Keresés

Részletes keresés

Süsü1983 Creative Commons License 2012.03.08 0 0 3687

Szervusz!

 

Sima, fémre való flex korong is elvágja a samot takaró lapot. De csak azt ami még nem volt tűzben. Amit már egyszer tűz ért az bikár megkeményedik. Azt már csak spec kővágó korong vizsi talán. Illetve a gyémánt korong.

Előzmény: Totya3 (3668)
Totya3 Creative Commons License 2012.03.08 0 0 3686

Még egy kérdés. Jól értem, hogy az előlapon lévő gombokkal nem lehet operálni a programban, csak a Setup menüben lehet a kiválasztott blokkban, vagy regiszterben értéket módosítani?

Hogy oldanál meg egy paraméter módosítást? Valahogy meg kellene tudni adni az alapjeleket, PID paramétereket, határértékeket, stb.

Előzmény: rvautomatika (3684)
Totya3 Creative Commons License 2012.03.08 0 0 3685

Aha! Én meg latch-ot kerestem, de ez is megteszi, próbálom, köszi!

Előzmény: rvautomatika (3684)
rvautomatika Creative Commons License 2012.03.08 0 0 3684

Küldtem e-mailt, nyisd meg az APB soft-ban.

A MOVE block megkapja az Ena jelet és beolvassa (itt most a 20-at) a DW§ regiszterbe.Elveszed az Ena jelet és addig őrzi míg ujra nem kap Ena-t.

A MOVE block ki tudja olvasni egy másik regiszter értékét is, és azt irja a kimenetén lévő regiszterbe.

Ha ráklikkelsz duplán a MOVE blockra akkor a "Var" előtt jelöld be a kört és ott tudod megadni melyik regiszter értékét akarod olvasni.

 

Előzmény: Totya3 (3683)
Totya3 Creative Commons License 2012.03.08 0 0 3683

Hogyan lehet eltárolni egy előző értéket, amit egy ütemadó jelére összehasonlítok a jelenlegi értékkel? Illetve, hogyan lehet ütem szerint frissíteni egy regisztert, de addig az előző érték maradjon benne? Köszi!

Előzmény: rvautomatika (3674)
Totya3 Creative Commons License 2012.03.08 0 0 3682

Kicsit drága, de lehet, hogy mire kész lenne, az alkatrészek is elérnék a 20ezret, viszont azt dobozostól! De amúgy igazad van...

Előzmény: rr81 (3678)
rvautomatika Creative Commons License 2012.03.08 0 0 3681

Ne értsd félre, nem kötekedésnek szántam.

Tisztában vagyok az árakkal,mert ipari automatizálással foglalkozom,de itt senki nem fog megvenni egy 100-200 e Ft-os Omron PLc-t.

 

 

Előzmény: rr81 (3679)
rr81 Creative Commons License 2012.03.08 0 0 3680

Köszönöm!

Előzmény: sevjo (3677)
rr81 Creative Commons License 2012.03.08 0 0 3679

Nyilván mindenki azt a PLC típust szereti amit jól ismer.

(Most) nem erről van szó. Egyszerűen arról, hogy az többlet idő, és így plussz költség, ha pl. nincs PID utasítás, hanem nekem kell csinálnom, aztán tesztelnem.

Az Omronnak rossz az ára? Ma csináltam egy költségvetést, Siemens S7 konfig 3,7 MFt, Omron mint alternatíva 2,3 MFt.

Előzmény: rvautomatika (3673)
rr81 Creative Commons License 2012.03.08 0 0 3678

Arduino. Neked Basic Stamp :-)

Előzmény: Totya3 (3676)
sevjo Creative Commons License 2012.03.08 0 0 3677

Üdv!

A fúrókat érdemes megpróbálni újraélezni gyémántkorongal (minden esztergélyosnak van ilyen). Én lassú fordulaton próbálkoznék és természetesen nem ütvefúróval Ja és csakis szárazon. Korongal már vágtam samotot minden probléma nélkül, ilyen korongot használtam.

