Keresés

Részletes keresés

Annatar Creative Commons License 2017.10.07 0 0 6017

:))

 

Sosem gondoltam volna, hogy így ér össze a két (több) hobbim. (azaz Tolkien és a harcművészet)

Alapvetően az ilyen "harcos műhely" tematikájú dolgokat szinte minden többnapos rendezvényen tartunk, teljesen amatőr, "gyere-el-és-próbáld-ki" jelleggel. 

Tavaly, ha emlékszel, beszámoltam, hogy kardoztam barantással, AE-ssel, na az ugyanez a rendezvény volt, csak akkor éppen hosszúkardvívós műhely volt. 

Egyébként a korábbi vívós/kardozós tapasztalataim nagy része ilyen rendezvényről származik. 

 

(Burány Juditnak amúgy évtizedes múltja van a Szablya Iskolájában, amivel messze felette van az átlagos "harcos műhely vezető" tapasztalatainak)

 

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (6014)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2017.10.07 -1 0 6016

DezsőKE,

Néhány érdekes szempont a BOTN-nal kapcsolatban.

Matt Easton:
"But perhaps it is similar to what is shown in Rene d'Anjou's tournament book, ...?"

Egy francia HEMA-kutató:
"To answer the secondary ones : if at least it was a recreation of René's (or other's) antagonist sports, made in the same spirit and with the same things in mind (more or less), then OK. But it's not."

Egy másik velős vélemény (ha jól emlékszem, akkor a srác szakterülete a kesztyű nélküli ökölvívás):
"Exciting, dangerous, and historical, but certainly not my brand of HEMA."

Can 'Battle of the Nations' contribute to HEMA? (2011)
http://www.fioredeiliberi.org/phpBB3/viewtopic.php?f=3&t=17906

Előzmény: dezsoKE (6004)
Simplex-CG Creative Commons License 2017.10.07 0 1 6015

Ulrich,

 

Mondjuk az még furább, hogy amit linkeltél, ott egy csomónál van pontos forrás megjelölés:

(Source: Ulrich von dem Türlîn's Willehalm, stanza 44, verses 28-31, ed. S. Singer, Bibliothek der mhd. Litteratur in Böhmen, Vol. 4 (Prague, 1893))

Máshol meg csak ennyiket: (manuscript, 17th century)

Namost, én nem vagyok tudós, de egy kutatásnál azért nem árt a pontos forrásmegjelölés, nem?

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (6012)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2017.10.07 -1 0 6014

Kreatív Őszi Művészeti Találkozó - Műhelyek a 2017-es őszi találkozón

"Szablyavívás
Műhelyvezető: Judit (Burány Judit)

A szablya tradicionális keleti fegyver. Használták pl. a kínaiak, arabok, perzsák, törökök, oroszok, lengyelek és mi, magyarok is. A történelem úgy hozta, hogy a nyugati világ a magyarokon keresztül ismerje meg ezt a fegyvert. Huszárjaink, kik világszerte keresett katonák voltak, vitték magukkal mind a szablyát, mint a vívástudományt. Mai napig ismert a „huszárkard” kifejezés. Átlagos mérete 1
m, átlagos tömege 1 kg. Hosszúság szempontjából a rövidebb, gyalogsági és hosszabb, lovassági szablyákat különböztetjük meg. Egy kézzel forgatják, a pengéje ívelt, éle mellett fokél is található rajta. Minden testalkathoz tökéletes választás, fizikai erővel és ravaszsággal egyaránt forgatható. A 3 órás foglalkozás alatt betekintést nyerhetünk az alapvágásokba, védésekbe, lépésekbe, az
pengevezetés alapjaiba, a távolságtípusok ismeretébe, a készségfejlesztő gyakorlatokba, majd egy kis szabad vívásra is sort kerítünk a foglalkozás végén, amennyiben a társaság fegyelmezetten viselkedik.

Öltözet: védőkesztyű (erősebb bőr, minimum hegesztő kesztyű, ami lehetőleg az alkart is takarja), térdvédő, könyökvédő, lányok esetén mellvédő, hosszú ujjú póló, hosszú nadrág, zárt edzőcipő, összefogott haj

Létszámkorlát: 10 fő"         (tolkien.hu)

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2017.10.06 -1 0 6013

Keresés közben találtam pár érdekes morzsát Matt Galastól.

"For practical reasons (scoring) and safety reasons (fight can get out of hand), we need to stop the action at some point in tournaments and other competitive fencing. The after-blow is a compromise between the extremes of sport-fencing on one end (stop the action immediately after the hit) and Dog-Brothers-style stick-fighting on the other (keep hitting each other with sticks, no pause, until someone ends up on the ground and taps out)."

"Well, there are essentially 3 ways of avoiding the after-blow:
1) Hit, then get out quick.
2) Hit, then bind immediately.
3) Hit, then crowd him, closing into pommel or grappling distance.

If you look at the article, you'll see the English actually forbid #3, since it prevented him from taking his after-blow. The Belgian rules also disallowed corps-a-corps. So actually, the effect is probably likely to encourage closing, once people understand the rule. Hard to say, but will be very interesting to see the effects.

For the record, there is no equivalent to this rule in kendo. Frankly, it would probably be a good thing for them..."

