Keresés

Részletes keresés

Pancsama Creative Commons License 2016.05.24 0 0 15891

Bármelyik lehet.

Például amikor böngésztem a Mezőkovácsházi halotti anyakönyveket, rengeteg olyan, 1914-1917-ből származó bejegyzést láttam, amiből kiderült, hogy az illető a pl. a doberdói hadszíntéren halt meg, de minden egyéb, a nevén kívül, "ismeretlen". Olyan is volt, hogy 1917-ben jegyezték be, hogy 1916-ban halt meg valaki egy távoli harctéren - nyilván akkor értek oda a papírok.

Az 1944 szeptemberi anyakönyvi bejegyzések viszont hemzsegtek olyanok nevétől, akik ott estek el (halál oka: fejlövés, haslövés, elvérzés stb.) Mezőkovácsháza környékén, más közük nem volt a községhez (én még úgy tanultam, hogy a német hadsereget üldöző szovjet Vörös Hadsereg csapatai A közelben lévő Battonyánál lépték át először a trianoni Magyarország határát 1944. szeptember 23-án).

Egy közeli hozzátartozóm (aki már több mint 107 éves lenne) születési anyakönyvét megtalálva meglepve láttam a pontos bejegyzést, hogy meghalt 1996-ban - pedig gyerekkora óta nem is járt a szülőfalujában.

 

Előzmény: vadász2 (15887)
Pancsama Creative Commons License 2016.05.24 0 0 15890

Hadisír nyilvántartó: http://www.hadisir.hu/hadisir/

 

Előzmény: Réka_kereső (15881)
ancibaba Creative Commons License 2016.05.23 0 0 15889

Nekem  van olyan a családban, hogy három József volt a gyerekek között. Születési ak. első gyermek József volt, meghalt születés után pár órával, következő gyermek lány volt, a következő megint fiú, akit Józsefnek kereszteltek, ő 15 évesen halt meg, majd született a következő  József, aki megélt 75 évet. És máshol is találkoztam már hasonlóval. Régen ugya az volt, hogy a "név" tovább éljen. 

Előzmény: Réka_kereső (15859)
Réka_kereső Creative Commons License 2016.05.22 0 0 15888

Köszönöm! Azt hittem egységesen valamelyik kerületben jegyezték be.

Előzmény: vadász2 (15887)
vadász2 Creative Commons License 2016.05.21 0 0 15887

Amelyikben

a) meghalt

b) amelyikben lakott

c) amelyikben született (legvalószínűbb)

Előzmény: Réka_kereső (15881)
Réka_kereső Creative Commons License 2016.05.21 0 0 15886

Köszönöm! Azt hiszem megpróbálom!

Előzmény: lilabogyó (15882)
Pancsama Creative Commons License 2016.05.20 0 0 15885

Igen, a legnagyobb nyugalommal. Legfeljebb az átlagosnál picit több genetikai hasonlóság miatt jobban megértitek egymást ;) Ez egyébként még barátokra is igaz - lásd: http://www.origo.hu/tudomany/20140715-genetikailag-is-hasonlok-egymashoz-a-baratok.html

 

Előzmény: Törölt nick (15877)
skoumi Creative Commons License 2016.05.19 0 0 15884

Nem, sosem volt az.

 

Az van meg nekik, amiket hagytak nekik lefotózni.

Románia en bloc nem engedte nekik a fotózást, amennyire én tudom (ha megnézed, nincs is az online oldalukon Romania, mint választható ország feltüntetve). Ami van  nekik onnan, annak jó része osztrák katonai anyakönyv, illetve amit a német kitelepülők, akiket Ceauşescu eladott az NSZK-nak, magukkal vittek. Van olyan nekik, ezek egy része fent is van keresztelés tekintetében az oldalukon, amiket valószínű az MNL (akkor még MOL) mikrofilmjeiről, vagy anyagairól készítettek. pl. Kolozsvár vagy Temesvár. A többiért ki kell utazni.

