Keresés

Részletes keresés

szilvakukc Creative Commons License 2013.09.07 0 0 89172

Még most sem bánjuk.:))

Előzmény: Zernovics (89161)
szilvakukc Creative Commons License 2013.09.07 0 0 89171

Nem bánjuk.

Előzmény: Zernovics (89160)
borsika79 Creative Commons License 2013.09.07 0 0 89170
Heló. Valaki cefrézett már Kiffer körtét és birset egybe? Mire kell ügyelni?
elek81 Creative Commons License 2013.09.07 0 0 89169

Szia!

 

Erre a visszahigításra azért van szükség, mert így az elő-, közép- és utópárlatok szétválasztása sokkal könnyebb feladat.

Előzmény: citrus04 (89167)
elek81 Creative Commons License 2013.09.07 0 0 89168

Sziasztok!

 

Lassan elkészül a főzőm komplett átalakítása a szakirodalom, azaz a ti tapasztalásotok és segítségetek alapján. Arra szeretnék választ kapni, hogy kell-e a használatba vétel előtt bármiféle rendszer fertőtlenítés, víz desztillálás, vagy ucca neki, had follyon a pálesz? Mivel teljesen új a hűtő és pára cső, sapkával lett felvértezve az üsttető, csak a jó öreg üst maradt az eredeti konstrukcióból, így az új részek azonnali használatba vehetőségével nem vagyok tisztában.

 

Jó nedűt és éjszakát!

citrus04 Creative Commons License 2013.09.07 0 0 89167

 Pontosan miért?

Előzmény: sleves (89166)
sleves Creative Commons License 2013.09.07 0 0 89166

Akkor kell, ha több mint 25%.

Előzmény: citrus04 (89165)
citrus04 Creative Commons License 2013.09.07 0 0 89165

 

Helló!

Mit jelent ez pontosan?

"Ezt higítjuk 20-25 % -ra (ha kell)"

Mikor kell?

Előzmény: sogi01 (89136)
csalitos Creative Commons License 2013.09.07 0 0 89164

   Szerintem te valakit kihagytál a kóstoló osztogatásból. Gondolkozz....

Előzmény: Mr.Stratos (89103)
citrus04 Creative Commons License 2013.09.07 0 0 89163

Az lesz a legjobb, ha megvonod tőlük a kóstolót!

Tedd el nekem a következő ZD-re, majd én megkóstolom:-)))

 

Előzmény: Mr.Stratos (89103)
snapszmester Creative Commons License 2013.09.07 0 0 89162

5: Minden nap átkeverni amig a főerjedés tart. Ez válozhat a környezeti hőfok fügvényében.

A többi kérdésedre magadtól is megtalálod a választ.

Előzmény: Zernovics (89161)
Zernovics Creative Commons License 2013.09.07 0 0 89161

Sziasztok!

 

Almapálinkát akarok főzetni, és a cefrekészítéssel kapcsolatban lenne egy-két kérdésem.

Olvasgattam a szakirodalmat, illetve fórumokat, de sokszor ellentmondásba ütköztem.

 

1, Aprítani vagy ledarálni? A szakirodalom szerint aprítani kell, néhány helyen meg azt írják,hogy darálni.

2, Azt értem, hogy az erjesztő edényt -az én esetemben egy 200 literes műanyag hordó, 80%-ig töltve - légmentesen zárható kell legyen, hogy az alkohol ne tudjon párologni. Viszont olvastam azt is, hogy a képződő szén-dioxidnak meg valahol távoznia kell. Akkor most legyen lezárva légmentesen, vagy ne?

3,Mennyi pektinbontót és élesztőt kell 100kg cefréhez adagolni? A hagyományos sütőélesztő is megfelel? Mert ezt is olvastam.

4, Most akkor mennyi az erjedési ideje? Mert olvastam elő-fő-utóerjedésről, ami össz-vissz két hét, viszont az alma cefrézésnél 7-9 nap.

5,Első nap többször átkeverni, vagy naponta kell átkeverni a cefrét?

 

Remélem nem kérdezek nagy marhaságokat, de még "szűz" vagyok ezen a területen. 

Inkább megkérdezem, ha nem bánjátok!

 

Üdv,

Zernovics

Zernovics Creative Commons License 2013.09.07 0 0 89160

Sziasztok!

 

Almapálinkát akarok főzetni, és a cefrekészítéssel kapcsolatban lenne egy-két kérdésem.

Olvasgattam a szakirodalmat, illetve fórumokat, de sokszor ellentmondásba ütköztem.

 

1, Aprítani vagy ledarálni? A szakirodalom szerint aprítani kell, néhány helyen meg azt írják,hogy darálni.

2, Azt értem, hogy az erjesztő edényt -az én esetemben egy 200 literes műanyag hordó, 80%-ig töltve - légmentesen zárható kell legyen, hogy az alkohol ne tudjon párologni. Viszont olvastam azt is, hogy a képződő szén-dioxidnak meg valahol távoznia kell. Akkor most legyen lezárva légmentesen, vagy ne?

