Keresés

Részletes keresés

pintjano Creative Commons License 2014.11.23 0 0 17781

Fal mellé ültetett szőlőről előszőr Prohászka könyvében olvastam. Azóta próbálkozom vele, több kevesebb sikerrel, mert ahol jó lenne--déli oldal-- ott széles betonjárda van s csak az mellé ültethettem. Ezek már -ezen az oldalon- közel vagy több mint 20 évesek. Sorban: Bianka, vamilyen muskotály (talán sárga...), Pölöskei muskotály, piros Saszla, Merlot, Oportó.

Már a falra van felfuttatva  a nagyobb része- teljesen permetezés nélkül-- ott minden évben tökéletes, lenn sokszor megbetegedik. Idén viszont az Oportó még a falon is teljesen megbetegedett (lisztharmat vitte el)

 A beton "utálatos jószág", mert magába szivja a vizet, s ha kisüt a nap, akkor nyomja mit a "süket az ajtót" a párát. igy előfordul, hogy még rosszabb itt mint máshol- idén is ez történt.

 

Máshol irtam, hogy annak a hosszú nevű alanyszőlőnek -amelyben benne van Saszla is-- van termése. No ebből két éve a fal tövébe- Nagyecséren (nem igazán szőlő termő terület... bár feledeztünk néhány alanyszőlőt a fákon)-- ahol sajnos szintén  széles betonjárda van a repedéseket kibővitve ültettem magról. Egy kelt ki, az 2 éves, a többi nem. Nyáron pótoltam a cserépbe itthon ületett ugyanerről a magról kelt szőlővel... Összel láttam élnek.

 

A lényeg a fentiekre gondolva, milyen jobb, fonomabb szőlőt ajánlanátok oda, az utálatos beton miatt?  Oportóról nem mondok le, de azt majd a készülő melléképület faltövébe teszem.  A fekete öntéstalaj van, onnan származó vizminta szerint  7 PH. Feltörni  odábbvinni  a betont nem fogom ebben a korban...

conegliano Creative Commons License 2014.11.22 0 0 17780

 Nagykárolyban vettem egy oltványkereskedőtől,az ára 7 lei kb 500 ft/db.De ha jársz  erdélyben akkor hivatalos helyről is vásárolhatsz . /Feteasca neagra / románul

A google keresőbe ezt ird be:

 "  vita de vie butasi struguri "

És itt mindent megtalálsz a szőlő oltványokról .

 

Előzmény: Viti85 (17778)
barkócza Creative Commons License 2014.11.22 0 0 17779

A Te borod a Mirna Bácska? :)

Előzmény: temerini (17777)
Viti85 Creative Commons License 2014.11.22 0 0 17778

Szia!

A segítségedet szeretném kérni, szeretnék telepíteni én is Fekete Leánykát, honnan tudok rendelni oltványt romániából?

Nagyon érdekelnek a magyar fajták.

Előzmény: conegliano (17754)
temerini Creative Commons License 2014.11.22 0 0 17777

Négyszáz éves tőke van Szlovéniában, fajtája modra kavčina avagy žametna črnina.Ebből készítik a cviček vörösbort.

http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Zanimljivosti/310832/Najstarija-vinova-loza-na-svetu-raste-u-Mariboru

budai2 Creative Commons License 2014.11.22 0 0 17776

Kellő óvatosság, körültekintés és a veszélyek tudatosulása a reménybeli hasznosítás során.

Ennyit szerettem volna  elérni, természetesen nem a tudományos ismeretszerzés bénítását.

Hidd el, nem felesleges az óvatosság. Dolgoztam emberekkel tanárként, gazdálkodó cég első számú vezetőjeként és huszadik beosztott segéderőként mikor diák voltam. Tudom, miért szólaltam meg. Normális ember nem tudja elképzelni az öncélú gonoszságot. Én sem tudtam, amig sok példájával nem találkoztam.

Amit találtál, nagy érték. Nagyon kell rá vigyázni.

