Keresés

Részletes keresés

God:Boy Creative Commons License 2016.06.27 0 0 15981

Szolgálati közlemény

FamilySearch óta keményen dolgozik, hogy frissítse a honlapon, hogy igazodjon a folyamatos növekedés az új funkciók, mint például a hint a Family Tree. Ennek egy része ennek a folyamatnak, FamilySearch.org át fog esni egy technikai frissítés hétfőn, június 27-én kezdődő 12:00 MDT (06:00 UTC). A webhely nem érhető el akár 24 órát teszteljük a rendszer fejlesztése.
 
   Köszönjük türelmét, hogy ezeket a változásokat. Izgatottan várjuk az oldalon frissítés és a megnövekedett kapacitás, hogy segítsen az emberek szerte a világon felfedezni őseik.
 
   Köszönöm,
FamilySearch.org
 
  

2xkiss Creative Commons License 2016.06.19 0 0 15980

A leírtak alapján a lehetőség, amitől a keresett adatokat remélheted, az Márton és felesége házassági anyakönyve. Én az első gyerek születésének évétől szoktam visszafelé kutakodni.

Most a szomolnoki ágaimnál kétszer is előfordult, hogy egy évben volt a házasság és az első gyermek is. Vagy nagyon koraszülöttek voltak, vagy előleg gyermekek. :)

Hosszú élettartalmú ősödnél esetleg több feleségre is számíthatsz, ha esetleg özvegyen maradt, gyermekkel. Nálam ezekre is van példa.

Az anyakönyv majd beszél arról is, melyik hölgy lesz az igazi, a két lehetséges közül.

A házasságit Sályon kellene keresned, vagy ha az első gyermek máshol született, akkor ott, illetve a két hölgy szülőfalujában, először talán a borsodival kezdve, hátha az esélyesebb.

Lehet, hogy elég sok munka, de enélkül nem tudsz biztosra menni. Sok sikert.

     

Előzmény: sTarrrz (15977)
Pancsama Creative Commons License 2016.06.19 0 0 15979

Köszi. De ameddig lehet, maradok az online-nál (nem lustaságból...) Az információt addig is begyűjtöm ;)

 

Előzmény: God:Boy (15974)
Pancsama Creative Commons License 2016.06.19 0 0 15978

A megrendelés azt jelenti, hogy pénzér.... De nem hiszem, hogy érdemes.

 

Egyébként rá lehet katolikus anyakönyvekre is bukkanni: pl. azon a filmen (1922557 sz.), amin a Nagyszokoly-i evangélikusok vannak van még Nagyvejke-i és Nak-i római katolikus anyakönyv is; a Nagyszékely-i református németajkún (1922469 sz. film) pedig Nagymányoki-i katolikus.

 

 

Előzmény: Elar (15976)
sTarrrz Creative Commons License 2016.06.19 0 0 15977

Ezek a Svercsok nevű őseim Sály-on laktak Borsod megyében,más szlovák családnevű őseim is éltek Sályon,ott viszont legalább annyit megtudtam,hogy ők Liptó vármegyéből származnak.

A Svercsok család még rejtély.

Viszont találtam egy halotti bejegyzést,ahol egy bizonyos Svercsok Julianna 1853-ban Sályon elhunyt 83 évesen.

A születési helyhez szintén Besztercebánya van beírva,lehet hogy ez a nő az ősöm húga lehetett.

Tehát ez az asszony 1770 körül születhetett,persze ha 83 évesen halt meg.

Akit én keresek Svercsok Márton. Ő 1853-ban halt meg Sályon 98 évesen,legalábbis annyit írtak be.

Besztercebánya van beírva a születési helyhez,továbbá a feleségét Burkus Máriának hívták és 1773-ban született.

Rozsnyói járásban született egy ilyen nevű hölgy,illetve 1777-ben Tibolddarócon is,ami Sályhoz elég közel van. Sajnos nem tudom,hogy a kettő közül melyik lehet.

