Keresés

Részletes keresés

maxer91 Creative Commons License 2013.07.19 0 0 86923

Sziasztok !


Már régebben is voltam ezen a fórumon segítség kellene pálinkafőző terén , minap tudtam szerezni egy 50 L sörös hordót tanácsokat meg képeket szeretnék kérni aki csinált már ugyan ilyen anyagból üstöt . Mire kell oda figyelni milyen anyagokból csináltátok milyen technikával stb stb . Meg az lenne a kérdésem hogy egy 50 l üsthöz mekkora hűtő kellene ?


Esetleg mailra is : jawafun@gmail.com


Előre is köszönöm a segítségeteket .

toalettduck Creative Commons License 2013.07.19 0 0 86922

Sziasztok!

 

Életem első cefréjét csinálom kérdezem, hogy normális e ez a folyamat? Leszedtem a barackot megmostam szép érett volt kiamgozva bele a kimosott hordóba, össze nem aprítottam még mert ma akartam hozzá szedni de már másnap megindult az erjedése nem gondoltam hogy ilyen gyorsan az illata alkoholos barackos nem gondolom, hogy rendellenes lenne még  habzott is egy kicsit. Ma amikor gondoltam, hogy összeaprítom észrevettem, hogy nyálkás lett az egész a hab is nyálkás meg a lé is amit engedett. Töltök fel pár képet hátha az segít. Ez normális? Még csak egy napos. Igyekeztem hogy tiszta legyen minden, csak érett srágabarack van benne és árnyékba van a melléképületben. Feldobok pár képet a szedés utáni állapotról meg a másnapi helyzetről is. Vizet kellene ehhez önteni vagy elég a barack leve?

 

 aznap

 másnap egy 2 percnyi aprítgatás után

 belenyúlva

 

Törölt nick Creative Commons License 2013.07.19 0 0 86921

Ha gyorsabban szeretnéd hütteni akkor rakhatsz bele pl. ásványvizes palackban fagyasztott vizet!

Nekem 150 liter cefrénél 2x1,5 literes teljesen lefagyasztott víz,egy éjszaka alatt 3 fokot csökentett!

 

Üdv!

Előzmény: Kovács Tamás2 (86919)
obsitos3 Creative Commons License 2013.07.19 0 0 86920

Ne öntsd hozzá,hanem tedd egy jól zárható edénybe,és csak akkor öntsd össze,,amikor mindegyik kész.

Előzmény: benchmade (86916)
Kovács Tamás2 Creative Commons License 2013.07.19 0 0 86919

Értem. Jelenleg kint a természet lágy ölén: árnyékban vannak, tehát maximum a levegő a hőmérséklete melegíti a hordót, ami most közel 30-33fok szerintem.

Megpróbálom hűvösebb helyre bevinni őket.

 

Köszönöm a segítséget.

További szép napot mindenkinek!

Előzmény: Törölt nick (86918)
Törölt nick Creative Commons License 2013.07.19 0 0 86918

Üdv!

 

  • A meggyet is egyszerű magozni a rekeszes megoldással csak elötte keverőszárral össze kell "turmixolni".

 

  • A 30fok a cefrének túl magas ,a túl intenzív forrással az "aromák" is távoznak!
Előzmény: Kovács Tamás2 (86914)
Kovács Tamás2 Creative Commons License 2013.07.19 0 0 86917

http://palinkafozdekapuvar.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=88499

Itt olvastam:

A hőmérséklet: általában az élesztők hőmérsékleti optimuma 25-30 0C. A borélesztőké 15-20 0C, még a hidegtűrő élesztőké 5-10 0C.  Ettől eltérő alacsonyabb hőmérsékletnél nem pusztulnak el, csak nem szaporodnak, spórás alakká változnak. Magasabb hőmérsékleten csökken a szaporodásuk, majd 50 0C felett a spórás sejtek kivételével elpusztulnak.

Előzmény: pálinkaüst (86915)
benchmade Creative Commons License 2013.07.19 0 0 86916

Következő a gondom, a kajszit az érés miatt 5 nap különbséggel kétszerre kellett szednem és cefréznem.  Sajnos a második szedés előtti éjszaka megdézsmálták a fát, csak fele lett mint az első szedés.

