Keresés

Részletes keresés

Szirénke35 Creative Commons License 2017.07.01 0 0 57390

Sziasztok várbarátok!

 

Elnézést,hogy egy kicsit eltűntem de hamarosan újabb váras képekkel és élményekkel jelentkezem! :)

 

Addig is egy kis infó Mosonmagyaróvárról a várfelújítással kapcsolatban:

 

http://www.kisalfold.hu/mosonmagyarovari_hirek/mosonmagyarovaron_a_varnak_csak_egy_reszere_futja_az_13_milliardbol/2524181/

jazd Creative Commons License 2017.07.01 0 0 57389

Tényleg nagyon jó fotók erről a három felvidéki erősségről. Sajnos ezekben még nem jártam,de pont az ilyen képektől jön meg a kedv a felderítésükhöz. :-)

Előzmény: Less-lie (57386)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.07.01 0 0 57388

Nagyon hiányzik annak a háromszögletű öregtoronynak a teljes újjáépítése a csejtei várból. Az emeletes várkápolnát jó, hogy lefedték, de belül teljesen üres. Itt újra vissza kellene a szinteket állítani és benne például egy Báthory Erzsébetről szóló kiállítást berendezni. Csejte várát fel kell hozni arra a turisztikai szintre, mint amivel napjainkban a Vág folyó túloldalán emelkedő Beckó rendelkezik.

Előzmény: Less-lie (57385)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.07.01 0 0 57387

Csodálatos légifotók szép napos időben, köszönöm, hogy megosztottad velünk!  :-)

 

Irigylem a berencsi Várhegyet, hogy ilyen "kopasz" még mindig, hiszen így sokkal jobban érvényesülnek a zordon kőfalak. Tegyük hozzá, hogy évszázadokkal ezelőtt is így néztek a hegyoldalak, hiszen az ellenségnek nem volt szabad megbújási lehetőséget biztosítani az erődítmény közelében. Az archív fotókon is hasonlóan kopár Várhegyeket látni. Nem vagyok én a természet ellensége, de szerintem napjainkban is a várak-várromok közeléből ki kell vágni a fákat és bokrokat.

Előzmény: Less-lie (57384)
Less-lie Creative Commons License 2017.07.01 0 0 57386

A nap végén még Jókőn tettünk látogatást. Itt nem volt kérdés, hogy nem lehet igazából látványos fotókat készíteni nyáron a lombozat miatt.

De mivel nagy kedvencem, nem akartam kihagyni.

 

Viszont szomorú volt látni, hogy a helyszínt mennyire magára hagyták. Néhol már embermagasságot elérő bokrok, hajtások borítják a felsővár nagy részét.

Máshol meg mintha a munkát félbehagyva menekültek volna el a munkások.

 

Két éve kora tavasszal jártam legutóbb Jókőn és nagyon előremutató volt amit láttam.

A jelenleg látottak alapján talán már tavaly sem lehetett munka a várban. De remélem ez hamarosan változni fog.

 

 

 

 

 

Less-lie Creative Commons License 2017.07.01 0 0 57385

És természetesen a napot Csejtén kezdtük, így erről is jöjjön a képi beszámoló:

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (57380)
Less-lie Creative Commons License 2017.07.01 0 0 57384

Ha már pont Berencs vára került témába, szeretném megosztani Veletek friss légifotó anyagomat a vár jelenlegi állapotáról.

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (57379)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.07.01 0 0 57383

A Műemlékvédelem című szaklap 1965 / 2-es számából való az alábbi 2 cikk, amiben Nedec várát ismerteti egy lengyel építész:

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.07.01 0 0 57382

Kösz szépen a remekbe sikerült nedeci fotókat. Nagyon jól tetted, hogy megindultál Ferkóval a középkori erősség meghódítására! Elvégre nem "ibolyát szedni a mezőről" elhatározással vágtál neki eme vártúrának, feláldozva sok idődet + pénzedet. Ilyenkor nincs mese, szinte futásban, de végig kell loholni az adott műemléket, időnként megállva és körbelövöldözve a fotómasinával. Katt-katt-katt-katt a 4 égtáj felé és usgyi tovább! Gratulálok, sikerült a nedeci várat meghódítanod... mert ki tudja mikor vetődnél el újra errefelé? Nekem még ez a vár a "bakancslistámon" ragadt, bár a közelében már barangoltam {Palocsa, Lubló}.