A wikipédián megnéztem,hogy Sályról mit írnak és szerepel egy fotó a világháborús emlékműről,amin szerepel egy bizonyos Svercsok József,illetve Svercsok-ok még most is élnek a településen.

https://hu.wikipedia.org/wiki/S%C3%A1ly#/media/File:S%C3%A1ly,_h%C5%91s%C3%B6k_eml%C3%A9km%C5%B1_t%C3%A1bl%C3%A1ja.JPG

Lehetséges,hogy valami erdészeti telepre kerestek embereket és így kerülhettek a Felvidékről ide telepesek.

A híres színész Nemcsák Károly a szomszédos Mocsolyástelepen született,egyébként az én ősöm aki Liptóból költözött Mocsolyásra,szintén Nemcsák,szóval szegről-végről rokonok vagyunk Nemcsák Károllyal.

 

A Svercsok ágra visszatérve,ahogy nézegettem az anyakönyveket mindegyik gyermek megérte a felnőttkort, Svercsok György 1800-ban született Sályon,az én egyenes ági ősöm.

A Besztercebányát pedig szerintem nem lehet teljesen komolyan venni,legfeljebb ha egy környező faluban született,de épp ezaz hogy vajon melyikben? Főleg nehezíti a dolgot,hogy a pontos születési dátumot sem tudom. Mert így az adatok szerint a feleség 18 évvel volt fiatalabb,bár ez elképzelhető.

Mindenesetre köszönöm a segítséget,ez még egy hosszú folyamat lesz felkutatni,hogy honnan is jöhettek.

 

Kár,hogy az ilyen típusú betelepítésekről nem készítettek részletes leírást,vagy legalább pár sort írhattak volna. Mondjuk ezeken a településeken jelenleg sem élnek olyan sokan,pláne 200 évvel ezelőtt,szóval lehet hogy csak pár tucat telepes jött ide (is).

 

Előzmény: 2xkiss (15959)
Elar Creative Commons License 2016.06.19 0 0 15976

Igen. A katolikusokat is lehet rendelni.

De ez vajon mit jelent, ezt még nem bogarásztam ki.

Online adnak hozzáférést? Vagy be kell menni a központjukba?

Elar Creative Commons License 2016.06.19 0 0 15975

Nahát. Tényleg.

Most nézem én is. És ezeket (a többit) meg lehet rendelni is....

Na keresem, hogy van ez katolikusban is?

Előzmény: Pancsama (15973)
God:Boy Creative Commons License 2016.06.19 0 0 15974

Egyházi anyakönyveket filmen ( belső hálózat internet) megnézheted a Lánglilliom utcában és a Bp- levéltárban

Előzmény: Pancsama (15973)
Pancsama Creative Commons License 2016.06.19 0 0 15973

Köszi, de ha az anyakönyvet nem tudom megnézni, akkor nem tudom a keresztszülők nevét se, ami támpontot adhat.

 

Viszont: jól összekavarták FS-nél, de ritka mázlim van: észrevettem, hogy az egyik belinkelt református egyházi anyakönyv a Catalog-on keresztül elérhető! Ritka kincs :) 

 

Kiderült, hogy a Nagyszokoly-nak írt link a Nagyszékelyi anyakönyvet (is) takarja

https://familysearch.org/search/catalog/13763?availability=Family%20History%20Library,

a hivatkozott 283-as képből pedig az derül ki, hogy a keresztelő se nem Nagyszokolyon, se nem Nagyszékelyen történt, hanem Némediben (Tolnanémedi ott van a környéken), ott is laktak. (Az anyakönyv jobb oldalán pedig nagyszékelyi házasságok vannak…)

Az egész 1922555 sz. film elég vegyes, mindenesetre a filmen a tételek feliratát nem kell teljesen készpénznek venni. Végig kell, de végig is lehet (!) nyálazni mind a 732 képet.

A nagyszékelyi hivatkozás, a 622820-as film képei viszont nem elérhetők, tehát nem tudom ellenőrizni, mi van a tényleg a 133-as képen.

De nekem egyelőre ez is elég.

Másoknak pedig lehet tanulság és bátorítás :)

(Az már más kérdés és történet, hogy ez a lány nyilván meghalt csecsemőkorában, mert mint kiderült, a két évvel később született, egyebekben azonos paraméterekkel rendelkező lány lett a keresett ős.)