 

Ennek költsége van - akkor is ha te mész, akkor is, ha megbízol valakit...

Előzmény: lilabogyó (15883)
lilabogyó Creative Commons License 2016.05.19 0 0 15883

Kedves Skoumi! Köszönöm, én érdeklődtem múltkor; új nevet vettem fel azóta. Ezek szerint az FS adatbázisa nem teljeskörű...sajna' az engem leginkább érdeklő keresztelési bejegyzés sincs benne...

Előzmény: skoumi (15824)
lilabogyó Creative Commons License 2016.05.19 0 0 15882

Én tavaly tudtam meg egyik dédapámról halálának idejét,körülményeit a Hadtörténeti Levéltár bécsi kirendeltségétől...ukadel kukac freemail pont hu címre írtam, pár napon belül  küldtek másolatot a rá vonatkozó bejegyzésről. (írták, szerencsém van, hogy róla legalább ennyi fennmaradt) A magyar anyakönyvekben szerintem az utolsó lakhely szerinti kerületben kellene keresni. De találtam oldalági rokonomat, akit csak sok évvel később jegyeztek be/nyilvánítottak halottnak. Nem tudom vannak-e információid, én csak nevet és FS alapján születési dátumát ismertem. Remélem sikerrel jársz!

Előzmény: Réka_kereső (15881)
Réka_kereső Creative Commons License 2016.05.19 0 0 15881

Sziasztok,

az I. vh-ban elhunyt katonákat melyik kerületbe anyakönyvezték Budapesten?

Réka_kereső Creative Commons License 2016.05.19 0 0 15880

Köszi, ez jó ötlet! a '45 sokkal elképzelhetőbb!

Előzmény: JPmiaou (15879)
JPmiaou Creative Commons License 2016.05.19 0 0 15879

Lehet, hogy az utólagos bejegyzésben félre van írva vagy olvasva az évszám: meg kéne nézni a ferencvárosi halálozásokat 1845-ben és talán 1855-ben. (Már láttam olyan kézírást, ahol nehéz volt megkülönböztetni a 7-est és a 4-est, mert nagyon meggörbítették a 7-es tetejét.)

 

Mondjuk olyannal is találkoztam, ahol a + nem kereszt (tehát halálozás) volt, hanem összeadójel (tehát házasság). Ez persze a két Márton kérdését nem tisztázná....

Előzmény: Réka_kereső (15859)
skoumi Creative Commons License 2016.05.18 0 0 15878

T. Fórumlakók,

 

érdeklődés esetén Partiumban (Nagyvárad, Szatmárnémeti, Nagybánya és a hozzá tartozó megyék, Bihar, Szatmár és Máramaros) tudnék kutatni jövő héten.

 

Két hétre rá elegendő igény esetén várhatóan Kárpátalján - anyakönyveket.

 

Érdeklődni a gmail.com-on lehet, Partium esetében lehetőleg holnap estig.

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2016.05.18 0 0 15877

Akkor én köztem mint (Másodnagybácsi) és a másodunokahúg között lehet bármilyen akár szerelmi kapcsolat is? Csak valamilyen szinten csak rokon vagy ez nem számít? Nagyon távolinak számít ez?

Előzmény: Pancsama (15863)
God:Boy Creative Commons License 2016.05.18 0 0 15876
Előzmény: Törölt nick (15860)
2xkiss Creative Commons License 2016.05.18 0 0 15875

Szia! 

 

Nincs kutatási tapasztalatom a csendőrségi témában, csak régebben olvasgattam róla keveset.

Ha a családodban fenn maradt az említett legenda, akkor valamilyen valóságalapja van talán a dolognak, bár írásos nyomát megtalálni vsz. nem lesz egyszerű.

Ha tudod, hogy hol szolgált az esetleges eset idején, és annak a szolgálati helynek megmaradtak az adott időszak iratai, akkor abban lehetne keresni, mert jelentés kellett, hogy készüljön róla.

