Keresés

Részletes keresés

In Lak'ech Creative Commons License 2013.09.13 0 0 89572

Hálásan köszönöm Snapszermester szóbeli oktatását. Most beszéltem vele telefonon, és megértette a kemény kobakommal az olajleválasztó lényegét.  Valószínűleg azért nem értettem, mert nagyon kezdő vagyok, és nem vagyok tisztában olyan dolgokkal, amikkel ti már igen. Ezért leírom itt az én kezdő agyam számára lefordítva a működési lényeget. Egyben arra kérném a reggeli segítségben naponta megjelenő linkek tulajdonosait, hogy fűzzék be a vonaatkozó szövegrészeket a linkek megfelelő helyeire gondolván a hozzám hasonló NAGYON KEZDŐ pálinkabarátokra is.

 

Nos, szóval azt nem értettem, hogy mi lesz a kezdeti fél liter hűtővízzel.  Hát Snapszermestertől megtudtam, hogy egy bizonyos idő után ez a folyamatosan alszesszel híguló hűtővíz teljesen átcserélődik alszeszre, és átfolxik a gyűjtőedénybe, mint az alszesz, immár szerves része. A lényeg a mennyiségben van. És ezt nem mondtátok.  Tehát nagy, több száz literes üstnél ez a hűtő akár 10 literes is volna. Merthogy csak a kezdetben igen tömyén alszeszt kell visszahígítani, hogy belőle az olaj kiváljon. Mire a kerdeti "tömény" hűtővíz felhígul, addigra már nincs szükség hígításra. Tehát a készülék és a folyamat önszabályzó, tudja a dolgát. :-)))))

 

Még egzser köszönöm Snapszermesternek, hogy megvilágította az elmémet, és mindenkinek köszönöm a türelmét, aki próbálta megértetni velem a fenti folyamatot.

 

Jó nedűt: In Lak'ech

benchmade Creative Commons License 2013.09.13 0 0 89571

Mikor és milyen állapotban kell leszedni a birset? Kell utóérlelni, vagy megkell várni míg a fán megérik? Bár addigra gondolom rengeteg lepotyogna.

Törölt nick Creative Commons License 2013.09.13 0 0 89570

A házipálinkák faszesz tartalmáról tud valaki uj statisztikát?!

bobyvankenobi Creative Commons License 2013.09.13 0 0 89569

Rájöttem közben, hogy neki sok fája van és hamar megtelik az edénye... :)

 

Írtad, hogy amint a "kotyogár ritka lesz....". Ezek szeritn van kotyogód az edény tetején ?

Előzmény: fehérkutya (89535)
bobyvankenobi Creative Commons License 2013.09.13 0 0 89568

Időközben rájöttem, hogy édesapám esetében azért volt jó a 120 literes hordó, mert 14 szilvafáról szedte a gyümölcsöt, így neki megtelt a hordó rövid idő alatt :)

 

50 literes főzőm van, amibe kb 40-42 liter cefért szoktam rakni. Akkor ha 50 literes edényt szerzek és 80 %-ig töltöm gyümölccsel az jó lehet ? Jó lenne ha egy edény egy főzet lenne.

Előzmény: barkócza (89562)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.13 0 0 89567

... nem spriccol bele a pálinkába az a maccska?? -(

Előzmény: Szkajvolker Lajos (89555)
bobyvankenobi Creative Commons License 2013.09.13 0 0 89566

Már értem mit értesz az alatt, hogy minden reggel segítetek :D

Előzmény: sogi01 (89565)
sogi01 Creative Commons License 2013.09.13 0 0 89565

        vf1 linkgyüjteménye 

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (89471)
vasbicikli Creative Commons License 2013.09.13 0 0 89564

Én a másodikat választanám. Mellette szól a keverő + üstház + normális méretű hűtő (kevesebb parasztvakítás - több gyakorlatiasság).

Előzmény: Garolca (89563)
Garolca Creative Commons License 2013.09.13 0 0 89563

Sziasztok!

