Keresés

Részletes keresés

Figaro-no1 Creative Commons License 2010.10.25 0 0 8767
Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.25 0 0 8766

Itt a hozzászólás ablak alatt:

Új kép (Vagy beírod a kép pontos megnevezését, vagy a következő /Tallózás/ ablakban előkeresed. Megjegyzem, ez utóbbi egyszerűbb.)

Mikor megvan, akkor a következő (Feltölt) gombbal behozod. (Vigyázz, ha 512 KB-nál nagyobb méretű a kép, akkor a szoft nem képes azt megjeleníteni.)

Ha alul megjelent a kép, akkor örülhetsz, mert már majdnem készen vagy. Ha meggondoltad magad, akkor a kép melletti (Töröl) szövegre kattints, de ha továbbra is meg akarod osztani velünk, akkor marad a (Beszúr) szöveg. Ha ezek után sem sikerül, akkor nem tudok segíteni.

Előzmény: Figaro-no1 (8765)
Figaro-no1 Creative Commons License 2010.10.24 0 0 8765
Ha most se jön a kép segítséget kérek!
Figaro-no1 Creative Commons License 2010.10.24 0 0 8764
Ha most tényleg látható balról jobbra:Márfi István szds, Varjú Kálmán törm. JUHÁSZ SÁNDOR törm. és a századparancsnok: Székely Jenő szds.
Figaro-no1 Creative Commons License 2010.10.24 0 0 8763
Pótlólag küldök az 1 beígért képet.
Figaro-no1 Creative Commons License 2010.10.24 0 0 8762
Június 12-én részt vettem a megemlékezésen, és igen nagy hatást váltott ki bennem.1971-1973-ig a meteo század vendégszeretetét élveztem, sajnos kevés hozzászólást látni abból az időből. Az elején említett megemlékezésen Kajdi Tibor barátommal /egy helyről vonultunk be, egy századba és egy szakaszba kerültünk/ vettünk részt,elképedve láttuk az emlékeinkben még gyönyörűen parkosított és virágosított laktanya pusztulását. Az ott eltöltött két év vegyes érzéseket váltott ki,és most már csak a jóra emlékezve, nézegetve a régi ott készült fotókat, szeretném Veletek is megosztani. A fényképen lévő egyik tiszthelyettessel Juhász Sándor akkor törzsőrmesterrel a laktanyabejárás után sikerült személyesen is találkoznunk. 37év! után ha rövid ideig is de elnosztalgiáztunk.
109cb402 Creative Commons License 2010.10.09 0 0 8761

Én már késöbb voltam sorkatona.

3-méteres rakétákat cipeltem SV ural sofőr.

109cb402 Creative Commons License 2010.10.09 0 0 8760
"KRUCI"-val?
Előzmény: vzozo6 (8758)
labés Creative Commons License 2010.09.06 0 0 8759
miért "csak egy egyszerű"...

tudod katona nélkül a tábornok se ...
Előzmény: vzozo6 (8758)
vzozo6 Creative Commons License 2010.08.24 0 0 8758
Köszi, regisztráltam a honlapon.
Egyébként a javító századon belül csak egy egyszerű akku töltő voltam.
tuzer Creative Commons License 2010.08.22 0 0 8757

jatekkatona, vzozo6!

 

örömmel olvastam hozzászólásaitokat, jatekkatonáé minősíti részint memóriáját, részint kiképzői alapos munkáját!

