Keresés

Részletes keresés

macokk Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88652

Szimplafalú 30l-es üstben főzve a kb. 22l (pl. alma) cefrét - azért hogy le ne égjen - az ajánlottnál lassabban tüzelek, így kb. 3-3,5 óra után indul csak meg, és vagy 4 órán át tart a lefőzés.

Mennyiben lesz más így az íze (ill. mi a különbség), mint ha gyorsabban főzném?

zsuzska60 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88651

dupla falú a berendezés, ha kell visszacsapó szelep...

a két fal között keletkezik vákuum.

Előzmény: vasbicikli (88650)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88650

Valahogy mégis csak megroggyantották azt a szegény fedőt :)

Egyébként én meg a te verziódat nem értem. Gyors újratöltéstől hogy tud vákuum kialakulni a főzőben? A hűtőn keresztül felszívatva töltöd? (bocs a hülyeségért, de az a vicc jutott eszembe, amikor a nőgyógyász 150 pontot kap a max. 100-ból az autószerelő vizsgán, mert a kipufogón benyúlva csinálja meg a feladatot :))

Előzmény: zsuzska60 (88649)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88649

"Akkor jön létre ilyen, ha a hűtőn keresztül hideg vizet nyomunk a forró üstbe."

 

ez mondjuk elég életszerűtlen :-)

Előzmény: vasbicikli (88647)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88647

"Akkor jön létre ilyen, ha a hűtőn keresztül hideg vizet nyomunk a forró üstbe."

 

Ahh, értem már! A kis egyszerű, "szétszedem-kiborítom" típusú kondérommal eszembe se jutott, milyen rejtett veszélyek leselkednek a leeresztő csapos főzőkre!

Előzmény: Miklós1 (88642)
cefre_86 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88646

Köszi az ajánlást, igazából vadonatújra gondolnék, nem igazán bízok ilyen téren második, harmadik kézből származó dologban, említetted is, hogy pláne ha lakk volt benne, abba azért nem biztos, hogy raknék cefrét, tudom unortodox, de akkor is :)

Előzmény: Hurkafej (88636)
Piszra Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88645

Köszönöm mindenkinek aki válaszolt a kérdésemre.

 

Így utólag azt kell mondjam, nincs gond, csak kicsit megijedtem, hogy nem indult meg az erjedés a hordóban 2 nap után sem. Hideg volt nagyon a turmixolt "anyag". Nem volt még tapasztalatom fagyasztott gyümölcsel.

 

Lehet rosszul gondolkoztam (sőt biztos), de azért nem raktam az élesztőt azonnal, mert úgy voltam vele (pépesítés után nagyon hidegnek éreztem a cefrét), hogy várok egy napot hogy melegedjen, mert normál élesztőm volt itthon csak, nem hidegtűrő.

Egyébként úgy oldottam meg, hogy egy délelőtre kiraktam a hűvös melléképületből a napra, délután vissza a helyére és meg is kapta az élesztőt - ma meg már nagyon szépen forr.

Lesz még egy két fagyasztott gyümölcsöm, reméljük rutinosabb leszek...:-)

 

 

Előzmény: snapszmester (88559)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88644

akkor is létrejöhet, ha gyorsan üríted az üstöt és hamar bele is töltöd a hideg cefrét (mondjuk BL meccs szünete....)

Előzmény: vasbicikli (88639)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88643

majd akkor fogsz meglepődni, ha a 20%-ért kéri a jogdíjat :-)

Előzmény: Miklós1 (88642)
Miklós1 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88642

Jó a megjegyzésed, a fedelet nem a duplafalban lévő szívóerő roppantja meg. Akkor jön létre ilyen, ha a hűtőn keresztül hideg vizet nyomunk a forró üstbe. A javított kiadásban már van erre egy mondat, hamarosan olvasható lesz.

Az egyszeregy linkeléseimnek is rájöttem a hibájára, másik böngészőt használok, amelyik magától hozzáír a link végéhez "20%"-ot. 

 

Előzmény: vasbicikli (88639)
sogi01 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88641

         vf1 linkgyüjteménye 

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (88577)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88640
Előzmény: csipasz56 (88591)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88639

Miklós1: az 1x1-ben a dupla falú főzőknél írod, hogy túlnyomásos víztér esetén visszacsapó szelep kell a köpenyhez, különben lehűléskor behorpadhat. Ez idáig rendben is van, csak azt nem értem, hogy az illusztráló képen a fedél horpadását hogy sikerült öszehozni. Az üst ugye a hűtőn keresztül nyitott, annak a belső terében elvileg soha nem lehetne vákuum, csak a külső köpenyben.

