Keresés

Részletes keresés

Peticilin Creative Commons License 2012.04.17 0 0 3910

Szia!

 

Elküldtem neked a terveket. Várom véleményed. Azért van kettő,mert a másodikba van a nagytáp szekunder biztije. Lemaradt...

Peticilin Creative Commons License 2012.04.17 0 0 3909

Köszi az infókat. Tudom,hogy triak,elírtam...

Előzmény: Totya3 (3908)
Totya3 Creative Commons License 2012.04.17 0 0 3908

...Ez egyébként nem FET, hanem triac...

Előzmény: Peticilin (3906)
Totya3 Creative Commons License 2012.04.17 0 0 3907

Szia! Igen, jó. A 6..800V-ost érdemes választani...

Előzmény: Peticilin (3906)
Peticilin Creative Commons License 2012.04.16 0 0 3906

Akkor rákérdezek az SSR részre is. Ide kapcsoló fetnek BTA 16-ot néztem ki. Az jó lenne?

Előzmény: Totya3 (3905)
Totya3 Creative Commons License 2012.04.16 0 0 3905

Szia!

Ez a FET P-s, tehát nem jó, amúgy is csak 16A-es és 0,06ohm-os.

IRF3205 itt is kapható: www.hqelektronik.hu , minden mást is megkapsz itt.

 

Az ötleted jó!

 

Előzmény: Peticilin (3904)
Peticilin Creative Commons License 2012.04.16 0 0 3904

Szia!

 

Kérdések...

A PWM-nél IFR 3205-öt nem leltem nagyon semerre se. IRF 5305 jó lesz helyette?

 

Tudom hogy írtad,hogy mindenhova csavaros kapcsokat tegyek,de úgy gondoltam,hogy a nyák panel körülöleli a PLC-t és ha már így alakult,úgy csináltam meg a ki és bemeneteket,hogy a nyákra lenne forrasztva egy kis merev drót darabka ( pl. 2.5m2 ) és ez csavarozódna bele a PLC.be. Így egy komplex önhordó lenne az egész. Mi a véleményed róla?

Ha kész lesz az egész úgy is küldöm majd vizsgálatra...

 

Üdv

Előzmény: Totya3 (3901)
Totya3 Creative Commons License 2012.04.15 0 0 3903

Szia!

A zártszelvény mérete a csiga átmérőjétől is függ. Nekem 100-as a csiga ,ezért 25-ös zártszelvényből készítettem, de ma már 70..80-as csigát építenék, minek 20-as lenne a tengelye. A szegmens alsó része kicsit nagyobb, mint a tengely, mert nem merőleges rá. A felső része pedig akkora, hogy a szegmensek szélei összeérjenek. Érdemes makettet készíteni karton papírból és ha összeállt, akkor sablonnak is jó lesz!

Előzmény: icemannn (3902)
icemannn Creative Commons License 2012.04.15 0 0 3902

Szia Totya!

Mekkora zártszelványre csináltad a csigádat, és a szegmens alja azt látom, hogy akkora mint a zártszelvény, de a teteje mennyivel szélesebb???

Előzmény: Totya3 (3901)
Totya3 Creative Commons License 2012.04.11 0 0 3901

Annyit még az egy nyákra tételről, hogy a hálózati rész minimum 2cm-re legyen a kisfeszültségű résztől. Érdemes nyákba ültethető sorkapcsokat használni mindegyik csatlakozáshoz! Biztosítékokat se felejtsd el!

Előzmény: Totya3 (3900)
Totya3 Creative Commons License 2012.04.11 0 0 3900

Mindenképpen SSR-t ajánlok, a relé beéghet, az nagy bajt tud okozni. A MOC3041 Adatlapjában van rajz, azt érdemes megépíteni. Lehet egy nyákra tenni mindent.

 

Akkor nem jó, ha folyamatosan forog a bolygató, ha nagyobb a fordulata. Ilyenkor kevesebbet fogyaszt szakaszosan és a kar is körbeér. Ha meg lassú, akkor hosszabb időt kell adni neki, hogy körbe forduljon.

 

A retesz relé mindig elengedéskor szakít. Bentartó kört kell ilyenkor megszakítani, ekkor nem índul újra, ha visszahűl.

