Keresés

Részletes keresés

imre2018 Creative Commons License 2020.02.20 0 0 31333

Üdv.Az lenne a kérdésem,hogy virágzáskor monillia ellen mik a legjobb felszivodó és kontakt szerek,lehet II. es forgalmu szerek is.

imre2018 Creative Commons License 2020.02.18 0 0 31332

Nekem muszáj,két hetente járok csak haza,és igy nem kiszámitható semmi sem.

Előzmény: kavicsos64 (31331)
kavicsos64 Creative Commons License 2020.02.18 0 0 31331

Nem kell azzal kapkodni még szerintem ,márciusra havat jósolnak ! Hali !

Előzmény: gombászok (31330)
gombászok Creative Commons License 2020.02.17 0 0 31330

Karate lemosóba még korai, kár pocsékolni. Nincs rágókártevő, szívogatók is éppen csak kelésben lehetnek(hőmérsékletfüggő).

Olaj(a levéltetű, atka, pajzstetű tojások kelésének megakadályozására), ehhez mehet a kén is.

A rezet előtte juttasd ki, külön menetben, keverve kicsapódhat, az oljos menet viszont segít a felületen való rögzítésben.

Plusz 10 fok feletti, több napos hőmérséklet után ajánlatos kezdeni.

 

Előzmény: imre2018 (31329)
imre2018 Creative Commons License 2020.02.17 0 0 31329

Akkor ugy fogom csinálni,hogy karate+paraffinolaj+réz,és utána még külön egy kénes lemosás.Valaki szokott meg ilyenkor valami egyebbet keverni hozzá?

Előzmény: The Dark Side of the Moon (31328)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.02.17 0 0 31328

Granov szerint lehet keverni a kettőt, a szakirodalom sehol nem tiltja.

Tapasztalat alapján írtam, mert nekem a permetezőm csövében kirakódott...

Évekkel ezelőtt a tavaszi lemosózásnál én is kevertem és a következő tavaszi virágzásban történt permetezéseknél állandóan eldugult a porlasztó. Szétszedéskor azt láttam, hogy valószínűleg a permetezőszár faláról leváló darabok okozták a kínlódást. Végül a szárat lecseréltem, mert már nagyon tele volt a hócipóm.

Azóta már csak gyárilag előkeverve használom őket egyszerre.

Előzmény: imre2018 (31327)
imre2018 Creative Commons License 2020.02.17 0 0 31327

Na Thiovitt jet az van nálunk.Csak azért kérdeztem,ha lehet- e egyszere kipermetezni,mert megsporoltam volna egy permetezést.

Előzmény: granov (31326)
granov Creative Commons License 2020.02.16 0 1 31326

Mióta problémas a Champion a Thiovittal egymenetben?

Előzmény: The Dark Side of the Moon (31320)
kavicsos64 Creative Commons License 2020.02.16 0 0 31325

Ha réz van nálatok akkor kénnek is kell legyen ! El kell olvasni a csomagoláson a hatóanyagokat ,én is úgy szoktam a boltban ,olvasgatok vásárlás előtt !

Előzmény: imre2018 (31324)
imre2018 Creative Commons License 2020.02.15 0 0 31324

Ja na igen elnéztem,az is réz tartalmu,na nembaj marad a champion csak.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (31322)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.02.15 0 0 31323

Kuprikol 50 permetező gombaölő szer, nedvesíthető por formájában, amely védi a növényeket a bakteriális és gombás betegségek ellen.

Hatóanyag: réz (II) -oxiklorid.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (31322)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.02.15 0 0 31322

A Champion rez tartalmu.

A "Kuprikol"-t nem ismerem, de nem rez veletlenul ez is? Csak mert hajaz a neve a rez latin nevere: cuprum.

Előzmény: imre2018 (31321)
imre2018 Creative Commons License 2020.02.15 0 0 31321

Sajna Szlovákiában lakom,nem fogok egyhamar Magyarország felé járni,van itt egy lemososzernek nevezett valami de sz csak olaj és karate zeon keveréke.Ezért akartam még pluszban külön kuprikolal és champion wg 50 nel lemosni egyszerre,az egyik réz a másik kén alapu,de akkor nem keverem össze,külön külön fogom lefujjni a fákat.Köszönöm a segitséget.Esetleg ha lenne valaki Szlovákiábol itt a forumon valaki,aki tud olyan permetszert,ami egyszerre tartalmazza mind3 szert,az irjon köszi.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (31320)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.02.15 0 0 31320

Nem keverheto! Hazilag ne is kiserletezz! Gyarilag megoldjak.

