Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

Törölt nick 2010. szept. 9. Creative Commons License 2827
                        Egy kis szójegyzék

Összeszedtem egy kis "csokrot"  tanulás céljából a vizsgázóknak

Alatt= sub,                  alá= sub + tárgyeset,    alól= de sub

Alul= sube                  alulra= malsupren       alulról= de malsupre

Ameddig=  ĝis kie (területre vonatkozik),  ĝis kiam (időre vonatkozik)

Amennyire lehet= kiom eble,  amikor, amint= tuj kiam

Amúgy hogy vagy? Cetere kiel vi fartas?

Annyiszor=  tiomfoje,   benn, benne= ene, interne,  belül= interne

Dehogy= tute ne,   dehogy nem= jes ja

Egyébként= cetere,  egyelőre=  provizore

Egyetlen= unusola,   egyfajta= unuspeca

Egykori= iama,  Egyre-folyton=  ĉiam senĉese

Üdv. umea

maxik 2010. szept. 9. Creative Commons License 2826

Sziasztok!

Valaki megy szeptember 17-én Debrecenbe labora? Ha igen írja már meg hogy hány órakor!

maya0325 2010. szept. 9. Creative Commons License 2825
Nagyon szépen köszönöm!!!! :)
Előzmény: Törölt nick (2823)
nilevev 2010. szept. 9. Creative Commons License 2824

judo08!

Nem sok idő lesz, de persze! Az emailom: vecseyevelin@freemail.hu. Írd meg a telefonszámod és én is elküldöm az enyémet!

Előzmény: judo08 (2822)
Törölt nick 2010. szept. 9. Creative Commons License 2823

Kedves Maya!

Szóbelihez segítő anyagokat küldök

Üdv. umea

Előzmény: maya0325 (2821)
judo08 2010. szept. 9. Creative Commons License 2822
Szia! Én is 18-án laborozom és Debrecenben 15:35től. Esetleg mi nem játszhatnánk ezt meg, hogy telefonon elmondanád, hogy mi volt a szöveg?
Előzmény: nilevev (2820)
maya0325 2010. szept. 9. Creative Commons License 2821
Sziasztok.

Sajnos, csak most találtam meg ezt a fórumot. Én is most vizsgázom szeptemberben, úgyhogy nekem is elkelne a segítség. Tudna valaki küldeni bármilyen anyagot? Főleg a labor lenne a fontos, mert tényleg az a leggázabb... De bármi jól jön, amiből gyakorolhatok.
Előre is köszönöm!

Ez itt az email címem: p.maya86@freemail.hu
nilevev 2010. szept. 9. Creative Commons License 2820

Szia!

Te is középfokon mész eszperantóra? Ha igen tudnál segíteni? A férjem is 18-án megy laborra, de ő Debrecenbe, 15.10-re. Ha végeztél, nem beszélhetnénk telefonon, hogy milyen szöveg volt ? Előre is köszi!

Előzmény: Gitta80 (2779)
judo08 2010. szept. 9. Creative Commons License 2819
szia Kszanadu!
El szeretném kérni a labor anyagot. Én is szept.ben megyek vizsgázni és a labortól félek a legjobban. Nagyon megköszönném. ha elküldenéd.
A címem:betta44@freemail.hu
Előre is köszönöm.
Előzmény: Kszanadu (2798)
skorpika 2010. szept. 8. Creative Commons License 2818
Szia! Küldtem neked is! :-)
Előzmény: agnes470 (2817)
agnes470 2010. szept. 8. Creative Commons License 2817
Szívesen fogadom az írásbelihez is a segítséget.
Köszönöm
Előzmény: Törölt nick (2816)
Törölt nick 2010. szept. 8. Creative Commons License 2816

Kedves Agnes!

Sajnos nekem hanganyagom nincsen, de irásbelihez és szóbelihez segítő egyéb anyagaim vannak. Itt a fórumon többeknek van vizsgával kapcsolatos hanganyaga, egymásnak már küldtek ilyeneket. Szituációval kapcsolatban is van részletes anyagom, ha kell, akkor küldöm.