Az első adag lassan készen van, a hétvégén főznöm kellene, de lehet, hogy kis híján nem fog beleférni az üstbe. a kimaradt 5-10 litert hozzáönthetem az 5 nappal későbbi cefréhez, vagy ezzel kárt csinálok?

pálinkaüst Creative Commons License 2013.07.19 0 0 86915

Nincs lehetőséged pincébe/garázsba vinni? 30 fokon a legtöbb fajélesztő is feladja a harcot, egy-két turbó élesztő van, ami bírja 32 fokig.

Előzmény: Kovács Tamás2 (86914)
Kovács Tamás2 Creative Commons License 2013.07.19 0 0 86914

Sziasztok!

Hondakiller írta:

Szokott valaki "vadszilvából" sok féléje van főzni elég apró magok vannak abba is. Esetleg elég lenne azt is főzés elött magoznom?

 

 

Mi szoktunk vadszilvából pálinkát főzni. Amikor beletesszük a hordóba, kézzel jó párat szétnyomkodunk (nem a magot), a többit általában egészben bennehagyjuk.

1-2 nap múlva teljesen megpuhulnak, és már forr is szépen.
Mi tehát nem magozzuk a vadszilvát, szerintünk nem is lehetne, mivel nem magbaváló. Ember legyen a talpán, aki azt kimagozza:-).

 

Mi az alábbi módon szoktuk csinálni:

Amikor teljesen leáll a forrás, tehát leült a gyümölcs az aljára, leszűrjük a levet, a sűrejét egy M10-es rekeszre öntjük folyamatosan, alá egy húsosládát teszünk, majd szépen folyamatosan balra-jobbra mozgatva a szilvákat elkezdjük maszírozni őket. A rekesz résein nem férnek át a magok, viszont a hús gyönyörűen átpréselődik a rekesz résein. Egy idő után csak a mag marad fent az M10-es rekeszben.

A magokat ezután kiöntjük a rekeszből és mehet az újabb adag bele...Hipp-hopp megvan egy hordónyi sűreje, ha már tapasztalt az ember.

 

1 hordó (100-110) liter cefrénél maximum 10-15mag kerül bele véletlenül a késztermékbe, ezek általában a legkisebb magok. (Szerintem ez elhanyagolható)

 

Kajszibarack:

Mivel leginkább csak saját részre, saját fogyasztásra készítjük a barackcefrét, pálinkát, így mi azt kimagozzuk, mivel azt könnyű kimagozni.

Sokfélét írnak a neten, ki kell magozni / kiforrás után elég kimagozni... Mi kimagozzuk és kész.

 

Meggy: Még nem csináltunk meggypálinkát,meggycefrét, valószínűleg nem magoznánk ki. Hasonlóan a vadszilvához, azt is a rekeszes megoldással csinálnánk.

 

 

Nekem is lenne kérdésem, Ha 30 fokos a cefre hőmérséklete, az ront a minőségen? 30 fok még belefér, vagy lentebb kellene vinni a hőmérsékletét?

 

Előzmény: HondaKiller (86799)
kona.king Creative Commons License 2013.07.19 0 0 86913

pontosan nem tudom, hogy ki is kagozza-e, vagy nekem kel majd a magról leszedenm a cefrét. mennyire kel hüvősre vigyem, mert a pincémbe 13 fok van :) vagy féluton a lépcsőn megmérem, ott talán van vagy 18.

Előzmény: peca_matyi (86905)
manta-z Creative Commons License 2013.07.19 0 0 86912

Ne haragudj, de ezt elég butaság volt így kiírni, ha bajt akarsz hozni a bolt fejére.

Előzmény: truffle (86911)
truffle Creative Commons License 2013.07.19 0 0 86911

Ma megszabadultam egy kis sörpénztől.

