Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89549

epruvetta!

 

éreztem, hogy nem teljes a fölszerelésem!!!

 

köszi!!

Előzmény: truffle (89543)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89548

forró gőzölgő cefre!

 

ez ollyan költőjji! -))

Előzmény: Szkajvolker Lajos (89540)
csalitos Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89547

   Rajzolok egyet.

Előzmény: In Lak'ech (89541)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89546

baxus

 

én elvesztém a fonalat! -((

Előzmény: G.á.b.o.r. (89539)
G.á.b.o.r. Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89545

Nyilván nem a pereméig fog a pálca érni. Egyébként pedig annyira nem vészes a gőzölgés, kb 1 perc után eddig is nézegettem, szagolgattam szinte minden főzés után. Ha jó szögben csavarozom össze a motyót akkor gyorsan meglesz amit keresek.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (89540)
G.á.b.o.r. Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89544

Közben megtaláltam az egyik képedet amin látszik hogy a karima maga a bojler felül is, jó kis flexelés lesz :) Tetszik, nekem is így lesz. 2-es saválló pálcám van, elvileg nem lesz gond a hordóval én is ott fogom hegeszteni ahol duplán van az anyag a söröshordón mint te. A csonkot hogyan tudtad a söröshordóba hegeszteni, befértél még felülről? 

Előzmény: G.á.b.o.r. (89542)
truffle Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89543

Gyümölcsillatút!

 

Megtörtént az első lepárlásom.

 "Panelsufnis". Ez lesz valamikor a címkémen...levédettem :). Az állványzat ideiglenes, majd megcsinálom szépre, a lényeg, hogy működik.

 A hűtő hűtője :). Hihetetlen nagy segítség, nem kellett becsöveznem a lakást, alig kell vízzel feltölteni. PET palackban víz lefagyasztva.

 Ez is nagy segítség, sok összefüggésre rájöttem használat közben.

 Így nem kell tapperolnom, csak rátekintek és nyitom a csapot.

 Tíz fokot csal mindhárom hőmérőm. Ill. nem is csalnak, "csak" a számlap nem kompatibilis a mutatóval :). A pöttynél van a jég olvadáspontja, a hátulján lévő csavarral állítottam a forrpontot...ez nálam 99°. A mutatott értéket be kell szoroznom 1,11-el...de már készítem az új számlapot és ráragasztom az üvegre.

 Ide beférnek a számozott poharak és az epruvetta is.

 Végét járja.

 Mindenre van idő lepárlás közben, egyúttal letoltam két kenyérkét. Holnap újabb lepárlás, szerintem simán átmehetek a szomszédasszonyhoz egy órácskára vízcsapot javítani ;).

 Teljesen tiszta, a két csík sem leégés, csak "megfogta". Sajnos nem jegyeztem meg, hogy az alsó csíkig töltöttem és a felsőig felhabzott, vagy a felsőig volt töltve és az alsó a éepárlás vége...mondjuk térfogatból kiszámolhatnám, ez most ugrott be :)

 Ez pedig csak a fíling miatt, vaku nélkül, fényekkel, árnyakkal.

 

Sárga és piros fosókát főztem le egy kevés szilvával megbolondítva. Ezt azért csináltam így, mert többen írták, hogy egyébként jellegtelen. Illata egész lepárlás alatt kellemes volt, viszont enyhén tejszerű, nem áttetsző. Most visszanéztem és pont megboldogult vf1 hozzászólása ugrott ki, eszerint alszesznél nem probléma ez a jelenség.

 

Mindenkinek köszönöm az eddigi segítséget!

 

 

 

 

 

G.á.b.o.r. Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89542

Két dolgot akartam még kérdezni, mert neked már megvan amit én tervezek duplafal és kiömlő söröshordóra. 

1. Hol csatlakoztattad be a csonkot az üstbe? Az alsó karimánál vagy pedig srégen elvágtad és a hordó aljáról/közepéről indul?

2. A bojler és a hordó találkozásánál a felső peremet miből alakítottad ki? Lemez vágva, hajtva, peremezve? Azon gondolkodok hogy lenne a legegyszerűbb és leggyorsabb... lehet nem is kellene végighegeszteni, így védve az üstöt, csak pár helyen a többi meg lehet szilikon...

 

De ha van képed ezekrők akkor dobhatsz azt is, megköszönöm.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (89509)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89541

:-) Igen. A rajzok, amiket találtam róla az itt közölt linkeken, nekem nem egyértelműek. Lehet, hogy a gépész vénám miatt.

Előzmény: csalitos (89538)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89540

Hááát (háttal nem kezdünk mondatot) a forró gőzölgő cefrén keresztül még lukat keresni egy pálcával nem túl jó.

