Keresés

Részletes keresés

Attyi Creative Commons License 2008.09.19 0 0 6534

A lengyelt megértem, hiszen az oroszokkal Kiev környékén sokat barátkoztunk, onnan meg ugye a történelmi lengyelföld már nem volt messze. A Wikpédia szerint:iA magyar nyelvben használatos „lengyel” és „Lengyelország” szó eredete az óorosz lendo („irtásföld”, „szűzföld”) szó lendzsan származéka lehetett (azaz „irtásföldön élő ember”), amely az ómagyar nyelvben még lengyen alakban szerepelt.[2] Ráadásul a polski elnevezést is eredeztetik a a pole („mező”) szó, illetve az ebből származó polanie, amely annyit tesz, hogy „a mezők lakói”. Erre a következtetésre könnyen eljuthatunk, ha összehasonlítjuk a többi szláv nyelv hasonló jelentésű szavaival.(W)
De ez legalább magyarázat! A német viszont? SZláv-szláv, de mit jelent? Nem mondhatunk "nemet" erre a magyarázatra?:)
Előzmény: Kvász Ivor (6532)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.09.19 0 0 6533
Ugye abból a korból még nem nagyon vannak szövegemlékek, de a német majdnem biztos, hogy Árpád-kori és az átadók kárpát-medencei szlávok voltak.
Előzmény: Attyi (6531)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.09.19 0 0 6532
Ha az óoroszból került át a magyarba, akkor lehetséges h honfoglalás előtti, mint a zsidó. Nem tudom, összefügg-e viszont a románban volt egy mára archaikus szó a lengyelekre (kb. magyar polyák), ti. leah.
Előzmény: Attyi (6531)
Attyi Creative Commons License 2008.09.19 0 0 6531
Üdv! nem tudom volt -e már szó róla, de arra lennék kíváncsi miért nevezzük a németeket "német"-nek. Az etimológiai szótár ügyesen kikerüli a választ, a neten pedig nem tudtam föltenni a jó kérdést, viszont ezt a fórumot megtaláltam. A "lengyel" is érdekelt , erről a Wikipédia lengyelország címszó alatt azt írja, hogy az óoroszból került át a magyarba. A lengyeleket más nem is hívja így!
FriendlyFire Creative Commons License 2008.09.16 0 0 6526

A "Linka" szlovákul vonalat jelent.

 

Lehet a "Hlinka" szlovák név kiejtésbeli magyarosulása is. Néma "H".

Én erre tippelnék.

Előzmény: Vetvet (6524)
scasc Creative Commons License 2008.09.15 0 0 6525
:D
Előzmény: Kvász Ivor (6523)
Vetvet Creative Commons License 2008.09.15 0 0 6524

A Linka név jelentésével, eredetével kapcsolatba szeretném a segítségeteket kérni.

Kvász Ivor Creative Commons License 2008.09.15 0 0 6523
Homeopatikus alapon a legjobb segítség a Snoj által írt etimológiai szótár lehet: Marko Snoj: Slovenski etimoloski slovar. Druga, pregledana in dopolnjena izdaja. Ljubljana, 2003.
:)))
Előzmény: milyennincs (6522)
milyennincs Creative Commons License 2008.09.15 0 0 6522

Szia!

Szlovénül kéne hozzá tudni, gyakori szlovén vezetéknév, e forrás szerint a maga 0,1 %-os arányával az 50-65. helyen a ma élők leggyakoribb vezetéknevei közt. (néztem online szlovén-angol szótárt, nincs benne, lehet ragozott forma, esetleg felszólító forma? (ez utóbbi megalapozatlan feltevésem, csak az oroszból vetítem át)

Előzmény: Pakitó (6521)
Pakitó Creative Commons License 2008.09.15 0 0 6521
Érdekelne van-e valakinek ötlete a Snoj családnévvel kapcsolatban.
scasc Creative Commons License 2008.09.15 0 0 6520
Az, ami az alapbeállított fontban kurzív Y-nak néz ki, egy görög gamma...
Előzmény: scasc (6519)
scasc Creative Commons License 2008.09.15 0 0 6519
A kazahok sosem ejtettek kazak-ot sem, legfeljebb qazaq-ot, szabatos átírásban.

