Keresés

Részletes keresés

Váradi János Creative Commons License 2013.09.24 0 0 90178

Miért ez a elszíneződést okozó anyag egészségkárosító is lehet vagy csak egyszerűen esztétikailag zavaró (vagy inkább jelzés értékű) vagy az ízeket befolyásolja illetve eddig is befolyásolta?

Apósom azt mondja (mert hogy az övé a pálinka) ez "igazi szilvapálinka" mert hogy az érés során elszíneződik.

Az enyém lassan egy éves,de van több féle amik több évesek, de egyik sem színeződött el egyelőre.

Akkor ez tulajondképpen valami lepárlási hiba lehet (leginkább)?

Folyasam át egy gyantán (lajikus vagy ebben, de azt tudom az akvarisztikában is használják)?

Előzmény: szilvakukc (90172)
Feriba51 Creative Commons License 2013.09.24 0 0 90177

Szia w00x!

 

Látod így kell ezt csinálni. Hozzáfogsz s aztán jönnek a gondok, de így már konkrét esetről tárgyalhatunk. Egy néhány észrevétel:

 - a 6 óra nagyon sok, de Te azt is tudod, hogy miért van így, hisz olvastad itt többször a katlan (szoknya) szükségességét. A képen látható megoldás esetében a hő nagy része elillan a környezetbe, anélkül, hogy melegítene valamit. Rézműves tett fel ilyen irányú megoldást gázfűtéshez is, és elég szemléletesen ecsetelte ennek előnyeit is.

 - a gázrózsa szerintem egy kissé távol van az üsttől. Mindig az ellenkezőjével állunk szemben, de a Te esetedben csökkenteni kéne a távolságot.

 - a gázrózsa teljesítménye, esetleg a nyomáscsökkentő is lehet nem éppen a megfelelő

 - a 30 fokos, savanykás alszesz még nagyon jó. Ne kóstolgasd, hanem főzd le legalább 10 fokig. Addig, míg a gyufa meggyújtja a sisakra öntött alszesz gőzét és még egy picit ég is. Nagyon hamar leálltál. A tisztálásnál szükség van erre a savanykás részre is.

Csináld csak, és jó lesz az a végén!

Jó nedűt!!!

Előzmény: w00x (90125)
foxrudi Creative Commons License 2013.09.24 0 0 90176

Szilvakukc a 90172-es hozzászólásában leírta,nem taglalnám mégegyszer,de gyantáznod érdemes lenne.

Előzmény: Váradi János (90162)
csenksz Creative Commons License 2013.09.24 0 0 90175

Szia!

 

Idén én is kipróbáltam ezt az enzimet. Nem tudom h ad e valamit a pálinkához vagy sem mert nélküle viszont nem cefréztem ugyanazt a gyümölcsöt. A másik h mikor olvastam snpszmester írását, amit a Kokoferm tett közzé, ott azt írják semmi értelme sincs ha az elején rakjuk bele mert nem fejti ki hatását. Ebből kiindulva nem tudom h nálam a 7-10 napos erjedési időtartamba h tudna bármit is hozzátenni. Pláne h elvileg a cukor tartalom miatt gátolt a működése..

Egyszóval én is várom a tapasztalatokat és addig nem teszek bele semmibe sem Bétát. Ha valaki csinál törkölyt na ott ki lehetne próbálni nem?

 

Üdv:Zoli

Előzmény: Baracilin (90153)
sogi01 Creative Commons License 2013.09.24 0 0 90174

              vf1 linkgyüjteménye 

 

 

   linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                          A tudás forrása

                                           http://www.snapszmester.uw.hu/

                         Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

                                              Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (90121)
Kovács Tamás2 Creative Commons License 2013.09.23 0 0 90173

Holnap lefényképezem az enyémet:-).

 

Előzmény: szilvakukc (90172)
szilvakukc Creative Commons License 2013.09.23 0 0 90172

Szerintem meg marhára aggódnia kéne! Egy pálinka nem színeződhet el, kétezer év múlva sem! okozhatja vas, a levegő oxigénjének hatására, okozhatja rézkolloid, mely fény hatására barna lesz, zsírsavak, melyek fémekkel vegyületeket képeznek, stb. A pálinka nem színeződhet el! Ez ne legyen természetes! Ha mégis, na akkor kő a kationcserélő gyanta.