 

Szeretnék hamarosan vásárolni egy kisüstöt! A helyzet az, hogy még nem döntöttem el, hogy melyik legyen az alábbiak közül:

http://rezpalinkafozo.hu/termek.php?product=duplaf20l_palinkafozo20l

vagy 

http://palinkafozokazan.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=28:billens-palinkafz-60-literes-kevervel-komplett&catid=2:palinkafz-keszuelekek

 

Mi a véleményetek ezekről? Melyiknek jobb a kialakítása?

Van valakinek ezekhez tapasztalatat, esetleg tudtok ajánlani hasonlót?

 

Előre isnagyon köszönöm!

barkócza Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89562

Azért egy hétnél tovább az általam leírt módszerrel se gyűjtsd a cefrét, egy hét után kezdjél újat. Több kisebb hordóval, vödörrel jobban jársz, mint egy naggyal, ha lassan jön össze a gyümölcsöd. Sőt, másfél hét múlva már főzheted a cefre elejét, és akkor már fölszabadulnak az edényeid.

 

Édesapád idejében más volt a pálinkakészítés célja, inkább kármentés. Ma több időt tudunk ráfordítani, és jobban elviseljük, ha a rossz gyümölcsöket kidobjuk. Tiszteletlenségnek hangzik, de hidd el, jobb pálinkád lesz, mint édesapádnak volt.

Előzmény: bobyvankenobi (89513)
barkócza Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89561

Nem azért tiszta az először lejövő alszesz, mert nincs benne kozmaolaj. Nagyon is ott van, de a nagy alkoholtartalmú oldatban (60-70%) jól oldódik, ezért tiszta. Azért kell kihigítani, hogy  kicsapódjon.

Előzmény: In Lak'ech (89526)
sogi01 Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89560

kulcsszó a hideg... hideg vízzel teli szűrőben ,kiül az olaj  az alszesz tetején... és ezt kell leszedni.

Előzmény: In Lak'ech (89556)
csalitos Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89559

   Nagyon vulgárisan, mint az olaj a vizen. Kb. egy kicsit, majdnem. Az a jó, ha minnél kevesebb.

Előzmény: In Lak'ech (89556)
snapszmester Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89558

Hát, igen.

Miért ne keveredne a vízzel a pálinka? A kivált olajnak nem kell keveredni.

Előzmény: In Lak'ech (89556)
csalitos Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89557

   Nem bírok a rajzoló programmal, megpróbálom elmagyarázni. Végy egy dobozt, mérete legyen 200x100x100 mm. A tetejétől számitva 8-10 mm-re fúrj egy lyukat a 100x100-as oldalán és szerkesszél bele egy csövet úgy, hogy a víz ezen a csövön ki tudjon folyni. A hosszabik dobozoldalt osszad négy részre. Rekeszd el a dobozt az egynegyed részénél úgy hogy a válaszfal kb. 1-2 mm magasan legyen a doboz aljától. A cső a kisebbik rekeszből vezesse al a folyadékot. A nagyobbik részbe folyik az alszesz. Kész a kormás olajleválasztó.

   A nagyobb részben felúszik a kozmás olaj és ott összagyűlik. A többi rész a gát alatt átfolyik a kisebb részbe, onnand a csövön a gyűjtőbe.

   Minden jót

   Józsipapa

Előzmény: csalitos (89547)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89556

Igen, igen, ez rendben van. De a víz miért nem keveredik el a befolyó alszesszel???? A működését nem értem. Valami fajsúlykülönbséges történet van a dologban? Már annyian próbáltok segíteni, hogy teljesen hülyének érzem magam. Talán nem véletlenül...:-)

Előzmény: sogi01 (89552)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89555

Nos. A kiömlő csonk srégan van elvágva, és ugy van a sörös aljára hegesztve, de nem a közepéről indul joval kijebb, ami benne marad azt kiszoktam söpörni a csőbe egy arra használt szivaccsal. A  felső perem maga a hordó anyaga, tehát van a bojler és ennek a közepéből kivágtam egy darabot, a tetejére meg akkora lukat vágtam h pontosan ráférjen a sörösre. Kattints a nevemre és a hsz-ok között van sok kép róla még.

 

Előzmény: G.á.b.o.r. (89542)
vasbicikli Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89554

Az a sokpolcos imazsámoly egy külön tanulmány :))))

Előzmény: truffle (89543)
vasbicikli Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89553

Hosszú volt az előjáték, de annál édesebb a beteljesedés! ;)

 

Előzmény: truffle (89543)
sogi01 Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89552

Bocsánat Rézmüves mester!