De egy ember jellemzően nem egy helyen teljesített szolgálatot életében.

 

Másik tippem : A Csendőrségi Lapok - Magyar Királyi Csendőrség

Esetleg ebben is megjelenhetett híradás az esetről, ha akkoriban történt, amikor élt a lap.

Ha igen, akkor a kisebb hírek rovatban, de akár cikk- ismertető formájában is elképzelhető.

 

Egyik lehetőség sem igényel kis időt. Nekem más ötletem nincs a kérdésedhez.

 

 

 

Előzmény: sTarrrz (15844)
Réka_kereső Creative Commons License 2016.05.18 0 0 15874
Előzmény: Pancsama (15872)
Réka_kereső Creative Commons License 2016.05.18 0 0 15873

Igen. A 62-es Mártonra valahol máshol találtam rá, de az anyakönyve megvan és korrekt. Neki a felesége is megvan, de most próbálom valahogy összerakni, hogy pontosan ki kicsoda és milyen iratok szükségesek még, mert a sok Márton, Mátyás, Ferenc miatt kicsit nehéz beazonosítani, hogy melyik Mártonnak volt a felesége Knechtl Anna és melyiknek Peringer Mária, csak az biztos, hogy a gyerekeik kik voltak.

Előzmény: Pancsama (15872)
Pancsama Creative Commons License 2016.05.17 0 0 15872

A fs-ön a megadott szülők nevét beírva megtaláltam az 1844-es Mártont, az 1854-es Károlyt, az 1855-ös Ferencet és az 1857-es Barbarát, de 1862-est nem adott ki, se Mártont, se mást.

Az 1844-es Márton kicsit kilóg a sorból, életkorilag is, meg mert másképp vannak írva (elírva?) a nevek. Ha az eredeti anyakönyvi képet láttad, akkor nincs több ötletem.

Előzmény: Réka_kereső (15868)
Pancsama Creative Commons License 2016.05.17 0 0 15871

Másodunokatestvér lehet fiú vagy lány is, de lényeg az, hogy azonos generációs szinten vannak: közös a dédapjuk/dédanyjuk. Ilyenkor a Dédi azt mondja rájuk: ez az egyik dédunokám, az a másik, de nem testvérek.

Másodunokahúg: az idősebbik személy (férfi vagy nő) nagyszülője azonos a fiatalabbik személy dédszülőjével. Ilyenkor a nagy/dédszülő azt mondja: ez a férfi/nő az unokám, az a kislány a dédunokám (de egy másik unokám lánya).

Ugyanez a logika a másodunokaöcsre is vonatkozik természetesen.

 

Előzmény: Törölt nick (15867)
Pancsama Creative Commons License 2016.05.17 0 0 15870

Idem.= ugyanaz, mint fent (ma talán "macskakörömmel" jelölnénk)

Előzmény: Réka_kereső (15869)
Réka_kereső Creative Commons License 2016.05.17 0 0 15869

Sziasztok, egyházi anyakönyveknél mit jelent az Idem., és a V: rövidítés? A V: a vallásra vonatkozik, annyit sikerült megfejtenem.

Réka_kereső Creative Commons License 2016.05.17 0 0 15868

:-D Ez vicces!
A levéltárban néztem a digitalizált mikrofilmeket, ott találtam. A házaspár nagy valószínűséggel azonos, mert az apa Kozalek, ami nem túl gyakori név, bár akkor 20-30 éven belül élhetett 3-4 Kozalek Márton, de azt kizártnak tartom, hogy lett volna két Kozalek Márton Jaeger Anna feleséggel.Sajnos a szülőkről nincs több adat, csak az apa foglalkozása, de mivel 2-3 generáció nagy része kertész volt, ez nem releváns. :D

Szerintem a feren. Ferencvárosra utal, mert ott éltek, de a halottiját nem találtam a ferencvárosi bejegyzések között, úgyhogy lehet, hogy az utólagos bejegyzés lett elírva. Nem tudom. Furcsa.
Én azt gondolom, hogy ha Egy házaspárnak két Márton nevű fia van, akkor valószínűleg az első meghalt a második születéséig vagy minimum adnak a másodiknak egy második keresztnevet, nem?

