Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

szabandro 2010.08.10 14:12:02 © 2576
Elnézést kérek, véletlenül ment el kétszer a hozzászólásom.
szabandro 2010.08.10 14:10:52 © 2575
Kedves Umea!

Engem ma a sen elöljáró gondolkodtatott el, elöljárókét nem írjuk egybe a főnévvel, de a munkanélküli szó egybe van írva: senlaborulo.
Vagy ez csak arra a személyre vonatkozik, aki munka nélküli, de ha azt mondjuk, hogy a mai nap munka nélkül telt el, akkor már külön kell írni? Sen laboro lesz, nem pedig senlabore?

A só nélkül kifejezést külön kell írni: sen salo, ez megegyezik a sótlan kifejezéssel?
Mert máshogy érthetjük , pl.: ez a leves só nélkül készült, (itt direkt nem tettünk bele sót, tehát sen salo), de ha a mondat az, hogy ez a leves sótlan, vagyis véletlenül lett só nélküli, akkor sem kell egybe írni? Vagy a kettő ugyanaz?

Bocsánat, ha hülyeségeket kérdezek, de kezdek nagyon belegabalyodni. Van olyan eset, amikor egybe kell írni?

Előre is köszönöm a válaszodat!

szabandro 2010.08.10 14:09:40 © 2574
Kedves Umea!

Engem ma a sen elöljáró gondolkodtatott el, elöljárókét nem írjuk egybe a főnévvel, de a munkanélküli szó egybe van írva: senlaborulo.
Vagy ez csak arra a személyre vonatkozik, aki munka nélküli, de ha azt mondjuk, hogy a mai nap munka nélkül telt el, akkor már külön kell írni? Sen laboro lesz, nem pedig senlabore?

A só nélkül kifejezést külön kell írni: sen salo, ez megegyezik a sótlan kifejezéssel?
Mert máshogy érthetjük , pl.: ez a leves só nélkül készült, (itt direkt nem tettünk bele sót, tehát sen salo), de ha a mondat az, hogy ez a leves sótlan, vagyis véletlenül lett só nélküli, akkor sem kell egybe írni? Vagy a kettő ugyanaz?

Bocsánat, ha hülyeségeket kérdezek, de kezdek nagyon belegabalyodni. Van olyan eset, amikor egybe kell írni?

Előre is köszönöm a válaszodat!

dorcocska 2010.08.10 09:17:44 © 2573
Szia Zsuzsi867!
Én is lováriból készülök, főleg a Choli bácsi könyvéből, de már a Papp János-féle könyvet átvettem. Ez utóbbi időszerűbb témákat dolgoz fel. Hegyi Ildikó könyve is jó, bár az már feladatokat tartalmaz a középfokú nyelvvizsgára. Hanganyagot sajnos én sem találtam, de talán a többiek ebben is tudnak segíteni.
Előzmény: Zsuzsi867 (2556)
dorcocska 2010.08.10 09:02:54 © 2572
Sziasztok! Lovári nyelvből kérnék segítséget. A novemberi nyelvvizsgát néztem ki magamnak, az írásbeli része még megy is, de a szóbeli (főként a laboros) valami katasztrófa nálam. Tud valaki segíteni, hogy miképpen tudok rá készülni? Tulajdonképpen hanganyagok kellenének, hátha novemberre csoda történik. Előre is köszönöm!
zszsuzs 2010.08.09 22:46:18 © 2571

Hát én ma egy kicsit másféle gyakorlatokat csináltam, de a fordítást is elkezdtem, csak túl bonyinak tűnt... no majd holnap... bár nem bánnám ha most már ideérne a kánikula, mert én tök jól el vagyok a tanulással, és a hímzéseimmel, de a gyerekeim már mennének a Balcsiba pancsolni. 3. napja vagyunk a Balatonnál, de a mai napon kis hijján befagyott a popsim... Mindegy, remélem pestiek küldjétek ide a kánikulát, nekünk itt jól jönne, nektek meg enyhülne a levegőtök! :D :D

Előzmény: Törölt nick (2570)
Törölt nick 2010.08.09 20:55:30 © 2570

Várom a szeptemberi eszperantó nyelv-vizsgára készülök kérdéseit, gondjait, egyes nyelvtani problémák felvetését. Vagy még tart a nyári szünet?

