Keresés

Részletes keresés

Kis Ádám Creative Commons License 2008.11.12 0 0 6638
Utánanéztem a orosz alaknak. Zömében személynév és moldáviai vonatkozású.
Előzmény: IsseCs (6637)
IsseCs Creative Commons License 2008.11.12 0 0 6637

Tisztelettel Mindemkinek,

 

Lenne egy "nehez" kerdesem.

Van valakinek tudomasa arrol hogy mi a kapcsolat  a magyar Csomortan/Csomortany(i) es a moldvai Ciomortan/Ceomortan/Ciomârtan esetleg az orosz Chemortan/ Chemîrtan nevekhez. ( feltevesem hogy Cs= Ci=Ce= Ch valamint o=a=â=î )

Korraban itt a forumon megtudtuk hogy magyar ösi alakja a "puszta szemelynev" Chumurthan  lenne.(1275).Mint csaladnev kesöbb a XV szazadban jelent meg.

 

Talaltam a Google Earth_ön Tatarsztanban egy Shemordan helyseget is Kazany-tol legvonalban 90 km eszak keletre. Mas helysegek: Csomorkany (Magyaro.); Csik-Csomortan es Kezdi-Csomortan (Romania/Erdely) valamint Ciomartan( Romania/Bukovina).

Regi magyarorszagi Valko megyeben is letezett Csomortan helyseg.Ha valakinek talan lenne egy ilyen terkepe szepen kerem kuldje el nekem is.

 

Udv. IsseCs    

Kvász Ivor Creative Commons License 2008.11.10 0 0 6636
Emmer: az Emerich (Imre) személynév változata
Büki: Bük nevű helységből származó
Előzmény: Triume (6631)
Dreamy Creative Commons License 2008.11.10 0 0 6635
Sziasztok!

Ilyen még nem volt: "Peternai" Vajon honnan származhat?

Köszi!
scasc Creative Commons License 2008.11.10 0 0 6634
Vagy "Baumgarten" nevű helyről származó. Önálló helységként a Google Maps csak Északnémetországban találta, de mint településrész ismerem Ausztriából is. Egyébként a néve jellemzően délnémet eloszlású, lásd még Baumgärtner
Előzmény: idrisi (6633)
idrisi Creative Commons License 2008.11.09 0 0 6633
Baumgartner (Baumgaertner): "fakertész" [pl.: faiskola], azaz fákat nevelő ember.
Előzmény: Triume (6631)
idrisi Creative Commons License 2008.11.09 0 0 6632
Kedves Triume!

A Pfeffer-re már LvT megadta a választ:
Pfeiffer: ugyanaz német Pfeifer 'sípos, furulyás' a Pfeife 'pipa, síp' szóból. (Ez pedig a vulgáris latin pipa szóra megy vissza ugyanúgy, mint a magyar pipa és az angol pipe).

A Szekeres és Molnár szerintem egyértelmű.
Előzmény: Triume (6631)
Triume Creative Commons License 2008.11.09 0 0 6631

Kedves Topikosok!

 

Valaki meg tudná mondani a következő vezetéknevek eredetét,jelentését stb.. ?

 

-Pfeiffer

-Büki

-Emmer

-Lakner

-Baumgartner

-Gergye

-Szekeres

-Molnár

-Sarang

-Lipovics(magyarosították Lajtaira)

 

 

Ezek a családnevek vannak a felmenőim között(nagy-,déd-,ük-, és szülök.A Pfeiffer-re vagyok leginább kíváncsi,mert az a vezetéknevem.

szurke endre Creative Commons License 2008.11.08 0 0 6630
Koszi!
Előzmény: Kvász Ivor (6628)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.11.07 0 0 6629
Nekem is:) De nem vagyok németes:)
Előzmény: iater (6627)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.11.07 0 0 6628
András keresztnév, szláv apanévképzővel. Leginkább délszláv.
Előzmény: szurke endre (6626)
iater Creative Commons License 2008.11.07 0 0 6627
köszi!
kizárólag helységnév képző nélkül? ez olyan szokatlan nekem...
Előzmény: Kvász Ivor (6625)
szurke endre Creative Commons License 2008.11.05 0 0 6626

Sziasztok,

 

meg tudnadtok mondani, hogy az Andrekovics nev honnan ered?

 

Koszi,

sze

Kvász Ivor Creative Commons License 2008.10.29 0 0 6625
Szia, azt írja ez a családnévszótár (Brechenmacher a szerzője) és már nem nagyon új, hogy a Limbeck és Limbecker családnevek azon helynevek valamelyikéből erednek, amelyek mai alakja Limbach. Itt vannak a Limbach nevű települések:

http://de.wikipedia.org/wiki/Limbach

Az érdekes, hogy Bazin mellett, Szlovákiában is van egy Limbach (magyarul Limpak), Szlovéniában meg így hívják németül a Lendva folyót és Alsó- és Felsőlendvát is. Az elsőre Kiss Lajos a Lehm 'agyag' + Bach etimológiát adja (a párhuzamos szláv név alapján), de a Lendva folyónál egy Lindenbach ('Hárs-patak') összetételre gondol (ha jól értem, Brechenmacher általában az utóbbi magyarázattal szolgál a helynév eredetére). Lehet, hogyha a különböző Limbachokhoz történeti névalakokat is találnál és ismered a család múltját, akkor össze tudnád hozni a családot a várossal (amely vsz. nem az utóbbi három egyike). További kérdés, hogy jellemző voltak-e a helységnévből képző nélkül alakult családnevek valamelyik korszakra vagy német vidékre.
Előzmény: iater (6617)
Blitker Creative Commons License 2008.10.27 0 0 6624
Én szlovákra tippelek.De azt nem tudod hogy Trencsény vármegye melyik részéről származnak ezzek a családnevek?
Előzmény: kukaczmatyi (6623)
kukaczmatyi Creative Commons License 2008.10.26 0 0 6623

Jaj! Az elobb lemaradt :-((

A Sarlak mellett a Pucsik nev eredetet is nagyon szeretnem tudni. Elore is koszonom,
ha valaki segit, kukaczmatyi
kukaczmatyi Creative Commons License 2008.10.26 0 0 6622
Kedves Hozzaertok!