 

Néhány archív képel szállnék be a nedeci vár ismertetésébe:

 

Előzmény: jazd (57381)
jazd Creative Commons License 2017.06.30 0 1 57381

Miután a régi lengyel határvárral,Czorsztynal végeztünk, hajóval vissza Nedechez. Sajnos eléggé kevés idő maradt a busz indulásáig. Mindössze 45-50 perc. Emiatt a csapat nagy része kihagyta Nedec belső megtekintését. Én is erre hajlottam eleinte. Megbeszéltük bandi Ferkóval,hogy megnézzük a pénztárat és ha kevesen lesznek,akkor mégis bemegyünk. A pénztárnál ekkor pont senki nem állt,holott  addig sorok kígyóztak. Jegy megvéve, futás szinte. Szerencsére talán az ebédidő miatt,de ekkor a várban is viszonylag kevesen voltak. Jó 40 perc alatt végeztünk. Minden látogatható zugát bejártuk a várnak ,azt hiszem. 

Nedecben élmény nézelődni. igazi középkori hangulata van. A középkori korai vármag is viszonylag ép és sok részlete megmaradt. Sajnos az öregtorony tetejére nem lehetett felmenni. Utálom,hogy szinte mindenütt vannak elzárt részek a látogatók elől. Persze itt nyilván nem a romos részekre gondolok.

A reneszánsz alsó vár egy része is látogatható. Sok berendezett helyiséggel. Érdemes felkeresni Nedec várát! Czorsztynal és a hajókázással együtt egy szép kirándulásnak is jó.

 

Előzmény: jazd (57361)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.06.30 0 0 57380

A mai napon a felvidéki Csejte {szl: Cachtice} várát szeretném bemutatni a Müllner-könyvből. A tatárjárás után felhúzott korai vármagot a középkor folyamán kibővítették és egészen a Rákóczi-szabadságharc idejéig lakták. Ekkor rombolták le a trencséni csatában győztes Habsburg-fegyveresek. Az időtől vén, búsuló kőfalak hálás témát képeztek a fotográfusoknak, igen sok archív képen tanulmányozhatjuk a fokozatos romosodását. Néhány éve végre állagvédelemben részesítették maradványait. A magam részéről még tudnám javasolni a háromszögletű öregtorony teljes visszaépítését, hiszen onnan fenséges panoráma tárulna mind a várra, mind a környező vadregényes vidékre. Csejte várának népszerűségét még csak fokozza a szlovákok által forgatott Bathory-film is.

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.06.28 0 0 57379

A Müllner-könyv lapozgatása közben elértem Berencs {szl: Branc} várához. Erről 1 fotográfiával ajándékozta meg az utókort, ami a belsővár sarkát erősítő rondella romjait mutatja be. Ezt a védőművet napjainkban jórészt restaurálták. Őszintén szólva nem értem, hogy akkor miért nem teljes magasságáig javították ki?

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.06.28 0 0 57378

Elhunyt Nagy György televíziós műsorvezető. A rengeteg műsor közül, amit életében vezetett a Topikba kívánkozik a "Magyarország történet című 46 részes sorozata. Az egyes epizódokban végigkövethetjük a magyarok históriáját a ködbe vesző régmúlttól napjainkig. A számtalan helyszínen forgatott adásokat jó szívvel ajánlom ismételt megnézésre.

 

https://www.youtube.com/watch?v=fkG5ne88U_k&list=PL3078A9E84C018DCD

 

                             

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.06.28 0 0 57377

Talán a felvidéki Szklabinya {szl: Sklabina} várát hozhatnám fel, kis hibával. Itt ugyanis a XIV. századi középkori várat a Bocskai-szabadságharc idején erősen megrongálták. A békés idők bekövetkeztével visszatérő Révay főnemesek viszont nem építették újjá az üszkös romokat, hanem a Várhegy lábánál, azzal összeköttetésben adtak utasítást egy kényelmes lakhatást biztosító reneszánsz várkastély létesítésére. A hiba pedig -- utólag, mint várbarát mondatja velem -- az volt, hogy a várkastély építéséhez a középkori vár köveit használták fel. Ezt a várkastélyt pedig a II. Világháború harcaiban rongálták meg. Napjainkban egy helyi vármentő csapat próbálja a viharos történetű műemlék sorsát fellendíteni.

