Keresés

Részletes keresés

Baracilin Creative Commons License 2013.09.01 0 0 88901

Pálinkás jóreggelt!

 

Az illata ígéretes, az íze édes-cukros-karamellás talán kicsit házi csokoládés...majd meglássuk, vinni viszek mindenképp, max a padlón végzi, de leglább elmondhatjuk hogy ez is megvolt.
(azért remélem nem ez lesza sorsa:)

gombászok:
Tavaly bukkanam rá egy régi könyvben említették, hogy feldolgozható...
Sajnos a darabolás is elég nehézkes,főleg a szárazabb rudak esetében. A magozás számomra még lehetetlen küldetésnek tűnik, próbálom hamar főzni.

 

Piszra:

Ezt a mennyiséget 15-20 perc alatt be lehet gyűjteni, ennyi még belefér, csak a helyet kell neki biztosítani. Feldogozás meg szigorúan otthon :)

Előzmény: rézműves1 (88900)
rézműves1 Creative Commons License 2013.09.01 0 0 88900

...pályinkás jó reggelt...

 

...mióta megismertelek, tudtam, hogy egy elkötelezett "otthonfőző" vagy...na de ez a nyaralás

hordóval:):):)...nem semmi, ahogy Pestiesen mondják...a haver erre csak annyit mondott, hogy na"ez sem normális"...DDD...remélem a télin már kóstolhatok belőle, mert ez igazi kuriózum lesz...

                                                      ...további jó nedűket, a Rézműves...

Előzmény: Baracilin (88893)
gombászok Creative Commons License 2013.09.01 0 0 88899

Irígyellek a szorgalmadért, meg a talékonyságodért.

Tavaly valaki feldobta ezt a témát, csak úgy elméleti síkon volt is egy kis vita.

Most itt a gyakorlat.

A szjkenyér cukra a maghéj belsejében van, jól tetted, hogy áztattad. A maghéjnak magas a cellulózrost tartalma, ez biztos nem zavaró az erjedéskor. Magja viszont magas fehérjetartalmú, úgy gondolom, nem ártana valahogy az erjedésből kizárni, nehogy kellemetlen szagokat eredményezzen.

Pl. szjánoskenyér magozó gép???

Előzmény: Baracilin (88893)
sogi01 Creative Commons License 2013.09.01 0 0 88898

                                                 vf1 linkgyüjteménye 

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (88878)
jana001 Creative Commons License 2013.08.31 0 0 88897

Csinálhatod úgy ahogy leírtad.

Előzmény: elek81 (88892)
Piszra Creative Commons License 2013.08.31 0 0 88896

Ja és még annyit, hogy kiváncsian vár(juk) a beszámolót a "végeredményről".

Előzmény: Baracilin (88893)
Piszra Creative Commons License 2013.08.31 0 0 88895

:-DDD

Ez nagyon súlyos, és egyben Hatalmas gartuláció!

Családos ember vagyok, elképzelem a szitut. Nyaralás, és az utazótáskában a cefrénekvaló.

Indiszkrét kérdés,és off is a topicban, de a család mit szólt? (nem kell válaszolni, csak költői kérdés volt.:-D) 

Mindig azt mondja szeretett családom, hogy menjünk nyaralni ott legalább nem a fákkal, permetezéssel, kapálással, cefrézéssel foglalkozom, hanem velük. :-D 

Görögbe készülünk idén, a tenger gyümölcseit lehet cefrézni?:-D

Előzmény: Baracilin (88893)
fehérkutya Creative Commons License 2013.08.31 0 0 88894

Én két éve főztem gyalogbodzát. Fésűvel bogyóztam. Nagyon jellegzetes íze ( kicsit olya mentás hatású orüregbe viszzaérződő ) van. Az illata az sokak szerint szag. Nagyon messzíről megérezni. Nekem nagyon bejön, de sokaknak nem.

Síma bodzát is főztem, az nekem sokkal jellegtelebb lett. Szerintem kicsit még éretlen lehett. Boltit is kóstoltam egyszer, az sem volt különb.

 

Előzmény: Törölt nick (88887)
Baracilin Creative Commons License 2013.08.31 0 0 88893

Nyaralni tessék hordóval indulni! :)

 

Szentjánoskenyérre bukkantam, Hordi 3x lett telitöltve(32kg), sajnos helyszűke miatt nem lett 4., 5.,...sokadik töltés...

 

A termés igencsak jellegzetes illatú ami különösen felerősödik, ha kis helyen vagyunk egybezárva egy nagyobb mennyiséggel.
A termések 1-1,5 cm vastagok, széttörve a frissekben sűrű édes lé van a szárazabbakban ez a lé krirtállyá fejlődik.