A kazah (ejtése kazaχ, mint a doh-ban) forma bár az oroszból való átvétel, mégis nem szerencsétlen, lévén hogy történetileg is a szóeleji türk q-t k-val vettük át történelmileg is, a szóvégi pedig spirantizálódott, γ-vé, amely folytatása a mai nyelvben a történelmi példákban ugyan hosszú magánhangzó (t. -aq > őm. -aγ > óm. -aβ ~ -au > m. , höhö, "kazó"), de a sem lenne elképzelhetetlen, lévén, hogy nem létezik a mai magyar nyelvben, zöngétlen párja viszont igen (lásd fent említett doh és társai).


Csak hogy megmondjam a tutit. Unom már, amikor valaki azt állítja, hogy a (teljesen elterjedt [orosz eredetű], de immár) magyar, teljesen elterjedt alak "nem jó".
Előzmény: Törölt nick (6518)
hunvagyok Creative Commons License 2008.09.09 0 0 6516

Köszönöm a válaszokat!

 

 

Előzmény: Kvász Ivor (6515)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.09.09 0 0 6515
Ahogy a Király és a Pap családnév viselői között is kevés van, aki király vagy pap leszármazottja, így van ez a Törökökkel is. Azt olvasom, hogy Németh Béla Szigetvár története című könyve a legjobb forrás az enyingi Török család történetéhez, mindenesetre a dédnagypapája, Keményfalvi (Török) György már használta ezt a nevet. Csak arra tudok gondolni, hogy részt vett egy török elleni hadjáratban és ott kitüntette magát.

A Sándor családnév népszerűsége ugye a Sándor-regényekhez, tehát a lovagkultuszhoz (14-15. század) köthető, de mivel a köznépben csak későn és kevéssé terjedt el, Hajdú Mihály szerint inkább a Székelyföldön vált családnévvé.
Előzmény: hunvagyok (6514)
hunvagyok Creative Commons License 2008.09.09 0 0 6514

Értem, köszönöm.

Pont napokban tettem fel a kérdést családon belül hogy Török Bálint főnemes, hogyan kapta a nevét? (Gárdonyi)

Sándor családnévről lehet valamit tudni valamit az ujkortól korábban.

Előzmény: Kvász Ivor (6513)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.09.09 0 0 6513
Mivel a magyar családnevek a középkor legvégén, az újkor legelején alakultak ki, a népnevek közül azok játszanak, amelyeket akkor használtak: Cseh, Horváth, Rácz, Orosz (=ruszin), Tóth (=szlovák vagy horvát vagy általában szláv), Székely, Németh, Szász, Olasz, Oláh, Görög (ti. vallásilag), Török (ez talán bonyolultabb) stb. van, de nem nagyon, illetve csak helynévi áttétellel van Böszörmény, Besenyő, Alán, Úz stb. Meg Maczedón, Osztrák, Szlovák, Rutén se.
Előzmény: hunvagyok (6511)
Blitker Creative Commons License 2008.09.09 0 0 6512
Még régeben kérdeztem de nem kaptam rá választ hogy a Lalusz családnév milyen eredetű lehet.Tehát ujra megkérdezném és előre is köszönöm a válaszokat.
hunvagyok Creative Commons License 2008.09.09 0 0 6511

Igen, erre utal a kérdésem.

A Sándor családnév igen elterjedt volta miatt kérdeztem.

Egy keresztnév utólagos felvétele családnévként, általában kevesebb előfordulást eredményez, és a kapcsolatunk ezzel néppel elégé aktív volt.

Mig a többi nép nevével sokszor találkozunk  (Pl. az Oláhot előbb kihagytam), de ezzel nem, viszont itt van a Sándor ami csak egy hangzóval van odébb.

Lehet butaság, de akkor is kérdés. 