 

Ha elmegy az áram, akkor lángtartásnak megfelő állapotba lép, miután leáll a venti. Talán még 1...2 óra múlva is képes vissza gyulladni a parázs. Nekem vissza indul ha megjön az áram és ha közben elaludt, 5x-i beadagolás után leáll, mint a PLC-s programban is, bár nem tudom, hogy be lehet-e állítani úgy, hogy az áram rákapcsolásakor elindítsa a programot. A szünetmentes akkor jó, ha az egészet(motorokat is) ellátja árammal huzamosabb ideig, mert akkor mindig van fűtés. Ha ritka az áramszünet felétek, akkor nem látom értelmét, de ártani nem árt az biztos.

Előzmény: Peticilin (3898)
Peticilin Creative Commons License 2012.04.11 0 0 3899

Letöltöttem a v7b verziódat és most próbaképpen a .hmi álományt is kicsomagoltam és így megnyiltak az SLCD ablakaid is. Próbáld meg az enyémmel is,hátha sikerül...

Peticilin Creative Commons License 2012.04.11 0 0 3898

Már írom össze az alkatrészek adatait a nyák tervezéshez.

Szerintem míg a begyújtás van (gomb nyomva),addig foroghat a bolygató szerintem folyamatosan is egyfolytába,hogy mindíg legyen anyag a csigába. Szerintem az 1 sec várási idő olyan kevés idő a beadagolás alatt,hogy nincs értelme megállni.

 

Retesz relét még nem terveztem be a rendszerbe,de fogok. Az írt reléket a PLC kimeneteire szántam. Ezek kapcsolgatják majd a motorokat. Jó minőségűeket választottam ( omron ). Vagy inkább SSR? Nagy áramúaknak ( inkábblegyen bőven túlméretezve az üzembiztosság kedvéért ) elég húzós az áruk. Gondoltam a készítésre is , esetleg MOC3041-el és egy nagyáramú triakkal. Szerinted a kimenetekre inkább tegyünk szilárdtestet?   Ha van neked valami bevált kapcsolásod SSR-re akkor azt megköszönném. Mert az biztos hogy működik. Ja,ha ez mellett döntünk,ez is mehet a nyákra a többi mellé,vagy ezt külön kéne rakni?

 

Csak biztonsági okokból gondoltam a 2xzáró kivitelre a reléknél.

 

Amúgy gondoltam egy vészgombot is kívülre,ami minden kimenetet megszakít. Ez valóba lehetne egy több morse-s relé,amin keresztül mennek ki a kimenetek. Ha meghúz,bont mindent. A relé meghúzását első körben a vészgombbal és a vízcsőre egy kapcsoló hőérzékelő,ami pl 85 fok felett meghúzatná a relét.

 

Nálad az áramkimaradás hogy van megoldva? Mert a tűz akkor is ég,ha elmegy az áram,csak akkor már felügyelet nélkül. Ezért gondolkoztam az egész rendszert egy szünetmentessel bebiztosítani. Vagy szerinted nincs értelme?

Totya3 Creative Commons License 2012.04.11 0 0 3897

Szia! Elküldtem a v7b-t. Ebben benne van a bolygató ütemadó is. A működése a következő:

A beadagoláskor elindul az időzítő, ami alatt forog a bolygató. Ha lejár az idő, megáll, de ha a beadagolás tovább folyik, akkor a beállított szünet után újból forogni kezd. Ha forgás közben áll le a beadagolás, vagy a begyújtás gomb ilyenkor kerül elengedésre, akkor kivárja a bolygatási idő végét és csak utána kapcsol le(nekem is így működik). Ez azért jó, mert nincs olyan hogy nagyon rövid impulzust kapna a bolygatómotor, valamint beadagolás után még rábolygat, ami nem árt.

Azt biztosan észrevetted, hogy a beadagolási időt és szünetet még nem tettem DW-re, ezt még pótolom(DW14 és DW15 lesz).

 

Előzmény: Peticilin (3894)
Totya3 Creative Commons License 2012.04.11 0 0 3896

A programról annyit gyorsban, hogy nyugodtan másolhatsz részeket, akár az egészet, azért készítettem. A te verziód is jónak látszik, tesztelem, ha lesz időm rá!

 

A képernyők pedig azért nem jelentek meg, mert a képernyő adatai a *.hmi kiterjesztésű állományban vannak, amik nem mindig kerültek a .aoc mellé...

Előzmény: Peticilin (3894)
Totya3 Creative Commons License 2012.04.11 0 0 3895

A trafók az adatok szerint jók.

 

A bolygatót úgy kéne vezérelni, hogy amikor egy beadagolás történik, akkor a tengely egy fordulatot tegyen meg legalább, ha egy kar van a tárcsán. Ha a beadagolás folyamatos(begyújtás), akkor 1secenként forogjon egyet. Ezt egy monostabil időzítővel meg lehet oldani, van bőven blokk és kimenet még. Ezt is hozzáteszem még én is, ha majd valaki nem használja az nem gond.

