Keresés

Részletes keresés

csalitos Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89938

   Fányi?! Ki a fene az a Fányi? Talán Fáni, nem? Franciska....:-D

Előzmény: Baracilin (89937)
Baracilin Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89937

Akor cefrézem amikor elkezd sárgulni az egész fányi.

Előzmény: TINTUS (89850)
csalitos Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89936

   Segitségül.   (Kiollózott)

Utóérő zöldségek és gyümölcsök:
- paprika, paradicsom, tojásgyümölcs, sárgadinnye
- alma, körte, birsalma, őszibarack, kajszibarack, banán. (Őszbarack, kajszibarack átmeneti az utóérő és a nem utóérő között. Teljes érettségben szedve még pohulhatnak.)
Nem utóérő zöldségek és gyümölcsök:
- görögdinnye, uborka, tökfélék, hüvelyesek
- cseresznye, meggy, szilva, bogyósok, földieper, citrusfélék
Az utóéréshez megfelelő környezeti feltételek szükségesek, ezek az éréshez egyébként is megfelelő hőmérséklet (ez fajonként változó), és az akadálytalan légzés, tehát oxigén és megfelelő légcsere.
Az utóérés sebessége fajonként, sőt fajtánként is változó, de egyértelműen hőmérsékletfüggő. Ezért az utóérés alacsony hőmérséklet tartásával lelassítható, sőt, megállítható, ez a feladat az átmeneti tárolás alatt.
Az utóérés gyorsítható is, ha ez a feladat. Erre lehet szükség zölden szedett paradicsom, banán beérleléséhez.

   Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: Törölt nick (89935)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89935

Azt kellett volna csinálnom,,de most már mindegy. Törpefákról szedtem, első év, hogy normálisan teremtek. Tavaly is ugyanekkor szedtük, de akkor édesebbek voltak.

   Érintésre a körték a kezünkben maradtak, meg már potyogni is elkezdtek, darazsak is érdeklődtek már. Fullra tele voltak a pici fák és az útról elég jól látszanak, muszáj volt leszedni. Az utóérlelés lehet a kulcs. Nagyon jó körtés aromája van, tavaly is finom pálinkát adott.

Előzmény: Tucso69 (89933)
csalitos Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89934

   Szerinted mitől higulna, ha nincs ben víz???...

Előzmény: Kovács Tamás2 (89925)
Tucso69 Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89933

Kár éretlenül becefrézni!

A körte utóérő, tehát szépen ládában tárolod, és pár naponta átnézed, az érettet kiszedegeted.

Egyébként hasonló fanyar körtét szedtem, éretten édes és fanyar, tehát csak pálinka lehet belőle! :-)

Előzmény: Törölt nick (89908)
Kovács Tamás2 Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89932

Látom már, rendben van.

Előzmény: snapszmester (89929)
GelleKMB Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89931

Ahogy érzed...

Előzmény: szilvakukc (89923)
GelleKMB Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89930

Egy esetleges "verseny" esetén, ez a módszer egy teljesen jó megoldás lehet! Egyébiránt versenytől függetlenül, tényleg kiváncsi lennék,-az átalad írt megoldást követve,-hogy van-e tényleges különbség, a két anyaggal, azonos cefréből, külön-külön főzött itóka között!

Előzmény: Kovács Tamás2 (89919)
snapszmester Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89929

A kulcsszó: felhígul

Figyelj  már.

Előzmény: Kovács Tamás2 (89925)
Cernunnos, Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89928

Ha jól értem, nem csapódik ki azonnal, ezért kell magasabbra tenni az átvezető csöveket, hogy legyen ideje kiülni a kozmaolajnak a folyadék tetejére?

 

 

Józsipapa pontosan elmagyarázta.:)

Előzmény: Kovács Tamás2 (89922)
snapszmester Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89927

Térfogat L =0,15XSzXH

Előzmény: snapszmester (89924)
Kovács Tamás2 Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89926

Köszönöm

Előzmény: snapszmester (89924)
Kovács Tamás2 Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89925

az előzőleg betöltött hidegebb víz hatására felhígul és a bent lévő kormás olaj kicsapódik és fent marad a víz tetején.

 

pl. ha a doboz alja beleér egy hideg vizes vödörbe,az úgy nem elég? A vízzel való feltöltés jobb?

 

 

 

Előzmény: csalitos (89920)
snapszmester Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89924

1:25 arány a főző térfogatához képest. A folyadék magassága legyen 15 cm. A többit ki kell számolni.

Előzmény: Kovács Tamás2 (89911)
szilvakukc Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89923

Helyes! Le a savállósokkal!

Előzmény: GelleKMB (89918)
Kovács Tamás2 Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89922

73 literes főzőt néztem ki, ehhez mérten kb. mekkora "űrtartalmú" rekesz ajánlott szerintetek?

1liter a nagyobbik, 0,7 liter a kisebb rekesznek?

