebben a kánikulában cefrézett csereszne cecrém egy hét alat teljesen kierjedt - unikén élesztő -pektinbontó és egy kis kénsav védelmében - 24 C° on kész a cefre ! jöhet a főzés !

ERJESZTÉSI HŐMÉRSÉKLET-TARTOMÁNY:

15-34 °C hőmérséklet-tartományban erjesztőképes.

norris53 Creative Commons License 2013.06.23 0 0 85880

És még csak nem is biztos hogy rézcsőnek kell lennie - lehet saválló cső is :-)

Előzmény: 1010080 (85878)
Miklós1 Creative Commons License 2013.06.23 0 0 85879

A menetszámnak és az átmérőnek több variációja is megfelel, tehát mindegy, hogy melyiket választod. A csőhossz nem mindegy, de az meg le van írva az egyszeregyben, amit minden reggel belinkel sogi, nézz le  5-6 hozzászólást, de a kedvedért itt van.

A linkek azért vannak, hogy elolvassátok és akkor nem kell egyenként kédéseket feltenni és persze egyenként megválaszolni, amíg csak mindenki meg nem tanul pálinkát főzni:-)

Előzmény: 1010080 (85878)
1010080 Creative Commons License 2013.06.23 0 0 85878

Sziasztok!

 

Azt szeretném megkérdezni, hogy van e jelentőssége a hűtésnél, hogy milyen átmérőben és hány kört tekerek a rézcsövön?

snapszmester Creative Commons License 2013.06.23 0 0 85877

A földi eper az egyik legkényesebb cefre. Kihozatala annyi, amennyinek lenni kell.

Különleges cefrézési eljárást igényel és 3 nap utáni főzést. A pálinkája nem tárolható évekig mert gyorsan öregszik.

 

Előzmény: zozomax (85875)
zozomax Creative Commons License 2013.06.23 0 0 85876

Sztem meg, én borpárlatot érleltem mazsolával meg égetett tölgy pálcikákkal. Elég szép is lett, meg ízlett is mindenkinek.

Előzmény: comad2 (85874)
zozomax Creative Commons License 2013.06.23 0 0 85875

Üdv,

 

Lefőztem a földieper alszeszemet. Ugyan minden eddig főzött dolgomtól különböző lett, de... 
Nem rossz az íze, az illata sem, de viszont nem is hasonlít a földieperre.

Kevés lett a végeredmény is, 30 kg eper+1 kiló cukorból a végszámadáskor mindössze 2.3 liter páinka adódott.

 

Szóval sem mennyiségben, sem ízben, sem illatban nem hozta azt amit vártam tőle, pedig eléggé gondos voltam vele.
Talán túl sokáig vártam a főzéssel,  a CO2 jelenléte miatt, ez már nem fog kiderülni.  Lehet, hogy teszek még egy próbát legközelebb is, de csak kevesebbel. 

 

Végül megágyaztam neki, tettem alá aszalt epret, aztán most érik.
Megmaradni biztos nem fog, de most nem is érte meg amibe került. 

 

 

 

comad2 Creative Commons License 2013.06.23 0 0 85874

Megér egy próbát?

csiba00 Creative Commons License 2013.06.23 0 0 85873

Aggódásodat kicsit irónikusnak érzem alábbi szavaid után: "úgyis csak pálinka lesz belőle. " :)

A jó pálinka alapanyagát igen csak "babusgatni" kell - szerintem. Nálunk az úgy működik, hogy az megy a pálinkának, amit jóízűen meg is ennél, a többi meg lehet pl. lekvár.

 

Amúgy sárga lapok megfelelő időbenés mennyiségben történő kihelyezésével nagyságrendekkel lehet csökkenteni a kukacok számát. Vegyszerek nélkül is nagyon jól gondozhatóak a gyümölcsfák. Igaz, kicsit több törődést igényelnek.

Előzmény: pálinkás-doszi (85859)
csiba00 Creative Commons License 2013.06.23 0 0 85872

Üdv!

 

Elmúlt évek tapasztalatai alapján 100 l cefrlből 6-8 l között változott a kihozatal kb. 47 fokosra számítva. Kizárólag gyümölccsel, élesztővel számolva. Más úgysem való a cefrébe : )

 

 

Előzmény: Kidd 58 (85823)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.23 0 0 85871

                                           vf1 linkgyüjteménye 

  Pálinkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

  www.snapszmester.try.hu 

       Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 http://snapszmester.uw.hu/gyakorlati_palinkafozes.pdf

 

Előzmény: sogi01 (85848)
Feriba51 Creative Commons License 2013.06.23 0 0 85870

"Itt mindent meg lehet találni, ha más a koncepció akkor csinálja azt, nem kell erőltetni.

Akkor lépjünk akcióba ha megkérdőjelezik a tananyagot. A szlogen úgy is az hogy mindenki a saját kárán tanul. Ettől nem kell senkit megfosztani."

 

Bölcs hozzászólás, csak nem öregszel?:-)))))

Jó nedűt!!!!

Előzmény: snapszmester (85866)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.23 0 0 85869

Az semmi! Az időgép szerint meg 1955 November 12.-én 22 óra 4 perckor villám csap Hill Valley városházának óratornyába.:)))

Előzmény: norris53 (85868)
norris53 Creative Commons License 2013.06.22 0 0 85868

Időkép szerint Vál-on jégeső esik !

sogi01 Creative Commons License 2013.06.22 0 0 85867

Egyetértek Mester!Csak azt veszem észre,hogy nem szeretnek visszaolvasni...:(

Pedig itt tényleg megtalálnának a válaszokat!De aki nem keres?.........

Előzmény: snapszmester (85866)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.22 0 0 85866

Itt mindent meg lehet találni, ha más a koncepció akkor csinálja azt, nem kell erőltetni.

Akkor lépjünk akcióba ha megkérdőjelezik a tananyagot. A szlogen úgy is az hogy mindenki a saját kárán tanul. Ettől nem kell senkit megfosztani.

Előzmény: sogi01 (85865)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.22 0 0 85865

" nem teszek hozzá élesztőt."

Te elovastad a reggelinket???? Minden reggel látható.....(hétköznap 06:30 körül hétvégén 08:00 körül ha nem akarsz keresgélni..küldesz egy email címet és Neked külön elküldöm!!!)

Ott mindent megtalálsz amire kérdésed van,csak olvasni kell!

Előzmény: Kidd 58 (85860)
hevezoli64 Creative Commons License 2013.06.22 0 0 85864

A kukac nem, a rothadás igen.

Előzmény: pálinkás-doszi (85859)
hevezoli64 Creative Commons License 2013.06.22 0 0 85863

Itt többen nagyon megínt-dúltak lesznek attól, hogy a cefrézés csinálod a magad feje után, de a végeredménynél kíváncsi vagy a maximumra...

Az élesztő használata (+fajtája) tapasztalatom és az elmélet szerint is javítja a minőséget és a kihozatalt.

Előzmény: Kidd 58 (85860)
Tucso69 Creative Commons License 2013.06.22 0 0 85862

Ha ez a koncepciód, akkor csináld úgy! Nem tudok mást mondani.

A legjobb helyen vagy ahoz, hogy mindent megtudj arról hogyan tudj jó pálinkát készíteni.

 

Előzmény: Kidd 58 (85860)
hevezoli64 Creative Commons License 2013.06.22 0 0 85861

A terv változott, a cseresznye a földön a jégeső után........................................................b+

Előzmény: hevezoli64 (85849)
Kidd 58 Creative Commons License 2013.06.22 0 0 85860

Még csak most fogom leszedni.

Nem átlátszó műanyag hordóban csinálom letakarva a garázsban, ahol elég meleg van.

Ha beindul magától a forrás (már miért ne indúlna? tavaly a szilvába sem tettem és egy nap alatt nagyon megindúlt) nem teszek hozzá élesztőt.

Előzmény: sogi01 (85858)
pálinkás-doszi Creative Commons License 2013.06.22 0 0 85859

Jó napot urak!

Olyan kérdéssel fordulok hozzátok, hogy a cseresznye kukacossága befolyásolja-e a leendő pálinka zamatát? Azért mert a kukac megrágja belül, és ott elkezd barnulni....

Ebben az évben azzal az okkal nem lett erős rovarölővel permetezve mert, úgyis csak pálinka lesz belőle. 

Így nem szerettem volna erős rovarirtóval permetezni, mert az kihat a kert más részeire is.

Dögivel van rajta, már szép bordóvörös, de nem édes. Még kell neki egy hét talán.

Üdv.

sogi01 Creative Commons License 2013.06.22 0 0 85858

Erre így nehéz válaszolni!!!

Hogy cefrézted?

Hol  tárolod? 

Meddig tárolod?

Kapott napfényt?

Előzmény: Kidd 58 (85823)
Babar66 Creative Commons License 2013.06.22 0 0 85857

Hááá szerintem a szilvához képest elég kevés, de a tűztövishez képest meglehetősen sok. Bár attól függ, mennyi a cukra. Az enyém olyan öthárom, de, néha kissé több...   :)

Előzmény: Kidd 58 (85856)
Kidd 58 Creative Commons License 2013.06.22 0 0 85856

Ez egy bölcs hozzászóllás volt! :)

Na de mihez képest sok, vagy kevés?

Előzmény: sleves (85852)
Kidd 58 Creative Commons License 2013.06.22 0 0 85855

Konkrétan arra gondoltam, hogy 100kg cseresznyéből mennyi pálinka jött le.

 

Előzmény: peca_matyi (85827)
rézműves1 Creative Commons License 2013.06.22 0 0 85854

...azt nem tudom, hogy "ócsóbbak-e" itt a lakások, mert itt csak a házassági évfordulónkat ünnepeljük, de a panelt azt sikerült elcserélni, egy kis kertes házikóra...

 

...az a szerencsénk, hogy már sok helyen, az "ócsó" szállodákban is van WIFI-s internet....de mire hazaérünk már otthon is lesz...

 

 

...na megyek, mert itt aztán sok a látnivaló...

Előzmény: sleves (85853)
sleves Creative Commons License 2013.06.22 0 0 85853

Oszt abba a Prágába ócsóbbak a lakások, hogy oda menté'? :D

Előzmény: rézműves1 (85850)
sleves Creative Commons License 2013.06.22 0 0 85852

Jó sokat, ha jó sok cukra van, ha kevés a cukra akkor keveset.

Az enyém adott rendesen amíg ki nem száradt a fa azóta semmit nem ad ;( .

Előzmény: Kidd 58 (85823)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.22 0 0 85851

Beléd is.

Előzmény: rézműves1 (85850)
rézműves1 Creative Commons License 2013.06.22 0 0 85850

...pályinkás jó reggelt a főzőtársaknak...

 

...mivel a lakáscsere miatt, még nincs internetem, innen a Moldva partjáról, Prágából jelentkezem...

...jut eszembe---(Nem tudtok a közelben egy jó kis főzőt???:):):)::DDD)...

 

                                          ...                   ...jó nedűt mindenkinek...

hevezoli64 Creative Commons License 2013.06.22 0 0 85849

Szép jó reggelt!

Nagyon biztató a szomolyai cseresznye alszeszem, finom illat, megfelelő mennyiség. Van cseresznye következik cefrézésre a jövő héten, idén fajélesztővel dolgozom.

sogi01 Creative Commons License 2013.06.22 0 0 85848

                                    vf1 linkgyüjteménye 

  Pálinkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

  www.snapszmester.try.hu 

       Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 http://snapszmester.uw.hu/gyakorlati_palinkafozes.pdf

 

Előzmény: sogi01 (85813)
Tucso69 Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85847

Holnap érdemes lesz bemenned, küldtem bodzát!

Előzmény: szilvakukc (85843)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85846

Jó srác vagy! Érted a poént! Nem baj, hogy nem főztél, Te vagy az a potenciális főző, aki előbb-utóbb kedvet fog kapni hozzá, és nem fog hülyeséget kérdezni. üdvözöllek köztünk!

Előzmény: truffle (85845)
truffle Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85845

:D

Viszik is előre az országot...legalább annyira mint én ezt a topikot :)

Előzmény: szilvakukc (85844)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85844

Erről az a régi vicc jut eszembe, hogy aszongya:

"Te gazsi! Láttá má villamost?

Én nem, de a bátyám má evett is!":DDD

Előzmény: truffle (85841)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85843

Rendben, hívjatok, ha nem veszem fel, visszacsörgök, mert tudom nehéz elhinni, de sajnos dolgozom! Pfúj!:D

Előzmény: sogi01 (85839)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85842

Hát az nem kunszt! Ha marha jól érzem magam, én is beborítom a földet, ha jól kieresztem a hasam, talán szintén van egy méter, bár akkor már nem jól érzem magam.:)) 

Előzmény: hal65 (85836)
truffle Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85841

"Az elméleti és a gyakorlati tények különbsége néha még a tudósokat is zavarba hozzák :-)"

 

Bizony, érzem is a súlyt a vállamon ;-)

 

"De az utolsó mondatod azértnem a gyakorlati meggyőződést tükrözi !!"

Debizony, hogy azt. Igaz, hogy pálinkát még nem főztem, viszont az elszívó filterét én cserélem. 

 

 

 

Előzmény: norris53 (85832)
steelhaand Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85840

Hali, Ribiszke ügyben én is kereslek hétvégén. Thx!

Előzmény: szilvakukc (85826)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85839

Szia Szilva kolléga!

holnap hívlak!

Előzmény: szilvakukc (85826)
jatti1 Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85838

tavaj=tavaly

Előzmény: jatti1 (85837)
jatti1 Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85837

Aki szertne diós pálinkát csinálni annak kb. most kell a zöld diót szednie ha jól tudom. Majd a szakértők kijavtanak, ha rosszat írtam. Csak azért szólok, mert emlékeim szerint tavaj volt róla szó. :)

jatti

hal65 Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85836

Egyszer valahol azt olvastam, hogy ha az élesztők, a szabad levegőn, jól éreznék magukat, néhány óra, (asszem talán egy nap) alatt, 1 méter vastagon boritanák be a földet. Elképesztő a szaporodási sebességük.

Előzmény: Miklós1 (85833)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85835

Nem tesztelés csak kiváncsiság!!( v tudatlanság v értetlenség:)

 

Előzmény: snapszmester (85831)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85834

Téged nem lehet sarokba szorítani. Mindenre meg van a tudományos magyarázatod. Kár, hogy csak kevesen értékeljük.

 

Előzmény: Miklós1 (85833)
Miklós1 Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85833

Az élesztő tömege az erjedés (fermentáció) során egyre nő. A kezdeti adag csak az elszaporodás beindításához kell. Ebből következik, hogy nincs élesztő túladagolás, mert a végén úgyis sokkal több élesztő lesz a cefrében, mint amennyit beletettünk.

A kép forrása ott van az irodalomjegyzékben:

[HÁ08] Dr. Hoschke Ágoston: Élelmiszertechnológia alapjai II. Sör- és szeszipari Tanszék 2008

Előzmény: snapszmester (85825)
norris53 Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85832

Az elméleti és a gyakorlati tények különbsége néha még a tudósokat is zavarba hozzák :-)

De az utolsó mondatod azértnem a gyakorlati meggyőződést tükrözi !!

Előzmény: truffle (85812)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85831

Ismered az órás viccet?

Akinek 1 órája van mindig tuja a pontos időt, akinek kettő, soha nem lehet benne biztos.

Olvasd a reggelinket, mindig egyértelmű információt kapsz.

Azt nem szeretjük, ha minket tesztelsz a másik oldalak fals információi miatt.

Előzmény: Törölt nick (85830)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85830

Nemvagyok programtesztelő! :)

CSak már annyit olvastam a témában ,h ütik egymást a válaszok!

Egyikhelyen ezt "mondják" ,másik helyen azt!(v nincs rola semmi:)

Ezért inkább kérdezek,mégha hülyeségnek is tünik akkor is!

 

Előzmény: snapszmester (85825)
hal65 Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85829

Várlak.

Előzmény: zsuzska60 (85820)
peca_matyi Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85828

Ja és azt még nem is kérdeztem :

élesztővel , vagy élesztő nélkül ........

Előzmény: Kidd 58 (85823)
peca_matyi Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85827

Mennyi ?

Mi a mennyi ?

:-))

Előzmény: Kidd 58 (85823)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85826

A Bigarro, amit a múltkor Zsuzska60 kollégánk szerzett(örök hála Neki), 14/100-at ad.

Ha a 100 kg-ból 22 031db magnál kevesebb jön ki, maradt benne.

Más:

Jövő hét végén lesz Nógrádból ribizli. A fekete 250-270Ft/kg, a piros 150-170ft/kg.

Ha valakit érdekel, jelezze.

snapszmester Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85825

Miklós-Milós, erre a kérdésre muszáj válaszolni mert nem írtál az élesztők túladagolásáról. :-)

Az élesztők folyamatosan szaporodnak a ha megfelelő az életkörülmény. Nem lehet behatárolni hogy most már aztán elég.

A válasz: beleteheted a 200 L-re valót.

Had kérdezzek én is. Nem programtesztelő vagy véletlenül? Azok tudnak kérdezni, hogy bolondbiztos e a rendszer.

Előzmény: Törölt nick (85824)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85824

Sziasztok!

1 csomagban van 200 liter cefréhez fajélesztő,nekem van kb 140 liter cefrém.

Érdemes arányosan kimérni az élesztőt vagy mehet bele az egész?

Van "élesztőtúladagolás"? :)

 

Válaszokat előre is köszönöm!

 

Kidd 58 Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85823

Sziasztok!

Kinek milyen tapasztalata van, mennyit ad a cseresznye?

peca_matyi Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85822

Nem tudommi a bajod. Te 20 éve nyomod a pálinkafőzést. Még nem tudhatsz eleget!!!!! :-))

Előzmény: snapszmester (85817)
peca_matyi Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85821

Alszesz áthabzás .... ugyan már , hol itt a gond ?

Ha a rántott hús habzik át . Na az már gond..:-))

Előzmény: hal65 (85818)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85820

nem fenyegetni akarlak, de megyek!

Előzmény: hal65 (85818)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85819

vannak itt még nyugodt emberek???

Előzmény: hal65 (85818)
hal65 Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85818

A meggy áthabzásáról, eszembe jut egy történet.

Anno mikor az első meggyemet főztem, nagyon megilyedtem, mikor ahol az alszesznek kellett volna folynia, valai "piros lé" folyt. Föl is hívtam izibe egy kollégát, hogy most akkor mi legyen. "Vegyem vissza a fűtést, higítsam meg, vagy tegyek kevesebbet az üstbe?" Ő a rá jellemző nyugalommal ennyit mondott: "Ne idegeskedj! Ha piroslé, hát piros lé..."  Na ebből lett a hal féle újfehértó fürtös meggypálinka. (vf1 csak egyszerűen : nem ötkeresnek hívta) Ezzel csak arra akartam rávilágítani, hogy ha egy kicsit áthabzik, szerintem nem olyan nagy baj. Végül is nem a pálinkára káros anyag jön át, hanem tulképp a cefréből, egy kis "aroma".

Nekem annyi folyt át, hogy éppen nem kellett higítanom az alszet, mert így 26-os lett.

Előzmény: peca_matyi (85814)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85817

Megint kezd olyan lenni mint a savazás.

Többen kipróbáltuk, bevált és jön valaki, hogy ez nem jó. Megjegyzem szilikon alapú habzásgátlót használok és azt ajánlom ha be tudjátok szerezni.

Előzmény: peca_matyi (85815)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85816

"Sehova máshova nem használom, mint a rántotthúshoz, azt is felesben, zsirral."

A múltkor ajánlgattak a közértben étolajat, ilyen lezárt flakonban volt, állítólag nincs rántotthús szaga, persze nem vettem, engem nem tundak átverni a rohadt kereskedők, vazze! Csak most eszembe jutott, hátha ilyen még nem használtat kéne alkalmazni, és mingyá nem éreznéd a sült halat a páleszen.:DDD

Előzmény: citrus04 (85811)
peca_matyi Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85815

Küldj a nyári ZD-re belőle egy kis mintát. Majd megmonják mit érzel. Biztosan van a környéken aki ott lesz. Azzal elküldheted. Erre én is kíváncsi vagyok.