Vasarolj olajos rezkent! Es. Akkor egyszerre kimegy minden!

Előzmény: imre2018 (31319)
imre2018 Creative Commons License 2020.02.15 0 0 31319

Üdv.Az éven a lemosó permetezést külön akarom rézzel és kénnel.Kérdésem az lenne,hogy a kén tartalmu és a réz tartalmu permetszereket lehet egymással keverni,nem fognak kicsapódni?

Husi06 Creative Commons License 2020.02.11 0 0 31318

Köszönöm szépen eme részletes leírást, nagyon hálás vagyok ezért!

Jól átgondolom mikor, mit és hányszor fogok használni. Hasznos információk nekem és mindenki másnak aki olvassa a fórumot.

Előzmény: dark moon (31317)
dark moon Creative Commons License 2020.02.11 0 1 31317

Sokfélét.

És a változatosság nagyon fontos, ha nem bio alapszereket használsz.

Réz, kén és a rézhelyettesítő Dithane esetében rezisztenciára (elvben) nem kell számítani. Szintén nem kell a transzlamináris és kontakt atkaölőknél, mert ezeket egy évben egyszer kell használni, a megfelelő időpontban (2-4 leveles).

A gombák elleni és rovarölő felszívódó szereknél azonban van kockázat, ezért érdemes váltogatni a gyártő maximális használati gyakoriság előírását illik betartani. Mindig a hatóanyagot kell figyelni, mert azonos hatóanyag több termékben is előfordul...

 

Az gondolom megvan, hogy mi a különbség a felszívódó és kontakt szerek között, melyiknek mi a az előnye?

 

Mindig az adott növénybetegségre, kártevőre kell optimalizálni a veszélyt, akár megelőző kezelést alkalmazol, akár már megjelent a fertőzés.

 

A hagyományos kén alapú szerek lisztharmatra jók, a réz peronoszpórára. A DITHANE-ról már írtam, hogy rézhelyettesítő szer, azaz ez is peronoszpóra ellen jó kontakt szer. AZONBAN!!!

A Dithane ÉVI-je meglehetősen hosszú, tehát nyár közepétől már általában nem lehet használni!

Szőlőben hagyományosan jó a "Bordóilé+kén NEO SC"... Ezt egy készítmény! Lemosó permetezésre is, de év közben vegetációban is használható. Lisztharmatra és peronoszpórára is hatásos.

 

Atkák ellen én az ENVIDOR-t ajánlom, ami 15 ml-es kiszerelésben szabadon vásárolható. Ez teljes spektrumú szer az atkák minden állapotát irtja, korai megelőzésre vagy bármilyen fertőzési állapotban használható. A FLUMITE elsősorban megelőzésre jó, mert a kifejlett atkákat nem öli meg, de terméketlenné teszi őket. Szerencsére az atka rövid életű jószág, meg a ragadozó atkák is pusztítják, tehát önmagában a szaporodás blokkolása is elég lehet. Az ENVIDOR-ral lehetőleg teljes fedettséget kell elérni (kontakt szer), míg a FLUMITE elég, ha a növény levelének egyik felét éri , mert beszívódik a levélbe (transzlamináris), azaz a másik oldalon dekkoló atkamama is kap belőle amikor a növény nedveit szívogatja és onnantól a gyerekáldásnak annyi... Ugyanakkor ahogy írtad korábban, az atka elleni védekezés ideális időpontja a tavaszi időszak, ezen belül is a szőlő 2-4 leveles állapota. Ilyenkor teljes fedettséget bármilyen permetszerrel könnyen el lehet érni. Az atkák nehezen változtatnak helyet, nem röpülnek, ha tehát ha ilyenkor a téli álomból felébredt tavaszi atkákat kinyírod, akkor már őszig nem tud számottevő atkapopuláció létrejönni, ami látható kárt okozna.

