Keresés

Részletes keresés

Boarhunter. Creative Commons License 2011.11.12 0 0 3969

Több nyelv, több fokhagyma és némi majoranna...

Én a sajtot mindig kóstolással fűszerezem. Disznóvágásra szoktam venni plussz fejet, nyelvet, szívet. A nyelvet, szívet, füleket, orrot vágom, a többit darálom.

Aztán elrontom a főzést... :-(

Előzmény: Kihívó (3968)
Kihívó Creative Commons License 2011.11.12 0 0 3968

Szerintetetk milyen lehet a recept???

 

Egy ismerősöm ezt mondta a sajthoz hozzávalónak!

 

    Disznósajt

 

1 fej, 1 kg toka,1 szív , 2kg zsíros hus(lehet csülök is),

1 nyelve, 50 dkg bőrke, 1 kg zsír,

6 gerezd fokhagyma, 2 dkg őrölt bors, 5 dkg paprika, 10 dkg só.

Andor0006 Creative Commons License 2011.11.11 0 0 3967

 Éles természetsen, nem pedig élles. Bocs, elütöttem.

Előzmény: Andor0006 (3966)
Andor0006 Creative Commons License 2011.11.11 0 0 3966

Jó élles késsel bármilyen löttymedt húsból szobrot lehet faragni. :)

 

Előzmény: Boarhunter. (3965)
Boarhunter. Creative Commons License 2011.11.11 0 0 3965

Melegen gyorsabb az oldódás, a só szépen eloszlik a sonkában annak saját víztartalmát felhasználva.

A hideg féldisznóból biztos szebben lehet "faragni", de mégsem szokás disznóvágáson kihűteni a disznót mielőtt levenné a böllér a sonkákat :-)

Előzmény: karijó35 (3964)
karijó35 Creative Commons License 2011.11.11 0 0 3964

Szevasztok!Azt nem irja senki hogy milyen hömérsékleten csinálod,tárolod pedig ez a lényeg, télen megoldja a természet de akkor van baj ha nem tud egyszer rendesen lehülni nem beszélve arról hogy hideg félböl lehet igazán formás füstölt árut késziteni nem pedig melegen kifaragottból,az pedig hogy melegen sózol nem igaz hogy jobban átjárja (most nem az öregekre gondolok hogy régen hogy csinálták)a hideget éppúgy átjárja tökmindegy a lényeg mit,meddig,ha melegen sóztad legalább a sózás elején hüljön le a, ha ez nincs meg megromlik.       

irbandi Creative Commons License 2011.11.11 0 0 3963

A sonkát legalább 5-6 hétig szokták a sóban tartani, elvileg 1 kiló=1 hét.

Ha pácolod is azt a terméket, a legjobb ha magad csinálod a páclevet. A 14%-os páclé már elég, de viszont akkor kb 6-8 kilós sonkád legalább 3-4 hétig álljon a sóban és csak azután rakd bele a páclébe. Ha mondjuk 20%-os pácoldatot csinálsz akkor már kevesebb sózási idő kell, de 20%nál nem szoktak erősebb oldatot csinálni.

Még régen voltunk Pesten az Élelmiszer kiállításon és ott láttam 1 kb 35-40 kilós sonkát. Valószínű a legnagyobb kocából amit találtak meg is csinálták. Na azt 2,5 hónapig sózták. Az öreg disznókból is lehet nagyon finom sonkát csinálni, csak be kell tartani a sózási, füstölési és érlelési időt. Egy átlagos sonkát is ami 6-8 kilós azt is legalább 4-5 napig folyamatosan füstöni kell.

Ha nem tartod be ezeket a dolgokat akkor bepenészedhet, vagy kukacosodhat.

Előzmény: Kihívó (3960)
Boarhunter. Creative Commons License 2011.11.10 0 0 3962

A páclevet is sóztad?

Sokan elkövetik a hibát, hogy megveszik a bolti sonkapác fűszerkeveréket és só nélkül összerakják vele a páclevet. A sonka meg büdös lesz...

Előzmény: Kihívó (3960)
Kihívó Creative Commons License 2011.11.10 0 0 3961

Elírtam

 

És Kb 2hét után páclé tetején 5ft nagyságú penész keletkezett!

Kihívó Creative Commons License 2011.11.10 0 0 3960

Sziasztok!

 

Köszönöm a segítségeteket!

 

Különben az mitől van,2hétig áll a sonka a sóban!Utána Fűszerezett  páclében!

És Kb 2hét után páclé után 5ft nagyságú penész keletkezett?

És a Hús olyan büdős volt,hogy kuka!

Pedig páclé a csont mellé is belett fecskendezve

Egyik barátom így járt!

Ő mondta nem is forgatta a páclében mondta nem is értette minek kell hisz az egész páclében van!

Nem akarok én is így járni!

Ezért én nem merek páclét készíteni!

Hanem asztali sóval Szeretném!

