Keresés

Részletes keresés

hive Creative Commons License 2008.07.25 0 0 6402
Én meg az ejtésére gondoltam, merthogy arról volt szó. Szerintem lapozzunk...
Előzmény: FriendlyFire (6401)
FriendlyFire Creative Commons License 2008.07.25 0 0 6401

Nem az ejtésére gondoltam, hanem a betű nevére.

Tudod: , ká, el, ely, em, en,....

Előzmény: hive (6393)
milyennincs Creative Commons License 2008.07.24 0 0 6400

Szia!

Már 1715-ben élnek e névvel teljesen szlovák ajkú környezetben Dobronyán (Zólyom vm) és Bártfán (sz.kir.város). Nekem a Gömör vm-i (Rima-völgyi) Kóród gyanus (közel Bánrévéhez, ill. a határhoz Csíz és Lenartovce között.

A Kóród csak tipp, de valami ilyesmi alapú alak-képződés lehet.

Ezt az olasz vonalat ki erőlteti?

Előzmény: Kvász Ivor (6399)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.07.24 0 0 6399
A család felvidéki, régen "c"-vel is írta a nevét és egyik tagjuk evangélikus szuperintendens is lett. A kérdésem, hogy lehet-e a nevük szlovák vagy az evangélikusság ellenére elhiggyem, hogy Itáliából származnak (Crudi valami 'faragatlan')?
Előzmény: Kvász Ivor (6398)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.07.24 0 0 6398
Kérdés: honnan való Krúdy családneve?
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.07.24 0 0 6397
(van Lojkó alakja is)
Előzmény: Kvász Ivor (6396)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.07.24 0 0 6396
Magyar, Lajos becézése. A Lajos nevet egyébként Kossuth több nemzedéknyi időre a legnépszerűbbekké közé röpítette, előtte elég ritka volt.
Előzmény: Rikos (6387)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.07.24 0 0 6395
én vitatkoztam LvT-vel, de aztán egy idő után sajnos nem reagált. [raduj] - ez az egy román és nincs köze a többihez, amiket emlegettek
Előzmény: Törölt nick (6388)
hive Creative Commons License 2008.07.23 0 0 6394
A Kiszely is szlovák, nyilván a savanyúhoz van valami köze.
Előzmény: FriendlyFire (6392)
hive Creative Commons License 2008.07.23 0 0 6393
Teljesen szándékosan írtam így. Mutass ma nekem valakit, aki ejteni tudja az elyt. (Jó, ez így nyilván sarkos, de nem sokan vannak.)
Előzmény: FriendlyFire (6391)
FriendlyFire Creative Commons License 2008.07.23 0 0 6392

Érdekes a szlovák eredetű Csepely (eredeti írásmódban: čepež ) (jelentése penge) név ejtése is!

 

Van aki csepeli-nek ejti és magyar(osított) névnek gondolja. :-)

 

FriendlyFire Creative Commons License 2008.07.23 0 0 6391
Kiszelyt kizárólag elipszilonnal (azaz jével ellyel) mondják
Előzmény: hive (6390)
hive Creative Commons License 2008.07.23 0 0 6390
Sajnos nem emlékszem LvT említett hozzászólására, de közös gyökereink helyszínén a Kiszelyt kizárólag elipszilonnal (azaz jével) mondják. És egyszer hallottam egy riportot Kukely Júliával (akinek a nevét egyébként csak li-nek ejtve lehet hallani), hogy a család szintén ely-jel ejti. Ezen szocializálódva nekem a Raduly se jönne li-nek a számra soha, ha nekem kellene ismeretlen névként felolvasnom.
Előzmény: Törölt nick (6388)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.07.23 0 0 6389
Az még hagyján, hogy eljut Mohácsra, de a mohácsiak aligha fogják őt román családnévvel illetni.
Előzmény: Pusztai Telivér (6386)
Törölt nick Creative Commons License 2008.07.23 0 0 6388
Egy kérdés: a Raduly családnév ejtése vajon [raduj] vagy [raduli] netán [raduji]? No már ha van egyáltalában szabály erre nézve, és nem maguk a családok ill. a  mindenkori névviselők döntenek a kiejtésről arbitrárius alapon. LvT-nek van alább/fentebb egy olyan hozzászólása, amely a [raduli] mellett látszik szólni (vö. Kiszely), de nem vagyok biztos ebben sem. Érdemes lenne bevezetni ilyen célból az ipszilonok fölötti trémát.
Rikos Creative Commons License 2008.07.22 0 0 6387
Sziasztok a Lajko milyen eredetu nev elore is koszonom :)
Pusztai Telivér Creative Commons License 2008.07.22 0 0 6386
És azt, hogy pl. egy erdélyi román eljusson Mohács környékére (ne feledjük, akkoriban ehhez még államhatárt sem kellett átlépni) kevésbé tartod valószínűnek, minthogy egy olasz eljusson Budáig? Ha véletlenül negatív választ adnál, hadd emlékeztesselek a beás cigányokra...
Előzmény: Kvász Ivor (6383)
Pusztai Telivér Creative Commons License 2008.07.22 0 0 6385

