Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

Törölt nick 2010.08.05 11:18:42 © 2559
először is meg kellene tanulni, hogy nem lÓvári, hanem lovári. ez jó alap lenne.
Előzmény: kapucíner71 (2510)
eperke33 2010.08.05 08:53:30 © 2558

Kedves Umea!

Nagyon szépen köszönöm! Biztosan élni fogok a lehetősséggel, de most elmegyek 2 hétre nyaralni, ezért nem lesz gépem, de majd papiron megoldom és itthon majd begépelve elküldöm neked a megoldásaimat!

Mégegyszer nagyon szépen köszönöm!

marcy82 2010.08.05 08:35:31 © 2557
A vizsgáztatókról!!

Kétszer volt "szerencsém"szóbelizni,és amit a vizsgáztatókról tapasztaltam azt összességében nem lehet negatívnak értékelni.Salga különösen rendes és segítőkész volt leszámítva:a második vizsgám után kijött,és megmondta a pontomat amit kaptam,de a netre nem ez a pontszám került fel.A tanárom beszélt vele telefonon,és elnézést kért,de összetévesztett egy másik vizsgáztatóval,de összesen 5-en voltunk aznap.Mondta Zengő Enikőnek,hogy nem kell azokat megnézni papíron-mert Enikő vissza akart szaladni megnézni a papíron-tudja ő fejből,és ne várjak amíg kifüggesztik a lapot.
Egyébként nem volt komoly probléma velük,bár nekem is sokan mesélték,hogy rosszindulatúak.
Na,majd most szeptemberbe meglátom milyen gatya lessz rajtuk,és leírom a benyomásaimat!

Attól nem kell tartanom,hogy Salga megismer!! :))))
Zsuzsi867 2010.08.04 20:04:08 © 2556

Sziasztok!

Most regisztráltam ide, abban a reményben, hogy találok olyanokat, akik voltak már lovári nyelvből vizsgázni. Lenne egy pár kérdésem hozzájuk: milyen volt a vizsga, és milyenek a feladatok? Igazából minden tapasztalat érdekelne. Ha valaki megosztja velem, előre is köszönöm!!!

Aki volt vizsgázni milyen könyvekből készült? Tudnátok ajánlani valami jó felkészítő könyvet vagy esetleg netes oldalt? (Sasvári Gáborét már ismerem)

Én egyébként másfél hónapja tanulom a nyelvet, de nehezebb mint vártam, tényleg nem egyszerű a nyelvtanja, sőt kifejezetten nehéz szerintem. Ti hogy látjátok?

Üdv: Zsuzsi

grizalupo 2010.08.04 16:48:23 © 2555

Kara UMEA!  Vere mi estas malatenta, la  retadreso:  grizalupo@freemail.hu 

Dankon:  grizalupo

Előzmény: Törölt nick (2554)
Törölt nick 2010.08.04 16:31:29 © 2554

Kara Samideano, mi sendos al vi la petitajn materialojn en kelkaj leteroj. Mi deziras bonan studadon de Esperanto al via filino. Bv. aldoni vian retadreson.

Kore: umea

Előzmény: grizalupo (2552)
Törölt nick 2010.08.04 16:28:01 © 2553

Kedves Eperke!

Egy kis nyelvtani alap  elsajátítása után már küldhetsz magyarról eszperantóra fordítást. Szivesen átnézem, ahol kell, javítom. De a magyar szöveget is kérem mellékelni. Jó tanulást kívánok, üdv. umea

Előzmény: eperke33 (2551)
grizalupo 2010.08.04 16:15:27 © 2552

Kedves UMEA!

Eszperantista vagyok,régen megvan a középfokú vizsgám is, de szeretném felkészíteni  vizsgára a lányomat is, ehhez kérném, hogy küldd el nekem is a korábban többször említett anyagot. Tankönyveim vannak.

Antauxdankante:  Szénási Mihály Tatabánya

eperke33 2010.08.04 15:09:27 © 2551

Kedves Umea!

Nagyon szépen köszönöm az átküldött anyagokat!!!!!

Még nem sikerült mindegyiket átnéznem :-))), de már belekukkantottam.

Szeretném megkérdezni: ha megcsinálok 1-1 fordítást, akkor átnézed nekem?

Az ötletet is nagyon szépen köszönöm a lernu-val kapcsolatban, de azt már egyszer kiveséztem :-)) De ismétlés a tudás anyja!

xeniah 2010.08.04 12:41:19 © 2550
Szia Eperke!

Felsőfokú szókincsbővítéshez tudom ajánlani a lernu.net-et. Itt érdemes regisztrálni magad (ha még nem tetted meg), és van egy olyan lehetőség, hogy minden nap elküldenek neked egy eszperantó szót (ha kéred) az e-mailcímedre eszperantó magyarázattal, illetve példamondatokkal. Ez nagyon hasznos, én is szoktam belőle tanulni :)
Előzmény: eperke33 (2548)
Törölt nick 2010.08.04 12:00:24 © 2549

Kedves eperke33!

