Keresés

Részletes keresés

hlaci59 Creative Commons License 2008.01.08 0 0 265
Szeintem is sarkalatos kérdés a hőcserélő, nemcsak a távolabbi helyiségek miatt, de csökkenthető vele a kályha lomhasága is.

Ez különösen a mi éghajlatunkon fontos, mert ritkán van olyan egyenletes folyamatos hideg mint most, sokszor télen is 1-2 napon belül 10 fokot is változik a külső hőmérséklet, ezt egy ilyen tkályha nehezen követi, vagy nagy gyakorlattal a meterológiai előrejelzés szerint kell fűteni, ha holnap lehülés jön, ma befűtök?

A heatkit.com-on én a tűztérbe épített patkó alakú hőcserélőt láttam, ez szerintem nem az igazi, komoly teljesítményt csak felfűtési szakaszban vehető ki, számításaim szerint ez elérheti a 20 kW-ot is, viszont, ha a mag már csak 100-200 fokos, akkor itt <1kW várható.

Forrástól nem kell tartani, ezt a max teljesítményt egy egyszerű szivattyú könnyen elviszi, persze, ha a visszatérő nem túl meleg (< 70-80 C), nem fog forrni.

Én is megmértem a napokban a hőcserélőm hatásfokát, csak másképp, a hőcserélőnél, a be- kimenő ágra akasztottam hőmérőket, 10 percenként excelbe írtam az adatokat.

A max mért telejsítmény 15kW volt, ekkor dT=20K (50/70) volt, a szivattyú a legkisebb fokozaton simán vitte.

Azt még mindig nem tudom, hogy a felfűtés után el kell zárni itt valamit, vagy a kémény felé a légmozgás magától leáll?

Előzmény: macracanta (263)
promethaus Creative Commons License 2008.01.04 0 0 264

Nyár elején Lars Helbro jön Magyarországra.Egyenlőre 1hetes lesz a kurzus,de ha többen jövünk össze még egy hetet marad.A kurzus ára előreláthatólag 100.000 Ft körül lesz.Úgyanez Dániában 30000 dán korona +ellátás,kiutazás. (bőven 1 millió felett) Jó lenne ha a résztvevők beszélnének angolul,de tolmácsokkal próbálunk mindenkinek segíteni.

Intenzív egy hét lesz,délelőtt,délutáni,esti programokkal is.Max.16 fő számára szervezzük az első hetet,mert Helbro szerint ennyi ember biztosan megérti,megtanulja alkalmazni a látottakat.

Nemzetközi csapat jön össze,úgyhogy barátságok,ismeretségek szempontjából sem lesz rossz.

Azért gondoljatok bele,Lars Helbro élő legendája a dán kályhának-és életérzésnek....azért tőle tanulni vissza nem térő alkalom. 

További kérdésekre szivesen válaszolok.

macracanta Creative Commons License 2008.01.04 0 0 263

Szerintem, olyan nagyon elrontani nem lehet. A fő kérdés, hogy lesz-e elég huzat, főleg ha még padkafütéssel is variálni akar az ember. (jó ötlet a füstbe a bypass ág) én a samotton kívüli sima tégláknak valami bontottat szerzek, aztán ha kész és jól működik, leburkolom valami széppel. Az egyetlen kétségem, hogy mekkora és milyen hőcserélő legyen, ami:

- max égésnél sem forralja fel a vizet

- tüzelés után is elég meleget gereblyéz össze a kályhából

mert előfordulhat, hogy a kálya légterében dög meleg van, de a távoli radik hidegek.

 

tegnap olvastam egy tesztsorozatot a heatkit.com-on. A füstgáz (mindenféle füstjáratos hókusz-pokusz nélkül, simán a mag és a mellette leáramló füst) 120-140C volt... ami nem egy rossz érték szerintem.

http://heatkit.com/html/lopezm.htm

 

nézzétek meg a test results -ot

 

még a felső kamra T-je lenne nagyon érdekes. A sütőről is van mérés:

http://heatkit.com/html/bakeov03.htm

 

 

A hamuzás egy elfordítható csappantyún keresztül történik.

