Keresés

Részletes keresés

sogi01 Creative Commons License 2013.09.17 0 0 89758

                      vf1 linkgyüjteménye 

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

 

Előzmény: sogi01 (89723)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.17 0 0 89757

A réz igen kockázatos, mert a rézgyűjtő indiánusok bármikor elvihetik, csaxóólok.

Előzmény: jana001 (89753)
vasbicikli Creative Commons License 2013.09.16 0 0 89756

"Ezt olvastam:..."

 

Nem akarom még egyszer beidézni, ez egyszer is sok(k) volt.

A gimis biológia tesztek jutottak eszembe róla (relációanalízis).

Az állítás színtiszta hülyeség, az indoklás önmagában igaz, viszont semmi összefüggés nincs a kettő között :)))

Előzmény: Kovács Tamás2 (89746)
Tucso69 Creative Commons License 2013.09.16 0 0 89755

Nem baj, itt mindig találsz pácienseket akit lehet (kell) oktatni!

Ami piát itt felemlegetsz, azzal meg kell, hogy kínálj! :-)

Előzmény: citrus04 (89754)
citrus04 Creative Commons License 2013.09.16 0 0 89754

Igazad van, minden cseppje kincs lehet:-)))

Csak rossz időben találtak meg a szomszédok, az lehetett a baj.

A jó hir, hogy járok szaktanfolyamra, okosodom:-)))

Vagyis nem, egyre inkább nem értek semmit.

Eddig tudtam csinálni, ezután majd oktatni fogom:-)))

Pálinkás szép estét muskotályos borpárlattal!

Üdv.:

Citrus

Előzmény: Tucso69 (89720)
jana001 Creative Commons License 2013.09.16 0 0 89753

Fölösleges rézből főzőüstöt csinálni.Nem is célszerű.

Ott kell a réz ahol gőz van.(fedél,sisak,páracső)

Előzmény: elek81 (89744)
Baracilin Creative Commons License 2013.09.16 0 0 89752

meggyőztél...most várhatom a következő alkalmat a szedésre :)

Előzmény: snapszmester (89714)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.16 0 0 89751

Lehánykával is jó!  -))

Előzmény: szilvakukc (89731)
benchmade Creative Commons License 2013.09.16 0 0 89750

Kint a határban, vadászat közben találtam egy körtefát, az idén rengeteg termés van rajta, már kezd potyogni. Nem ismerem, milyen fajta, apró szemű, zöme még kemény, amelyik puha az belül barna, szottyos, jó ízű. Szedtem pár vödörrel, nem tudom jó pálinkája van e, és kell e utóérlelni.  Aki ismeri, tanácsot kérnék.  Egyenlőre ládákba tettem, és beraktam a garázsba.

csalitos Creative Commons License 2013.09.16 0 0 89749

Minden ködösités és egyéb mellébeszélés nélkül. Azért nem tudod lefőzni teljes mennyiségben az összes alkoholt, mert a víz ami az üstöt körülveszi nem ad át elegendő hőt az üsben lévő cefrének. Akárhogy is melegited a víz 100 fokon forr. (légköri nyomáson) Ahogy fogy az alkohol a cefréből úgy nő a cefre forráspontja is. A veszteségek miatt a cefre nem éri el azt a hőmérséklatat, hogy az ismét forrjon, tehát leáll.

   Megoldás.: Kicseréled a vízet más anyagra, olajra, amit jobban fel tudsz fűtteni, mint a vizet. Az birja a magasabb hőmérsékletet is károsodás nélkül. Ere a rendszerre nem kell túlnyomást biztosító szelep, mert nyitott rendszer. Csak vigyázni kell, hogy az olaj ki ne follyon.

                    Mivel csak pár fokról van szó, úgy a víztérre szerelsz egy szelepet, mely túlnyomást hoz létre és ezzel a problémát megoldottad. A kukta súlyszelepe 0,5 bar nyomást hoz létre, és ez elégséges is. Biztonságos, mert nem egy bonyolult szerkezet. Bíztonság kedvéért egy bemért 1 bar-os szelep azért nem árt.

   Tehát, nagyon vulgárísan: Meg kell emelni a cefre hőmérsékletét az ecsetelt módszer valamelyikével. A vízes zárt rendszer az olajos nyitott rendszer, ennél nem kell túlnyomás!