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2017.10.06 -1 0 6012

Galas szokott párhuzamos szövegeket megadni (eredeti + fordítás). Pl.:

Excerpt from Federfechter Statutes, Prague, 1607:

"Zum Dritten, damit solche kaiserliche Freyheit in Acht genommen werd, soll nit ein jeder ungeschickter Meister dessen theilhaftig oder fähig werden, und soll der, der solcher Gnad genießen will, auf die Generalschul, so jährlichen Sonntag nach St. Veitstag, oder wo er in der Pfingst-Wochen gefiel, 8 Tag hernacher zu Prag soll gehalten werden, erscheinen und durch glaubwürdig Urkunden darthun, wo er gelernt und von wem er gefreiet, auch ob er ehrlich geboren, darnach sich vom Obmann und Hauptleuten im Schwert vom Gegentheil probiren lassen. Wann er gleich geschlagen wird, und er einem Andern auch steil Blutrührn schlägt, soll er zum Meister des langen Schwerts unverhindert gemacht und ein kaiserlicher Gefreiter von der Federn geschrieben werden."

"Third, so that the imperial privilege shall be held in good repute, no unskilled master shall be allowed to take part or be eligible for it. And whosoever wishes to enjoy such an honor, must report to the general assembly in Prague, which is held each year the Sunday after St. Veit’s day (or when that falls in Easter Week, 8 days thereafter), and show through credible documentation where he studied and who granted him his privilege, and also that he is of legitimate birth. Thereafter, he must allow the leader and captains to submit him to a test in the use of the sword by opponents. If he is immediately struck, and he also strikes the other a high bleeding wound, this shall not hinder him from being made a Master of the Longsword and being inscribed as a bearer of the imperial privilege of the Feather."

http://www.fioredeiliberi.org/phpBB3/viewtopic.php?f=3&t=16056

Ui.:
Ebben a cikkben (SG) vannak szemelvények a vívócéhek szabályzataiból. Sajnos nagyon rövidek, és csak az utóvágással kapcsolatosak.

"French: Excerpt from the longsword rules of the fencing guild of Lille (manuscript, late 16th century):
(...)

Flemish: Excerpt from the longsword rules of the fencing guild of Mechelen (manuscript, 17th century):
(...)

Flemish: Excerpt from the longsword rules of the fencing guild of Brussels (manuscript, dated 1617):
(...)"

Előzmény: Annatar (6005)
Simplex-CG Creative Commons License 2017.10.06 0 1 6011

Ulrich,

 

Igen, én vívtam ilyen rendszerben, párezer néző előtt.

A "kis" fellépéseken (általában 1 nagy császári játék mellé be volt rendelve pár félórás show is)

általában random deathmatch volt a program, így a meccsek sokkal darálósabb-agyonverősebbek voltak,

és nem lettek elhúzva látványelemekkel, neadjisten koreóval másfél-két percesre.

Volt hogy egyéni verseny volt, volt hogy 2 csapat küldött be embereket egymás ellen,
akit leszúrtak, az kiesett.


Sokakból előjött az állat sine missione közben, én ugyanúgy vívtam, ahogy szoktam,

engem nem hoz lázba az ilyesmi. De már feltűnt, hogy a verseny fetisiszta emberek képtelenek felfogni,

hogy valakinek ez nem jön be, vagy nincs rá különösebb hatással.

Verekedtem már csaj miatt, vagy a saját tesi épségemért, az valóban más feeling volt,

de egy hülye kupa vagy némi dicsőség miatt én nem megyek át versenyzőbe, vagy vadállatba,

akkor sem, ha közben épp kiütik pár fogam, vagy beletolnak a karomba némi acélt.
Ez nekem csak játék, nem valami átszellemült állapot.

 

Nem említettem, hogy tervezek társalogni Galassal. Csak nekem furcsa, hogy nem volt forrás feltüntetve,

igazából csak találgatni tudok, miért. Ha ennyire izgat a dolog, járj utána.

Már láttam olyat öreg hemásoknál, hogy valaki tudta, hogy igaza van, és nem volt kedve random hülyegyerekekkel vitázni,

ezért behazudott egy forrást, és lezárta a dolgot. Ezért el tudom képzelni, hogy ilyesmi állt a háttérben,

így nem kellett vitatkozni azon, hogy a verseny amit csinálnak, történelmi, vagy sem.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (6009)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2017.10.06 -1 0 6010

Pont azzal a 2010-es Matt Galas cikkel indult ez a társalgás (5978. hsz.)

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=145388228&t=9221230

Akkora duzzadt a topik, hogy  a Google általában előkelő helyen hozza. És igen - volt már szó a szúrásró, Meyerről stb. (Fechtschule keresőszóval könnyen megtalálja a fórum saját keresője.)

 

Szinte biztos, hogy utánajárok a belga vívócéhes történetnek.

Előzmény: Annatar (6005)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2017.10.06 -1 0 6009

Simplex,

 

Nem az infós fizetés érdekel, meg a sportkocsi színe, hanem egy komoly HEMA-versenyen elért teljesítmény, legyen az pesti vagy New York-i, debreceni vagy hongkongi. A kendóról pedig szándékosan nem írtam.

"...vívtál már többezer ember előtt egy arénában, egyenes kieséses rendszerű versenyen?"

Ez most saját teljesítmény lenne???

 

Per pillanat úgy tűnik, hogy közelebb kérültem az arénához (igaz, csak egy hatalmas városi sportcsarnok volt), meg a többezres tömeghez (100-200 ember lehetett a lelátókon), mint... <törölt rész>. Ja, és a verseny tényleg egyenes kiesésben folyt.