Előzmény: Pancsama (15865)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.17 0 0 15867

A másodunokatestvér és a másodunokahúg között mi a különbség?

Előzmény: Pancsama (15863)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.17 0 0 15866

A másodunokahúg az nekem már nagyon távolinak számít ha lenne közöttünk esetleg valami? Vagy ez olyan mint a harmadunokatestvér?

Előzmény: Pancsama (15863)
Pancsama Creative Commons License 2016.05.17 0 0 15865

Elírás valahol? A családunkban egy 1845-ös születési anyakönyvi kivonatban Magdolna fiúként van jelölve, aztán 20 évvel később a házassági anyakönyvi kivonat tanúsága szerint menyasszonyként férjhez ment :) Az eredeti (egyházi) anyakönyvhöz még nem jutottam hozzá.

 

Vagy az is lehet, hogy az azonosnak vélt házaspár mégsem azonos. A házaspár mindkét tagjának pontos születési ideje is megvan mindkét esetben? Találkoztam már olyan faluval, ahol rengeteg volt az azonos nevű személy, és emiatt a többször gondot okozott, hogy a házaspárok nevei is azonosak voltak, de néhány éves (sőt, egy-két generációs) eltéréssel. Többször láttam, hogy unokatestvéreknek, nagybácsi-unokaöcs, nagynéni-unokahúg azonos volt a neve (nálunk most is van ilyen a családban). Adj hozzá kis generációs csúszást, és kész az általad leírt jelenség lehetősége.

 

Az "a feren." nem tudom, mit jelent. A + szerintem is halálozás, bár jó lenne az eredeti anyakönyvi képet is látni. Márton 31 éves volt 1875-ben: volt már házastársa, gyereke?

Előzmény: Réka_kereső (15859)
Pancsama Creative Commons License 2016.05.17 0 0 15864

Kedves Fórumozók!

Bebizonyosodott a vírusgyanú?

Sajnos előbb töltöttem le a programot, mint a felhívást láttam volna. Nekem nem tűnik vírusosnak, csak hibásnak. Ugyanis hiába vagyok a firefox legfrissebb verziójával belépve a fs-re (semmi gond vele), ha a programon keresztül bármit csinálni akarok a fs-ön, nem engedi olyan hibaüzenettel, hogy telepítsem a böngésző legújabb verzióját. (Igaz ugyan, hogy az Explorerből még a 9-es változat fenn van a gépemen, de soha nem használom.) Pedig nagyon jó lenne a programmal időt spórolni.

Valakinek tapasztalata?

 

Előzmény: vadász2 (15679)
Pancsama Creative Commons License 2016.05.17 0 0 15863

 

Apa unokatestvérének a lánya a te másodunokatestvéred, az ő lánya pedig a te másodunokahúgod.

Rokonság bővebben: https://hu.wikipedia.org/wiki/Rokons%C3%A1g

 

Ez annyira távoli rokonság, hogy már a másodfokú unokatestvérek is törvény szerint simán összeházasodhatnak.

Testvéreknél (kb.) 50% a közös génállomány.

Unokatestvéreknél 12,5% a közös  génállomány.

Másodfokúaknál már csak 3,125%, és ez feleződik a másodnagybácsi (ez vagy te) és a másodunokahúg között 1,563%-ra. Részletesebben lásd itt: http://www.joshuakennon.com/how-much-dna-do-you-share-with-your-blood-relatives/

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (15860)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.17 0 0 15862

Üdv nektek!

Aki biztosra tudja a kérdésemre a választ tudna segíteni? Amit az előbb kérdeztem?

Előzmény: Törölt nick (15860)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!