Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

xeniah 2010.09.16 Creative Commons License 2982
A "viziti" tárgyas ige, szó szerint azt jelenti, hogy látogatni, ezért van a Magyarország tárgyesetben:

Évről évre egyre több turista látogatja Magyarországot.

Tehát ha a "viziti"-t használod, soha ne használj utána elöljárószót, csak tárgyesetet.
Előzmény: jared27 (2978)
Ewunia 2010.09.16 Creative Commons License 2981
Szia, igen, mindkét változatot lehet látni, mert sajnos mindkettő elterjedt.
A nyelvtanilag szabályos a dankon pro... (v.miért, v. mi okból mond köszönetet).
Használják a por-t is, de ez nem a tanulókra jellemző...
Úgyhogy szerintem inkább a pro-t írd, de van más megoldás is: írd azt, hogy "mi dankas vian leteron" - és akkor nem kell gondolkodnod az elöljárón :-))

Hasonló helyzet a "sola - sole" szavakkal, amit jól beszélő eszperantisták is gyakran kevernek. Sola = egyedül, magányosan, sole = csupán, kizárólag.
Mi lernas sola, v. sole mi lernas - nem mindegy! Az előbbiben egyedül tanulok, segítség nélkül, a második mondatban: kizárólag én tanulok, senki más rajtam kívül. A szórend is más.
Előzmény: Kszanadu (2976)
xeniah 2010.09.16 Creative Commons License 2980
nyugodtan írhatod bármelyiket, mindkettő helyes
Stotoro55 2010.09.16 Creative Commons License 2979
Sziasztok! Jön valaki Debrecenbe 18-án laborozni 15 óra előtt?????
jared27 2010.09.16 Creative Commons License 2978

Szia! én tudásom szerint az első a jó a por via letero! de hát nagyon gázos ez az egész, én teljesen össze vagyok zavarodva, egy biztos a legnehezebb írásbelin a magyarról eszperantóra fordítás lesz, a többit még meg lehet oldani úgy ahogy, szövegből lehet olyat kapunk hogy akár még ismerjük is, és akkor az már könnyű lesz, de inkább nem kiabálom!:)
Én amúgy tanfolyamra jártam abból a könyből tanultam, de ezek az elöljárószók nem egyértelműek, ezek közül a lekeverhetőbb az: al, de, en, el, por számomra!

van ez a mondtad :Évről évre több külföldi turista érkezik Magyarországra.
De jaro al jaro pli multe da turistoj vizitas Hungarion.

Amikor megláttam Magyarországra kapásból beugrott, hogy itt akkor az al kellene, mert valaminek az irányába, de nem! vagy lehet az is jó lenne?
marcy82 2010.09.16 Creative Commons License 2977
Sziasztok!

.....nem tudom Ti hogy vagytok így vizsga előtt két nappal,de én MÁR jobban,mint tegnap!
Tegnap ui. volt időm sokat agyalni(ez lehet nem a legjobb),és rájönni,hogy mennyi mindent nem tudok,és milyen sokat lehetne még mindíg tanulni.Természetesen ez minden vizsgánál előjön az emberből,hogy nem lehet befejezni,csak abbahagyni..még ehhez-ahhoz a témakörhöz 3-4 mondta,még több élelmiszert,állatot,növényt,sportot,nemzetközi szót, megtanulni,pontosítani,helyretenni a nyelvtant,nem izgulni,mikor beszélek,hanem összpontosítani,koncentrálni,hogy minden a helyén legyen...és sorolhatnám még...és még,még több labort megcsinálni,szókincset bővíteni...

Tehát tegnap és tegnapelőtt éreztem,hogy az Őrület határát súrolom,de így csütörtökre talán már lement ez a kellemetlen érzés,és csak összpontosítani próbálok,és amit megszereztem tudást,azt maximálisan átadni,még 1-2 labort csinálok..átnézek mindent..

Ti hogy vagytok???
Kszanadu 2010.09.16 Creative Commons License 2976
Szia, EWUNIA ! nekem meg abban tudnál segíteni, hogy a "dankon por via letero " vagy a "dankon pro via letero" a helyes, mert mindkét változatot láttam már.
És hát, ugye, szombaton nem mindegy, hogy melyiket írom a levélben.

Köszi!
Előzmény: Ewunia (2970)
bogi7906 2010.09.16 Creative Commons License 2975

Szia Ronoff!

Én tudom ajánlani akihez én jártam, Ő szolnoki és csak magántanulókat fogad.

Nagy Enikő: 06/70-6337118

Üdv. Bogi

Előzmény: ronoff (2850)
Törölt nick 2010.09.16 Creative Commons License 2974
na, azt hiszem, most sikerült :)
sajnos, csak ennyim van. a többi papíron :(
Előzmény: Törölt nick (2973)
Törölt nick 2010.09.16 Creative Commons License 2973
szia!
próbáltam elküldeni, de visszadobja... másik cím?

ez egy jó oldal a lovárisoknak:
http://sasvarigabor.extra.hu/toplap.htm
Előzmény: szabolcsantal (2971)
Robbbb 2010.09.16 Creative Commons License 2972

Sziasztok!!

