Keresés

Részletes keresés

almaqkac Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89511

Meg otthonra is simán lehet lőni 30-40 rugóért egy RO-készüléket, és hosszú idóre megoldva az akvárium, vasaló, akkumulátor, élelmiszer-félébe való lágyvíz-szükséglet, biztosan szennyezés-mentes módon...

 

Teljesen biztos vagy ebben? A háztartásban használatos RO készülékek kb. a felhasznált víz 5-10%-át szolgáltatják tisztított vízként, a többi megy a csatornába (esetleg kertes háznál öntözésre). A hazai viszonylag kemény vizeknél inkább az alacsonyabb kihozatalra számíthatsz. Akkor az egy liter víz előállítása mellett majd' 20 liter szennyvizet gyártasz. Ez lenne szennyezés-mentes?? Ehhez képest az ioncserélő használata valóban környezetbarát, hisz a regenerálához használt vegyszerek (NaOH, HCl) nem okoznak jelentős szennyezést, és (az előállított tisztított víz mennyiségéhez viszonyítva) elhanyagolható a vízfelhasználás is.

 

Ja, és nem is 40 rugó egy ilyet összedobni.

 

üdv,

aq

Előzmény: Antisystem (89483)
jani&999 Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89510

Olvastam, hogy ha dohos ízű a pélinka akkor aktív szén, szűrés-sel lehet javítnai. Azt hogy kell csinálni?

Pálinka higitásához jó a forrlat víz vagy inkább vegyek desztillált (ioncserélt) vizet?

Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89509

Az meg a másik, nekem még csappal is fröcsög néha össze vissza, pedig rászoktam huzni egy nagy pvc csövet pluszba.

Előzmény: vasbicikli (89508)
vasbicikli Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89508

Meg időben félreugrani a sugárban ömlő, forró cucc elől :)

Előzmény: Szkajvolker Lajos (89503)
vasbicikli Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89507

Igaz, én már eggyel tovább gondoltam, arra a bizonyos kiöntött 8 decire.

Előzmény: snapszmester (89497)
barkócza Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89506
Előzmény: barkócza (89505)
barkócza Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89505

Sakkozás? Úgy öntözgetni össze, hogy az aktuális erjedő cefre mindig kb. a 2/3-áig legyen az edénynek. A kész cefre viszont csurig legyen.

Előzmény: bobyvankenobi (89501)
barkócza Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89504

Ne higgy nekik. Olvass, minden kérdésedre ott a válasz. Ha azután még valami nem világos, szívesen segítünk.

Előzmény: bobyvankenobi (89500)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89503

Ezzel csak az a baj, ha kihuzod a dugót, az összeset kikell engedni, aztán úgy kihordani.

Előzmény: G.á.b.o.r. (89502)
G.á.b.o.r. Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89502

Tegnap megilágosodtam miközben savaztam az almát :) Minek vennék drága 2 colos saválló (vagy nem) gyolsócsapot az üst leeresztő csonkjához egy halom pénzért ha azt egy 250 forintos borászati fadugóval is kiválthatom :)

Nem drága, nem kell menetezni a csövet hogy rátegyem, nem kell a tisztítással és a tömítéssel aggódni. 

+ a fa nem fog csöpögni és még hátha egy kis keményfa aromát is kapok :)

A képen a motorom látható amint a "kombinációt" szállítom haza. Azért egy minimál leszorító mehanizmust persze fog kapni, amivel egyszerűen lehet szorítani és oldani a dugót a csőből. A cső befelé srégre van reszelve, hogy ne vágja a dugót hanem fogja.

 

 

bobyvankenobi Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89501

Megpróbálkoznék vele, a gyümölcs adott, csak a gáz kerül pénzbe :) 

 

Mit értesz sakkozás alatt ?

Előzmény: barkócza (89499)
bobyvankenobi Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89500

Sok embert ismerek, aki gyűjtögeti az anyagot egy nagyobb edényben és nekem is azt javasolták. Olvastam már, hogy igazából egyszerre kellene az erjesztőbe tenni az anyagot, de nekem azt mondták, hogy hülyeség :)

 

Fagyasztani nincs lehetőségem, de van egy nagyobb úszófedeles szabadon álló bortartályom. Ha a leesett egészséges őszit megmosom, kettéválasztom és kimagozom akkor gyűjthetném egy úszófedeles edényben ? Szinte légmentesen le tudnám zárni, szilikongyűrűs.

 

Az úszófedélre kotyogót is lehet szerelni.

 

Előzmény: snapszmester (89498)
barkócza Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89499

Őszibarackról megoszlanak a vélemények, én egyszer próbáltam, szerintem nem lett rossz. Mások szerint jellegtelen.