 

Előzmény: Kvász Ivor (6509)
rumci Creative Commons License 2008.09.09 0 0 6510
Maradjunk abban, hogy van is köze, nincs is:
http://www.origo.hu/utonevtar/index.html?id=795
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.09.09 0 0 6509
(egy hun szillogizmus volt ez, ha nem lenne világos:
Nándor > bolgár
Sándor > /x/olgár)
Előzmény: milyennincs (6508)
milyennincs Creative Commons License 2008.09.09 0 0 6508
.... akkor is így jársz.
Előzmény: hunvagyok (6507)
hunvagyok Creative Commons License 2008.09.09 0 0 6507

Nándor és Ferdinándnak biztos hogy semmi közül egymáshoz.

 

Álmos meg a Vilmosból származik?

 

(Sándor Nándor nádor vándor)

 

Na mindegy, majd később felteszem újra kérdést.

Előzmény: milyennincs (6506)
milyennincs Creative Commons License 2008.09.09 0 0 6506

.... szerintem a gombhoz keresel kabátot :)

Az, hogy két írott alak megegyezik, pl. eleven a magyarban és az angolban, még nem jelenti azt, hogy van egymáshoz közük. Ez is Tény.

Előzmény: hunvagyok (6504)
hunvagyok Creative Commons License 2008.09.09 0 0 6505
Ráadásul a szkíta érában (Szittya) a fehérvárnak fővárosukat nevezték.
Előzmény: hunvagyok (6504)
hunvagyok Creative Commons License 2008.09.09 0 0 6504

Vitatom a Ferdinándot. Ferdinándfehérvár Ugyan.

 

Nándor a dunai bolgárok neve.

Tény.

Előzmény: milyennincs (6503)
milyennincs Creative Commons License 2008.09.09 0 0 6503

Szia!

1. igen sok, de más oka van

2. Sándor elterjedt személynév a hellén ill. latin kultúra hatásaként

3. a Nándor a Ferdinándból lett magyarítás útján, szintúgy személynév, de kései, a családnevek kialakulást (rögzülését) követő időszakból. Ezért nincs ill. ritka az ilyen családnév.

3. Sándorfalvát megnézhetted volna, Sövényháza területén az 1879-es szegedi árvíz után alapított, Pallavicini Sándor által oda betelepítettek számára. Teljesen művi, tudatos névalkotás.

 

Válasz: Nem.

Előzmény: hunvagyok (6502)
hunvagyok Creative Commons License 2008.09.09 0 0 6502

Sziasztok!

Felvetésem, kérdésen lenne...

 

Sok népnévvel megáldott magyar van (Horváth, Rácz, Tóth, stb. stb.)

 

Sándor: feltételezve hogy Nagy Alexandrosz nevéből származik.

Nándor: magyar, dunai bolgárok népneve

 

Viszont van Sándor családnév, de Nándor családnév nincs

 (legalábbis rendkívül ritka, felvett néven).

 

Nem lehet hogy a Sándor családnév egy elfelejtődött népnevet takar, akár dunai bolgárokét?

A Sándorfalva falunév eredetét megsem néztem...

 

 

Kvász Ivor Creative Commons License 2008.09.05 0 0 6501
Magam kellemes napokat töltöttem a baljós nevű Retteneggben:)
Előzmény: scasc (6499)
ponekker Creative Commons License 2008.09.05 0 0 6500
Kössz a tippet.Neked is sc.... Már elkezdtem az oldalakat böngészni. Nagyon izgalmas ez a kutakodás...
Nekem sajna nincs ilyen könyvem:(
Előzmény: Kvász Ivor (6496)
scasc Creative Commons License 2008.09.05 0 0 6499
Annyit hozzátennék, hogy a mai alak (Ponegg) kialakulásában nyilván szerepet játszott az -egg (felnémet változata a hd. Eck(e) 'sarok, szög(let)') analógiája, amely gyakori osztrák toponímákban, főleg helységnevekben.
Előzmény: Kvász Ivor (6496)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!