Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2012.09.30 0 0 23084

600 értékelés után, mért megy bele ilyenbe az eladó?

Mindenki tudja, hogy kínai vacak!

Előzmény: Pellei50 (23079)
Árpád-kor Creative Commons License 2012.09.30 0 0 23083

Szervusz!

Igen, nagyon szeretem a kort minden tekintetben, igazi rajongója vagyok. Ez az egyedüli terület amit gyűjtök is. A kérdésedre válaszolva nagyon nehéz fénykép alapján kategórikusan kijelenteni valamelyik darabról, hogy igazi vagy hamis, természetesen akkor ha nem ordít a darab. Közhely de igaz, hogy kézbe kell venni a darabot. Az egyedüli jelzője alapján, hogy harántcsíkos a lapka, lehet jó is meg hamis is. Kétségtelen tény, hogy az Árpádházi dénárok lapkájának felülete speciális, de sajnos már ez sem akadálya a hamisítóknak! Mostanában a piactéren eredetinek hírdetett, garanciát vállaló eladók termékei között is, nem egy hamis darab volt. Nem akarok személyeskedni és nem is fogok, mert ez nem az Én műfajom, de nagyon elkeserítő volt a dolog, akárcsak azok a szakmaiatlan hozzászólások, érvelések, melyekkel védeni próbálták a mundér becsületét.

Előzmény: Törölt nick (23081)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.30 0 0 23082
Annyi történt, hogy régebben körbevágta a kolléga az érméket, így hófehér lett a háttér.
Mostanában annyi mindent hoznak be,hogy nem győzzük már öten sem kezelni, gyorsítani kellett....
A képek nem rosszabbak, csak máshogy néznek ki így szürkén.
Előzmény: Törölt nick (23080)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.29 0 0 23081

Látom az árpádháziak a kedvenceid. Kíváncsi vagyok a véleményedre ez a rengeteg kitűnő állapotú árpádházi a vaterán amiknek a lapkája harántcsíkos azok rendben vannak szerinted?

 

 

Előzmény: Árpád-kor (23071)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.29 0 0 23080

Mostanában máshogy néznek ki a fotóid a Vaterán ! Nem rossz ez sem de pár hónapja olyanok voltak fent mintha csak valami katalógusból léptek volna ki, nagyon jók voltak. Miért változtattál?

Előzmény: Törölt nick (23078)
Pellei50 Creative Commons License 2012.09.29 0 0 23079

Jó kis átverés, pedig az eladó biztos tudatában van annak, hogy mit  szándékozik eladni.

 

 

 

http://gyujtemeny.vatera.hu/erme_penz_papirpenz/magyar_penzerme_magyar_kiralysag_1920_1944/1931_1944_ig/5_pengo_recezett_szelu_szt_istvan_1938_1643340788.html

Törölt nick Creative Commons License 2012.09.28 0 0 23078

Szinte már sajnálom eladni, ahogy a kinagyított képeket nézegetem, az én privát anyagomban lévő az nem ilyen szép.....

Előzmény: Blinky9 (23077)
Blinky9 Creative Commons License 2012.09.28 0 0 23077

Volt nemrégiben Nudelman aukción egy vésett verőtöves nagybányinak kikiáltott érme is. Azon csak én és G. T. háborodtunk fel. Azzal senki nem foglalkozott. Vagy nem jelezte. Vélhetően korabeli hamis volt, de látszott rajta, hogy vésve lett. Ez azért ezerszer precízebb. Van hamis, de azért azok nem ilyenek. Megveszem és megnézem! :)

Blinky9 Creative Commons License 2012.09.28 0 0 23076

Teljesen jó az érme. Korabeli ellenjegye van szerintem. Kis eltérés lehet, mivan, ha ennél tört el/hibás lett a nyomat?

furcsagomba Creative Commons License 2012.09.28 0 0 23075
Előzmény: furcsagomba (23074)
furcsagomba Creative Commons License 2012.09.28 0 0 23074

Ah, nem sikerül jól feltenni a képet (2560*1600 30" a monitorom) nekem teljes képernyőn van, de ha beteszem ide, kicsibe illeszti be. Majd megpróbálom ülön feltölteni.

Előzmény: furcsagomba (23073)
furcsagomba Creative Commons License 2012.09.28 0 0 23073

Nem ez a gyűjtési területem, de az érme két oldalát összevetve, szerintem különbözőek az ellenjegyek. Jelentős eltérések vannak, de majd mindenki eldönti maga (régi füles újságokban volt, hogy találd meg az eltéréseket) Próbáltam azonos érmeméretre belőni a két fotót.

Előzmény: Blinky9 (23065)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.28 0 0 23072

Na akkor az enyém eszerint pont jó helyen ül....:)

Előzmény: mikornyitszky1 (23068)
Árpád-kor Creative Commons License 2012.09.28 0 0 23071

Szervusztok!