Üdv. umea

Törölt nick 2010.08.07 11:26:05 © 2569

Szia!

Egy korábbi beírásomban az alábbi rádiós hanganyagot tettem közzé. Érdemes meghallgatni ezeket és kicsit hozzá lehet szokni az eszperantó nyelvű beszédhez.

www.polskieradio.pl/eo     lengyel rádió

www.radio-vatikana-esperanto.org    Vatikáni rádió

www.ameriko.org

www.3zzz.com.au/staging/programs.aspx

http://la-ondo.rpod.ru

http://parolumondo.com

http://radioverda.com

www.viavento.republika.pl/aktuale/sonmaterialoj.htm

Nos ezeket javasolom meghallgatni.

Üdv. umea

Előzmény: bogi7906 (2568)
bogi7906 2010.08.06 20:22:10 © 2568

Sziasztok!

Én júniusban voltam szóbelizni,de sajnos nem sikerült, mivel a labor részén elbuktam. Tudnátok nekeme segíteni, hogyan készüljek a szeptemberi vizsgára? Most én elkezdtem a tematikus szótárból tanulgatni a szavakat, de nem tudom, hogy ez elég-e. Ha valaki tudna segédanyagot, valamint hanganyagokat küldeni a felkészüléshez az nagyon jó lenne. Köszönöm szépen! Email címem: bogi79@hdsnet.hu

mirtelo 2010.08.06 20:16:09 © 2567
Szia! Egyetértek veled. Habár a modik ilyenkor holvannak?....
Előzmény: xeniah (2566)
xeniah 2010.08.05 23:27:15 © 2566
Azzal a megjegyzéssel nem kell foglalkozni. Nyár van, unatkozik, és ezen a nicknéven egy csomó topikra bedob egy-egy megjegyzést hasonló színvonalon.
Előzmény: Zsuzsi867 (2565)
Zsuzsi867 2010.08.05 22:36:30 © 2565

Kedves Marcy82!

Nagyon szépen köszönöm, hogy leírtad a tapasztalatodat! Kíváncsian várom, hogy milyen lesz a szeptemberi szóbeli vizsga, mert én csak az írásbelit merem egyelőre megpróbálni.

Amúgy meg, ami azt a hihetetlenül gúnyos megjegyzést illeti (nem tudom, hogy milyen nick névvel írták), gondolom elvárható, hogy tudjam ezt a nyelvet, ha gyógypedagógusnak készülök, ahol ugyebár nagyon sok roma fiatallal lesz dolgom. Úgyhogy nem mindenhol az angol létezik csak...ja, és az eszperantó nyelvvizsgát az én iskolám nem fogadja el....hoppá...létezik ilyen is.

Frambo 2010.08.05 19:51:26 © 2564
Nagyon primitív ember az, aki így gondolkodik bármely nyelvről.
Előzmény: Törölt nick (2560)
monkeyfan 2010.08.05 19:13:57 © 2563
Nem azért, de pont az ilyen insomnya féle embereknél szokott az lenni, hogy általában egy nyelvet sem beszélnek...max. konyhanyelven.
szabandro 2010.08.05 18:44:37 © 2562
Egyetértek umeával, hiszen ez a fórum azoknak jött létre, akik a lovári vagy az eszperantó nyelvet tanulják, vagy tanulták és szeretnék tapasztalataikat megosztani egymással, vagy segítséget kapni.
Nem azért vagyunk itt, hogy mások röhögjenek rajtunk, vagy lenézzenek bennünket, mert „valami könnyű nyelvet választottunk a diplomához”!
Sajnos nekem nem könnyű, sőt elég nehéznek tűnik, de hát vessek magamra, hogy 30 év felett gyerekek, férj, munka, háztartás, kutyák, és nagy kert mellett még a főiskolát is bevállaltam, és szeretnék diplomát is, ami a nyelvvizsga nélkül lehetetlen.
Kedves insomnya! Ha neked olyan könnyűnek tűnik, akkor segíthetnél nekünk Te is, hiszen biztosan láttad, hogy vannak azért elég kacifántos kifejezések, amiket jó, ha egy hozzáértő (mint gondolom amilyen Te is vagy) elmagyaráz nekünk.