 

A többiek itt várnak benneteket:

 

 

Az MN1480 hivatalos lapja
Előzmény: jatekkatona (8756)
jatekkatona Creative Commons License 2010.08.21 0 0 8756
Helló Mindenkinek!
Jelentem megérkeztem! 13-án sikerült a csapathoz csatlakoznom.
Eddig 720 hozzászólást sikerült elolvasnom. Először az összes hozzászólást elakartam olvasni, azonban mivel az első oldalon érdekes kérdést véltem felfedezni, gondoltam bejelentkezem és pár mondatban segítek. Már ami még az emlékezetemben megmaradt a régi időkből.
Röviden magamról: 1975 október 28-án vonultam be a 3. századhoz. A másod- és harmad időszakot a 2. századnál töltöttem. Kidolgozó, később főkidolgozó voltam. Egyébként sakkozó voltam és vagyok.
Ami most eszembe jut.
1. A lőtávolság 50-300 km között volt.
2. 50 és 100 km között a szél miatt javítani kellett az impulzus mennyiségét.
3. Maximum 4 impulzus lehetett a hiba a lőtávolságnál. Egy impulzus értéke 250m.
4. Maximális röpidő: 5 perc. /300 s/
5. Meteo jelentésék: 24, 34, 44, 54, 64 km magasságból.
6. A rakéta hajtóműve a röppálya 10%-án működött.
7. A rakéta a továbbiakban a súlypontja körül bármilyen helyzetet felvehetett. A sűrű légrétegbe történő visszaérkezéskor a vezetőszárnyak segítségével állt célra orral lefele. /A sűrű légréteg ha jól tudom 15 km. Ha tévedek javítsatok!/
8. A töltet tengerszint feletti robbanásának a magasságát az operátornak programozni kellett. Ezt az adatot is mi adtuk meg.
9. Amikor a rakéta az állványon célirányba lett forgatva újra kellett valamit számolnunk. 0-360 fok között.
Hitelen ennyi jutott eszembe.
No elsőre ennyi. Legközelebb a Coriolis erőről írok.
Üdv. jatekkatona.
A sivar nevet akartam először felvenni, mert mindig így becéztek,de az foglalt. Játékkatonának is neveztek, ezért nem sokat gondolkodtam a névválasztáson.
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.21 0 0 8755
jav.: ott
Előzmény: Törölt nick (8754)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.21 0 0 8754
Gyökér volt ot mind, egytől egyig! Mi franc volt szép abban?
Svejk52 Creative Commons License 2010.08.18 0 0 8753
Helló Kábeles!

A múltkor figyelmetlenség miatt egy másik fórumban használt nicknevemmel jelentkeztem be. Ebben a fórumban a Svejk 52 nicket használom. Az eredeti Svejk volt, de én is úgy jártam mint Te.
Hát ahaogy olvasgatom a bejegyzéseket úgy látom Te komolyan megbocsátottál a Gezinek. Igazad van! Nekem tulajdonképp egy -két század ügyeletesi, naposi szolgálat kapcsán volt vele dolgom, mikor Ő napos tiszt volt. Akkor keménykedett, de aztán elmúlt ez is. Az idő megszépíti a dolgokat.

Üdv. Svejk
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.18 0 0 8752
Helló!

Sajnos a régi nick-emmel már nem tudtam belépni, ezért csináltam egy újat. Köszönöm a felvilágosítást! A Gezarol tényleg találó név volt! Embert még úgy üvölteni nem hallottam, mint Gezit! Minden kis apróságért, minha minimum a hazát árultad volna el!
De nem haragszom rá, öreg már szegény, az emlékekből pedig inkább a szépekre emlékezem. Az is szép emlék, hogy amikor Gezi bácsi ordítozott velem a kimenő cipőm kiboxolatlan talpa miatt, mert akkor 19 éves voltam!
Előzmény: VV Helyszínelő (8748)
vzozo6 Creative Commons License 2010.08.13 0 0 8751
Sziasztok!