 

A hatásfokhoz ismerem a bevitt primer energiát. A radik adataiból (nálam szumma 7kW 90/70-en) P=A*k*(t radiközép - t szoba) ki lehet számolni A*k -t. (t radiközép a radi átlaghőmérséklete 90+70/2).

 

A nálam a víz átlagban 50 C, a radi átlag kb 45, ebből megvan mennyi teljesítmény van a vízen. A levegőn saccra a fele, mert a névlegese a kandimnak 6,5/3,5kW. 16 óra fűtést feltételezve megvan a hőmennyiség, ami fűtőtte a házat.

Előzmény: hlaci59 (262)
hlaci59 Creative Commons License 2008.01.03 0 0 262
Ha nincs rostély, úgy látszik hamuláda sincs?
Ez azért heti 4-5 q fa tüzelése esetén ez nem tűnik praktikusnak.

Az viszont szerintem is jó ötlet, ha zárt a sütő, nem kell megvárni a tűz kialvását.

Itt is van valami szelep amit el kell zárni ha kihúnyt a parázs? Merthogy ilyet nem láttam sehol.

Hogy mérted/számoltad ki a kányhád hatásfokát?
Előzmény: macracanta (260)
promethaus Creative Commons License 2008.01.02 0 0 261

Szia Macracanta!

 

A heatkit.com alatt tényleg jónak tűnő leírások,összeépítési vázlatok,és szebbnél szebb kályhák vannak -álmodozóknak is.

Azért ezeknek a leírásoknak a kapcsán eszembe jut a Helbroval váltott egyik levél,amiben hiányoltam a leírásokat,vázlatokat a válasza ez volt:

Ha az oldalán ill. neki tulajdonítva lennének fenn építési tanácsok sokan az elrontott kályha miatt őt hibáztatnák,és éjjel-nappal csöngene a telefon.

Önhatalmúlag megváltoztatnák a méretét,nem megfelelő anyagból készülne stb.

Pont olyan lenne,de mégse...

Szivesen épít,oktat de csak ezért vállal felelősséget.

Van ebben valami!Saját kalandom a kemencével,akkori tudásomat tekintve -kicsit a bolondok szerencséje volt.Na a tudásom most sem nagyobb,de óvatosabb vagyok.

Hatalmas élmény egy ilyen "monstrum" építése és jó lenne ha sikerüne,és olyan lenne mint amilyet szeretnénk.

Egy ilyen kályha elkészülte után évtizedekig szolgája a gazdáját, tömegénél összeépítésénél fogva megépülése után nehezen- inkább nem -variálható. 

Megfontolandó milyet építünk!

Például én a gyerek dominójával ill. gyurmával modellezek.....

Előzmény: macracanta (260)
macracanta Creative Commons License 2008.01.02 0 0 260

A múlt héten volt időm és alaposan átolvastam ami heatkit.com alatt található. szerintem ott mindent leírnak, amit tudni kell erről a kérdésről.

Szinte mindenben megegyezik a dán kályhákkal, csak a levegő jut be másképp. nincs rostély, nem alulról, hanem szemből az ajtó felől kap levegőt és szek levegő nincs.

 

- pantent összeépítési leírások vannak

- a sütő úgy van megoldva, hogy nem megy át a füst rajta.

- épületfűtésre a meleget az utánégető kamrából veszi.

- Teljesítményre napi 2*30kg fával folyamatos 6-8kW (72% hatásfok) írnak.

- egy csomó mérési eredmény pl sütő hőfoka a időtől és a tüzeléstől függően.

 

 

negatívumok:

- a mag felépítése samottból... 100 ezer

- sok előre öntött cuccból építkezik levén, hogy a saját cuccát akarja eladni. azt mind téglából kell összelegózni.