Még ami jó tanácsot tudnék adni a szóbelire készülőknek, hogy ügyeljenek a helyes hangsúlyozásra. A vizsgáztatóknak erre "érzékeny" fülük van. Persze már a tanulás kezdetekor erre a jó hangsúlyozásra kell törekedni.

üdv. umea

Előzmény: agnes470 (2815)
agnes470 2010. szept. 8. Creative Commons License 2815
Kedves umea!
Köszönjük a hasznos infókat.
Szeretném megkérdezni, hogy tudnál-e nekem küldeni laborhoz hanganyagot?
Előre is köszönöm, amennyiben igen.
e-mail: szaszak.agnes@gmail.com
Előzmény: Törölt nick (2814)
Törölt nick 2010. szept. 8. Creative Commons License 2814

Leggyakoribb egyszerű szavak listája

Kaj – és,    Ankaŭ – is,       Ankoraŭ – még

Antaŭ ol – mielőtt,             Eĉ – sőt, (még)

Preskaŭ – majdnem,         Baldaŭ – majd,

Ĉar – mert,                        Do – tehát,

Jam – már,                        Ke – hogy (mondatot követő kötőszó esetén)

Kiel – mint,                        Ol – mint (középfok után)

Kvazaŭ – mintha,               Kvankam – ámbár, noha, jóllehet

Kontraŭe – ellenkezőleg,   Male – ellenkezőleg

Se – ha                               Sen – nélkül

Ne – nem                            Jes – igen

Nome – nevezetesen          Ja – hiszen

Dum – mialatt, míg             Aŭ – vagy

Jen – ime,                          Tamen – mégis

Vizsgázóknak javasolom a fenti egyszerű szavakat megtanulni.

üdv. umea 

Törölt nick 2010. szept. 7. Creative Commons License 2813

Kedves Gitta!

Szombaton reggel szerintem Bp-en nem nagyon lehet dugó. A Kosztolányi Dezső téren át kell menni a zebrán a piros 7-es megállójához, ez gyorsjárat és hamar ott van a Blaha Lujza téren.Ott villamosra kell átszállni (4-es vagy 6-os)és két megállót  menni a Baross utcáig.

Üdv. umea

Előzmény: Gitta80 (2809)
Kitticica75 2010. szept. 7. Creative Commons License 2812

Sziasztok!

Szívesen fogadok minden szóbeli és írásbeli anyagot!!!!!!!

Előre is köszi!

e-mail: kosbika@freemail.hu vagy kitticica75@gmail.com

Gitta80 2010. szept. 6. Creative Commons License 2811
Igazad van! Tényleg érvényes rá, utánaolvastam! Ezt nem is tudtam! De jó hogy Ti vagytok Nekem! :D
Most már csak az a kérdés, hogy a volánban mennyire lehet megbízni, mert a vonat nem kerül dugóba, de a busz.... mi van ha elkések!?
Előzmény: zszsuzs (2810)
zszsuzs 2010. szept. 6. Creative Commons License 2810

GITTA!!!

A volánbuszra is ÉRVÉNYES a közalkalmazotti kedvezmény, féláras utazás. Én csak busszal utazom, és simán elfogadják!!!!

Előzmény: Gitta80 (2809)
Gitta80 2010. szept. 6. Creative Commons License 2809
Kedves Umea!
Nagyon köszönöm a segítséged, aranyos vagy hogy így utána néztél nekem. Megmondom őszintén, hogy buszban nem is gondolkodtam,mivel közalkalmazott vagyok és így féláron utazhatok vonattal. Utána jártam gyorsan és a buszjegy oda vissza kb. 5ezer forint lenne a vonat meg kedvezménnyel 3 ezer. Tudom nem nagy különbség, de sajnos nekem számít. Viszont lehet hogy megfogadom a tanácsod, és reggel busszal megyek, max. délután meg vonattal jövök vissza, mert júniusban is hulla fáradtan mentem vizsgázni, alapban se aludtam szinte semmit, mert a fiam beteg volt és egész éjjel virrasztott... ráadásul én voltam az első akit behívtak, olyan tompa voltam,alig forgott az agyam... Persze most is kezd betegeskedni a babám, úgyhogy túl jó kilátásaim nincsenek rá hogy kipihenten érkezzem. :(
Mégegyszer is köszönöm a segítséged!
Üdv: Gitta
Előzmény: Törölt nick (2806)
maxik 2010. szept. 6. Creative Commons License 2808

Szia!