 

Ha jól értem, nem csapódik ki azonnal, ezért kell magasabbra tenni az átvezető csöveket, hogy legyen ideje kiülni a kozmaolajnak a folyadék tetejére?

"amikor megindul az alszesz (ekkor jön a k-olaj java) Azt leitatom a többi mehet bele."

 

Gondolom ki kell tapasztalni:-).

 

Miklós1 korábbi hozzászólását megtaláltam, ha esetleg másnak is erről kell információ:

http://forum.index.hu/Article/jumpTree?a=109831544&t=9007484

Idézet:

Jól látod, a hideg víz tetejére kell engedni az alszeszt. Ez nem jelenti azt, hogy az alszesz réteg ott marad a víz tetején (ez a hülyeség). Az alszesz rögtön beoldódik a vízbe és a kozmaolaj jön fel a víz tetejére, innen kell lekanalazni, papírszalvétával lerántani stb.

1. Elegendő hideg a 15-20°C-os víz a szűrőnek abban a rekeszében ahová az alszesz csöpög, (de a másik rekesze is ugyanolyan hideg vizet fog tartalmazni).

2. A jégkocka kicsit hidegebben tartja a vizet és több kozmaolaj válik ki, van olyan profi főzdés aki még hűtőgépet is szerelt a szűrőjére de a többség megelégszik az egyszerű hideg vízzel, ugyanis nem kell minden kozmaolajat eltávolítani a pálinkából. A hideg víz nem melegszik fel szobahőmérsékletűre, mert hideg alszesz csöpög bele folyton.

3. Az üsttérfogat 2-3%-a lehet a szűrő térfogat.

4. Snapszmester honlapján le van rajzolva a Szöllősy szűrő, olvasd el a fórum fejlécében a Tisztelt látogató kezdetű mondatot aztán kattints a linkre.

 

 

Kecskemét környékén tud esetleg valaki olyan helyet, ahol rézcsöveket árulnak?

Nem tudom, hogy szabad-e a fórumon ilyesmit kérdezni, esetleg a válasz reklámot tartalmazhat..

Ha esetleg nem szabad, ne válaszoljatok.

 

üdv,

Tamás

 

Előzmény: Cernunnos, (89913)
elek81 Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89921

Nos én gázzal fűtök, ott nem tudom, hogy mennyire szerencsés a tömör vas lemez használata. Amúgy nagyanyám korszakából még emlékszem a jó öreg konyhai gáztűzhelyhez kapható hőelosztó lemezre, de azom kind perforáltak voltak. Lehet az én esetemben is akkor egy perforált lemez lenne a megoldás? És ezt tehetném akár közvetlenül az üst feneke alá, avagy erre rátehetném atz üstömet?

Előzmény: vasbicikli (89917)
csalitos Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89920

  A közlekedő edények elve alapján működik a kozmaolaj leválasztó. Érdekes módon nagyon sokan első (vagy sokadik) látásra nem ismerik fel a működés lényegét. Ez első rekeszben befolyó alszeszből a kozmásolaj az előzőleg betöltött hidegebb víz hatására felhígul és a bent lévő kormás olaj kicsapódik és fent marad a víz tetején. A válaszfalon lévő csö azt szolgálja, hogy az ide befolyó már jócskán megtísztult alszeszt a másik edényfélbe átvezesse. Ez a második edényfél azért kell, hogy a vízszintet álandó színten lehessen tartani. A kifolyó cső magasága (milyen magasan van az edény aljától) határozza meg az egész renszerben lévő folyadék magaságát.

   Megjegyezném, hogyha a két edényfél között lévő csövet elhagynád, de a válaszfal nem érne le az edény aljáig, hanem lenne 1-2 mm. rés közte, ugyanazt a hatást érnéd el és talán a működését is jobban megértenéd. (Az én berendezésem spec. így működik és tökéletesen)

   Ha a fotót megfigyeled a válaszfalban lévő cső talén 1-1,5 mm.-rel lejebb van, mint a kifolyócső. Ha most elképzeled, és lemodelezed a remdszert, világosság fog gyúlni. Töltsd fel a rendszert vízzel. (Valóságban is így kell kezdeni, fel kell tölteni vízzel.) Készits egy keveréker, 1-2 l víz és egy-két gyüszünyi étolaj összerázva. majd lassacskén (ahogy az alszesz csordogál) öntsd bele az első tartályrészbe. Ha elfogyott, vizsgáld át a szűrő tartalmát. Észre fogod venni, hogy az étolaj teljes mennyiségét megtalálod az első tartályrésben lévő víz tetejé.

   Az egész edény térfogata kb. 1,5-2 l. (pl. 100x120x170 mm. sz/m/h)

   A víz tetején összegyűlt kozmás olajat időnként le lehet halászni egy kés lapjával. Ezt az összegyűlt szűrőben lévő trutyis vízet nem célszerű az alszeszhez önteni, ki kell burítani.

    Minden jót.