Inkább kíváncsian várom a Galas-szal folytatott társalgás eredményét. ;-)

Előzmény: Simplex-CG (6006)
Simplex-CG Creative Commons License 2017.10.06 0 1 6008

dezsoKE,


Van benne vívás is, de kicsit az ökölvívás logikája mentén. Kicsit dolgoznak testre, hogy előkészítsenek egy fejtalálatot,

onnan meg, ha megszédült, már lehet földrevinni. Ergo védekezni itt is célszerű.

Te specializálódtál a vívásra. Van aki szeret egyensúlyozgatni mindenféle egyéb harci tudományok között is.
Kicsit vívás, kicsit birkózás, kicsit full-kontakt bunyó. A jelenlegi edzésemen is ez a megoszlás, csak más arányokban.

Előzmény: dezsoKE (6004)
Simplex-CG Creative Commons License 2017.10.06 0 1 6007

Tibor,

 

0) Ennek örülök. Volt aki azt mondta, hogy ha nem hirtetünk győztes, már el se jön :)

 

1) Meglesem. Igazából csak arra kell, hogy a plüsit lecsúsztassa, szóval nem kell atomálló :)

 

2) Kendoban nemtom hogy van. A mozdulatot egy japán battodo bemutatóról loptam, ahol a bácsi épp egy méternyi tatami erdőt
vágott át egy könnyed mozdulattal. Persze ez egy nagyon nehéz vágás, ahhoz, hogy fejencsapj valakit, nem kell ennyit dőlni :)
https://youtu.be/fVCfOC9n9js?t=104


A váll-törzs-csípő megfeszül, igen. Meg főleg a mellizom. Kitolod a lapockád (nehéz így elmagyarázni)
Ergo a karod eleve nem tud lefelé menni nagyon.
A törzs egyenes, csípőből dőlünk.

Ha kitörést csinálsz, automatikusan fordul a csípő picit, és közben dőlsz előre. Ergo a karod akkor is

vágás jellegű mozdulatot csinál, ha válltól csuklóig oda van betonozva rád.
De amúgy nincs odabetonozva, csak annyi a lényeg, hogy a kar elsősorban előre kell mozogjon, nem föl-le/jobbra/balra.
Bár technikailag a cél felé indítom el, ugyanúgy, mintha karból vágnék. Csak közben mozdul a test, így

kevesebbet mozdul a kar a testhez képest. 

Itt is látszik a történet (Zsoltinak szeretettel), fejvágásnál pl.
https://i.pinimg.com/564x/1c/96/ae/1c96ae55618627bfa5f059e37c77e637.jpg

Itt is dől rá a vágásra, a keze már nyújtva van, ergo nem fogja lefelé ráncigálni már.
https://i.pinimg.com/564x/d2/d2/87/d2d287dc3df438916c52a842890ffe57.jpg

Kontroll: nem dől rá, csak egyenesen tolja ki a pengét. Ergo max kicsit megcsapkodná a bácsi fejét.
Persze ha nincs kint blokk, és meg akarom ölni, még mindig rádőlhetek. 
https://collegiuminarmis.files.wordpress.com/2013/07/sabres.jpg?w=450
https://i2.wp.com/corkblademasters.com/wp-content/uploads/2017/04/MS_Germ.Quart_.2020_043r.jpg?resize=672%2C372

Előzmény: Szebényi Tibor (6001)
Simplex-CG Creative Commons License 2017.10.06 0 1 6006

Ulrich,

 

A BOTN cuccom perpillanat beszerzés alatt áll, és elég sokat gyakorlok mostanában egy 1.6kg-s falchionnal.
NY-ba elrepülni aztán tényleg megoldhatatlan egy infós fizuból...szerintem hamarabb megyek el oda, mint Debrecenbe pl.
Az meg kimaradt, hogy kendozni aztán tényleg bármikor elmehetek.

Ulrich, vívtál már többezer ember előtt egy arénában, egyenes kieséses rendszerű versenyen?
Addig légyszi ne oktass ki a nyomásról...

 

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (5998)
Annatar Creative Commons License 2017.10.06 0 0 6005

Elkezdtem kutatni a google-ban, és első oldalon hozza ezt a fórumot... ahol már egy és két éve is szóba került ugyanez :))

 

(egyébként ez is érdekes: http://fioredeiliberi.org/phpBB3/viewtopic.php?f=3&t=16311 )

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (5997)
dezsoKE Creative Commons License 2017.10.06 0 0 6004

A Battle of Nations nehezpancelos csatai nagyon szorakoztatoak nezni, biztos iszonyat kondi kell hozza. Vivasnak viszont nem neveznem, de ez biztosan az en hibam...

Előzmény: Simplex-CG (5996)
sz332 Creative Commons License 2017.10.06 0 0 6003
Sch.... Creative Commons License 2017.10.06 0 0 6002

Én a nyakvédő esetében azért nem bíznék a házi megoldásokban.

Nekem kétszer kellett összesen, de mindegyik alkalommal az életemet mentette meg kábé.

Előzmény: Szebényi Tibor (6001)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2017.10.06 0 0 6001

A kendo őszintén szólva meglepett, de örülök neki. ;)

Amúgy meg hagyjuk, mert már nem vezet sehova ez a vita. Maradjunk annyiban, hogy ha Simplex is rendez egy versenyt, és meghív engem is, akkor elmegyek. ;)

 

Helyette két szakmai dolog:

1. Budget nyakvédő a sufnimból. Hulladék műanyag lemezből (polipropilén) készült, a párnázás a 800 forintos jóga szőnyeg a Decathlonból. Extra szerszám nem kell hozzá, dekopírfűrésszel vágtam ki, hőlégfúvóval melegítettem a hajlításhoz. A párnázás olvasztópisztolyos ragasztóval van rögzítve. Meg egy kis szegecselés sarokvasakkal.