 

A reggelinkben ajánlott két üzletetben vásároltam. Aki még nem vásárolt ezeken a helyeken azoknak érdemes odafigyelni, hogy (virágnyelven) az Andor u-hoz közelebbi bár drágább de akár 27%-os "kedvezmény" is lehetséges, míg az M0-hoz közelebbinél a kedvezmény felvetését elutasították.  

 

vasbicikli Creative Commons License 2013.07.19 0 0 86910

Ha elmúlik a kifutásveszély (csendesedik a forrás intenzitása), szerintem újra összeöntheted.

Előzmény: Birkesz (86906)
Birkesz Creative Commons License 2013.07.19 0 0 86909

Tényleg, Szeged környékén tudtok ajánlani jó pálinkafőzőt, aki foglalkozik kisebb mennyiségek főzésével is? Eddig kettőről kaptam infókat, de mindkettőnél legalább 100-150 liter cefre kell. Vagy várjak pár hetet az elsőnek kiforró hordóval, bevárva a később feldolgozott gyümölcsöt?

Saját kezű főzést még nem próbálnám meg: se edényem, se tapasztalatom nincs még hozzá.

Birkesz Creative Commons License 2013.07.19 0 0 86908

A boltban nem volt reggel, csak 60 és 120 literes hordó. A probléma pedig most éppen az volt, hogy kezdetben az egy szem 60-as majdnem tele volt. Inkább nem kockáztatnám meg, hogy megint a földön találjam a cefre egy részét.

Hidegebb helyem sajnos nincsen (max egy veremszerű pince, de oda meg a fejlődő CO2 miatt nem szeretném lecipelni) cukrot pedig nem kapott, csak cirka 20 gramm élesztőt.

Előzmény: Tucso69 (86907)
Tucso69 Creative Commons License 2013.07.19 0 0 86907

Praktikusabb lett volna egy kisebbet venni.

Nekem 30-200 literig minden létező méret van, pont azért, hogy majdnem tele legyen.

Ilyen melegben ezért is tesszük a lehető leghidegebb helyre, hogy ne induljon ilyen vadul.

Cukros oldatot sem szabad egyből hozzákeverni, ez miatt.

Egyébként nem hiszem, hogy problémát fog okozni nálad a félig töltött hordó, csak főzd ha kiforrt!

 

Előzmény: Birkesz (86906)
Birkesz Creative Commons License 2013.07.19 0 0 86906

Jó reggelt,

 

Tegnap este ledaráltam az almadarabokat és mivel egy hordónyi darabolt almából kevesebb mint fél hordó pépesített lett, így tettünk még hozzá. Megtöltöttük kb 3/4-éig a hordót, majd megkapta a pektinbontót és az élesztőt. Reggel kelek fel és látom, hogy a cefre nem igazán érzi magát jól nálam, inkább megszökne. Gyorsan vettem még egy 60 literes edényt és kettéosztottam az anyagot, megtörendő a próbálkozásait.

Okozhat problémát, hogy most kb 25-25 liter cefre pihen 60 literes hordókban? Vagy még jobb is, mert több lesz fölötte a CO2 párna?

peca_matyi Creative Commons License 2013.07.19 0 0 86905

Ha ez a gép egy magozógép , akkor én  a helyedben így hoznám el. Magozva , pépesítve. Neked már csak be kell oltani élesztővel és az egészet levinni a pincébe. Jó hűvösbe. Aztán kivárni amíg leforr - 8-14 nap és már gyakorolhastz is az új főződön.:-))

Előzmény: kona.king (86904)
kona.king Creative Commons License 2013.07.19 0 0 86904

sziasztok! Az lenne még kérdésem, hogy a fáról szedett kajszit is meg kel mosni? azért kérdem, mert ahonnét hozom, ott valami géppel össze is zúzák. Vagy hozzam el egészben, mossam meg, és magozzam ki kézzel?

sogi01 Creative Commons License 2013.07.19 0 0 86903

                         vf1 linkgyüjteménye 

 

 

 linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.try.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (86853)
kona.king Creative Commons License 2013.07.18 0 0 86902

Sziasztok!

most kezdek ismerkedni a pálinkafőzéssel, igaz a főzőm már meg van vagy fél éve, de még nem volt időm kipróbálni. De most kicsit felgyorsultak az események, mert ajánlottak 130-ért kajszit, amit a hétvégén el i kell hozzak. Így most gyorsan kel megtudnom mindent. Egyelőre olvasgatom az összefoglalókat, így talán a cefrézés menni fog, habár azt még nem tudom, hogy hova rakjam ebben a kánikulában. Esetleg nincs köztettek Szekszárd környéki, aki 1-2 dolgot megmutatna?                         