   Józsipapa

Előzmény: Kovács Tamás2 (89911)
Kovács Tamás2 Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89919

Ugyanazt a cefrét kellene 2 típusú főzőben lefőzni, úgy talán "pontosan" érezhető lenne a különbség, ha lenne.

A gyümölcs állaga, érettségi foka, cukortartalma, illata teljesen eltérő lehet, az ország más-más pontján.

 

 

Előzmény: GelleKMB (89918)
GelleKMB Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89918

Én savállós techinkával (még) nem főztem, azonban részben azért van tapasztalatom, mert kóstoltam savállós pálimkafőzővel készített nedüt. Nekem tényleg jellegtelenebb volt, mint a rézben főzőtté.

Az csak dícséretes, hogy van viszont olyan savállós konstrukció, amivel jó az ital. A réz lehet, hogy hamarabb kopik, én azonban az egyéb kedvező tulajdonságai miatt vagyok rézpárti!

Előzmény: peca_matyi (89897)
vasbicikli Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89917

Kicsit tekerj lejjebb, épp a napokban volt róla részletes, képes beszámoló + némi tapasztalatcsere a használatáról.

Előzmény: elek81 (89915)
Cernunnos, Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89916

Kozmaolajat úgy képzeld el mint a húsleves tetején egy zsírt. azt leveszed róla valamivel és kész. Egy papírlapot lapjával ráteszed, hogy a papír ne süllyedjen el, amikor felitta az olajat leveszed

Előzmény: Kovács Tamás2 (89911)
elek81 Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89915

Szia Fűrészes!

 

És mekkora hőfokig kevergessem?Milyen hőfoktól kezd el veszteséget okozó módon kipárologni az alkohol a cefréből?

Fűteni gázzal fűtök, ezen egyenlőre nem változtatnék. Erre a hőelosztó vaslemezre pedig már találtam utalást több üzenetben, de valaki bedobhatna pár képet erről az eszközről.

 

Jó nedűt!

Törölt nick Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89914

Főzéskor adtam én is az 50 literhez a 6 liter vizet, nem cefrézéskor.

   Nem mindegyik ilyen sűrű. Ha jó édes fajta körte van becefrézve, ami puha, omlós, megbarnult, szottyos, az mindig olyan lesz, mint a víz, majdnem. Van ilyenem is, 3-4 napja lett cefrézve 70 liter, és már tiszta folyékony az egész. Ez a keménykörte cefre meg olyan volt, mint az almáim szoktak, de talán még picivel annál is sűrűbb.

Előzmény: Cernunnos, (89910)
Cernunnos, Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89913

A szűrő ideális térfogatát a főző mérete adja meg, azt hogy mi az ideális nem tudom megmondani én is amatőr vagyok. Erre a célra egy ennél egyszerűbb kb 4 decis műanyag dobozt használok egy kis műanyag csővel. A tetejéről egy papírlappal felitatom a kozmaolajat. A főzés végén a doboz tartalmát az alszesz közé öntöm.

 

Kell, hogy legyen magassága a folyadéknak, hogy a kozmaolaj kitudjon válni. A cső tartájban lévő része alulról vezeti ki az alszeszt, az olaj felül gyülik. A két lépcsős megoldás az alaposabb szűrés miatt kell. Az olaj nagyobb része a szűrő kisebb rekeszében lesz.

De nem kell az egész kozma olajat eltávolítani mert ízetlen lesz a pálinka. tavaj használtam ezt először, a körtém kevésbbé ízletes lett mint előtte. Most úgy csinálom, hogy amikor megindul az alszesz (ekkor jön a k-olaj java) Azt leitatom a többi mehet bele. A szilvát így csináltam és most tisztázom, meglátjuk milyen lesz, az illata alapján igéretes. ;)

Előzmény: Kovács Tamás2 (89911)
szilvakukc Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89912

Mivel mérted a cukorfokot? Ha refivel, akkor az szárazanyagtartalom. És akkor a 14, az szilvánál elég kevés. 

Előzmény: kbarnus_ (89907)
Kovács Tamás2 Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89911

Azért kérdeztem, mert a a kép alapján kb. 1 literes lehet a nagyobbik tárolórész, így ha annyira magasan van a kivezető cső, akkor sok marad benne, többet kell esetlegesen szűrni.

Miért nincs lentebb mind a 2 akkor?

 

Igazából a logikát szeretném megérteni.

 

 

Előzmény: Cernunnos, (89909)
Cernunnos, Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89910

Körte cefre mindig sűrűbb mind a többi. Ha nagyon sűrű a cefre én főzéskor szoktam adni hozzá egy kis vizet.

Előzmény: Törölt nick (89908)
Cernunnos, Creative Commons License 2013.09.19 0 0 89909

Az E betűvel jelölt helyen nem lenne érdemes az edény aljához közelebb elhelyezni a kivezető csövet?

 


Ha lejjebb rakod, lejjebb kerül a folyadék szint. Szerintem úgy jó.

Előzmény: Kovács Tamás2 (89906)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!