Keresés

Részletes keresés

Figyelget Creative Commons License 2016.10.27 -1 0 129629

Ha nullkilóméter, ha nem, így már fogyaszthatóbb a téma. :))

Előzmény: barkócza (129627)
Kaqkk10.1 Creative Commons License 2016.10.27 0 0 129628

a gyógyszergyártós fajtája..

Én is kénsavval állítom a pH -t ha kell tudom, hogy nem desztillál át rajta. :)

Vegyiparban bevett szokás , hogy úgy tisztítanak csöveket készülékeket etc. , hogy az üstben(reaktor) erős szerves sav (hangya vagy ecet sav) vagy kénsav vizes odatát melegítve elforraljak azt, végig járatják a megfelelő helyeken és a csővezeték  végén egy kondenz edényen lecsapatják, ezek a savak melegen szinte minden szennyezőt oldanak feltapadt olaj, zsír,leégés, vízkő etc. szinte fém-zománc  tisztára a lényeg hogy nem kell fizikai tisztitás. Ha nincsen 'durva' szennyezés akkor a sima 2-3 báros gőz is elegendő a tisztításra.

Ezt az eljárást a költség hatékonysága és környezetbarátossága miatt használják illetve a forró gőzölt ecetsav kénsav hatékonyabb mint a hideg áztatás de nem olyan káros mint a forró savban történő áztatás.

Én próbáltam -működött - 5 l ecetsav kb 20 literes vizes oldatát elforralni a főzőben és végig járatni a páracsövön és a leengedett hűtő spirálján  kb 3 órán keresztül  , hát legalább 2 szer majd megfulladtam az ecet  gőztől illetve összecsődültek az utcán járó emberek meg a szomszédok. Kénsavval nincs szagélmény, hatása még jobb, viszont a koncentrációt alaposan meg kell választani, a forró nem elég  híg kénsav is viszi savállót fölég a hegesztésnél viszont ha jól be van állítva működik, 

Mivel nálam nem szempont a gazdaságosság és kb két literrel feltudom tölteni a spirált, rezmester1 ajánlásait meg fogom próbálni csak a hűtőt feltölteni akkusavval hidegen  , hátha bejön.

Ha nem, akkor  marad, a kénsavas próbálkozás mondjuk 0,5 százalékosról indulva persze nyilván az lenne a megoldás, ha nem égetem oda de ahhoz meg idő kell az meg nincs és sajnos nem is lesz .....

A végén azt még hozzá kell tennem, hogy a főzöm előzőéletében illóolaj lepárló volt, sikerült íz mentesre kimosnom és pálinka főzősre befogni , viszont ha odaégetek, valamit jön ez a barna nyák az égettség íze és megint beköszön a kamilla és a cicka illata. 

üdv.:

K

Előzmény: foxrudi (129620)
barkócza Creative Commons License 2016.10.27 -4 4 129627

Jóvanna, legyen akkor egy nullkilóméteres összefoglaló.

A rektifikátor önmagában l.f.szt nem erősít.

A deflegmátor önmagában keveset erősít.

A rektifikátor egy fölé tett deflegmátorral sokat tud erősíteni (egylépcsős, "tornyos" technológia).

Az egyes rektifikátor megoldások közt nincs lényi különbség.

A Müller-féle spirál az egy rektifikátor.

Minden évben felmerül ez, hogy ilyen-olyan csodatoronnyal, aromaspirállal, stb. mennyivel jobb lesz a pálinka minősége. Nem. Ez nem erről szól. Ez a gyártók, ill. a szeszfőzdék reklámdumája, kellennek jól hangzó hívószavak, amivel el lehet adni a terméket.

Az egylépcsős (tornyos) főzés nem a minőség javításáról szól. Egyszerűen jobb hatásfokkal nyeri ki az alkoholt a cefréből, mint a kétlépcsős eljárás, ráadásul rövidebb idő alatt, és kisebb helyigénnyel. Snapszmester úgy fogalmazott, hogy ezek egyszerű "szeszprések". Cserében jóval érzékenyebb a pontos beállításra, mint a kisüsti technológia, könnyebb vele elrontani a pálinkát.

mili70 Creative Commons License 2016.10.27 0 0 129626

Többé-kevésbé. :)

Azért tudnék még írni a törkölyborról is meg a cukorcefréről is. ( csak nem ide )

Előzmény: snapszmester (129621)
Figyelget Creative Commons License 2016.10.27 0 0 129625

Azért ez a veszély még nem valós itt. Talán. 

És ne is legyen. 

Nagy kár lenne érte!! 

Előzmény: hevezoli64 (129623)
Tomsza74 Creative Commons License 2016.10.27 0 1 129624

Szia! Akkor a Müllerféle torony 8-9 menetű csőkígyó tetején egy csőköteges hűtővel?

Előzmény: foxrudi (129617)
hevezoli64 Creative Commons License 2016.10.27 -1 4 129623

Nyugi, nem csak a nullkilométeres fordul ki innen.

Az öncélú, magamutogató fórumoknak előbb utóbb nincs olvasója, csak írója.

Előzmény: mili70 (129609)
sogi01 Creative Commons License 2016.10.27 0 1 129622

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

A tudás forrása

http://snapszmester.hu/

Benne

Snapszmester és Nabiti összefoglalója

Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Magánfőzés jogszabályai

Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (129576)
snapszmester Creative Commons License 2016.10.27 0 0 129621

A többi rendben?

Előzmény: mili70 (129619)
foxrudi Creative Commons License 2016.10.26 0 1 129620

Olyan lendülettel kezdtél bele,azt hittem vegyészmérnök vagy.

Szerintetek merjem híg kénsavval macerálva átgőzölögtetni ? Már az ecetes átgőzölögtetés során kondenzálódó pára is bekékült Cu2+ ionok miatt szóval a forró ecet gőz is oldja a készüléket ....  a kénsav az minden lerakodást roncsol és talán a készüléket is egy kicsit tétova vagyok nem akarom beoldani a készüléket."

Kénsavval is lehet ph-t beállítani cefrénél,mert nem desztillál át!!Ahogy a foszforsav sem.

Előzmény: Kaqkk10.1 (129594)
mili70 Creative Commons License 2016.10.26 0 0 129619

"csak cukorcefre" = majdnem, de mégsem. Még akkor sem, ha van benne némi + napfény.

Előzmény: snapszmester (129618)
snapszmester Creative Commons License 2016.10.26 0 2 129618

Ezt hívják csiger-nek. Se nem törköly se nem szőlő, csak cukorcefre. Sokan csinálták és megitták bor helyett.

Előzmény: Laccci82 (129615)
foxrudi Creative Commons License 2016.10.26 0 2 129617

Megpróbálom én is még rövidebben.

" flash desztilláció:  Folyamatos egyensúlyi desztillációnak vagy flash lepárlásnak nevezzük azt a desztillációs műveletet,amelynek során egy folyadék elegyet felmelegítés után vagy egyidejű forralással állandó áramban egy desztilláló rendszerbe tápláljunk és a keletkező egyensúlyi gőz és folyadékfázist egy fázis szeparátorban (egyensúlyi kamrában) elválasztva külön-külön elvezetjük.

A művelet során az idő függvényében a rendszer össznyomása ,hőmérséklete, valamint a két egyensúlyi fázis összetétele nem változik."

Na ilyen a Müller féle spirálos torony.

"Rektifikálás:A rektifikálás más néven ismételt lepárlás, a desztilláció egy változata.Ezt folyamatos üzemű technológiában úgy képzelhetjük el, hogy folyamatos desztillálóberendezések desztillátumát egy következő berendezésbe vezetjük.

A gyakorlatban legtöbbször rektifikáló oszlopokat (kolonnákat)  alkalmaznak az elegyek szétválasztására.  A gőz- és a folyadékfázis érintkeztetése egy oszlopban történik, melynek hossza mentén többször beáll a termodinamikai egyensúly. Egy hagyományos rektifikáló oszlop  három fő részből áll (oszlop, kiforraló, kondenzátor). Az oszloprészben töltettel vagy tányérokkal  biztosítjuk a gőz - és folyadékfázis érintkeztetését."

" Pannon egyetem mérnöki kar desztillációs oktató anyag"

mili70 Creative Commons License 2016.10.26 0 1 129616

Nyugi, nem lesz törkölyös.

Nem lesz rossz ízű, de ahogy -helyesen -írtad a szőlőpálesztől is messze lesz.

Előzmény: Laccci82 (129615)
Laccci82 Creative Commons License 2016.10.26 0 0 129615

Sziasztok!

Kipréselt, bogyózott törkölyt felengettem cukrosvízzel, beoltottam.

Kierjedés után préselném és azt főzném le. (így nem olyan macerás)

Csinálta már így valaki? Szerintetek minnyire lessz törkölyös?

Inkább szőlőpáleszt szeretnék. (tudom ez nem az)

Üdv: L

mili70 Creative Commons License 2016.10.26 0 2 129614

"Még a csákány nyeléből is a tuszmákolás-adagolása miatt került bele Bükk nyélből faforgács ami majd megadja azt a bizonyos különleges ízt és zamatot a Kiffer cefrémnél"

Ezen  mondaton is elgondolkodtam. Az biztos, hogy a pálinkának a hordós érlelés alatt változik az íze és a színe is. Ugyanez vonatkozik arra is, amikor  pl. a borászatban használatos tölgyfa chips-et rakunk a pálinkába néhány hétre.

De mi van akkor, hogyha a cefrébe, vagy az alszeszbe áztatjuk ezt a bizonyos chips-et? A kész párlaton lehet-e érezni az alábbi ízeket?

Mentés

laborművek Creative Commons License 2016.10.26 0 5 129613

:)) Maradok inkább tudatlan! Konkrétan én személy szerint nem akarom megérteni:)) Nekem más szempontok a mérvadók. Legyen miből jót vagy még jobbat főzni...néha elb@szva,mert az hozzá tartozik...és működjön a főzőm még jó sokáig.Nem utolsó sorban pedig legyen egészségem,kedvem is hozzá. Mert ha ezek nincsenek "megette a fene":))

Előzmény: Figyelget (129610)
Figyelget Creative Commons License 2016.10.26 0 0 129612

Igen nagy eséllyel rögtön sarkon fordulna. :))

Mindenképpen érdekes a téma egyébként, csak már nagyon tudományos nekem. 

laborművek Creative Commons License 2016.10.26 0 0 129611

:))

Figyelget Creative Commons License 2016.10.26 0 0 129610

Azért ha akarná, megértené az ember. 

A kérdés inkább: akarom -e ennyire? :))

Előzmény: laborművek (129606)
mili70 Creative Commons License 2016.10.26 0 6 129609

Azt próbálom kitalálni, hogy mit gondolhat egy  " nullkilométeres" aki idetéved, és kérdezni szeretne. Közben meg  és ilyeneket olvas, hogy: rektifikátor, ozmózis, plamolizis, parciális kondenzáció, EtAc, organoleptikus, deflegmáció, stb...