Most küldök több levélben irásbelihez és szóbelihez segítő anyagokat.

Üdv. umea

Előzmény: eperke33 (2548)
eperke33 2010.08.04 11:46:42 © 2548

Kedves Umea és Sheshomarunagyúr!

Nagyon szépen köszönöm válaszotokat és javaslataitokat. Úgy gondolom, hogy az Eszperantó nyelv nyelvtanát már elég jól elsajátítottam és elég sok alapszót is tudok, de természetesen még mindig vannak hiányosságaim :-))), főleg szókincs tekintetében.

Baghy Gyula Eszperantó nyelvkönyve is megvan nekem, bár részletesen még nem foglalkoztam vele, mert úgy gondoltam, hogy túl régi és azóta már biztosan sok minden változott. De természetesen hiszek a véleményeteknek és már most nekiállok áttanulmányozni ezt a könyvet is. Megvan továbbá Kalocsai Kálmántól a Rendszeres Eszperantó nyelvtan és még sok más is. Tehát igyekeztem mindent begyűjteni, amit csak lehet.

Az átküldött anyagokat előre is nagyon szépen köszönöm, tehát az e-mail címem a következő: eperke.eperke33@gmail.com.

Leginkább olyan anyagokat szeretnék (ha nem veszitek tolakodásnak) amelyek a feladatok és a nehézségi fok szempontjából is hasonlít arra ami a vizsgán vár rám.

De nagyon szivesen fogadok mindenféle más anyagot is, hiszen mindenből tanulni lehet.

Törölt nick 2010.08.04 10:37:39 © 2547
A 2543.sz alatti szöveget javítom. ... és átment a megfelelő (adott) vizsgán. (nem nyelvvizsgán)
Előzmény: Törölt nick (2543)
zszsuzs 2010.08.04 00:09:34 © 2546
Nekem is pontosan ez jutott eszembe, csak nem tudtam pontosan a nevét az illetőnek!
Előzmény: skorpika (2545)
skorpika 2010.08.03 23:45:41 © 2545
Nem esetleg Salga Attila? Mert ilyen nevű vizsgáztató van Debrecenben! Neki is vannak tanfolyamai, jegyzetei, könyvei, valami szótára stb. ... És lehet azért f...zta a más cég tananyagát, mert nem az övéből tanult! (Persze ez csak fikció!)
Előzmény: SheshomaruNagyúr (2538)
Cseszi16 2010.08.03 23:27:15 © 2544
Szia Bogarka!
Umea anyagain kívül van még valamid, ami segítségemre lehetne? Esetleg hanganyagok?
Előzmény: Bogarka11 (2527)
Törölt nick 2010.08.03 21:26:57 © 2543

Érettségivel kapcsolatban néztem át egy fordítást.

PIV szerint abituriento= Tiu, kiu finis plengradan studadon kaj sukcese trapasis la koncernan ekzamenon. Az, aki befejezte a teljes (vagy minden) fokú tanulást és sikeresen átment az illetékes nyelvvizsgán.

abiturienta ekzameno=érettségi vizsga, vagy primatureca ekzameno is jó

abiturienta diplomo= érettségi bizonyítvány

abiturientighas= érettségizik, vagy trapasas abiturientan ekzamenon.

Üdv. umea

Ewunia 2010.08.03 15:11:19 © 2542
A vizsgán t i l o s megkérdezni a tanulót, hogy ki tanította, miből tanult, stb.
Ha ilyet tapasztaltok, nyugodtan lehet panaszt tenni.
Én amióta tanítok (10 éve) még egyik diákomtól sem kérdeztek ilyet a vizsgán, ill. max utólag, amikor már megvolt a pontszáma - de ez már felér egy dicsérettel :-))

A felsőfokú vizsga csak annyiban tér el a középfokútól, hogy nagyobb szókincset követel, ezt pedig csak minél több olvasással, hanganyag hallgatásával, stb. lehet elérni.
Én magam is annak idején a Baghy könyvből tanultam, de mára sajnos egy része már elavult - legalábbis, ami a szókészletét illeti.

Interneten rengeteg olvasnivaló van eszperantóul, pl. az alábbi oldalakon:

http://cindymckee.com/?page_id=11
http://donh.best.vwh.net/Esperanto/Literaturo/literaturo.html

Hanganyagként az érettségi eszperantó vizsgákat érdemes gyakorolni, az Oktatási Minisztérium honlapján megtalálható, több évre visszamenőleg.
Törölt nick 2010.08.03 14:15:03 © 2541

Kedves Eperke!