 

 

 

 

Ezt az edényt töltöd hideg  vizzel!

Jobb oldali rekeszbe folyik az alszeszesz.

Tetején kiül az olaj..alul átfolyik az alszesz...

Előzmény: In Lak'ech (89541)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89551

...csak az én ajjándok szilwapáleszemet ne!! -))

Előzmény: In Lak'ech (89550)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89550

Előre is köszönöm. Hát igen sokmindent kell még elsajátítanom.

Előzmény: csalitos (89547)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89549

epruvetta!

 

éreztem, hogy nem teljes a fölszerelésem!!!

 

köszi!!

Előzmény: truffle (89543)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89548

forró gőzölgő cefre!

 

ez ollyan költőjji! -))

Előzmény: Szkajvolker Lajos (89540)
csalitos Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89547

   Rajzolok egyet.

Előzmény: In Lak'ech (89541)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89546

baxus

 

én elvesztém a fonalat! -((

Előzmény: G.á.b.o.r. (89539)
G.á.b.o.r. Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89545

Nyilván nem a pereméig fog a pálca érni. Egyébként pedig annyira nem vészes a gőzölgés, kb 1 perc után eddig is nézegettem, szagolgattam szinte minden főzés után. Ha jó szögben csavarozom össze a motyót akkor gyorsan meglesz amit keresek.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (89540)
G.á.b.o.r. Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89544

Közben megtaláltam az egyik képedet amin látszik hogy a karima maga a bojler felül is, jó kis flexelés lesz :) Tetszik, nekem is így lesz. 2-es saválló pálcám van, elvileg nem lesz gond a hordóval én is ott fogom hegeszteni ahol duplán van az anyag a söröshordón mint te. A csonkot hogyan tudtad a söröshordóba hegeszteni, befértél még felülről? 

Előzmény: G.á.b.o.r. (89542)
truffle Creative Commons License 2013.09.12 0 0 89543

Gyümölcsillatút!

 

Megtörtént az első lepárlásom.

 "Panelsufnis". Ez lesz valamikor a címkémen...levédettem :). Az állványzat ideiglenes, majd megcsinálom szépre, a lényeg, hogy működik.

 A hűtő hűtője :). Hihetetlen nagy segítség, nem kellett becsöveznem a lakást, alig kell vízzel feltölteni. PET palackban víz lefagyasztva.

 Ez is nagy segítség, sok összefüggésre rájöttem használat közben.

 Így nem kell tapperolnom, csak rátekintek és nyitom a csapot.

 Tíz fokot csal mindhárom hőmérőm. Ill. nem is csalnak, "csak" a számlap nem kompatibilis a mutatóval :). A pöttynél van a jég olvadáspontja, a hátulján lévő csavarral állítottam a forrpontot...ez nálam 99°. A mutatott értéket be kell szoroznom 1,11-el...de már készítem az új számlapot és ráragasztom az üvegre.

 Ide beférnek a számozott poharak és az epruvetta is.

 Végét járja.

 Mindenre van idő lepárlás közben, egyúttal letoltam két kenyérkét. Holnap újabb lepárlás, szerintem simán átmehetek a szomszédasszonyhoz egy órácskára vízcsapot javítani ;).

 Teljesen tiszta, a két csík sem leégés, csak "megfogta". Sajnos nem jegyeztem meg, hogy az alsó csíkig töltöttem és a felsőig felhabzott, vagy a felsőig volt töltve és az alsó a éepárlás vége...mondjuk térfogatból kiszámolhatnám, ez most ugrott be :)

 Ez pedig csak a fíling miatt, vaku nélkül, fényekkel, árnyakkal.

 

Sárga és piros fosókát főztem le egy kevés szilvával megbolondítva. Ezt azért csináltam így, mert többen írták, hogy egyébként jellegtelen. Illata egész lepárlás alatt kellemes volt, viszont enyhén tejszerű, nem áttetsző. Most visszanéztem és pont megboldogult vf1 hozzászólása ugrott ki, eszerint alszesznél nem probléma ez a jelenség.

 

Mindenkinek köszönöm az eddigi segítséget!

 

 

 

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!