 

Relét a reteszre tennéd ugye? Érdemes mindkét szálat szakítani(2x záró).

Szilárdtest relére van megoldásod, vagy mutassak?

 

Programod nézem...

 

 

 

 

Előzmény: Peticilin (3894)
Peticilin Creative Commons License 2012.04.11 0 0 3894

Szia!

 

Elküldtem neked az én verzióm is.

 

A bolygatást úgy tervezem,hogy külön motorral és ha még marad szabad kimenet a PLC-n akkor azt is az vezérelné. Mondjuk elvileg marad,mert PWM;1 vagy 2 adagoló motor és a bolygató. Egyéb nincs. Vagy kihagytam valamit?

 

Ha a PLC vezérli a beadagolást,akkor azt lehetne úgy,hogy egy számlálóval számolni a beadagolásokat és 3-5 beadagolás után bolygatni egy pár sec-ig. És kezdődne az egész elölről.

 

Az áramkörökkel kapcsolatba...

A lomex-nél nézegettem az alkatrészeket hozzá és kérdezném hogy az alábbi trafók jók lesznek-e.

 

- 230/24V 10W 0.42A    ( PLC táp; hőmérők tápjai ; kimeneti relék tápjai  (relé: omron 1xzáró ; 16A 230V ) )   vagy tegyek dupla,esetleg morse-s    reléket?

- 230/2x12V  0.6W   25mA     ( mérő erősítőkhöz )

- 230/12V  100W   8.33A     ( 95x44 ; sorkapocs toroid)    ( befúvó ventillátor motorhoz )

Előzmény: Totya3 (3893)
Totya3 Creative Commons License 2012.04.11 0 0 3893

Szia! A műveleti erősítő táplábaihoz a lehető legközelebb kell még egy-egy 100nF kerámia kondenzátor a GND felé.

Az egész lehet egy nyákon. A GND-ket egy pontban kell összekötni és innen kell elvinni mindenhová. Nem fogják zavarni egymást, ha nem vezetsz nagy áramokat a kisáramú GND vonalakon. Ezt a nyák elrendezésével simán meg lehet oldani úgy, hogy a kisáramú GND-k csak a kisáramú áramkörökhöz vezetnek és nem képeznek hurkokat. A tápvonalakat a lehető legvastagabban és legrövidebben kell odajuttatni. Lehet kétoldalas nyákot is tervezni, de lehet, hogy egyoldalason is elfér néhány átkötéssel.

 

Nekem a két motor egyszerre indul és áll le, de a második motorra tettem egy forgás érzékelőt és ha nem forog, akkor az első sem kezd forogni(Ez extra védelem). De meg lehet oldani egy motorral is áttétellel és akkor nem kell forgás érzékelő.

A második csiga(ami a fejnél van) 3x gyorsabban forog, mint az első, így mindig bejut ami odapotyog.

 

A bolygatást hogy tervezed?

 

 

Előzmény: Peticilin (3890)
Peticilin Creative Commons License 2012.04.11 0 0 3892

A 2. beadagoló motor áramköri csatlakoztatásához milyen elképzelésed van? (Csakhogy azt is bele tudjam tervezni a nyákra,ha szükséges) Hogyan kellene azt működtetni? Mármint hogy az első jele indítaná?

Annak hogy lenne az időzítése,ütemezése? Nálad ez hogy van megoldva? Azonos ideig mennek,csak a 2.(a fejnél lévő) nagyobb fordulattal,vagy az 1. kezd és a 2. több időt megy,hogy az összes anyagot behordja a fejbe?

Peticilin Creative Commons License 2012.04.11 0 0 3891

A rajz mégegyszer,mert nem biztos,hogy átment.

Előzmény: Peticilin (3890)
Peticilin Creative Commons License 2012.04.11 0 0 3890

Asszem megvan hova is kell a +- -os táp. Csak a hőelemhez,a TL 072-s erősítőkhöz.

A mellékelt rajz,akkor helyes? E szerint már tervezhetem a nyákot? Még valahova + ellenállás,vagy kondi nem kell?

 

A következő kérdésem már az elektronikai elemek elrendezésével kapcsolatos. Lehet 1 nyák lemezen a +-12V-os táp;a mérőerősítők a hőelemhez,illetve a hőelem kompenzációs áramköre,valamint a PLC kis fogyasztására való tekintettel,még a +24V-os tápot is ide tenném ( márcsak azért is,mert a GND-ket úgy is össze kell kötni). Nem fogják ők zavarni egymást? Elekrtonikai zavarokra gondolok.

