Keresés

Részletes keresés

Blitker Creative Commons License 2008.07.18 0 0 6372

Köszönöm szépen mind kettötöknek hogy segitetetek.De a román még mindig egy picit sántit.Már pedig azért  amit Igor is mondott hogy Mohácson nem igen fordulnak elő románok(ők inkább Magyarcsanád, és Gyula környékén ha jol tudom.)Mohácson sok embert hivnak Szajcsán-nak.De lehetséges hogy tényleg román név.Hiszen a szlávok körében gyakoriak a latin nevek és ez forditva is igaz.

Kvász Ivor Creative Commons License 2008.07.17 0 0 6371
A két kérdés összefügg. Kevés van és csak Jánossal. Magyar családnévként Jópetit, Jómihályt találtam meg Jópált, de utóbbit csak Mikszáthnál és Gárdonyinál.
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.07.17 0 0 6370
Bonjean rengeteg van. Hogy miért?
Előzmény: Pusztai Telivér (6367)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.07.17 0 0 6369
Találtam egy részletes családtörténetet:

http://www.starkeverlag.de/presse/Download/Guderian.pdf
Előzmény: Pusztai Telivér (6367)
Pusztai Telivér Creative Commons License 2008.07.17 0 0 6368

Még valami. Megnéztem ezt a tömegével dolgot. A német telefonkönvy alapján  Guderian, Guderjan és Guderjahn együtt nincs annyi, mint Szabo! :) Na most ha elfogadjuk, hogy a Szabo név nem német erdetű, akkor ennyi erővel a Guderian sem feltétlenül az.

 

http://www.verwandt.de/karten/absolut/szabo.html

Előzmény: Kvász Ivor (6362)
Pusztai Telivér Creative Commons License 2008.07.17 0 0 6367

Ezzel együtt nekem hülyén hangzik, ha valakit Jójános Jancsinak hívnak! :) És miért nincs

 

Guderfranz (0 találat)

Guderstephan (0 találat)

Guderkurt (0 találat)

Gudersven (0 találat)

Guderfritz (0 találat)

Guderjoseph (0 találat)

 

stb.

 

Nekem ez továbbra is gyanús, mégha a német nyelvészek erre szavaznak is.