Szerintem úgy megijed, hogy azt is elfelejti mit akart és farokfelvágva menekül innen.  :)

Előzmény: Figyelget (129604)
laborművek Creative Commons License 2016.10.26 0 1 129608

Néhai Szabó Zoltán Gábor a XX század legnagyobb kémikusa volt: 2X Kossuth Díjas Fiziko és Kémikus egyetemi tanár volt.  (Ezt véletlenül pont tudom) :))..DD..

Előzmény: laborművek (129606)
snapszmester Creative Commons License 2016.10.26 0 3 129607

Ez itt a reklám helye.

A Fehér kft. fokolóit volt szerencsém tesztelni abszolút hiteles fokolókkal. 60%-os szeszben -0,1 az eltérés 50%-on +0,1. 

Tehát nem kell hitelesített fokoló az ellenőrzéséhez.

A 10 fok eltérés komolytalan.

laborművek Creative Commons License 2016.10.26 0 4 129606

:)) Jó a meglátásod:)) Belőlem sem lesz Szabó Zoltán Gábor utód,kinőttem már az iskolapadból ilyen magas szinten...DD..:))  Magas ez a labda,el sem,fel sem érem,pedig nem vagyok egy alacsony tag,biztos az elmém befogadó képességeiben van a bibi...:))

Előzmény: Figyelget (129604)
rézműves1 Creative Commons License 2016.10.26 0 2 129605

Az akkusav, amit lehet kapni, pont elég híg ahhoz, hogy hidegen is jó legyen erre a célra.

Persze a meleg sav valóban hatékonyabb, de ezért nem kell melegítened. Keményforrasztás után, az elszíneződött lemezeket én is avval szoktam átöblíteni. A makacsabb foltoknál, dörzsis szivaccsal törlöm át és gyönyörű fémtiszta lesz. A ruhádra vigyázz!! A spirált dugd be a végén és töltsd fel akkusavval és hagyd benne fél órát, majd óvatosan ereszd le. Utána rögtön langyos trisós vízzel öblítés, majd szintén azonnal bő tiszta vízzel.

Ha ezt nem mindennap csinálod, nem fog "elfogyni" a hűtőd.

Figyelget Creative Commons License 2016.10.26 0 4 129604

Szó se róla, itt már igen komoly, mondhatnám túlságosan komoly témák vannak tárgyalva, olyan szinten, ami már-már túlzás. Számomra. 

Ebből lassan már doktorálni lehet... :)

endrepp Creative Commons License 2016.10.26 0 0 129603

Most nekem is, lehet épp akkor akadt valami.

Előzmény: snapszmester (129599)
endrepp Creative Commons License 2016.10.26 0 0 129602

Arra nincs általános okosság, mivel deflegmátorként működik, minél hosszabb, annál inkább teszi ezt. Van akinek 3m, van akinek 0.5m. Az üst felé lejt. Ha az üsthöz képest a sisakod nagy, akkor lehet rövidebb a csöved, pl. ez egy szempont. Vagy az, hogy mi fér el a helységedbe.

Előzmény: GigAnti (129598)
öreg_néne_b Creative Commons License 2016.10.26 0 0 129601

Bocs, látom, te is ezt írtad.

Előzmény: öreg_néne_b (129600)
öreg_néne_b Creative Commons License 2016.10.26 0 0 129600

Ennek nézz utána alaposabban. A víz mindig a hígabb oldat felől meg a töményebb irányába.

Előzmény: Kaqkk10.1 (129579)
snapszmester Creative Commons License 2016.10.26 0 0 129599

Nekem megnyílik.

Előzmény: endrepp (129587)
GigAnti Creative Commons License 2016.10.26 0 0 129598

Köszönöm! 

Még a páracső hossza ami a spirálig tart az nem teljesen világos, erre van valami ötlet? 

Az rendben ,hogy kell neki adni emelkedest de milyen hosszu legyen ? 

Előzmény: endrepp (129587)
laborművek Creative Commons License 2016.10.26 0 4 129597

:)) Megmondom most az őszintét nektek az általam olvasottak alapján ami pár napja téma itt....próbálom erősen értelmezni de én már azt sem tudom hogy hol járok a megértésében:)) Egyet viszont tudok,de az már biztos:))! Le van darálva a "Kiffer Körtém és már "duzzogva" figyelnek a hordóimban,óriási hála az ágaprítós ketyerének és a "rézműves1" fórumtársunknak. Még a csákány nyeléből is a tuszmákolás-adagolása miatt került bele Bükk nyélből faforgács ami majd megadja azt a bizonyos különleges ízt és zamatot a Kiffer cefrémnél illetve remélem hogy majd a kész párlatomnál is:))!  ( És ha tudnátok hogy milyen jó szolgálatot tett a kutyákra felrakható műanyag nyakgallér,vederből hordókba való beöntéskor....:))!!!! Egy szóval lehet csak kifejezni: Alkottunk!:))

gombászok Creative Commons License 2016.10.26 -1 1 129596

Ha rám hallgatsz, úgy csinálod, ahogy a legjobban elképzelted.

Hideg gőz-forró ecet-CU ionok a köbön, a fehér madzagot meg kösd fel a töködre-ha egyetértesz velem, akkor edd meg a zoknimat, akármi is lehet.

barkócza Creative Commons License 2016.10.26 0 0 129595

Nem gépeltem el, csak az a kérdés, hogy mihez képest. Fönt a flegma alkoholban dúsabb és hidegebb, mint lent, lent a gőz alkoholban szegényebb és melegebb, mint fönt. Bocs, ha félreérthető volt.

Előzmény: Kaqkk10.1 (129593)
Kaqkk10.1 Creative Commons License 2016.10.26 0 2 129594

:)

pedig most akartam rákérdezni , hogy a csipke idény  után tavasszal, amikor nincs cefre a battai cefrénél a fejterméket, milyen reflux aránnyal melyik tányérra vezessem vissza hogy 100 oktánszámú benzint kaphassak...:)

A viccet félretéve , egy másik észrevevésemhez köthető kérdésem is lenne, korábban leégettet és végig vitt lepárlás után észrevettem, hogy a páracső és a hűtőcső belső felületén kátrányos fekete színű film képződött-tapadt le nyilván ettől a nyáktól barnult be az alszesz mit javasoltok, hogy érdemes tisztára mosni a hűtőt?

Szükséges-e vagy csak túl parázom? Én azt tapasztaltam, hogy egy kicsit átmegy az íz a következő főzésben még ha a szín nem is jelenik meg,

A páracső az nem kérdés, mert elérem üvegmosó kefével viszont a hűtőspirált nem.

Leeresztettem a hűtőt és sima átgőzöltetés után még érezhető volt az illata bár sokat csökkent  , az ecetes átgőzölés után is sokat javult az illat illetve vizes mosás után nem éreztem, az átfolyatott víz ízén sem, viszont amikor próbából bála madzagot porszívóztam rajta ide oda akkor a fehér madzag bekoszolódott .

Szerintetek merjem híg kénsavval macerálva átgőzölögtetni ? Már az ecetes átgőzölögtetés során kondenzálódó pára is bekékült Cu2+ ionok miatt szóval a forró ecet gőz is oldja a készüléket ....  a kénsav az minden lerakodást roncsol és talán a készüléket is egy kicsit tétova vagyok nem akarom beoldani a készüléket.

köszönettel,

K

Előzmény: gombászok (129592)
Kaqkk10.1 Creative Commons License 2016.10.26 0 0 129593

Szerintem jól látod , ezt a részt elgépelted.

'Föntről ráeresztjük a hidegebb, alkoholban dús flegmát, alulról jön a melegebb, alkoholban szegényebb pára.'

'Föntről ráeresztjük a hidegebb, alkoholban szegényebb flegmát, alulról jön a melegebb, alkoholban relatíve dúsabb pára.'

üdv.:

K

Előzmény: barkócza (129591)
gombászok Creative Commons License 2016.10.26 -2 3 129592

Nem gondoljátok, hogy ideje lenni szétcsapni az egyébként szakszerű, és hozzáértő hozzászólók között, mint tettétek ezt velem is anno, mert a topik lényegét igencsak elvitték más elméleti irányba??

Ajánlom főleg az Admin Urak figyelmébe!

barkócza Creative Commons License 2016.10.26 0 0 129591

"A cefrébe visszajutó cefre alkoholtartalma semmiképpen nem lehet nagyobb, mint a cefre alkoholtartalma."

Helyesen:

A cefrébe visszajutó flegma alkoholtartalma semmiképpen nem lehet nagyobb, mint a cefre alkoholtartalma.

Előzmény: barkócza (129590)
barkócza Creative Commons License 2016.10.26 0 2 129590

Megpróbálom egy kicsit összefoglalni a deflegmációval és a rektifikációval kapcsolatos dolgokat, legalábbis úgy, ahogy én értem.

A lepárlásnál a szesz erősítése csak úgy történhet, hogy a gőzfázisból eltávolítjuk a vizet. Valójában csak vizet nem tudunk eltávolítani, az valamennyi alkoholt is fog tartalmazni. Ezt nevezzük flegmának. A flegma eltávolítása a gőzfázisból a deflegmáció. A deflegmáció csak és kizárólag hűtés útján történhet meg, azaz a deflegmátor minden esetben valamilyen hűtő. Dob, cső, csőköteges vízhűtő, Liebig-hűtő, golyós hűtő, Pistorius-tányér, vizes rongy a páracsövön, stb.

Az a cél, hogy a flegma alkoholtartalma minél kisebb legyen. A következő kérdés, hogy elméletileg meddig lehet lemenni a flegma alkoholtartalmával?

Ehhez meg kell érteni, hogy minden összetételű pára egy bizonyos összetételű folyadékkal tart egyensúlyt. Minél nagyobb a gőz alkoholtartalma, annál nagyobb a vele egyensúlyt tartó flegma alkoholtartalma is. Az egész rendszerben a legkisebb alkoholtartalmú gőz az üstben a cefre fölött található. Ennek az összetétele pedig a cefre alkoholtartalmával tart egyensúlyt, így meg is van az első elméleti határunk: A cefrébe visszajutó cefre alkoholtartalma semmiképpen nem lehet nagyobb, mint a cefre alkoholtartalma.

Mekkora deflegmációs hűtést kell elvileg alkalmazni egy adott erősítéshez?