Én a felsőfokú eszperantó nyelvvizsgához a még mindig jó Baghy Gyula Eszperantó nyelvkönyvét tudnám ajánlani. Sajnos már csak antikváriumokban kapható Bp-en elvétve, kb 1.000 Ft-ért. Még a régi "átkosban" adták ki, több kiadásban. Igen jók a nyelvtani magyarázatai, sok olvasmány van benne.

Ezenkivül ha kapok egy e mail cimet, akkor tudok küldeni irásbelire és szóbelire felkészítő anyagokat, szójegyzéket, feladatokat, szituációs dolgokat, stb.

üdv. umea

eperke33 2010.08.03 13:26:45 © 2540

Sziasztok!

Nagyon örülök, hogy rátok találtam, illetve erre a fórumra. Légyszíves segítsetek nekem: Novemberben szeretnék felsőfokú komplex nyelvvizsgára menni, de nem igazán találok olyan könyvet, amely célirányosan készítene fel. Tudtok nekem javasolni valamit?

Előre is köszönöm!!!!

SheshomaruNagyúr 2010.08.03 13:26:22 © 2539
ja szoval csak azt akartam ezzel mondani hogy a pest nem biztos hogy olyan rossz választás :-D
SheshomaruNagyúr 2010.08.03 13:25:07 © 2538
Én azt hallottam a többiektöl amikor vártunk a sorunkra a vizsgán hogy volt olyan, akit azért nem engedtek át, mert megkérdezték tőle hogy miből, kitől tanult, és amikor kiderült hogy a kék könyvből tanult, meg az interneten, akkor huzták a szájukat és az egyikk kijelentette hogfy az semmit se ér, abbol nem lehet megtanulni a nyelvet.
Valami Sága Atilla volt a vizsgáztató, ha jól értettem, de a várost nem tudom. Sajnos. Meg ez lehet egyszeri eset is, nem akaork hangulatot kelteni, csak ezt mondta szegény másik vizsgázó, hogy ezért utazott annyit pestre.
Kiprobáltuk hogy tudunk-e bezsélni valamit eszperantoul, és remekül ment (jó, nem volt egy hű de nagy párbeszéd, de akkor is, én nem vettem észre hogy baja lenne a tudásának, már amenyire ezt én megmondhatom valakiről... :-) )
Amúgy ő is átment rendben a vizsgán, egy csomó pontja volt a szóbelin.

Szerintem nem lenne joga semmilyen vizsgáztatonak azt firtatni hogy ki meg hol tanított egy vizsgázót, mert az a kérdés hogy tud-e vagy se.
De ha ilyen dizskriminativan állnak hozzá hogy "akkor te nem is tudhatsz semmit", na akkor nincs esély az biztos. Én egy ien után tuti panaszt tettem volna!
Előzmény: pirmóka (2517)
SheshomaruNagyúr 2010.08.03 13:11:27 © 2537
háááát... a 12-ik leckében sincs elég szó? :-)
(a tematikus szotanitóra gondolok. ;-) )
amugy, bár elmondhatnám hogy minden eggyes lecke minden szavát oda-vizssa fújtam... szóval minden tiszteletem azé aki betéve tudja CSAK a leckék zsavait, meg még ami ragad a tematikus programból.
Előzmény: Bogarka11 (2507)
SheshomaruNagyúr 2010.08.03 13:07:15 © 2536
Azért nekem eléggé hiáynzott volna a tankönyv meg a munkafüzet mellett a hanganyag és a hozzá tartozo feladatok, nem bsezélve a 12-ik lecke szotanulo programjáról, amiben nem csupán középfok hanem felsöfokú szógyakorlás is ban.

Szerimntem ha neked nem jött be, mert nem használtad eleget ahhoz hogy ráérezz a lényegére (hogy ott helyben ki vagy javitva, és ellenörzik a házidat, meg vannak személyles konzultációk, stb.) attol még lehet hogy nem kéne lebeszélni másokat rólla.

Ha kifutottál az idöből, az azért lehet, mert nem használtad minden nap, vagy minden másnap, ahogyan javasolják. A nylevtanulást nem lehet heti 1szeri pár órányi tanulásal elintézni sajnos, de gondolom időközven erre tei s ráébredtél.