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: m.robi (89735)
kupeci Creative Commons License 2013.09.16 0 0 89748

"csak a páracső és a hűtő (cső) a réz?"...tud működni a dolog. A páracső hosszának és lejtésének  és átmérőjének nincs pontos receptje. Arányosnak kell hogy legyen a többi alkotórésszel. Vannak evidenciák, mintpl. egy kuktához nem való egy 40-es és 3m hosszú páracső.

Nekem is igazítanom kellett többször is a méreteket, mind addig amíg a pálinka a lehető legjobb nem lett álltala.

Előzmény: Kovács Tamás2 (89746)
Kovács Tamás2 Creative Commons License 2013.09.16 0 0 89747

A képet valamiért nem illesztette be.

 

A gyakorlati pálinkafőzésben (1x1), 13. oldalon ez a kép van. (én is így láttam sok főzőnél)

Előzmény: Kovács Tamás2 (89746)
Kovács Tamás2 Creative Commons License 2013.09.16 0 0 89746

Sziasztok!

Érdekességre bukkantam...Nincs még főzőm,csak tervbe van. Előtte minden részletkérdést tisztázni szeretnék.

 

Ezt olvastam:

 

Mivel olcsóbb fémből készítik a hűtőt, a hő veszteség miatt nagyobb térfogatú hűtő edény szükséges, emiatt a cefrefőző edényből induló cső általában nem a hűtő felé lejt, hanem az üst felé.

 

Forrás:

http://www.kerttechnika.hu/?page=cikk&page2=cikk2&id=308

 

A csodapálinkafőzők:

 

Jól látszódik a képen, hogy a páracső azonnal lefele megy...

 

 

 

A gyakorlati pálinkafőzésben (1x1), 13. oldalon ez a kép van. (én is így láttam sok főzőnél)

 

 

 

 

12. oldalon Deflegmáció menüpontban:

...A kicsapódott folyadék visszacsepeg az üstbe (ezért kell az üst felé lejteni a páracsőnek)...

 

A fent belinkelt oldalon a réz-anyagű főzőt istenítik...(aminek arany ára van...)

 

Mi a véleményetek az olyan főzőről, ahol az üst, fedél és a sisak is saválló acél, (duplafalú főző), csak a páracső és a hűtő (cső) a réz?

 

A páracsőnek adott hosszúságúnak kell lenni, vagy érdemes hosszabbat csinálni? Deflegmáció szempontjból előnyösebb, ha hosszú?

 

 

Előre is köszönöm a hozzászólásokat.

 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2013.09.16 0 0 89745

 Feribá! Igazad volt!:-) A lemezt teljesen az üst alá raktam, nem a pöckökbe, hanem azok legtetejére, így épp csak egy pici légtér van a lemez és az üst között, talán fél cm.

   1 óra és 5 percre csökkent a felfűtési idő, abszolút nem ég és nem ragad le így sem, a tüzelőanyag felhasználás pedig a töredékére csökkent, ami nem akármi dolog! Most tettem fel a mai második adag szőlőt, lépek is, nagyon köszi a  jótanácsot!

  Azért használom ezt a F..ms.l szilikonolajat is, biztos-ami biztos, jó dolognak tartom, olyan, mint hús-sütéskor a zsír a tepsibe.:-) Szép csúszós az üstöm felülete belül, mindenhol.

 

Előzmény: Feriba51 (89690)
elek81 Creative Commons License 2013.09.16 0 0 89744

Sziasztok!

 

Ha vörösréz lemezből csináltatok főzőüstöt, akkor minimun milyen vastag lemezből lenne érdemes azt megcsináltatnom?

 

Jó nedűt!

zsuzska60 Creative Commons License 2013.09.16 0 0 89743

indulj el Szlovénia vagy Szlovákia felé, ha venni akarsz

Előzmény: Viktormanufaktura (89740)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.09.16 0 0 89742

segít a magasról eső víz

Előzmény: Antisystem (89739)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.16 0 0 89741

Az "ecettulaj" majd eldönti h milegyen.

