Keresés

Részletes keresés

hal65 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88589

60 literes a főzőm, és kb 6 főzést bírt ki egy palack.

Előzmény: Hurkafej (88587)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88588

A gázpalack csapjára gondoltam, itthon a disznóvágáson reduktorok nélkül csináljuk.

Előzmény: Kezdőcefrész (88583)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88587

Így tapasztalatra voltam kíváncsi, mert a zsámolyra is az a 30mBar van írva amit a reduktorok is tudnak. Mondjuk nem teljesen értem, mert a zsámolyra az van írva, hogy 380g/h a fogyasztása, míg a reduktor elvileg 1.2kg/h-t is át tud engedni. Reduktor nélkül egy főzés mennyi gázt emésztett fel, vagy nem mértétek tömegre?

Előzmény: hal65 (88585)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88586

Látogass el ide....

http://www.halfozok.com/

Előzmény: Kezdőcefrész (88584)
hal65 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88585

A "sima" reduktorok, nem fogják ellátni az 5,5KW-os gázzsámolyod, megfelelő mennyiségű gázzal.

Talán egy állítható reduktortól várható el ekkora gázátömlés.

De hogy ez melyik, azt nem tudom. Én régen reduktor nélkül főztem, aztán "átállítottam" a zsámolyt földgázra, mert elegem lett abból hogy mindig akkor fogyott ki, mikor megcseppent az alszesz :)

(2 palackom volt)

Előzmény: Hurkafej (88582)
Kezdőcefrész Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88584

Nem tudom már, hogy ki is írta, hogy készít főzőberendezéseket...

 

Mivel úgynéz ki, hogy tartósan van gyümölcs minden évben beruháznék egy főzőre, de a gyári főzők nagyon drágák, szépek meg jók persze, de drágák...

 

Mennyiből lehetne kihozni egyet házi készítéssel? Vagyis aki készít ilyeneket mennyiért vágna hozzám egy főzőt?

Kezdőcefrész Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88583

Szerintem a fúvókákhoz ne nyúlj. Nekem majdnem sikerült egyszer egy gázbojlert felrobbantani fúvóka mahinálással... Robbant is, de szerencsére nem akkorát, hogy kár keletkezzen. Azt azonban megtanultam, hogy nem nyúlok olyasmihez amihez nem értek, főleg ha robbanni is képes...

Előzmény: Hurkafej (88582)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88582

Lenne kérdéesm PB gázt használókhoz. Ha veszek egy 5.5kW-os gázzsámolyt, hozzá csövet és reduktort akkkor mindegy mennyire nyitom ki a palackon a csapot, mert a nyomás ugyanaúgy 30mBar lesz, nem? Vagy a fúvúkával ezalá a nyomás alá is tudom szabályozni? Talán 1.2kg/h gázt szállít reduktorral, ha jól értelezem, ami talán több mint nekünk kell, nem?

Hurkafej Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88581

Azt a részt nemnagyon értem, hogy az üste helyezett köveket/csempét miért öntsem fel vízzel mikor utána úgyis összekeveredik a cefrével? Meg így már a kavaró kilőve.

Amúgy az alszesz lefőzést tervezem majd később fával, finomítani pedig gázzal.

Előzmény: Feriba51 (88569)
obsitos3 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88580

Ha jól itéled meg,és nem savas hanem ecetes,akkor max borecet lesz belőle.

Előzmény: tomii944 (88579)
tomii944 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88579

Üdv!

 

A következő problémám van. A tavalyi évben csemegeszőlőből bor beecetesedett. Leszűrés után borkénnel javítottunk rajta, de továbbra is savanyú íze lett a bornak, nem tudtunk javítani rajta. Ebben szeretném a segítségeteket kérni, hogy ebből még pálinka készíthető? Ha igen, még így 1 év után is?

 

Előre is köszönöm válaszaitokat.

Viktormanufaktura Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88578

Üdv! Azért főzzünk kétszer a kisüsti módszerben,hogy az

 

első: főzés során, melynek célja: a cefréből (víz+alkohol /3-8°/ folyadékelegyből) az illó és nem illó anyagok külön választása, az összes alkohol kinyerése elgőzölögtetés, majd kondenzáció révén.

 

második: főzés (finomítás) célja: - az alkoholkoncentráció növelése - párlatrészek szétválasztása, hogy kívánt zamatú és minőségű pálinkát kapjunk

Előzmény: tanca1 (88571)
sogi01 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88577

             vf1 linkgyüjteménye 

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (88552)
norris53 Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88576

És itt mindent megtalálsz !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! >ERRE AZ OLDALRA

Előzmény: tanca1 (88571)
norris53 Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88575

Duplafalú főzővel is -sőt azzal igazán nem 50% ig hanem 0 % ig is le lehet menni - akkor is ha víz a hőközlő !