 

A kor szerelmeseinek egy kis csemege:

 

Kálmán ÉH 28. Normál változat és hátlapi verető variáció.

mikornyitszky1 Creative Commons License 2012.09.28 0 0 23070

Igen, onnan van és nagyon érdekes.

Előzmény: Blinky9 (23069)
Blinky9 Creative Commons License 2012.09.28 0 0 23069

Ha nem tévedek "apuka világa"

 

Ajánlom, nagyon jó!

Előzmény: mikornyitszky1 (23068)
mikornyitszky1 Creative Commons License 2012.09.28 0 0 23068

Találtam az internetem egy ezzel a témával foglalkozó blogot, onnan idézek

 

Az egyre súlyosabb gondot és társadalmi feszültséget okozó rézpénz ügyének megoldása végül az ónodi országgyűlésre maradt. A baj súlyosságát mutatja, hogy a túróci követek meggyilkolásával végződő 1707. június 6-i vita tulajdonképpeni kiváltó oka a rézpénz volt, amelynek forgalmát több megye végképp nem volt hajlandó elfogadni. A fejedelem is belátta, hogy új jövedelmi források után kell nézni, s így az ónodi országgyűlésen végül kompromisszumos megoldás született. Határozatot hoztak, mely szerint a forgalomban csak 2,200.000 forint névértékű rézpénzt hagynak, amiből 200.000 forintot a  Dunántúlra rendelnek, hogy ott is forogjon. A többit be kell vonni és olvasztani. A forgalomban maradó pénz értékét azonban leszállították, éspedig a XX polturásét 8 polturára, a X polturásét 4 polturára, míg a polturás maradt régi értékén /60 %-os devalváció/. Arról is döntés született, hogy a rézpénzt valami nehezen utánozható jellel - a Boldogságos Szűz képével - kell lebélyegezni, s ezután csak a bélyegzett pénzek forogjanak, viszont ezek a meghatározott értékben kötelező elfogadással használhatók mindenféle pénzügyi műveletnél. Aki nem fogad el ilyen pénzt, annak áruját a vevő javára kobozzák el, s a vevő által ígért ár fele az eljáró fiskusé legyen.

Megindult a libertások lebélyegzése, s szeptemberben már ilyen pénzek forogtak. A finom vésésre az ellenjegynél gondosan ügyeltek. Eleinte azonban nem volt egységes a bélyegzési gyakorlat. Más formát véstek Kassán és mást Körmöcön. Innen magyarázható a kétféle keretelés és a dupla ellenjegy előfordulása. A két ellenjegyeseknél a gyermek Jézus a Madonna balján ül, az egy ellenjegyeseknél pedig a Madonna jobbján.

Előzmény: Törölt nick (23059)
Blinky9 Creative Commons License 2012.09.27 0 0 23067

OK, hogy Kassán ezt a fajta ellenjegyezést alkalmazták (vaterán láttam egy hozzászólásban) biztos úgy volt, láttam már sokmindent. De a bélyegző megmagyaráz mindent szerintem.

Előzmény: Törölt nick (23062)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.27 0 0 23066

Köszi az infókat. Vidám kis területet választottál. Van benne rendberakandó dolog bőven.

Előzmény: Blinky9 (23065)
Blinky9 Creative Commons License 2012.09.27 0 0 23065

Az ellenjegyes darabokat nézva nagyon valószínű, hogy ilyet használtak és nem kalapácsot. Akkor lenne elfolyás, mélyebb rész...

És ilyen szerszámból kitörhetett egy darab, könnyen lehetett betartani a szabályokat, hogy hova tegyék. Persze ez még nem magyarázza mi a fenének két ellenjegy.

Szerintem azért készítették mert sok lett a hamisító és talán kettőt nehezebb. A Proc által hírdetett darabnál azonosnak néznak ki az ellenjegyek. A hajlítás meg szerintem okohat ilyen hibát. Két típusú ellenjegy egy érmén meg már tényleg csak a max biztonságot szolgálhatta, de én egy szekérnyi bélyegezendő érménél nem cserélgetném a szerszámot, bár ki tudja, hogy működtek.

 

Szóval a bélyegző:

Forrás: Erdélyi éremművesség a 16-18. században /Huszár Lajos, Pap Ferenc, Winkler Judit. - Ed. a 2-a. - Cluj-Napoca : Kriterion, 2010

Előzmény: tamas1000 (23060)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.27 0 0 23064

Egy erdélyi pénzekkel foglalkozó könyvem szerint.........................

 

Melyik ez a könyv??

Előzmény: Blinky9 (23063)
Blinky9 Creative Commons License 2012.09.27 0 0 23063

Tamás Richárd kollégája, vagy Deme Jani biztos többet tudna mondani. Én is csak egy leértékelésről tudok. A kettős ellenjegy mindenképp furcsa, ténylegg több tapus van. Barokk szögletes, kerek, Rákóczis...

