Keresés

Részletes keresés

Fémkohász Creative Commons License 2013.07.21 0 0 87010

Általában mi a jó bevett arány a főzőtérfogat és a gőztér között?

társkereső magányos Creative Commons License 2013.07.21 0 0 87009

A friss és a lefagyasztott gyümiből készült páleszből ezek szerint, nem volna releváns különbség???

Nem lenne  íz, illat és kihozat eltérés? 

Előzmény: Pohárnok49 (87007)
jatti1 Creative Commons License 2013.07.21 0 0 87008
Pohárnok49 Creative Commons License 2013.07.21 0 0 87007

Rendszeresen olvasom a fórumot de csak ritkán szólok hozzá.

Én a következőképpen csinálom a különböző időben szedett gyümölcsök cefrézését.

A május végén szedett cseresznyét fúrószárral turmixszoltam majd a magokat gyümölcsösrekesszel kirostáltam.Szagmentes nejlonzsákban betettem a gyümölcsös fagyasztóládába.Ugyanígy tettem a későn érő cseresznyével is majd az ezután szedett-rázott faeperrel is.Amikor ráértem a fagyóból kivettem őket.Másnap délutánra kiengedtek 16-17 C fokra.Elkészítettem az 1-2-L élesztőt is.A hordóba tettem a kiengedett gyümölcsöket és a pektin bontót, akkumlátorsavval beállítottam 3-ra a PH értéket ezután tettem bele az élesztőt.Ezután a szokásos módon folytattam a cefrézést.

Előzmény: Kezdőcefrész (87003)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.07.21 0 0 87006
Előzmény: rézműves1 (86974)
Babar66 Creative Commons License 2013.07.21 0 0 87005

No ezért (is) olvasgatom a fórumot! Már rég kacagtunk ilyen jót :)))

De azért, ha esetleg egyszer összefutunk, ne ebből a pálinkádból kínálj majd!   :)))

Üdv!

Előzmény: Kezdőcefrész (86994)
társkereső magányos Creative Commons License 2013.07.21 0 0 87004

Köszi Miklós a segítséget, rendes tag vagy! Snapszi is az! 

Előzmény: Miklós1 (87001)
Kezdőcefrész Creative Commons License 2013.07.21 0 0 87003

Köszönöm a hozzászólásokat...

 

Több puliaromát nem tervezek a cefrébe, áthelyeztük a hordót, bár a kutya azóta lepisálni sem megy a közelébe... Beleájult, az utolsó másodpercekben sikerült rátalálnom és kihúzni az akkor még negyedrészig lévő hordóból...

 

Nem tudok Én sem egyszerre megtölteni egy hordót, a fák, még fajon belül is különféle időpontokban érnek, így ki kell várnom... Még a vadszilvák is majd másfél hónapos intervallumban érnek...

 

A barackmag témához:

 

A "ciános" mag kesernyés, a nem ciános édeskés... Saját fáinkat figyelembevéve...

supertifoso.12 Creative Commons License 2013.07.21 0 0 87002

Rendben, kösz az infót! A savazást kihagyom a többit úgy csinálom.

Előzmény: Miklós1 (87001)
Miklós1 Creative Commons License 2013.07.21 0 0 87001

Ha első adagként 20kg gyümölcsöd gyűlt a 60l-es hordóba akkor abba elég 10-20g élesztő, az majd elszaporodik, mire a következő adag gyümölcs érkezik lesz pl. 150g élesztőd ami biztosan elég még 20kg -nak. A pektinbontó enzimből az elején beleteheted a 60kg-ra számolt mennyiséget. A savazás mindig a friss gyümölccsel egyidőben történjen adagonként.

A befőtt nem rontja el az egész cefrét, annyi gombaölőt nem tartalmaz, hogy azonnal meghal tőle a cefre, elegendően sok élesztővel ellensúlyozható. A benne lévő sok cukor pedig felhígul a gyümölcstől (egyszeregy 7.o).

VV

A magíz lényegében a keserűmandula ízének a gyenge változata, marcipánnak is mondják, ízlés kérdése, hogy kinek mennyi a zavaró, a benzaldehid okozza az ízt, nem a cián (egyszeregy 5.o. barna sorok eleje). A két vegyület egyszerre keletkezik, innen a félreértés, a "ciános" íz.