Előzmény: BZoltan (17775)
BZoltan Creative Commons License 2014.11.22 0 0 17775

Ha a romboló emberektől való félelem a sarokba szorít, ha a kártékonyság tétlenségre kényszerít akkor már el is veszítettünk mindent.

 

Ezzel a tőkével egyelőre az a feladat, hogy beazonosítsuk a fajtáját, kikutassuk a múltját. Ha mindent tudunk róla, akkor mindent megteszek azért, hogy a megfelelő tiszteletet megkapják a gazdái. Egyáltalán nincsen kizárva, hogy nemcsak a Somló, hanem az egész ország egyik legrégebbi tőkéjéről van szó... Ha 1904-ben már mint nagyon régi tőkét tartották számon, akkor jó esélyel mrá akkor is megvolt száz éves. Mert akkoriban azért nem volt olyan eszement ritkaság az 50-80 éves tőke... ugyanis jellemzően ilyen korú szőlők voltak a jobb ültetvényeken.

Előzmény: budai2 (17774)
budai2 Creative Commons License 2014.11.22 0 0 17774

Egy ilyen szőlőtőke valóban lehetNE turisztikai látványosság, valóban lehetNE pénzbevételi forrás a vesszők értékesítésével, és valóban nagy érték nemcsak a szakmailag hozzáértők számára, hanem a nemzeti multunkat megbecsülő laikusok számára is. (mondjuk számomra is).
De szerintem ebben a vandálokkal alaposan ellátott világban igencsak nagy felelőtlenség lenne amatőr lelkesedéssel, kellő biztonsági intézkedések nélkül akár csak nyílvánosságra hozni a tőke pontos helyét. Nemcsak hozzátok hasonló alkotásra szocializált emberekből áll a világ. Jó néhány rombolásban, öncélú pusztításban  örömét lelő ember is él közöttünk. Akár tetszik ez nekünk, akár nem, ez olyan realitás, amivel számolni kell.

Előzmény: BZoltan (17771)
BZoltan Creative Commons License 2014.11.22 0 0 17773

Hát igen, a felmenőinknek tartozunk ennyivel... ahogy nem kevésbé a gyerekeinknek, unokáinknak.

Előzmény: conegliano (17772)
conegliano Creative Commons License 2014.11.22 0 0 17772

Szörnyű ,hogy így tűnik el az érték ,valakinek csak venyige vagy csak fekete szőlő, vagy sárga szőlő .Aki még ért hozzá ebben az országban az írja le ,fotózza le mert nem tudni milyen értéktelen világ közeleg. Sajnos ez van.Tartozunk ennyivel a felmenőinknek hogy megőrizzük azt amit ők keservesen megteremtettek nekünk !

Előzmény: BZoltan (17771)
BZoltan Creative Commons License 2014.11.22 0 0 17771

A vicces az az, hogy az Ili néni és Árpi bácsi akiké ez a matuzsálem azt sem tudták, hogy mi az a Rózsamál, ők csak rozsamárinak hívták a szőlőt... innen gomboltuk vissza a kabátot a Rózsamáli dűlőre.

 

Azért veszem komolyan a témát, mert erősen lehetséges, hogy a képen a Somló-hegy legöregebb tőkéje látható. Szerencsésebb helyeken ez turistalátványosság és többezer forintért árulják az oltványait a látogatóknak kis cserépben, meg bort neveznek el róla. Elzarándokolnak hozzá és körültáncolják... Nálunk meg senki nem tud róla és senkit nem is érdekel :( Kivéve párunkat akik adnak az ilyen ősi értékekre.

Előzmény: pintjano (17770)
pintjano Creative Commons License 2014.11.21 0 0 17770

"A tőkéről annyit tudunk, hogy a mostani gazdájának a nagyszülei idejében (1904) is mint matuzsálemként volt tisztelve és már ők is úgy hívták, hogy rózsamáli. Ránézésre simán lehet akár 200 vagy 300 éves a tőke. Egy tízéves gyerek derekával felér a tőke vastagsága és a két karja is olyan vastagok mint a combom."