Én is voltam katona 18 hónapig 1988? Javító század ...
Német örnagy századparancsnok. Forró zászlós meg gyűjtötte a bélyegeket :-)
Törölt nick Creative Commons License 2010.07.28 0 0 8750
"aki nem engedi azt a két- másfél- egy (?) évet kiesni a múltjából"

Hát én szívesen elfelejteném a mi drága, aranyos, kedves B. Elemérünkkel meg a Forró muterral együtt!!
Ha ez a katonás etalon, akkor meg én sajnálom az egész bagázst.
Svejk52 Creative Commons License 2010.07.28 0 0 8749
Bocs de az előbbi hozzászólásomhoz egy másik fórumon használt nick nevemet adta hozzá a gép. Itt a 1480 fórumon a Svejk, vagy a Svejk 52 nick nevet használom.
VV Helyszínelő Creative Commons License 2010.07.28 0 0 8748
Helló Kábeles!

Olvasgatom itt a bejegyzéseket. Most jutottam el a 645 számú bejegyzésedhez. -Időben- A gezinek a neve után érdeklődtél. Lehet, hogy már valaki megírta, nem tudom. Mondom még csak a 645. bejegyzésnél tartok.
Én 1973 - 1975 februárig voltam a Híradó századnál. Akkor még Szalai főtörzs beceneve a rovarirtótól Gesarol -tól származik. Elég kemény anyag volt be is tiltották a használatát. A Gezi a becézett változata a Gesarolnak, nekünk nem sok okunk volt becézni Őt.
Nem tudom miért de nekem még ma is, ha hallok vagy olvasok róla a Tizedes meg a többiek című filmből a Dunyhás testvér (egy nyilas pártszolgálatos volt) képe jelenik meg.

Üdvözlettel: Svejk

tuzer Creative Commons License 2010.07.08 0 0 8746
Neked is jónapot.
Előzmény: Törölt nick (8745)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.07.01 0 0 8744

A Belka célanyag a régi SZ-25 Berkut légvédelmi rakétakomplexumok rakétáiből lett átalakítva. A csapásmérő R-170 (SCUD-A) hordozó járművét használták hozzá indítójárműnek. (szereltek rá egy indítópályát, hogy az RM-207-est el lehessen indítani.)

A rakétát a megsemmisítési zóna távoli határán kívül indították majdnem függőlegesen, ami a felső holtpont elérése után elkezdett rázuhanni a lőtéri harcrendre.

Még a felszálló ágban meg kellett fogni, mert amikor szembefordult az osztállyal, akkor már lehetetlen volt. Indítani viszont csak akkor lehetett, amikor a cél beért az indítási zónába. Lényeg: Nem a felszálló ágban vezették rá a rakétát.

 

Előzmény: Törölt nick (8743)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.29 0 0 8743
Idáig tartott végig olvasni a topicot.
Talán Ricky egyik hsz-a marad meg legjobban az egészből amikor a leszerelőket kérdezi a gyűlést tartó tiszt:
- Tartozunk még valakinek valamivel?
- ( hátulról valaki...) Igen! Nekem két évvel!

Nemrég találkoztam egy hozzáértővel aki látott Belka célanyagot és az Ő emlékei szerint ezeket SCUD-A-ból alakították át ( és lánctalpas szerkezetekről indították, talán ezek lettek volna a legendás "csotrik"?)
Mesélt egy olyan történetet mely szerint ezek igen meredek emelkedés után kezdték meg a manőverezést, ahol is illett volna leszedni. De az éles szemű légvédelmisek még a felszálló ágban rávezették a rakétákat melynek folyamán a maradékok néha az indítók mellé hullottak vissza.


és végül egy dokumentum filmből idéznék, egy koncentrációs tábort megjárt túlélőt megkérdezték a végén, haragszik-e még?
-Megbocsájtani lehet....., de felejteni NEM!
Előzmény: Törölt nick (8742)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.17 0 0 8742
Keszthelyen voltak egy ideig KRUG-ok, a hsz-od érdekessége számomra, hogy a 7. lérak ezred feladata volt a tapolcai rakéták védelme az indításig.
Miután megszűnt a "harckocsizó ezred" a keszthelyiek léte is értelmetlenné vált, pár éve jártam ott, a helyiek szerint a terület visszakerül majd a Festetics kastélyhoz.

