Keresés

Részletes keresés

CBNora Creative Commons License 2016.02.22 0 0 17442

Küldök szívesen, de cserét nem kérek!

Előzmény: beetee (17439)
Atti6909 Creative Commons License 2016.02.22 0 0 17441

San marzanóm van esetleg. Az jó lesz?

Előzmény: beetee (17439)
beetee Creative Commons License 2016.02.22 0 0 17440

Én sem tudom, hogy az én általam termesztett ökörszív milyen.

Jó nagy, "batyus" termései vannak. Ízre nagyon kevés savval bír. Néha kicsit kásás. És nagyon vékony héja van.

 

beetee Creative Commons License 2016.02.22 0 0 17439

Tudna valaki pár szem magot felajánlani a paprika-alakúból?

Cserébe van pár fajtám, a hozzászólásaim között pár évre visszamenően lehet válogatni.

Előre is köszönve...

krnemarika Creative Commons License 2016.02.22 0 0 17438

Azt nem tudom, hogy az enyém erdélyi vagy sem, régi fajta, de szívesen küldök magot. Írj címet!

Előzmény: 55judit (17436)
islamorada Creative Commons License 2016.02.22 0 0 17437

Jo otlet, koszonom, ugy fogom csinalni. Annyira eltunt hogy egy szalat sem talaltam meg.

Előzmény: krnemarika (17435)
55judit Creative Commons License 2016.02.21 0 0 17436

Az a gyanúm, én már lemondhatok az erdélyi marhaszívről :(

Előzmény: Törölt nick (16241)
krnemarika Creative Commons License 2016.02.21 0 1 17435

.Egy kis zoldhagymat is....Abbol is ultettem magrol de egyszeruen eltunt a sok zold kozott, nem tudtam rabukkanni hogy hova lett.

 

A hagyma magról keléskor csak cérnaszál vastagságú zöldet hoz. Ezt szinte lehetetlen megtalálni, ha nincs sorjelző. A hagymát úgy szoktam magról vetni, hogy néhány szem salátamagot is teszek a sorba. Ezek lesznek a sorjelzők. Mivel a saláta hamarabb kikel, így látni a sort. A közét könnyebb kapálni, gyomlálni. De duggathatsz néhány hagymát is közé, vagy akár korai retket, az is megmutatja a sort. 

Előzmény: islamorada (17425)
Szerzo Laszlo Creative Commons License 2016.02.20 0 1 17434

Az iden mutatok majd nektek egy spanyol fajtaju paradicsomot.... remeljuk ki kelnek a magok, ugyanis 3 evesek.... elso evben 30-40 dekasok voltak a parik a foliaban.... es ojan edes hogy kemenyen kelett sozni a savanyusagot...

 

olyan "retikul, vagy taska alaku paradicsom" fajtaja ismeretlen ugy kaptam en is, egy ott dolgozo baratomtol aki a roman "szelemiseggel" elcsent 3 tasak magot..

 

Nekem nagyon edesnek tunt :) Ezert nem is vetemenyeztem belole.... az iden vetettem 100-at remeljuk a fele kikel es mutatok majd roluk mindenfelet :)

Lacika71 Creative Commons License 2016.02.20 0 0 17433

Ezt csak nagyon reméljük,mert biztosan nem lehet tudni sajnos...

Előzmény: CsendPenge (17429)
CsendPenge Creative Commons License 2016.02.20 0 0 17432

Ez igaz. De ha elkerüli a génkezeltet és a hibridet is, akkor nem jár rosszul. Szóval inkább ez, mint egy génkezelt F1-es hibrid :) Ok, mondjuk a hibrid nem feltétlenül rossz, a paprikáim tavaly (majdnem) mind F1-es hibridek voltak, és nagyon finomak.

Előzmény: öreg_néne_b (17431)
öreg_néne_b Creative Commons License 2016.02.20 0 0 17431

Azért az alapfogalmakkal tisztában lehetne.

Előzmény: CsendPenge (17429)
islamorada Creative Commons License 2016.02.20 0 0 17430

Koszonom a tanacsot.