 

 

 

 

 

kiszámoltam, a kandi-kályhám hatásfoka 50-55%... kell ez kályha nagyon.

szolopres Creative Commons License 2007.12.30 0 0 259
Ja, és azért kell két szelep, mert ha sütni akarsz, el kell zárni a kemence terét a hőcserélőtől, míg alapesetben célszerű csak a kéményt leválasztani a rendszerről.
(Elnézést kérek a mondatkezdő nagybetűk elmaradásáért, megszoktam a Wordot, ezentúl figyelni fogok)
Előzmény: hlaci59 (257)
szolopres Creative Commons License 2007.12.30 0 0 258
szia

mindenek előtt, köszi a hozzászólást!

a kemence esetében azon az ajtón jön ki a füst, ahol a fát berakod. a kemencék jellemzően kormosak, ami az elégtelen égésre utal;ezen próbáltam én enyhíteni. a felfűtés csak a tömegkályhához képest gyorsabb, mert itt a forró gázok közvetlenül azt a felületet melegítik, ami a szobába a meleget sugározza (nincs mag), nem vitás, hogy ez egyben hamarabbi kihűlést is eredményez. a nagyobb tűztér (ha jól tudom) az égés szempontjából sem hátrány, illetve ezzel el lehet benne égetni a vesszőt, gallyat, szalmát, ami szintén nem hátrány (a jó minőségű fa is egyre drágább lesz, és azt hiszem, a tömegkályha és a cserépkálhya inkább csak ezzel működik)
többi felvetésedben vagy igazad van (sütés, hatásfok; bár érezhetően nagyobb a sütőtere, illetve nekem elég a 87% hatásfok:-) v sztem tévedsz, de nem értek hozzá, ezért ezt nem jelenteném ki, (pl. törött cserépből nem lehet tkályhát építeni, kemencét meg igen, illetve forró vizet elvezetni csak folyamatos hőutánpótlás esetén lehet, ha a tkályáhba bevezeted a hideg vizet, akkor egyszerűen hamarabb lehűl, míg ez a kemence alkalmas arra, hogy szükség esetén kazánként (minden szelep nyitva), szükség esetén cserépkályhaként (mindkét szelep majdnem zárva) legyen használható.)



Előzmény: hlaci59 (257)
hlaci59 Creative Commons License 2007.12.30 0 0 257
Kemecék terén végképp teljesen járatlan vagyok, nem is igazán tudom, hogy feltett rajzokban mi is a különbség a hagyományos kemencékhez képest?

Jól sejtem, hogy a szekunder levegőcsatorna, és a hőcserélő?

Azt nem értem, hogy miért van 2 pillangószelep?


Hamarabb felfűti magát,

Úgy gondolom, a felfűtési idő nagyjából a tömeggel arányos, ha hamarabb felfűt, hamarabb is kihül.


nagyobb a tűztér,

Ez nem tudom előny-e, mert több helyet is foglal a kályha, én pl. nem tudnék itt a lakásban elhelyezni egy búbúskemencét.


remélhetőleg kialakul a cirkuláció,

Kérdés, hogy ettől jobb lesz-e a hatásfok, mint 87%?


sokkal kevésbé érzékeny a jó minőségű tüzelőanyagra,

Szerintem a tömegkályhában is elég minden, ami éghető, bár erről itt senki sem írt.


adott esetben sütni is lehet benne,

Vackor elmesélte miket szokott sütni


lehet belőle meleg vizet venni,

Igen, de ha jól látom, csak a felfütési időszakban, szemben a tkályha-mag köré helyezett hőcserélővel, ami elvileg a kihűlésig ad valamennyi meleg vizet.


miközben relatíve olcsóbb (például anyagában).

Ez lehet, én nem tudom miből készül a kemence, de ez az olcsóbb anyag talán a tkányha készítéséhez is használható.

Előzmény: szolopres (255)
promethaus Creative Commons License 2007.12.29 0 0 256

Köszönöm a biztatást!

Remélem ez még eljut hozzád!

Egy ideje követem az eseményeket,hozzászólásokat,de más utakon jártam.