Részemről Győr-Sopron megye . Ha tudok segítek az eljuttatásban.

Előzmény: citrus04 (85811)
peca_matyi Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85814

Én nem nagyon értek hozzá , de szerintem ez a szagelszívós történet kicsit sántít. Szerintem a szagelszívóban az elégett olaj csapódik le. Úgy mint a kéményben a korom........ talán......ráadásul a rántott húst egy kicsit magasabb hőmérsékleten sütjük mint a cefrét főzzük. Ott akár még tényleg lehet olajgőz is..... talán..... de , hogy a pálinkának olajíze legyen .....na ilyet még nem tapasztaltam , pedig néhányszor már főztem meggypálinkát - természetesen olajjal.

Előzmény: truffle (85812)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.21 0 0 85813

                                    vf1 linkgyüjteménye 

  Pálinkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

  www.snapszmester.try.hu 

       Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 http://snapszmester.uw.hu/gyakorlati_palinkafozes.pdf

 

Előzmény: sogi01 (85806)
truffle Creative Commons License 2013.06.20 0 0 85812

"a húsleves 100C° szépen bugyog rajta az olaj vagy zsír foltokban úszik az onnan nem párolog sehova !"

 

Valamennyit azért csak elvisznek a forró víz molekulák, lásd páraelszívó szűrője milyen szutykos tud lenni. Itt inkább talán a zsírleadó felület nagyságáról lehet szó. Egy lábas, vagy egy fazék felülete nagyobb, mint egy páracső belseje, ami még lejt is az üst felé és jó része visszacsuroghat. Nem beszélve arról, hogy az alkoholnak zsíroldó hatása van. Én ezt úgy értelmezem, hogy az alkohol részecskéi több zsírt tudnak megkötni(továbbszállítani), mint a vízé. Ha ez így van, akkor viszont valamennyi olajnak bele kell jutni a főzetbe. Lehet ez azért nem látványos(nem látszik a pálinkában), mert nagyon kevés és az alkohol leköti a jó zsíroldó hatása miatt, viszont ha az olaj kellően "büdös", elhasznált akkor már az illatában is jelentkezhet. Innetől már csak egy lépés az olajoshal levével megöntött cefre és a Kelet-felé való nyitás jegyében az orosz piac meghódítása(és még a ruszlit ki sem veséztük) :D. 

Mindezt úgy mondtam, hogy még egy centiliter pálinkát sem főztem le.

Előzmény: norris53 (85794)
citrus04 Creative Commons License 2013.06.20 0 0 85811

Köszönöm, lehet, hogy a minőséggel van baj, de lehet, hogy a mennyiséget rontottam el. Manapság annyiféle gagyi van, hogy nehéz választani. Igyekszem jó minőségűt vásárolni. Sehova máshova nem használom, mint a rántotthúshoz, azt is felesben, zsirral.

Visszaolvastam. Eleinte az irásokban 1,5-2 dl-t ajánlottak. Majd tovább olvastam, ahol sokallották, és csak 1-2 kanállal javasolták. Akkor már késő volt.

Ma, 2 hét után, újra megszagoltam a párlatot. Még mindig érzem az illatán az étolajat.

Pálinkás szép estét mindenkinek!

 

Előzmény: Törölt nick (85808)
hal65 Creative Commons License 2013.06.20 0 0 85810

Ez a ház, úgy rendben van. Főleg, ha a terasza egy szép tóra néz.

Előzmény: firekiller (85807)
hevezoli64 Creative Commons License 2013.06.20 0 0 85809

öööö....ezt nem értem...az olaj nem megy át, csak az aromái.....aroma molakulák...hm....

Előzmény: Törölt nick (85808)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.20 0 0 85808

Lehet ,h csak az olaj a hibás!!!

Találkoztam már olyan olajjal amitől mindennek "szotyi" íze lett!(hús,leves,tészta...stb)

 

Sztem maga az olaj nem probléma csak annak a minősége!

Maga az olaj nem megy át a párlatba csak az aromái!

Előzmény: citrus04 (85795)
firekiller Creative Commons License 2013.06.20 0 0 85807

Ezen a fán letudhatod a savazást, pektinbontást, sőtt még a főzést is.

Csak nem értem minek cipelnéd föl a gyümölcsöt :)

Előzmény: hal65 (85790)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.20 -1 0 85806

                                     vf1 linkgyüjteménye 

  Pálinkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 


                                                          A tudás forrása

  www.snapszmester.try.hu 

       Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 http://snapszmester.uw.hu/gyakorlati_palinkafozes.pdf

 

 

Előzmény: sogi01 (85777)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85805

Meg pálinkáért se...:D

Előzmény: snapszmester (85802)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85804

Keresztapám Te vagy.. Te vittél be a jóba!! :D

Előzmény: zsuzska60 (85800)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85803

Mester köszönöm szépen! :D

Előzmény: snapszmester (85797)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85802

Látom, hülyeségért senki nem megy a szomszédba.

Előzmény: hal65 (85801)
hal65 Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85801

Az én kérdésemet, is ez a hsz ihlette :)

 

Előzmény: snapszmester (85797)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85800

keresztapának még jó lesz :-)

Előzmény: snapszmester (85797)
citrus04 Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85799

:-)))

Előzmény: snapszmester (85796)
norris53 Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85798

:-) 

Előzmény: snapszmester (85797)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85797

Akartam írni, hogy aki válaszolni mer neki azt a nyáron tö... rugom. :-) Így megúsztad.

Előzmény: sogi01 (85792)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85796

Nem a rántothús után maradt olajjal kellett volna felönteni.

Előzmény: citrus04 (85793)
citrus04 Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85795

Mi lehet a gond?

Vagy lehet, hogy nálan pszichés alapon van a dolog??? Már az elején belement az orromba az olajszag, és azóta sem jön ki onnan???

Előzmény: norris53 (85794)
norris53 Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85794

Ha így történt akkor sokkal nagyobb a gond a készülékeddel !!!!!!!

Egy kis példa:-) > a húsleves 100C° szépen bugyog rajta az olaj vagy zsír foltokban úszik az onnan nem párolog sehova !

A pálinka főzés első szakasza sem éri el feltétlenül a 100C° ot amikor az olaj benne van > A második (finomító) főzéskor meg kb max 90C°leállsz >kizárt hogy étolaj íze illata legyen a pálinkának > ha át jutna a pálinkába akkor senki sem használná !

Persze ez a magán véleményem :-) az étolaj forráspontja 200-400 C°körül van !!

Előzmény: citrus04 (85793)
citrus04 Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85793

Azért bátorkodtam ilyet kérdezni, mert hát az étolajnál, rántotthús sütése közben bevált. Nem habzik fel, ha beleteszek 2 db parafadugót. Innen jött az ötlet, hogy hátha a felhabzós gyümiknél is beválna. Attól én is tartok, hogy esetleg felfújódna a páracsőhöz. Az étolajat kipróbáltam az epernél. Igaz, kicsit többet tettem, mint 1-2 kanál, de sajnos érzem a főzeten az olaj illatát és izét. Ezért megágyaztam aszalt eperrel, ami csökkentette ugyan az izt és a szagot, de nem tűnt el teljesen. Amúgy sem szeretem az étolajat, de pláne pálinkában:-)))

Szép estét mindenkinek!

Előzmény: comad2 (85773)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85792

Kedves Palika83!

Minden reggel van egy linkelés,amit én linkelek. Címe: VF1 linkgyüjteménye!

Arra kérlek olvasd el!!! Miklós1 : gyakorlati pálinkafőzés!!!

Itt mindenre választ találsz!!!

Előzmény: Törölt nick (85789)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85791

Savas eső sokat segítene...

Előzmény: hal65 (85790)
hal65 Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85790
Az jutott eszembe, hogy hogyan lehetne megoldani azt, hogy már a fán letudjuk, a savazást, pektinbontást, stb. Van valakinek erre ötlete?
Vagy ne igyak máá?
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85789

Holnap nekilátok a cseresznyeszedésnek!Valószinű,h nem 1 nap lesz az egész!

Nap végén pektinbontó vagy élesztő vagy pH beállítás?Vagy mindegyik vagy egyikse?

Ráér a 2.-3. nap végén amikor már megvan az összes cseresznye?

 

Jager001 Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85788

nekem is van három 120as hórdó faeper cefrém már, hála a ház mellett lévő 3 hatalmas fának én úgy vettem észre a lilás termésnek jobb a leve mint a feketének

először cefrézek remélem amatőr szinten jó lesz a végtermék :)

Előzmény: manta-z (85731)
SándorTiszteletes Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85787

Kiegészíteném az előttem szólókat, ha nincs lehetőség azonnal főzni, akausavas kezelés, ph menjen le 2 köré. Ja és nem kell az egészben elkeverni, csak a legtetején. Így már a gombánk életműködéséhez nem lesz elégéges feltétel

Előzmény: Vizsla kutya (85779)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85786

GYIK lesz mert a tegnapi választ másoltam be. :-)

 

Előzmény: Törölt nick (85783)
Vizsla kutya Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85785

Köszönöm a gyors választ mindenkinek.

Előzmény: templomhegyi (85782)
templomhegyi Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85784

Ugylehet az kibé uram

Előzmény: Törölt nick (85783)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85783

Mivel 3-an mondjuk, kezdek benne hinni :)

Előzmény: templomhegyi (85782)
templomhegyi Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85782

Alacsony az alkoholtartalma és ezért kezd pimpósodni.

Szedd le a fehér szmötyir és mihamarabb főzd le ,nekéslekedj vele

Előzmény: Vizsla kutya (85779)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85781

A fehér szmötyi a vég kezdete. Szedd le és gyorsan főzd vagy főzesd.

Vagy vársz és príma eceted lesz.

Előzmény: Vizsla kutya (85779)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85780

Alacsony alkoholtartalomra utaló, un. pimpó vagy virágosodás. Leszedni és főzni minél előbb.

Előzmény: Vizsla kutya (85779)
Vizsla kutya Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85779

Sziasztok

 

 

Kérnék egy kis segitséget,2 napja megfordult a cseresznye cefrém,most meg a tetején valami fehér szmötyi jelent meg ez normális vagy valami bajvan vele.

Előre is köszönöm a válaszokat.

Jager001 Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85778

van 2-3-4 éved fekete ribizli háziszörpök azt már szörpnek nem akarjuk elfogyaztani

abból lehet ízletes pálinkát főzni?

sogi01 Creative Commons License 2013.06.19 0 0 85777

                                      vf1 linkgyüjteménye 

  Pálinkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 


                                                          A tudás forrása

  www.snapszmester.try.hu 

       Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 http://snapszmester.uw.hu/gyakorlati_palinkafozes.pdf

 

 

 

Előzmény: sogi01 (85742)
firekiller Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85776

Zsuzska Uram!

Ha a középső Gyermek is úgy akarja, akkor holnap este már dughatsz is :)))))

Előzmény: hal65 (85768)
Baracilin Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85775

Felhabzás gátlónak a legolcsóbb megoldás egy evőkanál étolaj. (és még használ is)

Előzmény: citrus04 (85772)
Baracilin Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85774

Azt már levontam...azzal 7,6 és 11,1 a kihozatal...és egyiket sem főztem utópárlatosra...
évenként akad 1-1 gyümölcs ami meghaladja a szakirodalmakban leírt értéket...

Viszont ugyanazt a gyümit főztük, így már sokkal érdekesebb a különböző kihozatal.

Előzmény: zsuzska60 (85771)
comad2 Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85773

:-O Már hogy gátolná az a habzást? Meg el is dugíthatja a páracsövet...

Előzmény: citrus04 (85772)
citrus04 Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85772

Pálinkás szép estét!

Felhabzásgátlóként használt már valaki parafadugót? Tanácsát szeretném kérni.

 

zsuzska60 Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85771

- napfény :-)

Előzmény: Baracilin (85769)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85770

virágzik, virágzik :-)

csak ne legyen drága a virág :-D

a cseresznye kontroll csöpög....

Előzmény: hal65 (85768)
Baracilin Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85769

Amenyiben választanod kell akor szerintem a feketét válaszd. Karakteresebb az íze és többet is ad.

A piros ribizli is finom, de nem annyira gyógynövényez az íze, és az illata is vékonyabb.

Előző évben a fekete 10, a piros 6,9L 50%-os pálinkát adott 100 kilóra számolva....

 

Előzmény: csiba00 (85751)
hal65 Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85768

Zsuzska uram!

 

A sas leszállt!

A kankalin éjjszaka virágzik! :)

Előzmény: zsuzska60 (85766)
Babar66 Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85767

Alapjaiban változtatta meg a pálinkáról alkotott véleményemet és a főzéshez való hozzáállásomat, amikor néhány évvel ezelőtt az első személyes találkozásunkkor megkóstolhattam egy főzőtársunk feketeribizli pálinkáját. Azóta is egyik nagy kedvencem. Talán csak egy jól sikerült málna vetekedhet vele ízben, illatban. (Egyébként "gyümölcs állapotban" nem rajongok érte.)

Üdv!

Előzmény: csiba00 (85764)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85766

a pirosat olcsóbbért adják

Előzmény: csiba00 (85764)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85765

ma eszegettem Carmen fajtájú cseresznyét, a gyümölcs a mag közelében kesernyés volt. Amúgy meg citrusos...stb.

Én hagyok magot a cefrében, főzés előtt veszem ki egy részét.

Előzmény: csiba00 (85763)
csiba00 Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85764

A feketét annyira nem szeretem, viszont a pirosat igen. Már csak az a kérdés, hogy a bácsinak lesz-e kb 120 kg ribiszkéje : )

Előzmény: zsuzska60 (85760)
csiba00 Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85763

"A cseresznyéből és meggyből készült pálinka citrusos, marcipános és csokoládés jellegű, lágy, fanyar fűszerekkel. Illat- és ízhatásában friss jelleget mutat, esetenként keserű mandulás hangsúllyal." (rezusti.hu)

 

Egyébként a cseresznyét kimagozom és már a cefrébe sem kerül mag.

Előzmény: zsuzska60 (85761)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85762

a mennyiség évjárat függő is, de szerintem azért egy kicsit több van benne.

Előzmény: SándorTiszteletes (85759)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85761

csak zárójelben mondom, hogy ha a gyümölcs nem köszön vissza a pohárból, akkor baj van a technikával.

A marcipán íz a túlzott mennyiségű magtól van. jobban kell magozni.

Előzmény: csiba00 (85752)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85760

mindkettő érdekes, különleges. A fekete kicsit többet ad, kb 6-7 litert, a piros 5-6-ot.

A fekete inkább hasonlít egy köhögés csillatító gyógyszerre (Mixtura Pectoralis), a piros finom zamatos gyümölcsös. Ha szereted bogyós formában őket, akkor az ízük is ízleni fog.

Előzmény: csiba00 (85757)
SándorTiszteletes Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85759

Kb 4 litert ad, és csak a feketét javallom, a piros nálam nem jön be.

Előzmény: csiba00 (85751)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85758

Igazad van, ezt elcsesztem, de azt urat megerősítem. :-)

Előzmény: hal65 (85754)
csiba00 Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85757

Eddig egy helyen érdeklődtem, az újpalotai piacon. Ott egy árus azt mondta, hogy nagy mennyiségben 300 Ft/kg.

Előzmény: porgolo (85756)
porgolo Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85756
Szia, ribizlibol en is akarok csinalni. Mennyiert jutsz hozza?
Előzmény: csiba00 (85751)
foxrudi Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85755

Hy.

Fekete!Én arra esküszöm.

Előzmény: csiba00 (85751)
hal65 Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85754

Nagyon szívesen!

Barátok közt, pénzről, szó se jusson! :))

Előzmény: snapszmester (85748)
fusizo Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85753

Köszönöm!

Előzmény: fusizo (85746)
csiba00 Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85752

Eperből nem készítettem még pálinkát, de szerintem nem feltétlenül a gyümölcs illata köszön vissza a párlatban.

 

Baracknál, bodzánál nagyon lehet érezni, nálam meggynél is lehet a fanyar ízt "érezni", de pl cseresznye esetében inkább marcipán, mandulás illatok dominálnak.

Előzmény: zozomax (85745)
csiba00 Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85751

Ribiszke vételre adnám a fejemet a közljövőben. Melyikben érdemes gondolkozni? Piros, vagy fekete?

 

(bár tudom ez olyan izé... kérdés, mert kinek ez, kinek az.)

 

Milyen kihozatal válható 50 fokosra számítva? (hozzáadott cukor nélkül számolva)

az Úr . Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85750

Hmmm....

Előzmény: snapszmester (85748)
csiba00 Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85749

Az elején volt benne. Most pontosan nem tudom megmondani, mert nincs előttem a könyv.

Előzmény: szilvakukc (85738)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85748

Köszönöm, mindig is tudtam hogy Te egy Úr vagy. A kemény 2 ue volt, a nyáron majd leisszuk. :-)

Előzmény: hal65 (85744)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85747

Bele.

Előzmény: fusizo (85746)
fusizo Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85746

Sziasztok!

 

Az eper szedésével kapcsolatban lenne egy kérdésem, amennyiben 1-2 nap kimarad a szedésből, "nylon-ozós technológiával" úgy ebben a melegben a szemek megbarnulnak. Ezek is bele kerülhetnek a cefrébe?

 

Előre is köszönöm a választ!

zozomax Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85745

Sziasztok, 

Köszi a válaszokat. Az eper is segített a döntésben, tegnap reggelre (18. nap) megszűnt  a CO2 képződés. 

Úgyhogy, este sort kerítettem rá és le is főztem az alszeszt, biztos ami biztos.  

30 kiló eperből + 1 kg cukorból lett 10 liter 20fokos alszesz.

Ami azt illeti eprességet nem igazán érzek rajta, de meglátjuk  mi lesz belőle tisztázás és érlelés után. 


Előzmény: snapszmester (85723)
hal65 Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85744
De mit is magyarázozkodom?
Aktiváltam az oldalad :)
Előzmény: hal65 (85743)
hal65 Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85743
A támogatáshoz, nincs szükség működő Paypal számlára.
Elég, ha a támogatni kívánó személy, rendelkezik bármilyen bankkártyával, vagy folyószámlával. Nem kellmást tenni, mint reggelni a Paypal-on, (ingyenes) és már utalható is a támogatás. Vagy, vidd át az oldalt, más, szolgáltatóhoz. Sok szerencsét!
Előzmény: snapszmester (85741)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85742

                                      vf1 linkgyüjteménye 

  Pálinkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 


                                                          A tudás forrása

  www.snapszmester.try.hu 

       Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 http://snapszmester.uw.hu/gyakorlati_palinkafozes.pdf

 

 

 

Előzmény: sogi01 (85725)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.18 0 0 85741

Tisztelt Uraim!

Kalapoznom kell, mert nincs Paypal-om.

Akinek fontos a snaszmester.try.hu kérem csekély összeg átutalásával támogassa a működését.

Köszönöm!

snapszmester Creative Commons License 2013.06.17 0 0 85740

A fő erjedés lezajlott, élesztővel nem kell segíteni rajta.

Előzmény: jancsusz (85737)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.17 0 0 85739

Na, ez a 400 éves tradíció a gyanús! Még múlt hét szerdán is biztos volt az országban, aki rosszul cefrézett, 400 éve, meg mindenki!

Ez, ha jól emlékszem, a Talléros pálinkaház szlogenje. Nem akarom bántani őket, de a pálinkájuk tényleg a 400 éves cefrézésre emlékeztet.:))))

Előzmény: truffle (85733)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.17 0 0 85738

Ha már a Békési-Pándi könyvből idézünk,ezt konkrétan nem tom hol van, de pölö az „erjesztés folyamata” fejezet így ír:

„A főerjedési fázisban, a harmadik naptól kezdődően a szén-dioxid mennyisége egészen a hatodik napig folyamatosan növekszik, majd az utóerjedési fázisban csökken. Az alkohol növekedése a második-harmadik naptól a hetedik-tizedik napig növekszik, ezután megáll, miközben az erjeszthető cukor elfogy.”