Köszönöm  szépen a hanganyagokat!

Üdv: maxik

Törölt nick 2010. szept. 6. Creative Commons License 2807

Még egy kis nyelvtan: A preferri-vel kapcsolatban az OL-ról írtam.

Péter olyan jó, mint Pál  (Tehát egyenlő szinten vannak)

Petro estas tiel bona, kiel Paulo

Péter jobb, mint Pál= Petro estas pli bona, ol PauloTehát ez esetben a pli után OL-t kell használni.

Nem kell -szerintem - a keresztneveket "eszperantósítani". Vannak olyan nevek, amelyeket nem is lehet. Ugyanez vonatkozik a városnevekre is.

Vigyázni a keltezésre: mai dátum Győrből: ha levelet írunk:

Győr, la 6-an de septembro 2010.

Jövő idő használata: Majd elindul a vonat. Baldau ekiros la trajno. Tehát baldau után is jövő időt kell használni. De!! Egy perc múlva indul a vonat= Post unu minuto ekiros la trajno. Ekkor is jövő időt kell használni.

Óra percet tudni, számolni is tudni kell.

Eszperantó= Esperanto. MI lernas Esperanton. Eszperantót tanulok.

Városok neve elé írjuk oda hogy urbo Holnap utazom Esztergomba. Morgau mi veturos al urbo Esztergom. Folyók neve elé írjuk oda, hogy rivero Rába folyó)

Hegyek, hegységek . monto Gellért, vagy montaro Mátra.

Gondoljunk arra, hogy távol a világban élő barátunk nem ismerheti a magyar földrajzot, ezért kell megadni a fentieket.

Vigyázzunk, az eszperantóban kettős tagadás nincsen. Ebben is sokan hibáznak.

Bocsika, hogy megint bőbeszédű voltam.

üdv. umea

Törölt nick 2010. szept. 6. Creative Commons License 2806

Kedves Gitta!

Győrből 5.30-kor indul busz Bp-re. Le kell szállni Budán a Kosztolányi Dezső téren, ott kb. 7.10-re ér oda. Onnan a 7-es busszal el kell jönni a Blaha Lujza térig, onnan 2 megálló a Baross utcáig. onnan gyalog 5 perc. Szerintem 8 órára oda lehet érni.

Üdv. umea (én is győri vagyok)

Előzmény: Gitta80 (2805)
Gitta80 2010. szept. 6. Creative Commons License 2805
Szia!
Én 18-án megyek reggel 8ra! Mondjuk ennek piszkosul örülök, mert megint kelhetek hajnali fél 4kor, mint a legutóbb is, ugyanis győri vagyok és szombaton nincs túl sűrű vonatközlekedés... ;(
Előzmény: zszsuzs (2801)
agnes470 2010. szept. 6. Creative Commons License 2804
Sziasztok!
Láttam a fórumon, hogy sokan parázunk a labortól. Nekem is ez a legnagyobb félelmem, ráadásul nincs is jó anyagom hozzá. Tud valaki Nekem abban segíteni, hogy labor anyagot küld? Nagyon köszönöm előre is! e-mail: szaszak.agnes@gmail.com
zszsuzs 2010. szept. 6. Creative Commons License 2803

Köszönöm, umea! :D

Nagyon sokat segítettél az AL és OL leírásával, pont a hétvégén futottam bele ebbe a problémába, és nem tudtam, hogy mikor melyiket kell használni!

Előzmény: Törölt nick (2802)
Törölt nick 2010. szept. 6. Creative Commons License 2802

Kedves monkeyfan!