Előzmény: Kvász Ivor (6363)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.07.17 0 0 6366
Ha sok örmény komolyan gondolja ezt, akkor valamilyen Gudernek kell lennie.
Előzmény: Pusztai Telivér (6365)
Pusztai Telivér Creative Commons License 2008.07.17 0 0 6365
Ez igaz, jó lenne tudni, Örményországban van-e valaki, akit így hívnak.
Előzmény: Kvász Ivor (6362)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.07.17 0 0 6364
esetleg kottányi:)
Előzmény: Pusztai Telivér (6361)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.07.17 0 0 6363
Nézd, én német nyelvészethez se konyítok (bár olvastam róla), de Gude az alnémet alak, mivel nem vett részt a mittudoménhanyadik mássalhangzóverschiebungban. A Jahn meg a Joannes alnémet formája. Úgyhogy a Guterjahn az egy kevercs forma lenne.
Előzmény: Pusztai Telivér (6359)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.07.17 0 0 6362
A Guderianra persze hogy 600 ezret, mert egy híres tábornok viselte:) De a Guderjahn német eredetű családnévként szerepel és a kettő a németben gyakorlatilag ugyanaz, mert a leírt formák mögött ugyanaz a kiejtett alak. Egy örmény azonban a németen kívül nem nagyon talál magának olyan nyelvet, amelyben a j-vel jelölt hang likvida, ha nem tesszük föl, hogy örmények tömegével lettek német parasztok (ne tegyük föl). Nyilván a magyarok 98%-a gondolná azt Harold Pinterről, hogy magyar származású, ha megkérdeznék tőlük. Én rengeteg olyan emberrel találkoztam, akik másokról a családnevük alapján gondoltak valamit, ami nem volt úgy (mondhatni, mindennapos tapasztalat, ha odafigyelsz). Az örmények nyilván minden -ian végződésű családnévre felkapják a fejüket, attól függetlenül h pl. van-e Guder név az örményben. A 45-ös amerikai magyarok nagy része nyilván hisz a puli sumer eredetében és ismer néhány jól csengő sumer-magyar etimológiát. Mi következik ebből?
Előzmény: Pusztai Telivér (6357)
Pusztai Telivér Creative Commons License 2008.07.17 0 0 6361
Ez ugyanaz a probléma, mint a Kotányi, Korányi, Egely magyar neveknél. Attól hogy nem ismerünk, Korányt, Kotányt, Egelt, kizárhatjuk-e, hogy ezek magyar eredetű nevek? Szerintem nem.
Előzmény: Kvász Ivor (6348)
Pusztai Telivér Creative Commons License 2008.07.17 0 0 6360
Ám legyen, vessük el a görögöt. Mi akkor az eredeti szláv név?
Előzmény: Kvász Ivor (6358)
Pusztai Telivér Creative Commons License 2008.07.17 0 0 6359
Ellenpróba: Guterjan 4 találat, Guterjahn 19. Hm...
Előzmény: Pusztai Telivér (6357)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.07.17 0 0 6358
Görögről nem tettem említést (egy román családnév is csak annyira görög, mint a magyar Gergely vagy Géczi: görög eredetű egyházi névből fejlődött). A román Seicean majdnem biztosan nem helynévi eredetű, köznévi eredetű sem, marad a személynévi eredet, ami különben is a leggyakoribb. A román családnévszótárat Constantinescu írta (Dicţionar onomastic romînesc), használható, jó munka és meg is van nekem fénymásolatban, de nem itthon. Márpedig itt többé-kevésbé a románban is garantáltan szláv területre értünk, amihez nem értek. Mohácson azért jóval gyakoribb a délszláv eredetű családnév, mint odavándorolt román ősök. Ezért lyukadtam ki oda, hogy inkább a román név is szláv eredetű lehet.
Előzmény: Pusztai Telivér (6355)
Pusztai Telivér Creative Commons License 2008.07.17 0 0 6357
És? A Guderianra meg 600 ezret, a Petrosianra meg 350 ezret. Mit bizonyít ez? Egy idegen erdetű nevet többféleképp is leírhattak épp a németek. Még a Meiert sem egyféleképp írják.
Előzmény: Kvász Ivor (6356)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.07.17 0 0 6356
A diaszpórában élő örmények többsége sem nyelvész...

"Guderjahn"-ra 42500 találatot ad ki a gugli, kezdve mindjárt az Amerikába vándorolt Guderjahnokkal
Előzmény: Pusztai Telivér (6354)
Pusztai Telivér Creative Commons License 2008.07.17 0 0 6355
És mi lenne akkor az az erdeti görög név? Ez így elég megfoghatatlan.
Előzmény: Kvász Ivor (6353)
Pusztai Telivér Creative Commons License 2008.07.17 0 0 6354

Kérdés, hogy ez a "guter Jahn" eredet igaz-e, vagy örményül nem tudó németek találták-e ki népi etimológiaként...

 

"Nicht erst seit den Radio-Eriwan-Witzen gelten die Armenier als gescheites Volk, Der oströmische Feldherr Narses, der die Ostgoten 552 in Italien besiegte, war ebenso ein Sohn der Haik wie General Loris-Melikow, der 1877 an der Spitze eines russischen Armeekorps im Kaukasus die Türken besiegte und später unter Zar Alexander II. Innenminister wurde. Im deutschen Panzergeneral Guderian sehen einige Armenier unbeirrbar die Fortsetzung dieser Tradition."

 

http://wissen.spiegel.de/wissen/dokument/dokument.html?id=40615998&top=SPIEGEL

Előzmény: Kvász Ivor (6350)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.07.17 0 0 6353
Az alapján, amit írsz, a román vonal kizárható. Baranyában legföljebb beások élnek, akik egy erdélyi román nyelvjárást beszéln/tek. Inkább az a valószínű, hogy a délszláv név és a román egy közös személynévre megy vissza (a régi román személyállomány túlnyomó többsége szláv közvetítésű görög egyházi, vagy délszláv világi eredetű).
Előzmény: Blitker (6337)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.07.17 0 0 6352
családnévképző h. apanévképző
Előzmény: Kvász Ivor (6350)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.07.17 0 0 6351
Ja és a "Seicean"-ra "armeni", "armenilor" ('örmények') szavakkal együtt keresve semmi olyasmi nem derül ki, hogy a román Seicean családnévnek köze volna örményekhez. (A Kárpátokon túl is éltek/élnek örmények.)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.07.17 0 0 6350
-ian örmény családnévképző, az erdélyi örmény családok listája megtalálható Szongott Kristófnál: A magyarhoni örmény családok genealógiája. Szamosújvár, 1898, ha jól tudom, reprintben is kiadták, Szongott tudós armenológus volt, családnévmagyarázatokat is ad, amelyek megbízhatóknak tűnnek