Úgy is Jó?

irbandi Creative Commons License 2011.11.10 0 0 3959

Jó etést az uraknak!

 

Már 1 jó ideje nem írtam, de most megosztom én is az eddigi tanultakat és tapasztalatokat.

 

Először is a józásról.

Még úgy tanultuk az iskolában, hogy 2 naponta át kell sózni a húst, legyen az húsoscsont, bőr, sonka, csülök vagy szalonna. Csak a sózási idő változik. Nem kell vastagon bedörzsölni sóval mert az felesleges, főleg a sózási fázis elején. Mivel elég sok vizet elvesz a só és csak feloldja, így az mehet a lefolyóba. Én úgy szoktam, hogy rakok bőven sót 1 húsos ládába, minimum 5 kilót, ha van akkor nitrites pácsót, ha nincs akkor marad a hagyományos kősó. Belerakom a húsokat a sóba átforgatom benne és mehet a teknőbe vagy kiskádva, vagy ahova gondoljuk. 1-2 nap múlva újra átsózom és az összegyült viet leöntöm. Nem szeretem a pácsót, mert 180 fok fölötti hőkezelésnél rákkeltő anyagok szabadulnak fel, meg ha valaki nagyobb mennyiségben eszik abból a termékből akkor meg fosik mintha muszáj lenne. Nem utolsó sorban pedig jóval drágább mint a hagyományos kősó.

 

A sajtról pedig azt tudom mondani, hogy ha nem vagy tisztában a fűszer mennyiségéről akkor kilónként 3 dekával számold a paprikát és a sót. Borsot, erőspaprikát, fokhagymát, köménymagot, meg amit akarsz bele rakni az már tényleg ízlés szerint.

Ha meg nem akarod mérni akkor érezzen rajta jól a fűszer, legyen jó sós, erős és fokhagymás, mert az abálás közben kifő valamennyi íz belőle.

Egy receptet még elárulok, ezt még a szakmai tanárom mondta, ha van rá lehetőséged és pénzed akkor vegyél nyelvet, szivet és fejet pácold be, hogy disznóvágásra jól járja át az íz és ezt tedd bele az abálóba a többi abálnivalóval, majd csinálj ebből külön sajtot. Higgyétek el megéri.

sipkaa Creative Commons License 2011.11.10 0 0 3958

A sózással kapcsolatban én 10 kg hushoz 1-1.5 kg sót használok .

Számomra nagyon fontos hogy nagy szemű legyen a só, jódozott finomszeműt

soha nem használok csak asztali sótartóba esetleg. Disznosajtba egyetértek előttem szólohoz

fontos a bőr minél több kell az összetartáshoz.Én majdnem ehetetlen fűszerezéssel készitem

mindenből bőven mert legalább fél napig abálom kb 80 fokos abalében.De mindenki

másképp csinálja.

Andor0006 Creative Commons License 2011.11.10 0 0 3957

Jó disznósajtot csak friss vágásból közvetlenül tudsz készíteni, és csakis pörzsöléssel tisztított disznóból ( előtte lehet forrázni). A pörkölt bőr adja meg a sajt igazi zamatát, és a friss húson sosem érződik kellemetlen mellékíz. Gyakran tapasztalom, hogy vágóhídról hozott forrázott disznókból származó alapanyagnak kellemetlen "disznó" szaga van, ezért sajtot sosem készítek belőle.

 

Receptet nehéz megadni, mert nagyon függ a fűszerek mennyisége attól, hogy mennyi húst teszel a sajtba, mennyi kövéret és bőrt, vagy  az abalé már sós volt e.

 

Ha egy disznót vágok,  akkor a sajthoz   ne használok el többet 5g majorannánál, 10-15 g borsnál, sóból pedig kb három marékkal teszek. Fokhagymát kb 10-15 nagy gerezdet, és egy kevés köményt is teszek bele. Ha a háziak nem bírják a borsot, csípős paprikával adom meg a pikáns ízt neki, a színe miatt mindig teszek édes paprikát is kb egy evőkanálnyit.

A sót mindig egy kicsit túl kell adagolni, mert a főtt hús rengeteget felvesz, és a töltés előtt megfelelően sós anyag másnapra más sótlan lesz. A jó sajtot tehát töltés előtt el kell sózni, és érezni kell rajta a fokhagymát.

 

Előzmény: Kihívó (3956)
Kihívó Creative Commons License 2011.11.09 0 0 3956

Sziasztok

 

Egy Nagy kérdésem lenne Szakik!

Valaki Tudna Jó Disznósajt receptet??

Miből mennyi kell Fűszer és Hús stb!

Össze szeretném vásárolni a hozzávalókat!

És nem szeretném kidobni a végén!

 

Még egy Kérdésem lenne ha lesózunk szalonnát vagy Lapockát ,sonkát a só mennyisége eltérhet?

Vagy van olyan,hogy Bizonyos kg szalonnához mennyi kg só kell? illetve sonkához meg Lapockához?