3,Mennyi pektinbontót és élesztőt kell 100kg cefréhez adagolni? A hagyományos sütőélesztő is megfelel? Mert ezt is olvastam.

4, Most akkor mennyi az erjedési ideje? Mert olvastam elő-fő-utóerjedésről, ami össz-vissz két hét, viszont az alma cefrézésnél 7-9 nap.

5,Első nap többször átkeverni, vagy naponta kell átkeverni a cefrét?

  

Inkább megkérdezem, ha nem bánjátok!

 

Üdv,

Zernovics

Törölt nick Creative Commons License 2013.09.07 0 0 89159

Szia! Érdeklődnék, hogy mekkora a lyukak átmérője? Köszi!

Előzmény: Amphenol (89157)
jana001 Creative Commons License 2013.09.07 0 0 89158

Szia Mimi!

 

Mail-ben ment a recept.

 

Jana

Előzmény: ..MiMi.. (89142)
Amphenol Creative Commons License 2013.09.07 0 0 89157

Na akkor most a képek  ( hiába mostanság nem fórumozok :-)  )

 

Előzmény: Amphenol (89156)
Amphenol Creative Commons License 2013.09.07 0 0 89156

 A listán már többen feltették a leégés , letapadás ellenszerét . Nekem mióta használom semmi problémámsem volt :

 

 

Előzmény: Nagy Ern (89132)
Feriba51 Creative Commons License 2013.09.07 0 0 89155

Helló Nagy Ern!

 

A rozsdafolttól nem lesz semmi baja a cefrédnek, csak annyi, hogy a cefre még jobban vékonyítja a lemezt azon a helyen. Esetleg a leragadás is ott kezdődik el, ha nagyon le akar ragadni. A sisakba a rézcsövet nem muszáj forrasztani, lehet mechanikusan tömítéssel is rögzíteni.

Leszorítani a sisakot egyszerű iratkapcsokkal is megoldhatod, (lásd rézműves megoldását) vagy akár más hasonló rugalmas idomokkal.

Nem kell keverő először, legfeljebb főzés előtt kiszorítod, lecsepegteted a híg részt a cefréből. Szőlőnél ez elég jól megy. Aztán majd próbálkozhatsz minél több gyümölcsrész bennhagyásásval, belső kosárral...., dupla fallal, keverővel.

Persze a rendszert fokozatosan fogod újítani, ez már menet közben jobban megy.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: Nagy Ern (89132)
sogi01 Creative Commons License 2013.09.07 0 0 89154

                                                   vf1 linkgyüjteménye 

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (89120)
elek81 Creative Commons License 2013.09.06 0 0 89153

Sziasztok!

 

Kérek mindenkit előre, hogy ne kövezzetek mag, de csak megcsináltam a saját 22x1-es lágy rézcsövemből a aját spirálomat. 

Ehhez nem kellett semmi hókusz-pókusz! Értem ez alatt:

- töltsdd fel a csövedet száraz homokkal, mejd tömörítés után jöhet a hajlítása, vagy-

- töltsdd fel a csöved  szappanos vízzel, be a fagyasztóba., majd a fagyás utéán jöhet a hajlítás.

 

Nem mondom, hogy nincs esztétikai hiba a spirálomon, de csak én készítettem és semmi különös anyag igénye nem volt. Fogtam egy régi, 23 mm-es szekrény ajtó lapot, ebből vágtam egy 220 mm-es csíkot. ebből lett a sablon. de beszéljenek a képek, hátha többet mutatnak.

 

 

 

 

 

Csak a saka tetején lévő csatlakozó méretet kell 1/2"-ról 1"-ra módosítani, majd kezdőthet a főzőcske!

 

Jó nedűt!

neunorb Creative Commons License 2013.09.06 0 0 89152

Az odaégett zsír illata nem ugrik be,de az oldószerre hasonlít.10 l alszeszből fél deci rézelejét kiöntöttem,és még 6szor 25 ml-t külön fogtam fel,amiből csak az utolsó kettőt öntöttem a középpárlathoz,magyarul 1.5 %-ot vettem el.

Előzmény: pálinkaüst (89150)
csalitos Creative Commons License 2013.09.06 0 0 89151

Hááát... a kihozatal az elég szerény. Az akroleint leginkább a cseresznyepeprikához hasonló csípős íz jellemzi. Szerintem az ecet szagát érzed, ugyanis az átpárolódik az alkohollal együt. Kóstold meg, ha savanyú izt érzel, akkor az ecet, ha csípős ízt akkor akrolein. De ennek valószínűsége nulla, mert csak fökddel szennyezet gyümölcs esetén keletkezik, és te megmostad a gyümölcsöt.