Elvileg az volt a aszabály, hogy az ellenjegynek az fej oldalán, a címer bal oldalán kell lennie. Ha nem érinti a vonalát Huszár szerint hamisnak lehetne tekinteni, de láttam már eredetit, aminek az ellenjegye a "17" felett volt :)

Szerintem fizikai képtelenség lehetett mindet leellenőrizni. Emellett ott a verési technika, tényleg lehetett a görbeség is az oka amiért így sikerült a darab.

Egy erdélyi pénzekkel foglalkozó könyvem szerint ezeket az ellenjegyeket bélyegzővel vitték fel. Aféle fogóval, nem pedig ütötték. Így mégkönnyebben elképzelhető a törött fogó és a "nagy precizitás" a bélyeg elhelyezésén.

 

De hogy miért van kettő arról fogalmam nincs, ráadásul teljesen más elhelyezésben.  Sajnos a korban is sokan hamisították, ezért variálták a beütőket minél precízebbre. Megkeresem a könyvemet és belinkelem azt a részt.

 

Spanyolhonba tudtommal nem apróhiány miatt vitték ki, hanem azért, hogy az osztrák Habsburg ágat bosszantsák a spanyol Habsburgok...

Előzmény: Törölt nick (23059)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.27 0 0 23062

A darabom valódisága miatt, hogy egy régi nagy elődőmet idézzem ( Kővágó Laci) "be merném tenni a húsdarálóba"....:)

A darab eléggé meggörbült az első stemplizéstől és a második nem érte teljes felületén.

 

Én különböző dolgokat hallottam, volt aki azt mondta, hogy két leértékelés volt, volt aki, hogy dupláját érte...stb stb....

 

Rákócziból elég szegényes a szakirodalom, ezért kérdeztem a kollégát, tudom, hogy már pár éve kutatja a kor hátterét...

 

 

Előzmény: tamas1000 (23061)
tamas1000 Creative Commons License 2012.09.27 0 0 23061

jah és ami kimaradt, tuti több helyen ellenjegyeztek, nem tudom 707-ben mely verdék voltak még Rákóczi kézen a leértékeléskor, de mint a pénzek verőtöveiben, úgy az ellenjegyekben is voltak biztos különbségek.

Illetve szerintem minden további nélkül máshol is (verdén kívül) dolgozhattak, nem kellett hozzá sok szerszám....

ellenjegy, egy bak, meg kalapács azt csókolom.

 

 

Portugáliában kéne körülnézni, olyan történetek vannak, hogy a Szabharc után szekérszám vitték ki oda a réz polturásokat, mert ott nagy hiány volt a váltópénzben :))

Előzmény: tamas1000 (23060)
tamas1000 Creative Commons License 2012.09.27 0 0 23060

szia!

 

Dehogy!!!!

 

egy leértékelés volt.

 

nem azért van kettő egy XX polturáson, mert az akkor felét éri mint egy egy ellenjegyes.

és nem is azért, mert két leértékelés volt.

 

azért van kettő, mert erre nem volt gyakorlat, igazából 1 kéne legyen, ami elég, de hogy csak hibából, vagy a kétoldali megjelenés miatt (na ezt nem tudni) van jópár két ellenjeggyel.

 

persze azért is van két ellenjegyes (nem kevés) plusszba, mert érdemes hamisítani, nagyot lehet akasztani vele :))

 

konkrétan az a darab, amit hirdetsz a vaterán nagyon érdekes, élőben kéne megnézni, de én még ilyet nem láttam, hogy az ellenjegy fele jól látható, a másik részen pedig mintha ott sem lenne.

 

ha valami tárgyi tévedésem lenne akkor bocs, gyűjtöm a területet, nagyon is, de annyira maga a háttér nem izgat.

 

üdv

t

Előzmény: Törölt nick (23059)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.27 0 0 23059

Felvetődött egy kérdés, amit te, mint a terület gyűjtője valószínüleg tudsz.

Szerinted a X polturákba egyidőben, vagy eltérő időben verték a két ellenjegyet? Először meg voltam róla győződve, hogy különböző időben, ahogy értéktelenedett, de aztán logikusan gondolkodva előfordulhatott, hogy az új vereteken egyszerre verték a kettőt, de azokon amik már forgalomba voltak, és már volt rajtuk egy ellenjegy, viszont már eltérő időben, tehát két különböző ellenjegyet is találhatunk.

Mi a véleményed a kérdésről?

Előzmény: Blinky9 (23031)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.27 0 0 23058

Pedig, semmit sem csináltam, becsszó! :)

Előzmény: Törölt nick (23057)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.27 0 0 23057

Nem értem mi volt eddig, most tényleg nem jön elő, de eddig az őrületbe kergetett.:)

Előzmény: Törölt nick (23056)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.27 0 0 23056

Lehetetlen, úgy van beállítva, hogy csak 1x jöjjön elő!

Előzmény: Törölt nick (23054)
Rasputin Creative Commons License 2012.09.27 0 0 23055

Ha megmondod, hogy az MM melyik pontját sérti...

Előzmény: Törölt nick (23040)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!