Előzmény: Kovács Tamás2 (90163)
szilvakukc Creative Commons License 2013.09.23 0 0 90171

Kedves Józsipapa! Olyan szinten megbonyolítottátok, hogy Citrus tuti meg fog bukni, má csak azért is, mert pölö eddig én is ki tudtam számolni, de most már semmit nem értek, de hál' Istennek egész ritkán szoktam különböző szeszfokú pálinkákat keverni, úgyhogy nyugodt tudtam maradni.:)) Azonban, én a helyedben rohadtul nem vitatkoznék egy matematika tantó bácsival, má csak azért is, hátha visszaemlékszel a körmösökre, amit kaptál, anno!! No, hát a téli ZD-n még újra megkaphatod a beosztásod!:DDD

Előzmény: csalitos (90149)
Kovács Tamás2 Creative Commons License 2013.09.23 0 0 90170

Bocsánat, félreírtam:

28/5m szerintem nem teljesen elfogadható a te 85-ösödnél.

HELYETTE:

28/5m szerintem teljesen elfogadható a te 85-ösödnél!

 

Bocs..

Előzmény: elek81 (90169)
elek81 Creative Commons License 2013.09.23 0 0 90169

19°c fölé sose ment a kifolyó hőfok, és 85 literes üsthöz 5 m 22-es és 2 m 28-as csövet használok. ez valamivel az ajánlott méret felett van, de úgy vlem nem ezek a paraméterek okozzák a "szagtalanságot"!

Előzmény: Kovács Tamás2 (90168)
Kovács Tamás2 Creative Commons License 2013.09.23 0 0 90168

1x1-ben még ezt is írják:

 

Az aroma megőrzés miatt törekedjünk arra, hogy 20°C alatt legyen a kicsöpögő alszesz vagy pálinka hőfoka.

 

Előzmény: Kovács Tamás2 (90166)
Kovács Tamás2 Creative Commons License 2013.09.23 0 0 90167

Üvegben tárolom, tehát semmi nem színezhette be utólag.

 

Sárga szín alatt ne azt értsd, mintha tartrazint öntöttem volna bele.

Ha kiöntöm pohárba, nincs színe, de üvegben, ha vastagabb az üveg, "mintha" enyhén sárgás árnyalata lenne.

Előzmény: Tucso69 (90165)
Kovács Tamás2 Creative Commons License 2013.09.23 0 0 90166

1x1 - gyakorlatil_pálinkafőzés :

60 literes főző: páracső minimum 22 hűtőcső hossza minimum: 3m

100 literes főző: páracső minimum 28 hűtőcső hossza minimum: 4m

 

28/5m szerintem nem teljesen elfogadható a te 85-ösödnél.

 

Ha az íze jó, idővel az illatának is meg kell jönnie, szvsz.:-).

Előzmény: elek81 (90164)
Tucso69 Creative Commons License 2013.09.23 0 0 90165

Ne viccelj, szinező anyag nem fog átdesztillálni!

Nekem hordóban tárolt törköly pálinkám van ami az előtte benne lévő bortól rózsaszínes.

Tehát mindig valami megszinezi, nem lesz a tárolástól szines a pálinka!

Előzmény: Kovács Tamás2 (90163)
elek81 Creative Commons License 2013.09.23 0 0 90164

Sziasztok!

 

Először kezdeném a saját pozitív tapasztalat megosztásával. Mivel használtam leégésgátló lemezt és ennek ellenére sikerült leégetnem a cefrét, így azt kidobtam az üstből, amit ugye ti javasoltatok. Ehhez vettem a melóhelyemen egy 100 ml-es szilikon olajat, és 85 l üstben ca 7-8 ml-t elkentem, mind az üst alján, úgy az oldalán is. Szintén tőletek olvastam, hogy a körte cefre eléggé odakapós, pont kapóra jött a barátom körtéje. Beleöntöttem, adtam hozzá ca 30% vizet, majd fűtés közben 48°C.-ig kevergettem. Itt már feljött a süreje, így rátettem a tetőt, és láss csodát, nem égett oda. Sokkal munkaigényesebb, de legalább nem kozmált le. És ez megérte ezt a menyiségű macerát. 

 

De van, amiben ismét segítséget kérnék. Eddig főztem az átalakított üstömmel szílvát és körtét. Mindegyik esetén a kész pálinka jellegtele szagú lett. Az íze jó, de illata nuku. Töltögetés után a tölcsérről ha elillant a tömény alkohol, megjöt a finom illat. Elég, ha csak pihentetem a friss pálinkát? 