Mostmár biztos,hogy Lars Helbro a nyár elején eljön Magyarországra,és élő gyakorlati előadást tart (7-8nap) a kályháiról.

"élő forrásból"

8-max.16 fő akik számára képes átadni a tudást,tapasztalatot.

Kályha,kályha-tűzhellyel,kémény építés.

Személy szerint a kéményépítést kihagynám, mert nem olcsó a kurzus...

Persze ha többeket érdekel,miért ne.

Szervezem,szervezem,szervezem.

 

Előzmény: vackor11 (254)
szolopres Creative Commons License 2007.12.29 0 0 255
Üdvözlet!
pár hete kérdeztem, hogy az utánégetőnek alkalmas-e a kemence forma. nagyon kíváncsi lennék a véleményetekre az alábbi rajzok kapcsán (ezt feltettem a cserépkályhás fórumban is, csak senki sem válaszolt semmit, a kemecés fórumban pedig jellemzően sütők-főzők vannak.)
A következő két képen két metszetben látható a kemence- az első képen a két fekete csík az ajtó (csak a hőszigetelés végett dupla),a kék nyilak alul a primer, felül a szekunder levegő, a fekete korong a kémény nyílása oldalt, a szürke pedig a fal (nem a kémény!). a második metszeten a kék bigyó a hőcserélő, baloldalt van a kémény, a hőcserélő két oldalán a fekete csík pedig pillangószelep.

amiért gondolkodtam rajta: hamarabb felfűti magát, nagyobb a tűztér, remélhetőleg kialakul a cirkuláció, sokkal kevésbé érzékeny a jó minőségű tüzelőanyagra, adott esetben sütni is lehet benne, lehet belőle meleg vizet venni, miközben relatíve olcsóbb (például anyagában).
ha kapok véleményt, nagyon köszönöm
vackor11 Creative Commons License 2007.12.29 0 0 254
Kedves látogatók!

Az évvel együtt a tömegkályhával kapcsolatban általam elmondható és leírható dolgok sora is lassan a végére érkezett. Minden, amit erről tudok, valahol a topikban leírtam.
A topiknyitóban leírt célok túlnyomórészt megvalósultak vagy okafogyottá váltak.
Ami még ez ügyben itt történhet, az megtörténik nélkülem is. További sok tanulságos, előremutató, izgamas párbeszédre számítok itt, és remélem, ha néha erre járok, ebben nem is fogok csalódni. Szeretettel ajánlom minden nyitott, érdeklődő potenciális kályhatulajdonosnak a topikot. Köszönöm mindenkinek, aki türelmesen végigrágta rajta eddig magát, talán nem teljesen hiába.
Off. Engedjetek meg végül egy kedves történetet. Néhány évvel ezelőtt néhány fiatal népzenész palánta ücsörgött Ádám István ("Icsán") nevű nem fiatal, fantaszikus erdélyi zenészember körül. Az egyik palánta játszott valamit, majd nekiszegezte a kérdést Icsánnak: Milyen volt? Icsán bátya elismerően, kedvesen ránézett, hallgatott egy rövid ideig, majd ennyit mondott: "Mindenki úgy muzsikál, ahogy tud." És ezt nagyon bátorítóan, kedvesen mondta. On.

Köszönök mindent.

Szeretettel:
V11
vackor11 Creative Commons License 2007.12.29 0 0 253
Szia trasgo!

Ancsika csak az idom kedvéért tette fel a képeket, és érthetően le is írta, milyen módosításokkal kellene használni. Természetesen a képen látható összeállításban más a furatok célja és elhelyezése, és ennek bizonyára oka van. De esetünkben nem alkalmasak a tűztér felső harmadában, kereszt irányban bevezetni az épp szükséges sebességű és mennyiségű MÁSODLAGOS levegőt. Ennél a konkrét megoldásnál azonban mégis csak a korábban idézett link az autentikus, hiszen épp arra vonatkozó kísérleteket mutat be, hogy a tökéletes keveredés szempontjából milyen az ideális furat méret, elhelyezés, mennyiség. Kitűzött egy célt, és megpróbálta minél jobban elérni. Azt, hogy miért itt és így vezeti be a levegőt, azt sok égési és keveredési kísérlettel tudja alátámasztani. Az egész kérdés úgy merült fel, hogy én ezt összebarkácsoltam. Az előállítás költsége egyébként azonos volt egy ugyanilyen tömegű egyszerű geometriai formájú (értsd itt: tégla vagy lap) samott elem árával.
Ettől függetlenül persze vitatható, hogy van-e ennek értelme, jó-e ez így vagy nem.
Szerintem jó. A kész tűzterek is lehetnek jók, de én pont ilyen működésűvel nem találkoztam, ezért építettem. :o)