 

Előzmény: supertifoso.12 (86998)
supertifoso.12 Creative Commons License 2013.07.21 0 0 87000

:)

Előzmény: társkereső magányos (86999)
társkereső magányos Creative Commons License 2013.07.21 0 0 86999

Ah, így már világos, köszönöm! Egy pár magot megkóstoltatok anyósommal, ha semmi baja sem lesz, akkor maggal cefrézem :)

Milyen különbség van ízre a ciános és nem ciános mag közt? Arra emlékszem, hogy gyerek koromban, amikor 2pofával ettük a szárított kajszi magot, akkor mindegyiknek finom, kesernyés mandula íze volt. Állítólag, a cián ize is ilyesmi :-) 

 

Előzmény: Miklós1 (86995)
supertifoso.12 Creative Commons License 2013.07.21 0 0 86998

Adhatnál nekem tippet, hogy az élesztőt és pektinbontót hogyan használjam ha nem egyszerre kerül bele a gyümölcs.

 

"Elrettentő példa az egész nyáron át rakott cefre, amit aztán jövő márciusban főznek ki."

 

Nem erről van szó, de mint nekem aki kb. 35 gyümölcsfából cefrézik és nem egybe veszi meg valahol, nem olyan egyszerű, egyszerre összehozni egy adagot. Mindig más fa érik, azok sem egyszerre, nem egy helyen, befőzés, család ellátás stb.

 

Most kipróbáltam, szigorúan az előírások alapján (pektinbontó+élesztő), összejött egy kb. 40l az egyik, kb. 20-25l egy másik hordóba. Mellette meg ott van egy 120l-es amibe a többi megy folyamatosan rakva. Mondjuk már az is kész, a főzésre vár és kb. 20-25 nap alatt lett majdnem telerakva.

Előzmény: Miklós1 (86995)
supertifoso.12 Creative Commons License 2013.07.21 0 0 86997

"A műanyag tartály zárása nem tökéletes"

 

Hál istennek, különben Co2 nem tud távozni belőle. A befőttbe meg gondolom volt tartosítószer, így az egy elhibázott lépés volt, de vannak itt nálam sokkal tapasztaltabbak, majd ők kifejteik.

 

Előzmény: Kezdőcefrész (86994)
Törölt nick Creative Commons License 2013.07.21 0 0 86996

Nemárthat ha több puli nem kerül a cefrébe! :)

 

Fontos a higénia ha jó pálinkát szeretnél!

 

üdv!

Előzmény: Kezdőcefrész (86994)
Miklós1 Creative Commons License 2013.07.21 0 0 86995

Elrettentő példa az egész nyáron át rakott cefre, amit aztán jövő márciusban főznek ki. Jó pont a kimagozásért és pépesítésért:-) A 8kg cukor sok. Ahelyett, hogy végigmennénk a leírásodon, van egy javaslatom: ha esetleg ráérsz foglalkozni ezzel a rövid leírással, hálásan meg fogod köszönni:-)

Verejtékes Varacskos

-Cefrézheted maggal a kajszit, de ha véletlenül azt a fajtát fogtad ki, amelyiknek "ciános " a magja akkor nem. Kóstolj meg egy feltört magot, én innen nem tudom eldönteni. Óvatosságból van tehát beírva a kajszi az előre kimagozandók közé, meg azért, mert elég könnyű kézzel is magozni.

-Az egynapos cefrét aminek még bundája sincs, nem a kihozatal romlása miatt kell békén hagyni, egyébként még alkohol sincs benne. Belepiszkálással, vödrözéssel ilyenkor lehet rossz irányba elvinni az erjedést, bizonytalan ízű pálinkád lehet, és még egyéb hibák is, melyeket nem tudok felsorolni, ugyanis nem követtem el még ilyet, hogy beszámoljak róla.

Előzmény: Kezdőcefrész (86994)
Kezdőcefrész Creative Commons License 2013.07.21 0 0 86994

Üdvözletem mindenkinek!

 

 

Úgy adódott, hogy nem rég egy olyan házba költöztünk, aminek az udvarán van 22 gyümölcsfa. Cseresznye, szilva, sárgabarack, őszibarack, alma, körte...

 

Gondoltam, hogy versenyre kelek az asszonyommal és amelyikünk hamarabb ér haza, az dönti el, hogy mi lesz a gyümölcsből. Ha Én érek haza hamarabb, akkor pálinka :) Ha Ő akkor sajnos lekvár (:

 

Felesben állunk, van már jópár üveg baracklekvár, és vagy fél hordónyi cefre is összegyült már.