Előzmény: 55judit (17426)
CsendPenge Creative Commons License 2016.02.20 0 0 17429

Persze, hogy a "mániája", az USA-ban van génkezelt növény, itt Magyarországon meg nincs. Szerencsére.

Előzmény: öreg_néne_b (17427)
anegytech1 Creative Commons License 2016.02.20 0 0 17428

Az almale elegge savasit, nekem mar kevestol is eg a gyomrom. Nem hiszem, hogy permettol lenne, ahhoz sok permetet meg kene enni.

Előzmény: islamorada (17424)
öreg_néne_b Creative Commons License 2016.02.20 0 0 17427

nem genkezelt hanem magrol ultetve mindig ugyanolyan lesz.

Ez a "génkezelt" a mániád.

Vannak a hibridek. Ezek (legalább) két fajta keresztezéséből keletkeznek, nem érdemes belőle magot szedni, mert mindenképpen különböző utódok lesznek.

Vannak a fajták, amelyekből megfelelő izolációs távolság betartásával (házi kertben ezt általában nem lehet betartani) fajtaazonos mag szedhető.

Ezen belül vannak a kedvenc heirloom fajtáink, amelyeknél nincs szükség izolációs távolságra, így is fajtaazonosak maradnak.

Előzmény: islamorada (17424)
55judit Creative Commons License 2016.02.20 0 0 17426

Fűtetlen helységbe tegyed ablakhoz. A keléshez jó neki a meleg, de a palántának hűvösebb kell. Keveset locsold, inkább száraz legyen mint tocsogjon. Így nem fog nyurgulni. Később átültetheted őket, és teheted lejjebb a földbe. Sziklevélig szokták ajánlani, de mikor nekem régebben felnyurgult, én a rendes levelekig földbe tettem jó mélyen.

Nem leszel azzal előrébb, ha jó melegben agyon öntözöd.

 

A mértékletesség a legjobb út! :)

Előzmény: islamorada (17424)
islamorada Creative Commons License 2016.02.20 0 0 17425

Hol? Valoszinu hogy nalad a kamradban vagy megetted, hehehe...

Hat az ehhez valo jol fustolt magyaros szalonnanak nyoma sincs, az import is csak hasonlit ra. Szalami ugyanugy. Magyar teliszalami lenne de itt gyartott, undoritoan sos/ valami Bende nevezetu magyar pasasnak van szalamigyara de nem ert igazan hozza/ termekek  bizony nincsenek, pedig nem nagyok az igenyeim. Nem szeretem a husos szalonnat, inkabb a vekony, jol fustolt egyszeru kenyerszalonnat amit valaha gyerekkoromban ettem hozza. Ne is mond, csopog a nyalam...Egy kis zoldhagymat is....Abbol is ultettem magrol de egyszeruen eltunt a sok zold kozott, nem tudtam rabukkanni hogy hova lett.

Előzmény: TINTUS (17423)
islamorada Creative Commons License 2016.02.20 0 0 17424

Nekem a frissen  sajtolt almaletol is rossz a gyomrom ha tobb poharral iszok. Lehet hogy ott is a permet? Van egy par dolog amibol nem birom a tulzast.

Visszaterve a paradicsomra, tavaly kaptam nehany japan paradicsom palantat, olyan lilaspiros gyumolcse volt, szep nagyok de nem tul nagyok. Alig ereztem benne savat, husos, finom edes volt. Azt mondtak hogy nem genkezelt hanem magrol ultetve mindig ugyanolyan lesz. Szedtem magot rola.  Megprobalom elhinni, iden 10 palanta lesz csak abbol, nem lenne jo ha nem lenne igaz. Mar kikelt, sajnos elegge nyulik a szara, a kertben is olyan volt, vekony, csipkeszeru levelek, nem mutatos noveny es nem volt rajta olyan sok mint a tobbin de messze az volt a legjobb izben.

Előzmény: anegytech1 (17419)
TINTUS Creative Commons License 2016.02.19 0 0 17423

És hol a szalámi meg a szalonna??

Előzmény: islamorada (17394)
anegytech1 Creative Commons License 2016.02.19 0 1 17422

Igazad van, pontatlan voltam. Köszi a kiegészítést :).

