Keresés

Részletes keresés

BZoltan Creative Commons License 2014.11.02 0 0 17599

Látni kéne azt a hordót és azt a bort, hogy okosat mondjon az ember. Én már láttam zérus kénnel évekig tartott hibátlan bort is és láttam szar hordóban frankón kénezett ecetes bort is. Szerintem ha a hordó fertőzött akor ez első nyári melegben megecetesedik a bor akkor is ha szakszerűen kénezik. Sajnos én azt látom, hogy sokan azt hiszik, hogy az ecetes bor hibái elfedhetők a durván sok kénnel.

Inkább a hordót és a pincét kéne szerintem ott rendbeszedni.

Előzmény: Törölt nick (17598)
Törölt nick Creative Commons License 2014.11.02 0 0 17598

Mint mondottam, nem kell rám hallgatni, én csak tanácsot adhatok, mást nem, aztán majd mindenki megtanulja a saját kárán

7 mg/liter szabadkénnel egészséges hordóban is megeszi a fene a borodat.

Előzmény: BZoltan (17596)
Törölt nick Creative Commons License 2014.11.02 0 0 17597

1,1 lesz az az illó. Ezt a bort külön kezelje a többitől, nehogy összekeverje őket, fejtéskor pedig mindet kénezze le 2 deka borkénnel hektónként(vagy két deci törzsoldattal) az összeset

Az illósat pedig főzze ki pálinkának, míg lehet.

Előzmény: Gudora (17594)
BZoltan Creative Commons License 2014.11.02 0 0 17596

Fertőzött, rossz hordó, vacak alapanyag és igen, egy borospincében nem tárolunk semmilyen fertőző gyümölcsöt, zöldséget...

 

Én nem értek egyett Ferivel, ha a hordóan benne van az ez acetobaktérium, akkor csak kénezéssel nem fogja megvédeni a borát.

Előzmény: Gudora (17594)
Törölt nick Creative Commons License 2014.11.02 0 0 17595

Úgy kell neki. Talán kénezni kellett volna. Na, erről pofáztam nemrég, hogy az első kénezéskor legalább dupla adaggal kell sokkolni a bort, mert pillanatok alatt feléli a bor a ként. Gondolom, belerakta azt az 50 mg-ot, ahogy az "okosok" javasolták, aztán nagy elégedetten várt hetekig, mert megtette, amit kell. a fenét. A hordó állapotát inkább nem is firtatom

De nem kell rám hallgatni....

Előzmény: Gudora (17594)
Gudora Creative Commons License 2014.11.01 0 0 17594

juhostt:
Én voltam ott is. Azt a blogot is rendszeresen szemlézem, és ott a legújabb bejegyzés a saját oltványkertről szólt.
Más: ma este kétségbe esetten hívott egyik szőlő szomszédom. Minap megkóstolta idei olaszrizlingjét,

-még fejtés előtt van,- és „túl száraznak“, üresnek találta, illetve sokallta a savait. Elküldött Szekszárdra egy mintát, és ott a következőkre jutottak:
-alkohol 11,5
-sav 7,9
-kén 7
-illóolaj tartalom 11 (10 az elfogadható felső határ)
Egyik előző esztendőben már járt így, de akkor fejtés után, és csak az egyik tétel, -hordó- lett ecetes. Most is attól tart, olyan lesz a bor, mint akkor, de most még fejtés előtt áll, és az összes idei borát félti. Szekszárdon azt mondták, hogy igazából nem tudnak mit tanácsolni a bajára, csak annyit, hogy fejtéskor használjon dupla ként.
Lehet, hogy pincében tárolt almától eredhet a problémája?

juhosttt Creative Commons License 2014.11.01 0 0 17593

Mielőtt bármit írnék, hozzá teszem, hogy az én szavam nem szent írás, csak javaslat, vagy azt írom le én hogyan tennék!!!

 

 

Én a helyedben még kibontanám, majd november végén, amikor már a havat is mondja az előrejelzés, akkor betakarnám. A rügyek a -15 fokot elviselik, ha rendesen beértek, szóval még bőven ráérsz!

Aztán amint felengedett a föld fagya, bontsd ki, hogy ne páljon be a rügy.

Előzmény: miglinc (17592)
miglinc Creative Commons License 2014.11.01 0 0 17592

Köszönöm a válaszod,ezek szerint amit eddig betakartam bontsam ki? 

Előzmény: juhosttt (17591)
juhosttt Creative Commons License 2014.11.01 0 0 17591

Kísértetiesen ismerős ez a hsz a Rambo blogján olvasottal. :) Először nem esett le, csak úgy tűnt mintha már olvastam volna.