-Víz esetén > egy biztonsági szelep tartja nyomva avizet - hogy 100C°fölé mehessen !

 Ha megfelelő a fűtés intenzitása akkor cefréből az alszesz 2- 2,5 óra alatt le jön - bármekkora a főződ 5 literes  vagy 500 literes -akkor is !

Atöbbit -
PÁLINKAFŐZŐ KÉSZÍTÉSE OTTHON - megtalálod

Előzmény: tanca1 (88571)
szilvakukc Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88574

Remélem érthetően fogalmaztam :)

 

Hát....izé.:DD

Előzmény: tanca1 (88571)
Tanyasi-1 Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88573

:-))))

Előzmény: snapszmester (88544)
szilvakukc Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88572

Egy kis kihagyás után visszatérve, örülök, hogy ugyanolyan hülyeségeket tudtok kérdezni. Ha van ph mérőd, akkor annyit tegyél bele, amennyi leviszi az elvárt szintre. Pont. Tavaly ennyi vitte le, idén emennyi, jövőre tán semennyi.

Előzmény: Blood Prince (88561)
tanca1 Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88571

Szép jó estét kívánok!

 

Lenne pár kérdésem, megköszönném ha válaszolna nekem Valaki. Egy kedves ismerősömnek van egy bolti főzője, ami szerintem nem működik megfelelően. Sajnos nem tudom -persze neki nem mondtam- hogy Ő a hibás vagy a berendezés!? :)

 

1. Alszesz lefőzésekor miért van az, hogy csak 50fokosig tudja engedni, utána már nem jön semmi? Gondoltam arra, hogy talán a dupla falu zárt köpeny vízzel van feltöltve (olaj jobb lenne a forráspont miatt?) v. esetleg a rossz aláfűtési technika az oka. De ezek csak találgatások. Mi lehet a baj?

 

2. A kémiájára lennék kíváncsi: ugyan azon ismerősöm lefőzte a cseresznyecefrét, 60l cefréből -2egység napfénnyel- 5l 51fokos alszesze lett. Sajnos nem tudtam neki elmagyarázni tudományosan, hogy miért kell visszahigítania és újra átfinomítani még 1X. Szerintem át kell, szerinte felesleges. Abban sem tudtunk zöld ágra vergődni, hogy miért engedné az alszeszt végig (persze ha tudta volna), aztán higítás után újrafinomítani majd elválasztani, ha ezt megteheti egy lépcsőben is, úgy hogy csak 50fokosig engedi az első lépcsőben.

 

Remélem érthetően fogalmaztam :)

 

További szép estét, jó nedűt!

 

Üdv, tanca

 

 

buga1 Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88570

Ez azt jelenti, hogy Te így fűtöd a szimplafalú üstöt keverő nélkül? Nem is rossz ötlet... És mennyiben segít az, hogy kovácsolt üstöd van? Ha nem olyan volna, leégne? Mi értelme van a lapos köveket felönteni vízzel? Ha felöntöd az üstöt a cefrével, úgyis összekeveredik, vagy nem?

Előzmény: Feriba51 (88569)
Feriba51 Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88569

Szia Hurkafej!

 

Tehát fával, szimplafalut.

Néhány javaslat:

- Az üst alá egy katlant, akár szimpla lemezből is. ennek van egy ajtaja, egy kivezető kéménye, és egy levegőszabályozója.

 A levegőszabályozó egy kis nyílás, ami által a tűz alá (egy rostély alá) kerül a levegő. Minden jól zár és így tudod szabályozni a tűz erősségét.

- Az üst és a rostély között legalább 25-30 cm legyen- Az üst alját, belül néhány lapos kővel "kicsempézed". Ezekre a "csempékre" a felöntés előtt annyi vizet öntesz, amennyi ellepi. Ez a belső hőelosztó.

Így a rendszered nem vízfürdős, nem olajfürdős, hanem légfürdős lesz. Nem csak az üstöt melegíted, hanem az üst alatti levegőt.

Menet közben rájössz még sok mindenre.

Nekem még nem kozmált le soha, igaz kovácsolt réz üstöm van.

Jó nedűt!!!

 

Előzmény: Hurkafej (88545)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88568

És ha a kavaró felfogatásnál valami csukló szerűséget használnánk, mint ami a krova készletben van? Amúgy akkor a páracső kivezetését jobb lehet eltolni, és a közepet meghagyni egy későbbi keverőnek?