Babar66 Creative Commons License 2013.07.18 0 0 86901

Az idén, életemben először főztem lila faeperből páleszt. Köszönet a segítségért egyik ős fórumtársnak :)) 

Kb 50 liter cefréből plusz egy kiló napfény, szűk egy hét után főzve ( persze élesztő, meg savazás is volt) lett bő 4 liter 46 fokos pálesz. Illata felülmúlta a várakozásomat, nem ilyenre emlékeztem a faeperrel kapcsolatban. Ha tehetem, jövőre is próbálkozom.

Üdv!

Előzmény: stevemegane (86885)
hal65 Creative Commons License 2013.07.18 0 0 86900

Szia!

 

szerintem nem akart "megvezetni"  a főzdés.

3,5 százalékot javasolt, ami szerintem faepernél elmegy.

az emelt alkoholtartalom valamennyire védi a cefrédet a romlástól, és az eper amúgy sem egy "pálinkaontó" tipus. Ha (savazás nélkül) azt mondta nem ecetes, nyilván nagyon nem ronthattad el a cefrézést! ( vagy mákod volt? :)

másik: a cseri kihozatala tapasztalatom szerint válozó.

A koraikat talán kicsit kevesebbet adnak, de a későbbiek jobban fizetnek.

Ez ált: 9-12 százalékot jelent.

remélem valami támpontot tustam adni.

Előzmény: stevemegane (86885)
stevemegane Creative Commons License 2013.07.18 0 0 86899

Köszönöm a hozzászólásokat.

 

Ezek szerint a pálinkafőző szakemberem érti a dolgát, csak azt nem tudja, hogy a cefrét nem kellene a tűző napon hagyni egy hétig. :)

Előzmény: csalitos (86895)
norris53 Creative Commons License 2013.07.18 0 0 86898

Természetesen tökéletesen igazad van :-)  A többi elmegy :-)

Előzmény: obsitos3 (86897)
obsitos3 Creative Commons License 2013.07.18 0 0 86897

Az alacsony,ellentétje a magas,emberek termetére használatos jelző.De ha ragaszkodsz ezekhez,a faeper inkább magas,azért kell savazni.A többi elmegy.

Előzmény: norris53 (86889)
jatti1 Creative Commons License 2013.07.18 0 0 86896

Nyugodtan üsd be a google-ba a sárgabarack eladó kifejezést, 200 Ft-ért találsz párat. 

jatti

Előzmény: Geri87 (86883)
csalitos Creative Commons License 2013.07.18 0 0 86895

   A főzőmester csak a tapasztalatát mondta el, kis íróniával megtűzdelve. Példa, ami pár napja történt. Egy barátunk segitséget kért, eper főzés ügyileg. Segitettünk. A lényeg: 120 l cefre 4 kg cukor. Már mikor megindult, nagyon gyanus volt az alszesz foka. Mondom, hogy ez igen gyatra. Volt is rögtön anyázás, meg küldtek sokhelyre, ...... igen oda is. Végeredmény, 5 és 1/2 l. 50 %-os. Izre sem olyan, hogy hanyatt esik tőle az ember. Ha nincs ott, el sem hiszi, azt tartotta volna, hogy elloptuk a pálinkáját.

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: stevemegane (86885)
norris53 Creative Commons License 2013.07.18 0 0 86894

A főzős :-)

 De lehet hogy ő valamit jobban tud ! -ne várj nagy karriert ettől a pálinkától - de ha tényleg ott rohad a napon még egy hetet akkor kár kifőzni !

Előzmény: stevemegane (86891)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!