Előzmény: G.á.b.o.r. (89539)
G.á.b.o.r. Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89539

Több kreativitást szaktársak :) A megoldás egyszerű: egy másik dugót rácsavarozok egy pálcára L alakban, melyet az üstön belül fogok bedugni a pálca segítségével. Miután bedugtam a lyukat belül, utána oldom a külső dugót. A belső dugóval bármikor el tudom zárni az áramlást, a külső csonkra pedig a dugó elvétele után én is tudok PVC könyököt tenni. 40 liter azért nem a világ vége, ha nem akarom több lépésben pont van egy ekkora rosz fazekam, de a dugóval mint írtam bármikor elzárhatom belülről. Ez persze csak az elmélet, remélem a tapasztalat is beigazolja majd :)

Előzmény: Szkajvolker Lajos (89509)
csalitos Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89538

Mond, a működése érdekel?

Előzmény: In Lak'ech (89537)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89537

Nagyon köszönöm a választ Józsipapa. Azonban még mindig van sötét folt: A kezdetben fél liter vízbe beleeresztem az alszeszt, ami ebben felhígul, és a másik oldalon kifolyik? De miért nem folyik ki vele együtt a kezdeti víz is? És miért nem lesz a főzés végére szűrőben jóformán csak tiszta alszesz?

Előzmény: csalitos (89536)
csalitos Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89536

   Cél az első főzésnél a minél több szesz kinyerése. Nem állsz le addig, mig a főződ tetejére öntött kifolyó párlatot meg tudod gyújtani. Ez kb. 10 fok körül van. Ha tömény az alszesz a második lepárláskor nem tudod az előpárlatot megfelelő módon elvenni, mert jön egyben minden. Vagy túl sokat, vagy keveset veszel el. Ha hígabb, akkor a végén lesz gondod, mert a kifőzött pálinkád már 50 fok alatt van, és még jócskán tudnád  szedni a kifolyó párlatot.

  Kozmás olaj jön az egész főzés ideje alatt.

  A szűrőnek a teljás főzési idő alatt működni kell. A lényege, hogy a kifolyó párlatból a higulás következtében a víz tetején megjelenig a kozmás olaj. (A töményebb alkohol eddig oldott állapotba tartotta.) Ezt időnként kés lapjával le lehet szedni. Ezért kell a szűrőt elöször hideg vízzel feltölteni, ezután végzi a dolgát, nem kell piszkálgatni, csak lefölözni. Egyszerűen ez úgy működik mint a konyhákba a zsírfogó, vagy a gk. mosókban az olajfogó.

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: In Lak'ech (89526)
fehérkutya Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89535

Én nagyszemű gyümölcsnél úgy csinálom, hogy nem a lehullott gyümölcsöt cefrézem, hanem aminek tapintására érzem, hogy már puha ( elég időigényes, de én nem nagy mennyiségeket csinálok ). így elég 2-3 naponta szedni és hozzátenni. Nem kevergetem, naponta lenyomkodom. Erjedés után minél előbb lefőzöm.  Amint kotyogás ritka lesz, már nem nyitom ki kíváncsiságból sem.

Vettem 30 literes hordókat is a kis mennyiségekhez és abból töltök meg többet.

 

És én is sokszor hallom, hogy baromság, régen is 1 hónapig dobálták egybe.

Édesapád nem lehet, hogy késői szilvával csinálta? Aminek van cukra és már hideg van erjedéskor. Esetleg 10 kg cukor az 1 hektóhoz és így pár liter jött le.

Előzmény: bobyvankenobi (89513)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89534

Nem lehetne eccerűen jó sörben, vagy jó borban hígitani azt a páleszt?!

 

-a gyomorbetegeknek tejben...

Törölt nick Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89533

akkumulátorsav!  -most megleptél!!

Előzmény: Szomjas cápa (89532)
Szomjas cápa Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89532

Az ioncserélt víz / desztvíz / ro víz témában szeretnék szólni.

 

A legtisztább a desztvíz, de nincs jelentősége.

 

Az ioncserélt víz is normál ivóvízből készül egymás utáni kation/anion cserélőn keresztül áramoltatva. Az ioncserélőkből elvileg csak hidrogén és hidroxid ionok kerülnek a vízbe, egyéb szennyező anyag, pl. toxikus szerves anyagok nem. Az ioncserélés hatására csak tisztábbá válhat az ivóvíz. Nyugodtan használható a pálesz hígításához a benzinkutakon árusított ioncserélt víz is, ahogy az akkumulátorsav is a cefre pH beállításához. Én a munkahelyemről szerzem be a pálinkafőzéshez az ioncserélt vizet, amikor nem felejtkezek el róla.

 

ro víz: Egy féligáteresztő hártyán keresztül  nyomás különbség hatására csak az oldószer (víz) molekulái jutnak át, az oldott anyag ionjai, molekulái nem.

 

Mindhárom eljárás gyakorlatilag kation és anionmentes vizet állít elő. Tiszta, és garantáltan mellékíz mentes hígító víz a pálinkához. A legolcsóbb az ioncserélt víz, teljesen felesleges pénzkidobás a deszt, vagy ro vizet használni.