A SARLAK csaladnev eredete mi lehet? Trencseny varmegyebol jott oseink egyike viselte a XIX.szazadban.
A segitseget elore is koszonom! Kukaczmatyi
scasc Creative Commons License 2008.10.26 0 0 6621
Sajnos a jelentésre most nincs tippem. De az szászországi "családi szálak" jól egybevágnak a németországi eloszlással:

http://www.verwandt.de/karten/absolut/roscher.html

-- Gondoltam arra, hogy lehetne a Rocher szászos ejtésű változata, de ez a szál a Roscher teljes német nyelvterületen (nagyon egyenletes!!!) elterjedése miatt, a Rocher csak a lengyel határon való megjelenése miatt inkább kilőve.
Előzmény: roscher (6620)
roscher Creative Commons License 2008.10.25 0 0 6620

Kedves Fórumozók!

 

Mi lehet a Roscher név eredete és jelentése?

 

A családi szálak a szász Érchegységbe nyúlnak vissza.

Kvász Ivor Creative Commons License 2008.10.23 0 0 6619
ember tervez, aztán a vírus végez: nem kerültem el a könyvtárba
van egy jó kis német családnévszótár, ami az OSZK-ban szabadpolcos - azt szoktam megnézni, ha egy német névre nem érkeznek megoldások, egyébként nem értek hozzá
Előzmény: iater (6617)
Kis Ádám Creative Commons License 2008.10.23 0 0 6618

Negatív siker:

 

Máshol sem találják:

 

http://www.yasni.de/person/limbek/limbek.htm

Előzmény: iater (6617)
iater Creative Commons License 2008.10.23 0 0 6617
szia!

Sikerült-e a Limbekről találnod valamit?

iater.
Előzmény: Kvász Ivor (6616)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.10.22 0 0 6616
Végső soron nyilván. Néha előfordult, hogy román eredetű magyar tájszó magyar névadással vált magyar családnévvé, de ez nem az az eset. De ha az illető ősei tényleg görög katolikusok voltak és nem ortodoxok (görög keletiek), akkor nem lehettek tősgyökeres gyulai románok, mivel máskülönben egy-két generáció után áttértek volna az ortodox vallásra, vagy a római katolikus rítusra. Meg azért sem, mert egyáltalán románok kb. ugyanakkor, a 18. század első felében telepedtek Babucra és Gyulára is és a kettő nagyon messze fekszik egymástól.
Előzmény: Blitker (6615)
Blitker Creative Commons License 2008.10.22 0 0 6615
Tehát akkor beszélhetünk román eredetről?
Törölt nick Creative Commons License 2008.10.22 0 0 6614

szerintem szlovák:

 

A "slizký" szlovákul nyálkást, csúszóst, sikamlóst jelent.

Előzmény: pwpwpw (6613)
pwpwpw Creative Commons License 2008.10.22 0 0 6613
üdv

A nevem Szliczki, mindig is kíváncsi voltam, hogy ez honnan jöhet, ha jól tudom lengyel. Slitsky? vagy vmi ilyesmiből? az jelent valamit?
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.10.21 0 0 6612
Kicsit furcsa a helyesírása, Babutzán logikusabb volna. Román eredetű családnév, Băbuţan a mai forma és a Borsa völgyében, Kolozsvártól északra fekvő Băbuţ (hivatalosan Băbuţiu, magyarul Babuc, újabb magyar nevén Báboc) faluból való származásra utal. Érdekes az is, hogy a 27 ilyen családnevű romániai telefonelőfizetőből 22 Beszterce-Naszód megyében lakik, a megyeszékhelyen kívül főleg Sajó melléki falvakban (a Sajó a Nagy-Szamos mellékfolyója). Az a vidék nincs túl közel Babuchoz, arrafelé egyébként a legtöbben helynévi eredetű családnevet viselnek. Petri Mór Szilágy vármegye monographiájában azonban a saját korából (19. sz. vége) tud Babuczánt a Gyulához közelebb fekvő Szamosudvarhelyről. Az eddig említettek 1948 előtt stabil görög katolikus vidékek voltak, ellentétben a régen is ortodox gyulai románokkal.
Előzmény: Blitker (6610)
macann Creative Commons License 2008.10.21 0 0 6611
legyen... a lényegen nem változtat... :P XD
Előzmény: scasc (6609)
Blitker Creative Commons License 2008.10.21 0 0 6610

szia.Gyulán laktak az ősei és görögkatolikus családban született ez az illető.
Előzmény: Kvász Ivor (6607)
scasc Creative Commons License 2008.10.20 0 0 6609
Mármint ha jól tudták a családban, és nem "családi legenda". ;-)

[egyébként elhiszem]
Előzmény: macann (6608)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!