Majd az „erjesztési módok” fejezetben:

Előnyös, ha  a cefrét közvetlenül az utóerjedési fázis után azonnal kifőzzük. Ez azért lényeges, mert ilyenkor a kialakult másodlagos aromaanyagok még frissek, üdék, az instabilabb illó aromaalkotók még nem károsodtak. Az is szempont, hogy hosszú várakozás után a cefre természetes elöregedése mellett az elhalt élesztősejtekből aminosavak keletkeznek, amelyek kozmaolajokká alakulnak át.”

Előzmény: csiba00 (85735)
jancsusz Creative Commons License 2013.06.17 0 0 85737

Üdv!

Ez az összes kérdésre vonatkozik????

Előzmény: snapszmester (85736)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.17 0 0 85736

nem

Előzmény: jancsusz (85734)
csiba00 Creative Commons License 2013.06.17 0 0 85735

Idézve a Békési-Pándi könyvből: "Az utóerjedés időtartama a körülményektől függ, egy-két héttől több hét is lehet...Az utóerjedés során képződik az értékes aroma- és ízanyag nagy része."

 

Én cseresznyén már megtapasztaltam a különbséget olyan cefrék között, amit szinte rögtön lefőztem a zajos erjedés után, vagy 2-3 héttel utána.  Tény, hogy ez a szakasz nagyon érzékeny, így nagyon vigyázni kell a cefrére.

Előzmény: szilvakukc (85724)
jancsusz Creative Commons License 2013.06.17 0 0 85734

Üdv!

Csütörtökön aprítottam és oltottam be a cseresznyémetKicsit több került a hordóba mint kellett volna...(mint utólag kiderült:)).Pénteken reggel még semmi mozgás,estére pedig jónéhány liter kifutott belőle.Érdekes hogy akkorra a cefre szintje már a karima alatt volt 15 centivel.Azóta elvétve néhány bubi de i9ntenzív forrást nem látok.Pénteken lezajlott volna a zajos erjedés?Vagy kifutott az élesztők java?Élesztőt pótolok az segíthet?

truffle Creative Commons License 2013.06.17 0 0 85733

Köszönöm az ötletet, de felhívtam ma a gyártót, bármikor vihetem a csövet, úgy hajlítják ahogy én szeretném. Nagyon közel vannak. Ennek a fajta főzőnek a páracsövét azért hajlítják így, mert 400 éves tradíciót követnek, nem akarnak ettől eltérni.

Előzmény: BZ2 (85726)
TINTUS Creative Commons License 2013.06.17 0 0 85732

Ha valaki építeni akar az "Apródon " találtam:

 

http://aprod.hu/hirdetes/voros-rez-labos-IDZgrp.html#47880f7aa4

manta-z Creative Commons License 2013.06.17 0 0 85731

Nekem is lett idén 50kg. Áttetsző hordóban van, és valóban elég nagynak tűnik a bundája  A hordóban Kb. 1/3  folyadék fölötte a 2/3 rész a bunda.

Napi 2szer keverem, szerintem nem lesz vele gond.

Előzmény: Attisom76 (85727)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.17 0 0 85730

Alacsony alkoholtartalomra utaló, un. pimpó vagy virágosodás. Leszedni és főzni minél előbb.

Előzmény: Attisom76 (85729)
Attisom76 Creative Commons License 2013.06.17 0 0 85729

És a fehér penészszerű réteg?

Előzmény: snapszmester (85728)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.17 0 0 85728

Minden normális gyüminek elég leve van. Birsen kívűl csak az erdei termékeket kellett vizeznem. Biztos van más is, de a nyáriak levesek.

Előzmény: Attisom76 (85727)
Attisom76 Creative Commons License 2013.06.17 0 0 85727

Faeper cefrém van,csak savaztam(borkővel)sajnos élesztőt nem tettem bele.Most megjelent a tetején egy fehér penészszerű(???) réteg.Egy másik hordó is van,de az már be lett oltva,és akkusavval beállítva a ph,azzal minden rendben van.Igaz,mindkettőnek elég kevés a "leve".Ez normális?

BZ2 Creative Commons License 2013.06.17 0 0 85726

Sziasztok!

 Tegyél egy 90 vagy 45 fokos idomot hollandival a kupola fölé közvetlen. A mostani páracsövet ezután úgy lejteted ahogy akarod, a hűtő felöli oldalra egy másik idom plusz hollandi, vagy lehajtod a cső végét.

Csakhogy én is hozzájáruljak a hardver dolgokhoz.

A hűtőm még félig készen.

Előzmény: truffle (85707)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.17 0 0 85725

                                      vf1 linkgyüjteménye 

  Pálinkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 


                                                          A tudás forrása

  www.snapszmester.try.hu 

       Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 http://snapszmester.uw.hu/gyakorlati_palinkafozes.pdf

 

 

 

Előzmény: sogi01 (85714)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.16 0 0 85724

Igazad van, az utóerjedés során sok íz-illat aroma alakul ki. De ez 3-4 nap alatt lezajlik. 2-3 hét az sok. Valóban nem lesz rossz a cefre, ha nem jut hozzá oxigén, meg semmi, viszont a hosszú állás során akkor is elindulnak benne átalakulások, mindenféle folyamatok, amik ronthatják a végtermék minőségét. Nem lesz rossz, de lehet, hogy jobb lett volna előtte.

Előzmény: csiba00 (85719)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.16 0 0 85723

Nagyon jó dolog az utóerjedés, de fenn áll a veszély hogy a cefre megromlik.

Nagyon érzékenyek a kevés cukortartalmú gyümölcsök és ki is erjednek nagyon hamar. Feltételezve a helyesen vezetett cefrézést. Az utóerjedés nem ugyan az a szilvánál mint a szamócánál.

Ha a szamócád ilyen rég óta erjed és nem tettél bele jelentős mennyiségű cukrot kellő ok az aggodalomra. Azt megmondani hogy jó vagy rossz nem lehet csak feltételezések vannak a tapasztalatok alapján. Az én feltételezésem hogy ez a buborékolás már nem normális.

Előzmény: zozomax (85721)
Piszra Creative Commons License 2013.06.16 0 0 85722

Sziasztok!

A fenti képen látható és ehhez hasonló duplafalú ételszállító badellával van valakinek tapasztalata? (Főzőépítés-üstnek)

Mi van a két fal között? Amennyiben semmi milyen vastag anyagból készülnek ezek a badellák, nem lehet átalakítani?

Véleményem az, hogy nem hiába ételszállító a neve és nem ételforraló, de szeretném ha megosztaná az a véleményét aki már esetleg látott ilyet vagy ért hozzá,mert amúgy olyan szimpatikus lenne egy főző alapjának.

 

Köszönöm.

Piszra.

zozomax Creative Commons License 2013.06.16 0 0 85721

Egyszerre pakoltam meg 30 kiló vett eperből. Nálam is pincében van állandó hőmérsékleten. 

 

Előzmény: csiba00 (85720)
csiba00 Creative Commons License 2013.06.16 0 0 85720

Mennyi idő alatt töltötted tele a hordót?

 

 

Előzmény: zozomax (85715)
csiba00 Creative Commons License 2013.06.16 0 0 85719

Azt hiszem nem olyan régen írtam az alábbit: 

 

Cseresznyéből szoktam rendszeresen cefrét készíteni (már amennyire a 3-4 év annak tekinthető :) ). Első alkalommal én is igyekeztem minél gyorsabban kifőzni, mikor már leállt a zajos erjedés. Csakhogy, utána még dolgozik ám a cefre, igaz minimális CO2 képződéssel jár - ami sokszor észrevehetetlen -, így nagyon érzékeny ez a folyamat, az utóerjedés. Viszont, amilyen könyveket olvastam eddig (pl. Békési-Pándi) azokban mind azt írták, hogy az utóerjedés az egyik legfontosabb szakasz a cefre életében, mert ekkor alakul ki az ízvilág jelentős része.

 

Szerencsére tudom pincében tárolni a cefrét, így a hőmérséklettel nincs gond. Konstans 18-20 körüli. Amióta meg kotyogóval zárom a hordót, lényegében nyugodtan hagyom ott a cefrét a zajos erjedés leállta után 2-3 hétig is, mire kifőzöm. Saját tapasztalat szerint ez kell neki, finomabb lett belőle a cseresznye pálinka, mint ha rögtön kifőztem volna a zajos erjedés leállta után. Igazából a vége felé ki sem kell nyitni a hordót, elég ha az ember megrázza rendesen, úgy is tud keveredni a cefre, és nem megy be O2. (Persze kérdés mekkora a hordó, és milyen rős az ember :) )

Előzmény: zozomax (85715)
zozomax Creative Commons License 2013.06.16 0 0 85718

Hát ez az, tudom, hogy untig leírt dolog ez, el is olvastam mindet, de ez a 15 nap már elbizonytalanított, hogy mi is legyen.

Íze, illata jó, mustfokoló folyamatosan csökkenő értéket mutatott, 1-2 napja már nulla közelit mutat, de Co2 meg keletkezik még ma is.( nem mozgatom közben csak úgy megtelik). 

Ecetbaci csinál, vagy nem csinál Co2-t? 

Előzmény: szilvakukc (85717)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.16 0 0 85717

Hogy forrhat egy eper két hete? Minden rendben van ott? Nem az ecetbacik nyüzsgését látod forrásnak? Vagy nem a lentmaradt széndioxid jön fel, ha mozgatod? Íze jó? Illata jó? Legelőin a fű kövér? Használt-e a becukrozás? A pártos sav mit ér?:DDD

Előzmény: zozomax (85715)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.16 0 0 85716

Jusztin, Jusztina, Auréliusz!

Ki tud ilyen hülyeségekre verset írni?

Talán csak egy géniusz.

Úgyhogy én ezt fel is adom!

Mikor jön már az én egyszerű kis névnapom?

zozomax Creative Commons License 2013.06.16 0 0 85715

Csak olyan soknak tűnik a 15 nap, mások itt 8-10 napra már főzik dolgokat...
meg legközelebb csak egy bő hét múlva lesz alkalom főzni és  ugye a földieper aszondik könnyen romlik.
Ezért gondolkoztam azon, hogy nem várok még egy hetet. De akkor mégsem bántom, hadd dolgozzon.

Amúgy a ph is be van állítva, csak nem lesz baja.

Előzmény: csiba00 (85713)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.16 0 0 85714

                                       vf1 linkgyüjteménye 

  Pálinkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 


                                                          A tudás forrása

  www.snapszmester.try.hu 

       Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 http://snapszmester.uw.hu/gyakorlati_palinkafozes.pdf

 

 

Előzmény: sogi01 (85695)
csiba00 Creative Commons License 2013.06.16 0 0 85713

Miért akarod főzni, ha még dolgozik?? Szerintem az utóerjedés az egyik legfontosabb szakasz a pálinka ízvilágának kialakulása szempontjából, így azt feltétlenül megvárnám. Viszont nem nyitogatnám, nézegetném a cefrét, mert nagyon könnyen rossz irányba mehetnek a dolgok.

 

 

Előzmény: zozomax (85704)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.16 0 0 85712

Neked is azt javaslom .....olvasd a a reggelinket! nem is értem! 

 

Előzmény: zozomax (85704)
vasbicikli Creative Commons License 2013.06.15 0 0 85711

Elvileg mindig savat a vízbe, de ez inkább a töménynél érdekes, akkusavnál nem oszt - nem szoroz.

Sorrendre lásd az új 1x1 idevágó részét.

Előzmény: Attisom76 (85686)
vasbicikli Creative Commons License 2013.06.15 0 0 85710

Akkor klassz, ez nem az átverős fajta volt :o)

Előzmény: truffle (85685)
vasbicikli Creative Commons License 2013.06.15 0 0 85709

 

"Sajnos még nem látom az összefüggéseket a kupola felé lejtő, vagy kupolától emelkedő páracsövek között."

 

Választ lásd itt, http://snapszmester.uw.hu/gyakorlati_palinkafozes.pdf 12. oldal, deflegmáció címszó alatt.

Előzmény: truffle (85707)
truffle Creative Commons License 2013.06.15 0 0 85708

...kupola felé emelkedő...

Előzmény: truffle (85707)
truffle Creative Commons License 2013.06.15 0 0 85707

Sajnos még nem látom az összefüggéseket a kupola felé lejtő, vagy kupolától emelkedő páracsövek között. Palika83 és Babar66 is azt javasolta, hogy lejtsen az a cső, nekem így lenne a legegyszerűbb. Azt gondolom, hogy a főző tervezőjének valamilyen célja volt azzal, hogy ez a cső így íveljen. pesze az is lehet, hogy csak dizájn. Egyébként pedig minél többet olvasok a főzésről, annál kevesebbet tudok:). De nyugtassatok meg, hogy ez csak az első párszáz főzésig lesz így, utána tisztulni fog a dolog :).

Előzmény: zozomax (85703)
zozomax Creative Commons License 2013.06.15 0 0 85706

Üdv, 

 

Cefrézéskor az ötös-hatos osztásig emelkedett ki.

Azóta folyósodott is a cucc és közben többször mértem vele. Mindig szűrtem a levet, folyamatosan csökkenő értéket mutatott.


Nem hinném, hogy pontos értéket ad, de talán viszonyítási alapnak jó...

 

Előzmény: porgolo (85705)
porgolo Creative Commons License 2013.06.15 0 0 85705
Ez a mustfokolos tortenet hogy mukodik? Belelogatom en is, ha van ertelme. Cefrezeskor mennyit mutatott?
Előzmény: zozomax (85704)
zozomax Creative Commons License 2013.06.15 0 0 85704

15 napja forr a földieper cefrém a pinyóban, azt terveztem, hogy most hétvégén kifőzöm, de csak nem csitul. Mustfokoló már közel nullát mér a szűrt lében, de CO2 még mindig szépen keletkezik. Pár óra alatt megtelik a cefre fölötti kb. 25 liternyi térfogat. Jobban járok, ha még egy hetet várok, vagy főzzem inkább...? 

zozomax Creative Commons License 2013.06.15 0 0 85703

Akkor sem fér el valahogy, ha az elszívó rácsát leveszed amíg főzöl? vagy esetleg egy szilikoncsöves toldás beépítése...? 

Előzmény: truffle (85689)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.15 0 0 85702

Az nem lehet! Már a P. Mobil is megmondta:

 

"A hetedik naptól üldögél és azt hiszi, hogy kész van,
A nyolcadik naptól kiabál és üvölti, hogy Oh yeah."

Előzmény: Viktormanufaktura (85701)
Viktormanufaktura Creative Commons License 2013.06.15 0 0 85701

a 8.-ik napon!! Semmi napfény nem volt benne. Savazva,élesztőzve, tápsózva... Árnyékos helyen erjesztve.. Mustfokoló a 7.ik napon 1-et mutattot.

Előzmény: porgolo (85700)
porgolo Creative Commons License 2013.06.15 0 0 85700
Hányadik napon fozted a cserkot?
Előzmény: Viktormanufaktura (85697)
gombászok Creative Commons License 2013.06.15 0 0 85699

Ha a fekete cserkód bírja, várjál a szedésével: sok volt az idén a csapadék, híg a leve, a közelgő kánikula sokat tud segíteni!

Előzmény: deszegregator (85683)
gombászok Creative Commons License 2013.06.15 0 0 85698

Mi történt??

Csak nem vagy beteg, vagy talán többet ittál a kelleténél??

Nálam csak ilyenkor fordul elő a későn kelés, hál' Istennek, jó rugója van az ágyamnak, kirúg miden reggel 5-6 óra között, ha tetszik, ha nem.

Egyik barátom kedvenc mondása: mondd, iszol te eleget, olyan szarul nézel ki!!

Előzmény: szilvakukc (85696)
Viktormanufaktura Creative Commons License 2013.06.15 0 0 85697
Cseresznye finomítós szép napot! Még egy nagy köszönetet Zsuzska úramnak, mennyei az illata ;) Hmmm iszok is rá egy körtét :)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.15 0 0 85696

Bocsásson meg nekem,

Hogy nem keltem túl korán!

Viola, és a Vid,

Meg a kedves Jolán.

 

Ígérjük, hogy nem marad el,

A névnapi köszöntő,

Hacsak addig nem hörpölünk

Túl sokat a sörünkbő.

sogi01 Creative Commons License 2013.06.15 0 0 85695

                                        vf1 linkgyüjteménye 

  Pálinkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 


                                                          A tudás forrása

  www.snapszmester.try.hu 

       Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 http://snapszmester.uw.hu/gyakorlati_palinkafozes.pdf

 

Előzmény: sogi01 (85647)
Babar66 Creative Commons License 2013.06.15 0 0 85694

Jóóó reggelt!

Szerintem nem kell, hogy ilyen íves legyen, jobb lenne, ha a hűtőt valamire feltennéd és a páracső a kupolától enyhén emelkedne a hűtő felé. Biztos találsz itt a fórumon olyan mestert aki megcsinálná neked. Ha csináltatsz egy másik, egyenes páracsövet, szerintem az sem lenne egy nagy tétel. (egy méter cső, két hollander) 

Üdv!

Előzmény: truffle (85689)
Attisom76 Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85693

Igaz,jobban megnézve ő egy kezdő volt,mint én.Viszont a többi kérdésemre is megtaláltam időközben a válaszokat,részben itteni hszekből:)))

Nagy segítség ez a fórum,köszönjük!!!

Előzmény: snapszmester (85692)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85692

Még is, ki írta másképp?

Előzmény: Attisom76 (85686)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85691

Tudtommal a páracső jobb ha a kupola felé lejt!A páracsőben kicsapódó víz visszafolyik az üstbe!

 

Talán ha felemeled a hüttőt és megforditod a páracsövet (h a kupola felé lejtsen) még az elszívó alá is befér!

Előzmény: truffle (85689)
citrus04 Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85690

Pálinkás szép estét Mindenkinek!

Túl vagyok egy családiház 6 hétig tartó tetőcseréjén:-)))

A banánom közben bedöglött, nem volt időm vele foglalkozni, de köszönöm mindenkinek a segitséget. Azóta restaurálom a kertet és próbálom utólérni magam. Olvasni is ritkán tudtam, nemhogy látogatni.

Eddig a módszerem az volt, hogy kimásoltam egy oldalra a fontos tudnivalókat és kinyomtattam, majd lefűztem a lapokat. Az, hogy Miklós1 most összefoglalta a a tudnivalók lényegét, NAGYSZERŰ!!!

KÖSZÖNÖM! GRATULÁLOK!

u.I.: Csak hogy a látogatottság is gyarapodjon:-)

Üdvözlettel: Citrus

Előzmény: snapszmester (85677)
truffle Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85689

Lenne itt némi problémám újonnan vásárolt főzőmmel kapcsolatban. Nem fér be a tűzhely és az elszívó alá, amivel a vásárlásnál szembesültem, vittem mérőszalagot. A kupola hollandija és az elszívó között 10-11 cm plusz van(fotók). Páracső átmérője 18 mm, falvastagságot nem tudom. Ügyes szakamber meg tudja-e hajlítani, hogy kikerülje az elszívót? Vagy hollandi felett elvág, új hollandi, új cső? Esetleg tűzhelyre 4 db. görgő(kerék) felszerelés és fix tűzhelyből kihúzhatósat készít, hogy az elszívót kikerülje?

Feleségemnek ez tetszene, mert nem kéne könyörögnie, hogy húzzam már ki a tisztításhoz ;-). 

A kupolából induló tekervényesebb cső befolyásolja-e a lepárlás minőségét?

Köszönöm.

 

 

Wassernyolcas Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85688

Én két fényképemet ismertem fel. Mondtam is a feleségemnek, hogy bekerültünk a pálinkatörténelembe, igaz, lekvárfőzéshez készült masinával. Egyébként én is gratulálok, nagyon magvas anyagot készítettél. W8.