Előzmény: God:Boy (15972)
God:Boy Creative Commons License 2016.06.19 0 0 15972

Talán támpontot ad a keresztszülök neve. Sógor? Koma?

Előzmény: Pancsama (15971)
Pancsama Creative Commons License 2016.06.19 0 0 15971

"Érdekes" dologra bukkantam. Nagyszékely és Nagyszokoly kb. 40 km-re van egymástól Tolna megyében. Nem tartom valószínűnek, hogy 1858-ban ugyanazon a napon ugyanolyan nevű szülőktől ugyanolyan nevű lányt kereszteltek volna meg a reformátusok (apósom nagyanyját):

https://familysearch.org/ark:/61903/1:1:VFRT-62Q

https://familysearch.org/ark:/61903/1:1:VR7Y-T71

Hogy derítsem ki az igazat? A halotti anyakönyv nem ad támpontot (a környéken egy másik településen halt meg, ahol a gyerekei is születtek), a házassági anyakönyvet nem találtam meg.

 

Pancsama Creative Commons License 2016.06.19 0 0 15970

Ezt az infót is köszönöm - még ha közvetlenül nem is nekem szólt :)

Előzmény: Kolibri1803 (15967)
Pancsama Creative Commons License 2016.06.19 0 0 15969

Nagyon köszönöm!

 

 

Előzmény: Kolibri1830 (15966)
Réka_kereső Creative Commons License 2016.06.18 0 0 15968

:-( Irgumburgum!
Nagyon köszönöm a segítséget!

Előzmény: Kolibri1803 (15967)
Kolibri1803 Creative Commons License 2016.06.18 0 0 15967

Szia!

A Pest megyei állami anyakönyvek jelentős részét nem filmezték le a mormonok, így nem valószínű, hogy egyhamar felkerülnek a honlapra. Neked is csak a Pest Megyei Levéltárat tudom ajánlani. A törvény értelmében 1940-ig kutathatóak a házassági anyakönyvek (legalábbis ami ezt a levéltárat illeti).

Előzmény: Réka_kereső (15965)
Kolibri1830 Creative Commons License 2016.06.18 0 0 15966

Szia!

A MNL Pest megyei levéltárát ajánlom (1097, Budapest, Vágóhíd u. 7.) . A Lángliliom utcában egész biztos nem kutatható Pest megyei állami anyakönyv (más állami se nagyon), a BFL-ben úgyszintén nem.

Előzmény: Pancsama (15964)
Réka_kereső Creative Commons License 2016.06.18 0 0 15965

Sziasztok, kicsit esz a fene, ugyanis Fóti házassági anyakönyvet/ket böngésznék az FS-en, és az Istennek nem találom Fótot! A vicces az, hogy Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye "könyvtárban" egyetlen nagyobb várost sem találok.
Ti biztos okosabbak vagytok nálam! Segítsetek!

Pancsama Creative Commons License 2016.06.18 0 0 15964

Sziasztok! Solymár 1976-os (plusz-mínusz egy év) halotti anyakönyvében szeretnék keresni. FS-en nincs fenn. El kell mennem a Lángliliom utcába vagy a BFL-be?

Elar Creative Commons License 2016.06.16 0 0 15963

Olyan bunkó voltam :) 

Előzmény: skoumi (15962)
skoumi Creative Commons License 2016.06.16 0 0 15962

Elüldözted? :)

Előzmény: Elar (15961)
Elar Creative Commons License 2016.06.16 0 0 15961

Szia 

Szerintem a gyengébbek körében népszerű leszel.... 

Előzmény: Törölt nick (15960)
Törölt nick Creative Commons License 2016.06.16 0 0 15960

Akkor fussunk neki még egyszer a gyengébbek kedvéért. :)

Nem tudnátok ajánlani valakit, aki mostanában jár a Pest Megyei Levéltárba és tudna nekem segíteni egy-két adat kiírásában, amik az ott található anyakönyvekben találhatóak? Természetesen nem kérném ingyen. :)

2xkiss Creative Commons License 2016.06.16 0 0 15959

Szia!