 

Ami miatt a fogyasztását egyiknek sem javasolják: túlzott mennyiség (literek) fogyasztása esetén az ozmózis nyomás különbség hatására,  a sejthártyán keresztül a sejtekbe diffundál, szétrobbantja a gyomor sejtfelületén a sejteket. Ugyanaz a jelenség, mint amikor egy megvágott retek vízben ázva kinyílik.

 

Megemlíteném az ásványvizet, mint hígító vizet. Ahol a helyi ivóvíz nem szagtalan, íztelen, használható, de jó minőségű (íztelen) helyi ivóvíz esetén felesleges pénzkidobás. Az ásványvíz elnevezés az EU szabványok átvétele miatt nem jelenti, hogy az ásványvíznek kötelezően magas ásváni anyag tartalmának kell lennie: Az ásványvíz előírás csak annyi, hogy a kútnál kell palackozni. Az ásványvíz elnevezés megtévesztő, a többségük csak normál ivóvíz.

 

Előzmény: Antisystem (89483)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89531

bocsesz!

 

de ittam a sógor szilvájából -kéccer-  egy-egy kis adagocskát, és az direktejaó lett! -))))

Előzmény: Törölt nick (89530)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89530

-)))

Előzmény: kupeci (89528)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89529

óh cefrék

ti csalfa cemendék

ecettel riaszt,metanollal mérgez

mérwanez mérwanez?!

óhh

mér wan ez...

kupeci Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89528

Mértéktelenül = marhaság,

Mértékkel       =" ...yaóó 5let!  -)))))"

Előzmény: Törölt nick (89525)
csalitos Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89527

   Írtam a cefrék betegségeiről a 87513 sz. hozzászólásban. Olvasd el, biztos fog segíteni.

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: bobyvankenobi (89513)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89526

Én is elolvastam a linkgyüjteményt, legalábbis egy részét. Holnap folytatom, mert tényleg nagyon sok hasznos információ van benne.

Két kérdésem volna:

1; Azt olvasom benne, hogy a túl "erős" alszeszt finomítás előtt 25%-osra kell hígítani. Nos az én alszeszem igen erős, mert elég korán leáltam a főzésével és igazából a gyengébb részét már nem főztem le. Szóval 40 fok körüli az alszesz. Akkor ezt most vízzel hígítsam 25 fokosra?  És akkor a finomításnál hígítás után is ugyanaz marad az elő-, közép-, és utópárlat aránya? Tehát ha az eredeti térfogatának (mondjuk) a kétszeresére hígítom, a példa kedvéért, akkor a hígított alszesz feinomításakor az előpárlat mennyiség is duplája lesz??? És ha nem hígítom, akkor ugye jól értelmezem, hogy pontatlanabbul tudom elválasztani az elő és utópárlatot?

 

2; Azt olvasom, hogy a kozmaolajok a cefrefőzés elején jönnek le, és ettől lesz opálos az alszesz. Nos, nekem a főzés elején iszonyat tiszta az alszeszem. Általában (eddig összesen három üst alszeszt főztem életemben, most kezdem a "szakmát :-)  ) a vége felé kezd el opálos, homályos lenni. A kozmaolaj szűrőn a teljes cefrefőzés ideje alatt át kell engedni a párlatot, azaz az összes alszeszt, vagy csak  az alején egy izonyos mennyiséget?

 

....és igazából nem teljesen értem a szűrő működését. Nevezetesen, hogy a műanyag edényben lévő vízbe vezetett alszesz miért nem vegyül el a vízzel? Miért nem cserélődik le bizonyos idő után a víz teljesen alszeszre. Lehet, hogy számotokra egyértelmű, de én ténleg nem értem.  Jó volna valakinél megnézni személyesen egy ilyen eszközt, meg akár egy finomítást is. Az volna az igazi tanulság.

 

Jó nedűt! ..és köszönöm előre is a segítséget!

Törölt nick Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89525

Nyers marhamájra önteni a moraborapáleszt?

 

...yaóó 5let!  -)))))

Előzmény: kupeci (89524)
kupeci Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89524

A máj az illetékes az ilyen eljárásokban:)

Előzmény: Törölt nick (89522)
kupeci Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89523

Akkor nekem is van olyan!:)

Előzmény: obsitos3 (89521)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89522

...kicsit viaszos utóízű ez a moraborapálesz...

 

-tud valaki valami viasztalanító eljárást?!

obsitos3 Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89521

A helyes elnevezés talán dió ízesítésű pálinka lenne.Hogy likőr,vagy pállinka,azt az alkoholtartalma és az édessége határozza meg.Felénk az előbb leírtakhoz egy evőkanál cukrot tesznek egy 5l-es üveghez,és a végterméket diópálinkának nevezik.

 

Előzmény: kupeci (89517)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89520

Keresztanyám (gyógyszerész) a tiszta szeszbe egészben tette bele a zöld diókat... isteni dióriumok voltak a végeredmények...

Előzmény: Doktorbela (89515)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!