Ha volt valaki eszperantó középfokú szóbeli vizsgán Szombathelyen, az legyenszíves megírni, hogy milyen volt, ill. hogy működött !!!! Tényleg könnyebb a szombathelyi nyelvvizsga, mint a pesti ???? Azt hallottam, hogy a hallásértést egy vizsganap mindig ugyan azt adják le!!! Ez igaz ???? Lehet összebeszélni a hallásértésen ??? A szóbelit lazán, vagy szigorúan veszik ???? Várom gyors válaszotokat !!!! Előre is köszi !!!!!!

Helló!

szabolcsantal 2010.09.16 Creative Commons License 2971
Sziasztok! olyan segítség kellene nekem, hogy van e valakinek lovári közép C írásbelihez gyakorló tesztlapja. Ha lenne valakinek előre is köszönöm, és az email címemre szabolcsantal@freemail.hu-ra küldje már át. Cserébe van Sasvári Gáboros anyagom.
Ewunia 2010.09.15 Creative Commons License 2970
Az elöljárókat legjobb példamondattal tanulni.
Az irány kifejezésére alapesetben az "al"-t használjuk. Úgy is fel lehet fogni, hogy az "iras" igének az "al" a vonzata. Megy v.hová - pl. iras al kinejo, al lernejo, stb.
Az "en" elöljárót a "hová?" kérdésre csak akkor használjuk, ha kifejezetten b e megyünk v.hová, a belsejébe. Mi promenis antaux via domo, sed mi ne iris en vian logxejon. A házatok előtt sétáltam, de nem mentem be a lakásodba (belülre).
De nem kell ezzel görcsölni, legtöbb esetben az "al"-t használjuk, legjobb, ha így jegyzed meg. iras al..., veturas al..., stb.
A "de" jelentése: -tól, -től, időben is használjuk. Pl. de vi = tőled, de la tablo = az asztaltól, de nun = mostantól. Mi ricevis de vi libron. Kaptam tőled egy könyvet.
Por = -ért, számára (célhatározó) Pl.: Por vi mi acxetis la bileton. Neked (számodra) vettem a jegyet.
Milyen könyvből tanultál eddig? Biztos vannak benne példamondatok a nyelvtani résznél, azokat érdemes jól megtanulni.
Előzmény: jared27 (2965)
Gitta80 2010.09.15 Creative Commons License 2969
Szia!
Nagyon szívesen! Majd várom a tapasztalatodat, Neked hogy ment, mennyire értetted a szöveget?! :)
Üdv: Gitta
Előzmény: mirtelo (2957)
Törölt nick 2010.09.15 Creative Commons License 2968
akkor pontosítok :) 1-3 hónap, így értendő a hetek /ezt mondják, akik levizsgáztak, akiket ismerek, és az nem 1-2ember. bár, biztos minden nap jópár órát tanultak...
lováriból a barátnőm eljárt a tanfolyamra, vizsga előtt 2-3! héttel kezdett el tanulni esténként, és épphogy, de meg lett a közép írásbelije.
az eszperantót nem tudom milyen, viszont a lovári nekem elég nehéz.
de ha belegondolok, a másik barátnőm, és a "főnököm" kb. 3-4hónap alatt szerezte meg angolból... gondolom, szerencse is.
nem tudom, ők hogy csinálták... én több mint 1 éve kínozom magam, és nemigen megy. persze, nem minden nap, nem napi több órát... lehet, ez a baj. vagy csak nincs szerencsém?! :(
Előzmény: monkeyfan (2966)
monkeyfan 2010.09.15 Creative Commons License 2967
...ahogy a Tied is. :D
Előzmény: monkeyfan (2966)
monkeyfan 2010.09.15 Creative Commons License 2966
Nem akarok beleszólni, de ez a "pár hét alatt megtanulható" gondolom költői túlzás volt. ;-) Igaz én csak az eszperantót ismerem a két nyelv közül, de a lováriról sem gondolnám, hogy ennyire laza lenne, legalábbis a hsz-ok nem ezt mutatják.
Előzmény: Törölt nick (2963)
jared27 2010.09.15 Creative Commons License 2965
Köszönöm a segítséget, mindjárt itt a vizsga és még ezeket se tudom, egyszerűen nem tudok rájönni h mikor melyiket alkalmazzam al, en, de por meg az összes többi képző, keverem őket össze vissza, pedig megvannak a szabályok mikor mit de valahogy nem állnak össze, ha van valakinek valami tanulási ötlete ezekre vagy akár segédanyaga azt elolvasnám, mert mondjuk még nem tanulom régóta ezt nyelvet kb 2 hónapja, de ezek egyszerűen kifogtak rajtam!