 

Kérdésedre reagálva hoznám először az én példámat. Anyai ági ükapám Petrovics, 1890-ben halt meg, állítólag 78 évesen. Ekkor a legközelebbi élő -ismert- hozzátartozója a meglehetősen későn született huszonéves lánya, így vélhetőleg ő diktálta be a halotti adatait. A születési helyre ezt:

Lemberg - Lengyelhon. Ami akár teljesen valós is lehet, meg lehet a családi emlékezetben megőrződött, "leegyszerűsített" születési hely is, amely csak a " közel valóság."

További -köztes-adatokra lenne szükségem a születése és halála közötti időben, ami lehetne a gyerekei születése koriak, vagy házassága anyakönyvi bejegyzése- ha ezek tartalmaznának segítő

információkat. Ami eddig megvan, az nem segített, mert szűkszavúak, időben korai voltuk miatt.

Még keresem a házassága adatait, hátha ott lesz valami hasznos, mert feleséget "útközben?" talált magának Szomolnokon, a Felvidéken és onnan jutottak le Abaújba. Ha ez a vonal is eredménytelen lesz, akkor már csak a sokkal szélesebb körű - nem anyakönyvi- kutatásban reménykedhetek, hogy esetleg találok rá valami pontosabb infót. De lehet, hogy soha nem jutok közelebb a "Lemberg- Lengyelhonnál."

 

Tudom, hogy kutatásaid során erősen érdeklődsz őseid identitása után, -ezért a kérdésem,- hogy ekkor az én Petrovits ükapám a mai értelemben mi lehetett, - orosz, belorusz, ruszin, lengyel, szlovák, magyar, német, cseh, zsidó stb.?  (Nem is tudom, kik élhettek még akkor arra? )

 

Vagy a felesége aki a szász alapú, de vegyes lakosságú Szomolnokon született mint Schafranko,

- de a Schafran jellegű név a németeknél is megvan - az anyja pedig Lang volt. A későbbiekben pedig írták a nevét Sáfránszky, Szafrankó, Stefko ? halálakor Szafran formában. A jegyző meg ekkor éppen a faluban Sáfrány nevezetű volt.  Akkor az üknagyanyám mi volt : német, szlovák, magyar?

Persze ezek csak költői kérdések, nem lehet és nem is szükséges megválaszolni.

 

Ez eddig mind rólam szólt, nem rólad. :) 

 

Megnézve a keresett nevedet a Felvidéken 10-20 formájában van leírva a FS-ben. 

Nem egyszerűen kereshető a nagyon sok alakja miatt. A "szöcske" értelmű alapszó formái pedig -ha jól tudom- a cseh-szlovák-lengyelen keresztül az oroszig megvannak.

A nálad már a mai Magyarország területén talált -őseid által használt névalak-éppen a változatos

lejegyzés miatt- nem biztos, hogy fentebb É-Ény-on,  és korábban is teljesen megegyező volt.

De ezt te is tudod, hiszen írtad, hogy más névalakok is "játszhatnak".

 

A kérdés, hogy mennyire veheted biztosra a bediktált Besztercebányát, mint születési helyet. 

Lehet, hogy annyira, mint én a Lemberget, a fenti példámban.  :)

És persze lehet alapja a családi emlékezetnek is, és ha ez hagyományozódott, akkor az ősöd talán ehhez a városhoz vagy környékéhez kötődött valamilyen módon esetleg, még ha talán nem is ott született. Nagyon magas megélt kora - a hosszú időtartam alatt, - ez rögzült valamiért az utódok emlékezetében. ( Ha esetleg 3-5 évesen kerül oda a papa- nem biztos, hogy az utódainak meg fog említeni egy másik települést, ahol ténylegesen a világra jött, de onnan emléke sincs.) 

Pontos időt nem írtál, de vélhetőleg a 18. sz.-ról beszélünk. (?)

Csak indexelt FS-ben megnézve, Besztercebánya mellett Zólyomlipcsén (Slovenská Lupča) van nyoma Sverčok, Szvercsok névnek, a 19. sz közepén. De a járásban másfelé is vannak hasonló- azonos nevűek, ott korábban is.