Ehhez vegyünk egy számpéldát:

3%-os cefréből kb. 20%-os gőz párolog el. (Mindenütt súlyszázalék lesz most.) Ahhoz, hogy ebből 85%-os szeszt csináljunk, ki kell csapni egy csomó flegmát. A fenti gondolatmenet alapján az az optimális eset, ha pont 3%-os flegmát sikerül eltávolítani (hangsúlyozom, ez elvi határ). Kis számolás után adódik, hogy a gőz tömegének kb. 80%-át kell ehhez kicsapni 3%-os flegmaként. Ha sikerül tényleg 3%-os flegmát csinálni, akkor ehhez pont a fűtőteljesítmény 80%-ának megfelelő deflegmációs hűtőteljesítményre van szükség. (Tekintsünk el az egyéb hőveszteségektől.)

Namost azt mindenki tudja, hogy egy egyszeri deflegmációval nem érhető el ez az erősítés, hiszen ha majdnem a teljes párát lecsapjuk, akkor 20%-os flegmát kapunk, ami 65%-os gőzzel tart egyensúlyt. Itt jön a rektifikátor. Föntről ráeresztjük a hidegebb, alkoholban dús flegmát, alulról jön a melegebb, alkoholban szegényebb pára. Ezek lassan mennek föl ill. le, nagy felületen találkoznak, közben hőt, alkoholt és vizet cserélnek egymással. Ha szerencsénk van, jó a rektifikátor (és más termodinamikai határ nem szól bele), akkor alul majdnem 3%-os (kicsit dúsabb) flegma fog visszacsöpögni a cefrébe, a tetején pedig a közel 85%-os pára lép ki a deflegmátor felé. Nézzük meg a forráspont táblázatot, a 85%-os párából a deflegmátor majdnem 80%-os flegmát csinál, ez megy le a rektifikátoron, és lesz belőle 3%-os!

Vagyis a rektifikátor lényege, hogy "segít" a deflegmátornak, hogy elérjük az adott deflegmációs (hűtési) arányhoz tartozó maximális erősítés értékét. (Ezt csak megközelíteni lehet, elérni nem.) A rektifikátor úgy van felépítve, hogy lassan áramoljon benne lefelé a flegma, lassan fölfelé a gőz, és nagy felületen találkozzanak. Ezek lehetnek tányérok, buboréksapkás tányérok, töltött oszlop, hosszú-hosszú spirál, a lényegük ugyanaz. A működéséhez kell, hogy fölfelé haladva csökkenjen a hőmérséklete. Ezt azzal érjük el, hogy alatta az üsttel fűtjük, fölülről a deflegmátorral, ill. a deflegmátorból kifolyó flegmával hűtjük.

A kérdéses spirál, vagy egy töltött oszlop is egyértelműen egy rektifikátor, ami maga nem deflegmál, csak besegít a deflegmátornak. Persze, rajta is van hőveszteség és egy kicsi deflegmáció, de ez mellékhatás, elhanyagolható, és nem ez a lényege.

Honnan tudjuk, hogy mennyi a deflegmátor hűtőteljesítményének és a fűtésnek az aránya? Sokszor olvassuk, hogy a Pistorius-tányért vagy a csőköteges deflegmátort elegendő a hűtő kilépő langyos vizével táplálni. Ez úgy hangzik, mintha valamiféle takarékosság miatt lenne így. Pedig egész másról van szó. Ha sorba kötjük a hűtőt és a vízhűtéses deflegmátort, akkor ezzel tudjuk szabályozni, hogy a fűtéshez képest mennyi a deflegmátor hűtőteljesítménye. Ahhoz, hogy hideg pálinka csöpögjön ki, ugyanannyi teljesítményt kell hűtésre fordítanunk, amennyit az üst fűtésére. Ha az üst, sisak, páracső hőveszteségét elhanyagoljuk, akkor ezen a vízhűtéses deflegmátor és a hűtő osztoznak. Minthogy az áthaladó víz tömegárama megyegyezik a kettőn a sorba kapcsolás miatt, olyan arányban osztoznak, amilyen arányban a hűtőn és a deflegmátoron fölmelegszik a hűtővíz. Azaz ha mérem a hűtőbe belépő, a deflegmátorból kilépő és a kettő közt átlépő víz hőmérsékletét, akkor tudom, hogy a fűtés százalékos arányában kb. mennyi a deflegmációs teljesítményem, és ehhez kb. milyen mértékű erősítést várhatok el.

Törölt nick Creative Commons License 2016.10.26 0 0 129589

Persze, úgy lesz.

Előzmény: endrepp (129588)
endrepp Creative Commons License 2016.10.26 0 1 129588

Azt dobd a szelektív kukába és használd azt, ami a bolti 40%-os vodkát 40-nek mutatja, nem érdemes ezt túlragozni.

Előzmény: Törölt nick (129585)
endrepp Creative Commons License 2016.10.26 0 0 129587

SM. oldalán nem nyílik meg, akkor itt.

http://www.doksi.hu/get.php?lid=19833

Előzmény: endrepp (129586)
endrepp Creative Commons License 2016.10.26 0 0 129586

Gyakorlati pálinkafőzés

Az doksi végén találod a választ.

Előzmény: GigAnti (129583)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.26 0 1 129585

Nekem sincs szükségem tized fokig mérőre, de ha a két mérő között közel 10 fok különbség van, azzal kezdeni kell valamit. 

Előzmény: zsuzska60 (129584)
zsuzska60 Creative Commons License 2016.10.26 0 0 129584

A NAVnak van szüksége tized fokig pontos mérőre, nem nekünk

Előzmény: Törölt nick (129553)
GigAnti Creative Commons License 2016.10.26 0 0 129583

Sziasztok!

Szeretnék segítséget és tapasztalatokat kérni a főzőm építése közben felvetődött kérdésre. Olvastam a fórumon de pontos meghatározást nem találtam a páracső méretezésével kapcsolatban, hogy  az üst űrtartalmához viszonyítva mekkora páracső és milyen hossz kell?  mik lehetnek az arányok? %-ban mekorra űrtartalom legyen a páracső az üst űrtartalmához képest? 

Mit javasoltok? 

Előre is Köszönöm a hozzászólásokat.

körtés 01 Creative Commons License 2016.10.26 0 1 129582

Az 5-ös ába, pont nem pálinkafőző ,mert a páracső ellenkező irányba lejt. 

,,A szakaszos desztillációt az ipari gyakorlatban az élelmiszeripari alkoholok finomítására alkalmazzák legtöbbet a mai napig. Országunk nagy hagyományokkal rendelkezik a pálinka előállítása terén. Ezért mind a pálinkafőzésre alkalmas desztillálóberendezések (5. ábra) üzemeltetésében, mind a minőségi cefre előállítására alkalmas eljárásokban igen nagy gyakorlattal rendelkeznek a szakemberek és műkedvelők."

Előzmény: Kaqkk10.1 (129581)
Kaqkk10.1 Creative Commons License 2016.10.26 0 2 129581

Ez jó kérdés ,fizikai - kémiai  oldaláról nézve nincs különbség mind kettő értelmezési tartománya a fázis egyensúlyi diagram, ugyanaz a szerepe mind2nek, a kialakítás szerint lehet névbeli különbség azaz ha csak kevés van benne és nincs 'végtelen' nagy felülete akkor deflegmátor ha teletömöd spirállal és nagy felülete van akkor azt, már hívhatód rendezett spirálos desztilláló kolonnának és ha ezt tesztöleges magasságonként meg tudod csapolni és a megcsapolt anyag egy részét visszatudod vezetni az oszlopra akkor az a fajta lepárlás, ismételt desztilláció azaz rektifikálás.

Ha egy egymentes üstöt tetszőleges hosszúságú páracsővel(2-10 méter) lenne felszerelve  akkor az már rektifikáló oszlop ként is funkciónál, mert 'mondjuk  méterenként' beáll a fázis egyensúly és az ábrán látható kis lépcsők emelkedés szerint a legtetején elérheti, a 97,2 % alkohol koncentrációt ezt ismételt desztillációnak is hívhatjuk,  mert mindig van párolgás és kondenzáció a magasság szerint differenciálva.

Én szoktam azzal is játszani a kozmaolaj elleni küzdelemben illetve az elő párlatnál,hogy hűtöm a sisak fedelet és a páracsövet, így eltudom úgy alkoholban szegényíteni az anyalúgot, hogy a kozma olaj még bent marad , de az alkohol még kijön, az is érdekes, hogy az én rendszereben a cefre lepárlásánál a legutoljára lejövő párlat 20-22 % os utána megáll míg ha nem hűtöm beeshet 10 % alá is de ott már szinte szemmel láthatóan olajos.

Volt, hogy kaptam hibás cefrét ami etil aceátos volt kétszer-re főztem , ha az élőpárlatnál nem hűtöm a fenti nevezett részeket akkor organoleptikusan vizsgálva kb 1 liternyi élőpárlatot kell kidobnom a teknokol szag miatt , ha hütőm akkor megállhat 0,5-0,7 literben.Ez is gyakorlatilag rektifikáció mert ahogy jönnek az üstböl   a víz alkohol EtAc molekulák akkor a fallal érintkezve folyamatosan vesztenek energiájukból és kondenzálódnak illetve újra elpárolognak sz ellenáramban feltörö gőz plusz energiája miatt, a sisak falon piciny egyensúlyok mennek végbe, ahogy eléri a hűtött részt ott a víz szinte a 100% ban   lekondenzál az alkohol döntő többségében az EtAc meg csak részben , így megvalósítható az, hogy közvetlenül az üst folyadék felszíne feletti pára koncentráció eltér a páracső tetején levőtől ami ebben az esetben EtAcban jóval dúsabb mert a metanollal ellentétben az etac illékonysága jóval nagyobb mint az EtOH ezért szét lehet választani őket.

Látva és tisztelve az igényt az elmélet háttér megértéséhez  , javaslom,az alábbi az irodalmat tanulmányozásra a fizikai- kémiában vegyipari műveletekben nem járatos kollégák számára jóval emészthetőbb mint a Simándi professzor írása viszont  megfelelő alapossággal szemlélteti és illusztrálja a témát a pálinkafőzés példáján keresztül

http://pr.mk.uni-pannon.hu/disszeminacio/optam.html

üdvözlettel,

K

Előzmény: foxrudi (129567)
körtés 01 Creative Commons License 2016.10.26 0 0 129580

Sajnos nem értelek.  Az enzimek bontják a pektint. A fermentlében néhány óra alatt 3-4 generáció élesztő szaporodik ideális körülmények között. Sokan cukros vízben  iszapolják el az élesztőt.

