Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2019.04.01 0 0 4605

Köszönöm a válaszokat.

Tehát akkor nagyjából így?

Hepci Creative Commons License 2019.04.01 0 0 4604

Ha így hagyod és megerednek, jövőre nagyobb dilemma elé kerülsz, mert még erősebb túl alacsony ágaid lesznek...

Előzmény: Törölt nick (4598)
budai2 Creative Commons License 2019.03.31 0 0 4603

Egy általános tanács az öltetéskori metszéshez (és ez  fontos!):

 

A lombkorona és a gyökerek méretbeli  összhangját kell megteremteni ekkor.

.Mikor az oltványos elindult, hogy kiszedje a földből az eladni kívánt csemetét, ez az összhang még megvolt. A csemete a gyökerei által lehetőbé tett koronát fejlesztett. Kiszedés során a gyökerek sérültek, a korona meg nem.

A Te dolgod, hogy a korona méreteinek csökkentésével helyreállítsd az arányosságot. Tőből kivágsz néhány hajtást, vagy lerövídítesz néhány  hajtást ehhez.

De nem összevissza kaszabolsz, hanem a fácska növekedési tulajdonságainak figyelembevételével irányítod a korona fejlődését. Olyanra amelyet elképzelsz magadnak.

Ehhez (az irányításhoz) Ali-bá nálam sokkal jobban ért, az Ő tanácsát (ezen elvek figyelembevételével) én elfogadnám.

Előzmény: Törölt nick (4598)
Ali-bá Creative Commons License 2019.03.31 0 0 4602

Most ne bántsd. Nem lesz abból termés, vagy ha mégis köt, ráérsz leszedni a gyümölcsöt kisdió nagyságban, ha addig le nem esik magától.  Az viszont lehet, hogy a kihajtó zöld tömeg még lejjebb húzza a hajtást. Ha az neked nem tetszik, akkor kötözd fel a kedvező állásba és jövő ilyenkorra úgy fásodik meg, olyan állású lesz. (Ha meg nagyon felfele áll, akkor kötözd  LE  vízszinteshez közeli állásúra, akkor végig berakódik teréssel.)

Előzmény: Péter_33 (4599)
Ali-bá Creative Commons License 2019.03.31 0 0 4601

A jobboldali képen úgy látom, hogy szem magasságból fényképezted, ami azt jelenti, hogy az oldalhajtások nagyon alacsonyról indulnak. Azokat én levágnám, mert később nem lehet eljárni, kapálni, füvet nyírni, permetezni,... alatta. Valamekkora törzs legyen (hacsak nem sövény vagy orsó koronaformát akarsz). Nézz meg egy idősebb fát és ahhoz viszonyíts, hogy hol akarod az első oldal ágakat majd nagy korában a te fádon.  Na afelett 20 cm-el vágd el a középső hajtást. Ha még nincs akkora, akkor azt ne metszd vissza.

Előzmény: Törölt nick (4598)
pintjano Creative Commons License 2019.03.31 0 0 4600

Általános szabály, ha azt akarom, hogy növekedjen, akkor 1/3 marad... Itt még ráadásul azt szeretném, hogy meg is maradjon. Persze láttam már akkor ültetett s metszetlenül is megmaradó fát, de többet, amelyik elpusztult... üdv PJ

Előzmény: Törölt nick (4598)
Péter_33 Creative Commons License 2019.03.31 0 0 4599

Üdv Ali-bá, idared és golden metszésèben kérnek tanácsot. A virágok nagyrészt kb 50-60 cm hosszú madzag vékony gallyak végén nőttek, még a virág súlyát sem bírják el úgy mond.... Ezeket le vágjam most, ill.  mikor hogyan metszem , hogy rövid termő részek legyenek? Üdv Pèter

Törölt nick Creative Commons License 2019.03.31 0 0 4598

Sziasztok. Nagy gond ha ezek a fák idén nem lesznek metszve? A többi fámat már megmetszette az ember aki szokta. Ezeket most ültettem, gond ha idén nem lesznek metszve?

 

Vagy nagy vonalakban adhatnátok tanácsot, hogy hogyan csipkedjem le őket.

(tudom így nem könnyű)

Köszönöm.

Ali-bá Creative Commons License 2019.03.30 0 0 4597

Aludj rá néhányat, majd megálmodod. Még van idő bőven.