 

Előzmény: Törölt nick (57373)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.06.28 0 0 57376

Üdvözletem a győri műemlékbarátoknak!  :-)

 

Gratulálok a keresdi várkastélyt bemutató kisfilmhez, kiválóan sikerült. A bevezető képkockák pergamen tekercse egyenest visszarepített a középkorba. Sajnos amikor én annak idején ebben az erdélyi műemlékben jártam, még nagyban zajlottak a helyreállítási munkálatok, így zárt kapura leltünk. Most mi újság Keresden? Hivatalosan megnyitották, be lehet menni körbenézni? Sajnálattal látom, hogy a helyreállítók itt is beleestek abba az Erdély szerte gyakorlattá vált óriási hibába {bűnbe!}, hogy sok száz esztendős falakat vadonatúj, rikítóan vörös színű cseréppel fedtek le. Ezzel bizony agyonütik a történelmi falakból áradó patinát. :-(((

 

Néhány képpel egészíteném ki a keresdi várkastély ismertetőjét:

 

Előzmény: Lobonc79 (57375)
Lobonc79 Creative Commons License 2017.06.27 0 0 57375
panthera negra Creative Commons License 2017.06.27 0 0 57374

Illetve van a várnak egy gót "szárnya" is: Ágostoniak temploma és kolostora.

Előzmény: Törölt nick (57373)
Törölt nick Creative Commons License 2017.06.27 0 0 57373

Gondolkodom, de nem jut eszembe semmi. Talán a Kárpát-medencéből a bécsi vár. Hofburg. Három idöben elkülönülö része van: Alte Hofburg renaissance, Alte Hofburg barokk, Neue Hofburg: romantikus. Sajna a védmüveit Sobiesky után eltávolitották.... Igy a mai képe olyan mintha nem vár, hanem palotalenne, de a neve és története örzi, hogy tulajdonképpen vár amit külsö falaitol és védmüveitől megfosztottak.

Előzmény: Nagyon Várbarát (57372)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.06.27 0 0 57372

Sajnos a gróf úr nem így tett. Tudsz esetleg rá példát írni a nagyvilágból, ahol ezt megvalósították?

Előzmény: Törölt nick (57371)
Törölt nick Creative Commons License 2017.06.27 0 0 57371

Ha ennyi  pénzed van, akkor célszerü ugy épitkezned, hogy a középkori eredetű várat meghagyod éppségében, mellé teszed a Loire völgyi stilusut és a kettöt egy épületszárnnyal összekötöd. Igy az eredeti állapotot is megörzöd és egy egész várkomplexumot kapsz.

Előzmény: Nagyon Várbarát (57370)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.06.27 0 0 57370

A Müllner-könyvben elértem a Bajmóc {szl: Bojnice} várát ábrázoló oldalhoz. Már a fotográfus is olyan formában látta a lencséjébe nézve, mint mi. Vagyis a gróf Pálffy János tulajdonos, korának híres műgyűjtője által irdatlan pénzen, 2 000 000 aranykoronáért a franciaországi Loire-menti várkastélyok stílusában építették át 1889 és 1908 között. Ugyanez történt a gróf másik várával, Szomolánnyal is.

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.06.27 0 1 57369

Gratulálok a sikeres megfejtéshez!  :-) 

 

Nem tudtam volna rájönni, hiszen a bolgár várakban nem vagyok otthon. De akkor gyanúm szerint a nem sokkal később következő "Török Bálint sikertelen kiszabadítása a Héttoronyból" filmrészletet is a bolgár tengerparton vették fel.

 

Hej, de jó lenne újra magyar történelmi regényeket megfilmesíteni! Én éppen most egy Passuth-kötetbe kezdtem bele ismételten. A XVI. századi Erdélyben játszódik.

Előzmény: Gotha'72 (57368)
Gotha'72 Creative Commons License 2017.06.26 0 0 57368

Baba Vida erőd, Bulgária.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Baba_Vida

Gotha'72 Creative Commons License 2017.06.26 0 0 57367

Ne keresd tovább, meglesz a megoldás :) Bulgária, Belogradchik.. részletesebben még nem tudom, de ez lesz az.

