Keresés

Részletes keresés

kona.king Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88696

pár napja megakartam kérdezni, hogy mi lehet az oka, hogy a dupla faluban kicsit lekapta az őszibarackot. :) úgy kellett ledörzsölni, állítólag trafóolaj van benne, büdös is mikor melegszik.

Előzmény: ebatta (88685)
ebatta Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88695

AJJAJajj ! Most én kezdőként próbálkozzak?

Előzmény: Hurkafej (88693)
ebatta Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88694

emoj! Jó kérdés..én is kezdő vagyok! Én azt olvastam a neten, hogy az alszesz az jöhet úgy ahogy van, majd a második főzésnél kell ezzel foglalkozni...vagy a 82 éves papa mondta azt márnem a várjuk a válaszokat, engem is érdekel!

Előzmény: emojnarode (88691)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88693

Sima fagyálló folyadék egyik tulajdonsága azis, hogy P0 nyomáson is emeli a fagyálló-víz elegy forráspontját, azzal szerintem nem korrodál.

Előzmény: barkócza (88690)
ebatta Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88692

Köszi! Na ez megint vegyészet :)) Valaki ? Oxidációt okoz ez az egyveleg a réééézel?

Előzmény: barkócza (88690)
emojnarode Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88691

Tisztelt hozzáértő fórumozók! Visszaolvasva jó sokat itt a fórumon, sikerűlt az itt leírtak alapján kitünő cefrét készitenem /körte/ . Betartva minden ajánlást, szeretném itthon kifőzni házilag. Mivel kissé kezdő vagyok a szakmában és a főzés folyamatát áttanulmányozva egy dologra lennék kiváncsi, amire sajnos nem találtam itt utalást, nevezetesen, hogy az első főzéskor keletkező rézeleje, jellemző-e a második főzéskor is? Köszönöm a választ és mindenkinek jó pálinkafőzést kivánok.

barkócza Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88690

Olaj helyett alternatíva a sós (vagy inkább kalcium-kloridos) víz. Figyelni kell, hogy nem okoz-e korróziót.

Előzmény: ebatta (88689)
ebatta Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88689

Persze, ez majd a gyakorlati tapasztalat lesz...hőveszteség, hőáramlás , hővezetés ..más-más kőzegben...na ilyen okoskodásokba és tudományos profi mérnöki számításokba nem megyek bele!

Bár aki forgalmazza, készíti, az igazán megtehette volna és írja oda, hogy ez a fajta ez csak olajjal működik...ez meg + 2000 ft me van még hozzá 2 armatúra és ennyivel drágább de jó bele a víz! stb stb stb....

Előzmény: barkócza (88687)
firekiller Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88688

Kedves Feriba!

Annyiban helyesbítem a történetet, hogy a sisakra dél és 16 óra között ült rá valami elefántszerűség:(

Előzmény: Feriba51 (88654)
barkócza Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88687

A hőmérő mindig a saját hőmérsékletét mutatja. Azt már neked kell megoldanod, hogy a hőmérő fölvegye a pára vagy a cefre hőmérsékletét. Innen jön a mérési hiba nagy része.

Előzmény: ebatta (88685)
ebatta Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88686

pedropolis!

Lehet kapni pálinkafőzdés oldalon, 8 ezer pénz + a posta + ...mikorra ér ide! Most akarjuk főzni!!!

(MOL thermol 68-as)

 

Pálmaolaj jó ötletnek tűnik, remélem tescoba lehet kapni !

 

Többiek? Fritu olaj mehet bele?)

 

Igaz a MOL olaj tulajdonságait secc perc alatt megtalálom, (nem veszélyes hulladék) még biztonsági adatlap is van a neten hozzá:))!

De a frituolaj! Na, megint valami méregkeverő (vegyész) tudása kellene:))

Előzmény: pedropolis (88684)
ebatta Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88685

Vasbicikli! Köszi! Köszi ! Köszi! 

 

Jegyzeteket megnézem, (késő van és kint van a garázsba) de kb stimmel minden a diagrammal!

A hőmérőre is gyanakodtam, de tutira az is pontatlan 3-4 fokot! Egyértelmű volt a jelenség..nagyon egybeesett a leállás, duplafal közötti kigőzölgéssel. Adatok, diagramm és a jelenségnek jobban hiszek mint a hőmérőnek.

+ ugye mikor elkezdett forrni a víz a falba, akkor hiába adtam + kakaót, az elment a víz elgőzölögtetésére (ezt feltételezem, mivel nagy hőmennyiség kell ugyi  ilyenkor a víznek.)

 

Így elsőre az olaj tűnik a legegyszerűbb megoldásnak...bár nem emlékszem miért, de olvastam valahol ,hogy a kezdőket óva intik az olajjal való feltöltéstől! Szerintem a legrosszabb ami történhet az, hogy képesek leszünk duplafalu főzővel leégetni a cefrét!!! :))

(legalább meglesz a hét vicce)

 

Jelentkezem  az eredménnyel amint lesz olaj.