Énnekem biztos hogy nemment volna csak könyvel meg munkafüzettel, nem azért mert az kevés, vagy más, hanem mert nincs kontrol, nincs semmi visszajelzés ha egyedűl tanulsz. Nem scoda hogy olyan sokan buknak meg a viszgán.
A magántanárok elég sokat kérnek hogy felkézsitsenek a vizsgára, akár 1500-3000 ftot is. A felkészülés hát úgy jó 3-4 hónap ha mindennap gyakorolsz. Hol lett volna ennyi pénzem ha van is tanár a közelemben valahol? Hát sehol. Az a tizen pár ezer forint messze (túl) olcsó is volt igy utólag visszanézve... csak annyi kellett hogy elkötelezzem magam és csináljam rendesen, és meglepöen jól vizsgáztam ahoz képest hogy magyarul nagyon hibásan irok. De az eszperatnot jól begyakoroltatták nekem a feladatsorok.
Amugy a munkafüzetben csak egyetlen helyes választ ismerhetsz meg hátúl a megoldások között, a tanfolyamban meg többféle helyes választ is lefogad a program.
Ha azt nézem hogy "hogy hívnak" hát arra nem csak 1 helyes kérdömondat van pl. hanem vagy 3-4-féle.
Előzmény: Bogarka11 (2505)
Törölt nick 2010.08.03 12:43:10 © 2535
helyesbitek: Kutny helyett Koutny.
Előzmény: Törölt nick (2534)
Törölt nick 2010.08.03 12:42:01 © 2534

Por mi ne estas problemo legi la klarigojn pri la temo de la parkado, sed mi proponas hungare ekspliki la informojn.

Számomra nem probléma olvasni felvilágosítást a parkolásról, de javasolom az infókat magyarul kifejteni a nyelvvizsgára készülöknek. Nekik nagy szükségük van különösen a közép- és felsőfokra. Sajnos kevesen  vagy egyáltalán nem rendelkeznek különböző nagy szótárakkal. Kár, hogy például a Kutny-Szerdahelyi szótárhoz (magyar - eszperantó középszótár) már nem lehet hozzájutni. És van még egy nagyon jó összeállítás: Csiszár-Kalocsay DOMFABRIKO c. összeállítása.

PIV (Plena Ilustrita Vortaro - 2005-évi kiadás) alapján javasolom. Autót parkolni a parkolóhelyen: Deponi auton en la parkejo. Vagy: Restigi auton (provizore - ideiglenesen) en la parkejo. Vagy: Lasi auton en la autoparkejo. Tehát a lényeg, hogy több  - egyformán - jó megoldás létezik.

Üdv. umea

Előzmény: Frambo (2532)
szabandro 2010.08.03 11:31:22 © 2533
Köszönöm a szépen a válaszokat! Sajnos sokszor előfordul velem, hogy sima melléknévként kezelem ezeket a szavakat, és csak a javítás után jövök rá, hogy tényleg nem így kellett volna, remélem ezután már jobban fog menni.
Frambo 2010.08.03 00:20:26 © 2532
Ezt találtam parkolási témában:

parkadi, parkumi... parki!

Ĝis kiu grado ni volas toleri la dusencecon de park/?

La Fundamenta senco de park/o estas supozeble nur la granda terpeco ligita al kampara domego aŭ, en urbo, aranĝita por la distro de la publiko (PIV2, unua kaj dua sencoj).

park' parc | park | Park | паркъ | park.

PIV2 aldonas trian sencon, ‘armea deponejo’ kaj kvaran (por mi novan), ‘ostrejo’; kaj kvinan “= ~umejo”.

Mi kredas, ke la plimulto de la homoj posedantaj aŭton ĝin parkas [tiel!] de tempo al tempo. PIV2 preferus, ke ili ĝin parkadu aŭ parkumu.

Tamen ŝajnas al mi, ke la formo parkadi estas malbone elektita por esprimi provizoran restigon de la veturilo. Kaj ofte estas preferinde rekte verbigi substantivon ol enŝovi -um- (do violoni, ne *violonumi, tajlori, ne *tajlorumi; mi estus kontenta bieri en trinkejo, kvankam oni aŭdas ankaŭ bierumi).

Ĉu, do, ni estas kontentaj parki aŭton en tiucela parkejo? Mi opinias, ke jes. En tiu (neFundamenta) senco park/ estas verba radiko.

Cetere, kiel ni povas distingi inter la multaŭta parking lot (usonismo, = brita car park) kaj la vojflanka unuaŭta parking space? Ambaŭ estas speco de parkejo. Mi ne estas tute certa pri mia provizora solvo.

park park-o, -i
parking parkado; ~ing lot parkejo; ~ing meter parkometro; ~ing space loko por parki
Előzmény: Törölt nick (2524)
Ewunia 2010.08.02 23:02:10 © 2531
Szerintem a fórumosok nem a tanfolyamosok köréből kerülnek ki, ezért is kérnek vizsga-anyagokat meg javítást - ezeket egy lelkiismeretes tanártól simán megkapnák.
Egyébként írtam neked e-mailt!
Előzmény: Livie (2529)
Cseszi16 2010.08.02 22:53:47 © 2530
Megkaptam. Nagyon köszönöm.
Előzmény: Törölt nick (2525)