Előzmény: öreg_néne_b (129577)
Kaqkk10.1 Creative Commons License 2016.10.26 0 2 129579

Így van, ozmózis jelensége ebben az esetben az, hogy a sejten kívüli térből hígabb oldat, a víz belép a sejten belül térbe(koncentráltabb) ez a folyamat addig tart elvileg amíg az adott oldott anyag koncentrációja ugyanannyi nem lesz kívül belül, ehhez sok folyadékra van szükség amit nem bír el a sejthártya(ozmózis nyomás) és felszakad, így a sejten belüli részek is oldatba kerülnek amitől jobban hozzáférhetővé válnak az élesztők számára illetve az aroma anyagok hígabb vizes oldatba kerülnek, szerintem jól szemléltetheti ezt amikor az értet cseresznye megázik és felreped. Ez minden anyagra igaz külön külön aroma, nyomelem, mono és diszaharidok .

A plamolizis is ilyen csak az fordítva megy

http://tudasbazis.sulinet.hu/hu/termeszettudomanyok/biologia/biologia-11-evfolyam/a-sejtek-anyagfelvetele-es-leadasa-animacio-gyujtemeny/a-plazmolizis

Érdemes azt is vizsgálni,  a cukrozást mikor végzi el az ember,mert ha töményebb cukor szerint a kinti oldat akkor az szívja a vizet kifelé azaz ellentétes a fentiekkel.

Én keverőszárral keverek mindennap 2szer, azt is megfigyeltem, hogy a vizes cefre kisebb viszkozitása miatt jóval gyorsabban forog a fej , annak élein jóval nagyobb nyírófeszültség ébred ami pedig tovább aprít mikroszkopikus és makroszkopikus szinten is.

üdv.:

K

Előzmény: öreg_néne_b (129577)
vasbicikli Creative Commons License 2016.10.26 0 1 129578

Köszönöm a tippet!

A Miklós1-féle egyszeregy, meg a saját gyakorlatom miatt is a zsíros leválasztást erőltettem, de ez a fóliás módszer sokkal megbízhatóbbnak tűnik. A széles cellux is jó gondolat, bár asszem maradok a saját folpackos elgondolásomnál, a celluxot sztem nehezebb lenne ráncmentesen rásimítani az edényem kiforduló peremére.

Hát igen, olvasni... A tanuló, meg aktív hobbifőző időszakomban én is napi szinten követtem a fórumot, de mióta a pálinkafőzés besimult a rutintevékenységek közé, azóta csak szórványosan nézek rá, több tízezer poszt lemaradást visszaolvasni meg képtelenség, ezért jól jön az útbaigazítás az aktív tagok részéről :) 

Előzmény: Amphenol (129565)
öreg_néne_b Creative Commons License 2016.10.26 0 1 129577

Ozmózis jelenségéhez féligáteresztő hártyával elválasztott két anyagrészre van szükség. Ez jelen esetben a sejthártya és a sejt belső tere, illetve a lé körülötte. Ha kívül töményebb a folyadék, akkor víz lép ki a sejtből. De minek? Azzal nem vagyunk előrébb... Ha kívül hígabb az oldat, akkor víz megy be a sejtekbe és a sejtben megnövekedett nyomás akár szét is repesztheti a sejtfalat. Ez már mindjárt jobban hangzik...

Előzmény: körtés 01 (129571)
sogi01 Creative Commons License 2016.10.26 0 1 129576

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

A tudás forrása

Benne

Magánfőzés jogszabályai

Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (129547)
körtés 01 Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129575

A rektifigmátor, az-az egymenetes?

Előzmény: foxrudi (129567)
foxrudi Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129574

Itt a másik is a szita tányér.  Bár a hang akad. " http://www.typotex.hu/upload/tamop/1_3_2_%20vide%C3%B3_hanggal.swf "

Előzmény: endrepp (129570)
rézműves1 Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129573

A nagyobbiknak lefotóztam a tábláját is, az 450-lityis, a kisebbik olyan 300-körül lehet...

Előzmény: 1zsakkrumpli (129560)
foxrudi Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129572

Még egy forrásanyag,ami hasznos!    "A rektifikálás a folyadékelegyek elválasztásának leggyakoribb alapművelete. A rektifikáló kolonnákat folyamatos üzemben, állandósult állapotban üzemeltetik. Elterjedten használják a kőolaj-feldolgozás során, tiszta oldószerek előállításában, illetve oldószer-regeneráláskor, etanolgyártásban stb. A folyamatos egyensúlyi desztillációnál láttuk, hogy egy folyadékelegy részleges elpárologtatásával a visszamaradó folyadék az illékonyabb komponensben szegényedik. Ha ezt a folyadékot egy újabb egyensúlyi fokozatba vezetjük, a maradék koncentrációja tovább csökken. A részleges elpárologtatás többszöri ismétlésével a maradék koncentráció közelít a tiszta, kevésbé illékony komponenshez (miközben egyre kevesebb lesz a folyadék mennyisége). Az egyensúlyi desztillációban kapott gőzfázis többszöri részleges (parciális) kondenzációjával a megmaradó gőz összetétele  közelít a tiszta, illékony komponenshez (ennek a fázisnak a mennyisége is csökken az ismételt kondenzáció miatt). Ha a többszöri részleges elpárologtatást és részleges kondenzációt egy folytonos ellenáramú "műveletben valósítják meg, a műveletet rektifikálásnak nevezik."

körtés 01 Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129571

Én a cefrébe, víz és a szirup helyett  ,ha kell, csak beleszórom a kabait,  ennek egyik célja a fermentlé nyerése a gyümölcs víztartalmának kivonásával. Ennek következtében ozmózis útján és a sejtek plazmolízisével tápanyagok kerülnek a lébe az élesztő ill. az enzimek számára. Gereblyével szoktam kavarni a cefrét, eddig sosem ülepedett le a hordó aljára az oldott anyag. A diffúzió az egyensúlyi állapotig tart. Azért figyelni kell a (250g/ liter) arányra mert az élesztők nem szaporodnak. 

Előzmény: öreg_néne_b (129566)
endrepp Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129570

Ez nagyon jó.

Előzmény: foxrudi (129569)
foxrudi Creative Commons License 2016.10.25 0 2 129569
endrepp Creative Commons License 2016.10.25 0 2 129568

Illetve arra a kérdésre (lehet, hogy csak nekem kérdés) is jó lenne pontot tenni, hogy a  "tányéron áthaladva a gőz teljes egészében lecsapódik és újra elpárolog", kollégák ezt állítják, olvasom is, de elképzelni gyakorlatilag nem tudom. Lehet, hogy 100 kis sapkán áthaladva ez nagyrészt megvalósul, egy nagy tányér alól kibuggyan egy nagy buborék, ott nem hiszem, hogy az egész lecsapódna. Azt gondolom, hogy ez a gőz egy részével megtörténik, egy része átsüvít az 1-2cm flegmán, a flegmából valamit magával visz.

Előzmény: Kaqkk10.1 (129559)
foxrudi Creative Commons License 2016.10.25 0 1 129567

Arról volt szó a Müller féle spirálos oszlop(amit Ruszkaiék is gyártanak) rektifikátor,vagy deflegmátor?

Én deflegmátornak tartom,mások rektifikátornak.

öreg_néne_b Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129566

Az ozmózis jelenség miatt a gyümölcs cefrét nem szerencsés vízzel hígítani fermentáció alatt. 

Miért is?

Előzmény: körtés 01 (129562)
Amphenol Creative Commons License 2016.10.25 0 1 129565

Vasbicikli !

:-)   Tessék a fórumot olvasni :-)

124848  hsz-em :

Én például ajánlom a következőt : az edény peremét tisztítsd le , kicsit finom polírpapírral dörzsöld meg , zsírtalanítsd , majd finoman sziloplaszttal alaposan rajzold körbe .  A fedő idepasszoló részét széles fólia

ragasztószalaggal ( cellux ) ragaszd körbe  ( ragasztó felület a fedőn , alul a sima nem ragadós ) .

Illeszd a helyére finoman terheld le , vagy húzd meg gyengén a csavarokat ,( kb 3-4 mm  legyen a ragsztó réteg , nem baj ha kifolyik , majd ollóval levágod ha megköt .

Pár nap múlva a tetőt leveszed , a cellux nem tapad a sziloplasztra , viszont az edény peremén ott marad .

A celluxot a fedőről letéped , fedő a helyére lehet főzni ....

Régi faablakokat szoktak így házilag szigetelni .

AMp

Előzmény: vasbicikli (129558)
Amphenol Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129564

Vizezett cefre ...saját tapasztalat :

Pépesre darált alma .

Víz nélkül , illetve kevés vízzel : Erős magíz jellegű íz a kész párlatban  ( SM:  így utólag igazad van , nem a darált mag miatt alakult , ki de arra rendkívül hasonlít . )

Sok vízzel ( 80 liter alma pép + 15-20 liter víz   ( ugyan annyi - 100 literre 3 kg napfény ) eltűnt a mellék íz .

Régebben eleve vízzel készült a cefrém , répaszeletelő után annyi vízzel felöntve ami ellepi ....ezzel sem volt gond ....

AMp

bujukcekmece Creative Commons License 2016.10.25 0 1 129563

Vagy féreg, vagy gutaütés. A beteg kérget maradéktalanul el kell távolítani! Amúgy ez tipikus féreg, meg fogod látni a rágást. Drótkefe, éles kés oltóviasz...

Előzmény: laborművek (129471)
körtés 01 Creative Commons License 2016.10.25 0 2 129562

Béláim az úrban!

,, Az egyszerű szakaszos desztillációt általában nem túl szigorú minőségi követelmények és/vagy előtisztítás esetén alkalmazzák."

Ezért főzünk két lékcsőben.

egylépcsős rektifikálás

,, Ne felejtse el, hogy a tányérok, illetve töltetek feladata a két fázis, a folyadék és a pára intenzív érintkeztetése!"

forrás:VEGYIPARI MŰVELETEK II. Anyagátadó műveletek és kémiai reaktorok

Az ozmózis jelenség miatt a gyümölcs cefrét nem szerencsés vízzel hígítani fermentáció alatt. 

tanca1 Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129561

Igen, "megcsodáltam"..

Előzmény: rézműves1 (129557)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129560

Hány literes ez a főző?

Előzmény: rézműves1 (129543)
Kaqkk10.1 Creative Commons License 2016.10.25 -2 5 129559

Üdvözlet a kollégáknak,

szerintem részben felületesek az elméleti alapok, valamilyen szinten mindenkinek van egy kis igaza.

Jól látszik, hogy keveredik, az egyszerű szakaszos desztilláció, a folyamatos egyensúlyi desztilláció illetve szakaszos rektifikáció művelet és nevezék- tana pedig mindegyik a egymással elegyedő biner rendszerek folyadék és gőz egyensúlyáról szól, ha mélységeiben szeretnétek érteni a témát akkor feltétlenül el kell sajátítani a linkelt irodalom 1.3 fejezetét.

http://oszkdk.oszk.hu/storage/00/00/59/33/dd/1/simandi_animaciok_nelkul.pdf

Rektifikálás nem csak tányéros oszlopon, kivitelezhető, hanem rendezett(spirál, pall töltett etc) vagy rendezetlen(raschig gyűrű) töltetű oszlopon is.

