Keresés

Részletes keresés

Csarli1 Creative Commons License 2011.04.14 0 0 307

Egészséges vetőmagból egészséges palánta Magról szaporított és helyrevetett növényeink többségét április vagy május hónapokban vetjük el szabadföldi vizsonyok között. A vetés idejét a növények hőmérsékleti igénye határozza meg: a hidegtűrő sárgarépa, petrezselyem, retek és borsó magjait március végén, április elején szokták vetni, ezt követik a hagyma, uborka, tökfélék magjainak talajba helyezése.

A melegigényesebb paradicsom, paprika, tojásgyümölcs, zeller magjait meleg helyen üvegházban palántaként nevelik, és csak a tavaszi fagyok elmúltával májusban ültetik ki a szabadba. Az egygnyári virágok többsége is melegigényes, apró magjaikat ezért szabályozott, fűtött helyen nevelik palántaként, és májusban a megerősödött palántákat helyezik ki a virágágyakba.

Palánta dőlés A talajba került mag a nedvesség hatására megduzzad, csírázásnak indul. Ha a talaj hőmérséklete a csírázás alatt nem a növény igényének megfelelő, annál hűvösebb, a csírázás elhúzódóvá válik, és a talajban élő kórokozók - elsősorban különböző gombafajok - a legyengült növénykét megtámadják. Hazai viszonyok között az esetek 90 %-ánál a Rhizoctonia solani gombafaj a palántadőlés okozója. A fertőzött csíranövények gyakran még a talajban elpusztulnak, ha sikerül kibújniuk a talajból, a csíranövények szárának tövi része elvékonyodik, és a palánták elfekszenek a talajon. Ezt a betegséget nevezik palántadőlésnek. A palánták 4 leveles kora után fogékonyságuk a palántadőlést okozó kórokozókkal szemben megszűnik. A palántadőlés betegség minden féle növényfaj - zöldség-, dísz-, gyógy- és erdészeti növények - magállományánál felléphet, és azonos tünetet, foltokban elhaló és a talajra dőlő növénykék formájában jelentkezik. Üvegházi és szabadföldben elvetett növényeknél egyaránt károsíthat.

Védekezés

Biztosítsuk csírázás alatt az optimális feltételeket - hőmérsékletet és nedvességet-, a növények dinamikus növekedésével a fogékony szakaszon hamar túl jutnak.

Magvetéshez kórokozó mentes, fertőtlenített talajt használjunk. Talajt kezelhetjük hővel: 95 oC-on kell tartani a felmelegített talajt legalább 30 percig. Üvegházban ezt gőzzel végzik. Kis tételnél, 1-2 virágcserépnél a jól beöntözött talajt háztartási villanysütőben is kezelhetjük azonos paraméterekkel. A magvetéshez használt talajhoz keverhetünk erre a célra engedélyezett TMTD hatóanyagú Pol-Thiuram gombaölőszert még vetés előtt.

Ha a kelő magvetésben jelenik meg a betegség, a talajt a következő gombaölőszerek valamelyikével bő mennyiségű oldattal kell beöntözni áztatás szerűen, víz helyett: Orthocid, Merpan, Captan, Perthiram, Benazol, Benlate. A magok csávázásával a mag felületét vonják be a gombaölő szerrel: a maghéjra tapadó szer a talajba került magot megvédi az őt megtámadó kórokozók támadásától. Az árusított zöldségmagvak többségét már csávázva hozzák forgalomba, a felhasználónak ezzel nincs feladata. A vetőmag csomagolásán a fajta neve, termesztési ismertetése mellett a csávázószer neve, kezelés töménysége is fel van tüntetve. A csávázószeres kezelést a magok színéről is fel lehet ismerni: gyakran élénk színűre festik a magokat, hogy ezek kezelése mindenki számára nyilvánvaló legyen, és étkezési célra még véletlenül se használja fel senki. Csávázott magvak vetését csak gumikesztyűben szabad végezni. dr. Némethy Zsuzsanna

Előzmény: kedvescimbora vagyok (303)
tp329 Creative Commons License 2011.04.14 0 0 306

Engem se kérdeztél, de....

 

Többször vetettem már vadalmát és vadkörtét is sikerrel. A nemes almák egy részének is jól kelnek a magjai (ezt már kipróbáltam több fajtával). Nemes körtét majd az idén próbálok.

A jól beérett termésekből kiszedtem a magot és rögtön elvetettem a helyére. A többiről az időjárás gondoskodott. Tavasszal aztán szépen kikeltek.

Nekem szerencsém is volt, mert se egér, se pajor nem ette meg őket, de az egész téli tárolás sem egyszerű, hogy megtartsa a csíraképességét.