Törölt nick 2010.08.05 15:53:29 © 2561

Véleményem az, hogy tartsuk tiszteletben mindenkinek a jogát ahhoz, hogy a lovári vagy az eszperantó nyelvet tanulja és készüljön fel a nyelv-vizsgára.Mivel ezen a fórumon lovári nyelvre készülők is vannak, segítséget kérnek, ezt kritika nélkül fogadjuk el.

üdv. umea

Törölt nick 2010.08.05 11:18:42 © 2559
először is meg kellene tanulni, hogy nem lÓvári, hanem lovári. ez jó alap lenne.
Előzmény: kapucíner71 (2510)
eperke33 2010.08.05 08:53:30 © 2558

Kedves Umea!

Nagyon szépen köszönöm! Biztosan élni fogok a lehetősséggel, de most elmegyek 2 hétre nyaralni, ezért nem lesz gépem, de majd papiron megoldom és itthon majd begépelve elküldöm neked a megoldásaimat!

Mégegyszer nagyon szépen köszönöm!

marcy82 2010.08.05 08:35:31 © 2557
A vizsgáztatókról!!

Kétszer volt "szerencsém"szóbelizni,és amit a vizsgáztatókról tapasztaltam azt összességében nem lehet negatívnak értékelni.Salga különösen rendes és segítőkész volt leszámítva:a második vizsgám után kijött,és megmondta a pontomat amit kaptam,de a netre nem ez a pontszám került fel.A tanárom beszélt vele telefonon,és elnézést kért,de összetévesztett egy másik vizsgáztatóval,de összesen 5-en voltunk aznap.Mondta Zengő Enikőnek,hogy nem kell azokat megnézni papíron-mert Enikő vissza akart szaladni megnézni a papíron-tudja ő fejből,és ne várjak amíg kifüggesztik a lapot.
Egyébként nem volt komoly probléma velük,bár nekem is sokan mesélték,hogy rosszindulatúak.
Na,majd most szeptemberbe meglátom milyen gatya lessz rajtuk,és leírom a benyomásaimat!

Attól nem kell tartanom,hogy Salga megismer!! :))))
Zsuzsi867 2010.08.04 20:04:08 © 2556

Sziasztok!

Most regisztráltam ide, abban a reményben, hogy találok olyanokat, akik voltak már lovári nyelvből vizsgázni. Lenne egy pár kérdésem hozzájuk: milyen volt a vizsga, és milyenek a feladatok? Igazából minden tapasztalat érdekelne. Ha valaki megosztja velem, előre is köszönöm!!!

Aki volt vizsgázni milyen könyvekből készült? Tudnátok ajánlani valami jó felkészítő könyvet vagy esetleg netes oldalt? (Sasvári Gáborét már ismerem)

Én egyébként másfél hónapja tanulom a nyelvet, de nehezebb mint vártam, tényleg nem egyszerű a nyelvtanja, sőt kifejezetten nehéz szerintem. Ti hogy látjátok?

Üdv: Zsuzsi

grizalupo 2010.08.04 16:48:23 © 2555

Kara UMEA!  Vere mi estas malatenta, la  retadreso:  grizalupo@freemail.hu 

Dankon:  grizalupo

Előzmény: Törölt nick (2554)
Törölt nick 2010.08.04 16:31:29 © 2554

Kara Samideano, mi sendos al vi la petitajn materialojn en kelkaj leteroj. Mi deziras bonan studadon de Esperanto al via filino. Bv. aldoni vian retadreson.