Előzmény: Peticilin (3889)
Peticilin Creative Commons License 2012.04.11 0 0 3889

Szia!

 

Bocsánat az újabb értetlenkedéses kérdésemért,de biztos bennem van a hiba...

Ezek a táp dolgok nekem még mindíg nem világosak. Pontosabban csak az,hogy a +-12V-os táp hova is kell?

Az elektromos illesztések oldalon,a kapcsolásoknál sehol nincs jelölve se+12V,se-12V sehol. Néztem az LM35 és 317 adatlapjait és ilyen feszültségekről sehol nincs szó (mármint +;- feszültségekről). Az el.illesztések oldalon a hőelemet és az LM35-öt,meg 317-et a +24V-os PLC táp táplálja,a +12V-os nagytáp a motorhoz,az ok.

Valami ákombákom ábrát feltehetnél erről,hogy egyértelműbb legyen a dolog.

 

Mégegyszer bocs a kérdésért,ha csak én vagyok ilyen nehézfejű...

Totya3 Creative Commons License 2012.04.10 0 0 3888

Szia!

Hú, a kompenzáció, tényleg! Mi lenne velem nélküled! :) Pótoltam!

A víz visszatérőt nem tettem rá, ez szabadon választott. Sok hely lesz még a véglegesítés után, ha már túl vagyunk a szimulációkon!

 

Az SLCD-k valóban nem nyílottak meg nekem se, újra írhattam az összeset! Nem tudom mi lett velük, legutóbb másoltam őket, lehet, hogy megsérültek? Na mindegy...

 

Füst elszívás esetén nem kell más, csak a gravitációs zsalu a szívó nyíláson, megfelelően kisúlyozva. Oldalamon van kép a felépítéséről.

Az elszívó venti utáni csőszakaszba kell egy huzatszabályzó, ami állandó terhelést ad a venti kimenetének, így a fordulatszám leginkább a PWM-től fog függeni, így nem kell fordulatszám mérés.

 

A +24V-os táp külön kell a PLC-nek és a +-12V-os táp pedig az áramköröknek, valamint egy nagy +12V-os táp a DC ventilátor motornak. Csak a közös GND pontokat szabad és kell összekötni minden táp esetében!

A mA átalakítókhoz a +24V PLC táp kell, az áramköröknek a +-12V-os kistáp.

 

A MATH modulokban a DWx értékeivel számolunk. A képernyőn történő DWx változtatásakor azonnal érvényesül az új érték, nem kell betöltögetni külön!

 

A táblázat jó megoldás, hiszen magadnak kell csak feljegyezni a dolgokat. A v6b verzióban csak két értéket nem tudok megadni(nincs víz visszatérő, ez igaz),  ez nem vészes. A megjegyzésekben eldugtam, hogy melyik DW micsoda. :) 

Előzmény: Peticilin (3885)
Peticilin Creative Commons License 2012.04.10 0 0 3887

És még egy kérdés. Szerinted az alapjeleket ;P;I;D;és idő változókat nem kellene időnként beolvastatni,hogy történt-e bennük változtatás?

 

Néztem a v5b komplett progidat,63 analóg kimenetet használtál el összesen. Így még 1 maradt. Ha azt a pár + dolgot( komp.hőm.;visszatérő hőfok;stb),amit az előző hsz.-ban írtam,még hozzávesszük a progihoz,akkor már kevés az analóg kimenet. Így csak marad a táblázatosdi.

Vagy van ötleted erre a verzióra is?

Peticilin Creative Commons License 2012.04.10 0 0 3886

Amit küldtél progikat,sehol nem tudom megnyitni az SLCD blokkokat. Te az én progimba meg tudod nyitni?

Peticilin Creative Commons License 2012.04.10 0 0 3885

Szia!

 

Igen,mindenben igazad van. Megnéztem,amiket küldtél. "Emésztés" és a progimhoz való hozzárakás után majd jelentkezem.

A proginál én már beraktam + dolgokat is,ami szükséges a teljes vezérléshez ( víznél másodlagos hőmérő a visszatárő ágnak ( mondjuk ez csak tájékoztató) ; füstnél meg a kompenzációs hőmérő a K-típusú hőelemhez).