Előzmény: Miklós1 (85672)
deszegregator Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85687

Na ettől (is) botrány az a gyülekezet! Sok mindenen ügyködnek, de a pálinka minőségének előmozdítását , ha van egyáltalán ilyen szándékuk, kioltja a kőkemény érdekeik érvényesítése. (Szerencsére inkább csak az érvényesítésének vágya egyelőre.) Egyszer csak kinevezték magukat címzetes nagylovagnak,meg mittudomén minek. Pfff.

Előzmény: barkócza (85666)
Attisom76 Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85686

Az akkusavat hogyan higitsam?Vízbe öntve,vagy a savra vízet?Vagy esetleg hülyeséget kérdeztem?

A ph érték beállítása előtt kell élesztővel beoltani,vagy utána?Mindenhol azt olvastam,hogy először az élesztő,majd a ph,de itt a fórumon másképp írják?!!

truffle Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85685

Már késő, megvettem. Kimértem vízóra segítségével, teljesen hitelesnek tűnik, mutatom a vázlatot. Köszönöm!

Előzmény: vasbicikli (85668)
truffle Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85684

Köszönöm!

Előzmény: peca_matyi (85654)
deszegregator Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85683

Szedem a fekete cserkót, nyomában sincs ízben a szokásosnak, de azért van bőven, és konvertálásra ítéltetett. Jő már a faeper is. Az bővebb a tavalyinál, bár a seregély most is sok.

comad2 Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85682

Húha, akkor én rontom a boltot, mert bőszen küldözgetem a linket mindenkinek...

 

Ezúton emelném én is kalapomat a szerző(k) előtt.

Előzmény: Babar66 (85679)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85681

Linkgyüjteményt ne nekem köszönd... én csak linkelek.

Előzmény: sogi01 (85680)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85680

Örülök,hogy elolvastad! Remélem többen is ezt teszik! 

Előzmény: mausz (85678)
Babar66 Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85679

Ki kellene adni könyv formában, talán többen belefutnának a boltok polcain...

Üdv!

Előzmény: snapszmester (85677)
mausz Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85678

Kőszönöm a link gyüjteményt, ez nagyon hasznos nem csak nekem de gondolom sok másoknakis. ezt átolvasmán kijelenhetem hogy a tavaji sütőtök mehet a fenébe, de men busulok mert gyagorlat teszi a mestert.

Előzmény: sogi01 (85647)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85677

Sejtettem hogy nem lesz nagy az érdeklődés, de ez tényleg kevés. Alig több a látogatottság mint a tanulmány előtt.

Előzmény: Miklós1 (85675)
norris53 Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85676

Azért csak fogadd a grat..-okat jól jön az ebben a rohanó világban :-) 

Grat.. -mert meg érdemled :-) 

Előzmény: Miklós1 (85675)
Miklós1 Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85675

:-)

Erről küldtem egy mailt.

Előzmény: snapszmester (85673)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85674

Szerintem a gratuláció Téged illet!Mert vetted a "fáradságot" és összeszedted....

Nem kevés meló lehetett....     Mégegy nagy grat!

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Miklós1 (85672)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85673

Tetszik a szerénységed, de erről a fórumról ugyan ennyi baromságot is összeszedhettél volna. Szerencsére nem így történt. :-)

Előzmény: Miklós1 (85672)
Miklós1 Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85672

Köszönöm a gratulációkat, de a fórumról szedtem én is ami ott van, a Te kutatásod is megjelenik benne, van akinek a fényképét használtam fel, van akinek a tapasztalatát, a gratuláció mindenkit illet:-)

Előzmény: vasbicikli (85669)
Baracilin Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85671

Inkább keress valakit aki készít neked egyet...olcsóbb lesz, épp ilyen jó-talán még jobb is, és a méretet is Te adhatod mag.

Előzmény: vasbicikli (85668)
norris53 Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85670
Előzmény: rézműves1 (85656)
vasbicikli Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85669

Miklós1, gratulálok!

Nagyon korrekt anyag, tényleg minden lényeges dolog benne van, miközben emészthető terjedelmű maradt.

Jó értelemben vett amatőr szemléletű, nincs túlmisztifikálva, megbonyolítva, a bevált gyakorlati megoldások és konkrét beszerzési források ismertetése pedig tovább emeli az értékét.

Igazi otthoni pálinkafőző 1x1!

Előzmény: snapszmester (85590)
vasbicikli Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85668

"Holnap veszek a tecsoban egy 24 literes főzőt (kép)"

 

Nézegettem valamelyik barkácsáruházban egy hasonlót (vagy pont ilyet?), a megadott számhoz képest irreálisan kicsinek tűnt. Aztán kiderült, hogy a 24 litert a sisak csúcsáig értik, de a valóságban csak fele annyi cefre fér bele.

Akkor már inkább a nagy kuktás kombó.

Előzmény: truffle (85645)
barkócza Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85667

Úgy általában egyébként az ISO meg a minőségbiztosítás is részben arról szól, hogy a tőkeerős nagyvállalatok megnehezítsék vagy megakadályozzák a kicsik indulását.

Előzmény: barkócza (85666)
barkócza Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85666

Ez egyébként tk. így van. A bérfőzdék és a házifőzés nem a kereskedelmi pálinkafőzdék, hanem elsősorban a kereskedelmi gagyiszesz előállítók ellensége. Akiknek óriási a piaca és a haszna. Meg kell nézni, hányan ülnek a Pálinka Nemzeti Tanácsban, akik a gagyiszesz (Vaszilij ízű szeszesital és társai) előállításból élnek, és csak dísznek főznek pálinkát. Ezek a nagy cégek pedig tudják az érdekeiket érvényesíteni, politikai kurzustól függetlenül.

Előzmény: snapszmester (85665)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85665

Off.

Fixa ideám nekem is van, sőt összeesküvés elméletem is.

Engedik a kisvállalkozásokat megalakulni, de boldogulni már nem. (gazdasági körülmények, hatósági packázások)

A művelt nyugaton nem így látom. Ott kedvezményt élveznek a kisvállalkozások.

Egy korrupt államszervezet mindig többet remélhet a nagyoktól mert mi nem fogunk kalapozni, nem tudunk lobbizni. Ezt a rendszerváltástól értem, pártoktól függetlenül.

Előzmény: barkócza (85664)
barkócza Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85664

Csak azért írom  le, mert szeretném én is tisztán látni. Nyilván pontosabbak az információid. :)

Előzmény: snapszmester (85663)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85663

Már meg ne haragudj, de neked ez a fixa ideád. 1000hlf termelés kedvezményt élvez a szeszmultikkal szemben, de adózik. Ez kereskedelmi célra termelő kisvállalkozás.

A bérfőzdék nem maguknak termelnek, az ügyfeleiknek akik nem adhatják el. Nem látom a párhuzamot.

Mi eddig is adóztunk az unios elveknek megfelelő 50%-al.

Ha kiváltom a kereskedelmi engedélyt 2000hlf forgalomig kedvezményem van, nem adóból, biztosítékból.

Előzmény: barkócza (85661)
barkócza Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85662

A magánfőzők jövedéki ellenőrzése olyan költséges lenne, hogy nem igazán hozna adóbevételt. A bérfőzdék ellenőrzése is macerás (leginkább a főzdés számára).

Előzmény: snapszmester (85659)
barkócza Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85661

Régen belikelt valki úniós jogszabályokat. Abból az derült ki, hogy az évi 1000hlf-et meg nem haladó kisüzemekkel nemigen foglalkozik az eu. Azaz a házi 43hlf-be nemigen fognak belekötni. A bérfőzdék azonban jócskán meghaladják az 1000hlf-et, az ottani adómentes főzetés van sajnos veszélyben. Itt visszaállíthatják az 50%-os adót, ami valóban a bérfőzdék végét jelentheti.

 

Egyébként az otthonfőzést ha adózóvá teszik, akkor megtehetik, hogy évente egyszer, a szja bevallásban be kell vallani az évi otthonfőzött pálinka mennyiségét, és be kell utána fizetni az adót. Ez egy viszonylag humánus megoldás lenne, és hozna is valamennyi adóbevételt.

Előzmény: comad2 (85660)
comad2 Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85660

Nem akarok az ördög ügyvédje lenni, de nincs igazuk, hiszen: 

 

"Ausztriában tényleg lehet évente 15 liter tiszta alkoholnak megfelelő pálinkát adómentesen főzni - de csak főfoglalkozású gazdáknak. Maximálisan négy családtag is bevehető a számításba, utánuk fejenként három liter jár. Két tartományban, Tirolban és Vorarlbergben viszont a pálinkafőzés történelmi hagyományai miatt magasabban húzták meg a határt. Ott hat családtagot lehet bevenni, és utánuk fejenként hat liter tiszta, adómentes alkohol jár. Mivel a főfoglalkozású gazdák száma Ausztriában is alacsony, a kedvezmények csak a lakosság 0,81 százalékát érintik."

 

"Németországban az általános adókulcs a saját égetésű pálinkára literenként 13,03 euró (3740 forint). Két csoporttal tesznek kivételt. Azokkal, akik a saját kertjükben gyümölcsöt termesztenek, és azokkal, akik egy kis, nem üzleti alapon működő pálinkafőzdét üzemeltetnek. A regisztrált gyümölcstermelők évente 50 liter tiszta alkoholnak megfelelő snapszot főzhetnek kedvezményes feltétellel, de nem adómentesen, hanem csak csökkentett adókulccsal. Literenként így elég sokat, 10,22 eurót (2930 forintot) kell fizetniük. Ha valakinek egy kis, bejelentett pálinkafőzdéje van, akkor évente 300 liter pálinkát főzhet ilyen feltételekkel. Németországban körülbelül 100 000 regisztrált gyümölcstermelő és 28 000 kis pálinkafőzde van. Így a németeknek összesen 0,15 százaléka van kiváltságos helyzetben a pálinkafőzést illetően.

Adómentesség csak egy, speciális helyzetben jár. Ha a pálinkafőző űrtartalma kevesebb, mint fél liter, ilyenkor nem kell sem bejelenteni, sem adót fizetni utána. "De az inkább egy vicces attrakció, mint komolyan vehető pálinkafőzés", véli Ulrich Metzen, a németországi pálinka-hivatal (Bundesmonopolverwaltung für Branntwein) osztályvezetője.

Minden más esetben a németek az első litertől a teljes jövedéki adót megfizetik, ha pálinkát főznek. Literenként a pálinkát így 13,03 euró adó terheli - a legális saját égetés így anyagilag nem nagyon kifizetődő, hiszen olcsó, magas szesztartalmú italokat a boltokban akár már öt euróért is lehet venni."

 

Szlovéniát-Portugáliát nem tudom, de gyanítom valahogy ugyanígy van.

 

 

 

Előzmény: rézműves1 (85658)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85659

Az otthonfőzés nem a bérfőzdéket fenyegeti első sorban. Az adó viszaállítása esetén pedig be is zárhatnak.

A jövedéki adó bevétel hiánya a kritikus pont. Eltörlése politikai döntés volt, visszaállítása gazdasági lesz.

Statisztikai adat(nem tudom ki, talán a nav készítette):

40000 otthonfőző 4 millió hlf szeszt állít elő

A bérfőzdék 6-8 millió hlf-t

A kereskedelmi eladás pálinkából 1 millió hlf.

Na itt van a jövedéki adó hiány.

Előzmény: rézműves1 (85658)
rézműves1 Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85658

...A feketepiac által szorongatott főzdék jól járnának, ha az Európai Bíróság a tavasszal indult eljárás során megszüntetné a házi pálinka hazai adómentességét.(Részletek az eheti Figyelőben) hirdetés   A házi pálinkafőzés adómentessé tétele után, már 2010 szeptemberében magyarázatot kért az Európai Bizottsága a magyar kormánytól az egyoldalú lépésre. A magán- és bérfőzés könnyítése ugyanis veszélyes precedens az uniós befizetések, központi források szempontjából sem mellékes jövedékiadó-bevételek megkurtítására. A bizottságot nem nyugtatta meg a kormány válasza, mert egy évre rá kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen. Az ügy az idén már bírósági szakaszba lépett, miután a bizottság 2013. március 11-én benyújtotta keresetét az Európai Bírósághoz. A bizottsági álláspont szerint ugyanis a jövedékiadó-törvény azon rendelkezése, amely személyes fogyasztásra évente legfeljebb 50 literig adómentessé tette gyümölcspárlat magánfőzését, illetve bérfőzetését, ellentétes a vonatkozó 1992-es tanácsi irányelvvel.

A pálinkavitában a magyar kormány május 29-ig terjeszthette elő kérelmét. Úgy tudjuk, az ügyben eljáró Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium el is készítette a beadványt, de a tárcánál ezzel kapcsolatban csak azt erősítették meg, hogy a kormány álláspontja változatlan: a magyar szabályozás összhangban van az irányelv preambulumába foglalt célokkal és az irányelv rendelkezéseivel. A kormány korábban nyilvánosságra hozott érvei szerint a pálinkafőzés a magyarság kultu-rális örökségének része, és ezt akarja megőrizni, ahogyan ez például Ausztriát, Németországot, Szlovéniát, Portugáliát is megilleti.

Van tétje a vitának, mert a kötelezettségszegési eljárás keretében az Európai Bíróság nemcsak súlyos pénzbüntetéssel sújthatja Magyarországot, hanem elrendelheti az érintett jövedékiadó-szabály megváltoztatását is, az EU-ban megszabott adómértékek visszaállítását.

Bővebben a friss Figyelőben olvashat a témában.

 

...szerintetek ezek a "feketék" tényleg szorongatják a főzdéket??...én egyre bővülő, bérfőzdei kapacitásokról hallottam...

Előzmény: Törölt nick (85657)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85657

Szia! Nem találom a Cégvilágban sem, meg a linkek sem működnek.

Előzmény: rézműves1 (85655)
rézműves1 Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85656

...nagyfa..ok, mert a Figyelő-Online, ha rákeresel, csak részleteket közöl a cikkből, hogy vedd meg az újságot...

Előzmény: gombászok (85651)
rézműves1 Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85655

...a cikk eredetileg a Cégvilágban jelent meg, "Tömény politika" címmel, Szirmai S. Péter tollából és ezt emelte át a Figyelő...

 

...a Figyelő cikkét vette észre a párom és küldte át nekem, de amit Ő küldött, abból mind a két módon megnyílik nálam...amit bemásoltam, abból már nálam is csak a "megtekintés " működik...nálad meg egyik sem??...

Előzmény: gombászok (85651)
peca_matyi Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85654

Az első napi szedést tedd be a hűtőbe. A második napon cefrézed a két napot és a harmadik napit még hozzárakhatod.Aztán a negyedik napon ha kell , akkor vagy hozzáteszed még ( persze ha tart még a forrás ) vagy  kezded előlről az egész mutatványt.

A élesztőgombák 22-24 fokon is dolgoznak. Sőt, mit dolgoznak , egyenesen száguldanak. 30 fokig életképesek.  10 foktól felfelé minél nagyobb a meleg , annál gyorsabbak.

Előzmény: truffle (85645)
rézműves1 Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85653

...ez érdekes, mert nálam megtekinteni lehet, de letölteni nem, akárhogy másolom be...

Előzmény: gombászok (85651)
rézműves1 Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85652

...talán így?...img-613082130-0001.pdf 151 KB   Megtekintés   Letöltés  

 

                       ...

Előzmény: gombászok (85651)
gombászok Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85651

Nem sikerül, se megnézni, se letölteni, légyszi adjál meg jobb/jó hivatkozást.

Előzmény: rézműves1 (85649)
rézműves1 Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85650

...foglalkozó...

Előzmény: rézműves1 (85649)
rézműves1 Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85649

...pályinkás jó reggelt...

 

...már megint kezdik a kötözködést...nem tudom, hogy végül mi lesz ennek  a vége...

 

...a figyelő megint velünk foglakozó cikket közöl...

 

...img-613082130-0001.pdf 151 KB   Megtekintés   Letöltés 

szilvakukc Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85648

Ne haragudj, kedves Vazul,

Cserben hagyunk este gazul!

Ünneplésed vége, mert a

Kégliben már vár a Herta!

 

Az, hogy be sem rúgunk Veled,

Lehet, hogy egy kicsit furi,

De ismerjük el legtöbbünknek,

A piánál jobb a n…i!

sogi01 Creative Commons License 2013.06.14 0 0 85647

                                         vf1 linkgyüjteménye 

  Pálinkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 


                                                          A tudás forrása

  www.snapszmester.try.hu 

       Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 http://snapszmester.uw.hu/gyakorlati_palinkafozes.pdf

 

Előzmény: sogi01 (85617)
truffle Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85646

truffle Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85645

Sziasztok!

 

Holnap veszek a tecsoban egy 24 literes főzőt (kép). Paneles vagyok, nem tudok nagyobbat venni. Magához az üsthöz semmiféle alkatrész nem tartozik. Tudtok majd nekem abban segíteni, hogy milyen hőmérőt, esetleg más biztonsági berendezést vegyek és azokat hogyan kell felszerelni rá? 

Egyelőre elolvastam  Snapszmester és Nabiti összefoglalóját, ami rettentő érthetően van leírva kezdők számára. Azért vannak fekete lyukak /és még jó ideig lesznek is/ :). A szedret nem szeretném kihagyni, itt a szezonja.

-Ha az üst 70%-áig rakom a cefrét, akkor az 17 liter körül van. Nyilván célszerű 20 literes hordókat vennem, amibe egy főzet belefér. A  kérdésem: ha egy nap nem tudok csak 4-5 kg szedret szedni, akkor a hordó megtöltése 4-5 napig eltart. Az első szedés elkezd már  erjedni, az utolsó napi még friss. Az ilyen elnyújtott szedést hogy oldjátok meg,(fagyasztásra nincs lehetőségem) ill. hogy befolyásolja a  pálinka minőségét?

-Mi játszódik le akkor a cefrében ha nem tudom az ideális 18-20 fokot biztosítani, hanem csak 22-24 fokot? Ill. tudom, hogy akkor lelassul,  vagy meg is szűnhet az élesztőgombák tevékenysége, de van-e arra valami tapasztalat, tól-ig határ Celziusban, ami még nem káros?

-Eseteleg segítőkész, hozzáértő pálinkás, aki Vác 40 km-es vonzáskörzetében, természetesen oda-vissza szállítással besegítene az első  alszesz lefőzésében?

 

Köszönöm.

snapszmester Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85644

Alap esetben elutasítjuk a régi cefrék főzését, de mondhatnál valamit a készítésről, hogy legyen pozitív véleményünk is. Vagy megmondjuk, hogy dobd ki.

Előzmény: mausz (85641)
norris53 Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85643

Miklós1    

 

sogi01 Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85642

Szia!

Tavalyi cefre?????

Holnap reggel kb 6:48 órakor találsz egy reggelinket amit én linkelek.Ott mindent megtalász......persze ha tudsz olvasni!

Előzmény: mausz (85641)
mausz Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85641

Természetesen nyomon követtem az eseményeket és nem ecetes, pont olyan mint mikor ledaráltam csak pépesebb, hogy for e? már nem tudom pontosan hogy amit látok az forrás e mert egész télen ugyan az látszott mint most. apró kis fel bugyanások, gondolom hogy forr csak lassan.

Előzmény: hevezoli64 (85637)
steelhaand Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85640

Kissé naturalista megfogalmazás, de kétségtelenül realista és szemléletes. Ilyen az, mikor az empirikus tanok testet öltenek. :-)

Előzmény: szilvakukc (85636)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85639

:-))))))))))

Előzmény: szilvakukc (85636)
hal65 Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85638

Jaaa....

Azt hittem azért volt leve.

No mind1.

Csak kiváncsi lettem volna mit mutat.

Előzmény: snapszmester (85633)
hevezoli64 Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85637

Akkor forrhat újra, ha túl hideg volt a pincédben, s eddig leállt a forrás, s mostanában indult be. Január óta nem foglalkoztál vele? Kóstold meg, nem ecetes-e, mert akkor már hiába "forr"....)