Nem kell, hogy a felfelé szálló illékonyabb komponens átbugyborékoljon a nem illékonyabb komponens lefelé csorgó párlatán elég az ha azon a szinten(h) egyensúlyban vannak egymással .

Maga a páracső is deflegmátor  illetve rektifikáló torony egyben ha infinitezimálisan kis méretben vizsgáljuk.

A páracső belső falának tetején lekondenzálódó folyadék az illó komponensben mindig gazdagabb mint az alján lekondenzálódó ez a rektifikálás alapja , ha abba tekersz egy nagy felületű spirált akkor akkor még jobban lesz az elválasztás ha megoldod , hogy 15 centinként meg tudod csapolni és el tudod vezetni akkor az már rektifikáló oszlop (elméleti tányérokkal) , ha ezt tányérokon keresztül valósítod meg akkor tányéros rektifikáló oszlopot kapsz.

A deflegmátor jellege meg abban nyilvánul meg , hogy az alja teteje nem egyforma hőmérsékletű, a belső felületén folyamatosan csapódik le az illékony és a nem illékony komponens ennek aránya, a hőmérséklettől azaz az üsttől való távolságtól függ és ez igaz a spirálra is így az is deflegmátor.

Szorgosan olvasgatom a fórumot de egyenlőre nem találtam leírást arról cukor cukormentes témában, mi történik akkor , ha jelentős mennyiségű 15-30 m/m% vizet adok a cefréhez induláskor és úgy cukrozom 2-4 százalékban. eddig nekem kedvezőek a tapasztalataim de érdekelne mások véleménye iránymutatása is , vegyipari megközelítés   szerint hígabb anyalúgból jobb párlatot lehet desztillálni , illetve maga az anyalúg(cefre) is jobb lehet , alkoholra aromára minőségre szerintem többet ad kedvezőbb , az így végzett desztilláció mintha nem vizezném és úgy cukroznám természetesen  használok enzimeket élesztőt tápsót és savat ha az szükséges.

köszönettel,

K

Előzmény: mili70 (129155)
vasbicikli Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129558

Üdv a csapatnak, rég jártam erre!
Bosszúság ért, szeretném megértő társakkal megosztani :)

Negyedik szezon után úgy döntöttem, hogy felújítom a főzőm fedelének a tömítését. Török fazékból készült a főző, átlátszó szilikon fugázóval volt tömítve, már elkezdett itt-ott leválni, beillesztéskor felgyűrődött, szóval ideje volt a cserének.

A fedőt lepucoltam fémtisztára, körbenyomtam szilóval. A fazék peremét bekentem vazelinnel jó alaposan, ahogy kell, és összeborítottam. Pár nap után szedném szét, hát összegyógyult. Szentségelés, feszegetés, drótkefézés, ismétlés. Másodjára vazelin helyett disznózsír formaleválasztó, ha lehet, még vastagabban kenve.

Megint összeragadt, pedig 4 éve is ugyanígy csináltam. Nem értem, hogy mi változhatott.

Nekiállok megint levakarni, és az a tervem, hogy harmadjára folpackkal vonom be a fazék peremét. Remélem hogy sikerül végre, ott áll 100 liter almacefrém főzésre várva.

rézműves1 Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129557

Látom te is megcsodáltad a "zöldséges kínálatot"...

Előzmény: tanca1 (129555)
SándorTiszteletes Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129556

Ha nem rontod el, akkor nagyon "erős" ize lesz, ha lecsavarod a kupakat, egyből tudni fogja mindenki, hogy mit bontottál ki. Különlegességnek jó, de egy barack nyomába sosem érhet.

Előzmény: Lajos Szemes (129497)
tanca1 Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129555

Törölt nick Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129554

Persze tudom hogy, szinte mindegyik - nem hiteles fokoló - csalhat valamennyi fokot. Csak azt volna jó tudni hogy melyikhez viszonyítsak.

Előzmény: kezman46 (129552)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129553

Nem a fokolóért sajnálom a 3000 Ft-t, hanem a postára.

Mondjuk az ízlés dolgában igazad van.

Előzmény: zsuzska60 (129551)
kezman46 Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129552

Én is új fokolóra kényszerültem tavaly, a régi aljába elszabadultak a sörétek, nem biztonságos, vettem újat, 0-100 -ig skálázott volt, na ez is csal, kb 3 fokot mármint a régihez képest, rászámolok, idén már egész jól ment, nem kell ebből olyan nagy ügyet csinálni, :-)

Előzmény: Törölt nick (129550)
zsuzska60 Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129551

Gondolj csak bele, hogy mennyire törékeny árut veszel, persze, hogy drága a postázás!

Pecával ellentétben az a véleményem, hogy mivel magadnak főzöl, jó az a tájékoztató jellegű fokoló is. Úgyis az számít, hogy neked mennyire ízlik a végtermék.

Keress a közeledben mezőgazdasági boltot, ott találsz 1000-1500 között is fokolót.

Előzmény: Törölt nick (129550)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.25 0 1 129550

Személyesen vásárolsz a Fehér Kft.nél, vagy megrendeled postai úton? Úgy láttam, ha postai úton rendelem meg, akkor a kb. 3000 Ft-s szeszfokoló kiszállítása ugyan annyiba kerül, mint az ára. 

Előzmény: peca_matyi (129534)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129549

Nem tudom, igyekszem végére járni a titoknak.

Előzmény: cloaked (129536)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.25 0 0 129548

Köszi az ötletet. Lehet hogy véletlen a de régi fokolóm az hosszabb, mint amit mostanában vettem. Még nem csináltam meg az újabb próbát a bontatlan itallal nem volt rá időm, talán ma.

sogi01 Creative Commons License 2016.10.25 0 1 129547

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Magánfőzés jogszabályai

Előzmény: sogi01 (129513)
Jolida Creative Commons License 2016.10.24 0 1 129546

... vagy nem ért le eléggé és odakapott.

Előzmény: rézműves1 (129544)
endrepp Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129545

Megbarkácsolták, mert nem kavart eléggé...nem győzte a sok jó szekszárdi törkölyt..:)

(még a KO anyag minősége is más)

rézműves1 Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129544

Hazafelé gondolkoztam ezen a lapáton, mert nekem úgy tűnt, hogy nem ez volt az eredeti állapot. Ezeket a toldatokat mintha később biggyeztették volna hozzá. Lehet, hogy nem kavart elég jól?...

rézműves1 Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129543

Én ezeket már csak kifelé jövet láttam meg, azon a kínáló karzaton, mert a nagyobbik üstnél éppen ment a főzés és engem inkább ez érdekelt, meg a hozzá tartozó kompjuterizált automatika, amivel akkor kezdtem csak ismerkedni...az ottani kisebb üst pedig éppen üres volt és a sisakja olyan volt, mint egy

nehézbúvár feje...:):).....viszont nagyon érdekes volt a kavarója...

.........kétrészes, háromlapátos...

Előzmény: tanca1 (129542)
tanca1 Creative Commons License 2016.10.24 0 1 129542

Harcon én is jártam. Kóstoltam is jó pár nedüt, többek között az ország pálinkájának választott birset is. Nekem kissé üres volt. (Juj, mit kapok ezért Krizl Tanárnőtől! 😩) akkor ittam kápia párlatot én is..

Előzmény: rézműves1 (129540)
tanca1 Creative Commons License 2016.10.24 0 1 129541

Kolégám főzött sütőtököt, céklát és sárgarépát is Kóstoltam mindhármat A sütőtöknél ha jól emlékszem kb. 1-1,5%-os kihozatalt említett. Érdekes volt mindhárom. 😏 Illatban és főleg ízben hozta a jellemzőket, de nem kértem mé egyszer.. Talán a legszimpatikusabb a répa volt. Ettől függetlenül ételek készítésénél lehet bent fantázia.

rézműves1 Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129540

Lehet, hogy ez a "rostálás" a jó pálesz titka, mert a legtöbben nem tartják jónak a sütőtököt...DD...

Állítólag a régmúltban, azért nem voltak a magyarok ilyen finnyásak "szeszügyileg"...:):)...akkoriban mindenből főztek, ami erjeszthető volt...DD..tehát nem csak a gabonafélékből, kukoricából, krumpliból, hanem borsóból és céklából is...:)..(biztos cukorborsó volt)...

2012. márciusában meglátogattuk a Brill főzdét Harc-ban...Gyönyörű két egymenetes üstjük van, amit a Krisztian KARL GMBH csinált nekik Göppingenből...

A kisebbik üstjük "amerikai-konyhásan" van megoldva egy kínáló-pulttal egy helységben...nos ott, azon a pulton láttunk "zöldség" választékot, a zellertől a paradicsomig...pálinkából...háát ízlés dolga...

Előzmény: szentöltvíz (129537)
rézműves1 Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129539

Szia Peca! Gondolom azért összehasonlítottad a kettőt. Nekem is a kisebbik hőmérős van az epruvettában. Van észrevehető eltérés a kettő között?

endrepp Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129538
Előzmény: öreg_néne_b (129519)
szentöltvíz Creative Commons License 2016.10.24 0 1 129537

Üdv.

Én minden évben főzök sütőtökből, a kihozatal kb annyi mint a birsnél/ napfény/ függő.

Olvass vissza eddig minden évben leírtam én hogy csinálom.

Üdvözlégy!!!

cloaked Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129536

Ha van is valami párolgás bontás után, akkor sem fog 10 fokot veszíteni. Az viszont reális, hogy még mindig 40%-os.

Előzmény: Törölt nick (129533)
peca_matyi Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129535

Én is ilyeneket szoktam kitalálni az asszonynak , ha valamit meg akarok kóstolni...:-)

Előzmény: Törölt nick (129533)
peca_matyi Creative Commons License 2016.10.24 0 1 129534

Én innen szoktam vásárolni. http://feherkft.com/

Én a 48 cm hosszú ,hőmérőset   használom. Az bevált. A rövidebbeket ( 25-30 cm ) én nem szeretem. Pontosabban az epruvettában használom , tájékoztató jelleggel. Mert jól mérni szerintem a hosszúakkal lehet

Előzmény: Törölt nick (129523)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129533

Gondolkodtam már rajta...

Van otthon két fokolóm, a 0-100 mérőset a múlt héten vettem, a régebbi fokolóm 20-80 között mér ha jól emlékszem. Az új majdnem 10 fokkal mér többet, na most amit eddig 47-48 fokra állítottam be a régi fokolóval az most az új szerint legalább 55 fokos. Majdnem ihatatlan a számomra.