A KRUG-ot szerintem bármire rá lehetett vezetni aminek volt legalább 5 négyzetméter visszaverő felülete.A 80-as évek elején már KRUG-al lövöldöztek a ( talán...) BELKA célra, na ez kisebb volt mint egy hadászati rakéta....
Az SzNR és az egész rendszer szerintem a mai napig megállná a helyét, de a Patriotnál biztosan nagyobb hatékonysággal gyűrte volna le az iraki rakétákat.
Előzmény: Hpasp (8736)
Tapedeck Creative Commons License 2010.06.13 0 0 8740
Hali!

Én is az időjósoknál (békák) szolgáltam 86 - 88 között. A század pk Lingl S. volt . A fecs szakaszba (II) voltam aggregátoros kocsi sofőr. A Bobót (Bagdán F. ) én is ismertem, a szakasz pk. nevét elfelejtettem már valami fiatal hadnagy volt, akkor került ki a fősuliból. Az egyes szakasz pk-ját csak úgy neveztük Csövi hdgy.
Előzmény: meteo93 (8731)
Gecmarek Dodó Creative Commons License 2010.06.09 0 0 8739
A polidili az egy másik fórum! Oda írogass ilyen jellegű hsz-eket!!!
Előzmény: North Coast (8738)
tuzer Creative Commons License 2010.06.08 0 0 8737

Az MN1480 honlapja

 

Itt találsz olyat, aki mindenre tudja a választ. A hajtómű folyamatos üzemű, a távolsággal arányos ideig működött. Mindig függőlegesen indult, majd mindig 64(?) fokra dőlt.

Előzmény: Hpasp (8735)
Hpasp Creative Commons License 2010.06.08 0 0 8736
Célom az R300 rakéta röppályájának hozzávetőleges modellezése.

Jelenleg a KRUG (SA-4B) csapatlégvédelmi rakétarendszer szimulátorán dolgozom, és bár kevéssé közismert a tény, hogy képes Harcászati-Hadműveleti rakéták elfogására.
Ennek a szimulálására gyűjtöm az R300 (mint) gyakorlócél röppálya adatait.
Előzmény: Hpasp (8735)
Hpasp Creative Commons License 2010.06.08 0 0 8735
Köszönöm a választ...
... újabb kérdések:

1, A lőtávolságot a rakéta hajtómű által leadott impulzusokkal lehetett beállítani?
(jól gondolom?)

2, Az indítás szöge (függőlegesen) állandó volt?
(hány fokos dőlést vett fel a rakéta [a függőlegeshez képest], amikor a célra fordult, indítás után?)

Köszönöm,
Hpasp

Előzmény: tuzer (8734)
tuzer Creative Commons License 2010.06.08 0 0 8734

Kiegészítés és pontosítás:

Ракета 8К14 - баллистическая ракета с жидкостным реактивным двигателем (ЖРД) , автономной инерциальной системой управления, системой аварийного подрыва и неотделяемой боевой частью. ЖРД обеспечивает максимальную дальность стрельбы 300 км (минимальная дальность - 50 км). Гарантированная дальность стрельбы – 275 км. Ресурс работы двигателя- 100с. Система управления ракеты 8К14 (см. описание) предназначена для подготовки к пуску,осуществления пуска и управления полётом ракеты. Система аварийного подрыва ракеты (АПР) (см. описание) предназначена для ликвидации боевого заряда головной части в воздухе в случае аварийного полёта ракеты. Максимальная высота траектории полета ракеты - 86 км , минимальная - 24 км. Полетное время - от 165 до 313с. Обеспечиваемое системой управления среднее вероятное круговое отклонение составляет в длину от 180 до 610м и в ширину от 100 до 350м. Органы управления - газодинамические рули, установленные в выходном сечении сопла.

 

 

Minden itt van - oroszul.
Előzmény: tuzer (8733)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!