Szerintem az a fontos, hogy jól beérett termésből legyen a mag. Ha nem akarod rögtön elvetni, akkor rétegezni kell. 

Szárazon hiába kapja a hideget szerintem.

Előzmény: kedvescimbora vagyok (303)
imkerei Creative Commons License 2011.04.14 0 0 305

Bár nem engem kérdeztél, de leírom, hogy nekem, hogyan sikerült!

A magokat mindenféle, hideghatás nélkül a gyümölcsből kivéve, egyszerűen beletettem egy tejfölöspohárba, aminek az aljára megnedvesített papírtörlőt tettem. Azután alufóliával lefedtem és meleg 20-22°C-os helyre tettem.

A magok 2-3 nap elteltével elkezdtek csírázni.

Ezután már csak egyesével cserépbe kellett ültetnem őket.

Ugyan nem egy nagyüzemi módszer, de nekem bevált!

Előzmény: kedvescimbora vagyok (303)
Deryan Creative Commons License 2011.04.14 0 0 304

Ali-bá ez a kisfa jelenleg 1 méter ha van. Mire megnő, akkorra szorítunk neki 4 négyzetmétert. Most csupán 3,375 négyzetméternyi napos, védett helye van. De úgy látom megis hálálja :)

 

  

Előzmény: Ali-bá (291)
kedvescimbora vagyok Creative Commons License 2011.04.13 0 0 303

Zoli!

 

Hogyan sikerült kikelesztened a magokat? Én almával próbálkoztam, de nem kelt ki. Itt a fórumban kioktattak, hogy a magokat hideg hatásnak kell kitenni. Kihelyeztem őket az ablakpárkányra télen, utána próbavetést csináltam, eredmény nélkül. Azóta nem próbálkoztam velük.

Előzmény: zoltan84 (297)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.13 0 0 302

Vonka már van  /nem írtam még ?/ ,de a többi érdekel,ősziből is vannak engem érdeklő fajták ill. még alma is . Tényleg nem a legolcsóbb,de csak 1-szer  kell megvenni,utána szaporítunk amennyi csak kell. Az esetleges oltványcserét majd annkidjén megbeszéljük.

Előzmény: zoltan84 (300)
zoltan84 Creative Commons License 2011.04.13 0 0 301

Ezek járnak még hozzánk árulni: www.jukka.cz Körbejárják az egész országot, elég drágák is: cca 8 euró 1 fa. Tőlük van a Tophit, Ozark Premier, Radka (szüleimnél).

zoltan84 Creative Commons License 2011.04.13 0 0 300

Gondolom a körték érdekelnek: Decora, Nitra, Vonka, meg kajsziból és körtéből is jó a választékuk. Bár nincs föltüntetve, milyen alanyra tették. Nem lepődnék meg, ha néhány új fajtát plantexes cédulával küldenének le. Van már hasonló tapasztalatom. A választék nekem is tetszik, bár az ár nem éppen a legalacsonyabb. Radka kajszit tudok majd küldeni őszre, 14 szemzés kihajtott (14-ből). A tavalyi alvószemzések egyébként 95 százalékos sikerrel erednek.

Előzmény: Törölt nick (299)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.13 0 0 299

...jut eszembe,ezt a faiskolát ismered ? : http://www.crz.sk/new/...legközelebb itt is körülnézhetnénk :)))

Előzmény: zoltan84 (297)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.13 0 0 298

Szívesen látlak :)

Előzmény: zoltan84 (297)
zoltan84 Creative Commons License 2011.04.13 0 0 297

Idén tovább fejlesztek, szereztem csepegtetős öntözést. Az ültetvény nem kizárt, de a faiskola sem. Cca. 3000 vadkörte magot vetettem tavasszal. Eddig így néz ki: . Egyszer ha falétek járok, biztosan megállok és megnézem a te gyűjteményedet is.

Előzmény: Törölt nick (294)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.13 0 0 296

Nem is kell...el is lehet adni :)

Előzmény: Ali-bá (295)
Ali-bá Creative Commons License 2011.04.13 0 0 295

Jó sok almád lesz néhány év múlva, nem győzitek majd megenni.

Előzmény: zoltan84 (293)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.13 0 0 294

Ha kicsit közelebb laknánk egymáshoz rábeszélnélek,hogy társulkunk ültetvénybe :)))

Előzmény: zoltan84 (293)
zoltan84 Creative Commons License 2011.04.13 0 0 293

Képek az almásomról:   A már 2-3 éves fák: Új telepítés:      A sampion alma, idén ősszel lesz három éves, tavaly is volt rajta jócskán alma, idén még szebb termést igér: És itt egy 2009 nyarán szemzett (M4-be), 2010 őszén kiültetett suháng (vagy Sampion vagy Melodie), minden rügy virágot hoz: Itt van még a kínai körte, Hosui:    A fényképek ma készültek.