 

Gyanakodtam a cefrére is, ugyanis kb 1 hetes volt mikor bejött az a nagy 40 fokos kánikula...az se tett jót neki az tuti, csak még nem tudom mit árthat neki a nagy meleg.

 

(Hogy is van az a mondás...első házat az ellenségednek építed! Az első pálinkádat..... ! ? Ilyen mondás még nincs?

(Kár hogy ajándékozni sem szabad:))

Előzmény: vasbicikli (88681)
pedropolis Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88684
Az olajos duplafalú témához egy kis tapasztalat.
A duplafenekü söröshordómban jódarabig hidraulika olaj volt, gondoltam az is jó.
A felfütés elég hosszadalmas volt, kb. másfél óra. A melegedö olaj viszont nagyon büdös volt, elég jól tágult is a kiegyenlítöbe. Volt, hogy ki is kellett venni belölle, mert kifutott volna.
Nemrég lecseréltem T..CO gazdaságos pálma fritözolajra. Semmi szaga nincs és órákkal hamarabb leföl a cucc. Azt mondja egy mérnök, hogy a trafóolaj sem az igazi erre a célra, inkább a kimondott höközlö olaj. (Mol Thermol)
Majd ha elfáradt a fritu olajam, beszerzek 5liter ebböl a Thermol-ból.
snapszmester Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88683

Szerintem is a hülye okoskodik témánál tartunk.

Előzmény: tanca1 (88679)
pedropolis Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88682
http://www.vasiszemle.t-online.hu/2008/06/balazs.htm
Egy kis olvasnivaló! :)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88681

"78-80 fokon meg kell indulnia"

 

Ez egy közkeletű félreértés.

A tiszta etilalkohol valóban 78 fokon forr, de ez önmagában nem jelent semmit.

Az alkohol-víz elegyre (a cefrét praktikusan ennek vehetjük) más játékszabályok érvényesek, amit ez a diagram szemléltet.

 

A kék görbe a folyadékra, a piros a felette lévő gőzre vonatkozik.

Maradva a te számaidnál, a cefre fölött 93 fokot mértél induláskor. Ez 10 %-os cefrének felel meg (kék görbe), aminek a lehűtött gőze kb 55%-os párlatot eredményez (piros) (valójában kicsit töményebbet, de a deflegmáció témakörébe most ne menjünk bele).

Azt írod, hogy 40 fokos szesznél leáll  a csepegés. Ez nagyjából azt jelenti, hogy a 100 fokos vízfürdő kb. 96 fokig képes felmelegíteni a cefrét, ami megint csak leolvasható a piros görbéről. Ezen nincs mit meglepődni, hiszen a hőátadásnál is van veszteség, meg a párolgás is hűti a cefrét, ez a papírforma. Pont tegnap volt egy hasonló kérdés (tanca1), szintén nyitott vízfürdős rendszerrel 50 %-ig jött le neki az alszesz.

A megoldás vagy olajfürdő, vagy zárt, túlnyomásos vizes rendszer amivel 100 C fölé lehet menni.

Előzmény: ebatta (88670)
tanca1 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88680

Én mára csak és kizárólag egylépcsős technikával készíttetem a pálinkáimat. Nekem ez tetszik. Ezen kár is vitázni, mert kinek a pap, kinek a pap lánya ;)

 

Amit viszont tapasztalok, hogy egylépcsős főzésnél jóval magasabb százalékban adja le a cefre a pálinkákat. A ma hazahozott kajszim pl 120L cefréből-> 19,1 44v/v%. De a körte, alma és cseresznye is ilyet produkált.

Előzmény: vasbicikli (88633)
tanca1 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88679

Kedves szilvakukc!

 

Kedves szilvakukc!

 

Nem szidtam/szidtalak! De! Ha valaki csak azt hajtogatja amit betanult, betanítottak neki, de konkrét választ nem tud adni a kérdésre (tehát hogy miért??), az azt gondolom inkább ne írjon semmit. Tudod/tudja :), nem mindegy hogy az okos hülyéskedik, vagy a ...

 

 

Részemről a kettőnk közötti beszélgetés lezárva. Hál' isten volt aki nem csak okoskodott, hanem konkrét választ próbált adni!

 

További szép estét, jó nedűt!

 

 

Előzmény: szilvakukc (88663)
porgolo Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88678
Nezz szet az aprodon, sokat tudsz sporolni. Ha pesti vagy akkor kinai piac.
Előzmény: Hurkafej (88675)
ebatta Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88677

Olaj a duplafalba??? Hülye ötlet?

ebatta Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88676

Egyébként ok a tanács, csak nincs kuktám + ki kell deríteni hol lehet megfelelő szerelvényeket kapni ........

Előzmény: foxrudi (88673)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88675

Köszi a választ vasbicikli és rézműves1, akkor marad a sima lemezborítás.

 

Még nemhoztam el az edényt, csak tellefonon egyeztettem, de 26.000Ft, Békés megyében. Ha kell tud még az úr rendelni belőle. Ő nem postázik ilyen nagy dolgokat, de ha valakit érdekel én feladom neki.