 

A Quadris és az AMISTAR hatóanyaga például ugyanaz, de valami marketing ok miatt a két termék kultúra javallata más. Amistar zöldségfélékre van, de olcsóbb, a Quadrisnak megfelelően használható.

Peronoszpóra és lisztharmatra használható, de az utóbbi féligazság, mert nagyon gyenge, mindenképpen komolyabb lisztharmatra is kitalált szerrel együtt kell kiszórni.

Lisztharmat ellen rengeteg felszívódó szer jó: Folicur, Topas, Score, Alfa Solo.

 

Léteznek elsősorban szőlőre kitalált szerek, amelyek kombináltak, ezekben felszívódó szer és kontakt szer is van, vagy két felszívódó szer kombinációja. Előnyük, hogy egyéb szőlő levélbetegségek esetén nyújthatnak segítséget:

RIDOMIL GOLD Plus és RIDOMIL GOLD MZ... Előbbiben réz van kontakt szerként, az utóbbiban pedig a Dithane hatóanyaga. Utóbbi például a szőlőorbánc ellen is hatásos.

Cabrio TOP --> lisztharmat és peronoszpóra ellen is jó, de 35 nap az ÉVI. Olvastam már róla az itteni fórumokon, hogy szart sem ér, nekem nincsen róla ilyen rossz tapasztalatom.

 

Nem kombinált, de szőlőben használatos szerek:

Karathane Star --> ez az egyetlen kifejezetten szőlőre kifejlesztett kénmentes kontakt szer lisztharmat ellen.

Teldor SC --> ezt közvetlen 7-8 nappal szüret előtti csapadékos időben lehet érdemes csemegeszőlőnél bevetni, szürkerothadás ellen. Borszőlőben nem jó, mert nem fog erjedni a must!

 

Nem kell mindent megvenni, olvass utánuk, el kell dönteni mikor melyiket használod. Amit és amíg lehet, addig a hagyományos réz-kén kontakt szerekkel érdemes védekezni.

 

Előzmény: Husi06 (31316)
Husi06 Creative Commons License 2020.02.11 0 0 31316

Rendben,köszönöm szépen.

Ti milyen szereket szoktatok használni az évek során? 

Előzmény: dark moon (31315)
dark moon Creative Commons License 2020.02.11 0 0 31315

Tudjál róla, hogy ezek között felszívódó szerek is vannak, amik a biogazdálkodás keretei közé nem igazán férnek bele. Viszont abban egyet értek Granov-val, hogy ezek nélkül (értsd biogazdálkodásban engedélyezett szerekkel) azért sokkal nehezebb lesz a dolgod.

Előzmény: Husi06 (31314)
Husi06 Creative Commons License 2020.02.11 0 0 31314

Köszönöm a hozzászólásodat, megnézem az említett szereket is.

Előzmény: granov (31313)
granov Creative Commons License 2020.02.10 0 1 31313

4. Cuproxat: réz hatóanyagtartalom (réz szulfát). Virágzás vége előtt nem tanácsos rezes készítményt használni.

 

Brutál sok rezet használsz. Ha nincs nagy fertőzési nyomás virágzás alatt dithane, vagy inkább Mildicut, méginkább a kettő egymást váltva.

Szóba jöhet még strobilurin (Cabrio Top, vagy quadris, utóbbinak rövid az ÉVI-je)

 

A thiovit megfelelő atkák ellen egész évben, de csak akkor ha nagy dózisban használod (80g/10l dózis vagy az felett, ettől ne ijedj meg).

 

Előzmény: Husi06 (31310)
Husi06 Creative Commons License 2020.02.10 0 0 31312

Szia!

 

Köszönöm a hozzászólásodat! :)

 

Megpróbálom a bio felé a védekezést, természetet és környezetünket védeni.

 

Thiovitot atka gyérítés ellen gondoltam igen. Illetve arra gondoltam hogy valahonnan rendelnék fürkészdarazsakat, ragadozó atkákat így kiküszöbölném az atkaölőszereket.

Erre ötlet?

 

Ez a gond, hogy túl sok fajtát vásárolt édesapám, valahogy talán sikerül megvédeni őket.

Előzmény: dark moon (31311)
dark moon Creative Commons License 2020.02.10 0 1 31311

Szia!