Nos magam problémafejtegető hajlamával több dolgot ragadtam ki, ami szeritem illattalan pálinkámatt eredményezheti:

- Valaki említette, hogy cefréből alszesz készítésénél óvatosabban fűtött, akkor a lefőzött cefre illatosabb maradt és ha bátrabban fűtött, akkor viszont illatban szegényebb. Ezzel arányosan változott az alszesz illata is? Ebben van ráció? Intenzívebb fűtéssel intenzívebb illatú alszesz nyerhető? Ugyanez érvényes lehet a tisztázásnál is? Mert ez ugye gyökeresen ellentmodana az eddig olvasottaknak.

- Okozhatja az eredménytelenségemet, hogy ca. 10 liter alszeszt tisztáztam egy 85 literes üstben? (+ ~10 liter a tető)

- Lehet okozója az illattalan pálinkának, hogy a 85 literres főzőhöz a 2 méter hosszú, 28x1-es páracső és az 5 méter hosszú 22x1-es kondenzcső túlmretezett?

 

Minden lehetséges magyarázat érdekelne, mert kissé elkeserítő, hogy zamatban megfelelő a végtermék, de illatban nagy nulla. Vagy szimplán türelmeten vagyok? Hagyjam pihenni és idővel megjön az illata is?

 

Jó nedűt!

Kovács Tamás2 Creative Commons License 2013.09.23 0 0 90163

Teljesen felesleges aggódnod.

Talán valahogy átjöhet a gyümölcsből egy kis színező anyag, amely utólag, éréskor előjön.

 

Az én 2 éves barackom enyhén sárgás színű, míg az idei színtelen. Lehet,h ez is idővel ici-picit "besárgul", de nem fogok aggódni miatta:-).

Előzmény: Váradi János (90160)
Váradi János Creative Commons License 2013.09.23 0 0 90162

Azt hiszem nem parafa dugója van, de nem merek megesküdni rá.

Amennyiben enm parafa akkor mi lehet az okozója.

Nem az állaga miatt aggódom csak egyszerűen érdekel milyen folyanat során történik az elszíneződés, mert szerintem nem mindegyik színeződik el.

Azt mondod normál esetben nem színeződik el?

Előzmény: foxrudi (90122)
Váradi János Creative Commons License 2013.09.23 0 0 90161

:)) Köszönöm!

Nem aggódom csak érdekel milyen anyag vagy folyamat okozza azt, hogy a színtelen, szinessé válik.

Előzmény: Ferenc50 (90120)
Váradi János Creative Commons License 2013.09.23 0 0 90160

Na jó, de mitől lesz egyszerre színes ami eddig színtelen volt?

Előzmény: Kovács Tamás2 (90118)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.23 0 0 90159

Szia! Az uvaferm 228-nak (sárga tasakos, hidegtűrő élesztő), pont ugyanez a mellék aktivitása, mint a kék tasakos béta-enzimnek. Béta-glükozidász enzim a hatóanyaga mindkettőnek. Először felcsillant a szemem, mert azt gondoltam, hogy a keményítőt is bontja glükóz-cukorrá, ez a mellék-aktivitás, de valójában nem. Cellulózt bontja, sajnos nem tudom hogy mivé...Az élesztőt tesztelgetem, a kék tasakos bétát nem vettem meg,, drága.

Előzmény: Baracilin (90153)
citrus04 Creative Commons License 2013.09.23 0 0 90158

Pálinkás szép estét!

Tucso megértette, hogy mit nem értek:-)))

Kérem szépen a táblázatot is.

Józsi papa!

Szerintem te is oda akarsz kilyukadni, amit nem értettem:-)))

KÖSZÖNÖM MINDENKINEK A SEGITSÉGET!

Minden megoldást elmentettem!

Nem  baj, ha megkérdezem, amit nem értek? Novemberben vizsgáznom kell:-)))

 

Pálinkás szép estét kivánok mégegyszer mindenkinek!

 

Egy kis vidám dolgot is elmesélhetek talán...

Itt volt ma az egyik szomszédasszony, és elmesélte, hogy kiöntött a férjének kb. 2 dl vodkát, este.

A férj természetesen megitta, majd, hogy az asszony ne tudja meg, hogy elfogyott mind, feltöltötte vizzel az üveget.

Az asszony másnap látja, hogy több van az üvegben, mint amit beletöltött, de nem szólt egy szót sem.