német Guderian családnév: "Guderian, Guderjahn, Guderjan(n), Gudrian: aus dem Adjektiv »gut« (vgl. →Gude) und dem Rufnamen →Jahn ..."
Előzmény: Pusztai Telivér (6347)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.07.17 0 0 6349
+ személynév se jut eszembe, tehát passz
Előzmény: Kvász Ivor (6348)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.07.17 0 0 6348
Kedves Blitker,románul tudó ember jelentkezik. A Seican, amiről beszéltek, az Şeican, Selykről (Nagy- és Kisselyk, Şeica) való embert jelent, a magyarban Sejkán lenne belőle. A Szajcsán hangtanilag többé-kevésbé szabályos román megfelelője Săicean, ilyenből ugyan nem nagyon van, van azonban rengeteg Seicean. Mivel a családnév viselőjének hátteréről semmit nem mondtál, nem erőltettem a román eredetet. Annál is kevésbé, mert a román családnevet viszont nem értem. Ilyen helynevet nem találtam, közszóra se tudok gondolni.
Előzmény: Blitker (6345)
Pusztai Telivér Creative Commons License 2008.07.17 0 0 6347

Egyébként az -an végződésről asszociálhatunk az örményekre is. Petroszjan, Kaszparjan stb. Még a híres német tábornok, Guderian esetében is felmerült, hogy esetleg örmény származású. Csakhogy itt mindig -ian, -jan végződésről van szó. Nem tudom, hogy a Szajcsánt bele lehet-e illeszteni ebbe a sémába. Sajnos az örmény nyelv végképp túl távoli nekem.

 

Tudjuk, hogy örmények nagy számban telepedtek le Magyarország, kiváltképpen Erdély területén, ezért örmény eredetű nevek felbukkanása a románban sem lenne meglepő.

 

Ezzel együtt nekem a román eredet valószínűbb.

Pusztai Telivér Creative Commons License 2008.07.17 0 0 6346
Talán igen, talán nem. A Saican nem adott ki értékelhető találatot. Egy (vélhetően) hangsúlytalan kettőshagzó ilyen torzulása nem lenne meglepő. Egyébként pl. az irodalmi németben az "ai" és "ei" ugyanúgy ejtendő, hozzátéve, hogy ez sem bizonyít önmagában semmit. Sötétben tapogatózunk, de ebben még mindig a Seican az egyetlen fény eddig számomra. Ha megnézzük a BucUresti - BukArest, Temesvár - Timisoara, Kolozs - Cluj, Maros - Mures stb. párhuzamokat, látjuk, hogy a magánhangzók megfeleltetése a két nyelv között nem éppen a legegyszerűbb. Ebbe a sorba egy Szajcsán - Seican talán belefér.
Előzmény: Blitker (6345)
Blitker Creative Commons License 2008.07.17 0 0 6345

De ez Szajcsán nem Szejcsán.Vagy a kettő ugyan azt jelenti csak másképpen irják?

Előzmény: Pusztai Telivér (6341)
Cida_509 Creative Commons License 2008.07.16 0 0 6344
Köszi szépen, hogy utánanéztél! Én is a FNESz-ben kerestem, illetve az internetes keresőkben, de csak nem akar ilyen helységnév lenni. Létezik esetleg magyar családi nevek etimológiai szótára, vagy ilyesmi?
Előzmény: hive (6343)
hive Creative Commons License 2008.07.16 0 0 6343
Attól még elvileg lehetne egyéb földrajzi név (településrész, dűlő), de a FNESz-ben se bukkantam a nyomára.
Előzmény: Cida_509 (6342)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!