üdvözlettel:
V11
Előzmény: trasgo (252)
trasgo Creative Commons License 2007.12.29 0 0 252
Szia ancsika25

Amiket föltettél képeket egyértelműen kandalló tűzterek.
vackor11 a sok luk indokolt mert itt nincs hamuzó nyílás.
A készen kapott termékektől én nem ódzkodom mármint lekoppintani és samott téglával megoldani ha olcsóbb (nem a föltett képekre gondolok) hanem a MHA kísérleteire tesztjeire ott ugyanis olyan kevés információt lehet megtudni a tényleges fölépítményről annál sokkal többet viszont az általuk forgalmazott (mármint közelálló) kész tűzterekről .

ancsika25
Biztosan tudod már a tömegkályha továbbfejlesztésének lehetséges lépéseit is,

Ezzel még adós vagy!

Üdv trasgo
Előzmény: ancsika25 (245)
ancsika25 Creative Commons License 2007.12.29 0 0 251
A korábbi link semmi esetre sem követendő példa. Aki azt követi rossz úton jár.
Előzmény: vackor11 (250)
vackor11 Creative Commons License 2007.12.29 0 0 250
Az elhelyezés, sűrűség és a méret nagyon fontos.





kis eltérés is ennyit számít.
Lásd a korábban mellékelt linket.

Sajnos a javaslatod erre a cálra nem alkalmazható, várom az újabb javaslatot.

Addig is a legjobbakat:
V11
Előzmény: ancsika25 (248)
ancsika25 Creative Commons License 2007.12.29 0 0 249

Akkor ez egy tömegcserépkályha? A súlya 4.3 tonna (a kémény nélkül), 14 méter füstjárat, 9kw, 120×120 cm alapterület.

 

A kép minőségéért elnézést kérek.

ancsika25 Creative Commons License 2007.12.29 0 0 248

A nagyból még lehet kicsit csinálni, a nútokat meg le kell vágni az elem széléről.

Az állított megoldás azért jobb, mert így a szekunder levegő beeresztését akár külső levegöre is csatlakoztathatod, szabályozni is tudod,  valamint ha az idomot úgy építed be hogy a lyukak minél magasabban legyenek akkor a szekunder levegő magas hőmérsékleten ömlik a tűztérbe ( tűztér falazatán keresztül haladva felmelegszik), így megasabb hőmérsékletet lehet elérni.

Előzmény: vackor11 (247)
vackor11 Creative Commons License 2007.12.29 0 0 247
Köszönöm ancsika!

A Porcelán -ban vettem a samott téglát, láttam ezeket, de sajnos a furatok mérete, ( túl nagy) száma, és az elrendezés miatt ez nem jó. Vízszintes beépítés esetén nagy gányolás árán sem ugyanazt kapnánk. Részletek itt:

http://heatkit.com/research/2007//Liekkipaiva2007_MuuratunTulisijanIlmanjako_Karvinen.pdf

Azért köszi.

üdvözlettel:
V11
Előzmény: ancsika25 (245)
ancsika25 Creative Commons License 2007.12.29 0 0 245

Bp. Porcelán u. 1.

Az idomok külön-külön is megvehetők.