 

A hullott, de ép gyümölcsöt pár napig gyűjtögetheted, de nem hordóba gyűjtve, hanem szellősen tárolva. A fagyasztó is egy jó megoldás. Továbbá be kell szerezni egy sorozat különböző méretű fedeles hordót/vödröt, 5 literestől 60 literesig, és "sakkozni" kell a cefrével.

Előzmény: bobyvankenobi (89496)
snapszmester Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89498

Segítenék, de neked kell megtenned az első lépést. Olvass!

Sárgabarackból nem sikerült, az ősziből sem fog, csak ha nagyon összekapod magad.

Előzmény: bobyvankenobi (89496)
snapszmester Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89497

Szerintem sima ecet amit érzett, de miért ne bonyolítanánk, ha lehet. Az alszesz már lehetett etilacetátos.

Előzmény: vasbicikli (89495)
bobyvankenobi Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89496

Köszönöm az eddigi tippeket. Zárt tartályban tároltam a cefrét, de akkor ezekszerint jobb lenne egy kotyogóval ellátott zárt erjesztőtartályben elhelyezni ? Már érik az őszibarack és arra gondoltam, hogy megpróbálkoznék azzal. Lehet abból jó pálinkát készíteni ?

 

Hogyan kerüljem el a 2 hétig tartó folyamatos adagolást, ha a gyümölcs folyamatosan érik és nem egyszerre az egész ?

 

Kezdő vagyok ezen a téren, segítsetek :)

Előzmény: vasbicikli (89495)
vasbicikli Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89495

"Sehol nem találok írást arról..."

 

Szánj egy kicsit több időt az olvasásra! :)

 

"...mi volt a minden egyéb hiba ?"

 

Alapvetően a  2 hét folyamatos rakosgatás és a kierjedés utáni tartogatás, amitől a cefréd megecetesedett (erre még a nyári meleg is rásegített).

Arról nem is beszélve, hogy az előpárlatot nem az első főzésnél kell elvenni, hanem csak a finomításnál, és alszesz főzéssel nem állunk meg 30 %-nál, de ezeknek a te esetedben már nem volt nagy jelentősége, mert romlott cefrét főzéssel nem lehet helyrehozni.

 

"mitől lesz egy cefre acetonos szagú."

 

A levegő a cefre (egyik) legnagyobb ellensége. Levegő jelenlétében, bizonyos baktériumok által az alkohol ecetsavvá oxidálódik, az ecetsav pedig etil-acetáttá alakul. Ez az a bizonyos oldószeres szag, amit az elején éreztél.

 

Előzmény: bobyvankenobi (89493)
barkócza Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89494

Igen, erre, de kár volt újra bemásolni. Ha elolvastad, rá fogsz jönni. Mindenesetre a "két hétig gyűjtöm a cefrét hordóba" már eleve komoly hiba. Az ecetesedésen túl pedig nyilván vannak már más problémái is a cefrédnek.

 

Ennek az idei barackodnak, sajnos, annyi. Csak kitolnánk veled, ha elkezdenénk ilyen vagy olyan tanácsokkal hitegetni. Ugyanakkor nem boszorkányság a jó pálinka, néhány nagyon egyszerű dolgot kell csak betartani.

 

Előzmény: bobyvankenobi (89492)
bobyvankenobi Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89493

Felsorolnád kérlek, hogy mi volt a minden egyéb hiba ? Sehol nem találok írást arról, hogy mi lehet a fátyol a tetején és, hogy mitől lesz egy cefre acetonos szagú.

 

Az ismerősöm 10 éve főz pálinkát és soha nem járt még így, egészen mostanáig.

Előzmény: barkócza (89491)
bobyvankenobi Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89492

  vf1 linkgyüjteménye 

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

 

Erre a linkgyüjteményre gondolsz ? 

 

 

Előzmény: barkócza (89491)
barkócza Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89491

Azt jól tetted, hogy rohadt, penészes gyümölcsöt, ágat, földet, lombot nem tettél a cefrébe. Sajnos azonban minden egyéb hibát elkövettél, amit el lehet. Olvasd el a reggeli linkeket. Ha betartod, jövőre jó pálinkád lesz, uganennyi fáradsággal.

Előzmény: bobyvankenobi (89490)
bobyvankenobi Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89490

Sziasztok!

 

Idén először készítettem saját cefrét sárgabarackból, amit sajnos elkaphatott valami betegséget. A jelenség:

 

-          először enyhe, majd napról napra erősebb acetonos szag jelent meg

-          az acetonos szag megjelenése után kb 4-5 nappal fátyolos hártya jelent meg a cefre tetején

-          a hártya megjelenését követő napon enyhe savanykás szag is érezhető volt.