Köszönöm szépen, ebben a vizsgaidőszakban - mivel külföldön leszek - nem tudok az ITK- Rigó utcai épületébe menni, de később remélem, inkognitóban eljutok oda. Engem legfeljebb csak a vizsgáztatók ismernek, esetleg akad egy-két új vizsgáztató, akit én nem ismerek. De hozzátenném, nincs szándékomban megzavarni a vizsgázókat, legfeljebb a feszültséget szeretném oldani. Tehát "súgás" nem lesz!

Egy két jó tanács a vizsgázóknak: preferi=jobban kedvelni, előnyben részesíteni.

Ha két tárggyal kapcsolatos akkor AL-t kell használni

Mi preferas la kafon al la teo= Jobban szeretem a kávét a teánál (teához képest)

Ha két cselekvésről van szó, akkor OL-t kell használni.

Mi preferas ludi, ol labori= jobban szeretek játszani, mint dolgozni.

Másik példa:

A német, francia, spanyol, angol  nyelv nagyon nehéz= La germana, franca, hispana, angla lingvoj estas malfacilaj. Mint látjuk, csak a lingvoj és a malfacilaj kerül  többesszámba.(Mert több nyelvet soroltam fel)

Ambau (mindkettő) után is többeszámot kell irni. Ambau homoj=mindkét ember.

Írásbelizők ne felejtsék el a kalapos betűkre rátenni a jelet. az au végződésü szavaknál az u betűre rátenni a jelet. (ilyen az ankau, ambau, ankorau, preskau, baldau, de eu esetében is kell az u-ra a jel. pl. Europo)

Havas ige után mindig tárgyeset van . Mi havas libron. Van (egy) könyvem. de ha ki akarom hangsulyozni, hogy csak egy könyvem van, akkor: mi havas unu libron.

Aparteni (al) Tartozni valamihez, valakihez. Ilyenkor mindig ott van az AL szócska.

Többeknek küldtem VONZATOKAT, azokat jól meg kell  tanulni, mert a tesztek között több ilyen példa lesz.

Bocsika, hogy ilyen bőbeszédű voltam.

Üdv. umea

Előzmény: monkeyfan (2800)
zszsuzs 2010. szept. 6. Creative Commons License 2801
Én is a 209-be megyek, pénteken, 17-én délelőtt. És Te mikor mész?
Előzmény: Gitta80 (2797)
monkeyfan 2010. szept. 6. Creative Commons License 2800
Mivel nem nézik, hogy ki kit kísér, simán fel lehet menni és tudtommal ez nem is tilos!
Előzmény: Törölt nick (2796)
Gitta80 2010. szept. 6. Creative Commons License 2799
Igen, csak a labor nem sikerült! Megvan az írásbelim, meg a szóbeli bizottság előtti része is sikerült, csak a labor lett bukta.... :(
Megtennéd nekem hogy elküldöd a labor anyagaidat?? gitta8@gmail.com
Előre is nagyon köszönöm! :)
Már vasalás közben is ezt a vackot hallgatom, de nekem nem áll össze kép sajnos... Én a Szilvási féle hanganyagot hallgatom, de sok mindent nem értek, pedig nagyon kellene már.... nem sok időm van 18-ig!!! ;(
Előzmény: Kszanadu (2798)
Kszanadu 2010. szept. 6. Creative Commons License 2798
Ezek szerint hiába voltak segítőkészek, vagy csak a laboron hasaltál el? Én már lassan kívülről tudom azt a néhány forgalomban lévő laborszöveget, és amióta rájöttem, hogy mosogatás közben is tudom hallgatni, nem halmozódik fel a mosogatnivaló.
Még csodálkozom is néha, hogy ezek közül alig értettem valamit az elején.

Menni fog, ügyesek vagyunk mindannyian, és szorgalmasak.

Legrosszabb esetben szépen mosolygunk a vizsgáztatókra. Már csak néhány hét, és..........
Előzmény: Gitta80 (2797)