Teszteltük is már az anyagot. A kesztyű ugyanebből a műanyagból készült, fa és nejlon fegyverek ellen teljesen jó. A fém Regenyei erős szablyával (900+ gramm) sikerült egy nagy vágással megrepeszteni a hüvelykujjat védő lemezt. Úgy néz ki, páncélhoz jobb lesz a polietilén, csak azt még nem találtam ingyen a környéken.

https://drive.google.com/file/d/0B6axQnJG4wHpcVpkUWF2T0N2eFk/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0B6axQnJG4wHpY045NG43aU54SUU/view?usp=sharing

 

 

2. Azt hogy érted, hogy a vágás vertikális komponense nem a kar mozgásából adódik elsősorban, hanem a csípőhintából? Nem inkább úgy van, hogy karból vágsz, csak a végén ráhajolsz, és megfeszíted a vállad, törzsed, csípőd, hogy "egyben legyen a struktúra"? Gondolok itt a huszárszabályzatra, vagy épp a kendora (bár itt nem jó példa, mert kétkezes), a törzs egyenes, túl nagy hajlongás nincs, de nagy ívű vágások karból igen.

 

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2017.10.06 -1 0 6000

Tibor: "Már jó pár Schundi féle versenyen voltam, és az elmúlt évek legjobb élményei voltak számomra, nemcsak a vívás maga, hanem a találkozások, beszélgetések, ötletelések miatt is. Volt mindenféle stílusú ember, nagy távolságot tartó, lerohanó, szurka-piszkáló, klopfoló, stb.,..."

Pont ez maradt le a "mindenki jól jár" felsorolásomból. Aztán az is fontos, hogy olyan társaságokat is sikerült összehozni, akikről pontosan lehet tudni: az A csoport vezetője határotottan nem kedveli a B irányzat alapítóját stb.

Sch.... Creative Commons License 2017.10.06 0 2 5999

Egy halk megjegyzés: Nem láttam még szabályrendszert a padlóba vágni, csak vívót...

 

Egy másik megjegyzés: Szórakoztató ez a társalgás, mindig is szerettem a groteszket.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (5998)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2017.10.06 -1 0 5998

Tibornak volt egy egyszerű kérdése: "Van olyan versenyrendszer ma, ami szerinted jó, és indulnál rajta (akár csak kíváncsiságból)?"

Válasz: "Az FSNY pl tetszik. BOTN5v5 szintén jó lenne, talán még egyszer eljutok odáig. Az öttusa párbajtőr részét is szívesen kipróbálnám, és a kendo is érdekel."

Milyen kényelmes, hogy a FSNY = Fechtschule NY az New York-ban; a BOTH-hoz meg páncél kell; aztán ki fogja megengedni, hogy egy öttusa-versenyen valaki csak a vívásban vegyen részt?

Közben pedig a MHS rendszeresen szervez műanyag és fémkardos versenyeket (a YT-on rengeteg anyag van róluk), a debreceni Bicornio-n pedig akár plüsikardos versenyen is lehet indulni.

Felvetés: "Ehhez szerintem nem feltétlen kell verseny. Lemész valahova, vagy lehívsz valakit edzésre, vívtok az adott hely szabályai szerint,aztán heló."

Na, ebből látszik, hogy nem sok vívóversenyen voltál eddig. Egy verseny nemcsak a sokat emlegetett vívótudásról szól, hanem arról is, hogy nyomás alatt mennyit tudsz felhasználni az aktuális vívótudásból, az ellenfél mire ad lehetőséget stb.

 

A megtapasztalható "nyomás" szintjei:

egy adott csoporton (iskolán) belüli szabadvívás (1. szint), "lemegyek valahova" vívni idegen srácokkal (2.), regionális verseny, vagy a másik iskola házi versenye (3.), országos verseny (4.), kisebb nemzetközi (5.), ... Fechtschule NY, Swordfish (AAA+++).

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2017.10.06 -1 0 5997

Simplex,

 

1. Az általam linket cikk 2012-es, a tiéd 2007-es.

2. Matt Galas: Franco-Belgian Longsword Tournament Rules (short version) (2007)

A 2012-es változat sokkal részletesebb.

3. "Itt ír az általa ismert szabályrendszerek közös nevezőiről."

Így van, a 2007-es cikkben 2 területről van szó: Észak-Franciaország (Lille, Parizs) és Belgium (Ghent, Bruges, Brussels, Antwerp; angolosan). Nem ismerem pontos magyarázatot, de mivel közös nevezőről van szó, elképzelhető, hogy pl. a francia céhvívásokon szúrtak, a belga céhes versenyeken pedig - általában - nem. (Sőt még azon sem lepődnék meg, ha pl. a vallon versenyeken lett volna szúrás, a flamandok pedig kerülték volna.)

4. Nem egy forrásról beszél, hanem források tömegéről, meg arról, hogy szinte mindegyik valamirevaló belga városban volt vívócéh, aminek aztán így-úgy fennmaradt az anyaga.

5. "...és nem épp mostanában". Az eddig olvasott cikk alapjánl: 2005 és 2012 között.

6. A témáról több előadást tartott Dijonban, majd az Iron Gate Exhibition rendezvényen (2010).

"Matt Galas's lecture on the sword guilds of Belgium and Northern France was extremely fascinating." "Matt said that there are literally thousands of such documents surviving in the archives and bibliotechs of towns and cities throughout his area (primarly Belguim & Northern France)."