 

Előzmény: vackor11 (235)
vackor11 Creative Commons License 2007.12.28 0 0 243
Kedves SolnesM,

Egyenlőre a magyarországon épült kályhákról képeket a 9-es, 24-es 91-es, 110-es hozzászólásokban, vázlatot a 92-es és 179-es hozzászólásban találsz. Szerintem azért érdemes azokat is megkérdezni, milyen ez a kályha, akik itt magyarországon már használják. A saját tapasztalataimon kívül egyenlőre 3 felhasználóról tudok, szívesen megadom az elérhetőségüket.
Üdvözlettel:
V11
Előzmény: Törölt nick (238)
vackor11 Creative Commons License 2007.12.28 0 0 242
Kedves Hlaci!

1. Úgy emlékszem, egy ismerősöm egy takaréktűzhellyel egyszerre építette, és így került kb egy millióba. Ebbe az anyag költségen és egy kőműves munkadíján kívül benne volt egy barkács minőségű vizes vágó (nem is bírta sokkal tovább) egy kézi keverőgép és néháy apró szerszám. Kb ez a reális ár. Én is meglepődtem, hogy egy db samott tégla több, mint 400 ft. Vannak a vasalatnak olyan részei, amit csinálni-csináltatni kell, kell kerámiaszálas paplan. Szerintem kb 40-60% az anyag-munkadíj arány. ( Ne feledd, kb 4 tonna anyagot kell odaszállítani, megmozgatni, és minimum 6-800 liter habarcs is kell.)

2. Jól látod, a tűz és parázs kialvása után, lezárt állapotban lehet sütni. 3 éve hasznáom, télen többnyire ebben sütjük a kenyeret is, és teljesen szagtalan a belseje(nem csoda, általában teljesen tisztára kiég.) Kenyeret az első egy-másfél órában tudok sütni, de gesztenyét, krumplit még 12 óra múlva is.

3. A felülről gyújtás is a tisztább égés céljából hasznos, felülre teszük az apróbb fát é lefelé egyre vastagabbakat. Először a tetején egy kis mennyiségú anyag ég, és a hő vezetéssel és sugárzással halad lefelé. Így mindig csak annyi anyagból fejlődik gáz, amennyi már kellően felmelegedett, ráadásul felette, a haladás irányában már csak melegebb van, ezért a füst képződés minimális. Kipróbáltam szabad tűznél is, és úgy is jól működik :o) (persze ha száraz a fa).

4. A szabadban rakott kályhák workshop-okon készülnek, gyakorlás, ismeretszerzés- és terjesztés céljából, utána lebontják őket, és az anyagokat a következő alkalommal újra használják.


Üdvözlettel:
V11
Előzmény: hlaci59 (236)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.28 0 0 239
Előzmény: Törölt nick (237)
hlaci59 Creative Commons License 2007.12.28 0 0 236
Nekem lenne néhány alázatos, ámbár lehet hogy butuska kérdésem, amiket azóta nem értek, amióta olvasom ezt a fórum-témát:

1. Mi kerül ezeken a kályhákon fél-1-2 millába?
Ha jól látom kell hozzá
- Egy csomó tégla, samott meg normál
- Valami kötöanyag, malterféle
- Némi vasalat
- Sok okosság meg ügyesség az összerakáshoz

Kb. ennyi. De mi dobja meg a költségeket?
Másképp kérdezve a fentiek milyen arányban osztoznak a költségeken?

2. A sütő részt nem nagyon értem, hogy kell használni? Ha jól látom, ez közvetlenül a füstcsatornában helyezkedik el, burkolat nélkül, feltételezem, hogy a tűz kialvása után kell betenni azt amit sütni akarunk, de az étel nem lesz füstszagú? Van erre valakinek erre vonatkozó tapasztalata?