Később a férj bevallotta, hogy feltöltötte vizzel.

És azt is bevallotta, hogy  másnap nagy megrázkódtatás érte, mert beleivott:-)))

Vizet nem szokott inni:-)))

Üdv:

Citrus04

Hurkafej Creative Commons License 2013.09.23 0 0 90157

Egyirányba tudom hatásosan forgatni, mert úgy van megoldva a kihajtásom, de nem részletezem, mert a lényeg ez, a táp pedig számítógépé, lehet átalakítok egy AT tápot szabályozhatóvá, vagy csinálok egy elektronikát, ami pár percenként csinál pár fordulatnyi keverést, de ez még a jövő.

Arra gondoltam lehet beteszek valami szimeringet. Persze akkor a menetes száron igencsak alakítani kell.

Előzmény: vasbicikli (90142)
Baracilin Creative Commons License 2013.09.23 0 0 90156

Ez nem valami bíztató...kíváncsileszek mit tud...

Előzmény: .:.:stalker:.:. (90154)
.:.:stalker:.:. Creative Commons License 2013.09.23 0 0 90155

helyesen: beleraktam :-)

Előzmény: .:.:stalker:.:. (90154)
.:.:stalker:.:. Creative Commons License 2013.09.23 0 0 90154

 

Üdv!

 

Én igen.

Az elején belleraktam cefrézéskor(csak kísérletképpen) de az az igazság,h nemigen volt érezhető hatása...

 

Szal inkább csak lélektani hatását tudom igazolni.

 

A végerjedés után 3 hét elég soknak tűnik.

Na persze van,h csak ekkorra sikerül lefőzni...:-)

Előzmény: Baracilin (90153)
Baracilin Creative Commons License 2013.09.23 0 0 90153

Miről van szó kedves Uram? Mindent tagadok az nem úgyvan, a túl sok pálinka az oka a rosszul/nem-emléezésnek...hogy is volt azal a borseprővel? :)

 

 

Más:

Talátam a bótnan egy eddig számomra elérhetetlen enzimet, a Lallzyme Beta nevezetűt (arany áron adják)....
Aromafelszabadító enzim, amit a csomagolás szerint a főerjedés után kell belekeverni a cefrébe és 3-4 hétig hagyni, hogy rendesen kifejtse hatását....

Namármost ez némileg ellenkezik az eddig bevett gyakorlatommal...(1-2 nagyritkán 3hét erjedés és ha leáll a kotyokgó főzés)...

Valaki kísérletezett már ezzel az enzimmel?

Előzmény: szilvakukc (89997)
csalitos Creative Commons License 2013.09.23 0 0 90152

   Megbocsájtasz de nem kértelek, hogy szóljál bele a provokativ kérdésenbe, mert ez nem néked szólt. Hogy tudom most már leellenőrizni a helyes megoldást annál a személynél akitől kérdeztem. Az én időmben ezért körmős járt!

   Megkaptad! :-DD

Előzmény: Kovács Tamás2 (90151)
Kovács Tamás2 Creative Commons License 2013.09.23 0 0 90151

Ott van a hozzászólásod alatt a segítség, vagy már nem kell segítség?:-).

Előzmény: csalitos (90149)
Kovács Tamás2 Creative Commons License 2013.09.23 0 0 90150

A mintapéldában:

 

65*3500+45*X=50*(3500+X)   /zárójel felbontása

65*3500+45*X=50*3500+50*X  /-45X   ,  -50*3500

 

65*3500-50*3500=50*X-45*X

65*3500-50*3500=(50-45)*X

(65*3500-50*3500) / (50-45) = X

 

Az excel, amit megadtam, ugyanezt a számítási módot alkalmazza, nem kell mindig papíron kiszámolni.

 

 

 

 

 

Előzmény: Kovács Tamás2 (90148)
csalitos Creative Commons License 2013.09.23 0 0 90149

   Nagyon jó, akkor most provokállak, ha egyszer felajánlottad. (mégpedig azt, hogy provokáljalak :-DD )

A példa adott: 35 hektóliter 65%-os pálinkához mennyi 45%-os pálinkát kell adni, hogy az 50%-os legyen. Állitsd fel az egyenletet és rendezd a megoldásig.

   Minden jót.

   Józsipapa

Ui: Küzdjél nékem tiszteséggel...

Előzmény: zsuzska60 (90147)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!