Jake Norwood (jegyzetelt):
"Matt's lecture was one of the highlights of the weekend..."

http://hemaforums.com/viewtopic.php?f=20&t=139&sid=32d9a473f3077261b70801ddefe4a5dc

Egyszerűen nehezen tudom elképzelni, hogy Galas teljesen a kisujjából szopta ki az egészen. És ennyi helyen, ennyi kutató nem vette volna észre, hogy valami nagyon nincs rendben. Mellesleg, ha tényleg így lenne, akkor... vessék a HEMA vérmókusok elé :-)

Őszintén kíváncsi vagyok, hogy hova vezet a "leleplezem az egyik legismertebb HEMA-kutatót" történet. Szerintem is kérdezz rá a HEMAA FB-oldalon, egyrészt, mert nyilvános, másfelől Galas rendszeresen posztol kódexképeket. Várjuk a társalgás permalinkjét!

Ui.:
Írtad: "Ha kicsit rosszindulatú lennék, azt mondanám, olvasott valamit a témában, aztán egy kiszínezett publikációval marketingelte a saját maga által preferált szabályt, és így kiirtsa az agyatlanül használt egykezes akciókat, többek között."

Ezt így, Galasnak is megírod majd a HEMAA FB-oldalon?

Előzmény: Simplex-CG (5992)
Simplex-CG Creative Commons License 2017.10.06 0 1 5996

Tibor,

Az FSNY pl tetszik. BOTN5v5 szintén jó lenne, talán még egyszer eljutok odáig.
Az öttusa párbajtőr részét is szívesen kipróbálnám, és a kendo is érdekel.

Az zavar, hogy az emberek presztizskérdést csinálnak az ilyen összeröffenésekből,
(lásd pl a hemaratings) ahelyett, hogy egyszerű eszköznek tekintenék, amivel bizonyos technikák tesztelhetőek

klubon kívül, ismeretlen környezetben. Én fejlődni szeretnék, nem kompenzálni.

 


Ehhez szerintem nem feltétlen kell verseny. Lemész valahova, vagy lehívsz valakit edzésre, vívtok az adott hely szabályai szerint,

aztán heló. Videózunk, látom miben vagyok jó, miben rossz, igyekszem csiszolgatni az alapokat,

végigzongorázni taktikákat és új dolgokat próbálok ki (ez fontos lesz még).

Olyan emberek ellen vívni, akiknél hiányoznak az alapok, és emellett nem törődnek a védelemmel, csak támadnak,

nem kifejezetten élvezetes számomra, és van rá épp elég lehetőség edzésen, az újoncok/aktuális "részeg" ellen.
(lásd Silver: "three bouts apiece with three unskillful valiant men, and three bouts apiece with three resolute men half drunk")

Nálunk van egy ilyen szabály, hogy ők megkapják a duplát és az utánütést is, így kifejezetten kellemetlen, saját testi épségükkel nem törődő
ellenféllé válnak, akik ellen, mivel a nyerési kényszer nagy (burpee, fekvő, vagy amit épp kitalálunk), az ember csak azt használja,

ami 100%-on működik (ez nálam általában valami lefegyverzés, birkózás, vagy rövidebb ellenfél esetén szurkálódás, lábszárra vágás).


Ha a "részeg" épp olyan ember, aki kicsit már tud vívni, akkor irgalmatlan nehéz megverni, és egy idő után ez már

nem motiváló, hanem kifejezetten frusztráló, és kb csak akkor veszít az ember, ha elfárad, a többiek meg utálják az

egészet.

Edzésen ez egy "szükséges rossz", ahol tesztelhetem, milyen az ultra óvatos vívásom, mi az, ami épp 100%-on működik,

meg közben sikerélményt és bátorságot tudunk adni olyan újoncoknak, akik kevésbé kezdeményezőek alapból.
Cserébe hátránya, hogy túl óvatos leszek, és csak a régi jó bevált dolgokat használom, ergo nem fejlődök túl sokat,

inkább csak szemléletmódban.

Ergo külön azért elmenni valahova, hogy 99%-ban csak ilyen szuicid stílusban dolgozó emberek ellen vívjak, annyira nem hoz lázba.


Sokkal jobban szórakoztat, mikor percek óta vívok valakivel, és nincs találat. Meg amikor valamelyikünk megindul, de megtorpan az elé

helyezett hegy, vagy távolságtartás céljából elsütött vágás miatt, egy ilyen "ööö, mégsem", vagy "fú, ez közel volt" arckifejezéssel.

Ha bünteted azt, aki találatot kap, ahelyett, hogy jutalmazád aki adja, ugyanúgy ott a tét, de nincs dicsőség, nincs presztizs,

nincs "öngyilkos agyonszúrlak", nincs "közelről vágjuk egymásra a felsőket felváltva".

A saját versenyemen is ez a terv. Nem hirdetünk győztest, nem osztunk kupát.

Csak vidám büntiket osztunk ki azoknak, akik épp elveszenek egy meccset :) 
A cél ugyanis egy harcművészetben az, hogy fejlődjünk, nem az, hogy felvághassunk azzal, hanyadikok lettünk.

Plusz így kiküszöböljük a körmérkőzés anomáliáit. Normál esetben a vége felé már látod, ha nincs esélyed megnyerni a kupát,

elveszted a reményt, és az ellened vívók pontszámát felhúzod. Itt viszont végig a túlélésért nyomod :)

Előzmény: Szebényi Tibor (5994)
Simplex-CG Creative Commons License 2017.10.05 0 1 5995

Annatar,

 

A kérdés jó. Én nem láttam forrásmegjelölést, épp ez zavar kissé.