Előzmény: mausz (85634)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85636

És azt nem olvastad a fórumon, hogy a tavalyi cefre olyan mint a nyolcvan éves p....a?: ha nem is büdös, mán akkor sem túl jó!:))

Előzmény: mausz (85634)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85635

Bocsásson meg nekem Anett, s Tóni,

Ma kellett vón’ a verset bebútóni!

Orfeusz és Villő lett vón’ soros,

De mán Szilvakukcnak agya elég koros.

mausz Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85634

Jónapot!

Tavaj cefréztem sütőtököt, mert olvastam a fórumon hogy lehet abbol is finom itoka, pincében tartom de ha belenézek kissebb gáz buborékok jelennek meg, lehet hogy még nem fort ki? vagy az alkohol szökikel?  semmi baja ojan mint a lekvár , nem penészes, jo az illata, mit tanácsolnátok? főzzem  vagy még ne?

snapszmester Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85633

Tömjem tele törkölyel? Te meg majd kipucolod.:-)

Előzmény: hal65 (85626)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85632

Mi lenne ha elolvasnád Miklós1 összegzését a weboldalamon. Ezek pont bent vannak. Meg az összes többi is.

Előzmény: Törölt nick (85628)
steelhaand Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85631

Szedd magad cserkót, meggyet tud valaki Pest vonzáskörzetében (40km), Olyant. ami éppen aktuális. :-)
Amiket eddig a neten találtam nem voltak meggyőzőek.

Zsuzska60 írt még május végén, gondolom az már letermett.

Köszke!

emGeza Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85630

Szia !

És is összekutyultam. 

Sajnos , írtam mindenféle számokat ...

Előzmény: foxrudi (85577)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85629

Ezt eddig nemtudtam,de már tudom!! :)

Köszönöm!

Előzmény: barkócza (85627)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85628

Köszönöm!Ezt ráirhatták volna a zacsira is! :)

Előzmény: steelhaand (85625)
barkócza Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85627

Nincs várakozási idő. Azt kell megérteni, hogy a pektinbontó enzimet a préselés megkönnyítésére használják a borászatban és a léiparban, a pálinkások csak másodlagos felhasználók. A pektinbontás ideje arra vonatkozik, hogy a pektinbontó hozzáadása után mennyi idővel lehet préselni. Mi értelemszerűen nem préselünk, ránk a kezelési idő nem vonatkozik. Ahogy Snapszmester is írja, a savazást, a pektinbontó és élesztő hozzáadását rögtön a cefrézéskor kell megcsinálni, minden várakozás nélkül.

Előzmény: Törölt nick (85622)
hal65 Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85626
Nem próbáltad a maliganfokolóval?
Kiváncsi lennék, hogy mit mutatott.
Előzmény: snapszmester (85604)
steelhaand Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85625

Szívás. Huszonpárfokon pár óra alatt végzi a dolgát.

Samúgy google a te legjobb barátod:

http://olaszsped.com/index.php?main_page=product_info&products_id=356

Előzmény: Törölt nick (85624)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85624

Csak annyi van ráirva, h mennyi kell 100kg-hoz!/Uvazym extra pektinbontó/

 

 

Előzmény: steelhaand (85623)
steelhaand Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85623

Pektinbontóra rá van írva, hogy mennyi idő alatt hat. Utána hét :)

Előzmény: Törölt nick (85622)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85622

Az idei lesz az első "minőségi" cefrézésem.

 

1.pektinbontás

2.pH beállítás

3.élesztő+tápsó  (remélem, h  jó a sorrend :)

 

Elég sokat olovastam,de a 2 fázis közti időt sehol nemtaláltam!

 

pl.:pektinbontás után 1nap várakozás utánna savbeállítás stb....

 

Mennyi időt kell várni 2 fázis között?vagy nemis kell várni?

 

 

emGeza Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85621

Szerintem a két év különbségét ( L ) a cukor határozta meg 22 Kg. = 22 L

 

De a gyümölcs is meghatározó tényező , kismértékbe .

 

Fözdésnek többet ér a becsülete mint , hogy elvegyen pár litert.

 

 

 

Előzmény: snapszmester (85620)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85620

Az hogy melyik évben miből mennyi pálinka lesz az nagyon változó. Nem ismerhetem a főzdések módszereit, de tapasztalatom szerint nem érdeke meglopni az ügyfelet mert nem lesz mit dolgozni a következő évben.

Előzmény: emGeza (85616)
peca_matyi Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85619

Ne add fel , mert a képességeid nem rosszak :-)

Ráadásul az élcelődést is jól bírod !!!

Hajrá !

Jegyzeteket várjuk !

Előzmény: emGeza (85614)
steelhaand Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85618

Jah, azt jól elfelejtettem leírni :-)

2,3-2,5 dl, pontosan nem tudom, mert 2 dl-es pohárból öntöttem és a második töltésből pár ujjnyi kellett. Valójában a pH-ra koncentráltam :-)

Előzmény: szilvakukc (85607)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85617

                                         vf1 linkgyüjteménye 

  Pálinkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 


                                                          A tudás forrása

  www.snapszmester.try.hu 

       Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 http://snapszmester.uw.hu/gyakorlati_palinkafozes.pdf

 

Előzmény: sogi01 (85562)
emGeza Creative Commons License 2013.06.13 0 0 85616

Szia!

ami kimaradt 4% cukorral.

 

2012 -es , 500 L szilva cefre , 0 cukor , = 50 L 50 fokos.

Előzmény: snapszmester (85615)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85615

Az baj, ha a számokkal gondok vannak. Nekem itt minden renben van.

Előzmény: emGeza (85613)
emGeza Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85614

Sziasztok!

 

Köszönöm az aktívitást és az értékes válaszokat ,az előpárlat leválasztása kapcsán !

Így én is már kijelenthetem a max. 2 % elég.

 

Bevalom a főzdést kérdeztem , de , az adott számok rosszúl maradtak meg bennem .

A 2 % ezek után biztos beég a tudatomba .

De ígérem a következő főzetésnél jegyzetelek ,és megosztom veletek.

 

Már dolgozom a következő kérdésemen , ami a cefre készítéssel kapcsolatos , remélve arra

is lesz bőséges válasz .

 

Nem adom fel , mível nekem is az a célom , hogy a lehető legjobb minőségű pálinkát 

csináljak a képességeimhez mérten .

 

A főzéssel biztos nem próbálkozok ! (jobb is - a válasz )

 

 

 

emGeza Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85613

Szia! 

Mostanság a számokkal akadt egy kis próblémám !

 

Ha jól emlékszem 2011-ből , akkor kb. 550 L cefréből ,105 L alszesz , ha jól emlékszem ...

De itt a papírja :

 

Fokolás után :

 

 

Ami biztos az ,hogy szilva . 

Előzmény: szilvakukc (85566)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85612

Ok. Megfogadom. :-) A gyanum, hogy már elrakáskor is ecetes lehetett.

Előzmény: szilvakukc (85609)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85611

:DD

Előzmény: szilvakukc (85610)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85610

Hát ne nézze má le a cukorcefrémet, vazeg, mert ő tengerentúli, he!:DD

Előzmény: sogi01 (85608)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85609

Akkor kérdezz rá, amikor ott van egy harmadik személy is:

„Kedves Barátom!

Amennyiben a jövőben pálinkád minőségi összetevőit pozitív irányban szeretnéd eltolni, engedd meg, hogy több évtizedes tapasztalati tényezőként  megoszthassam veled azon információt, miszerint az elkészített törkölycefre állagára, és alkohollá történő cukorátalakítási mennyiségére hatással van a levegő oxigéntartalma hozzáférhetőségének kizárása!”

Ha esetleg visszakérdezne, hogy "mi van?", a harmadik személy úgyis felvilágosítja:

"Takard le a cefrét légmentesen kötsög!":DDD

 

Előzmény: snapszmester (85604)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85608

Szétverted szegényt? :DD

 

Előzmény: szilvakukc (85606)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85607

Ja, mennyi savval lett 3.2?

Előzmény: szilvakukc (85606)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85606

Megmértem, 10-et mutatott a refi, majd a 2% napfény után csak 5-öt!!!! Ennyit a refiről. Má a szentjánoskenyérnél, és az akácvirágnál is szivatott, szerencsére a samu kalapácsot nem birja.:))

Előzmény: steelhaand (85602)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85605

Édescefrének a kierjedés előtti elkészített cefrét nevezzük, függetlenül, hogy tettünk bele cukrot, vagy nem.

Egyébiránt úgy tudom, a 4/2010(VIII. 23.) NGM rendelet magánfőzéssel kapcsolatos szabályaiban az szerepel, hogy a cefréhez cukrot adni TILOS!:DDD 

Előzmény: porgolo (85598)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85604

A tűzrókám nem mutatja meg az új kézikönyvet. Mit tegyek? Frissítettem.

Más.

Törköly főztem egész nap. A tulaj szerint jó "szottyos", sajnálta kidobni. Minden cserénél folyt a könnyem olyan ecetes volt. Lett rakatonként 18 L. A rosszabb anyagokból is van 20 fölött. Még is meg lesz elégedve mert 5 L-rel kevesebbre számított, csak nekem nem érte meg. Mit lehet neki mondani, hogy ne sértsem meg mert ráadásul "jó" ismerős? Szóval nehéz az élet.

Csak hogy legyen itt is mit olvasni.:-)

 

logi22 Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85603

Köszi a választ! Megfogadom a tanácsot!

Előzmény: csiba00 (85584)
steelhaand Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85602

Hali, megmérted a sűrűségét? Nekem nem sikerült, otthon hagytam a refit :-)
A 3 éves dög nagyon durván ott van, totál előjön a mai eper illat/íz! Teljesen jó, szeretném ezt megközelíteni. Hibát nem vélek felfedezni benne, bársonyosan simává érett.

Köszi +1x!

Cefre ~40 liter, pH 4,2; akkusavval 3,2-re belőve, pektinbontó+élesztőtápsó. Erjed mind atom!

 

Előzmény: szilvakukc (85592)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85601

Előre egyenesen. Nem váltóztatja a pH-t.

Előzmény: porgolo (85598)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85600

Nehéz összehozni.

Itt mindenkinek erős az alszesze és 50%-nál leálnak ha finomítanak.

Nekem 15-30% az alszeszem és 20%-nál nem érzem az utópárlatot.

Ha az erős deflegmációtól steril lenne a pálinka akkor nem lenne értelme az 1 lépcsős rendszereknek mert ott aztán erős. Tehát más oka van. Szerintem a túlzott előpárlat elvétel a magas alkohol % miatt okozhat steril jelleget.

Remélem értelmes volt.

Előzmény: obsitos3 (85597)
Prophet09 Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85599

Rendben, nagyon köszönöm! :)

Előzmény: Miklós1 (85573)
porgolo Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85598
Szia, koszi. Ez 6,22dl/100kg, en 5dl/100kgot tettem hozza. Fozni akarom 5. Napon. Az edescefret ugy erted h mar a cukor benne van?Tenyleg a cukor merre tolja a pht?
Előzmény: szilvakukc (85592)
obsitos3 Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85597

Ok. Ha cefrét főztél alszesszé,mikor ezt tapasztaltad,értem Miklós véleményét.Tehát:cefre főzésekor a deflegmáció növelése szükséges ahhoz,hogy a cefréből az összes íz,illat és zamat kijöjjön.Ennek ellentmond,hogy itt,a fórumon többen beszámoltak arról,hogy egyedüli lehetőségként a páracső emelkedésének változtatásával elért deflegmációnöveléssel erősebb,de sterilebb,ízetlenebb pálinkát csináltak.Egyébként én is ilyesmit tapasztaltam,magyarázatot nrm tudok rá..És továbbra sem értem a hsz. második részét,illetve azt, hogy hogyan kapcsolódik ez az elsőhöz.Arra gondolok,hogy mi köze van annak ,hogy hígítanod kell az alszeszt,vagy sem,a jelenséghez.Biztos valamit nem tudok,de nem jövök rá,mi az.

Előzmény: snapszmester (85588)
foxrudi Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85596

Na most korrigáltad értelmesre,az értelmetlent.D

 Üdv.

Előzmény: Cipurró (85589)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85595

Ja és talán rá is keresnek az újoncok és el is olvassák....napokban is volt olyan kérdés pont a reggelink után,ami weboldaladon feketén-fehéren le van írva.De ha nem veszik a "fáradságot" és nem olvassák el?......  Reggel bővül a reggelink!

 

 

 

 

Egészségetekre egy faeperrel!  :)

Előzmény: sogi01 (85594)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85594

Meglesz Mester!

Gratula Miklós!Tényleg nagyon jó lett.

Előzmény: snapszmester (85590)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85593

Tehát bármiféle erősítőfeltétet, csak finomításnál kell használni?

Előzmény: Miklós1 (85573)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85592

Szia!

Vadonatúj adatok: Faeper édescefre 45liter; ph 4,4→akkusav 2,8 dl→ph 3. 

Előzmény: porgolo (85542)
barkócza Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85591

Nagyon klassz, gratula Miklósnak!

Előzmény: snapszmester (85590)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85590

Uraim!

Újabb bizonyíték arra hogy Miklós1 elkötelezett híve a gyümölcs-cefre-pálinka folyamat megvalósításának.

Egy gyöngyszem, egy mestermű amit most közkincsé tesz. Ez után is lehet kérdezni, de nem érdemes. Itt mindent megtaláltok. Aki ebből nem tanul meg pálinkát főzni az másból sem.

Elérhető a weboldalamon.

Sogi tedd be a reggelinkbe.

Gyakorlati pálinka főzés!

Cipurró Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85589

Csak 1cm3-esek a kanalak, minden másodi literből mintát vesz.Nem a dob telik meg, hanem a próbaszesz gyűjtő tartály(10l)A többi stimmel :-P

 

Üdv

Előzmény: foxrudi (85585)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85588

Igazad van, a cefre főzése egyértelműbb lett volna.

Az is igaz, hogy pálinka főzést mondunk, de soha nem a pálinkát főzzük hanem a cefrét vagy az alszeszt.

Előzmény: obsitos3 (85587)
obsitos3 Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85587

Szia.Szerinted az idézett hsz melyik részéből derül ki egyértelműen,hogy snapszmester azalszeszfőzés alatt mit értett?Az alszesz a kiindulási anyag volt,vagy az eredmény?Mert a két értelmezés ellentétes,és egyik esetben jó lehet  az ötlet,a másikban nem.

Előzmény: Miklós1 (85573)
foxrudi Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85586

No és a dob egy nagy kör,ami 4 egyenlő 1l-es részre van osztva,azon 2db kanál,ami veszi a páleszt.Tehát mikor megtelik a dob önt.

De így éjszakás után ébredve,valóban fogalmazás kettes!De te azért érted ,ha már elkezdtem,megpróbáltam befejezni.Remélem más is ki tudta bogozni.XD

Előzmény: foxrudi (85585)
foxrudi Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85585

Na jó!Helyesbítés:

  2kanál van rajta,egyenként 2cm3.Tehát 1fordulatra 4cm3-t vesz ki.4l-es a dob,és 20000l mintája van benne,ha megtelik.

   Ez így már nem hülyeség ugye?DD

Előzmény: snapszmester (85578)
csiba00 Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85584

Ha van rá lehetőséged, akkor tartsd olyan helyen a cefrét, ahol viszonylag állandó a hőmérséklet, és olyan 18-20 körüli. Pl. pince. Valamint szerintem az egyik legbiztonságosabb megoldás a hordó kotyogóval történő lezárása. A zajos erjedést lehet látni a kotyogóról (sőt még a cefréből is hallani), akkor nyugodtan ki lehet nyitni naponta többször, hogy a bundát visszanyomd. Utána, meg az utóerjedés alatt, már nem kell nyitogatni. De ha pl a hordót megrázod, megdöntöd - függően attól, hogy mekkora -, így is tudod keverni, és levegőt nem vittél bele. Ez azért is fontos, mert az erjedések közül az egyik legfontosabb szakasz az utóerjedés, de az egyik legérzékenyebb is.

 

Viszont kotyogóval kvázi kockázat nélkül tarthatod a cefrét még a zajos erjedés után hetekig is. Cseresznyém nekem is volt tavaly, mikor a zajos erjedés után még 2-3 hétig vártam (direkt az utóerjedés miatt). Semmi baja nem volt.

 

Lehet venni viszonylag olcsón digitális pH mérőket, amik az ilyen célra tökéletesen megfelelnek.

 

 

Előzmény: logi22 (85580)
firekiller Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85583

IGEN. Bár a konkrét kérdésre a válasz a vigyori előtt van ;)

Előzmény: snapszmester (85581)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85582

Egy két web oldal helyett olvasd el a reggelinket és minden kérdésedre választ kapsz.

Citromsavval nem rontod el, de talán nem is használ. Az élesztővel elkéstél.

Előzmény: logi22 (85580)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85581

Tehát a cefre alkoholtartalmát csak próbafőzéssel lehet korrekt módon meghatározni, már ha ez volt a kérdés.

Előzmény: firekiller (85579)
logi22 Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85580

Most akarom elveszteni a szüzességemet pálinkfőzés területén, és 1-2 jótanácsra lenne szükségem. Visszaolvastam jónéhány oldalt és megnéztem 1-2 weboldalt, szóval már annyi tudást összeszedtem, hogy kérdezni tudok :-) Tehát kitűnő minőségű korai cseresznyéhez jutottam, amit pépesítettem 3 nappal ezelőtt, és a 2. napon (tegnap) élesztőt is raktam hozzá. Amit a visszaolvasás során még megtudtam, hogy be kell állítani a cefre PH értékét. Citromsavra gondoltam, ez van otthon, viszont semmilyen eszközöm nincsen a PH pontos mérésére. Tudom, hogy nagyon pongyola lesz a kérdésem, de így látatlanba 50 liter tiszta cseresznye cefréhez mennyi citromsavat adnátok? Vagy lehet, hogy inkább ne is adjak, mert azzal kisebb kárt csinálok, mintha mérés nélkül kísérleteznék?

Illetve kb. hány nap amíg kiforr a cefre (nézem és keverem folyamatosan, de azért jó lenne tudni előre hozzávetőlegesen).

firekiller Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85579

Kedves JuhaszLaszlo!

 

A cefre fajsúlyát sűrűségmérővel ( fajsúly mérővel ) tudod megmérni :)

A színlé cefre alkohol tartalmát Malligand készülékkel tudod mérni.

A cefre alkoholtartalmát úgy tudod megsaccolni, hogy a malligand készülékkel mért értéket még csökkented 10-20-30 %-kal a cefre szárazanyagtartalma függvényében.

Előzmény: juhaszlaszlo1989 (85575)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85578

Ebbe most kár volt belemenni:-)

Előzmény: foxrudi (85576)
foxrudi Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85577

Illetve csak így folyhat ki percenként több nedű.Egy kicsit össze kutyultam.

Előzmény: foxrudi (85576)
foxrudi Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85576

Szia.

Nos! A szeszmérőgépből nem folyik ki több folyadék percenként,mert szabvány méret.Abból mindig egyforma mennyiség távozik,csak fűtés függvényében csökken,vagy nő ez az idő.

    Pl.:1perc alatt lefolyik 1l,ha keni neki a főzdés,akkor pedig fél perc alatt távozik a mennyiség.

  A feles pohárba sem tudsz decit tölteni,viszont sűrűbben tudsz öblögetni.D

Előzmény: emGeza (85557)
juhaszlaszlo1989 Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85575

Idáig már nagyon sok mindenkit megkérdeztem személyesen, hogy hogyan lehet a cefre fajsúlyát mérni, de idáig még senki nem tudott rá válaszolni. Szóval ez lenne a nagy kérdésem.

juhaszlaszlo1989 Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85574

Köszönöm szépen a hasznos válaszokat!