Friss termés esetén a feldolgozáshoz elég egy kraftos fúró 3000/perc fordulattal és egy Nabiti féle rettenetes. A fúró tényleg kraftos legyen mert 2 vödör feldolgozása után az 1100W-os fúró is felhevült. Mielőtt nekiálltam volna az aprításank 2-3 cm-es darabokra törtem a terméseket és annyi vizet adtam hozzá ami épp ellepte. Az aprítás sokkal tovább tart mint egy szilva vagy meggy esetén.

A fúró kímélése végett a maradék mennyiséget nyakonburítottam forróvízzel majd pár perccel később az edényeket teljesen feltöltöttem, hogy ellepje a terméseket. (ezt már hidegvízzel) Ez érezhetően megpuhítja a terméseket, holnapig áznak, majd újra nekiesek a fúróval.

Kihozatalról/ízről illatről később beszámolok :)

elek81 Creative Commons License 2013.08.31 0 0 88892

Sziasztok!

 

 

Először is elnézést szeretnék kérni, ha pálinkás hangulatomban lennék és érthetetlen zagyvaságpt beszélnék, azaz írnék! De lenne itt egy dolog, amit szeretnék megkérdezni. Ha ma átmostam a kation cserélő gyantát vízzel, majd a saját szűrő rendszerembe raktam és jól lezártam a kiszáradás veszélyétől, akkor azt holnap teljes nyugodtsággal aktiválhatom 10%-on NaCl oldattal? A végén simán mosható csapvízzel is?

Üdv Imi

benchmade Creative Commons License 2013.08.31 0 0 88891

Sikerült az első leégetést produkálnom. Eddig semmi nem égett le, duplafalú olajos  üstömben, de most az alma megtréfált. Elég sűrű volt, nem tettem hozzá vizet a feltöltéskor, eléggé odakapta az alját. Az alszeszen sem az illítán, sem az ízén nem érzem a "kozmát" remélem mald tisztázás után a pálinkán sem érződik.  Megtanultam, a duplafal sem mindenre biztosíték, így is vigyázni kell a fűtéssel.

Baracilin Creative Commons License 2013.08.31 0 0 88890

Vágj bele nyugodtan! Én holnap megyek szedni, nagyon aromás a pálinkája, szerintem a legaromásabb ami főzhető. ahog már előttem is ítrák 2-3% cukrot bátran beletehetsz. Bogyót nyersen csak pár szemet mertem megkóstolni a sokhelyen olvasható hánytató hatása miatt, de egy néhány szem nem fog ilyesmit okozni. (Lekvárt ne főzz belőle az nem jó)

Ha keverőszárral aprítod akkor a vödör falán és a keverőszáron lévő gumiszerű anyagot nitrohígítval tudod eltakarítani a legkönyebben. (Próbáltam mosogatószerrel, alkohollal, sósavval, egyik se volt hatásos)

Előzmény: Törölt nick (88887)
norris53 Creative Commons License 2013.08.31 0 0 88889

Ne félj a gyalog bodzától !

Tökéleztes igazán fűszeres pálinkát lehet főzni belőle > a 3% cukrot mindenkép elviseli > A turmikszolás során fellépő gyantát nekem szépen ki szedte a festékkeverő .

Elő > és utó párlatot figyelmesen vedd el akkor még prémium minőségű pálinkát is adhat !

Főzés közben a leg büdösebb -de a pálinkája már sokkal szelídebb !

Előzmény: Törölt nick (88887)
Miklós1 Creative Commons License 2013.08.31 0 0 88888

A gyalogbodza ezidőtájt terem 1m-es szárak tetején fürtökben, a levelei az őszibarack levélre emlékeztetnek. Cefrézéskor ugyanúgy fúrószárral turmixoljuk, mint a bodzát, a szárakat ugyanúgy összeszedi a keverőfej, 2-3% cukor elmegy bele. Annyi érdekessége van, hogy a turmixolás és a cefre főzés során az edények falára gumiszerű gyanta rakódik, de ez csak az elmosogatást nehezíti. A pálinkáját többen undorító büdösnek tartják, szerintem nem az, inkább egy erősen aromásra sikerült bodza pálinkára hasonlít (ittam már ilyen bodzát). Nem próbáltam magamon a nyers bogyó hashajtó hatását, de a pálinkájától semmi baj nem lesz, érdemes vele foglakozni

Előzmény: Törölt nick (88887)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.31 0 0 88887

A gyalogbodza is jó! Kifőzve nem mérgező!(álítólag :)

Versenyen is láttam már,ittam is!

Érdekes ízű!

Valakinek esetleg van tapasztalata vele (cefrézés ,főzés...) az engem is érdekelne!

