Keresés

Részletes keresés

Miklós1 Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89661

Csináltam, sózókörtéből. A fa alatt az "értékelhetetlenek" megérnének egy vizsgálatot szerintem is. Otthon naponta válogatva csak a barnultakat cefréztem.

jancsusz

Nem tudom mi az a nashi, de az 1x1 alapján mindent le lehet cefrézni. Ha vizet kíván, azt észreveszed, ha kemény a gyümölcs, azt észreveszed, ami különleges cefrézést kíván az ott le van írva. Sogi belinkeli minden reggel.

mookuska

Nem tudom mitől karcos az a pálinka, de a pálinkahibák táblázata ott van a Pálinkára vonatkozó tippek alatt, csak azt a mondatot olvasd a fórum fejlécében, hogy Kedves látogató..., aztán kattints oda, hogy "ERRE AZ OLDALRA".

feketefarkas

Az alszeszt azért hígítjuk, hogy a finomítás során a párlatrészek könnyen szétválaszthatóak legyenek, persze ez is le van írva az 1x1-ben (ERRE AZ OLDALRA>Pálinkafőzés részletesen>Gyakorlati pálinkafőzés 2. oldal és 11. oldal) de persze Neked nincs erre időd, csak gyorsan válaszoljon valaki.

Szóval nem tudom mikor jön el az az idő, amikor a naponta felkínált segítséget magatoktól megtaláljátok...

Nagyon várom...

Előzmény: kupeci (89641)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89660

Igen, fontos. Én is a napokban érdeklődtem e felől. Visszaolvasva láthatod. A lényege, hogy ilyen töménységnél tudod jól elválasztani az elő-, közép-, és utópárlatot.

Előzmény: feketefarkas (89655)
sleves Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89659

Már hogyne lehetne töményebben senki sem tiltja meg (asszem az alaptörvénybe se vették még bele a tiltásást). Viszont nem érdemes!

Előzmény: feketefarkas (89654)
Baracilin Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89658

Csak megbarnult vadkörtéből még nem csináltam, csak a teljes mennyiséghez sierült hozzáadni mikor többet mikor kevesebbet. Szerintem kicsit lágyabb, teltebb ízű amiben van bőségesen barnult körte.

Előzmény: SándorTiszteletes (89656)
csiba00 Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89657

Nekem úgy rémlik, hogy ilyen 20-25 fok mellett érvényesek a megadott arányok a különböző párlatrészekre a 2 főzés során.

Előzmény: feketefarkas (89654)
SándorTiszteletes Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89656

Azt érdemes külön cefrézni, mert annak már nincs meg az a húzós íze. Pálinkája is más.

Előzmény: Baracilin (89651)
feketefarkas Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89655
Nagyon várom...
feketefarkas Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89654
Kedves Fórumozók!
Gyors segítséget szeretnék kérni, mert most készül az anyag. Mi a jelentősége az alszesz 25 fokosra állításának? Lehet, illetve érdemes töményebben? Előre is köszönöm.
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89653

Sziasztok! Ma már bátrabban tüzeltem az új üstházban, látván, hogy gyönyörű tiszta marad az üst, nem ég oda a cefre. Tegnap azért nem tudtam 20% lejövő alá vinni az alszeszt, mert talán még új volt ez a technika nekem és nem ismertem a határait. Ezen is meg kell még tanulnom játszani.

 Vagy a fa hőértéke volt kevés, az is meglehet. Ma kukoricacsutkával tüzeltem, nagyon jól fűt, nem kíméltem, 10% lejövőig szedtem a teljes szőlő cefrét. 52-54 liter cefre adott kerek 10 liter 38%-os alszeszt. Ígértem képeket, megmutatom milyen a hővédő lemezes üstház. Az üst alja nem ér hozzá a lemezhez, van jó 2 cm-es légrés. Az üst oldala sem kap közvetlen lángot.

  

Baracilin Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89652

A régi bojlerbelsők cinkkel vannak bevonva, hogy védje a korráziótól a tartályt. Óvatosan hegeszd, mert hajlamos hatalmasakat durranni és fröcskölni.

Előzmény: G.á.b.o.r. (89646)
Baracilin Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89651

A fa alattit is nézd meg, ami barna és szétnyomva édes lekváros illata van az a legjobb azt is tett bele! (persze előtte meg kell mosni)

Ami zöld az nem sokat ér.