Segítségeteket előre is Köszönöm!

 

 

dawid154 Creative Commons License 2011.11.09 0 0 3955

hali!

Nagy fater mindig melegen sózza be és utána mehet a hidegre mig a hús kihűl szépen feloldodik a só ahogy Boarhunter. mondja és eddig még tudomásom szerint semmit gond nem volt még vele (sót nem sajnálni)

Előzmény: Boarhunter. (3954)
Boarhunter. Creative Commons License 2011.11.09 0 0 3954

Khmmm...

Sózni inkább melegen...had oldódjon az a só, had jusson be mindenhova.

Előzmény: karijó35 (3953)
karijó35 Creative Commons License 2011.11.09 0 0 3953

Helló!Akármit csinálsz a hússal ami nem jó, megbüdösödik,bezöldül stb.de a kukac az csak légyköpéstöl van az nem lesz ott csak úgy akárhogy romlik a hús a sózás elött mindenféle képpen le kell hüteni a megfelelö hömérsékletre (min.+7 vagy ez alá)másképp gond lesz a sózással és hideg húst sózzál és nem utolsó sorban az idö hogy mit meddig sózol az is nagyon fontos.

Előzmény: kispiás (3949)
kispiás Creative Commons License 2011.11.09 0 0 3952

csampilampi+lángölő köszönöm!

lángölő Creative Commons License 2011.11.09 0 0 3951

Az én mesterem azt tanította hogy, ha melegen össze van dobálva a hús (nem tud kihűlni) + nincs jól lesózva (nem járja át rendesen), akkor lesz ilyen.

A boltban pl. úgy vettem át a füstölt csülköt, hogy a csontozót végigszúrtam a csont mellett, majd "szagmintát vettem" a késről.

Vagy visszáru lett, vagy nem....:-))

Előzmény: kispiás (3949)
csampilampi Creative Commons License 2011.11.09 0 0 3950

Üdv:  nem megfelelő sókoncentátum ill. sómennyiség használata. Esetleg helytelen tárolási mód.

Általában  a csont mellett szokott kukacosodni. zöldülni a husi.

Egy régi mesterem minid azt mondta, hogy le kell fűrészelni a csövescsont végét és azt is besózni belül.

Előzmény: kispiás (3949)
kispiás Creative Commons License 2011.11.09 0 0 3949

Hozzáértöktől kérdezem:

 

Csont mellett kukacosodás mitől lehet még a légy kivételével?

 

kispiás Creative Commons License 2011.11.09 0 0 3948

legközelebb keresek..... 

Előzmény: dawid154 (3947)
dawid154 Creative Commons License 2011.11.08 0 0 3947

Köszi!

De nekem nem leirás hanem beszerzése lenne a célom!

Nem e tudna valaki vagy valakit aki adna el kicsiket..

Előzmény: kispiás (3946)
kispiás Creative Commons License 2011.11.08 0 0 3946

google: német öves sertés

 

ad ki bőven leírást róla

Előzmény: dawid154 (3944)
Boarhunter. Creative Commons License 2011.11.07 0 0 3945

Ember, ez a link kincset ér.

A zárólemeznek miért kell domborítottnak lenni?

A mostani töltőmön sík a zárólemez és egy ferdén elmetszett cső a kivezetése.

Előzmény: halkergető (3935)
dawid154 Creative Commons License 2011.11.07 0 0 3944

Az igaz!

Szeretném megkérdezni nem e tudja valaki annak a sertésnek a fajtáját amit német övesnek szoktak nevezeni!(legalábbis felénk)

Előzmény: Butcher88 (3942)
rizsy Creative Commons License 2011.11.07 0 0 3943

Sziasztok!

Két kérdésem lenne:

http://www.barkacsonline.hu/termek.php?termek_ID=1969

 

http://haztartasigep.vatera.hu/konyhai_eszkoz/egyeb/allo_hurkatolto_kolbasztolto_kolbasz_tolto_1475573360.html

 

A két hurkatöltő közül,melyik a jobb,használhatóbb szerintetek?

 

A másik:

A cseh S&B tölténybe milyen töltetű létezik?

Mert én tudok a kisebb 9x20 as ról,amit általában használunk és a nagy 9x27-ről.

Butcher88 Creative Commons License 2011.11.07 0 0 3942

Szerintem felesleges,hiszen ezt itthon is megkapod,akár netről.

Előzmény: dawid154 (3941)
dawid154 Creative Commons License 2011.11.07 0 0 3941

Hali!

Lenne gykérdésem!

Rátaláltam erre az oldalra http://www.lovecky-obchod.cz

S azt szeretném kérdezni hogy rendelt e már valaki külföldröl valami alkatrészt vagy kábitót és menyire lehet számitani a posta kölcségre mennyire érné ez meg??

 

karijó35 Creative Commons License 2011.11.06 0 0 3940

Bírja,csak hideg húst szoktam tölteni.

Előzmény: oldci (3924)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!