Van otthon egy üveg felbontott whiskey ami 40%-s na mondom azon kipróbálom őket, a régi 30 fok körül mért az új 40 fokot. Persze ez a üveg fel van bontva kb 1-1,5 éve, lehet hogy veszített ennyit az alkohol tartalmából hogy a régi fokolóm jár közelebb az igazsághoz?

Ma teszek egy újabb próbát, keresek valami bontatlan italt otthon.

Előzmény: endrepp (129530)
bucee2 Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129532

Köszi az infot. Így inkább agyalok még rajta kicsit!

Előzmény: endrepp (129531)
endrepp Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129531

Nem tudom, bevitt az erdőbe teljesen. Arról már nem is beszélve, hogy a doksi szerint ezek w/w%, azaz tömeg %-ban mérnek, nekünk v/v%, térfogat % kell, elvileg át kell számítgatni. Én feladtam.

Előzmény: bucee2 (129529)
endrepp Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129530

Esetleg bemehetsz egy közeli gazdaboltba 1 deci gyári vodkával és szelektálhatsz egy pontosat magadnak. :)

Előzmény: Törölt nick (129527)
bucee2 Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129529

Mekkora eltérések voltak a mérések között?

Előzmény: endrepp (129526)
bucee2 Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129528

Alkoholra vagy brixre használtad?

Előzmény: endrepp (129526)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129527

Hát nem nagyon van olyan ismerősöm aki kórházi laborban dolgozik. Azért köszi az infót.

Előzmény: laci19790325 (129525)
endrepp Creative Commons License 2016.10.24 0 1 129526

5x megmérve ugyanazt nem ugyanazt az eredményt kapom. Előveszem jó. Főzök méregetek, mire a főzést befejezem elmászik, olyan, mintha a hőkompenzátora eltévedne, vagy bennem van a hiba és nem elég precízen használom, de nem hiszem, hogy erről van szó. Nem állítom, hogy általánosságban ilyen, én ezzel a példánnyal, ezt tapasztaltam.

Előzmény: bucee2 (129524)
laci19790325 Creative Commons License 2016.10.24 0 1 129525

szevasz, ha van ismerosod a korhazakba, -laboratoriumba , ahol a vert ellenorzik, akkor onan szeretel be, nekem is onann van, a bolti amiert adtam 3000ft-t , hibasan mer, igaz a csoamgolasba fel van tuntetve ami ugyebar a doboz belsejeeb van , hogy amert adatok nem hitelesek, majdnem 2 fokkal mer rosszabul mint a laboratoriumos szeszfokolo

Előzmény: Törölt nick (129523)
bucee2 Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129524

Kifejtenéd egy kicsit jobban? A pontossága miatt nem vált be?

Előzmény: endrepp (129522)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129523

Sziasztok! 

Szeszfokolót szeretnék vásárolni, mondjuk 10-65 Tf% mérési tartományban. Hol vásároljak, vagy honnan rendeljem meg?

Szívesen venném ha megosztanátok velem a tapasztalatokat.

Üdv!

endrepp Creative Commons License 2016.10.24 0 1 129522

Nem kifejezetten vált be.

Előzmény: bucee2 (129521)
bucee2 Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129521

Sziasztok!

Az e-bay-ről rendelt refraktométerek mennyire jók/pontosak? Jobbak  mint az itthon kapható fokolók?

endrepp Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129520

A 🎃 sárgadinnye ízű lesz!.:)

Előzmény: öreg_néne_b (129519)
öreg_néne_b Creative Commons License 2016.10.24 0 1 129519

A sárgadinnyének azért csak a levét főzik, hogy ne legyen tökízű a rostoktól. A töknél nem hátrány a tökíz... :)

Előzmény: endrepp (129518)
endrepp Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129518

Savat kéne raknod bele, jó magas lehet a pH-ja. Valamiért azt gondolom, hogy csak a levét főzném ki, mint a sárgadinnyénél (jutott valaki itt erre a megoldásra).

Előzmény: Lajos Szemes (129512)
körtés 01 Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129517

,, A jelenlegi fogyasztási szokások változása miatt került előtérbe a kanadai sonkatök (Orange), ami kb 1-2- ra nő meg. Szerintem ez a legfinomabb, a magas cukortartalma miatt, de a többi tök is édesebbé válik ha kint hagyjuk a hidegebb napokon és megcsípi a dér. Pontosabban nem is a dér a lényeg hanem a hőmérséklet, ( nem baj ha fagypont alatt van) amikor is a növény sejtjei megsérülnek, és bizonyos enzimek  jutnak ki belőle. Ezek az enzimek a benne lévő keményítőt cukorrá bontják és így ízletesebb lesz."  

Forrás: gugli

Előzmény: Pit63 (129516)
Pit63 Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129516

Na majd árud el ha lehet, a részleteket is! Milyen tök, hogyan forrt, mennyi ideig, mit tettél bele... mivel főzted, stb . stb.!
Érdekel.

körtés 01 Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129515

Fordítva talán jobb lenne. Én karamellizálnám darálás előtt.   

Figyelget Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129514

Inkább főzd, ha már cefre.  :))

sogi01 Creative Commons License 2016.10.24 0 1 129513

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Magánfőzés jogszabályai

Előzmény: sogi01 (129484)
Lajos Szemes Creative Commons License 2016.10.24 0 0 129512

Ledaráltam 2 hordóval kb 300 litert. Kiváncsi leszek mi sül ki belőle.

Előzmény: Pit63 (129511)
Pit63 Creative Commons License 2016.10.23 0 1 129511

Főzni nem főztem, de ittam. Kellemes volt. :) Barátom főzte, biztos, hogy nem volt 800 de még 80 l cefréje se. "Alkohol kihozatal: 1-2 hlf/100kg." írja a nógrádipálika.hu.
Szívesen kipróbálnám én is. :D

gabor0036 Creative Commons License 2016.10.23 0 1 129510

Csak most olvastam... :)

Előzmény: rézműves1 (129504)
gabor0036 Creative Commons License 2016.10.23 0 0 129509

Lángőrnél olyan hosszút veszel amilyen kell.

Előzmény: 1zsakkrumpli (129500)
kupeci Creative Commons License 2016.10.23 0 0 129508

Szentöltvíz volt, és ne mond neki hogy "felejtős" volt!:)

Előzmény: TINTUS (129506)
rézműves1 Creative Commons License 2016.10.23 0 1 129507

Nem hinném...nekem a lakókocsi előtt a 80-as években volt egy NDK sátras utánfutóm, aminek a hátuljában kis konyha volt, kétlángos főzővel. A hozzávaló palack ma is megvan, de annak szabványos a menete...:)...

Előzmény: obsitos3 (129501)
TINTUS Creative Commons License 2016.10.23 0 0 129506

úgy emlékszem 2-3 éve valaki próbálkozott vele... 800 kilóból vagy literből? ...lett egy liter felejthetős. Már nem tudom ki volt.

1zsakkrumpli Creative Commons License 2016.10.23 0 0 129505

Az sarus.

Előzmény: rézműves1 (129504)
rézműves1 Creative Commons License 2016.10.23 0 0 129504

Én is lecseréltem, a Lángőrnél vettem, rádugós (rámegy a menetre)...van több méretben is, mérd le...a szikráztatós vége is rádugós, csak az sarus...

Előzmény: 1zsakkrumpli (129500)
rézműves1 Creative Commons License 2016.10.23 0 1 129503

Csak most jöttem rá, hogy csak akkor látszik, ha a dátumra klikkelek...

Előzmény: envision (129496)
Pit63 Creative Commons License 2016.10.23 0 0 129502

Amihez most hozzászólok, ott a rajz vízzár ügyben. Így nem kell mindenkinek kikeresni.

Előzmény: rézműves1 (64321)
obsitos3 Creative Commons License 2016.10.23 0 0 129501

Túrista főző,talán régi NDK-s?

Előzmény: 1zsakkrumpli (129498)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2016.10.23 0 0 129500

A gyújtó elektróda vége menetes, gyújtóegység kábelvégét, hogy csatlakoztassam hozzá.

Szemes sarúval, vagy van valami spéci egység hozzá?

Rövid a kábel, hosszabbra cserélném, de milyen méretűre?

envision Creative Commons License 2016.10.23 0 0 129499

Jah értem ...arra gondolsz hogy direktben jelenítse meg ,ne kelljen a dátumra klikkelni.

Előzmény: rézműves1 (129495)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2016.10.23 0 0 129498

került hozzám egy kicsi reduktor. A menetes hollandere nem megy rá a szabványos háztartási PB palackra (kisebb).

Milyen palackhoz való?

Lajos Szemes Creative Commons License 2016.10.23 0 0 129497

Üdv. Főzött már valaki sütőtök cefrét? Véleményekre lennék kiváncsi.

envision Creative Commons License 2016.10.23 0 0 129496

Átjött a rajzod...mi a gond?

Előzmény: rézműves1 (129495)
rézműves1 Creative Commons License 2016.10.23 0 0 129495

...Ki tudja hogyan lehet áthozni úgy egy hsz.-t, hogy a rajzot is hozza?  (64321-es hsz)

Előzmény: rézműves1 (129492)
Jolida Creative Commons License 2016.10.23 0 0 129494

Barátom 60-as DES-ével volt előtte főzés. Ott nem észleltünk ilyen nagy veszteséget (nem volt számszerű mérés).

A garancia annyira nem izgat, a hőérzékelők miatt amúgy is furkálás lesz télen.

Előzmény: Green Corner (129490)
rézműves1 Creative Commons License 2016.10.23 0 0 129493

Úgy látom, hogy a rajzomat nem hozta át, csak a szöveget...

Előzmény: rézműves1 (129492)
rézműves1 Creative Commons License 2016.10.23 0 0 129492

...Én erről 4-évvel ezelőtt így vélekedtem, de ez azóta sem változott...

...az a puha szivacsos gumi (az árok alján) pedig, tényleg sokat javít az egészen...jó ötlet...

...rézműves1 2012.01.27

0 0 64321

...jó-jó igazad van, de pont erről beszéltem, hogy szerintem az a jó vízzár megoldás, ami nem engedi a vízzárba csorogni a lecsapódott párákat, mert azt a belső perem megakadályozza, hiszen arról azok egyszerűen az üstbe jutnak vissza...

...úgy látom erről erősen megoszlanak a vélemények...én valahogy így gondolom...

Előzmény: envision (129491)
envision Creative Commons License 2016.10.23 0 0 129491

Én megszüntettem a vízzárat  , ugyan nem a flegmából kipárolgó szesztartalom miatt  ,mert arra van terelőlemez a sisakba.

Engem inkább a gyorsabb felfűtési -főzési (átfutási) idő sarkalt erre .

Intenzív fűtés mellett a vízzár átbugyogot emiatt nem tudtam olyan gyorsan dolgozni mint szeretttem volna.