 

Remélem a cefrézés jól sikerül és finom vegyespálinka válik az anyagból.

 

Leírom, hogy hogyan csináltam eddig, és az lenne a tiszteletteljes kérésem, hogy a folyamatban általam elkövetett hibákra legyetekszívesek rávilágítani.

Tehát mit csináltam rosszul, hogyan lehet, ha lehet korrigálni?

 

A gyümölcs nem egyszerre kerül a műanyag tartájba (kb 1 hektós), hanem a gyümölcsök érésének megfelelően folyamatosan naponta adagolom a meglévő mennyiséghez. Eddig kb háromnegyedig telt.

A cseresznyét kiválogattuk, a hibás szemeket a tyúkok nagy örömére kidobáltuk, megmostuk, majd diszperzites vödörbe fúrógép+keverőszár segítségével, közel lekvár állagúvá pépesítettem. A cseresznyét nem magoztuk ki. Majd került bele 6-8 üveg kétéves de jó állapotban lévő szilvabefőtt, amit anyósomék már nem akartak megenni, mondván, hogy öreg, szerintem semmi baja nem volt... ezután sárgabarack, amit viszont kimagoztunk, és a kukacos példányokat a csirkéknek ajándékoztuk, a barackot is az előbb leírt módon pépesítettem. Ezt követően a csatornaparti vadszilvafák mézédes gyümölcsei következtek ugyanúgy hozzáadva, mint a többi, mosva válogatva pépesítve. közben eddig összesen kb 8 Kg cukor is került a cefrébe.

Amikor az újabb adag gyümölcsöket teszem a hordóba, akkor megkeverem az egészet, hogy a tetejére kiült sűrű valami (nem tudom hogyan nevezik) újra elegyedjen az egész cefrével. Most is megyünk, még vagy két vödör vadszilvát összeszedünk, és estére az is bele kerül...

 

A műanyag tartály zárása nem tökéletes, sajnos nincs meg az eredeti zárógyűrű, ezért nejlon fóliát szorítok rá gumipókkal, ennek okán kutya is került a cefrébe egy percre, mert a hordó az abalak alatt volt, és a kutya szeretett az ablakban heverészni, és egyik éjjel arra gondolt, hogy majd a hordóról neki rugaszkodik, csakhogy a fólia beszakadt alatta... szerencséje, hogy a zörgésre felébredtem, és kitudtam húzni a hordóból... Igazi Magyar pálinka lesz, ha sikerül, hiszen még a kutya is Magyar puli...

 

Eddig a leírás, ha esetleg ráér valaki, foglalkozni ezzel a folyamattal, hálásan megköszönném...

 

További szép napot és finom pálinkákat kívánok mindenkinek!

norris53 Creative Commons License 2013.07.21 0 0 86993

Jól mondod >Hal -főzők,jó főzők :-)

 

Előzmény: szilvakukc (86991)
szilvakukc Creative Commons License 2013.07.21 0 0 86992

Nem is kicsit hibáztatok!

Feltárás nélkül cefrézni bármit is, nagy hiba. Vizezni szinte semmit nem kell, felhígul, és romlékony lesz.

Te valami uralkodó vagy? Már csak a többes szám, első személy miatt.:DDD

Előzmény: Kovács Tamás2 (86981)
szilvakukc Creative Commons License 2013.07.21 0 0 86991

Rézműves pedig a Te helyedben, megkeresné Hal65-öt.

Szép főzőket csinál!

Előzmény: társkereső magányos (86959)
snapszmester Creative Commons License 2013.07.21 0 0 86990

Nincs ellentmondás.

Miklós1 is ikonikus alakja a fórumnak. Nem írunk ellentétes véleményeket.

A mag eltávolítás miértje:

helytakarékosság, mag íz, lekozmálás és leghátul a cián.

A cefre bolygatása erjedés közben oxigén bevitelt okoz ami ecetesedéshez vezethet. A két megoldás egyenértékű, de bele kell kalkulálni hogy a bolygatott cefre nem állékony.

A vödrözés nem okoz veszteséget csak a bevitt oxigén miatti ecetesedés.

Előzmény: társkereső magányos (86989)
társkereső magányos Creative Commons License 2013.07.21 0 0 86989

Elolvastam, 5. oldalon van az: "A kajszi és őszibarack, sajmeggy magot távolítsuk el..."