3. Vackor a 13. hsz.ban írja hogy a tömegkályhát felülről gyújtja meg, van ennek itt valami jelentősége?

4.Több oldalt is belinkeltetek itt, ahol nem lakásban, hanem a szabadban építettek ilyen kályhákat, ennek mi értelme, mármnt fűteni a kertet?
Előzmény: vackor11 (229)
vackor11 Creative Commons License 2007.12.26 0 0 235
Kedves promethaus!

köszönöm, amit a lakhatási engedéllyel kapcsolatban írtál, pontosan ezt gondolom én is, de nem akartam senkit erre "buzdítani". Külön megtisztelő, hogy első fórumos hozzászólásod itt követted el. Minden tiszteletem tiéd a kemencés kalandban tanúsított bátorságodért, lelkesedésedért. Én is hiszem, hogy attól mennek a dolgok, hogy vannak, akik azt keresik, hogyan lehet, és nem azt, hogy miért nem fog menni. Bár távolról sem képzelem, hogy mindentudó vagyok, épp csak annyit szedtem össze, hogy tudtam építeni egy jól működő kályhát, de nagyon szívesen segítek az eddigi tapasztalataimmal.

Kedves ancsika!

azt hiszem, említettem már, hogy a cserépkályhás topikból többek között azért tolattam ki, mert saját magamat is untam már, mivel állandóan ugyanazokat a kételyeket próbáltam eloszlatni. Itt sem szeretném ugyanezt tenni, nem is ezért indult ez a topik. De nem is azért, hogy osszam az észt. Távolról sem tudok annyit, mint feltételezed, azonban várakozásomon felüli hasznos tudást sikerült a topiknak felszínre hoznia, ebben különösen ab69- nek volt nagy szerepe. Örülök, hogy egyre magabiztosabban nyilatkozol a tömegkályhákról, ellentétben a korábbi hozzászólásaiddal, bár téged bizonyára nem ez a topik inspirál. Nem voltam biztos benne, hogy tudok-e értelmesen reagálni a legutóbbi hozzászólásodra, ezért először nem is akartam, és rájöttem, miért nem. Fogalmam sincs, mit szeretnél. Ezért aztán kicsit kölcsönveszem a stílusodat, remélem, nem neheztelsz meg rám. Mostantól akkor reagálok a hozzászólásaidra, ha elárulod, (mivel tudod) hol van az az üzlet, ahol lehet olyan idomot venni a másodlagos levegő bejuttatásához, amilyet "összebarkácsoltam". Nem leszek túl szigorú, csupán az a fontos, hogy 6 cm-enkén legyen egy 1 cm átmérőjű kör alakú nyílás (vagy ennek megfelelő keresztmetszetű bármilyen alakú) a beépítési síkra merőlegesen. +/_ 10 % eltérés megengedett. EZZEL például építőleg tudnál a párbeszédben részt venni. Ne haragudj, hogy a többi titokzatos tudásra nem kérdezek direkt rá, ettől még nagyon érdekel minden KONKRÉT, ADATOKKAL, ELÉRHETŐSÉGGEL, PÉLDÁKKAL ILUSZTRÁLT információ ami A TÖMEGKÁLYHÁVAL KAPCSOLATOS, és NEM SZEMÉLYESKEDŐ, IRONIKUS, FÖLÉNYESKEDŐ. Ha elárultad, én is megosztom veled a "miértet és a továbblépést". Annyit azért súgok, hogy a miértre a topiknytó hozzászólásomban kapsz némi segítséget.

További békés ünnepeket!
üdvözlettel:
V11
Előzmény: promethaus (234)
promethaus Creative Commons License 2007.12.26 0 0 234

Sziasztok!

Egy ideje olvasgatom ,tervezgetem a saját kályhát,és álmodozó emberként (nőként) hagy írjak le pár gondolatot.Régi házban születtem,és mikor egy átalakítás után a falban megtaláltuk a kürtőt,rájöttem állt egy kemence a házban,nem hagyott nyugodni és vakon majd tudatlanul (csak olvasott,kigondolt tervek alapján)édesanyámmal és a testvéremmel felépítettük.

A párom "eltünt" ezekre a napokra,mondta:Ha ki kell pakolni a házbol a pár tonna szemetet akkor majd jön,ne is képzeljük hogy ez sikerülhet.

 Lőn csoda a kemence sikerült.