 

Miklós1 Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85573

Majd amikor a 81703. hozzászóláshoz érsz, ott snapszmester megírja, miért nem jó ötlet:

"…Az a tapasztalatom, hogy ha alszeszfőzésnél nem erőltetem a
deflegmációt, a kiengedett cefrének finom gyümölcsös illata
van. Ha erőltetem, akkor már nincs. Igaz, az én rendszeremben
nem kell az alszeszt hígítani,  mert általában 20-30 % között
van."

emGeza

Körte és szilva együtt vegyes pálinkát ad, mi ebben az érdekes és mi ebben a recept? Ha úgyis csak így jön ki egy üstre való cefréd akkor csináld így, jó lesz.

Prophet09

Ha már majdnem kész akkor inkább ne turmixold, az egész szemeket kézzel össze tudod nyomni, és nem sérül a CO2 párna.

Előzmény: harpizsoo (85553)
peca_matyi Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85572

Annak örülök , hogy a finom iróniát észrevetted . Szerintem nem csak Te....:-))

Tényleg jól gondolod. Előbb vágnám le a saját nyelvemet , mint a bérfőzdéseket sértegessem !!

Rossz szó csak azt illeti aki nem kellően alázatos a pálinkafőzéssel és meg akarja magyarázni , hogy a szar is iható.

Előzmény: snapszmester (85568)
peca_matyi Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85571

folyt.

Ez a fórum azért alakult , hogy tudjunk jó pálinkát főzni , majd az idők során némileg és némelyeknek változott a célkitűzése.

Szeretnénk eljutni a "nirvánába " , azaz csak tökéletes pálinkát szeretnénk főzni.

Én nem azt mondom , hogy a bérfőzdékbe eljutó cefrék szarok , hanem azt , hogy a tökéletes időzítés nagyon ritkán jön össze.

Én a körte cefrémet a cefrézéstől számított 10. napon főzöm. Alacsony savtartalmú gyümölcs , nagyon könnyen ecetesedik . Ha időben főzöm finom , friss , ropogós lesz. Olyan mintha a körtébe harapnál bele. A szilvámat viszont mindig hagyom utóérni , mert magas a cukortartalma és a savtartalma is jó. Igy kapok egy nagyon kellemes lekváros ízű szilvapálinkát.Én mindig tudom főzni az ideális időben , mert nekem nem kell sorban állni időpontra.

Hogyan tudod Te előre mondjuk májusban , hogy mikor lesz éppen jó a körte cefréd ? Hogyan tudsz erre előre , pl augusztus 18-ra időpontot foglalni a főzdében ? Mi van ha 2 hetet késik az időjárás miatt a körte érése ? Vagy mi van ha korábban jön ? Hogyan tudod eltárolni hibátlanul a körte cefrédet addig amíg a szilva is elkészül ?

Azt hiszed , hogy tudod , de nem.

Szóval a bérfőzdébe kerülő cefrék nem feltétlenül rosszak , de már túl vannak azon a pillanaton , amikor ideális lenne a főzés.

 

Ezt az ahány annyi szokás mondatot én nem igazán szeretem. Mert nem lehet mindenre alkalmazni. Mert való igaz , hogy van egy szokás , de nem feltétlenül igaz , hogy az jó szokás......

 

Előzmény: emGeza (85561)
peca_matyi Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85570

Tényleg nem neked írtam , de tényleg neked szólt.

Én csak arra szerettem volna felhívi a figyelmedet , és főleg a kérdező figyelmét , hogy a Te magabiztos kinyilatkoztatásod hagy némi kívánnivalót maga után. Mert a túlzott elő és utópárlat elvétel hiba.

Ugyanolyan hiba , mint amikor keféléskor előjáték nélkül szárazon bevezeted a macit a málnásba és lövés előtt távozol.

Persze nagyon jó a töcskölős rész is , de így hiányos a történet . :-)))

 

Nézd én is úgy élek a világban , hogy mindent meggyőződésből teszek. Viszont ha felhívják a figyelmemet , hogy az út amin járok , nem biztos hogy a legjobb , akkor egy kicsit elgondolkodom . Esetleg csendben megkérdezek mást is , mi a véleménye. Ráadásul itt megtetteék az előttem szólók ( kidobtál sok értékes aromát ) .

Ebben különbözünk.

Majd lesz még kérdésem , de most ennyira van csak időm.

Visszatérünk még a témára.,

 

Előzmény: emGeza (85561)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85569

Sőt! Peca is csak azt akarta ábrázolni, hogy valszeg egyik főzdés sem veszi el nyakló nélkül az elejét.

Előzmény: snapszmester (85568)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85568

Nem védem Pecát, nincs rá szüksége.

Nem sértett meg senkit, főleg bérfőzdést és főzetőt. Azt nem merné. :-)

Árnyaltan ironizált. Feltételeztük a cefre és pálinka mennyiségedből, hogy nem viszel rossz cefrét a főzdébe. Ezért az elvétel túlzás. A főzdés csinálja jól. A percenkét 2 L szinte lehetetlen, főleg az elvételek idején, amikor vissza kell fogni a fűtést.

Próbáld meg elfogadni, már láttam belülről főzdét.

Előzmény: emGeza (85561)
Forman68 Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85567

Pályinkás szép napot!

 

Szatmárból van valaki a fórumon?

szilvakukc Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85566

Szia! Érdekesek ezek a számok. Nézzük, csak kb.:

25hlf-ot kinyertél,4-et eldobtál, 8-10 benne maradt. Az 40hlf, tehát az alszeszednek legalább 40%-osnak kellett lennie. Ilyen tömény alszeszeket produkál a főzdés?

Egyébként az az előpárlat szerintem is rengeteg, már csak azért is furcsa, mivel liter után fizetsz, a főzdés saját maga ellensége? Az előpárlat utáni frakció rengeteg aromát tartalmaz, az alkoholtartalomról nem is beszélve. De, ha Neked így ízlik, akkor persze rendben van.

Előzmény: emGeza (85558)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85565

Gondolkoztam, kívánhatnék,

Antaloknak, ámde mit is?

Jusson nekik, sok jó cunci,

Feszes seggű, kerek cicis!

 

Anettnak is karoljuk fel,

A névnapi ügyit,

Ha jól viselkszik estére kap,

A párjától fü…….

 

obsitos3 Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85564

Ez tényleg érdekes recept,biztos fínom is.Javíts rajta!A 2/3 szilva helyett menjen bele csak 1/3,helyette alma és sárgabarack vegyesen,természetesen külön cefrézve,főzéskor összeöntve!

Előzmény: emGeza (85560)
obsitos3 Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85563

Neked sok.A főzdésnek meg kevés.

Előzmény: emGeza (85557)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85562

                                         vf1 linkgyüjteménye 

  Pálinkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 


                                                          A tudás forrása

  www.snapszmester.try.hu 

       Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

 

 

Előzmény: sogi01 (85535)
emGeza Creative Commons License 2013.06.12 0 0 85561

Szia !

 Igaz nem nekem írtad:

 

"Végül is a főzdés is 2% vesz el...... , de ő ,  valószínű , nem nagyon ért hozzá!!!!

Aki jobban ért hozzá, mert már látott már pálinkafőzdét , az 3 %-ot ,

de aki igazán ért hozzá , mert már belülről is látta , az 5%-ot......:-)) "

 

de ahány ház , annyi szokás .

 

Szerintem a túlzott előpárlal leválasztás jobb , mint a kevés.

Az utópárlatnál is a több mint a kevés 

 

  " de hol találkozol bérfőzdében hibátlan cefrével. Sehol. "

 

Igazad van ! Oda csak sz.. visznek ?

 

 

Én sem hangsúlyoztam ki az otthoni főzés ,szerintem ... ( de nem is teszem meg )

Mivel nem szeretnék senkit megsérteni !

 

Akkor Te míért sértegeted aki bérfőzdét vesz igénybe ?

Előzmény: peca_matyi (85548)
emGeza Creative Commons License 2013.06.11 0 0 85560

Sziasztok !

Érdekes receptet kaptam :

1/3 rész körte + 2/3 rész szilva , természetesen külön-külön cefrézve .Csak a fözésnél kerül

összeöntésre. 48 fokra beállítva .

Szerintetek érdemes kipróbálni ?

Azért is kérdezem mert idén 1 üstel indulnák , ami min. 450 L cefre .

Prophet09 Creative Commons License 2013.06.11 0 0 85559

Szép estét Mindenkinek!

 

 

Egyik kedves barátom cseresznye és meggy cefréje ma átköltözött hozzám, és észrevettem, hogy ugyan keverőszárral aprította a szemeket Ő is, de elég sok egyben maradt. Holnap lesz egy hete hogy cefrézte, még mindig forr egy kicsit a cucc. Az lenne a kérdésem hogy érdemes e most még nekimennem keverőszárral, vagy -mivel hamarosan kiforr teljesen- inkább hagyjam? Nem e probléma hogy esetleg némely gyümölcsökön csak most kezd majd el dolgozni az élesztő?

 

Előre is köszönöm a segítséget!

 

Balázs

 

 

emGeza Creative Commons License 2013.06.11 0 0 85558

Szia !

      " S mit iszol?: "

Általába 110 L alszesz ,- 6 L az előpárlat , 40 fok körül elzár , végeredmény 50 L 50 fokos szilva.

Plusz a körte , de az 48 fokon . 

Röviden ennyi .

Előzmény: szilvakukc (85547)
emGeza Creative Commons License 2013.06.11 0 0 85557

Sziasztok !

Rosszúl írtam a percenkénti hozam nem 1 , hanem 2 L .

Általába 110 L egy  főzetből az alszesz , 6 L-re jön ki az előpárlat. Ez sok ?

Előzmény: emGeza (85543)
harpizsoo Creative Commons License 2013.06.11 0 0 85556
Nem tudom volt-e már szó ilyesmiről? Egyébként az elejétől olvasom a topikot hónapok óta de még csak 9860-nál járok. Mikor érek a végére? :-(
Lehetetlen.
Csakcefre.
Előzmény: harpizsoo (85553)
pálinkás-doszi Creative Commons License 2013.06.11 0 0 85555

Szép estét urak!

Érdeklődnék, hogy Szekszárd közeli bérfőzdékről mi a véleményetek? Hol érdemes főzetni (ár-minőség)? Szekszárdon-Savanya?

Előre is köszönöm!

harpizsoo Creative Commons License 2013.06.11 0 0 85554
Na akarok= Na nem akarok :-)
Telóról gépelek a kis bumszlikkal.

Csakcefre
harpizsoo Creative Commons License 2013.06.11 0 0 85553
Sziasztok topiklakók!

Rögtön egy kérdéssel nyitnék.
Na akarok senkit bosszantani a már ezerszer feltett kérdésekkel: élesztő, sav, pektin, cukor-no cukor, mikor mennyit stb.
Egyébként már két éve vagyok bűnelkövető". De az indulasról majd később.
Szóval arra gondoltam hogy úgy főzném az éppen most kiforrott almámat, hogy a cefrét a hűtő felé lejtő páracsővel. A finomítást már a szokványos módon emelkedő páracsővel tenném. Hogyan befolyásolná ez kombináció az aromákat? Mi a véleményetek ezzel kapcsolatban.
Üdv. Mindenkinek Csakcefre!
foxrudi Creative Commons License 2013.06.11 0 0 85552

Szia! Az alszeszt kb 10°ig szoktuk  engedni,de ha kiforralod 0ig sincs gond,csak 10alatt már nem gazdaságos.

 Aztán megfokolod az egész mennyiséget,és ha erősebb 25°-nál,vízzel 20-25 közé hígítod,hogy finomításkor könnyebben szét tudd választani a frakciókat.Persze kozmaolajat is szűrj.....!

  De ezeket mind megtudod,a reggelente belinkelt oldalakon.

Előzmény: borosjani (85549)
porgolo Creative Commons License 2013.06.11 0 0 85551
Lassan erik a kajszi kezd azzal. Ph mero, sarga mint vastag sorkiemlelo, 2-3e ebayen, ilyen nekem is kellene. Ha van merod kiserletezessel, ha nincs mas tapasztalata alapjan. Pektinb. Amit be tudsz szerezni, mennyiseggel kell jatszani.
Előzmény: borosjani (85549)
porgolo Creative Commons License 2013.06.11 0 0 85550
Alszeszt mig meggyullad az ust tetejen, ez kb 10fok, mivel van epruvetted kitapasztalhatod. Majd az egrsz alszeszt tisztazas elott 20 fokra belovod, ezt csak kb.ra kell.
Előzmény: borosjani (85549)
borosjani Creative Commons License 2013.06.11 0 0 85549

 

 

 

Üdv Mindenkinek!

Hobbiként borászkodom, ha már van szőlőm de már két éve amióta olvasom a fórumot,sokat okosodtam. Elméletileg felkészültem a főzéshez.Most jutottam el arra a szintre. hogy megpróbálkozzak ezzel a „szakmával” a saját desztilálással.

Kezdő pálinkafőzőként szeretnék kérni egy két tanácsot, útbaigazítást.

Ami nem tiszta számomra az alszesz lefőzése (a szakirodalomban olvastam) 18- 25 % ig, ha erősebb "hígítsátok 25 %-ig".

Az egész alszesz mennyiségére vonatkozik ez ?

Ha epruvettát használok, akkor 0 ig ?.vagy tovább főzzem? Hány % -ig várható értékes aroma?

Milyen gyümölccsel kezdjem, amivel nem vallok nagyon kudarcot?

Élesztőzés savazás pektinbontás.

A savazáshoz  ph méröt milyet javasoltok, és hol tudnám megrendelni?

A savazás csak kisérletezésssel, vagy van valami táblázat hogy mennyi mennyit emel?

Pektinbontóbol melyiket javasoljátok, olvastam róla itt a fórumon.

Segitségeteket, utbaigazitásotokat,javaslataitokat köszönöm:borosjani.

peca_matyi Creative Commons License 2013.06.11 0 0 85548

Végül is a főzdés is 2% vesz el...... , de ő ,  valószínű , nem nagyon ért hozzá!!!!

Aki jobban ért hozzá, mert már látott már pálinkafőzdét , az 3 %-ot ,

de aki igazán ért hozzá , mert már belülről is látta , az 5%-ot......:-))

 

Szerintem egy hibátlan cefréből a 0,5- 0,7 % is bőven elég , de hol találkozol bérfőzdében hibátlan cefrével. Sehol.

Hibátlan cefre csak otthon van meg a saját főzdédben. Mert ott akkor főzöd , amikor akarod. Bérfőzdében pedig akkor , amikor kapsz időpontot.

Így szerintem is a 2 % a legjobb megoldás. Irányadónak.

 

Előzmény: zsuzska60 (85545)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.11 0 0 85547

Ennyi után már lassan utópárlatra kő váltani! S mit iszol?:))

Előzmény: emGeza (85543)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.11 0 0 85546

9 literes kihozatalnál, a cefre kb. negyedrésze jön le alszeszben, azaz ebben az esetben, 22-25 liter, 20-25%-os

Előzmény: m.robi (85544)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.06.11 0 0 85545

akkor bizony sok illatot, aromát elvesztegetsz :(

2% egy hibátlan cefrénél bőven elég

Előzmény: emGeza (85543)
m.robi Creative Commons License 2013.06.11 0 0 85544

és a kihozatal hogyan alakul?  100l cefréből kb. 9l pálesz, és az alszesz mennyi lehet?

Előzmény: szilvakukc (85540)
emGeza Creative Commons License 2013.06.11 0 0 85543

Sziasztok !

 

Aminek a biztonsági értéke 5 % , azaz 100 L-ből az első 5 L a derítőbe kerül .

Így biztos nem lesz "büdös pálinka" . 

Ahol Én főzetek (Nógrád község) ott 2 percre van határozva , mivel a percenkénti hozam 1 L . de 3 percnél soktam mondani , hogy most lesz jó.

A főzést szakembere ,a cefrét én mokolom ,de ,hogy jó legyen , - ez miatt is látogatom a fórumot.

Sok jó tanácsot de legfőképp tapasztalatott lehet találni , amit köszönök szépen !

 

További szép napot !

 

Előzmény: fürészes (85541)
porgolo Creative Commons License 2013.06.11 0 0 85542
Koszi, varom az idei adatokat. Most megyek gyujteni. Illene beszereznem ph merot, magyar oldalon dragan nem akarok, paypalom meg nincs. Igy marad a masok tapasztalati erteke.
Előzmény: szilvakukc (85540)
fürészes Creative Commons License 2013.06.11 0 0 85541

A réz elejét, csak tisztázásnál (Finomításnál) vedd el

 

Előzmény: sajovolgyi (85536)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.11 0 0 85540

Szia!

Tavaly nem főztem, tavalyelőtt kétszer is, előtte egyszer. Az adatok:

2010: Édescefre 32liter; ph 4,48→akkusav 1,7dl→ph3,06

2011/1: Édescefre 16liter;  ph 4,4→akkusav 1,2dl→ph 3,17

2011/2: Édescefre 45liter; ph 4,67→akkusav 3,2dl→ph 3,16

Ha kiszámolod, 2010-ben 5dl/100literrel kellett savazni, 2011-ben viszont már 7dl/100liter jött ki, pedig az induló ph nagyjából egyforma volt.Érdekes.

Idén az átkaroló hadműveletek megtörténtek, a központi támadást valszeg holnap ejtjük meg Steelhaand kollégával az ellenséges eperfák ellen, és győzelmünk esetén az idei adatok is elérhetőek lesznek. 

 

Előzmény: porgolo (85539)
porgolo Creative Commons License 2013.06.11 0 0 85539

Szia! Cefréztél faepret, ha igen mennyi sav kellett hozzá?

Előzmény: szilvakukc (85538)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.11 0 0 85538

Kit klimóból húz haza asszony,

Barnabásra hivatkozzon!

 

Mert, hogy ma van nevenapjuk,

A nejt is tán meg vigasztaljuk:

 

„Szépnek látlak, kicsi cica!

Vagy talán csak sok a pia?”

 

rézműves1 Creative Commons License 2013.06.11 0 0 85537

...pályinkás jó reggelt...

 

...ha van lehetőséged forrasztani és a gőztérbe szeretnéd tenni, akkor a meneteset (1/2" rövid) válaszd, mert egy 19,5mm furatba szépen behajtod és körbeforrasztod...így ha netán elromlik, csak azt a pici csavart kell az oldalán meglazítani és már könnyen ki is cserélheted...de ha ennyit sem akarsz vele bíbelődni, akkor a főzőből kijövő páracsőre is rögzítheted a rugóssal, mert az csőre való...

 

...ha a savállóba forrasztod, akkor csak az ezüst (40%) jöhet szóba, ha rézbe forrasztod, akkor könnyebb a dolgod, mert az ólommentes lágyforrasz, oda tökéletes...

Előzmény: juhaszlaszlo1989 (85530)
sajovolgyi Creative Commons License 2013.06.11 0 0 85536

Köszönöm válaszod.Rajöttem mitöl lett ilyen leéget nem is kicsit.Ezekszerint csak nagyon lassan lehet melegíteni.Kérdésem még az alszeszböl ki kell e dobni aréz elejét vagy csak a tisztázásnál???

Előzmény: Miklós1 (85511)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.11 0 0 85535

                                         vf1 linkgyüjteménye 

  Pálinkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 


                                                          A tudás forrása

  www.snapszmester.try.hu 

       Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

 

 

Előzmény: sogi01 (85524)
TINTUS Creative Commons License 2013.06.10 0 0 85534

Csak kiegészítésképp beszélek bele :

 

Előzmény: Miklós1 (85531)
TINTUS Creative Commons License 2013.06.10 0 0 85533

100 kilóba max 3 kiló cukker.

Előzmény: m.robi (85532)
m.robi Creative Commons License 2013.06.10 0 0 85532

Hú, ma felénk hatalmas vihar volt (egy kis jég is volt), sok esővel és hatalmas széllel. Meg is lett az eredménye. Jelenleg kb 100l faeper cefrém van. Nagyjából be is állítottam a ph-t. 4,8-ről indultam és most 3,4 körül van (ezért nem biztos, mert már szét voltam ázva és fáztam is, nem volt már kedvem kilódni a pontos beállítással). Ehhez kb 120kg epret szedtem, s kb 0,5l akkusavat öntöttem hozzá. Nem sok ez a sav mennyiség? Illetve mennyi cukrot tegyek hozzá? Nem tudom eldönteni, eddig szerintem minden cefrémet túlcukroztam :(((( 2 vagy 3kg?