Ha meg direkt bedugja valaki a hűtő kifolyó csövét a fűtés leállításakor (bár miért tenné?), akkkor nem csak a köpenyes főző fedele horpad be, hanem bármelyiké.

 

vasbicikli Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88638

Én tavaly fél szezonban reduktor nélkül használtam a PB gázos égőfejet. Az égő tűszelepjével szabályoztam a lángot, kis mozdulatra is érzékenyen reagált, és a palack töltöttségi állapotától, hőmérsékletétől függött a beállítás. Kicsit odafigyelős, de simán együtt lehetett élni az állapottal.

Közben került a házhoz egy reduktor, azóta azzal főzök. Még így se használom ki az égőfej max teljesítményét, nem kell teljesen kinyitni a szabályozó szelepet (30 literes a főzőm).

Előzmény: Hurkafej (88582)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88637

Hűtés, szűrés.
A gyakran idézett 1x1 15. oldalán, Pálinkahibák javítása címszó alatt találod.

Áthidaló megoldás, ha sötétben, vagy átlátszatlan pohárból iszod :))))

Előzmény: pista65 (88634)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88636

Esetleg ha valami gyárban van ismerősöd megkérdeztetheted vele, hogy mit csinálnak a hordókkal. Nyomdából a 120-150 litereset úgy 1500ft-ért lehet elhozni ha üresek, de nagy a verseny ám értük, gondolom adják tovább többért. Azthiszem lakk lehetett benne, de nem biztos pl, nekemis van, de még nem használtam.

Előzmény: cefre_86 (88635)
cefre_86 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88635

Sziasztok,

 

120-220 literes cefrés hordónak valót keresek,de csak 6000-9000 ft közötti tartományuakat tudtam kiguglizni, amit bevallok borzasztóan sokallok. Van esetleg valakinek jó tippje honnan lehetne jobb áron beszerezni?

pista65 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88634

Üdv! 

Azt szeretném kérdezni, hogy hogyan lehetne megszüntetni az opálosodást házilag, durvább beavatkozás nélkül?

Tippeket várok! 

Előre is köszönöm!

vasbicikli Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88633

Az utóbbi időben én is próbálgatom az egylépcsős technikát.

Egyébként is akartam írni róla valamikor, de most itt az alkalom, éppen témánál vagyunk.

A szerkezetről már beszámoltam korábban (acél dörzsivel töltött oszlop + kis reflux hűtőspirál), akit érdekel, megtalálja.

Eddigi tapasztalataim alapján (cseresznye, alma, őszibarack, szilva) vannak előnyei és hátrányai is az egyfázisú módszernek, de összességében nem gondolom, hogy teljesen ki fogja szorítani nálam a kétszeri főzést.

A legfőbb potenciális előny ugyebár kézenfekvő: energia és munka megtakarítás.

Az 1x főzés legnagyobb hátrányának azt tartom, hogy még intenzív keverés mellett is sokkal több előpárlatot kell elvenni (legalábbis az én főzőmmel ez a helyzet), nagyon hosszan érződik a karcosság a párlatban (az almánál különösen, a többi nem olyan vészes). Alszesz finomításnál sokkal élesebben meg lehet húzni a határt az elő- és középpárlat között.

Úgyhogy most azt csinálom, hogy egy hosszú EP után veszek egy viszonylag keskeny középpárlatot (kb 40-50 %-ig engedem), ez lesz az 1x főzött pálinka. Az EP-UP-t ezután alszeszként kezelem, és a szokásos módon finomítom. Ebben van egy kis csalás a 2x főzött rovására, mert ugye az aromák javát már kiszedem az első főzés középpárlatával, de ezt nem fogom így csinálni a teljes cefremennyiséggel. Csak egy kisebb részből "lopom" ki ilyen módon a javát, a nagyobb részt hagyományosan finomítom (almából 3 liter 1x és 12 liter 2x-es lett).

A kozmaolaj a másik dolog, ami még ellene szólhatna az 1x főzésnek, de 45-50 % tartományban egyelőre nem volt vele gondom.

A cseresznyét csak egylépcsősen főztem, nincs összehasonlítási alapom, de szerintem, meg a vendégeim szerint is jó lett. Almából van 1x és 2x főzött is, még nagyon frissek, nekem egyelőre az 1x-es tetszik jobban. Szilva-őszi vegyesből is elég jó az 1x-es, de még nincs belőle 2x, úgyhogy az esküdtszék még nem döntött, jelentkezni fogok a további eredményekkel.

Előzmény: tanca1 (88631)
tanca1 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88632

Pontosan ezt mondtam Neki én is.