Előzmény: Nagyon Várbarát (57366)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.06.26 0 1 57366

Szia! Végignéztem a fotóidat + a filmet azon a részleten, de engem is megfogott a kérdésed. Az biztos, hogy nem a regény szerinti Gyalu várában {várkastélyában}. Egy nagyméretű olaszbástya előtti árokban lovagolnak a szereplők, majd aztán egy kicsiny várudvart látunk. Az tudjuk, hogy az egri vár ostromához építettek egy "művárat". De ez nem az.

Előzmény: Gotha'72 (57364)
jazd Creative Commons License 2017.06.26 0 0 57365

Abszolút nem tapasztalható,hogy hol és mikor léped át a szlovák-lengyel határt. Viszonylag korán értünk ide,de akkor is sokan voltak. Valóban szép látvány a két vár a tóparton. Czorsztynhoz a retur hajójegy 4 zloty. A várba van belépő,ami 5 zloty. A bádogcsík helyett a téglacsík tényleg jobban nézne ki. Azért annyira nem zavaró. Sajnos borús volt az idő,de szerencsére nem esett.

Előzmény: Nagyon Várbarát (57362)
Gotha'72 Creative Commons License 2017.06.26 0 0 57364

szia Várbarárok, segítsetek légyszi, mert kihullik a hajam és így se találom :D Melyik várban járunk az Egri csillagokból?

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.06.26 0 0 57363

Következzék a Müllner-könyvből Appony {szl: Oponice} vára. Egy fotót készített róla, amin még a kerek öregtorony csonkja is magasan áll. Ez később az alapjáig lepusztult, napjainkban a vármentők magasították fel néhány méterrel. Ugyanők ismét fahíddal látták el a várkapu előtti árkot, úgy mint eredetileg volt. Jó kezekben van az apponyi erősség, további sikeres vármentő munkálatokat kívánok a lelkes csapatnak!

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2017.06.26 0 0 57362

Kösz szépen a fotókat, látom, hogy szép időben sikerült átlépnetek a lengyel határt. Volt ott valami nagyobb várakozás, vagy simán hasítottatok? Elméletben két EU-s ország között így illene. Fantasztikus élmény lehetett a nagy víz felől megközelíteni a lengyel határvárat. Hiszen a legtöbb esetben a gyalogszerrel, erdőn-bokron keresztül érkezik meg a várbarát, most pedig a hullámzó tó felett fogadott teljes komor pompájában titeket a büszke erősség. Őszintén szólva nekem a restaurált lengyel  várban ez a bádogcsík {didaktikus csík} nem tetszik, az eredeti és a kiegészített várfalak elválasztásaként. Volt belépő a várba?

 

Térképrészlet a XVIII. század végéről, amikor a Dunajec még itt is folyó volt és nem tó.

 

Néhány régi metszettel egészíteném ki a friss fényképeidet:

 

 

                Be tudnál jelölni Czorsztyn várának egyes részeit az alábbi alaprajzokon?

 

                                        

Előzmény: jazd (57361)
jazd Creative Commons License 2017.06.25 0 0 57361

A vörös kolostor után lengyel földre léptünk Nedecnél. Az az ősi magyar földre,mert még ez is a Trianon előtti Magyarországhoz tartozott. Valamiért még a lengyelek is kaptak egy darabkát szép nagy országunkból. 

Nedecnél szálltunk le a buszról és szabad program következett. Többen a duzzasztó gátra mentünk,ahonnan jó képeket lehet lőni a két várról. Innen szinte mindenki lement a tóvá duzzasztott dunajeci hajókikötőhöz,hogy először a túlsó parton lévő Czorsztyn  várát nézzük meg.

Itt szúrnám be azt,hogy a felkapottabb lengyel váraknál óriási a kirándulók száma. A mi Visegrádunk vagy Egerünk a fasorba nincs. A pénztáraknál sorban állás van keményen,pedig hétköznap volt.

Hajóval átmentünk Czorsztynba. A vár egy nem túl magas kúp alakú hegyen áll. A vízparttól némi gyaloglás következett felfelé. A vár viszonylag sok részletében megmaradt. Még helyreállított belső terei is vannak kiállítással.

Egy érdekes megoldást láttam ennél a várnál,hogyan jelezzék mennyi volt az eredeti fal és mennyi a kiegészítés. A megmaradt falra horganyzott lemezpárkányt tettek, olyat,amiből nálunk az ablak párkányok vannak,majd ráfalaztak. A vár nem nagy alapterületű. Olyasmi méretű,mint Hollókő.

 

 

 

Előzmény: jazd (57355)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!