Miklós1 Creative Commons License 2013.06.10 0 0 85531

Helyesbítek: az 5g Uvaferm CM élesztőt 45kg cserihez tettem, nem 100kg-hoz, így a 100kg-ra számított élesztő 11g, a zacskójára meg az van írva, hogy 20g/100kg.

Minél tisztább a gyümölcsöd, annál kevesebbet rakhatsz élesztőből, mert úgyse az a néhány gramm fogja kierjeszteni, hanem felszaporodik. Ez fáról szedett cseri volt, kevés permetszert látott, elég volt neki ez a 11g/100kg. Permetezett, vagy rothadásnak indult gyümölcsöknél kell sok élesztő, pl. esetedben a "nem túl egészséges" cseresznyéhez 30g/100kg.

emGeza

Hivatalosan a kierjedt szilvacefrét leöntik a magról (minden mag a hordó alján marad), akkor látják, hogy mennyi magja van, ezután a mag 20%-át beteszik a főzőüstbe, hogy mag íze legyen a szilvapálinkának. Van aki annyira nem szereti a mag ízt, hogy erjedés előtt kimagozza (kicsit nagyobb meló, mint leönteni a cefrét a magról).

Nem működtetek szeszfőzdét, nem vagyok kutatóintézet, egy pesti lakásban nyomom a másodikon:-)

juhaszlaszlo1989

Van bevált digitális hőmérője többünknek, évek óta pontos, riasztani tud adott hőmérsékleten, 3100Ft, írtam róla a 45701, 51393, 68397 hozzászólásokban. Hőszigetelve (hungarocell, alufólia) kell odafogni a páracsőhöz, vagy egy kis befoglalót forrasztani a páracsőre és azt is hőszigetelni. A páracső hőmérséklete nem pontosan annyi mint a benne haladó pára, de nem is az a fontos, hanem hogy értelmezd a mutatott értéket. A kazánhőmérők durungok, pontatlanok és másznak, rézműves is lecserélte digitálisra.

Előzmény: porgolo (85522)
juhaszlaszlo1989 Creative Commons License 2013.06.10 0 0 85530

Köszönöm a válaszokat.

 

Az 50 literes saválló söröshordóból készült pálinkafőző üstömre szeretnék rárakni egy kazán hőmérőt.

Találtam 4 féle kazánhőmérőt, de nem tudom melyik lenne a legalkalmasabb erre a célra. Szeretném kikérni a véleményeteket.

1.      http://epitkezes-kert.vatera.hu/epitkezes_felujitas/epuletgepeszet_hutes_futes/kazan/kazan_homero_0_120_cfokig_forraszveges_1756406519.html


2.      http://epitkezes-kert.vatera.hu/epitkezes_felujitas/epuletgepeszet_hutes_futes/szerelveny_alkatresz/kazan_homero_0_120_cfokig_80_mm_hosszu_1760055845.html


3.      http://epitkezes-kert.vatera.hu/epitkezes_felujitas/epuletgepeszet_hutes_futes/kazan/kazan_homero_0_120_cfokig_rovid_1761360314.html


4.      http://epitkezes-kert.vatera.hu/epitkezes_felujitas/epuletgepeszet_hutes_futes/kazan/kazan_homero_0_120_cfokig_rugos_csore_1761013688.html

 

Az üstből kijövő 12 mm rézcső hőmérséklete, ugyanakkora mint a csőben lévő párlat hőmérséklete? (Főzés közben) 

Törölt nick Creative Commons License 2013.06.10 0 0 85529

:))

szerencsére nem hallgattál a piroshalra

Előzmény: szilvakukc (85528)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.10 0 0 85528

Gréta napra férjuraim

Italt tőccsünk, nem kő duma,

Margit meg nem panaszkodhat,

Hisz most önti el épp a Duna!

 

zsuzska60 Creative Commons License 2013.06.10 0 0 85527

na most aztán nem lesz vízkő a gyomrodban :-)

Előzmény: m.robi (85526)
m.robi Creative Commons License 2013.06.10 0 0 85526

Rábeszéltetek, kipróbáltam :)

Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget (rábeszélést)!

Előzmény: csalitos (85467)
emGeza Creative Commons License 2013.06.10 0 0 85525

Köszönöm válaszod !

Szilvánál cefrézés elött érdemes magozni , vagy főzés elött is ráér kiszedni a magot a kierjedt

cefréből ?

( Te műkődtetsz szeszfőzdét ha igen akkor hol ? )

Előzmény: Miklós1 (85521)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.10 0 0 85524

                                          vf1 linkgyüjteménye 

  Pálinkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 


                                                          A tudás forrása

  www.snapszmester.try.hu 

       Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

 

 

Előzmény: sogi01 (85500)
TINTUS Creative Commons License 2013.06.09 0 0 85523

Ezt úgy hívják hogy: sertés máj marshall módra

Előzmény: szilvakukc (85498)
porgolo Creative Commons License 2013.06.09 0 0 85522

Miért használsz ilyen kevés élesztőt? Nem túl egészséges cseresznyéhez 30g/100kg arányban adtam.

Előzmény: Miklós1 (85521)
Miklós1 Creative Commons License 2013.06.09 0 0 85521

Most az Uvaferm CM-et használom a cseresznyéhez 5g/100kg arányban, másnapra beindul, szép nyugodtan erjeszt, de ne várj tőlem bővebb tapasztalatot, hogy ez most mennyivel jobb mint az eddigiek. Most nem használtam pektinbontót sem, a kierjedt cseresznye szűrése után szinte csak mag maradt, héj alig, tehát nem is kellett. Minden évben más cseresznyét cefrézek, más élesztővel, így nem tudom megmondani a különbséget. Az Uvafermet használja gabo is (Agárdi főzde), de nem jelenti azt, hogy ez a legjobb. Kapható nálunk Oenoferm borélesztő is, meg a német Erbslöh cég Spiriferm élesztői (Babar66 85120 hsz.) ezeket is borászok számára fejlesztették és ugyanolyan jók. Az Uvaferm viszont kapható 20g-osban és eljutott már a "pesti" borászboltba is ezért könnyebben megveheted Te is (és én is ezért használom), mintha ajánlanék egy olyat, amit egyetlen telephelyről félkilós csomagolásban tudnak kiküldeni, amiből 400g rádromlik.

Valószínű, hogy csak akkor veszel észre különséget élesztők között, ha nagyon finom gyümölcsöt erjesztesz (persze egymás mellett két hordóban), akkor egy budafoki élesztő hozza az átlagot, de a fajélesztő csúcspálinkát ad. Na ilyen próbát még nem csináltam.

Előzmény: emGeza (85518)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.09 0 0 85520

Nem bírtam tovább...idén csináltam először faeper cefrét... kb 5 napja, ma feltettem egy főzetet (alszesz)... Mennyire átjön a szeder illat!

sogi01 Creative Commons License 2013.06.09 0 0 85519

Látom Te is "vén" róka vagy:)) 

Igen cseresznye,fehér húsu ami fürtökben van..... és egy szem akkora mint az öklöm:DD

Előzmény: peca_matyi (85516)
emGeza Creative Commons License 2013.06.09 0 0 85518

Igaz a (85105) már megírtad , de a szmélyes tapasztalataid az adagolás kapcsán , ha eltérnek ,

főként ez és míért használod ez a márkájút ?

 

Előzmény: emGeza (85517)
emGeza Creative Commons License 2013.06.09 0 0 85517

Szia !

Tanácsod kérném,melyik élesztő és pektinbontót ajánlod ,használod?

Kérlek írd meg a nevét. Ami szilvához és körtéhez használható.

Mennyi kell 100 L-hez ?

Előre köszönöm. 

 

Előzmény: Miklós1 (85502)
peca_matyi Creative Commons License 2013.06.09 0 0 85516

Nekem elég rossz a szemem. Ez mi ? Cseresznye:-)

Előzmény: sogi01 (85507)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.09 0 0 85515

Szeva templomhegyi!

Nem akarom megtartani a ZD-n viszem! Persze egy kis párlattal ami kijött belőle:)

Előzmény: templomhegyi (85514)
templomhegyi Creative Commons License 2013.06.09 0 0 85514

Hali sogi

Hagy dolgozzon az annyamindenit a hordójának

HA MÁR ILYEN SZÉPEN ÖSSZESZOKTATOK meg is tarthatod ( a cég ajándéka) :))

Előzmény: sogi01 (85507)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.09 0 0 85513

Emil ment!

Előzmény: Miklós1 (85511)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.09 0 0 85512

Szerintem leégetted.

Előzmény: sajovolgyi (85509)
Miklós1 Creative Commons License 2013.06.09 0 0 85511

Nem, az alszesz nem sárgás és nem úszkálnak benne szemcsék.

De azt nem kérdezted, hogy a cefrét mikor kell kifőzni ugye, mert Neked természetes, hogy a tavalyi cefrét júniusban főzzük ki.

Az első főzésnél nem öntjük ki az elejét, a cefrét a kierjedés után 1-2 nappal főzzük le, nem dobáljuk hónapokig a cefrét ugyanabba a hordóba, hogy "lesz belőle jó kis vegyes". Ha mindezekkel nem vagy tisztában, olvasd el a tudnivalókat a linkeken, amit sogi minden reggel bemásol. Nem lehet minden betévedő embernek kérdezz-felelek pálinkafőző tanfolyamot tartani.

Mivel van szesztartalma az alszeszednek és a szagáról-ízéről egy szót sem írtál, érdemes lefőzni a többi 60 liter cefrét. Aztán majd csinálsz jó pálinkát is:-)

Előzmény: sajovolgyi (85509)
porgolo Creative Commons License 2013.06.09 0 0 85510
Ez kellett, koszi!
Előzmény: szilvakukc (85495)
sajovolgyi Creative Commons License 2013.06.09 0 0 85509

Sziasztok!

Segítséget kérnék ma föztem elöször tavalyi vegyesböl(körte szilva szőlő) sárgás szinű az alszesz kicsi apró szemcsék is vannak benne 19, 4 fokosnak mértem"0 literes az űstöm kb 16 litert tettem bele és 2, 5 alszesznél megáltam.

Tanácsot kérnék ez ilyennek kell hogy legyen?

Az elején kb 1,5 dl kiöntöttem.

Előre is köszönöm ha valaki tud segíteni.van még vagy 60 liter ebböl a cefréböl érdemes leföznöm.

peca_matyi Creative Commons License 2013.06.09 0 0 85508

Igyatok egy pohárkával a gátakon dolgozók egészségére. Kívánjunk nekik kitartást ezekben a nehéz percekben. Mi már megúsztuk. Úgy néz ki!!

Kitartottak a gátak. Ha a holnapot is megússzuk , akkor végleg túl vagyunk a bajon.

Nem irigylem azokat , akik még a víz előtt vannak.

Isten óvjon mindenkit !!!

 

sogi01 Creative Commons License 2013.06.09 0 0 85507

Pálinkás jó napot!

Mai napom is jól indult :)  

 

Templomhegyi uram! Kicsit használnám a hordódat. Nehogy elfelejtse a dolgát :)

norris53 Creative Commons License 2013.06.09 0 0 85506

Szia !

 

Ezek alapján megfelel a célra > a ko 33 is !!!

 

  • Legáltalánosabban elterjedt saválló acél.
  • Különösen jól megmunkálhatóak.
  • Összetételüktől függően változik hegeszthetőségük pl. Wnr. 1.4301 (KO-33), Wnr. 1.4541 (KO-36) és Wnr. 1.4571 (KO-35) kiválóan hegeszthető, míg a jól forgácsolható Wnr. 1.4305 (KO-36S) nem ajánlott hegesztésre.
  • Hidegen és melegen is jól alakíthatóak.
  • Korrózióálló képességük nagyon jó.
  • Bizonyos körülmények között nem mágnesezhetőek.

 

Na erre iszom is egy kökény pálinkát :-)

Előzmény: snapszmester (85505)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.09 0 0 85505

Szia!

KO 33 az kevés?

Előzmény: norris53 (85504)
norris53 Creative Commons License 2013.06.09 0 0 85504

Hogyne lenne ismerős :-) mintha már láttam volna valahol  :-(( Egy tökéletes cseresznyepálinka > az évjárat utolsó cseppjei nálad :-)

A többit el mondta Szilva kolléga

Előzmény: TINTUS (85496)
mrkux Creative Commons License 2013.06.09 0 0 85503

Nagyon köszönöm a segítséget. Most zúztam össze, éppen az élesztővel szórakozom. Amiket leírtál, azokkal nagyjából tisztában voltam, mivel előtte utána olvastam, csak nem tudtam, hogy ennyike gyümülccsel érdemes-e nekiállni, lett kb 15-20 liter cefre.
Ez a láda volt vagy 15 kiló szártalanul, de valóban pontatlanul fogalmaztam.

Köszi szépen mindenkinek!

Előzmény: Miklós1 (85502)
Miklós1 Creative Commons License 2013.06.09 0 0 85502

10kg gyümölcsből átlagosan 1l pálinka lesz, akkor érdemes vele foglalkozni. De ugye nem rakod naponta a cefrét, amíg teli a hordó? Abból gyanús ízű pálinka szokott lenni. Akkora edényben cefrézz amiben egyszerre elfér egy szedett adag.
A cefrébe tett élesztő, pektinbontó, sav nem ízesítőszer, amit később is ráérünk beletenni, ezek irányítják az erjedést, ezt mind az elején kell beletenni amikor megpépesítettük a gyümölcsöt. Egy órán belül bele lehet tenni mind a hármat, felesleges a sorrenden rágódni, hogy előbb az élesztő, vagy később a pektinbontó.
-Élesztő: ez végzi az erjesztést, ha később tesszük bele, akkorra már elszaporodott a vad élesztő aminek nem ismerjük a tulajdonságait, rosszabb kihozatal, félbeszakadt erjedés lehet a következménye, a mi élesztőnk pedig nem fog labdába rúgni.
-Sav: az élesztőt és az alkoholos erjedést védi azzal, hogy nem kedvez egyéb baktériumoknak amelyek félrevihetnék az erjedést. Ha később savazunk, később adunk védelmet.
-Pektinbontó: addig végzi a molekula szintű cukor és aroma feltárást, amíg a cefrében van, nem fogy el, nem fárad el, ha később tesszük bele, kevesebb a hatása. Nem szereti a pH3,2-nél savasabb közeget.

Előzmény: mrkux (85492)
manta-z Creative Commons License 2013.06.09 0 0 85501

Egy jó láda az 10 zacskónyi...:)

Előzmény: szilvakukc (85499)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.09 0 0 85500

                                          vf1 linkgyüjteménye 

  Pálinkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 


                                                          A tudás forrása

  www.snapszmester.try.hu 

       Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

 

Előzmény: sogi01 (85480)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.09 0 0 85499

Sehol nem találom, hogy a "jó láda" mennyi lehet SI mértékegységrendszerben számolva.:))

Előzmény: mrkux (85492)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.09 0 0 85498

Hogyne! Finom sült husi szalonnával, petrezselymes krumplival. Saját?:DD

Előzmény: TINTUS (85496)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.09 0 0 85497

Annamária, Félix,

Annabella, Előd,

Ha ezeket mind piával köszöntöd,

A zsibbadáshoz ma nem kell magad belődd!

 

TINTUS Creative Commons License 2013.06.09 0 0 85496

Valakinek ismerős?

 

szilvakukc Creative Commons License 2013.06.08 0 0 85495

3,9 a ph-ja, 2dl akkusav/100l viszi le 3,1-re.

Előzmény: porgolo (85482)
csalitos Creative Commons License 2013.06.08 0 0 85494

   Szervusz norris53

   Volt szerencsém ma összefutni a 2011-ben általan főzött cseresznyével. Jó kiérett, hibátlan karakteres illatú és ízű ital lett belőle.

Ha van még belőle becsüld meg.

   Minden jót.

   Józsipapa

   Uí: Ne csak erősitsem az önérzetedet, hanem tapossak is rajta egy kicsit. Az én cseresznyém nyomába sem jár igaz, annak már csak az emléka van meg, meg az üres üveg.  :-))

Előzmény: norris53 (85489)
csalitos Creative Commons License 2013.06.08 0 0 85493

   Hello Mester

 

   A kénsavat, meg magunkat is. A leghatásosabb a körkörös védelem (sündisznópolitika). Várgyál két oldalt és jön a következő hüledező. A büdös életbe nem tudod megértetni a főzetövel, hogy nem te cseszted el a pálinkáját, hanem ebből a cefréből ezt lehet kifőzni. Senki nem gondol arra, hogy tartósitó vegyszerek nélkül már az emberiség fele kipusztult volna (gondolj bele egy kemény botulizmusba, husmérgezésbe). Mi a véleményed pl. a tyukszarról. Öregapám szedette velem anno, mert "ettű asztán bejindul ám a cefre mind a hájderménkű"

   Minden jót.

   Józsipapa.

   Ui: Egyszer már leírtam hogyan ette neg a kénsav a ruhánkat. (27451, ejh' de rég volt)

Előzmény: snapszmester (85476)
mrkux Creative Commons License 2013.06.08 0 0 85492

Sziasztok!

Én is kezdő vagyok, ez lenne az első cefrém. A kérdésem az, hogy ma sikerült szednem egy jó láda cseresznyét. Ennek érdemes-e nekiállni cefrét készíteni belőle? Nem lesz túl kicsi az adag? Számíthatok valamennyi pálinkára belőle? A termés jó érett, és holnap terveztem hogy széttrancsírozom, ha azt mondjátok hogy érdemes.

Köszi!

Attisom76 Creative Commons License 2013.06.08 0 0 85491

Köszönöm a válaszokat!

templomhegyi Creative Commons License 2013.06.08 0 0 85490

Hát ez volt a legegyszerübb és leggyorsabb válasz de norris úram bővebben kifejtette

Előzmény: Attisom76 (85488)
norris53 Creative Commons License 2013.06.08 0 0 85489

Azt is mondhatnám elkéstél vele de nem mondom :-)

 A "faeper" mondhatnám úgy is hogy ha messiről viszed haza már akkor is károsodik -főleg ha több napon keresztűl gyűjtötted már az első nap be kellet volna álítani a Ph-t (ha egy nap szedted cefrézted és midjárt élesztőt kap akkor nem olyan kényes és ha az 5. nap le főzöd talán  Ph tuning nélkül is jó lehet )minden más esetben első nap tennék hozzá savat !!  Ha egy hétig vagy tovább gyűjtögetted egy hordóba kételkedek benne hogy abból jó pálinka lesz ! Szerintem

 

Előzmény: Attisom76 (85488)
Attisom76 Creative Commons License 2013.06.08 0 0 85488

Komolyan???

Előzmény: templomhegyi (85487)
templomhegyi Creative Commons License 2013.06.08 0 0 85487

Most:))

Ez nem tréfa!

Előzmény: Attisom76 (85486)
Attisom76 Creative Commons License 2013.06.08 0 0 85486

Sziasztok!

Kezdő cefréző vagyok,sok utána olvasáson vagyok már túl,és kaptam egy kis segítséget is. De most egy kis gondban vagyok,lassan teli lesz a hordó(majdnem ugye) faeperrel,de azt nem tudom,hogy mikor kell beállítani a ph-t pontosan?

Törölt nick Creative Commons License 2013.06.08 0 0 85485

 Kimentem megnézni, meg beletenni a lemért borként. Azt kell mondjam, már maga a kotyogó felszerelése is sokat segített az illatán, már most nem olyan rossz, mint tegnap.  Akkor annyit tettem a cefrével, hogy szénsavas mésszel lekötöttem a keletkezett ecetsavat, majd később kevés kénsavval belőttem a ph.-ját, megfelelő értékre. Kell neki az a CO2 párna. Forr ismét, új erőre kapott, nyálkásodás eltűnt belőle, állaga megfelelő lett. Azért megkapta a borként is, nem baj, ha lassabb lesz, de a végére finom illata legyen.