 

gal-lóca Creative Commons License 2011.04.09 0 0 292

Idén intenzív almatermesztésbe kezdek~~~, tavaly 4 szem gyümölcs lett 20 fán, most már öt szem is várható, legalább ennyi virág van :( .

Ali-bá Creative Commons License 2011.04.09 0 0 291

Oldalág nem is kell neki, amíg a kívánt törzsmagasságot el nem éri.

Ha nincs nagy hely, beéri 4 négyzetméterrel is, csak akkor kicsit több almát kell hagyni rajta. A hajtások pincírozásával jól lehet szabályozni.

Előzmény: Deryan (290)
Deryan Creative Commons License 2011.04.09 0 0 290

A lapjának a helye lesz inkább behatárolt, mert a veteményes kert sarkában kapott helyet s mellette, mögötte  (északon és észak-keleten) 1-1 fa van. Majd ma megmérem, hogy mekkora helye lesz max. idővel.

Egyenlőre csak az kellene, hogy növesszen több oldalágat és a törzse is nőhet még, mert nem tervezem az almákat az asztalra hajolva szedni.

Előzmény: Ali-bá (289)
Ali-bá Creative Commons License 2011.04.08 0 0 289

Az *asztal* lába kicsi, vagy a lapja, mert nem mindegy.

Előzmény: Deryan (288)
Deryan Creative Commons License 2011.04.07 0 0 288

Látva a fáidat ezen gondolkodom magam is :)

De csak kis asztalról lehet szó :)

Előzmény: Ali-bá (287)
Ali-bá Creative Commons License 2011.04.07 0 0 287

Neveld asztal/tányér koronájúra, jól elférsz majd alatta és a földön állva szedheted az almát róla.

Előzmény: Deryan (286)
Deryan Creative Commons License 2011.04.07 0 0 286

Ime az Idared fácska :)

Belőle nem lesz sövény, mert a hely nem alkalmas.

A zöldségeskert sarkában lapott egy kis helyet.

 

Előzmény: Ali-bá (285)
Ali-bá Creative Commons License 2011.04.07 0 0 285

A kis almafát is szeretnénk látni.

Előzmény: Deryan (284)
Deryan Creative Commons License 2011.03.27 0 0 284

Jól tetted, hogy biztattál :)

 

Tegnap megint körbejártam a kertet. 

A gönci kajszi rügyezik. Rengeteg virágot hoz! Mégcsak éppen, hogy látni lehet, hogy a rügyek hegye rózsaszin.

 

Azt a Bergeront meg kell vennem!

A Starkl-nél még van.

Nem kerül többe, mintha Pásztóra mennék érte.

Postára semmiképpen sem adnám.

 

Bocsánat, hogy alma helyett kajsziról írtam a fórumba!

Előzmény: Sanyi apó (282)
Deryan Creative Commons License 2011.03.26 0 0 283

A kajszikat gyorsan elkapkodják. Köszönöm, hogy gondoltál rám és fáradoztál.

Én Kerecsenden vásároltam a fákat. Éppen akkor csomagolták ki a kajszikat. Sokféle volt, de nem nagy mennyiség. Mondták is, hogy ebből délutánra már egy darab sem lesz.

Előzmény: Sanyi apó (282)
Sanyi apó Creative Commons License 2011.03.26 0 0 282

Hát nagyon sajnálom, hogy biztattalak, reggel bementem Pásztóra, de már minden kajszi elfogyott !

Előzmény: Deryan (280)
Deryan Creative Commons License 2011.03.26 0 0 281

Megnéztem a kis almafának az alanyát: MM106

Tehát középerős fára számíthatok.

Előzmény: Törölt nick (275)
Deryan Creative Commons License 2011.03.26 0 0 280

Sanyi Apó, a Bergeron mégis csak kellene ha lehetséges.

Ha az a kertészet nincs messze, vagy valamiképpen megoldható a szállítás.

A héten kitakarítom a csicsókást s 1 bergeronnak helye lesz.

E-mailt mindjárt küldöm.

Előzmény: Sanyi apó (279)
Sanyi apó Creative Commons License 2011.03.25 0 0 279

23óra 42'-kor még nem találtam semmit, reggel meg nézem!

Előzmény: Deryan (278)
Deryan Creative Commons License 2011.03.25 0 0 278

Köszönöm! Válasz ment.

Előzmény: Sanyi apó (277)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!