Előzmény: Totya3 (3675)
Totya3 Creative Commons License 2012.03.08 0 0 3676

Csak hangosan gondolkodom, hogy miért nem lehet ezeket a PLC-ket "normális" módon IS programozni, mondjuk C-ben, vagy Assemlerben? A PLC fejlesztőitől egy csomó munka kialakítani ezeket a blokkokat, illeszteni a hardverhez stb. A használhatóság egy bizonyos szintig sokkal egyszerűbb, ez tény, de utána használhatatlaná válik, holott a hardver simán tudná a feladatot! Talán még olcsóbb is lehetne! A végén lehet, hogy tervezek egy "PLC-t", ami végül is egy bedobozolt PIC "demopanel", célra orientált IO-kkal, sorkapcsokkal és C-ben lehetne programozni. Véleményem szerint nem lenne több veszteség az időből, ami a megtanuláshoz kellene, mint ami a felhasználhatóságából eredne. Ez megint egy kósza szándék! :)

Totya3 Creative Commons License 2012.03.08 0 0 3675

Köszi! Minnél többen foglalkozunk vele, annál jobban haladunk és többen is tudunk majd

segíteni! Én is igyekszem majd valamit összedrótozni! Eddig csak az kezelési kézikönyvét futottam át, az alapján próbáltam felvázolni a folyamatok megoldását, nem tudom, hogy minden elemét jól közelítettem-e meg, majd kiderül...

 

A fúró durva! 20furat=9ezer Ft!? Na ez már valami! :)

Előzmény: rr81 (3670)
rvautomatika Creative Commons License 2012.03.08 0 0 3674

Szia!

Kezdem érteni mit is szeretnél.

Úgy gondolo, hogy ez megoldható.

 

Előzmény: Totya3 (3667)
rvautomatika Creative Commons License 2012.03.08 0 0 3673

Szia!

Nyilván mindenki azt a PLC típust szereti amit jól ismer. Ez egy egyszerű,hasonló társaihoz képest ár/érték arányban nagyszerű cucc.

Ha tudsz Omront programozni akkor ez sem okoz nagy fejtörést.

Igaz ezt nem létrában kell programozni, hanem funkcióblokkal.

Az Omronnak csak az ára "rossz"

 

Előzmény: rr81 (3670)
rr81 Creative Commons License 2012.03.08 0 0 3672

Ja, még azt is lehetne, hogy nem fúrom, hanem vékony koronggal csíkokat vágok bele. Ha nem tudok fúrni, akkor ez lesz.

Előzmény: rr81 (3671)
rr81 Creative Commons License 2012.03.08 0 0 3671

Szárazon elvileg nem lenne szabad, mert a fúró nem bírja. Van a Boschnak egy másik sorozata is (http://www.toolstop.co.uk/bosch-2608587139-easydry-diamond-drill-bit-for-ceramic-6mm-p13217), ez elvileg már alkalmas a száraz fúrásra. Az árát látod, a katalógus szerint kétszer annyi lyukat bír, mint a többiek: 10 helyett 20-at :-(

Előzmény: Totya3 (3668)
rr81 Creative Commons License 2012.03.08 0 0 3670

Megnéztem ezt a PLC-t, szerintem megcsinálható vele a dolog, de a PID hiánya megbonyolítja az életet. Hétvégén feltelepítem a fejlesztőt és megnézem, hogy mit tudok segíteni.

(Csak zárójelben: eddig kétszer-háromszor terveztem be rendszerbe ilyen olcsó PLC-t, aztán a végén mindig többe került, mint egy normális tudású Omron, mert a programozására fordított idő jócskán több lett.)

Előzmény: Totya3 (3667)
Totya3 Creative Commons License 2012.03.08 0 0 3669

Szia! Nem tudom mi van, de próbálom a másikra...

Előzmény: Peticilin (3665)
Totya3 Creative Commons License 2012.03.08 0 0 3668

Szerintem a vízzel vigyázni kell, mert nehogy aztán elrepessze a csövet begyújtákor(nem könnyű kiszárítani)! A samott elég durva anyag, próbáltam gyémántkoronggal vágni, vitte is, de izzott a fémkorong széle körbe, és a samott gyakorlatilag kiolvadt a vágás alatt és folyott, mint a láva, de csak ahol érte a korong! Ütvefúró egyértelműen kerülendő. :) Ha ez a fúró nem viszi, akkor semmi.