  Fene tudja, ez még jó is lehet, nincs még elveszve.

Előzmény: Törölt nick (85481)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.08 0 0 85484

Szava =Szeva

Előzmény: sogi01 (85483)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.08 0 0 85483

Szava!  Nem szoktam savazni,ahogy kierjedt,főzöm is.Tavaly pl.5 nap után már rotyogott az üstben.

Előzmény: porgolo (85482)
porgolo Creative Commons License 2013.06.08 0 0 85482
Szia! Savaztad, mennyit kivant? Nincs ph merom es tudni akarom mennyit kell hozza adni.
Előzmény: sogi01 (85471)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.08 0 0 85481

 Köszi! Megpróbálom akkor a 10 gramm/hl adagot, jobb ötletem nincs. Gyanítom mitől mehetett félre. Amikor megcsináltam a cefrét, 3 litert hazahoztam kotyogóval ellátva, ez nagyon finom illatú, gyönyörűen kierjedt.

  A nagyobb adag kinnt maradt, hordóban, lazán rátett fedővel, bundát nem nyomkodta senki. Meg van nyálkásodva, fura szaggal, talán ez lehet az "egéríz-szag." Először találkozok ilyesmivel. Most utólagosan a hordóra is szereltem fel kotyogót. A levegő, az nem tetszett neki, szerintem. A másik a citromsav. A kénsav jobb lehet, azt olvastam, hogy ez a szervetlen sav bír valami baktérium-gombaölő tulajdonsággal. A citromsavról nem olvastam ilyet. Legközelebb kénsav lesz, és kotyogó. A borkénpor oldata kénessavat fejleszt, ami melegítve kén dioxid gázra és vízre bomlik. Nem igazán lehet ezt lekötni, de nem okoz problémát, levegőztetéssel kimenne az alszeszből, ha egyáltalán jelen lesz.

Előzmény: bujukcekmece (85478)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.08 0 0 85480

                                           vf1 linkgyüjteménye 

  Pálinkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 


                                                          A tudás forrása

  www.snapszmester.try.hu 

       Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

 

 

Előzmény: sogi01 (85447)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.08 0 0 85479

Ma ne hozz kérlek Medárd nekünk,

Jeget zápor hátán,

Hogy gubbaszthatunk a háztetőn,

Mint Noé, a bárkán.

 

Helgáknak is ma van napja,

És ha esik negyven napig,

Szomorú lesz hangulatuk,

S nem mulatnak pirkadatig.

 

bujukcekmece Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85478

Amúgy 40mg/l kéndioxid megléte garantáltan gátolja az erjedést, az édes félédes borokat minimum ezen az értéken érdemes tartani. Nekem is ott van a cserfői félédes felér borom. 30-nál beindul az erjedés. De mivel a bor egy folyadék a cefre meg rengeteg rostot tartalmaz, ezért ott a 25g/hl biztos gátol mindenféle erjesztési folyamatot.

Előzmény: bujukcekmece (85477)
bujukcekmece Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85477

A borkénpor nem nyírja ki az összes élesztőt! Pont hogy az agresszív, heves erjedést hivatott kordában tartani (erjesztéskor), és valóban használják félresikló erjesztések megelőzésére. Gondolom a tejsavas erjedést jól visszafogja. A 20g/hl az már szerintem az erjedést is. Szüretkor a darált szőlőre szokás mázsánként 10 g borkénport szórni. Így már időben a lehető legjobb helyen megtörténik a tisztítás. Aztán további 5-10g mehet a mustba és szép csendes erjedés várható. Én 15-20-at szoktam és akkor megáll. Másnap leülepszik, leveszem róla a színmustot és azt tápsózom, fajélesztővel oltom.

Viszont a kén az a cefrében marad, nem árt közömbösíteni főzés előtt!  

Előzmény: Törölt nick (85460)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85476

Kedves Józsipapa!

Már neked is védened kell a savazókat az már jelent valamit.

Csak azt nem értem, hogy magunkat védjük vagy a kénsavat. Évtizedek óta alkalmazza a szakma, most jön valaki akinek nem tetszik. Miért kellene meggyőzni? Azt gondolod az élesztőt, pektinbontót mindenki elfogadja? Még most is megkapom hogy nem vegyszerezi a cefrét, ami nem lenne baj csak jót hozna ne évek óta a sz...

Előzmény: csalitos (85470)
bujukcekmece Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85475

Próbáld ki a vízkőre a coca colát! Aztán nehogy meglepődj! És ráadásul az meg is iszod! De a pálinkába egy hangyaf..sznyi sem megy át a kénsavból a desztillálás során! HIDD MÁR EL ÍGY VAN!!!!! 

Előzmény: m.robi (85464)
templomhegyi Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85474

Szép munka

Akirályokról meg annyit.hogy 1 király volt ott és két udvaribolond vagy valami ilyesmi:))

Ki lehetett a király azt én sem tudom:))

Előzmény: sogi01 (85471)
Tucso69 Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85473

Na szóval, hogy ilyen mennyiségben jó tejsav-baktérium ellen, és az élesztőt hagyja élni, ezt nem tudom!

Ha valaki tudja, majd megszólal az!

:-)

Előzmény: Törölt nick (85462)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85472

Deszép fekete!!!!!! :)

Előzmény: sogi01 (85471)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85471

Cseresznye-cefrézés! Hála Zsuzskának (vagy öccsének) Jameg a postásoknak:DD  

A három király meghozta!!!  :D

Itt még egészben...

hozzá való kellék(aprítás,erjesztés)    

 

 

ezzel aprítok sima festékkeverő, kihajlítva kiélezve..                                              

 

nem töri a magokat...                                                                   

 

   és összeszedi a szárakat...                                                                

 

eredmény...                                                    

     

csalitos Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85470

   Kérném az elveit elvtelenűl változtató személyek kínpadra vonását mellőzni.  :-PP

Előzmény: zsuzska60 (85468)
csalitos Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85469

   Google a barátod...

Előzmény: csalitos (85467)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85468

le a savazókkal! :)

Előzmény: csalitos (85467)
csalitos Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85467

   Azért ne kóstolgasd...:-))  Gooole a barátos! Írd be a keresőbe a "kénsav" megnevezést. Kismillió találat közül válogathatsz. Ha a fizikai tulajdonságát megnézed a kénsavnak, láthatod a forráspontja 320 Co (ha jól emlékszem). Ez a cefréből nem fog az alszeszbe átpárolódni 96 Co-nál, ráadásul ezt még egyszer átfőzöd. Hagyjad már magad meggyőzni, ne parázz. Aki nem tudja kiforrás után hamarossan kifőzni, annak feltétlen savazni kell, mert sz@rrá megy a cefréje.

   Minden jót.

   Józsipapa

   Ui: Rólam (rólunk) egyszer már lezabálta a ruhát..... :-DD 

Előzmény: m.robi (85464)
barkócza Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85466

Éppen ezért nem a pálinkát, hanem a cefrét savazzák. Más kérdés, hogy abban a higításban simán meg lehet inni a kénsavat.

Előzmény: m.robi (85464)
rézműves1 Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85465

...ne aggódj, ezzel sokan voltunk hasonlóan (én már majdnem 60 voltam, amikor itt ezt olvastam, gondolhatod) és a mi ruhánkat is kimarja a hígított sav, de úgy csináljuk, hogy ne menjen rá, csak a cefrébe...

...jó nedűt...

...ezzel ugyan nem dicsekszem, de tavaly még a kényes epercefrémet is hónapokig meg tudtam a romlástól védeni, mert a PH 2.8-ra volt beállítva...

...ez ha valamiért nincs időnk hamarabb kifőzni, nagyon jól tud ám jönni, persze a légmentes zárás és a hűvös pince is kellett hozzá...

Előzmény: m.robi (85464)
m.robi Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85464

de nagyon sokat olvastam vissza.....

csak nagyon meredek számomra az akkusav a pálinkába, hisz ha az akkusav rácsöppen a ruhámra, azt kimarja

Előzmény: rézműves1 (85427)
foxrudi Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85463
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85462

Tutira? Azt írják, cefrézés elején lehet beletenni ezt a mennyiséget, vagy ha az elején nem tettük bele, akkor félig erjedt mustnál is még lehet, ami beszívott valami vírust, alkalmazható, a fajélesztő jobb hatásfokkal működik, mert a vírusokat irtja csak ki. Tejsavas, mannitos erjedés, egéríz, stb. ellen javasolják ebben a "kicsi" dózisban.

 

 

Előzmény: Tucso69 (85461)
Tucso69 Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85461

Egyik sem talált! Nincs szaga, és vizre és oxigénre bomlik, így fertőtlenít (éget)

Borkéntől pedig nem müködik az élesztő. 

Előzmény: Törölt nick (85460)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85460

Köszi, akkor ez hordó fertőtlenítéshez való csak. (elég szúrós szagú) Olvasgattam még közben, borkénpor esetleg jó lehet még?

15-20 gramm/hl mennyiségben, cefréhez? Fajélesztőt nem nyírja ki? Tejsav baktérium ellen kéne, elvileg még időben van.

Előzmény: Tucso69 (85459)
Tucso69 Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85459

Szia! Hát ez marhára nem jó nekünk. A benne lévő parafin elzárja a levegőtől, így védi a darabban lévő bort.

Ha fertőtleníteni akarsz, akkor a hidrogén-peroxidot ajánlom. Pár százalékos oldatával szoktam a cefrés hordókat öblíteni. De akár a gyümölcsöt is lehet.

Mindent visz! Baktérium, vírus, gomba mindegy neki

Előzmény: Törölt nick (85458)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85458

 Köszönöm szépen!:-) Egy kérdésem lenne ahhoz, aki tudja.. Antiflor tabletta, egészen pontosan mire jó? Virágélesztők szaporodását gátolja, ennyit találtam róla. Valami fertőtlenítő szer borhoz. Ha cefrébe beletenném, az egészet sterilizálná, tehát megállítaná az erjesztést is, vagy csak a káros baktériumokat pusztítaná el? Légyszi segítsetek, ha van valakinek valami tapasztalata vele. Köszönöm!

Előzmény: szilvakukc (85452)
benchmade Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85457

Hidd el, ami az öreg rókáknak természetes, és magától értetődő, nem biztos hogy egy kezdő számára is az, aki csupán szeretné biztosan jól csinálni. Én legalábbis ha valamit kérdezek, azt azért teszem, mert bizonytalan vagyok, és nem biztos , hogy egy félmondatból tudni fogom a helyes eljárást. De köszönöm a segítséget.

Előzmény: szilvakukc (85453)
benchmade Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85456

Rendben, köszönöm, így teszek!

Előzmény: zsuzska60 (85450)
szentöltvíz Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85455

Nem probléma,legfeljebb teszel mellé egy nagyobb bánatüveget is!!!

Üdvözlégy!

Előzmény: zsuzska60 (85451)
wolf rider Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85454

Üdv mindenkinek!

Értem, és köszönöm!

Előzmény: Baracilin (85442)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85453

Nem kő minden szaron megsértődni. A válaszoló ügyesen építette a kettőt egymásra, ez tetszett. Nem cinikus, lekezelő választ kaptál, hanem tanulságosat: Ha már habzásról van szó, hát az eperre kell figyelni, nem a cseresznyére. Amúgy mit kéne másképp csinálni? Ugyanolyan gyümölcs, mint a többi.

Előzmény: benchmade (85449)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85452

Ma is van ám bőven névnap,

Köszöntsük hát őket fel,,

Arianna, Róbert, Fülöp!

S Roberta is ünnepel.

 

zsuzska60 Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85451

Szentöltvíz Uram, ma érkezik hozzám az anyag, mert sokat tököltek a számlázással. Csak hétfőn tudom küldeni, bocs

zsuzska60 Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85450

eperre tegyél 2 kanál olajat

óvatosabban tüzelj alá

Előzmény: benchmade (85439)
benchmade Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85449

Komolyan mondom nem értem, mi annyira jó? Akkora hülyeséget kérdeztem, hogy ennyire örülsz egy odavetett félmondatnak? Én tényleg tanulni járok ide a fórumra, végigolvastam a fórumot, biztosan nem emlékszem mindenre amit olvastam, de amit tudok, azt innen tudom. Gondolom te sem úgy kezdted, hogy a kisújjadban volt a tudomány.

Csupán kérdeztem valamit, amiben nem vagyok biztos, kaptam rá egy kicsit cinikus, lekezelő választ, és most ezért ugrálsz örömödbe. Ha nem volt jó a kérdés egyszerűbb lenne azt leírni.

Előzmény: szilvakukc (85445)
benchmade Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85448

Köszi, gy fogom csinálni!

Előzmény: TINTUS (85446)
sogi01 Creative Commons License 2013.06.07 0 0 85447

                                           vf1 linkgyüjteménye 

  Pálinkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 


                                                          A tudás forrása

  www.snapszmester.try.hu 

       Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

 

 

Előzmény: sogi01 (85420)
TINTUS Creative Commons License 2013.06.06 0 0 85446

Így is jó:

 

Előzmény: benchmade (85409)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.06 0 0 85445

:))))Ez is jó!

Előzmény: snapszmester (85440)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.06 0 0 85444

:))))Ez jó!

Előzmény: snapszmester (85435)
Tan-csi Creative Commons License 2013.06.06 0 0 85443

Senkire, csak saját magadra! Ha így ízlik a pálinka idd meg, ha nem főzd újra! :))

De ha rám hallgatsz, azt csinálaz amit akarsz. :)

Ha (a helyedben) én újra főzném, az biztos, hogy fél-egy literes edényekbe fognám fel folyamatosan a párlatot, és azokat kóstolgatva valamennyit biztosan meg lehet menteni belőle.

Ez nem ígéret, tapasztalat.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (85436)
Baracilin Creative Commons License 2013.06.06 0 0 85442

Szia!

Én használtam ilyet, ez sima élesztő, csak a latin neve van ráírva és ugy forgalmazzák. Szépen kierjesztette a cefrémet, ne aggódj, jó lesz.

(Cseresznyéhez, meggyhez Uvaferm CM-et használok, citromsavval savazva adta eddig a legjobb eredményt.)

Előzmény: wolf rider (85428)
akkorismindegy Creative Commons License 2013.06.06 0 0 85441

Szép estét!

Érdeklődnék,h eper milyen arányban adja a pálinkát (kg/L)?-Érdemes nekiállni?

Mennyi cukor kell mennyihez?

Köszönöm

Attila

snapszmester Creative Commons License 2013.06.06 0 0 85440

Igen, sokkal jobban habzik mint a cseresznye.

Előzmény: benchmade (85439)
benchmade Creative Commons License 2013.06.06 0 0 85439

Mivel javában forr a cseresznyém, és még nem főztem töröm a fejem. Itt többször olvastam, hogy a cseri erősen habzik főzéskor. Kell valahogy védekezni ellene? Mintha úgy rémlene, hogy valaki egy kanál étolajat javasolt, főzéskor a tetejére.

Az epernél kell valamire figyelni, azon kívül, hogy időben kell főzni?

Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.06.06 0 0 85438

Jó.. Előbb kaptam azt a választ, hogy tejjel szedjem ki a rezet, mint, hogy mondtad, hogy a réz nem párolódik át. Mindegy majd kezdek vele valamit.

Előzmény: snapszmester (85437)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.06 0 0 85437

Segítek. Eddig sem halgattál rám, halgass most is másokra.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (85436)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.06.06 0 0 85436

Tök jó.. Kire halgassak érted... Te ezt ajánlod más azt ajánlja..

Előzmény: snapszmester (85435)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.06 0 0 85435

Ezt a kockázatot vállalnod kell. Te okoztad, viseld férfiasan.

 

Előzmény: Szkajvolker Lajos (85434)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.06.06 0 0 85434

És ha átmegy a tej?

Előzmény: snapszmester (85433)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.06 0 0 85433

Lajos könyörgöm, ha le akarod főzni még egyszer, akkor minek variálsz.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (85431)
snapszmester Creative Commons License 2013.06.06 0 0 85432

A savazás olyan mint a szex. Ha gusztustalannak tartod, szegényebb leszel egy élménnyel.

Előzmény: m.robi (85424)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.06.06 0 0 85431

Nekem nem ül ki valamiért, csak opálos az egész.

Előzmény: hal65 (85430)
hal65 Creative Commons License 2013.06.06 0 0 85430

Mert nem is szoktuk "kiszűrni"!

A fehérjés kicsapatás után a tej leülepszik az edény aljára.

Le kéne fejtened, mint a bort a serűről.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (85429)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.06.06 0 0 85429

Gondoltam megpróbálom kiszűrni a tejet a pálinkából, egymásba raktam 6 kávéfiltert és nem szűri ki...

wolf rider Creative Commons License 2013.06.06 0 0 85428

Üdv mindenkinek!

Érdeklődnék használ-e valaki ilyen élesztőt http://www.uffer-ker.hu/termekek.php?termek=883

Csak ehhez jutottam hozzá, de lenne egy kis cseresznye ahhoz kéne, meg persze majd a soron érő gyümölcsökhöz is.

Megfelelő ez, vagy próbáljak beszerezni uvafermet? Ahogy olvastam sok különbség nincs a kettő között, és ez még olcsóbb is..

Remélem nem számít reklámnak, nem annak szántam!

rézműves1 Creative Commons License 2013.06.06 0 0 85427

...úgy látszik Te sem vagy az a "visszaolvasó" típus...

...ezt nemrég írtam, de itt ilyet százával olvashattál volna másoktól is...

 

válasz | megnéz | könyvjelző2013.05.27 21:30:30 © (85139)

...nem kell szabadkoznod, mert először engem is kivert a víz, amikor hallottam az akkusavról, (tiszta kénsav hígítva) hogy ezek biztos nem normálisak...de amikor a 10-12-évet már visszaolvasod (nagyon ajánlom) rájössz, hogy igazuk van... a "bibliánk"-ban (Sólyom professzor-úr pálinkás könyve) is benne van, hogy régóta eredményesen használják, a PH-beállítására...márpedig, ha hiszed ha-nem, ez az egyik legfontosabb művelet az ún. "irányított-erjesztésben" a megfelelő pépesítés után, ha jó pálinkát szeretnél...

...csak röviden azt kell róla tudnod, hogy a rossz bacik nagy része, amik tönkretehetik a jó kis cefrénket, szerencsére nem nagyon "csípi" a savas (2.8-3.2-PH) közeget és abban, nagy részük vagy elpusztul, vagy nem szaporodik tovább...ezt pedig a legkönnyebben és a (legolcsóbban 300ft/l) a hígított kénsavval érhetjük el...és ami a legfontosabb az egészben, hogy olyan magas a forráspontja, hogy a főzéskor nem desztillál át és semmiféle szag, vagy ízhatás nem érezhető a párlatban...tehát a lényeg, hogy a savazástól ugyan nem lesz jobb a pálinkád, de megakadályozod, rosszabb legyen...végül is ezért lesz jobb...

 

...ha sokat (vissza)olvasol sok jó dolgot tanulhatsz...

 

...jó nedűt...

Előzmény: m.robi (85424)
szilvakukc Creative Commons License 2013.06.06 0 0 85426

Ez! Én úgy szoktam, hogy ph-t mérek, majd egy erre rendszeresített 2,5dl-es mérőhengerbe betöltöm a megfelelő mennyiséget, vízzel teletöltöm, majd bele a cefrébe. Jól elkeverem, megint ph mérés, és e változás függvényében teszek még hozzá. Ha túlsavazod, szódabikarbónával semlegesítsd. Ha túllúgozod, savazd még. Ha túlsavaztad, szódabikarbóna...és így tovább.:)))

Inkább kevesebbet, mint többet. Ha pölö, 3 helyett 3.3, hagyd úgy.

Előzmény: m.robi (85424)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!