Előzmény: vasbicikli (88667)
ebatta Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88674

Köszi, írtam is hogy "nyitott" a hőátadó közeg rendszere! De ha egyszer a hőmérő 100 fokot is mért a...a hogy is hívjátok amit én kupolának írtam...sisakban!!!

 

99% hogy erre gyanakszol? Ne próbálkozzak előbb hőátadó olajjal?

Előzmény: foxrudi (88673)
foxrudi Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88673

Ha elkezdett gőzölögni,vszínű nyitott a rendszered,így nincs meg a túlnyomás a dupla falban, ez lehet a gond.Zárt rendszer kell,és egy kukta lefújó szelepet beiktatva,plusz1 visszacsapó szelep fordítva felszerelve ,és  jó lesz.

Előzmény: ebatta (88670)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88672

Miért kell megfőzni a kocsonyát evés előtt?

Előzmény: szilvakukc (88663)
emGeza Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88671

Szia !

 

Sajnos a jegyzetekkel a főzés kapcsán elmaradtam.

Pedig 2 bérfőzdében is jártam. 

 

A bánki főzdés igazi elhivatott és nagyon segítőkész !

Sok cefrézési kérdésemre kaptam nála választ .

 

Miklós 1x1 is nagy segítség volt , amit köszönök is !

 

Az idei terv is sikerült! Mirabella, körte-szilva , körte .

A pálinkák minősége is javult.

 

De jövöre is van még mit fejlődnöm ! Cefrézés kapcsán .

Előzmény: peca_matyi (85619)
ebatta Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88670

Sziasztok!

 

Kezdő vagyok, kisüsti, duplafalú 20 literes pálinkafőzővel. Mennyiség ami lejött nem lényeges, de :

 

38- volt a legkevesebb alszesz  foka és megállt. (volt hogy 50 -nél)

 

 duplafalú, vízzel töltve, szelep nélkül (légköri nyomáson, nincs szelep, nyitott)

 

Van hőmérő , a kupolánál 93 fokon szépen jött, volt, hogy feljebb ment, azaz ezzel sem lehet gondd, hogy nem tud felmelegedni  a cefre a megfelelő hőfokra!

 

Cefrével van a baj?

 

Felfűtés kezdetétől kb 1 óra múlva indult meg 92 fokon.

Már a hőmérőre is gyanakszom, hisz 78-80 fokon meg kell indulnia.

Viszont mikor majdnem súrolta a 100 fokot, akkor a víz  elkezdett gőzölögni a köpenyben. így tuti ott már megvolt a 100 celsius.

 

Remélem érthetően fogalmaztam így röviden, tömören.

Szerintetek mi lehet a gondd, hogy nem jön le csk átlag 40 fokig?

 

Köszi előre is a választ!

hevezoli64 Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88669

Tetszik a stílus, jók a hasonlatok. A türelem pedig irigylésre méltó.

Az intelligencia átjön minden hülyéskedés ellenére.

De csak tisztázással...))

Előzmény: szilvakukc (88663)
foxrudi Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88668

Az első kérdésemre kaptam is konkrét választ. Miszerint: valószínűleg a helytelen aláfűtés miatt jött le csak 50fokosig az alszesz utolja. Ok, ezt értem.

 

A másodikra, miszerint miért is kell a kisüsti módon főzött pálinkát kétszer lepárolni, az meg úgy látom bonyolult.Tapasztalás és ízlés kérdése..

 Kedves Tanca1.

  Szerintem kezd el az alapoknál,mert bármennyire magyarázzák,nem érted,amíg nem tudod miért kisüsti a kisüsti,és ami neked az alszesz "utolja",az másnak a körül indul.

     Tehát ne sértődés legyen,hanem olvasd el a reggel belinkelt oldalakat,és sok mindenre rájössz.

  Üdv:Foxrudi

Előzmény: tanca1 (88631)
vasbicikli Creative Commons License 2013.08.26 0 0 88667

"a szoknyával a talpat veszem körbe, így a nem hőelosztós rész nem kap direktbe lángot"

 

Nekem is ez volt az alapgondolatom, de menet közben rájöttem, hogy ez csak elméleti probléma.

Majd meglátod, hogy valójában nem lesz olyan nagy a láng, hogy fölé/mellé menjen a talpnak.
A lábas pereméig (illetve a füléig) felérő külső lemezborítást sokkal hasznosabb dolognak tartom. Egyrészt lényegesen javít a hőkihasználáson, másrészt a láng is kevésbé lesz érzékeny a szélre (nekem ez fontos szempont, mert a szabadban van felállítva a főzőm).

Végül a talpat körülvevő lemezkarikát is meghagytam, mert középen tartja az edényt az égőn, nem kell igazgatni, de amúgy nincs más jelentősége.

 

Egyébként hol kaptad a nagy fazekat, és mennyiért?

Előzmény: Hurkafej (88664)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!