Szerintem viszont egyáltalán nem meggyőző, mert egy környékbeli, szintén k-ra végződő jóval nagyobb település nevéből sem képeztek ily módon horvátul nevet. El tudod képzelni, hogy a neten ne legyen Győri, Budai, Szegedi stb. név? Osjecko az (758 ezer találat) és nem osjeckian. (0 találat) Tehát erre az ellentmondásra az kevés, hogy bizonyos esetekben -ian is lehet "szláv" képző. (Milyen szláv is pontosan?) És még akkor is alaposan utána kéne gondolni, hogy itt keletkezhetne-e cs hang.

 

Egyébként Sajko-ra is kiad vagy negyvenezer találatot, persze azt én nem merném állítani egy ilyen rövid névnél, hogy ezek feltétlenül Szajk nevéből erednének.

Előzmény: Kvász Ivor (6382)
Pusztai Telivér Creative Commons License 2008.07.22 0 0 6384
Valami konkrétum? Mert ez nesze semmi, fogd meg jól.
Előzmény: Kvász Ivor (6381)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.07.21 0 0 6383
Hozzájutottam egy 2007-es telefonkönyvhöz és a Seicean(u) családnevek a Nagy-Küküllő alsó folyásánál és a két Küküllő összefolyásának a vidékén koncentrálódnak. 76 telefonelőfizető Seiceanből 51 él Fehér és Szeben megyékben (a többiek erdélyi nagyvárosokban és Bukarestben). A legtöbben Balázsfalván és környékén (Tűr, Berve, Székásveresegyháza, Mihálcfalva, Szancsal), ill. Medgyesen. Akkor tehát mégis helynevet kell keresni mögötte. Átnézve a környék térképét, az egyetlen szóba jöhető jelölt Szancsal (Sâncel, a román falurész 1513-ban Olahzanchal alakban) lenne. Itt is élnek Seiceanok, sőt a falumonográfiát is egy bizonyos Teodor Seicean(u) írta. A falunév etimológiájára Kiss Lajosnak igazából ötlete sincs, viszont elég zavaró a kapcsolat szempontjából, hogy az általam talált összes, a román ejtésre releváns történeti alakban ott a nazális az első szótag végén, csak 1839-ben írják át így a román ejtést: Sznitsel. A szóvégi -l vokalizációja szabályos, egy *Sâncelan alak lenne meglepő. A Sâncean családnév teljesen hiányzik a környékről, hanem meglepő módon a máramarosi Izaszacsalhoz kötődik (amelynek viszont a közigazgatásban Săcel).
Előzmény: Kvász Ivor (6382)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.07.21 0 0 6382
A román Seicean eredetétől függetlenül és bízva Ádám szlávos műveltségében, az ő megfejtése elegáns és meggyőző. Budapesten pedig élnek olaszok.
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.07.21 0 0 6381
Nem hiszem, hogy az internetes böngészés megnyugtató eredményre vezethetne, különösen nyelvtudás nélkül. Ami hasznos lenne, megtudni, hogyan vélekedik a családnévről a román családnévszótár. Utóbbi nem foglalkozik külön a helynévi eredetű családnevekkel, viszont a személynévi eredetű helyneveket is feltünteti a megfelelő személynév cikkében. A régi román személynévállományra nagyon jellemző a szótár szerkezete: az első rész az egyházi személyneveké, ami gyakorlatilag az ortodox szentek katalógusa, a szinaxárion A-tól Z-ig, mindegyik név után a népies, becéző, regionális formák, amelyekből családnév keletkezhetett. Ezeket az egyházi családnevek a románok nagyobb részt szláv, kisebb részt koinégörög (athosz-hegyi) közvetítéssel kapták. A második része a mindenmás, szintén A-tól Z-ig. Ennek a többsége is szláv (főleg délszláv) eredetű "világi" személynév.
Előzmény: Pusztai Telivér (6379)
Pusztai Telivér Creative Commons License 2008.07.20 0 0 6380
Ráadásul könnyen lehet, hogy amikor az a családnév kialakult, abban a faluban még egyáltalán nem is éltek németek. A baranyai németség főleg 18. századi betelepítés eredménye.
Előzmény: Kis Ádám (6376)
Pusztai Telivér Creative Commons License 2008.07.20 0 0 6379