 

Éppen emiatt vártam megerősítést, mert Te pedig a 86986 hsz-ben azt írtad, hogy elég  főzés előtt leválasztani (feltételezve, a cefrére és a magra utaltál) 

Általad és Miklós által írak közt némi ellentmondás van...

Mivel Te  a fórumon egy ikonikus alak vagy, akinek lehet hinni, ezért most kissé nem világos, hogy cefrézhetem a maggal a kajszit, vagy nem?

És hogy egy napos cefre, aminek még bundája sincs, veszithet-e annyi alkoholt a vödrözés során, ami lényegesen befolyásolja a kihozatalt.

Ez a 2 db kérdés, még nyitott :-) 

Előzmény: snapszmester (86988)
snapszmester Creative Commons License 2013.07.21 0 0 86988

Nyugodj meg, ha 150 oldalt írsz meg se lesz nyitva. A cián hányadik oldalon van? Csak hogy ne kelljen feleslegesen lapozni.

Előzmény: Miklós1 (86986)
társkereső magányos Creative Commons License 2013.07.21 0 0 86987

Értem, köszönöm a segítséget! Akkor'az nem baj, ha a kajszi magok cefrézés alatt benne maradnak és csak lefőzés előtt szűri le az ember? A cián miatt miatt...az csak főzésnél jön ki?

Előzmény: Miklós1 (86986)
Miklós1 Creative Commons License 2013.07.21 0 0 86986

A pálinkafőzés folyamata elég egyszerűnek tűnik ( a több éves gyakorlat oldaláról nézve), azt, hogy hány ponton lehet félresiklani, az ilyen kezdő kérdések világítják meg, nekem eszembe se jutna, mert le van írva, hogy erjedés közben nem piszkáljuk a cefrét, csak a bundát nyomkodjuk, nem viszünk be oxigént...stb. Ha az összes félresiklást egyenként fel tudnám sorolni akkor az 150 oldalnál is több lenne, nem tudnék 15 oldalas összefoglalót ajánlani. Egyébként a fantáziám sem olyan bőséges, mint amiket a fórumon tudok olvasni:-)

A magozást vagy az elején, vagy az erjedés után végezd, nem akkora probléma, hogy ezzel megzavard az erjedést.

 

Előzmény: társkereső magányos (86983)
snapszmester Creative Commons License 2013.07.21 0 0 86985

Javaslatom: főzés elött az alját ládában szétválasztani.

Előzmény: társkereső magányos (86983)
snapszmester Creative Commons License 2013.07.21 0 0 86984

A kézi magozás helyett melegen ajánlom a mellékelt eszközöket. Nekem a 3-as vált be ipari mennyiségre is. Kell még 1KW fúrógép-3000fordulattal.

 

 

Előzmény: Kovács Tamás2 (86982)
társkereső magányos Creative Commons License 2013.07.21 0 0 86983

 1-5 oldal elolvasva, miszerint a kajszit nem szükségszerű savazni, de arra nem találtam választ, hogy hiba-e pektinbontás és élesztőzés utánni napon olyan szinten piszkálni a cefrét, hogy akkor leszűrni a magokat.

Előzmény: snapszmester (86980)
Kovács Tamás2 Creative Commons License 2013.07.21 0 0 86982

Mi a legegyszerűbb módon magozzuk, 4-5en nekiülünk, mindenki elkezdi magozni kézzel:-).

Hatékony, bár kicsit lassú:-). (nincs magozógépünk)

 

Szép napot!

 

 

//Tegnap készült 2 új hordónyi vadszilva, (aprítva is volt nagyrésze) meglesem mi a helyzet...//

Előzmény: társkereső magányos (86979)
Kovács Tamás2 Creative Commons License 2013.07.21 0 0 86981

Az előbbi hozzászólásom elveszett.

Miklós1 1-4-ig elolvasva, a leírtak szerint:

-vizezésre vigyázni kell

-aprítás nagyon fontos (most a legtöbbet fáról rázzuk, érettek, de a héjuk valamennyire kemény még, ezzel ellentétben tavaly közel túlérettek, jóval puhábbak, trottyosabbak voltak)

 

Talán ebben a 2-ben hibázunk most. Köszönöm, lementettem a pdf fájlt (Miklós1), majd végigolvasom.

 

 

Előzmény: snapszmester (86978)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!