Előzmény: paragramma (4596)
paragramma Creative Commons License 2019.03.30 0 0 4596

Volt ahol azt olvastam, termés betakarítás után. Ha már a vízhajtások elkezdtek barna szárúak lenni. Van ahol azt írják, akár 3x is lehet a növekedési időszakban, mielőtt megerősödne, hogy ne oda menjen az erő. Nem tudom eldönteni, várjak vele hónapokat, míg méteresek lesznek, vagy ahogy te is javaslod, princírozzam havonta?

Előzmény: Ali-bá (4595)
Ali-bá Creative Commons License 2019.03.29 0 0 4595

5-10 cm-es hajtáshossznál, úgy is említik, hogy pincírozás. Két héttel még a legvadabb növekedésű hajtást is visszavati egy-egy alkalom.

Előzmény: paragramma (4594)
paragramma Creative Commons License 2019.03.29 0 0 4594

Idős, körte és almafákon évek óta nem volt metszés. Kb 5 cm vastag teljesen függőleges megerősödött vízhajtásokat távolítottam el. Fele lett a fa mérete. Biztosan erős hajtás növekedés lesz. Mikor lehet majd almát és körtét zöldmetszeni?

laca5 Creative Commons License 2019.03.28 0 0 4593

Ja, hogy orsó akart lenni. Akkor persze kellene a sudár. Ehhez nem tudok mondani neked semmit.

Előzmény: nmsbalint (4592)
nmsbalint Creative Commons License 2019.03.28 0 0 4592

Ali bá őszibarack orsó neveléses leírása alapján jártam el.

Visszavágtam ~60cm-en a törzset, nyáron pincíroztam az erős vesszőket és a sudárt, levágtam a másodlagos hajtásokat. A vesszőket vissza is kellett csípnem néha, mert nagyon mentek.

60cm alatt szerettem volna a karcsú orsó 3 vázágát, de mint látható, nem tudok miből válogatni, inkább a fentiek erősödtek, mint kihajtott volna a visszavágás alatti rejtett rügyekből.

Előzmény: laca5 (4591)
laca5 Creative Commons License 2019.03.27 0 0 4591

Azt biztosan látom, hogy tavaly magára hagytad, de ezt ilyenkor nem szabad. figyelni kell évközben és amelyik elhúz az kicsit vissza kell fogni. a lekötözést én úgy csinálom, hogy leverek alá egy karót és dróttal, zsinórral bármivel kikötözöm.

Előzmény: laca5 (4590)
laca5 Creative Commons License 2019.03.27 0 0 4590

Nem látom hogy milyen magasan vannak a vesszők. De ha az elágaztt rész (nem az alsó árva) körülbelül 50-70 cm magasan van, akkor az alsót venném ki. Ahol a többelágazott vessződ van azok közül választané vázágakat. A sudarat most azonnal kivenném, a többieket akár lekötözéssel irányba állítanám. Ez a bevált recept. A másik lehetőség, hogy nem akarod mindenképpen egy pontból indítani a vádakat, és megtartod az alsó erőset, majd ehhez választasz a felsőbbekből olyanokat, amik jó irányba állnak. Valóban nem látszik, hogy melyik milyen magasan van.

De nem olyan dráma, ha nem egy pontból indulnak, sőt.

Előzmény: nmsbalint (4589)
nmsbalint Creative Commons License 2019.03.26 0 0 4589

sudárba

Előzmény: nmsbalint (4588)
nmsbalint Creative Commons License 2019.03.26 0 0 4588

A tanácsod követve szinte ugyanott kellene elvágnom, mint egy évvel ezelőtt. A képen látni ezt a helyet. 

Attól tartok, idén sem hajtana másképp, mint tavaly, ugyanúgy csak a sugárba tolná a kraftot.

Előzmény: laca5 (4586)
laca5 Creative Commons License 2019.03.24 0 0 4587

*ügyfélszolgálat=ügyelsz 

Előzmény: laca5 (4586)
laca5 Creative Commons License 2019.03.24 0 0 4586

Szia! Ha nincsenek jó állású (főleg magasságú) vázágad, akkor azon úgy segíthetsz a leghatékonyabban, ha durván visszavágod, levágod a tervezett elágazás feletti részeket, azt a vázágat pedig, ami esetleg jó lenne később is, azt is visszavágod pár szemre. Ki fog hajtani, mint a barom, ebből nyáron válogatsz és ügyfélszolgálat arra, hogy egyik leendő vázág se hagyja le durván a többit.