 

A cefrét az alábbi módon készítettem:

 

Az udvaromban lévő barackfáról leeső gyümölcsöt szedtem össze minden este a fűből. A barack látszólag  tiszta volt, nem mostam meg. A rohadt gyümölcsöket kidobtam, így csak egészséges anyag került a cefrébe. A tisztaságra nagy gondot fordítottam elejétől a végéig (leszámítva a gyümölcs mosását), a tárolóedénytől kezdve a főzőig minden tiszta volt.

 

A hordóba gyüjtögettem a barackot kb 2 hétig, míg az összes leesett a fáról, közben naponta legalább kétszer megkevertem a cefrét. Amikor már az összes barack a hordóban volt, a kb 80 liter cefréhez adtam 4 kiló cukrot, majd hagytam leforrni. Az erjedést követöen kb 8-10 nap múlva jelent meg a fentemlített acetonos szag, majd azután a fátyol.

 

A hordó mindvégig garázsban volt, maximális hőmérséklet a július végi kánikulában kb 28-30 fok lehetett. Most egy ismerősöm pontosan ebben a cipőben jár és nemigazán értjük, hogy mi lehet a probléma.

 

Gondolván, hogy mentsük ami menthető, lefőztem az első 40 litert, amiből kb az első 8 decit ki kellett öntenem, mert erős acetonos szaga volt. Az első mérésnél kb 47 %-ot mértem és 30-ig engedtem le, majd lezártam a főzőt. Összesen 2,5 liter tisztázatlan párlatom lett és kb 38 fokos, melynek első szglásra enyhe acetonos bukéja van, mejd kis idő elteltével megjelenik a kellemes, gyümölcsös barackillat.

 

Szerintetek érdemes ezt a mennyiséget tisztázni ? Mekkora mennyiség maradhat a végén ?

 

Legyetek szivesek tanácsot adni, hogy legközelebb mit csináljunk másképp és ne menjen tönkre 80 liter cefrém.

 

Köszönöm,

 

Gábor

 

 

kupeci Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89489

csak ha rézből van:)

Előzmény: swarcy93 (89487)
barkócza Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89488

Hát igen, ez a korszerű. :)

Előzmény: Törölt nick (89481)
swarcy93 Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89487

Kukta főzőnél nem jelentkezik a réz katalizáció hatás? 

Törölt nick Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89486

Legbiztosabb, ha a "rosszabb" borokból főz az ember "pálinkát"! -))

Előzmény: Antisystem (89483)
vasbicikli Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89485

Én is érdekelt vagyok az ügyben, az égetett szeszes "testvérfórumon" volt egy kis levelezésünk erről öreg-muslicával, innentől visszafelé egy pár hozzászólás. Mondjuk elég bizonytalanok ezek a számok, nem sokkal leszel tőle okosabb, mint ahogy én se lettem. 

Nekem egy réz tányér van a sisak alá applikálva a (szintén saválló) főzőmben.  Nem állítom, hogy követendő, csak egy ötlet.

Ilyesmivel lehetne még hatékonyan növelni a réz felületet. Jó lenne, ha valaki tudna rá hazai forrást. Réznek kinéző acél súrolót már találtam én is, de rezet nem.

Előzmény: cefre_86 (89482)
kupeci Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89484

A páracső hosszával kis mértékben csak mert hát annyival hosszabbra ugy sem hagyhatod hogy képes legyen egy sisaknyi felületet kompenzálni.A meredekségnek meg máshoz van köze.

Előzmény: cefre_86 (89482)
Antisystem Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89483

Na, akkor csak halkan mondom el, hogy ma már zömmel a patikákban is ioncserélt vizet (Aqua purificata Ph.Hg  VIII) használnak "desztillált víz" gyanánt, minőségi követelmények vannak megadva, mint szárítási maradék, vezetőképesség, pH... valójában desztillált víz csak az injekciós-infúziós készítmények meg a szemcseppek készítéséhez van előírva hivatalosan.

Pálinkázáshoz meg szerintem a legtermészetesebb nem az ioncseréélt meg nem is a desztillált, hanem az "ozmovíz" lenne, tehát a reverz ozmózissal demineralizált víz, nagyobb patikákban az is akad, mert része már az újabb gyógyszerészeti szabványoknak.

Meg otthonra is simán lehet lőni 30-40 rugóért egy RO-készüléket, és hosszú idóre megoldva az akvárium, vasaló, akkumulátor, élelmiszer-félébe való lágyvíz-szükséglet, biztosan szennyezés-mentes módon...

De pszt:)

 

ÜdV

Előzmény: G.á.b.o.r. (89480)
cefre_86 Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89482

Üdv.:

 

Saválló fedél/sisak esetén elmaradó "réz katalizáló hatást" lehet kompenzálni nagyobb meredekségű, és hosszuságú páracsővel? 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!