Az alszeszt (ami egyébként tényleg elég jó), amit főzött válassza ketté. Az egyik felét igya továbbra is így, a másik felét pedig öntse fel és készítse el a kisüstit belőle. Aztán hasonlítsa /segítek benne :))/ össze és megnézzük mi a különbség.

 

Szép estét! Tanca

Előzmény: barkócza (88612)
tanca1 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88631

Kedves Fórumozók!

 

Köszönöm, hogy végül ennyi választ, tanáccsal és magyarázatot kaptam a kérdésemre!

 

Az első kérdésemre kaptam is konkrét választ. Miszerint: valószínűleg a helytelen aláfűtés miatt jött le csak 50fokosig az alszesz utolja. Ok, ezt értem.

 

A másodikra, miszerint miért is kell a kisüsti módon főzött pálinkát kétszer lepárolni, az meg úgy látom bonyolult.Tapasztalás és ízlés kérdése..

 

Akkor tapasztalunk tovább!

 

Jó nedűt!

 

 

Üdv, tanca

Blood Prince Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88630

köszi

Előzmény: jatti1 (88629)
jatti1 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88629

http://snapszmester.uw.hu/ oldalon a "Pálinka főzés részletesen" menü alatt a "Gyakorlati pálinkafőzés pdf" pont.

jatti

Előzmény: Blood Prince (88625)
Feriba51 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88628

Úgy van!!!!

Jó nedűt!!!

Előzmény: barkócza (88627)
barkócza Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88627

Azt azért le kell szögezni, hogy erősítés csak úgy jön létre, ha a párából kicsapunk egy kisebb alkoholtartalmú folyékony fázist (flegmát), ez a deflegmáció. Ehhez pedig hűteni kell. Azaz erősítés hűtés, deflegmáció nélkül nem létezik. Az adott mértékű deflegmációhoz tartozik egy maximális, elméletileg elérhető erősítés, amit persze csak megközelíteni lehet, elérni nem. A hosszú, ferde páracső, tányéros torony, töltött oszlop mind abban segít, hogy minél jobban meg tudjuk közelíteni az elméleti erősítést, de ezek a kegyszerek hűtés nélkül nem erősítenek. Az alap mindig a deflegmáció.

Előzmény: Feriba51 (88626)
Feriba51 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88626

Még annyit, hogy nem kéne leragadni az egymeneteseknél azzal, hogy az megnövelt deflegmációval jön létre. Egyszerű megoldásokkal nem csak a deflegmációt lehet növelni, hanem a rektifikációt is létre lehet hozni. Ilyen például egy hosszú csőben elhelyezett töltet,.....

Jó nedűt mindenkinek

Blood Prince Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88625

Hali.

Én is kíváncsi lennék a témára de a lint amit írtál nem működik.

Hogyan tudom megtalálni másként??

Előzmény: Miklós1 (88618)
hal65 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88624

Na ebből lenne a Titánok harca! :)

Előzmény: Feriba51 (88623)
Feriba51 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88623

Ennél már jobb, ha egyenesen a párbajsegédeidet küldöd el:-))))

Jó nedűt!!!!

 

 

Előzmény: csalitos (88616)
hal65 Creative Commons License 2013.08.25 0 0 88622

Kedves tanca1!

 

Én is becefréztem az idén, 3 hordó (20 literesek) cefrét, tehát "szép mennyiséget". (nekem szép)

Azt hogy milyen lett, nem tudom, mert csak én kóstoltam, és szerintem piszok jó.:)

Kisüsti főzővel, "egylépcsőben" nem szokás főzni.

Az a jellegzetes "kisüsti" ízt, csak és kizárólag a kisüsti módszerrel érhetjük el.

Lehet viszont, mindenféle, közbeiktatott  "varázslatokkal"  (pisztoriusz tányér, vizesrongy a páracsőre, + deflegmátor, mindenféle gányolt, :) finomítótorony, stb) valóban egylépcsőssé alakítani rendszerünket,

A Te kérdésed: "Tehát hogy miért is nem lehet jó minőségő pálinkát készíteni a kisüsti főzővel egy lépcsőben?"

Így feltéve, értelmetlen.Vagy kisüsti, vagy egylépcsős. Most akkor mit is kérdezel?

De ez ettől kicsit bonyolultabb. mint sem hogy itt nekifogjak ezt kifejteni.

Voltak itt már erről viták, nem is szeretném most mind felsorolni.

Ha érdekel a téma, szánd rá az időt, olvass vissza, és tanulj.

 

Előzmény: tanca1 (88610)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!