 

miglinc:

Az a fontos, hogy a vesszők alján 1-2 beérett rügy legyen. Az kihajt majd tavasszal. Természetesen kell a takarás, de csak majd a nagy fagyok előtt! Ha túl korán takarsz, bepálik a rügy. 

Előzmény: Gudora (17587)
juhosttt Creative Commons License 2014.11.01 0 0 17590

Új telepítésű tőkéknél ahol 700-800 db lesz, ott nem oldható meg az ilyen pepecselés :)
Az én tőkéim nincsenek leharcolva, csak nem volt tápanyag pótolva. Sőt egyesek szerint minél öregebb a tőke, annál finomabb a bor. Ez lehet legenda, nem folyok a témába, de az tény, hogy egy egészséges sok éves fej, vagy törzs, több tápanyagot képes eltárolni, jobban  bírja a vízveszteséget is. Szóval ha van öreg tőkém ami egészséges, nem fogom megfiatalítani, hanem adok neki tápanyagot.

Az újaknál meg szerintem marad az alap mélyre forgatott trágyázás.

Előzmény: granov (17589)
granov Creative Commons License 2014.11.01 0 0 17589

Apósom homokon úgy pótlja a kidöglött tőkéket, hogy bújt a mellette levő tőkéről vesszőt. Ez a bujtott tőke a trágyázását nem alulról hanem oldalról kapja. A gödröt oldalról egy-egy palával egy nagy és két kicsi részre osztja. Oldalra megy a tárgya, középre a vessző földdel körbevéve. Amikor betemeti kiveszi a palákat, elmunkálja a tetejét és kész.

A bujtásain a 2. évben 3 gyönyörű fürt mér beérik.

Előzmény: juhosttt (17586)
miglinc Creative Commons License 2014.11.01 0 0 17588

Köszönöm a válaszod.Lenne egy kérdésem a hozzáértőkhöz.Most vettem oltványokat és most is akarom elültetni,de az oltványokon a hajtások még zöldek.Édesapám szerint nincsenek beérve,és télen el fognak fagyni.Természetesen csirkézem őket.

 

Előzmény: juhosttt (17586)
Gudora Creative Commons License 2014.10.31 0 0 17587

Én ma raktam le 173 tőke kékfrankost.  A nagykanizsai oltványos mondta, hogy a szervestrágyát ne a gyökér alá tegyem, még akkor sem, a fölé földréteget teszek, és közvetlenül csak a második évben találkozik  a gyökér a szervestrágyával, hanem a felső, termőréteget forgassam vissza  a gödör aljába, azt iszapoljam be, és e fölé tegyem  a trágyát.  A hatóanyagot az eső az ültetés utáni pár évben belemossa a földbe a gyökér köré. Viszont, ha nem így teszek, akkor egy melegebb tavaszi idő kiszáríthatja az új tőkét, mert  a trágya rosszabb víztartó képességű, mint  a föld, és ha a gyökér előbb éri el a trágyaréteget, akkor nem tud megfelelő mennyiségű nedvességet szívni. 

Előzmény: juhosttt (17586)
juhosttt Creative Commons License 2014.10.31 0 0 17586

Nemes egyszerűséggel ások egy 50-60 cm-es árkot a tőke közelébe, bele öntöm a "nedűt", majd adok hozzá zoolitot, aztán gödör betúr.

Maga a a dolog egyszerű, de pár dolog:

Nekem idős tőkék vannak, azért egy fiatal tőkénél nem tennék így.

A szőlő nem volt tápanyag pótolva nagyon sok éve már.

Ha túl közel ér a gyökérhez az erős trágyalé megégeti a gyökereket.

 

Új telepítésű szőlőnél maradok a mélyre forgatott trágyázásnál. A fészkelést át kell gondolni hogy oldjam meg, mert ha túl hamar ér a gyökérzet a trágyához, könnyebben kiszáradhat. Szóval egyelőre marad az alap trágyázás és mélyre forgatás. Kaptam egy olyan ötletet is, hogy az előre megtervezett sor közökbe tenni csak a trágyát és ott mélyre forgatni. Így mire eléri a gyökérzet a sor közét, addigra már elég erős lesz, de kapja a tápanyag utánpótlást is. De ezek csak elméletek, majd még olvasgatok.

Előzmény: miglinc (17585)
miglinc Creative Commons License 2014.10.30 0 0 17585

Leírnád,hogy pontosan hogyan csinálod a trágyaleves tápanyagpótlást.