 

Üdv!

Előzmény: edinano (88884)
hevezoli64 Creative Commons License 2013.08.31 0 0 88886

Igen, jótékony.

Érett fabodzából.

Az is jó, nem mérgező főzve.

Üdv.

Előzmény: edinano (88884)
Hurkafej Creative Commons License 2013.08.31 0 0 88885

Fekete Bodzát, ami bokor.

Előzmény: edinano (88884)
edinano Creative Commons License 2013.08.31 0 0 88884

Üdv minden pálinkafőzőnek. Egyre többet hallok a Bodza pálinka jótékony hatásáról.

Szeretném megtudni, hogy milyen bodzából jó főzni igazi pálinkát.

Hallottam a gyalogbodzáról, hogy az nem jó. Milyet érdemes szedni?

Előre is köszönöm a felvilágosítást.

snapszmester Creative Commons License 2013.08.31 0 0 88883

Abban nem lesz ÁFA.:-)

Előzmény: snapszmester (88882)
snapszmester Creative Commons License 2013.08.31 0 0 88882

Inkább Üveget.

Előzmény: Törölt nick (88881)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.31 0 0 88881

Számlát küldjek vagy üres üveget :-)

Előzmény: snapszmester (88858)
Kaszti Imre Creative Commons License 2013.08.31 0 0 88880

A legfontosabbat elfelejtettem.

Nagyon szépen köszönöm!

I

Előzmény: Kaszti Imre (88879)
Kaszti Imre Creative Commons License 2013.08.31 0 0 88879

Jó volt az elképzelés,de a pénteki pálinka party után kissé zavarosra sikerült a fogaazásom.

Hát igen, a pálinka már csak ilyen.

Előzmény: snapszmester (88877)
sogi01 Creative Commons License 2013.08.31 0 0 88878

                                                    vf1 linkgyüjteménye 

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (88816)
snapszmester Creative Commons License 2013.08.31 0 0 88877

Ok.

Mosás: vödör csapvízben, erősen kevergetve, ülepítve.

Aktiválás: csőben, készre szerelve.

Újabb mosás ugyan itt.

Előzmény: Kaszti Imre (88875)
Feriba51 Creative Commons License 2013.08.31 0 0 88876

"A lányom felszedte a szilvát került bele moniliás is 2 nap mulva kiönthettem ,erencsére csak egy fél vödör volt."

 

Bizonyosan nem tartotta be a rendszerességet a bunda lenyomásával kapcsolatban:-)))

Jó nedűt!!!!

Előzmény: TINTUS (88860)
Kaszti Imre Creative Commons License 2013.08.31 0 0 88875

Szia snapszmester!

Eszemben sincs rosszul használni a gyantát. Még 1x elolvastam a szűrésre vonatkozó részt, de kérlek inkább segíts,mert nem vagyok még most sem biztos a dolgomban. Az valóban le van írva,hogy át kell mosni először a gyantát,még nem lesz tiszta a belőle kifolyó víz. Az is olvasható,hogy 10%-os sóoldattal kell aktiválni. Azt azonban most sem tudom,hogy először tegyem be a csõbe,mossam-öblítsem amíg nem tiszta a kifolyó víz,majd engedjem át rajta a sóoldatot,vagy vízzel mossam át előszőr mondjuk egy tálban,aztán sós fűrdő,majd végül be a csőbe és használ?

Szóval segítsetek kérlek a helyes használat elsajátításában!

 

Köszi: Imi

 

Előzmény: snapszmester (88873)
snapszmester Creative Commons License 2013.08.31 0 0 88874

A cefrézési tanácsokban nem engedek kompromisszumot.

Úgy se tartjátok be őket, akkor meg nincs értelme annak hogy ezt sem kell, meg azt sem.

Miért ne legyen tiszta, egészséges a gyümi?

Miért ne kellene aprítani?

Miért ne kellene tiszta, vegyszermentes hórdóban erjeszteni?

Miért ne kellene főzni erjedés után minél előbb?

snapszmester Creative Commons License 2013.08.31 0 0 88873

Szerintem olvasd el még néhányszor mert ez nem játék. Ha nem akarod megérteni akkor inkább neki se állj. Egy rosszul kezelt gyantával több kárt okozol mint ha rezes pálinkát innál.

Előzmény: elek81 (88872)
elek81 Creative Commons License 2013.08.30 0 0 88872

Tehát a kész szűőn át kell engedni a sós oldatot, vagy a granulátumot kell beáztatni a sós oldatba?

Aktíválás után, de pálesz szűrés előtt a szűrőt át kell öblíteni sima vízzel, vagy ion vízzel?

Előzmény: jana001 (88866)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!