Itt is azt mondja, hogy oké a szúrás pl:
http://www.swordforum.com/forums/showthread.php?80863-Belgian-Longsword-Rules

 

Csomó mindenre válaszol, de mikor megkérdezik, honnét van ez, mély kuss van.
Persze lehet, hogy van valahol egy forrás, csakhát, izé, ez így furi, és nem túl tudományos.

Ha kicsit rosszindulatú lennék, azt mondanám, olvasott valamit a témában,

aztán egy kiszínezett publikációval marketingelte a saját maga által preferált szabályt,

és így kiirtsa az agyatlanül használt egykezes akciókat, többek között.

A többi tiltott akcióhoz képest egy egykezes vágás tökre nem veszélyes,
viszont anno egy időben sírtak bizonyos HEMA-sok, hogy táp az egykezes vágás/szúrás, mert még nem tudták, hogyan lehet védekezni ellene.

"For example, one item of concern is the excessive use of one-handed blows with the longsword. This type of attack is historically documented in many traditions (examples can be found in Fiore, Talhoffer, Wilhalm, Di Grassi, and Silver). However, in a tournament environment, there is a temptation to over-rely on this technique, because it works well, and gives the fencer a great reach advantage. The danger is that this technique could end up being over-represented in tournament play, creating a type of fencing that is unrepresentative of traditional longsword fencing (as currently understood). Yet with the proper attention to rule-sets (in particular, the adoption of the “after-blow” concept taken from the Franco-Belgian guild rules), this tendency is slowing down, and the one-handed blow becomes a much less attractive tactical option. "

http://mindhost.tumblr.com/post/145958019777/on-the-value-of-tournaments
http://hemaforums.com/viewtopic.php?f=20&t=562

Előzmény: Annatar (5993)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2017.10.05 0 0 5994

"Tibor,


1) Szokásos HEMA-s struccpolitika: Megfogalmaztam néhány kritikát, amik miatt nem szeretnék indulni egy versenyen,

erre megkapom, hogy ne kritizáljak, ha nem indultam rajta."

 

Állj! Van olyan versenyrendszer ma, ami szerinted jó, és indulnál rajta (akár csak kíváncsiságból)? Vagy csak az lesz a jó, amit te csinálsz?

Előzmény: Simplex-CG (5991)
Annatar Creative Commons License 2017.10.05 0 0 5993

Amúgy ehhez eredeti forrást merre találok, van hozzá linketek, vagy faggassam a google-t? 

(a tumblr a swordforum nevű oldalra irányított tovább de az meg trójait akart tenni a gépemre, amit azért nem szeretnék annyira)

Előzmény: Simplex-CG (5992)
Simplex-CG Creative Commons License 2017.10.05 0 1 5992

Ulrich:

Itt ír az általa ismert szabályrendszerek közös nevezőiről, és ez alapján szabad szúrni. Szóval tippre van, amelyik szerint tilos, van amelyik szerint szabad.
Vagy csak később változik az álláspontja, pár újraolvasás után. Nemtom. Meg kéne tőle kérdezni, mi a helyzet.
http://mindhost.tumblr.com/post/109975087767/franco-belgian-longsword-tournament-rules-short

Viszont éppen az a gond, hogy perpill nekem úgy fest, csak 1 ember foglalkozott a forrással, és nem épp mostanában.
Olaszul tudok, latinul picit, és tudok itthon olyan embert, akinek ez a szakmája, és látott már kardot közelről,

lehet majd rákérdezek nála. Bár annyira azért nem érdekel a dolog :)

Kiindulva abból, hogyan változott a jelentés két Fiore vagy Meyer fordítás között, és hogy még mindig sok a baromság,

én azért szeretek legalább 2-3 fordítást, meg az eredeti szöveget is látni egymás mellett.

Pl a kéz alaphelyzeteit, mindkét helyen elég hülyén fordítják:

Fiore-ben guardnak fordítja bölcsen a fordító:
"Fiore uses the expression “prese de spada” which means literally “grips of the sword”. He means the guards."
Ja, nyilván azért ír prese de spada-t guardia helyett :) 

Meyerben Norling szereti azt sugallni hogy grip váltás történik, miközben többnyire csak a csukló forog,
és itt a kardfogás szintén a kéz vívásból már jól ismert alaphelyzeteire utal (a legtöbb forrásban az ábrázolásokon a kard mindig lappal az olvasó felé van,
ergo a kéz kardhoz mért pozíciója irreleváns. A kéz pozíciója határozza meg az él irányát, így általában nem fogásváltás történik, csak mondjuk prímből tercbe fordul a kéz)



Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (5990)
Simplex-CG Creative Commons License 2017.10.05 0 1 5991

Tibor,


1) Szokásos HEMA-s struccpolitika: Megfogalmaztam néhány kritikát, amik miatt nem szeretnék indulni egy versenyen,

erre megkapom, hogy ne kritizáljak, ha nem indultam rajta.

Lehet pont azért fogalmazok meg kritikát, mert bízom benne, hogy az emberek egy része

megfogadja, és megpróbál pl kevésbé balesetveszélyesen vívni, ergo nekem is több kedvem lesz versenyezni,
neadjisten pár törékenyebb lánynak is meghozza a kedvét ehhez a szép sporthoz.