Előzmény: rr81 (3666)
Totya3 Creative Commons License 2012.03.08 0 0 3667

Szia! Valószínű külön modulokkal lehetne, amiknek eredményeit a végén össze kell adni egy 4. modulban(nevezzük inkább blokknak?), esetleg formázni egy szorzóval a végén(a 4. operandussal, vagy még egy blokkal), hogy illeszkedjen a következő PID kör alapjel bemenetéhez, illetve az utolsó PID-nél a PWM blokk bemenetéhez, ami a ventit vezérli.

 

Lehet ezekez a köröket szimulálni? Sajnos mostanában nem annyira érek rá, de majd próbálok foglalkozni a fejlesztő környezetével...

 

A bővítőkben memória van? Hány blokkal bővít? Mennyibe kerül egy bővítő? (bár nem biztos, hogy kell, mert 320 blokk az elég sok.)

 

Egyetértek, próbáljuk ki a program részeit, meg lehet-e oldani a formázásokat, kalibrálásokat, illesztéseket, adatbeviteleket, kijelzéseket stb. a PLC képességeit figyelembe véve használható módon!

Első kérdőjel a PID kör kialakítása. Bemenet az egyik A/D bemenet jele(CV) és egy alapjel(SP). Kimenet(Y) 3 összetevőből kell álljon(P_Y, I_Y, D_Y).

P_Y=(SP-CV)*P. A P az erősítést adja meg. Jó lenne, ha ez tört is lehetne...

D_Y=(CVe-CV)/D. CVe=Előző hőfok. A D_Y értékét a D időtaggal meghatározott időközönként kell kiszámolni. (D tagra csak a füstnél lesz igazából szükség, mert az elég gyors változás)

Az I_Y pedig úgy generálódik, hogy ha SP>CV, akkor I_Y=I_Y+1, Ha fordítva, akkor -1. Ha egyenlő, akkor nem változik. Az I_Y értékét az I időtaggal maghatározott időközönként kell kiszámolni.

Y=P_Y+I_Y+D_Y

Az Y-t végül kalibrálni kell a következő PID alapjeléhez, vagy a PWM blokkhoz. (pl. A füst PID alapjele 100..250°C között legyen.)

Próbáljuk ki, hogy a 3 PID kör leprogramozható-e!? 

rr81 Creative Commons License 2012.03.08 0 0 3666

Megvannak a 180-as samottcsövek és a ventilátor. A csigamotor+hajtómű csomagját úgy tűnik, hogy elnyelte a posta :-(

Mivel fúrjam a samottot? Vettem Bosch univerzális keményfémbetétes fúróhegyet, ez tűnik a legjobbnak: csempére ajánlják, olyan, mint a sima vídiás fúró, de rendesen ki van élezve. A 6-os darabja 1400 Ft. Hétvégén csinálok tesztet szárazon és nedvesen is.

Peticilin Creative Commons License 2012.03.07 0 0 3665

Sziasztok!  Üdv. Mindenkinek!

 

Új vagyok itt. Szeretnék én is építeni egy aprítékos kazánt,mert ezeket a gázárakat,már nem lehet bírni.

Nem voltam rest,már átolvastam az egész topikot és nagyon sok jó ötlettel lettem gazdagabb. Köszönet ezért mindannyiotoknak.

 

Szia Totya3!

Én küldtem neked az emailt. Nem gondoltam volna,hogy baj van a címemmel ( wepe@upcmail.hu ). Itt egy másik (wepe3@freemail.hu ) .

Talán erre már sikerül átküldeni. Előre is köszönöm.

 

Nagyon jó a topik,csak így tovább!

 

Üdv. Peti

rvautomatika Creative Commons License 2012.03.07 0 0 3664

Van benne egy SLCD nevű funkcióblock.

Ebbe lehet beállítani a kijelző paramétereit.Meglehet jeleníteni statikus szöveget, block paramétereket, át lehet állítani KI és BEmenetek állapotait, lehet írni a regisztereket.

 

Előzmény: Totya3 (3662)
rvautomatika Creative Commons License 2012.03.07 0 0 3663

Annyira azért nem csúcs technika, hogy menürendszert is lehessen kialakítani benne, de 32 külömböző képernyő tárolhtó el egy programhoz.