Ez valami biogazdálkodás akar lenni? :-)

Nem fikázok ne érts félre! Nem gyakorlom, de megértem!

 

Lényegi válasz:

 

1.) Az első permetezés a tavaszi metszés után esedékes, lehetőleg azonnal.

Keveslem a ként, kellene ott más is. Szerintem olajos rézként kell Neked rügypattanásig és egyszer rügypattanás után is akár! Ilyenkor nagy szükség van a rézre és az olajra!

 

2.) A 2-4 leveles korban a Thiovit-ot gondolom az atkák ellen szeretnéd bevetni. Nem tartom elég hatásosnak, valami kifejezetten atkaölő az, ami garantálja, hogy az év hátralévő részében nem kell az atkákkal szórakozni.

 

A többivel nincs gondom. Talán annyi mégis, hogy virágzás után inkább az időjárási körülmények határozzák meg a permetezést.

Ez annál is indokoltabb, mert nagyon sok fajta szőlőt soroltál fel, amelyek ekkor már teljesen különböző fejlődési stádiumban lesznek egymáshoz képest, azaz ez alapján nem fogod tudni meghatározni mikor kellene éppen permetezned?

 

Előzmény: Husi06 (31310)
Husi06 Creative Commons License 2020.02.10 0 0 31310

Sziasztok!
Próbáltam kitalálni egy permetezési menetrendet. Kérek szépen ötleteket mi jó mi nem, esetleg mit cseréljek ki másra. Kicsit elveszettnek érzem magam ebben a témában, ezért kérem a segítségeteket. Főleg csemegeszőlőim vannak, legtöbbje korai érésű, mint például Csaba gyöngye, Irsai, Néró, Palatina, Fanny, de van még Negra, Ora, Piros Kecskecsöcsű, Hamburgi muskotály. Kb. 70 tőről van szó, csakis étkezési célra szánt. 

 

1.) Rügypattanás: Nevikén extra (lemosószer)

2.) 2-4 leveles állapot: Thiovit

3.) fürtmegnyúlás: Thiovit + Dithane M45

4.) Virágzás előtt: Thiovit + Cuproxat FW

5.) Virágzás után (kötődési időszak): Thiovit + Cuproxat FW + Karate Zeon

6.) Zöldborsó méret: Thiovit + Cuproxat FW + Karate Zeon

7.) Fürtzáródás: Thiovit + Champion Wg vagy Rézoxiklorid 50 WG

8.) Zsendülés: Thiovit (korai fajtáknál) + Champion Wg vagy Rézoxiklorid 50 WG (kései fajtáknál)

 

Lehet, hogy egy síkű, mindenféle hozzászólást várok, lehet az építő kritika is.

 

Köszönettel Husi

ksanyi52 Creative Commons License 2020.02.04 0 0 31309

Hát a régi jobban tetszett.

Előzmény: dark moon (31303)
kavicsos64 Creative Commons License 2020.02.04 -1 0 31308

Elme beteg sajnos mindenhol akad .

Előzmény: k.ipse (31307)
k.ipse Creative Commons License 2020.02.04 0 0 31307

Nagy az isten állatkertje!

Egy növényvédelemmel foglalkozó fórumon nick név alapján románozni.

Eltévedtek rendesen a fórumok között. 

Előzmény: dark moon (31306)
dark moon Creative Commons License 2020.02.04 0 0 31306

Egy másik fórumon, nem az Index-en. Blogokban operál valaki. Az nem világos, hogy szándékos-e, de nem kívánok azonosulni vele!

Nincs gáz, csak jeleztem, hogy mostantól ezen vagyok. Jobban is tetszik, páran lerománoztak már a név miatt! :-)

Előzmény: kavicsos64 (31304)
k.ipse Creative Commons License 2020.02.04 0 0 31305

Üdv. Dark Moon!

De itt, meg a pálinkafőzés topikon nem éltek vissza a neveddel?

A dátumos emil címed maradt, vagy változott az is?

 

 

Előzmény: dark moon (31303)
kavicsos64 Creative Commons License 2020.02.04 0 0 31304

Muszáj volt a váltás ?

Előzmény: dark moon (31303)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!