Zártcellás hőálló szilikongumi megoldotta a problémámat.

Előzmény: Pit63 (129489)
Green Corner Creative Commons License 2016.10.23 0 1 129490

Az előző főződnél 30%-al jobb volt a kihozatalod? Csak a DES-nél tapasztalod ezt a gyenge hatásfokot? Amennyiben te csak a tisztázásnál 30% veszteséget számolsz,akkor ez a veszteség a cefre főzésekor is jelentkezik!Ez pedig azt jelenti, hogy több, mint a fele a vízzárnál elpárolog!:(((((

Előzmény: Jolida (129487)
Pit63 Creative Commons License 2016.10.23 0 0 129489

Én is dühöngök a vízzárban eltűnő veszteség miatt. Főzés közben eddig nem volt időm, rendszeresen mérni a vízzár alkoholfokát, de volt már amikor 12 fokot mértem, máskor 5-öt. Nyilván folyamatosan változik.
S a legdühítőbb, hogy amikor eleve nem túl sok az alszesz, akkor is fel kell melegítenie a sisakot, azaz akkor is ugyanannyi pára csapódik le, mintha mondjuk 80 l alszeszt finomítanánk. Szóval nagy duma, hogy akár 15 l alszeszt is le lehet vele finomítani. Lefinomítani ugyan le lehet, de annyira sok a veszteség, hogy ihaj.
É is gondolkodom egy vízvető beforrasztásán, azonban akkor elveszti a garanciát, és nem minden része néz úgy ki, mint aminél nem kell majd igénybe venni a jótállást.
Nekem ebből a szempontból erős csalódás a DES-100-as.

Előzmény: Jolida (129487)
envision Creative Commons License 2016.10.23 0 0 129488

Nálam ilyen megoldással van viszavezetve az üstbe..., a vízzár "belső" pereme mögé a flegma.

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=137474596&t=9007484

Előzmény: Jolida (129485)
Jolida Creative Commons License 2016.10.23 0 0 129487

Az alszeszben levő szesztartalom és a kinyert pálinka (beleértve az EP/UP-t is) szesztartalom össz. mennyiség (kicsavartam az alszeszt teljesen -kb. 1%-ig-) alapján.

Előzmény: Green Corner (129486)
Green Corner Creative Commons License 2016.10.23 0 0 129486

Hogy számoltad ki a 30%-t?

Előzmény: Jolida (129485)
Jolida Creative Commons License 2016.10.23 0 0 129485

Kiszámolta már valaki, hogy mekkora veszteséggel lehet kinyerni az alszeszből a "tartalmat"?

Megtettem két egymást követő tétellel és nem vagyok boldog. :-(

Gyanús volt eddig is (tavasszal álltam át erre a DES100-ra és a kihozatal nem éppen acélos), de most már valószínűsítem, hogy nem teljesen korrekt.

Tavaszig valószínűleg csinálnom kell valamit a sisakjával, mert túl sok alkohol (visszafolyó flegma?)  kerül a vízzárba és valószínűleg emiatt van közel 30% veszteség.

Belülre egy körbefutó lemez (vízorr) felhegesztése?

sogi01 Creative Commons License 2016.10.23 0 1 129484

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Magánfőzés jogszabályai

Előzmény: sogi01 (129474)
körtés 01 Creative Commons License 2016.10.22 0 0 129483

Nem vészes, ha karágat akarsz csonkolni várj június első hetéig. Amit most tehetsz a mirabolan magoncok begyűjtése . Én ma a Kiffer vetőmagra gyúrtam-

Előzmény: laborművek (129469)
rézműves1 Creative Commons License 2016.10.22 0 1 129482

O.K. nem gond. 0,2-mm től vannak fúróim tizedenként, úgyhogy menni fog...a mostani gőzhajóm, kis kerámia gázégőjének 0,3-as a főfúvókája és az is elég neki...remekül ég...

Előzmény: 1zsakkrumpli (129480)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2016.10.22 0 0 129481

Következőket találtam az oldalán beütve 27-2.

Most, hogy közelebbről is megnéztem, 2 db furat van benne, szerintem a kettes szám arra utal, a 27 meg a furat átmérője lenne (0,27mm) vagy a felülete, ezt nem tudom.

A boltban azt mondták 33 %-kal kell csökkenteni a fúrat(ok) felületét.

Amennyiben az átmérőre utal a szám, akkor beforrasztás után 1 db 0,31 mm-es furat kell rá.

Előzmény: 1zsakkrumpli (129480)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2016.10.22 0 0 129480

Ezt kéne átalakítani PB-re, erről beszéltem telefonon:

Köszi:

Tamás

Előzmény: rézműves1 (129050)
gabor0036 Creative Commons License 2016.10.22 0 0 129479

Én egyszer egy leírásban megtaláltam valahol hogy 10m hosszú lemez van benne kontrában spirálozva... 

Előzmény: rézműves1 (129444)
laborművek Creative Commons License 2016.10.22 0 0 129478
:)) Megbeszeltuk!!:)) Igy lesz!:)) Pontyot is intezem:))
Előzmény: Csikky (129476)
laborművek Creative Commons License 2016.10.22 0 0 129477
:)) Koszi ezt teszem:))
Előzmény: Tomsza74 (129475)
Csikky Creative Commons License 2016.10.22 0 2 129476

Segitek kivágni ès főzünk rajta egy klassz bajai halászlèt! :)

Előzmény: laborművek (129472)
Tomsza74 Creative Commons License 2016.10.22 0 1 129475

Habár én ezt tanultam öt évig soha nem dolgoztam benne. Mindig más irányba vitt az élet. Csupán hobbi szinten űzöm aki meg ebből él sokkal jobban látja. De ha bemész egy gazdaboltba és nem tudod hogy mi a gond ott is kérnek tőled levele, hajtásvéget stb.. http://bioblog.ucoz.hu/news/mezgasodas_a_gyumolcsfakon/2014-03-20-126

Előzmény: laborművek (129472)
sogi01 Creative Commons License 2016.10.22 0 1 129474

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Magánfőzés jogszabályai

Előzmény: sogi01 (129467)
Csikky Creative Commons License 2016.10.21 0 0 129473

Ejtő tartályos gyanta tubusnak mekkora a percenkènti áteresztő kèpessège? 400ml-es a tubus. Beletöltök folyadèkot ès èppen csak pisál. Teljesen új, mèg nincs bejáratva, most kezdem átmosni, hogy ne legyen sós izű. Mi a tapasztalat?

laborművek Creative Commons License 2016.10.21 0 1 129472

Átmegyek a gyümölcsfás topik-ba...nem akarom itt feltartani a fórumot...ez nem is idevág...hátha ott van hozzáértő aki tudja mitévő legyek! Köszi azért a segíteni akarásodat.:)) Üdv: "laborművek"

Előzmény: Tomsza74 (129470)
laborművek Creative Commons License 2016.10.21 0 1 129471

Igen! Le is pattant a kéreg,nem teljesen csak úgy félig és mézgás,ragacsos,csepeg valóban jól gondolod.A két szélső ágán ami beteges ott már sárgulnak,hullanak le a levelei viszont a középső épp nagy ágon még enyhe sárga,majdnem zöldek a levelek és nem hullanak. Én arra gondolnék hogy lehet hogy le kellene csonkolni a két szélső vastag ágát?? Nagyon nem szeretném de ahoz hogy megmentsem a középső ágat....lehet hogy még is csak meg kéne tenni...NEM SZERETNÉM NAGYON NEM!! De ha ezzel megmenthető lenne a fa és még gyakorlatilag egy fő ága....akkor fájó szível de le akasztom a fűrész és neki veselkedek. Tavaszig nem érne rá?? Hátha történik addig jobb irányba valami??

Előzmény: Tomsza74 (129470)
Tomsza74 Creative Commons License 2016.10.21 0 1 129470

Na feladtad a leckét! Vártam valami szuvas, korhadt, szálkásra vágott törzset. Akárhogy is nézem itt olyant nem látok. Az első képen lepattant a kéreg vagy mézgás, ragacsos kicsi? Megrepedt a kéreg? Na ezt úgy élőben volna jó látni. Ez nem egy vénséges vén fa nem hiszem, hogy olyan nagy a gond. egyik ágán sem sárgultak el a levelek? Nem halt el az ág?

Előzmény: laborművek (129469)
laborművek Creative Commons License 2016.10.21 0 0 129469

Köszi:)) Megfogadom tanácsodat,így fogok tenni. Azért itt egy pár fotó a törzséről ami beteg. Az egyik fotón (sorrendben az utolsón) valamennyire biztosan kivehető hogy a vastag fő törzs után lévő jobb és bal oldali fő ágak betegek,a középső ép és sértetlen...eddig...! A mész színe-"maszatolása"ne tévesszen meg a fa törzsén!

Előzmény: Tomsza74 (129468)
Tomsza74 Creative Commons License 2016.10.21 0 1 129468

Visszaolvastam, törzse. Kapard ki belőle a szemetet, rostot, kérget, fújj a sebbe rovarölőt, hagyd kicsit száradni, aztán kend be sebkezelővel, jó alaposan. Ha nincs nagyon szétkorhadva még jó pár évig kibírja addig meg egy másikfa simán termőre fordul.

Előzmény: laborművek (129461)
sogi01 Creative Commons License 2016.10.21 0 1 129467

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Magánfőzés jogszabályai

Előzmény: sogi01 (129431)
rézműves1 Creative Commons License 2016.10.20 0 0 129466

Azt csak most láttam a képről, hogy égett az őrláng az égőn. Ez azért érdekes, mert állt a főzde a hétvégén, kint mínusz 8°C-volt és bent is alig volt több szerintem 0°C-nál.

Aztán mire mindent megmutatott a főzőmester, majdnem megfagytunk...:):)...

Előzmény: rézműves1 (129465)
rézműves1 Creative Commons License 2016.10.20 0 0 129465

Jó lesz az majd meglátod...nem véletlenül használják a profik is a csöveseket, a nagy üstök alá...

2012. februárjában éppen Martfűn "dagonyáztunk" és közben meglátogattuk a Szicsek-főzdét...

Akkor (nyáron) indultak a nyolc új gyönyörű üsttel (4-cefrés, 4-tisztázó), amit a Hagyóék telepítettek nekik.

Akkor még nem volt teljesen kész a főzde, de már bontották a régi befalazott üstöket. Ott láttam ilyen csőégősort, 5-db csővel, az egyik cefrés üst alatt...

......ha ezek is 10-esek, akkor volt kakaó......