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: neunorb (89149)
pálinkaüst Creative Commons License 2013.09.06 0 0 89150

Mire hasonlít inkább a szaga: az odaégett zsírhoz vagy az oldószeres festék szagához? Előbbi esetben az akrolein, utóbbi esetben csak az előpárlat a bűnös (mármint hogy benne hagytad).

Előzmény: neunorb (89149)
neunorb Creative Commons License 2013.09.06 0 0 89149

Üdv minden Pálinkabarátnak!

A napokban főztem borízű almát.Kb 40 liter cefréből lett 1.3 l 55 fokos pálesz.Nem valami nagy mennyiség,de nem ez a fő gond.Kihigítottam 45 fokra,egy négy literes befőttes üvegben pihentettem.Másnap este hazaértem,gondoltam megvizsgálom a cuccot.Beleszagoltam egy jót,aztán majdnem dobtam egy hátast.Olyan durva szúrós szaga van,hogy alig kaptam levegőt.Utánanéztem a "Bibliában",és sajnos a szúrós szag az akrolein jelenlétére utal.Ennek viszont elég drasztikus a kezelési módja (megsemmisítés).Van esetleg valami remény?Valakinek hasonló tapasztalat almával?

A cefrézésről annyit,hogy kb négyszerre szedtem meg a cefrét.Az egy napon szedett anyagot aznap este cefréztem,előtte megmostam,de nem volt földes.Késsel daraboltam,majd keverőszárral,fúrógéppel pépesítettem,pektinbontó:zimopec,fajélesztő:danstil A,és élesztőtápot is adtam hozzá az első napon.

A véleményeket köszönettel várom!

 

 

konture Creative Commons License 2013.09.06 0 0 89148

A leégést az is okozhatja, hogy  túl nagy teljesítménnyel kezddel tüzelni.

Az üst alján túlforrósodik az olaj, az oldalfalban nem melegszik fel azonnal.

A hőmérő az olaj tetején van, így azt hiszed hogy bőven 120 fok alatt vagy.

Lehet hogy alul már 150-160 fokon ég a cefre az üst falához, ami csak 5 percig tart.

Utána kiegyenlítődik a hőmérséklet különbség és normálisan folytatódik a főzés.

Itt lenne kedvező hatása a réz üstnek a sokkal jobb hővezetés miatt.

A főződ a fotó alapján jónak tűnik, ennek a rendszernek a legkisebb leégés nélkül kell üzemelnie.

Alul és oldalt is 3 cm az olaj falvastagság?

Próbáld ki hogy hőmérőt szerelsz a fenék közelébe.

Ha tovább töltöd az olajt, és a gyors felfűtés a gond akkor még jobban le fog égni.

Én a felfűtés közepéig, a páracső nélkül kicsit párszor meg"hintáztatom" a főzőt hogy jobban keveredjen

ha túl sűrűt főzök, igaz az enyém billenős. A Tiédnél ez egy kicsit nehézkesebb.

A főzési időd szerintem normális, még ha soknak is tűnik.

 

Előzmény: tunnerpeter (89118)
Miklós1 Creative Commons License 2013.09.06 0 0 89147

Pálinka kóstoláshoz kisebb tananyag Panyikné 7 részes cikksorozatának utolsó részében.

Ennél bővebben ír róla a "Sólyom könyv", pontos címe: Sólyom Lajos (szerk.): Pálinkafőzés Kézikönyv kisüzemek számára. Mezőgazdasági Kiadó, 1986 Budapest

Baracilin feltette valahova a netre, Guglizd ki.

Előzmény: Törölt nick (89133)
Érdi_bőtermő Creative Commons License 2013.09.06 0 0 89146

Ajánlom az MSZ9600-74 számú szabványt, mely a "Likőr- és pálinkakészítmények érzékszervi vizsgálata" címet viseli.

Kicsit régi már, de magyar.

Érdekes olvasmány!

Előzmény: Törölt nick (89133)
Boar... Creative Commons License 2013.09.06 0 0 89145

Így lesz...

Előzmény: Miklós1 (89144)
Miklós1 Creative Commons License 2013.09.06 0 0 89144

A kezelt bor nagyjából azt jelenti, amire ROBI gondolt, tehát átfejtették, kénezték stb. Azért különböztettem meg, mert a Mustpárlat és a Borköly is lényegében borból van, csak azokat még nem érthette kén. A táblázat egyébként a nevemhez fűződik, a 73898 hsz.-ban lehet megtalálni itt a fórumon, és a Miklós1 féle 1x1-ben, amit minden reggel (és most soronkívül az előbb is) belinkel Sogi. A szőlő sem különleges,  csak az ami az 1x1-ben a különleges cefrézések alatt van.

Boar...

Hallgass a szívedre, elsőre ne tegyél a tüskés körtébe cukrot, aztán jövőre majd meglátod...

Előzmény: Szilu14 (89122)
snapszmester Creative Commons License 2013.09.06 0 0 89143

Élesztő, pektinbontó játszi, figyelj a pH-ra.

Előzmény: Boar... (89141)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!