Persze voltak hibák:A hódfarkú cserép egész szélességében került beépítésre és a tapasztás is túl lett hízlalva.A kalandokrol persze írhatnék-mit gondoltak a szomszédok mikor az üvegeket egy napig törtük zsákokba,áztattuk az agyagot,vágtuk kapával,stb.....de ez a kemencés topik....

Ez hogy jön ide?

A fala vastag lett, a tűz viszont jól forgott,és a kémény eredetileg is ehhez volt méretezve.Akkor csalódás volt,mert két napig fűtöttünk igaz kukoricaszárral rá-rá dobtunk,semmi meleg.Abbahagytuk.Na de aztán!!!!3 napos szauna nyitott ablakok mellett,aludni sem lehetett,pedig akkor már rég nem fűtöttük.a fűtést is meg kell tanulni.

A házat eladtuk,ma máshol élek de újra vágyom az élő melegre.

Most "tömegkályha" lesz.

Különben már lakhatási engedéllyel rendelkező házba olyan kályhát teszek amilyet akarok. Ha meg nincs engedély még mindíg mondhatom a látvány miatt olyan amilyen.Tervezni nem az engedélyek,hanem a működés miatt kell saját önző érdekből.Emiatt létezik ez a topik is.Senki nem akar rossz füstölő,fazabáló kályhát.

A "megmondom ha én akarom"megmondom ha visszavonod,ezt nem lehet megcsinálni,nem lehet engedélyeztetni stb....

Emlékeztet arra amit nekem mondtak annak idelyén.

Jelentem minden ellendrukkernek meg lehet csinálni!

Előzmény: ancsika25 (232)
trasgo Creative Commons License 2007.12.26 0 0 233
szia ancsika25

ez 1 nyugodt békés topik volt és remélem lesz is ami úgy működik ha kérdésed van fölteszed és várod a válaszokat v. megfogadod v. nem v. leszűröd a köztes információt, ha a feltett kérdésekre te is tudsz válaszolni válaszolsz v. csak a saját véleményedet írod le.
Az ember nem azért olvassa ezeket a fórumokat , hogy a nagyszavú hozzászólásokat olvassa, hanem a tudást az információt keresi.
Ha úgy gondolod a tudásodat szeretnéd másokkal megosztani oszd meg.
Tudod 1 fórum olyan mint 1 nagy asztaltársaság nem kell mindjárt a székre állni hogy elmond a véleményedet ha halkan teszed akkor is rád figyel mindenki.
Remélem nem voltam túl személyes és kérlek oszd meg velünk is a tudásodat nem csak miért nem kap lakhatási engedélyt hanem minden más ide tartozó tudásodat is!

Üdv trasgo
Előzmény: ancsika25 (232)
ancsika25 Creative Commons License 2007.12.26 0 0 232

Tiszteletre méltó az a "tudástömeg" amire szert tettél tömegkályha téren, bizonyára nagyfokú körültekintéssel és alázattal közelítettél a témához és igyekszel minden fontos információval gyarapítani tudásod.

Biztosan tudod már a tömegkályha továbbfejlesztésének lehetséges lépéseit is, mert én is tudom és te is (az kizárt hogy ekkora tudással ne tudd) hogy sajnos az alant megcsodálható kályhákat (köztük az általad épített is) ha valaki szeretné felépíteni újonan épülő házában az sajnos a lakhatási engedélyt nem kap.

Oszd meg velünk a miértet és a továbblépést; nehogy az idetévedő olvasónak ez legyen a véleménye erről a topicról : "- vak vezet világtalant."

Előzmény: vackor11 (229)
vackor11 Creative Commons License 2007.12.25 0 1 231
Kedves Agur!

Igazad van, csatlakozom én is a jókívánságaidhoz.

Mindenkinek békés karácsonyt és szerencsés, boldog új évet!
V11

ui:
hogy áll a fűtés-projekt?
Előzmény: Agur (230)
Agur Creative Commons License 2007.12.25 0 0 230
Békés Boldog Karácsonyt mindenkinek!

Agur

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!