Előzmény: CsendPenge (17420)
wilona Creative Commons License 2016.02.19 0 0 17421

Ha jól emlékszem, 2014-ben mindenkinek elvitte a paradicsomot a fitoftora, akkor az egész nyár csak esőből állt...

Előzmény: öreg_néne_b (17397)
CsendPenge Creative Commons License 2016.02.19 0 0 17420

"a vegyszerezett növényeknél, ha megvárják az élelmezés-egészségügyi várakozási időt permetezés után, akkor elvileg nem szabadna szermaradványnak maradnia a zöldségekben"

Szeretnék pontosítani ezen a mondaton, a többivel egyet értek. Marad szermaradvány az adott kultúrában, a javasolt várakozási idő után csak annyi, amennyi már nem ártalmas az ember egészségére (a szermaradék elméletileg és kizárólag arra az egy szerre nézve vonatkozik)

Ez az MRL (MRL=Maximum Residue Limit, Megengedett legmagasabb növényvédő szer maradék)érték, ami bővebben és részleteiben az alábbi linken van kifejtve. DE még egyszer és külön kihangsúlyozva álljon itt, mert a cégek szeretik mis-más tudományos dumák mögé rejteni ezt a tényt: az MRL érték minden esetben egyetlen szerre vonatkozik, a szermaradványok tekintetében nem vizsgál egyetlen hivatal sem összefüggést. Magyarázatként annyit, hogy a PHI (nap) érték az utolsó alkalmazás és a betakarítás közötti időtartam. A PHI érték megegyezik vagy nagyobb, mint az É.V.I. (élelmezésügyi várakozási idő)

 

Példaként itt van a Syngenta által forgalmazott növényvédő szerek max. szermaradék értékei.

 

Ha valakit érdekel, akkor találtam egy egész jó leírást, hogyan is engedélyezik a növényvédő szereket: Növényvédő szerek engedélyezése Mo és EU (PDF!)

Előzmény: anegytech1 (17419)
anegytech1 Creative Commons License 2016.02.19 0 0 17419

Kicsit félreértettél :). A sok zöldséggel alapvetően nincs gond. Persze vannak olyanok, amik puffadást okozhatnak, és nem feltétlenül jó túlzásba vinni a fogyasztásukat. De alapvetően, ha hetekig csak zöldséget eszel nagyon kevés hússal (de mindenképpen ügyelve a megfelelő fehérje-pótlásra), akkor nem lenne szabad rosszul lenned a zöldségtől. Mert ugye vannak vegetáriánusok is, akik nem lesznek betegek a zöldségtől.

 

A répalétől nem tudom, mi bajod lehetett, ott valószínűleg a répával volt gond. Nem hiszem, hogy akár egy üveg répalétől is bármi baja lenne az embernek, hisz a nagy része víz, a többi értékes tápanyag.

 

Akkor lehet gond, és nagybátyám feleségénél is ez lehetett a helyzet, hogy az agyonvegyszerezett növényektől lett rosszul. Bár gyorsan hozzáteszem, hogy a vegyszerezett növényeknél, ha megvárják az élelmezés-egészségügyi várakozási időt permetezés után, akkor elvileg nem szabadna szermaradványnak maradnia a zöldségekben. Ezt sajnos pont a kistermelőknél és a kis piacokon a legnehezebb ellenőrizni, a nagyobb termelőket jobban ellenőrzik.

 

Alapvetően a műtrágyával táplált növényektől nekünk embereknek nem lesz bajunk, ha odafigyelnek arra, hogy a nitrát ne halmozódjon fel a termésben. A rovarölők, gombaölők szermaradványai is elviekben elenyészőnek kell lennie, így egészségkárosító hatása, a szabályosan permetezett, konvencionálisan termesztett zöldségeknek elvileg nem lehet. A baj csak az, hogy mindig van rá példa, hogy ezeket a szabályokat nem tartja be mindenki.