 

2) Ha karból vágsz, a dussack meg cutlass is le tud érni (pláne, hogy elég mélyen állunk, meg bele is dőlünk)
De általában a rapírt, a hosszúkardot, meg a szálfegyvert sem szoktam beleállítani a földbe.
(elég nehéz volt levetkőzni a régi rossz szokásokat, de már elég jól megy, lásd 3. pont)

Cutlass esetében (szándékosan nincs kedvem más fegyverekről vitázni, itt elég dokumentáció áll rendelkezésemre ahhoz, hogy ne kelljen) lényeg pont az,
hogy vágáskor a vertikális komponens elsősorban nem a kar lefelé mozgatásából, hanem előredőlésből (csípőhinta) származik.
(amúgy a horizontális is csípőből jön, de az nem releváns földütés szempontjából)

Sokkal jobban tudod kontrollálni a vágásod, ha a karod a testedhez képest folyamatosan stabilizálva van mell/hát/vállban, és testből mozogsz,

mintha a testedhez képest mozgásban lévő karod kéne megállítani elülső deltából (ami lássuk be, nem túl nagy és erős izom).

Érdemes megfigyelni az alábbi képeken a vágások végállapotában a mell, váll, láb, csípő pozícióját a guardokhoz képest (ahol egyenesen áll a fickó)
A kar nem nagyon mozdult (első körben merev karral gyakorolnám, és ha már megy, lehet játszani azzal, hogy pontosan mit csinál a kar,
itt nem elég a terjedelem ennek kifejtésére, lásd 3. pont), a törzshöz képest továbbra is előre van nyújtva. A törzs viszont már lefelé néz.


http://freepages.genealogy.rootsweb.ancestry.com/~pbtyc/B_S_M/Images/303_Sword_Drill.jpg

 

Ergo a vágás kezdő és végállapota hasonló, mint "karból" vágáskor, viszont a test pozíciója más.

Nehéz fegyvereknél nekem ez vált be. Akkor jöttem rá, mikor egy kétkezes bárddal alkar-vastagságú ágakat vágtam ketté szálirányra merőlegesen.
Egyszerűen tépte az elülső deltát a lezuhanó bárd, és a random felületű fában elmászott a penge oldalra (struktúra hiánya, ugye), ha karból próbáltam odasuhintani.
Ha törzsből dőltem, és kb beleguggoltam a vágásba, egyből vitte.

3) Nesze, akkor építő jellegű kritika: többet kéne gyakorolni a vágástechnikát,

fókuszálva arra, hogy ne lefelé/oldalra, hanem elsősorban előre mozogjon a kar (kb mintha szúrnál).
Így stresszhelyzetben javul a kontroll, és nem koccolja le a kard a padlót.
 
Most a videón elég randomnak tűnik a vágásmechanika, néha jó, néha nem (ezért fontos a konzisztencia tesztvágásnál,

nem lehet megállni, ha egyszer épp sikerül). Meg kéne nézni, hogy amikor jó, mitől lesz jó, és arra fókuszálni gyakorlásnál.
A külső-felső oldalról indított vágások általában jobb minőségűek, én azokkal kezdeném, és ha ott már megvan a logika, átültethető a többi irányra.


Egy ilyen hiba éles karddal már tesztvágás közben is életveszélyes lehet, mert ha a cél eltéríti a kardot,

és nem tudod megállítani a pengét, belevághatsz a lábadba (anno volt egy kép pont ilyen balesetről,

nem kevés öltés lett a vége, és gladiussal követte el az illető, ami mégcsak nem is hosszú).

Ezért van az longpointon, hogy a mozgó célra (ergo stresszhelyzetben) történő

vágás csak az alapszámok után van. Különben elég sok baleset lenne.
Álló cél ellen "könnyű" vágni, mert fókuszálhatsz, mozgó cél ellen látszik, hogy még az amúgy

elég jó vágók is szétesnek picit.

4) Nem erős feltétlen találatokat akarunk pontozni, tőlem megérinteni is elég a másikat vágással, ha nem pattan el a plüsi a célról, jár a 10 pont.

Legalábbis, ha elhisszük, hogy bele tudott volna menni a test, és nem valami hülye,instabil állásból hozta össze, és nem csak véletlen épp hozzáért a másikhoz.
De sajnos nem hiszek a szubjektív bíráskodásban, így elvárunk valami minimális erőt, és mérjük a rebound-ot mellette.

A maximális erő mérése még kérdéses, lásd a törékeny lányok problémája.
Persze érhet "agyonverni" a másikat (már amennyire ezt egy plüss cutlass engedi),
és célravezető is, hiszen ha egy erős találat kizökkenti, lehetőséged van ráduplázni egy magasabb

pontértékű találattal (pl kar-fej, vagy egy erős, de rossz struktúrájú találat, majd egy jobb minőségű vágás).

De így hátrányba szorulnak (esetleg elrettennek) a törékenyebb, madárcsontúbb vívók, ami ugyan reális, de

nem biztos, hogy jó dolog.

A szúrásnál épp gondban vagyok, kéne némi "gyűrődési zóna", hogy egyrészt ne törj vele bordát, másrészt
pedig azért, hogy elkerüljük a merev gyakorlófegyveres stop-thrust anomáliát (elkerülöd az utánütést, mivel a

szúrás megállítja az ellenfelet, ahelyett, hogy keresztülmenne rajta).
Illetve hogy pontozásban ne járjon tus azért, ha éppen csak megérintesz valakit.
Emellett van egy új fejlesztésem, ami a szúrás 40/60 szabályát próbálja majd kicsit jobban tudatosítani
(nehezebb lesz "kihúzni" a fegyvert)

Előzmény: Szebényi Tibor (5989)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2017.10.05 -1 0 5990

Milyen forrásmegjelölésre lenne még szükséged? Ott a 2012-es cikk.