 

Hogy miféle szőlő ez arra én is kiváncsi lennék... ilyen vastagot és erőset mostanáig csak dierettermőből tudtam-tudok- elképzelni. Vagy egy fehér Delewár tőkém, az ÉNY-i fal tövében, kb 20 éves és karvastagságú, de nemesből, s ilyen idős??

Bizányára nem vagyok ebben tájékozott, de kiváncsi igen..

Találtam egyet,megcáfolva magam... http://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%96reg_sz%C5%91l%C5%91#mediaviewer/File:House_of_the_oldest_grapevine_in_the_world_%28Hi%C5%A1a_stare_trte%29_in_Maribor.jpg

S messze nem olyan vastag, mint a fenti s sokkal délebbre van...

Az pedig, hogy ki minek nevez egy szőlőt, az sokszor nosztalgia..szeretné, ha az lenne.

 

Komolyabbra forditva a szót. Látom vannak, itt akik jártasak, a fajtameghatározásban... Van néhány, ami "véletlenül" került hozzám (egyfélét vettem és közé keveredett bizonyára)... Nyár vége felé lefényképezem, és elküldöm a képet.

Kösz előre is: PJ

Előzmény: BZoltan (17732)
BZoltan Creative Commons License 2014.11.21 0 0 17769

és szerintem az a királyszőlő amivel fotózták a borászt.

Előzmény: conegliano (17768)
conegliano Creative Commons License 2014.11.21 0 0 17768

Itt a érsekség főborásza bemutatja  az erdélyi karikást és a misebort

BZoltan Creative Commons License 2014.11.21 0 0 17767

Megtaláltam a telefonszámát a mesternek. Most beszéltem vele. Elküldöm neki is azt a pár képet amim van.

 

Azt mondta, hogy Rózsamálon 1903-ban ültették újra a dőlőt és lehet, hogy jópár régi helyi fajta ekkor eltűnt onnan. De majd meglátjuk. Köszi a segítséget.

Előzmény: conegliano (17760)
conegliano Creative Commons License 2014.11.21 0 0 17766

Csak simán az a neve saperávi, ez az eredeti  gruz szőlő mert sztálin idejében telepitették be kárpátaljára .

Előzmény: bajnár (17765)
bajnár Creative Commons License 2014.11.21 0 0 17765

Sötét színű, sűrű, elég vaskos tanninkészlettel és jó savval bír. Január végén megyek Grúziába, azután biztosan többet tudok majd. 

Hudák Istvánnak hívják a termelőjét. Nem Saperavi Severnyt ültettél véletlenül? Csak mert csupa nemesítések között írtál róla.

Előzmény: conegliano (17764)
conegliano Creative Commons License 2014.11.21 0 0 17764

És milyen volt a saperávi bor?Erről nincs valami leírásod mert ültetem ebből  fajtából.

Előzmény: bajnár (17763)
bajnár Creative Commons License 2014.11.21 0 0 17763

Saperavit nemrég telípített valaki Mecseknádasdon, azt kóstoltam meg pár grúzt.

A Golubokot nem ismerem, Alibernetről hallottam csak, Dunajt asszem ültetett korábban a pécsi kutató is, de ha jól tudom többek ezt is kigyepálták. Az újkori nemesítések nem annyira az én asztalom...

Előzmény: conegliano (17759)
BZoltan Creative Commons License 2014.11.21 0 0 17762

Jóvammá, tényleg jó fej vagy hogy segíteni akarsz.. de attól még már megbocsáss, de nettó fasság, hogy ez a szőlő a legminimálisabb eséllyel lenne csomorika. Nyet! Ziher, hogy nem az. Nonszensz. Nem tudom, hogy miből jött neked a csomorika. Biztos baranyai gyerekként mindenhol csomorikát látsz :)

 

Amiket egyezéseket adtál azok nem egyezések, amiket a királyszőlőre felsoroltál mint tulajdonság az egy kivételével mind stimmel.. az az egy pedig még a királyszőlőre sem stimmel.