Lehet időzíteni az indítását pl. egy belső időrelével.

Ha jól értem 1-es modul P tag  2-es modul I tag  3-as modul D tag?

 

Ebbe a PLC-be elég nagy program fér el(320 blokk)

Akár 7db bővítővel is kiegészíthető.

Szerintem próbáljunk meg összehozni valamit benne, aztán meglátjuk hogyan tovább.

 

 

Előzmény: Totya3 (3662)
Totya3 Creative Commons License 2012.03.07 0 0 3662

A kezelőgombokkal menürendszert is ki lehet alakítani, kijelzőt lehet kezelni, menüpont, hozzá tartozó érték, bevitel, stb?

A kép egyértelmű, köszönöm!

 

A MATH modult lehet időzítve indítani? A PID-nél arra lenne szükség, hogy megadott időközönként kiszámoljon egy értéket. A P tag esetén egy errort(SP-CV), a D tag esetén error/idő, I tag esetén pedig időegységenként az error irányától függően növelni, csökkenteni kellene neki az I tagot. Ezek összege adná a vezérlő jelet(Y). Ebből kéne 3 kör.

Még azt nem tudom, hogy mekkora program fér el egy ilyen PLC-ben és mennyi változót lehet deklarálni? kb. 30 vezérlő értékre lenne szükség, plusz a belső változók.

 

Mindezt azért lenne jó tudni, hogy merjük-e ajánlani biztosan, alkalmas-e a feladatra? Mert eddig ez nem teljesen egyértelmű nekem! Addig nem kéne beruházni, amíg ez nem egyértelmű! Persze, egyszerűbb vezérlésre biztosan jó és az is megteszi, ha nincs más, de ha valaki erre számít és kiderül, hogy nem jó, az kellemetlen lenne!

Előzmény: rvautomatika (3659)
rvautomatika Creative Commons License 2012.03.07 0 0 3661

Azt elfelejtettem, hogy a kezelőgombokról változtatható pl. egy regiszter értéke.

Előzmény: rvautomatika (3659)
rvautomatika Creative Commons License 2012.03.07 0 0 3660

Elküldtem e-mailban a képet mert semmi nem látszik belőle.

 

Előzmény: rvautomatika (3659)
rvautomatika Creative Commons License 2012.03.07 0 0 3659

Így már OK.

Az AD értéket be leht írni egy regiszterbe azt pedig be leht olvasni abba az operandusba amelyikbe akarod.

Dobok fel egy képet, hátha érthetőbb lesz

.

Tehát a képen az látszik, hogy az 1-es analóg bement értékét erősítve/itt 1 az erősítés, ez csak azért kell, hogy be tudjuk írni a regiszterbe/beírjuk a DW0 regiszterbe.

DW0 értékét behívjuk a MATH modol első operandusába.Az hogy milyen művelet következzen(szorzás ,osztás,kivonás...)

azt már megint csak nekünk kell eldönteni.

Remélem érthetően írtam.

 

Előzmény: Totya3 (3658)
Totya3 Creative Commons License 2012.03.07 0 0 3658

Szia! A PLC-ben kellene tudni beállítani a szoba alapjelét(nem nagyon kéne azon változtatni, elég lenne egyszer pl. 23°C és csak ritkán kellene "tekergetni". A Szobából a pt100 hőmérő vezetékét le kellene vezetni a kazánházba a PLC A/D bemenetére.

 

A PID-et ki lehetne talán alakítani az APB MATH moduljával, ha a  V1,2,3,4 operandusok egyikébe be lehetne irányítani az AD értékét, valamint egyéb, egy menüben beállítható vezérlő értékeket. A PID-hez elég a négy alap művelet és egy időzített kalkulációs indítás. Több MATH modul eredményének összege lenne a végeredmény, ami a PWM modul bemenete lenne, ami a motort vezérelné. Az lenne a hőfokszabályzó lánc.

A beadagolást ettől egyszerűbb megoldani, ott nem kell annyit matekolni, csak időzítgetni, figyelgetni stb, ezzel nem lenne gondom, de a PID-el vannak kérdőjelek a hogyannal.

Előzmény: rvautomatika (3657)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!