 

A függőleges páracsövet 22-re tervezem, míg a hűtőt 15 re. A "vízszintes" páracsőnek szerintetek jó a 22? Mert akkor abból veszek 2m-t, így kiadja. A függőleges tetejére tennénk egy T elosztót, aminek a tetejét parafával dugóznám mint a halfozok.hu-n van, az elosztásból a szűkítés 15 vagy 18 lenne, utána egy hollanderrel vissza 22-re, hogy a szűk résznél legyen dugulás.

Előzmény: rézműves1 (88567)
rézműves1 Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88567

...ha duplafalúba teszed a keverőt, így is lehet rögzíteni...

 

............

 

......ferde tengely, nem ér le az aljára...

Előzmény: Hurkafej (88564)
liptiki Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88566

Miklós, küldtem ma délelőtt egy e-mailt, tudnál rá küldeni választ?
Előre is köszönöm.

Előzmény: Miklós1 (88565)
Miklós1 Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88565

A 80%-os foszforsavból ugyanannyi kell mint az akkusavból (37% kénsav), a citromsavval még nem vittem le ténylegesn pH3-ig a cefrét, de interpoláció alapján kb. 1kg (1000g) citromsav tudja azt, amit 2dl kénsav. Az árkülönbségeket kiszámoltam a 14767 hsz.ban. Van aki hisz a citromsav ízmegőrző antioxidáns hatásában ezért hordónként tesz 3-4 kanál citromsavat, én nem hiszek. Gondolom emellé még savazni kell, mert a pH ennyitől alig mozdul. 

Nem csinálok átlátszó cukorszirupot, 1kg cukor 0,5l víz.

Előzmény: Hurkafej (88563)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88564

Köszi az infót, majd maholnap kiderül végül melyik edény lesz a befutó. A keverő jó, majd kitalálom az enyém, hogyan lesz, de az ötlet tetszik.

Előzmény: vasbicikli (88551)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88563

Citromsav és foszforsav tapasztalati értékeket is tudsz mondani?

Továbbá érdekelne, hogy a cukrot menni vízben oldjátok fel, hogy túl tömény se legyen, de feleslegesen víz ne is kerüljön a cefrébe?

Előzmény: Miklós1 (88562)
Miklós1 Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88562

Az a tapasztalat, hogy átlagosan 2dl sav kell 100kg szilvához, de van olyan szilva, hogy 4dl kell hozzá, vagy van olyan év, hogy kevesebb kell ugyanahhoz a szilvához.

Az is tapasztalat, hogy ha nem keverjük elég sokáig (2-3 perc) akkor nem viszi le a pH-t a sav, mert épp olyan helyre mértünk a pH mérővel ahová nem jutott el a sav.

Nem írtad, hogy milyen alaposan kevertél, mennyi savat mennyi cefrébe és mi az, hogy "nem nagyon vitte le"? Mennyi volt, mennyi lett? Kalibráltad-e a pH mérőt?

Akik gépesítve dolgozzák fel a cefrét, azok rögtön savaznak, mert így jobban keveredik. A magozógépből ömlik a gyümölcspép, hozzákeverik a savat (és ugyanitt minden egyebet amit akarnak) és a szivattyú viszi a tartályba. Ezt a folyamatot ne tévesszük össze az otthoni gyakorlattal, mert akkor jönnek a végtelen viták, hogy mit kell legelőször belekeverni a cefrébe.

Maradjunk annyiban, hogy ha egy órán belül mindent bele tudunk keverni a cefrébe ( élesztő, pektinbontó, sav) akkor nyugodtak lehetünk. Semmilyen káros baktérium nem szerez előnyt egy óra alatt, felesleges a bekeverés sorrendjén aggódni.

 

Előzmény: Blood Prince (88561)
Blood Prince Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88561

Üdv.

Mik a tapasztalatok, mennyi akkumlátorsavat kell rakni 100l cefréhez??

Én szilvát savaztam, olvastam hogy 100l hez 2dl akkusav de nekem nem nagyon vitte le a Ph-ját, vagy a digitális ph-mérőm csap be...

rézműves1 Creative Commons License 2013.08.24 0 0 88560

...az, hogy az aprítással együtt savaznak (az elején) azt én is egy nagy feldolgozó leírásában olvastam és a magyarázat is logikusnak tűnt...

...eszerint a pépesítéskor benne lévő, káros baktériumok elszaporodását akadályozza a 3-3,2

PH-jú savszint, mert ha igaz, akkor ezek jó része, ezen a szinten elpusztul, vagy a szaporodása lesz gátolt...mert ugye ezek tevékenysége rontaná, az egyébként jó cefre minőségét...

Előzmény: snapszmester (88559)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!