Előzmény: islamorada (17418)
islamorada Creative Commons License 2016.02.19 0 0 17418

Az egyensuly jo mindenben. A rengeteg zoldseg is egeszsegtelen lehet mert ennyi nem kell a szervezetnek. Egy poharka narancsleben mennyi narancs lapul? Tul sok egy napra. Erre akkor ebredtem ra amikor tobb pohar repale utan formalisan rosszul lettem, soha tobbet. Vajon az mennyi repabol lehetett? Szinte mereg.

Előzmény: anegytech1 (17407)
islamorada Creative Commons License 2016.02.19 0 0 17417

En is erre a megallapitasra jutottam hogy nagyon ritkan egyek uzleti teli paradicsomot, varjam meg a szezont es a felesleget fozzem be, azon eljek az ujig.

Előzmény: CBNora (17408)
islamorada Creative Commons License 2016.02.19 0 0 17416

Itt a kozeli egyetemnek jol jon ez a kert, sajat is van nekik masutt azt is ismerem mert jartam ott de azt eleg elhanyagoltnak lattam, marmint kotozetlen paradicsomok, vagy talan eppen kiserlet miatt, hehehe, a tanulok gondozzak, az egyetemek minden targykorben rengeteg kiserletet vegeznek  mert ott vannak  mindjart a tanulok a  munkakhoz/ meg fizetnek is erte tandijat/ meg penzt szednek fel az allamtol  eg maganszemelyektol, szervezetektol azert amit csinalnak, kutatgatnak.

Nagyon kellemes emberek, tobbszor szoktam latni oket, meg a termest is nezegetik, kerdezni is lehet.

Nagy orom nekem hogy kaptam itt helyet mert arnyekban van a hazam, kertem otthon.

 

Előzmény: CsendPenge (17402)
islamorada Creative Commons License 2016.02.19 0 0 17415

Itt is azt a paradicsomot veszik meg uzletben ami pirosabb, nyilvan, bar van egy  izraeli fajta ami onnan jon, gyonyoru formas, piros de olyan viz izu hogy le sem lehet irni, akkor inkabb a sapadtabbat de ott erzek nemi paradicsomizt. Telen nem sok helyrol szallitanak es nyilvan zolden szedik le.

Itt egyre jobban terjed a bio, tavasszal meglepve lattam hogy a kozeli elelmiszer aruhazban a nehany termek helyett egy egesz nagy  teruleten csak azokat raktak ki, az arakrol most ne beszeljunk, felhaborito de az is igaz hogy a termelo is talalja meg a szamitasat.

Latom hogy veszik, nem tomik tele a zacskot nyilvan, inkabb kevesebbet vesznek de veszik, talan lehetne ilyen iranyban formalni a jovo mezogazdasagat is mert a vasarlo mar felti az egeszseget.

Ja, iden is jegyzetfuzettel es merleggel varom a termest hogy lassam hogy mi valtozott. A fold minosege nem lesz olyan jo mint tavaly  de tobb a tapasztalatom mar.

Van szebb egy gyontoru formas erett paradicsomnal? Nincs!

Előzmény: CsendPenge (17401)
islamorada Creative Commons License 2016.02.19 0 0 17414

Erdekeseket irsz, ennyire melyen nem neztem moge a dolgoknak de igazad van. Az altalam csinalt dolog csak kiskertekben vagy teruleten valosithato meg, majd meglatjuk hogy mit hoz a kovetkezo ev.

Előzmény: anegytech1 (17399)
islamorada Creative Commons License 2016.02.19 0 0 17413

Tisztaban vagyok vele hogy ilyen termes nemigazan lesz tobb mert ez rengeteg ev ota pihent fold volt, minden tapanyagot beszedett amit csak lehetett, iden duplan kell tragyat adnom neki es mindent mashova ultetni. A szarazsagot konnyen meg tudom oldani mert itt meg vizkorlatozasnal is szabad locsolni a szabaly szerint de ha bibliai ozonviz jon akkor az ellen en sem fogok tudni mit csinalni, maximum vizlevezeto arkokat kaparok hogy menjen ki a retre ha ugyan ki tud menni. Mivel 8 perc tolem autoval majd tobbszor kimegyek, valamifele nylontetot is csinalok nehany paradicsom fole vagy nem is tudom, mondom, meg nincs benne gyakorlatom.

Előzmény: öreg_néne_b (17397)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!