A kontaktokkal éltem...Jahnke Gizella telefonja nincs bekapcsolva, emilre nem válaszol. A kolléga tanácsát megfogadom és elkezdem fotózni minden állapotban a tőkét.

Marhára nem vágom a témát, tényleg egy ampelográfiai dilettáns vagyok, de hogy ez a szőlő _NEM_ csomorika azt még én is meg tudom állapítani.

Előzmény: bajnár (17761)
bajnár Creative Commons License 2014.11.21 0 0 17761

Tekintélyelv? Bazd meg, már megbocsáss! Igyekeztem segíteni, elmagyaráztam az egyezéseket, adtam címeket, felajánlottam olyasmit is, amivel nem éltél, de ha te ennyire vágod a témát, hajrá, többet nem akadályozlak...

Előzmény: BZoltan (17758)
conegliano Creative Commons License 2014.11.21 0 0 17760

Tóth Csaba főborász el mondja a rózsamáli történetétés az erélyi karikást , a filmben  19.21 -től

http://nava.hu/id/1760826/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

conegliano Creative Commons License 2014.11.21 0 0 17759

Ismered-e  a Saparavi ,Golubok,Alibernet ,Dunaj szőlőfajtákat?

Előzmény: bajnár (17749)
BZoltan Creative Commons License 2014.11.21 0 0 17758

Most nem azért Zoli, én nagyon tisztelem a tudásodat... de vaze azon a képen _NEM_ tompaszögű a csúcsa a királyszőlő levelének... és az én fotómón szereplő levélnek annyi köze van a csomorika leveléhez mint egy elefént  füléhez. Nem tekintélyelv alapján kell egy szőlő fajtáját eldönteni. Ha két fajta levele még csak távolról, félhomályban sem hasonlít akkor ugye azt te is kizárnád...
De nyomozok, meg fotózok tovább..aztán majdcsak lesz valami.

Előzmény: bajnár (17756)
conegliano Creative Commons License 2014.11.21 0 0 17757
Előzmény: conegliano (17755)
bajnár Creative Commons License 2014.11.21 0 0 17756

Ha kizárod, hát kizárod, a te dolgod. Mondjuk én előtte azért kicsit elmerülnék az ampelometria működésében...

Előzmény: BZoltan (17752)
conegliano Creative Commons License 2014.11.21 0 0 17755

Megpróbálom megkérdezni .

 

Előzmény: BZoltan (17753)
conegliano Creative Commons License 2014.11.21 0 0 17754

Feteasca Neagra /Fekete leányka/oltvány erdélyből

BZoltan Creative Commons License 2014.11.21 0 0 17753

Ha tudsz hozzá telefonszámot vagy email címet azt nagyon megköszönném

Előzmény: conegliano (17750)
BZoltan Creative Commons License 2014.11.21 0 0 17752

Te, figyusz :) ugyanazt a két képet nézzük?

 

Az én képem _NEM_ bőrszerű, ellentétben a csomorikával ami a képen is és nálunk is barázdásan bőrös. A levelek pont annyira ötosztatúak mint az szbki oldalán látható kirélyszőlő képen. Ott is van olyan levél aminek a két váll osztata mély és van olyan ami nem.

 

A tompaszög ugye szerinted is az ami 90-180 fok? Az szbk oldalon levő királyszőlő képen a bal felső levél csúcsa szerinted megvan 90-fok. Nincs... 60-70 fok körül van. Az attól jobbra kettővel levő csúcsa milyen is? Cirka 90 fok.

 

Az lehet, hogy mindennek ellenére nem királyszőlő... de hogy _NEM_ csomorika az olyan hótziher mint ahogy itt ülök. Mondom, hogy van csomorikánk... nem az. Biztos, hogy nem az.  Egy közismert csomorikát nem hívnak 110 éven át rózsamálinak... de lisztest em amiből hektárszám volt abban az időben ugyanazon a hegyen.

Előzmény: bajnár (17746)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!