Remélem ti nektek ez jobban megy!:D
Gitta80 2010.09.15 Creative Commons License 2964
Szia!
Akkor jó, örülök hogy megkaptad! :)
Én már voltam egyszer szóbelin és nem feltétlen igaz hogy ennél nehezebbre kell számítani. Az első pár hanganyag valóban könnyű, ha olyant kaptam volna anno, akkor meglenne a szóbelim is, viszont a 5-6-7-8-9 szerintem eléggé nehéz. Valami hasonló volt nekünk anno, de talán ennél egy fokkal könnyebb...
Ügyes légy pénteken, majd szorítunk! :) Aztán várjuk ám az élménybeszámolót!!!!!

Üdv: Gitta
Előzmény: zszsuzs (2956)
Törölt nick 2010.09.15 Creative Commons License 2963
hát igen... én is így voltam, hogy könnyű nyelvet akartam. eszembe sem jutott, hogy a már évekkel ezelőtt, évekig tanult nyelvekkel kezdjek valamit. ügyes, vizsgára felkészítő tanárral szerintem simán menne. vagy kitudja :)
szóval, mondták, a lovári vagy az eszperantó az, ami pár hét alatt megtanulható. mivel lovári tanfolyam indult, na meg úgy voltam vele, ha már tanulom, akkor olyat, amivel esetleg kezdeni is tudok valamit, szóval, lovári lett... eleinte még tetszett is... de a 2. közép írásbeli vizsga után teljesen elment a kedvem... nagyon kíváncsi vagyok a szóbelire.
akivel eddig beszéltem, mind nehéznek találta, sokan inkább hagyták, és átálltak angolra... eszperantóról viszont sok jót hallottam, és akiket ismerek, max 2. alkalommal mindenkinek sikerült. persze, ez csak az én ismeretségi köröm :)
Előzmény: skorpika (2942)
monkeyfan 2010.09.15 Creative Commons License 2962
Ha az emlékezetem nem csal, akkor vagy:

1. en és -n
2. vagy al la és n nélkül

vagyis

1. en la Universitaton vagy
2. al la Universitato

ugyanígy az altlernejo esetében! De majd kijavítanak! :-)
Előzmény: jared27 (2958)
zszsuzs 2010.09.15 Creative Commons License 2961
Szerintem kell az "al" mindkettőnél. A "la" csak akkor kell, amikor konkrétan "az" egyetemre gondolsz, ha csak "egy" egyetemre, akkor nem kell a "la". Szerintem!!!!
Előzmény: jared27 (2958)
maya0325 2010.09.15 Creative Commons License 2960
Szia Ancsika!
Nekem kellene a szótár mind a kettő!
Viszont én mivel Szegeden tartózkodom nem tudok elmenni érte, de az egyik ismerősöm biztosan elhozná nekem, mert ő ott dolgozik. Ha még nem adtad el, szólj és akkor megbeszéljük, hogy legyen.
Előzmény: Ancsika111 (2951)
maya0325 2010.09.15 Creative Commons License 2959
Szia Gitta!
Én is megkaptam a hanganyagot!! Köszönöm szépen!
Én még csak belehallgattam, de nekem nehéz... Bár ez nem jelent semmit, mert mint már mondtam enyhén szólva nem vagyok még felkészülve a nyelvvizsgára. Sem a tudásomat tekintve, sem pedig lelkileg... :S
jared27 2010.09.15 Creative Commons License 2958
Sziasztok!!

Valaki tudna nekem segíteni eszperantóba?

Van egy ilyen hogy: Egyetemre-Universitaton

Aztán van egy másik, hogy: főiskolára-al la altlernejo.

Most teljesen összezavart ez egyiknél miért nem kell az al a másiknál meg miért kell??:S::S

Köszönöm
mirtelo 2010.09.15 Creative Commons License 2957
Szia Gitta!
Köszi hogy átküldted a hanganyagot.
zszsuzs 2010.09.15 Creative Commons License 2956

Szia, igen megkaptam, és írtam is neked mail-t, hogy köszönöm! :D Még tegnap este! :D

Még nem volt időm megnézni, talán ma éjjel, de egybe belehallgattam reggel, és ez az anyag, amit kerestem hétvégén, ez a Princz féle anyag. Erre mondják azt, hogy ez gyakorlásnak jó, viszont ennél picivel nehezebb szövegre kell majd számítani.

Én pénteken reggel megyek a szóbelire, aztán akármi lesz az eredményem, megnézem a labort is, csak azért, hogy legközelebb tudjam már, hogy mire számítsak. ;)

Előzmény: Gitta80 (2952)
Hencibonci73 2010.09.15 Creative Commons License 2955

Szia MagdusN! Az előbb írtam Neked választ. A megjenet üzenetekből nem derül ki, mert nem írta oda, hogy kinek is válaszolok.

Köszönöm a  válaszodat. Üdvözlettel

Hencibonci73 2010.09.15 Creative Commons License 2954

Szia,

Köszönöm a válaszodat. Én is arra gondoltam, hogy ha szerencsénk lesz, akkor valami nyári élményt kell levélben megírni. Nagyon nem bánnám.

Neked is sok-sok kitartást kívánok!

Gitta80 2010.09.15 Creative Commons License 2953
Szia
Az előző kérdést Neked szántam! :)
Előzmény: zszsuzs (2930)