Előzmény: kupeci (89641)
SándorTiszteletes Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89650

Lehet úgy is készíteni, mint a birset, nagy üstben forrásig hevíteni (szét ne főjjön), és utána cefrézni. Jó kísérletezést.

 

Előzmény: SándorTiszteletes (89649)
SándorTiszteletes Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89649

Egyértelműen vadkörte. A Tisza árterében (nem mondom meg hol :), van egy kb 150 éves ültetvény, plusz a magoncai. Minden évben én szedem össze őket, a kutyának sem kell. Frissen az íze értékelhetetlen, pálinkája az egyik legkiválóbb (szerintem). Szóval a helyedben nem hagynám ki

Előzmény: kupeci (89598)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89648

Hogyan lehet lágyítani a karcosabb pálinkákat?!

jancsusz Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89647

Jó lét!

Nashi-t cefrézett már valaki?Van valami különleges amire figyelni kell vagy valami tanács?

G.á.b.o.r. Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89646

Most hegesztem a bojlerből a köpenyt de csak úgy  fröcsög az elektróda, csak nem öntvény lenne a lelkem?

kupeci Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89645

Ne hogy félre érts, én nem azért iszom, csak mert kíváncsi vagyok!:)))

Előzmény: Tan-csi (89644)
Tan-csi Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89644

Mi? Delírium? :)))

Előzmény: kupeci (89642)
Tan-csi Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89643

Bizony jó! :))

Lehet kicsit ki kéne bővíteni, jó dolgok készültek likőr címszó alatt is.

(Ha jól emlékszem) :))

Előzmény: Törölt nick (89630)
kupeci Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89642

Deliridiórum?:)))))

Előzmény: Tan-csi (89623)
kupeci Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89641

Köszi Miklós1, ez akkor a vastaggallyú lehet. Kár hogy csak most fedeztem fel,nagyon sok ott pusztult alatta, de még talán vagy 15kg-ot a fáról meg tudok menteni.

Nem merem megvárni hogy szottyosodjon és csak utána cefrézzem,megcsinálom azonnal tekintettel a kicsi és már nem pótolható mennyiségre.

Te csináltál már ilyet?

Előzmény: Miklós1 (89633)
peterkovacspeter Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89640

Egy kis videó:

http://www.kovodel.cz/kovodelcz/media/Kovodel/Flash/kotel_animace_hu.swf?ext=.swf

No, és az oldal termékei sem utolsók!

Törölt nick Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89639

Már a kérdés is sértő :)

Előzmény: snapszmester (89638)
snapszmester Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89638

Szerintem is hokuszpókusz.

Elrontani nem lehet, de ha nem jó, ettől nem fog megjavulni. És mi van a folyamatos ellenőrzéssel? Képesek lennétek hónapokig nézni kóstolás nélkül?

Előzmény: Miklós1 (89637)
Miklós1 Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89637

A pihentetést azért nem vettem bele az egyszeregybe, mert nincs olyan fontos tennivaló vele, amivel el lehetne rontani a pihentetést. Egyedül a napokban olvasott nyitott üvegben pihentetést nem javasolnám, egyébként lehet pihentetni:

-Demizsonban 60%-ig töltve, vagy tele

-Üvegekbe töltve helyet hagyva vagy teletöltve

-Lazán rátett dugóval, kupakkal

-Szorosan bedugva és időnként 5percre kinyitva

-Hűvösön és melegen

Lényeg az, hogy a legtöbb friss pálinka tényleg kisimul 1-2 hónap alatt és nem sokat befolyásol ezen, hogy a fentiek közül melyik hókuszpókuszt alkalmazzuk.

Előzmény: Kovács Tamás2 (89634)
GelleKMB Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89636

Teljesen jó ahogy csinálnád! Ezek az értékek csak tájékoztató jellegűek. A gyakorlati tapasztalásod ad majd igazán választ az aggályaidra. Lényeg, h. valamelyest érintkezzen levegővel, azaz, ne legyen az üveg teljesen feltöltve.Szerintem ha félig van vagy 3/4-ig nincs meghatározó jelentősége! Kb. 3 hónap a pihentetési idő.(mármint, ha marad addigra egyáltalán mit pihentetni...:-)

Előzmény: Kovács Tamás2 (89634)
edding1100 Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89635

sziasztok!
Tegnap este szilvát cefréztünk, borélesztővel. Ma reggel néztem, de 1-2 buborékon kívül semmi pezsgés nem láttam, és még nem is dobott fel semmit a tetejére. Sajnos ezeknek a hordóknak csak kint volt helyük, ughogy gondolom ez már a borélesztőnek is kevés. Van valami másfajta élesztő, amit ilyenkor érdemes beletenni?