A képed alapján ez az a tipikus eset, amikor az irodalom szerint újra kellene indítani husángból. Veszítesz egy évet, de a korona formája nagyon fontos.

Előzmény: nmsbalint (4578)
van_Persil Creative Commons License 2019.03.21 -22 0 4585

A Somlón -4 fok volt, a Marcal túlsó felén is legalább -2...

Előzmény: Veszpremi (4583)
Hepci Creative Commons License 2019.03.21 0 0 4584

Használt (40-50 nap), de felújított Kuker RK 1 elektromos olló kedvező áron (200000 + ÁFA), 6 hónap gyári garanciával eladó.

Telefon: 20-9880587

info@interfruit.hu

www.metszoollo.hu

Veszpremi Creative Commons License 2019.03.21 0 0 4583

Ti voltatok a hajnalban a legvédettebbek, itt is csak -1 volt 2 méteren, de itt nem lett volna kár, hátrébb vagyunk virágzás-ügyileg jócskán, nálam a kajszi épphogy kezdi mutatni a fehérjét, őszi pirosbimbós. Én azt remélem, hogy a modellek hibásan mutatják a dolgot, figyelni kell. A meteo topikban filozunk róla majd: https://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9018814

Előzmény: Mozo66 (4582)
Mozo66 Creative Commons License 2019.03.21 0 0 4582

Nagggyonjó .... ezt az éjszakát megúsztuk most izgulhatok még egy hetet .

Előzmény: Veszpremi (4581)
Veszpremi Creative Commons License 2019.03.20 0 0 4581

Most sajnos ha ez bejön a jövő héten, az súlyos baj lenne! http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=150864146&t=9018814

Előzmény: Veszpremi (4564)
nmsbalint Creative Commons License 2019.03.16 0 0 4580

Köszönöm.

Előzmény: Ali-bá (4579)
Ali-bá Creative Commons License 2019.03.16 0 0 4579

Kérdezed:

1. Miért kell visszavágni a termővesszőket? 

2. Mik a fölösleges hajtások? Amik nagyon sűrítenek? Mennyire ritkítsam?

 

Válasz:

1.Azért, hogy ne terheljük le terméssel a fát, mert akkor nem hajt megfelelő hajtásokat a csonkokon.

2. Igen a sűrűsítők a fslegesek, ja és a gyenge, rövid hajtások is.   A ritkítás mértékét megítélheted a Terrán lévő képekről ami metszés előtt és metszés után is mutatja a vesszők sűrűségét.

 

(Megjegyzés: van több, mint 20 féle őszibarack fám. Őszintén bevallom, hogy csak egyetlen Springtime fámat nevelem ezzel a módszerrel. Ennél se egy csoda-módszer, de a később érőknél egyáltalán nem vált be.  Maradtam a katlan koronánál, viszonylag kevés hosszú termővesszőkkel, amiknek csak a legvén néhány cm-t  vágok vissza, mert ott telel á leginkább a tafrina.)

Előzmény: nmsbalint (4578)
nmsbalint Creative Commons License 2019.03.16 0 0 4578

Köszönöm.

 

Így már esélytelen, hogy legyenek még alul ágak? 

 

Még kettő dolgot szeretnék megkérdezni. A Terrás őszibarack orsós leírásodban azt írod, hogy a második év tavaszán: "Az oldalhajtásokat átválogatjuk, a termő vesszőket 5-8 rügyre vágjuk, a hajtókat 2-3 rügyre. A fölösleges hajtásokat ággyűrűre visszavágjuk."

1. Miért kell visszavágni a termővesszőket? 

2. Mik a fölösleges hajtások? Amik nagyon sűrítenek? Mennyire ritkítsam? 

Előzmény: Ali-bá (4577)
Ali-bá Creative Commons License 2019.03.16 0 0 4577

A tetejétől vissza úgy egynegyed hossznál látok egy kis hajtást kifele. Afelett vágd el. A kis hajtás jó irányba mutat, majd arrafele nő és ahogy írtad, a termés is segít beállni a végleges irányba.

Előzmény: nmsbalint (4576)
nmsbalint Creative Commons License 2019.03.16 0 0 4576

Ezen a képen a szóban forgó legalsó vessző növekedési iránya pont merőleges a fényképezés irányára. Jól látni a szögállást. Vissza kellene csípjem pár rügyre, hogy laposabban neveljem, vagy beáll majd a terméstől a tapasztalatod szerint?

Előzmény: Ali-bá (4575)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!