Előzmény: juhosttt (17570)
juhosttt Creative Commons License 2014.10.30 0 0 17584

Na ahogy ígértem a képek:

 

 

Elsőként a telóm nem jó képet csinál, így egy közeli településről származó kép. 

http://www.gngmobil.hu/wp-content/uploads/2013/02/Beindul-a-kitermel%C3%A9s.jpg 

 

  

 

Egy pöppet csalóka a kép. De azért hosszan tartó trágyázással itt is nagyon jól fel lehet javítani a talajt.

Előzmény: medveger (17580)
juhosttt Creative Commons License 2014.10.29 0 0 17583

Nem csak nálam, a környező településeken így szokott. Ha megcsípi a dér a fákat, onnan látni hogy milyen évet vegetáltak a növények. amelyek nem értek be, azok már most elfagynak.

Előzmény: Beer Monster (17582)
Beer Monster Creative Commons License 2014.10.29 0 0 17582

No hát akkor nálad minden egyszerre hullott? :)

Előzmény: juhosttt (17570)
juhosttt Creative Commons License 2014.10.29 0 0 17581

Délután első dolgom lesz lefényképezni!! Videót nem tudok arról csinálni, hogyha hurkát gyúrnék a homokból és megfognám, az letörne, nem maradna egybe, mint a jó kötött talajon. Mondjuk nálunk ez a fakós színű homok csak ott van, ahol tényleg nagyon gyenge a föld. Egyes helyeken pedig aranysárga, vagy világosbarna. (de majd a kép alapján meghatározzák a profik.)

Előzmény: medveger (17580)
medveger Creative Commons License 2014.10.29 0 0 17580

Korábban azt mondtad, nálatok is homok van. Biztos vagy benne? :-)
(Én amúgy - nem ilyen esők alkalmával persze - nagyon szeretem ezeket az utakat. Mindig (cserkész)táborozásaink emlékei merülnek fel bennem láttukra...)

Előzmény: juhosttt (17578)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.29 0 0 17579

Na ja, a kunságon mindent rosszul csinálnak...

Előzmény: juhosttt (17578)
juhosttt Creative Commons License 2014.10.28 0 0 17578

Az utat is tárcsázzák ott, hogy még ott sincs egy szál gaz sem? ilyenkor jó ha van egy kis fűféle, az segíti a talaj szerkezetét fenntartani és felvesz valamennyi vizet is. 

Előzmény: Törölt nick (17575)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.28 0 0 17577

Ez a víz állítólag már csak a fele annak, ami volt a múlt heti nagy eső (két nap alatt 93 mm) után

Előzmény: dezso (17576)
dezso Creative Commons License 2014.10.28 0 0 17576

Mi ez, balatoni szolo? :)

Előzmény: Törölt nick (17575)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.28 0 0 17575

húha :)

Kulicz Creative Commons License 2014.10.28 0 0 17574

Ernyő

Előzmény: TINTUS (17573)
TINTUS Creative Commons License 2014.10.27 0 0 17573

Szia megnéztem a videót. Ez milyen művelési mód?

Előzmény: Kulicz (17572)
Kulicz Creative Commons License 2014.10.27 0 0 17572

https://www.youtube.com/watch?v=wJnQvWiiJUw

 

Egyik fontos fajtám a Hamburgi muskotály, nem rezisztens, a videón még nem teljesen érett állapotban látható. Csemegeszőlőként érdemes vele foglalkozni, boráról semmit nem tudok.

Előzmény: bakatorro (17571)
bakatorro Creative Commons License 2014.10.27 0 0 17571

sziasztok!

 

érdekelne, van-e valakinek tapasztalata hamburgi muskotállyal? mennyire kényes a szőlő, ill. milyen feltételek mellett milyen bort ad?

előre is köszönöm ...

juhosttt Creative Commons License 2014.10.27 0 0 17570

Nálunk ma hajnalra volt meg a lombhullató fagy. Egy tőke állta a sarat, az a rizling amelyiket tavaly ősszel mélyen (kb 60 cm) trágyalével beöntöztem. A fejművelésű tőkék 3-4 napon belül kopaszok lesznek. Most már megkezdtem az őszi munkákat, a tavalyihoz hasonlóan a többi tőke mellett is 60 cm mély trágyaleves tápanyag utánpótlás lesz. A szomszéd leromlott beteg tőkéit is kiástam, a "szűz" helyeket pedig készítem elő az esetleges oltványoknak. A rizlingből csak 40 db dugvány sikerült, de arra elég lesz, hogy ne kopjak ki belőle. A borát ma fejtettem át, hogy ne legyen darabba. A színe egy fokkal élénkebb lett, de majd hónapok múlva kiderül, hogy milyenné alakul. 

Előzmény: Beer Monster (17569)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!