Előzmény: snapszmester (89738)
Viktormanufaktura Creative Commons License 2013.09.16 0 0 89740
Pálinkás szép napot! Szeretnék ötletért fordulni hozátok. Adott a pálinkafőzőm ami egy régi 35l-es rézbogrács. Ezt szeretném tovább fejleszteni dupla falúra. Ebben várnák ötleteket miből vagy merre induljak. Előre is köszönöm :)
Antisystem Creative Commons License 2013.09.16 0 0 89739

Teát csakugya nem, mert ott a hő a kioldáshoz kell... de spec szeszt sokkal jobban megérné elvben  a Mount Everesten főzni, alacsonyabb lenne a tüzelő-szükséglet... amit megcsinálsz egyébként Budapesten is, némi vákuummal. A gint állítólag eleve így párolják boróka-ágyról... Az ízvilágon persze némileg változtat a vákuum, mert az illóolajok könnyebben mennek át, a kozmaolajok meg kevésbé jönnek létre....

Tisztán logikai meggondolásból az alszeszt valszeg érdemesebb lenne vákuummal szedni, mert kevesebb tüzelő kell, és a cefre nem ég le... a tisztázásnál meg érdemesebb a hagyományosnál maradni az ízvilág miatt...

(az más kérdés, hogy otthon nehezen csinál valaki üzembiztos és gazdaságos vákuum-technológiát.)

 

ÜdV

Előzmény: In Lak'ech (89737)
snapszmester Creative Commons License 2013.09.16 0 0 89738

Valamelyiket csak megfogadod.

Előzmény: Törölt nick (89736)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.09.16 0 0 89737

Amit az autód hűtőrendszerénél. Nyitott rendszernél, légköri nyomáson a víz 100 fokon forr. Zárt rendszernél, túlnyomás alatt csak 130 fokon.  És ezért nem tudnak a Mount Everesten a hegymászók egy normális teát főzni, mert az alacsony légnyomás miatt a víz már derékszögön, vagy akár alatta is forr. Ja és ezért van kevés pálinkafőző a csúcson. :-)

Előzmény: m.robi (89735)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.16 0 0 89736

Ebből indultamki. http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=126373412&t=9007484

 

Ha főzés elött adunk neki meszet attól még tovább ecetesedik a főzésig.Mivel még erjed jobb lenne szerintem közömbösiteni az ecetet!

 

Üdv!

Előzmény: snapszmester (89730)
m.robi Creative Commons License 2013.09.16 0 0 89735

Itt is látszik, hogy mennyire tudatlan vagyok. Mit jelent az, hogy nyitott rendszerű vagy zárt?

Előzmény: foxrudi (89725)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.16 0 0 89734

Körtebomba!:)

 

Előzmény: szilvakukc (89733)
szilvakukc Creative Commons License 2013.09.16 0 0 89733

Bizony a körte erjedés közben is ecetesedhet. Nagyon óvni kell az oxigéntől, kivéve, mint az én vilmosom a minap, ami egy nap tötymörgés után úgy gondolta, ideje meglódulni, persze mikor nem vagyok otthon, a kotyogót simán eldugította, majd a felrobbanó hordó végigtapétázta az asszony mellette parkoló autóját, aki kétségbeesve hívott fel, a garázst legalább 5-ös kategóriájú katasztrófa sújtotta területnek minősítve. Na, azt a körtét nem igazán tudtam nagyon óvni a levegőtől.:DDD 

Előzmény: Törölt nick (89729)
szilvakukc Creative Commons License 2013.09.16 0 0 89732

Úgy érzed, a cukor indítja be a forrást? 

Előzmény: gyusy (89713)
szilvakukc Creative Commons License 2013.09.16 0 0 89731

Mélységesen igazad van! Petőfi sorai jutnak eszembe:

 

"Ha pálinka, Te vagy a menyország,

 Akkor én csillaggá változom,

 Ha pálinka Te vagy a pokol, hogy

 Egyesüljunk, én elkárhozom!"

Előzmény: snapszmester (89689)
snapszmester Creative Commons License 2013.09.16 0 0 89730

Az én véleményemet jobb ha nem írom le. Nem a gyomorsavat kell csökkenteni. Mészhidrátot neki főzés elött. Annyit hogy még éppen savas legyen. 5-6 pH.

Előzmény: Törölt nick (89729)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.16 0 0 89729

Üdv.

Ismerösöm körte cefréje még forrásban van,de ecetszagot éreztem rajta!

Erjedés alatt is ecetesedhet, nemcsak tárolásnál?

(csak a hordóba lett faragva a körte és kész, ugyhogy valószinüleg igen.szerintem)

 

A szódabikarbóna semlegesiti az ecetet,de gondolom akkor utánna savazni sem ártana?

 

Mi a véleményetek erről?

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!