Kovács Tamás2 Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89634

A pálinka pihentetésével kapcsolatban szeretnék pontos információkat kapni tőletek.

Több oldalon ugyanazt az információt találom:

forrás pl.: http://www.palinka-recso.eoldal.hu/cikkek/palinka-keszites/palimkafozesi-tippek-5.html

 

Idézett szöveg:

Amikor a fentiek szerint megtörtént a pálinka fogyasztási alkoholtartalomra való beállítása (hígítása), a „sokkolt” pálinkát pihentetni, nyugtatni ” kell: sötét helyiségben, szobahőmérsékleten, oxigén „jelenlétében”, 1-3 (vagy ennél is több) hónapig üvegballonban kell tárolni oly módon, hogy a tárolóedényt csak 75 %-áig töltjük meg és csak lazán zárjuk le az üveg száját, hogy a levegő tudjon ’közlekedni’! /pezsgős, műanyag dugót használok, parafa dugó helyett/

 

Valahol meg azt olvastam, elég ha pihen a tárolóedényben, tehát NEM kell levegőztetni. Ha nincs lezárva, elkezd párologni az alkohol.

 

Tehát a kérdés a következő, tényleg érdemes levegőztetni, vagy zárjam le koppra?

Ha egy 50 literes üvegbe kb. 30 liternyit, mivel csak annyi van, (60%-os töltöttség), az probléma? Öntsem kisebbe?

Ezt a 75%-os töltöttséget érdemes figyelembe venni?

 

Röviden: Ki hogy pihenteti?

 

Előre is köszönöm a hasznos infokat.  (Gyakorlati pálinkafőzés.pdf-ben nem találtam erről információt)

 

 

 

 

Miklós1 Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89633

Idézet Az év fája- 1998 című kiadványból (összeállította Szmorad Ferenc):

"A vadkörte változatos faj, melyet két, egymás között folytonos alakváltozatosságot mutató alfajra osztanak. A nálunk gyakoribb és Közép-, illetve Kelet-Európára jellemző ssp. pyraster levelei ép szélűek, vagy csúcsi részen finoman fűrészesek, kifejlődve kopaszak. Ennek az alfajnak a magháza kopasz, termése gömbölyded. A nálunk csak átmeneti alakokkal képviselt és Nyugat-Európára jellemző ssp. achras levelei kihegyesedő
csúcsúak, határozottan és körben fűrészes szélűek, kifejlődve maradóan molyhos fonákúak. A magház itt molyhos, termése nyakas körte alakú. TERPÓ ANDRÁS az 50-es években a hazai vadkörte populációkból számos változatot és formát írt le, elsősorban a levélalak, levélszél, szőrözöttség, termésalak és terméskocsány hossza alapján.
A vadkörte nem csak a nevezéktannál említett nemes körte fajtákkal hibridizálódik, hanem a többi őshonos körtefajunkkal is. Így a fokozottan védett magyar vadkörtével (Pyrus magyarica), melyek hibridjét KÁRPÁTI ZOLTÁNról, a Kertészeti Egyetem botanika-professzoráról Pyrus x kárpátiana névre keresztelte TERPÓ ANDRÁS. Ez a hibrid, miként a magyar vadkörte is, rendkívül ritka. Gyakoribb viszont a másik védett körtefajunkkal, a
vastaggallyú körtével (Pyrus nivalis) alkotott hibrid, mely Nyugat-Dunántúlon és Burgerlandban az előbbi szülőfaj génkészletének feloldódása miatt állandósulni is tudott. Ez az osztrák körte (Pyrus x austriaca), melyet sózókörte vagy fekete körte néven - főleg az Õrségben - termesztenek is. A hazai átmeneti körtealakok között nehéz eligazodni, de
mint a nemesítés genetikai erőforrásai és kultúrtörténeti reliktumok valamennyien természetvédelmi oltalom alatt állnak."

Szóval az ssp. pyraster lehet a képen. Pálinkája a legjobbak között van.

Vadkörte azonosításhoz ajánlom még ezt a cikket.

jani&999

Látszik, hogy nem olvasod az egyszeregyet, a szénszűrés a 16. oldalon van leírva, a hígításhoz használható vizek meg a 11.oldal tetején a vörös sorokban.

Előzmény: kupeci (89598)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.14 0 0 89632

komoly látogatottsága volt

Előzmény: templomhegyi (89631)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!