Ez a névalak erősen hasonlít- egybeesik az általad keresett alakú névvel.

Ha van ilyen a környéken, akkor akár a tied is itt alakulhatott az ismert formájúvá, még ha korábban nem is teljesen ilyen volt.   

 

 A másik felvetésed, ami a családon belüli névismétlődésre alapulna, esetleg bejöhet, meg ugyanúgy nem is. Kiszucaújhelyen az említetted család(?) népes, nagy létszámú, és bizonyos keresztnevek több águkon is ismétlődnek, talán a névdivat vagy valamely őseik után.

( Svrcsek és változatai család(ok).)

A felvetetted lehetséges születés ideje nagyjából megfelel a papa halálának adatával?

Ha igen, és tudsz rá időt szánni, akkor meg kellene nézned, hogy a gyermek életben maradt-e következő években,  (halotti) felnőtten van -e nyoma a környéken, ( házassági).

Kysucké Novi Mesto és részei anyakönyve lapozható a FS-ön. Csak belepillantva úgy láttam, hogy volt olyan időszak, hogy minden településrészt egyben írtak bele, és volt olyan időszak, amikor külön részenként vezették az anyakönyvet. A Svrcsek család többségében Neslussa (Neszlény-Nesluša) és Lehotta ( Budatinska Lehota) részhez- faluhoz köthető, de kevesebb számban néhány másik részben is ott vannak. 

 

Annyit láttam még, hogy legalább egy alkalom volt, hogy Svrcsek lány  Vág-Besztercére ment férjhez. Oda tehát alakult családi kapcsolat.  (Amit akkor csak Besztercének is emlegettek.)

Az általad hozott Besztercebánya nem lehetett csak Beszterce?

Vágbeszterce nincs nagy távolságra Kiszucaújhelytől, komoly központ, és a környékén is előfordul

a Svrcsek és változatai név. Bár a sok formájával egyáltalán nem nagyon ritka név.

 

De ez az egész így, -adatok nélkül,- csak egy üres kreálmány,  én csak megpróbáltam veled együtt gondolkodni. Érdemes-e egy vélt lehetséges egyezésből kiindulva komoly kutakodást végezni egy mezőváros és környékén, és megpróbálni feltárni egy ottani család-(ok) hálózatát, ami után sem lesz még biztos adat, csak egy lehetőség, hogy onnan is jöhetett az ős?

Persze, ha adat jön rá, hogy a született fiúcska pl. 6 éves korában meghalt, akkor biztos nem lehet az ősapád.

 

Neked is talán a lehetséges kiegészítő adatokat kellene még megpróbálnod felkutatni,- az igen szép kort megélt ősöd kapcsán. Mint nekem is, az enyémnél.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: sTarrrz (15945)
skoumi Creative Commons License 2016.06.16 0 0 15958

mert ott maximum adatokat lehet kiírni az anyakönyvekből. még fotózni sem lehet az anyakönyveket.

 

anyakönyvet beszerezni (véleményem szerint) annyit jelent, hogy onnan anyakönyvet megfog, kihoz és neked átad.

Előzmény: Törölt nick (15954)
Elar Creative Commons License 2016.06.15 0 0 15957

Köszönöm. Küldtem mailt :)

Előzmény: kalmangg (15956)
kalmangg Creative Commons License 2016.06.15 0 0 15956

mire gondolsz?

 

Előzmény: Elar (15955)
Elar Creative Commons License 2016.06.15 0 0 15955

My Heritage segítséget kérhetnék egy Prémium tagtól? :)

Törölt nick Creative Commons License 2016.06.15 0 0 15954

Miért?

Előzmény: skoumi (15953)
skoumi Creative Commons License 2016.06.15 0 0 15953

kétlem, hogy onnan neked bárki anyakönyvet tudna beszerezni...

Előzmény: Törölt nick (15952)
Törölt nick Creative Commons License 2016.06.15 0 0 15952

Sziasztok!

Nem tudnátok ajánlani valakit, aki mostanában megy a Pest Megyei Levéltárba és tudna nekem segíteni egy-két anyakönyv beszerzésében. Természetesen nem kérném ingyen. :)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!