Kore: umea

Előzmény: grizalupo (2552)
Törölt nick 2010.08.04 16:28:01 © 2553

Kedves Eperke!

Egy kis nyelvtani alap  elsajátítása után már küldhetsz magyarról eszperantóra fordítást. Szivesen átnézem, ahol kell, javítom. De a magyar szöveget is kérem mellékelni. Jó tanulást kívánok, üdv. umea

Előzmény: eperke33 (2551)
grizalupo 2010.08.04 16:15:27 © 2552

Kedves UMEA!

Eszperantista vagyok,régen megvan a középfokú vizsgám is, de szeretném felkészíteni  vizsgára a lányomat is, ehhez kérném, hogy küldd el nekem is a korábban többször említett anyagot. Tankönyveim vannak.

Antauxdankante:  Szénási Mihály Tatabánya

eperke33 2010.08.04 15:09:27 © 2551

Kedves Umea!

Nagyon szépen köszönöm az átküldött anyagokat!!!!!

Még nem sikerült mindegyiket átnéznem :-))), de már belekukkantottam.

Szeretném megkérdezni: ha megcsinálok 1-1 fordítást, akkor átnézed nekem?

Az ötletet is nagyon szépen köszönöm a lernu-val kapcsolatban, de azt már egyszer kiveséztem :-)) De ismétlés a tudás anyja!

xeniah 2010.08.04 12:41:19 © 2550
Szia Eperke!

Felsőfokú szókincsbővítéshez tudom ajánlani a lernu.net-et. Itt érdemes regisztrálni magad (ha még nem tetted meg), és van egy olyan lehetőség, hogy minden nap elküldenek neked egy eszperantó szót (ha kéred) az e-mailcímedre eszperantó magyarázattal, illetve példamondatokkal. Ez nagyon hasznos, én is szoktam belőle tanulni :)
Előzmény: eperke33 (2548)
Törölt nick 2010.08.04 12:00:24 © 2549

Kedves eperke33!

Most küldök több levélben irásbelihez és szóbelihez segítő anyagokat.

Üdv. umea

Előzmény: eperke33 (2548)
eperke33 2010.08.04 11:46:42 © 2548

Kedves Umea és Sheshomarunagyúr!

Nagyon szépen köszönöm válaszotokat és javaslataitokat. Úgy gondolom, hogy az Eszperantó nyelv nyelvtanát már elég jól elsajátítottam és elég sok alapszót is tudok, de természetesen még mindig vannak hiányosságaim :-))), főleg szókincs tekintetében.

Baghy Gyula Eszperantó nyelvkönyve is megvan nekem, bár részletesen még nem foglalkoztam vele, mert úgy gondoltam, hogy túl régi és azóta már biztosan sok minden változott. De természetesen hiszek a véleményeteknek és már most nekiállok áttanulmányozni ezt a könyvet is. Megvan továbbá Kalocsai Kálmántól a Rendszeres Eszperantó nyelvtan és még sok más is. Tehát igyekeztem mindent begyűjteni, amit csak lehet.

Az átküldött anyagokat előre is nagyon szépen köszönöm, tehát az e-mail címem a következő: eperke.eperke33@gmail.com.

Leginkább olyan anyagokat szeretnék (ha nem veszitek tolakodásnak) amelyek a feladatok és a nehézségi fok szempontjából is hasonlít arra ami a vizsgán vár rám.

De nagyon szivesen fogadok mindenféle más anyagot is, hiszen mindenből tanulni lehet.

Törölt nick 2010.08.04 10:37:39 © 2547
A 2543.sz alatti szöveget javítom. ... és átment a megfelelő (adott) vizsgán. (nem nyelvvizsgán)
Előzmény: Törölt nick (2543)
zszsuzs 2010.08.04 00:09:34 © 2546
Nekem is pontosan ez jutott eszembe, csak nem tudtam pontosan a nevét az illetőnek!
Előzmény: skorpika (2545)