Vagy valami ilyesmire: pl. Brugge Városi Levéltár MS 1817/9055? Tudsz-e latinul, flamandul, Mittelhochdeutsch-ul stb., hogy el tudnád olvasni, összevetni Matt fordításával?

"A franko-belga az nem Fechtschule szerintem..."
Igazad van. Ez egy igen lényeges szempont.

Fechtshule:
"Iskolán kívül szerintem elfogadható annak tiltása, egyszerűen vadidegen, egymást nem feltétlen kedvelő emberek között nem működik a dolog." (Pl. Marxbrüder vs Federfechter)

0 szúrás.

Belga vívócéhek:
"The fencing guilds typically met each Sunday to fence, and held regular competitions with various weapons. This typically consisted of "prize-playing", in which one fencer put up a prize (typically a tin or pewter vessel of a certain value) and defended it against the other members of the guild. Once per year, the guild held a special fencing tournament in which all the guild brothers were
required to "play for the kingship." The winner of this tournament was awarded the title of "King of the Guild", and enjoyed great prestige and special privileges for the remainder of the year."

"The Franco-Belgian guild rules are the most detailed set of rules that have been documented to date."

Írtad: "A mondandóm arról szólt, hogy az egész bizonyos, hogy az iskolán belül volt szúrás."

A francia-belga vívócéhek szabályzatai alapján elmondható: egy adott iskolán belüli versenyeken sem volt szúrás.

Ui.:
Ha még ez sem lenne elég, akkor a HEMAA FB-oldalán rendszeresen posztol Matt Galas. Keresd meg.

Ui. 2.:
Exclusive Interview with Matt Galas (2006)

http://www.ghfs.se/forumet/index.php?topic=23020.0

Elég sok infó található a kezdetekről, milyen előadásokat tartott.

"Last year I lectured on the subject of Belgian fencing guilds in  general. This year I intend to present a detailed presentation on the rules  used in the yearly longsword tournaments. I'll present sets of rules from  1606, 1618, and 1753. I may also present the rules for a rapier tournament  held in 1716." Tehát 2005-ben, meg 2006-ban is tartott erről előadás, valószínűleg Dijonban.

Előzmény: Simplex-CG (5984)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2017.10.05 0 0 5989

"De tudod mit? Majd énis jól befikázok mindenkit,"

 

Az rendben is volna, a probléma abból fakad, hogy te már most is befikázol mindenkit. :D

 

Persze, hogy emlékszem, mikről beszéltünk, és dicséretes, hogy saját versenyt szervezel, de akkor sem jártál más nyílt versenyén. Ha csinálsz egy fasza nyílt versenyt, ahol szépen, technikásan vív mindenki, senki nem vág bele a földbe (mondjuk a cutlass úgysem ér le a földig :) ), és a bírók gyakorlatban is jól tudják pontozni az erős találatokat, akkor azt mondom, igen, ez a rendszer ebből a szempontból jobb.

 

Addig viszont az nem építő jellegű kritika, hogy a szablyaharc rendszere klopfolás és a kontroll teljes hiánya.

 

Ez milyen? Itt azt hiszem, teljes kontroll volt: (14:02-től és 17:45-től jövök)

https://www.youtube.com/watch?v=PLuRDBp5tao&t=1089s

Előzmény: Simplex-CG (5988)
Simplex-CG Creative Commons License 2017.10.05 0 1 5988

Tibor,

 

Akkor hogyan jellemeznéd a padlóba vágást? Kiváló korhű technika? :)
Szerinted mi okozza a jelenséget?

A mély állás vs fejvágás témát nem teljesen értem. Ha az ember eleve alacsony, és mélyen áll, és előre rakja a fejét,

akkor annak pont az lenne a lényege, hogy invitálja a másikat fejvágásra (és mivel 90%-ban fejvágás jön, 

kidolgozhatsz ellene valami jó technikát), mert minden más sokkal messzebb van. Plusz a dőlés és a mély állás miatt testből

meglepően gyors elmozgásokat lehet csinálni csípőből (ami a fejed vonalában már métereket jelent).

 

A nyílt versenyes témával kapcsolatban nem érzem jogosnak a kritikát.


Speciel ha rémlik, nemrég facebookon épp neked pedzegettem, hogy bár abszolút nem a profilunk,

jobb híán lenne igény fémszablyás versenyre a részünkről.

Illetve korábban a HEMA csopiban tartottam igényfelmérést cutlass-es versenyről is, amit, mivel láttam rá igényt,
azóta is kitartóan szervezek, nem kevés pénzt, időt, és kutatást beleölve az előkészületekbe.


Ez jelenleg ott tart, hogy van 20db vívómaszkunk, illetve úgy 12db cutlassünk, és teszteljük, hogyan lehet moddolni a dolgokat,

hogy szájízünknek megfelelő legyen a történet, biztonság szempontjából (ha tud valaki jó budget nyakvédő megoldást, az szóljon).
Illetve balanszolgatjuk a szabályrendszert.

De tudod mit? Majd énis jól befikázok mindenkit, aki nem jön el rá, mert nem kedvel, vagy mert mert abszolút nem ez a fegyver a profilja,

vagy mert nem tetszik neki, hogy a pattogós vágásaira folyamatosan 1 pontot kap (10 helyett) a struktúra hiánya miatt,

esetleg csak nincs kedve ezek mellett 100-200 kilómétereket utazni :)

Előzmény: Szebényi Tibor (5987)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!