 

Mondjuk mivel nekem 0-ról kell építkeznem,ezért szerintem én a füstgáz elszívó ventillátor mellett döntök a befúvás helyett. Bár lehet hogy ilyenkor is kell befúvás,hogy nagyobb hőfokot is el lehessen érni,illetve a kettő ventillátor működését össze kellene hangolni ( fordulatszám mérés;stb). Meg azt is meg kellene akkor akadályozni,hogy huzat alakuljon ki,mert akkor az megzavarná a működést. Mert ugye ha van már füstgáz ventillátorunk,akkor csak az csináljon huzatot. Ezekről mi a véleményed?

Ilyen rendszernél mindenképp SSR-ek használata javasolt. és ha ezeket úgy építi az ember,még olcsóbb is.

 

Lenne még egy kérdésem. Bocs érte,lehet hogy csak nekem nem egyértelmű...

Az elektromos illesztéseknél van a +-12V-os táp,amit a mérőerősítőkhöz írsz. Az pontosan hova is illeszkedik? Ez adja a tápot a hőmérőknek? Ez hogy kapcsolódik a PLC tápjához? Vagy ez a tápja a PLC-nek is? Vagy ha a PLC-nek +24V-os tápja van,akkor a te tápod hogy illeszkedik a +24V-os táphoz?

Mégegyszer bocs a sok (lehet hogy értelmetlen) kérdésért,de biztos csak nekem nem megfelelő a logikám hozzá...

 

Totya3 Creative Commons License 2012.04.10 0 0 3884

Szia! Amit küldtem, ahhoz nincs szükség táblázatokra, mert nem értem el a 64 analóg pontot még a szimulációkhoz szükséges MOVE-okkal sem, és az összes fontos paraméter a DW15-ig belefért, azaz nem felejti el, ha elmenne az áram.

 

Igen a csőtermosztát biztonsági alkatrész. Megjegyzem, nehéz elképzelni olyan hibát a programban, vagy a PLC-ben, ami egy megfelelően méretezett fej esetén felforralná a vizet. Talán az egyetlen, ha egy motorvezérlő relé beég, de akkor nincs megoldás, hacsak a csőtermosztát nem az áramforrással van sorba kötve. Lehet, hogy ez lenne a jobb megoldás, mert ha a program működik, akkor nem fűt el, ha viszont lefagy, akkor nem sokat ér a PLC bemenetén a vizsgálat.

Szóval így jobban belegondolva, ez a funkció talán felesleges és a termosztáttal egy retesz relét lenne érdemesebb kikapcsoltatni, ami közvetlenül a motorok és a ventilátor áramforrását szakítja meg!

Tovább gondolva, ha a motor reléje beragad, akkor telenyomja fűtőanyaggal a kazánt. Ekkor vagy elalszik a tűz, ami nem valószínű, vagy a lehullot anyag ég tovább a hamutérben. Mire felvinné a vizet, már késő lenne vészleállni, bár az ilyenkor hasznos, ha a ventilátor leáll!

Ezt elkerülni olyan relével lehet, ami nem ég be! Ilyenek az SSR-ek, azaz szilárdtest relék.

Azt megjegyezném, hogy ilyen jellegű "motor" védelem egy gyáriban sincs, mert kicsi az esélye az ilyen hibának(nyelves szabályzóknál nagyobb, még sincs, ott se).

Ennek ellenére én fontosnak tartom a termosztátos független védelmet, mint ahogy az első csigában a passzív oltót is!

 

 

Előzmény: Peticilin (3883)
Peticilin Creative Commons License 2012.04.09 0 0 3883

Szia!

 

Köszönöm,megnézem majd.

Én is haladok az enyémmel. A képernyők megvannak és egy excel táblába kiírtam az ablakok jellemzőit (DW-ket is),így a most a szimuláció alatt beírt fix értékeket gyorsan ki lehet cserélni a megfelelő DW-re.

Amit elküldtél,még át tanulmányozom, hozzárakom az én verziómhoz és akkor utánna elküldöm neked átnézésre.

 

Jó ötlet  a reset gomb a direktre adagoló gombal.

A csőtremmosztátot arra mondod,ha pl. meghaladná a víz hőfok a 85 fokot,akkor letiltja a rendszert?

Totya3 Creative Commons License 2012.04.09 0 0 3882

Elküldtem a v5b-t a módosításokkal. Alakul...

Előzmény: Peticilin (3879)
Totya3 Creative Commons License 2012.04.09 0 0 3881

Arra gondoltam, hogy a beadagoló gomb resetálja a 5x-i számlálót és kész is a resetgomb!

Előzmény: Totya3 (3880)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!