http://www.biomedexperts.com/Profile.aspx?n=Andrada_Seicean&auid=1273882

 

http://en.netlog.com/ale_punk7ever

 

http://www.pagii.com/1780522/profile

 

Ezek olyan linkek, amelyek Seicean nevű román emberekre utalnak. Egyelőre nem láttam egyetlen szláv linket sem, amely megközelítené a keresett nevet.

Pusztai Telivér Creative Commons License 2008.07.20 0 0 6378
Csak éppen nem mindegy, milyen szláv. Ha ez lenne megoldás, valószínűleg kellene találnunk horvát Osijekjan vagy Osijekian neveket. (Szándékosan a Mohácshoz közeli legnagyobb horvát várost vettem.) De nincs egy sem, vajon miért?
Előzmény: Kis Ádám (6373)
Pusztai Telivér Creative Commons License 2008.07.20 0 0 6377
Ez egy veszélyes logika, amely prekoncepcira éüpl. Tegyük fel Del Medico Imre nevének erdetét akarjuk vizsgálni, és mivel tudjuk, hogy Budapesten nem élnek olaszok, ergo a név nem lehet olasz erdetű. A Kárpát-medencei vérkeverdés mértéke mellett óvatosan kell bánni az ilyesmivel.
Előzmény: Blitker (6372)
Kis Ádám Creative Commons License 2008.07.19 0 0 6376

Vigyázat!

 

Akit Szajcsánnak neveznek, lehet német származású, de a neve szláv és szláv környezetben keletkezett.

Előzmény: Blitker (6374)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.07.19 0 0 6375
Remek.
Előzmény: Kis Ádám (6373)
Blitker Creative Commons License 2008.07.19 0 0 6374
TEhát akkor lehetséges a sváb elmélet is?Mohács és környékén(föleg Bolyban) rengeteg német él tehát elképzelhető.Köszönöm.
Előzmény: Kis Ádám (6373)
Kis Ádám Creative Commons License 2008.07.18 0 0 6373

Csak egy laza ötlet Mohács apropóján.

 

Mohácstól 15 km-re van egy Szajknak nevezett falu, német nemzetiség lakja. Nos, ha onnan valaki elszármazott egy szláv településre, ott szokás szerint arról a helységről nevezték el, ahonnan jött.  Szláv közegben a -ján képző megfelehet ennek a származást jelölő funkciónak, azt hiszem, korábban itt is elemezgettük, taílán Gyurcsány kapcsán.

 

Tehát a Szajcsán akár román, akár szláv környezetben jelentheti azt, hogy Szajki.

 

(A k-cs hangváltás a lágyítás miatt tendenciaszerű).

Előzmény: Blitker (6372)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!