Előzmény: Tomsza74 (129448)
Tomsza74 Creative Commons License 2016.10.20 0 0 129464

Nos, ha jól kopogtat kiszedi belőle a férget. Ha nem a törzsén van akkor levágni, Bioacerával (méhviasz és gombaólőszér keveréke denszesszel hígítható) lekenni egy évben többször is. Meglepő, de az a tapasztalatlanom, hogy a régi nagy sebek is kezdenek be ill. ráforrani ettől aszrtől. Vágásnál, csonkot, kalapakasztót nem hagyunk, ággyűrűre vágunk.

Ez a mezes téma. Talán ha kellő vastagon kened elzárja a levegőt az élősködőktől, ha némi kék követ is raksz hozzá gombát is öl. De igazából a mész arra jó, hogy a téli fagyos napokon a fa törzsének napos oldala felmelegszik, a másik oldala hideg ezért megreped a kéreg. Fehér meg visszaveri a fényt. De kéregrepedés lehet hiánytünet is. Küld a képet aztán megszakértik. 

Előzmény: laborművek (129461)
Fo Goj Creative Commons License 2016.10.20 0 1 129463

Sziasztok!

Van valakinek tudomása arról, hogy a pálinkakészítésnél milyen szerepe lehet a Tokaji aszú esszenciának?

Azt hallottam, hogy egyes főzdék veszik Tokaji termelőktől. Van nekem is egy üveggel, kíváncsi vagyok mire használható (azon kívül, hogy meg lehet inni is ugye).

Üdv!

endrepp Creative Commons License 2016.10.20 0 0 129462

Igen , ennek a forszírozása a spirál konstrukció célja.

Előzmény: öreg_néne_b (129459)
laborművek Creative Commons License 2016.10.20 0 0 129461

Lehet hogy igazad van! Holnap lefotózom és felrakom ide hátha jön rá érdemi válasz a megmentésére. Már tanácstalan vagyok,sok mindent megpróbáltam egész évben.... Nemrég a törzsét,vízzel felhígított oltott mésszel,ecsettel,bemaszatoltam (idős,ismerős Béla bácsi tanácsára) és a lemosó permetezésen is már túl vagyok.A harkály is dolgozik folyamatosan a törzsén itt-ott,furkálja,de most már ő is kevesebbszer jön....

Előzmény: Tomsza74 (129458)
laborművek Creative Commons License 2016.10.20 0 0 129460

Ezt nem tudtam:))

Előzmény: Tomsza74 (129456)
öreg_néne_b Creative Commons License 2016.10.20 0 2 129459

Elméleti jellegű a vita, tisztán, külön-külön nem fordulnak elő. A lecsapódott folyadékból mindig párolognak el illékony komponensek és a párából is válnak ki minden nem fűtött felületen kevésbé illékonyak. Értelmes mértékű anyagáram meg úgyis mindig visz magával olyant, amit elvileg már nem kellene.

Előzmény: endrepp (129457)
Tomsza74 Creative Commons License 2016.10.20 0 0 129458

Tudod az öregek azt mondták, hogy egy jó lemosópermetezéssel a következő évi betegségek felét meg lehet fogni!

Ha eteted a madárkákat egész évben, a sünöket nem zavarod el, rovar riasztó és méhlegelő növényeket ültetsz sokat fog segíteni. Ezeknek a szereknek van szermaradványa. Ha valami képet teszel fel a fádról, lehet hogy itt még kapsz némi segítséget is hozzá.

Előzmény: laborművek (129452)
endrepp Creative Commons License 2016.10.20 0 0 129457

Ebbe azért nem érdemes belemenni, mert a Te értelmezésed szerint, a rektifikáció az kizárólag buboréktányérokon valósul meg, egy 90fokra melegedett lemezről az újra elpárolgó flegmát nem tekinted annak.

Nekem is volt pistorius tányérom, neked azt hiszem 2 van, ezekben belül van egy terelő lemez, amelyet a gőz alul felül nyalogat = spirál, a páracsőből érkező és az itt lecsapódó flegma kis részét újra a mennybe küldi, a felső lemez egy vízhűtéses deflegmátor = a spirálosban a csőkötegessel, ezért gondolom, hogy a családfa azonos ágán vannak, de hívhatjuk vízhűtéses deflegmátornak, mert itt a rektifikáció jelentéktelen mértékű.

Előzmény: foxrudi (129454)
Tomsza74 Creative Commons License 2016.10.20 0 0 129456

Eperjes Károly is hegykői származású. Játszik több hasonló filmben is. Csapd le csacsi! 

Előzmény: laborművek (129453)
Tomsza74 Creative Commons License 2016.10.20 0 0 129455

Kétszeri lepárlás nekem is jobban tetszik. Egy időben nagyon érdekelt az egylépcsős (most is csak másik formában), mert csak olvastam róla, hogy az egylépcsős sokkal illatosabb ezért direkt kerestem ezeket. Az én véleményem szerint nem illatosabb. Ez az összehasonlítás akkor lenne mérvadó, ha ugyan abból a cefréből mind a kétféle módon készültet hasonlítanánk össze. Ittam neves pálinkát egy bizonyos fajta főzővel készültet és nem tetszett. Ittam barátnál ugyan ilyen főzővel készített (máshol bér főzetett) párlatot lényegesen jobb volt. Pedig az ő cefréje nem szuper hűtött, fűtött tartályban készült.

Páracső. Az enyémben nem ér hozzá semmi a lához így nem fűti, nem hűti vissza. Próbáld szigeteléssel meg nélküle. 

Kozmaolaj. Azt tudom neked mondani. Először nekem tölcsér, pamacs, kv filter volt. Hát nem voltam az eredménytől elájulva jobb volt mint amit főzettem de ez nem vigasztal. Aztán mikor elkészült a kozmaolajszűrő 3 ráccsal onnantól élénkebb illat és íz jelent meg. De nem állítom, hogy ez a jó megoldás! De én is tartok a kozmaolajtól, mert mit utólag szürögetni kell annak eléggé halványodik az illata, íze.

Előzmény: körtés 01 (129447)
foxrudi Creative Commons License 2016.10.20 0 0 129454

Szép estét.Megjöttem Béláim!:-)

"Tömören erről van szó és szerintem is, ha valamihez, akkor a pistorius-hoz lehet hasonlítani, ezzel is egyet értek."

A pistorius úgy tudom,vízhűtéses deflegmátor.Nekem olyan van.

Előzmény: endrepp (129442)
laborművek Creative Commons License 2016.10.20 0 0 129453

:)) Találós kérdésekben nem vagyok a "toppon":)) Elárulhatnád!:)) Gondolom így elsőre hogy Ő lehet a Pálinka-"kóstolgató" emberke-"arc"Sopron-Hegykő-n:))..D..D... Vagy?!

Előzmény: Tomsza74 (129441)
laborművek Creative Commons License 2016.10.20 0 0 129452

Találtam egy oldalt a neten,képekkel illusztrálva a különböző csonthéjas gyümölcsfa betegségekről,kártevőkről,orvoslásáról ha már megvan a baj. Nekem hasznosnak tűnik,hátha nektek is! (Sajnos a Kajszim "nyavajog" és nagyon meg szeretném menteni!!) csonthejasok.pdf

Bárk_i Creative Commons License 2016.10.20 0 1 129451

Pontosan! Jármű fellépítménnyel foglalkoznak.

Előzmény: laborművek (129403)
Tomsza74 Creative Commons License 2016.10.20 0 0 129450

Kíváncsian várom a tapasztalataidat! Szigetelés? Nem tudom. Volt a sisakon nálam jó pár törölköző, páracsövön fekete csőhéj. Egy szezont csináltam így nekem nem vált be. Jól emlékszem, hogy te hasítod feltekert lemezzel atomjaira a gőzt? Az szerintem többet segít.  Kozmaolaj? Sokáig nem is láttam olyant ami úszik. Gyümölcsfüggő, érett vagy éretlen, volt benne napfény és mennyi, azonnal főzted, vagy hónapokig tároltad.

Előzmény: körtés 01 (129447)
Tomsza74 Creative Commons License 2016.10.20 0 1 129449

Kíváncsi vagyok erre a véleményedre, meg sok más dolgodra. Privátban foglak keresni.

Előzmény: endrepp (129446)
Tomsza74 Creative Commons License 2016.10.20 0 0 129448

Ott tartok, hogy működik. Reduktort levettem 29mbos sima nyomáscsökkentővel tökéletesen működik. Gázzsámoly szeleppel teljesen jól lehet szabályozni. Hogyan és mennyit, mennyivel? 

Ha már én lefőztem rajta 2-3-at megmértem a cefre hőfokát, mikor gyújtottam alá, mikor indult, mikor lett vége akkor tudok mondani.

Előzmény: rézműves1 (129445)
körtés 01 Creative Commons License 2016.10.20 0 0 129447

,,Az előpárlat azon kívül, hogy rendkívül kellemetlen, magas metilalkohol tartalma miatt még mérgező is. Semmi keresnivalója párlatunkban. Az utópárlat helyes leválasztásával minimalizálhatjuk pálinkánk kozmaolaj, és kozma-alkohol tartalmát." 

1 csepp pálinka

Szerinted nem parasztvakítás? Ez olyan mint a metilfogó marketing. A metil mérgezettet etillel  itatják a kórházakban az orvostudomány mai gyakorlata szerint. Tudtommal a tisztulási hányadosa ugyan az . A köztudatba az ilyenen dumák mumusként rögzíti a kozmaolajról való ismeretet. A vezéraromák is kozmaolajok, nem de?   

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=137248729&t=9007484

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=139844994&t=9007484

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=138239763&t=9007484

Most ott tartok, hogy a töltött cső 1.  90  ill a 2.   4% -os lejtésű. és mind a kettőn 3 centis kőzetgyapot van hőszigetelés gyanánt, hogy a gőz hőmérséklete és a gőzzel érintkező felület közötti hőmérséklet minél kisebb legyen . Eddigi tapasztalat, a kétszeri  lepárlás nekem jobban ízlik.  Volt úgy mikor összekevertem az egymenetes végterméket a kétlépcsőssel , valahogy nem tudnám megszokni, de lehet változnom kellene. 

Előzmény: Tomsza74 (129441)
endrepp Creative Commons License 2016.10.20 0 1 129446

Azt kell megfontolnod, hogy lesz-e elég gőzöd felfűteni és fenntartani egy ekkora edényt deflegmátorral. Nem tudom, hogy a 30mm átmérőt hogy gondold, ha csőben gondolkozol, az egy másik történet.

Előzmény: Tomsza74 (129443)
rézműves1 Creative Commons License 2016.10.20 0 1 129445

Beüzemeltétek már a "csöves" kazánt?...ha igen, akkor hogy műkszik?...

Előzmény: Tomsza74 (129443)
rézműves1 Creative Commons License 2016.10.20 0 0 129444

Az a nagy helyzet, hogy azt, hogy milyen hosszú ez a lemez, még a tulaj sem tudja...most beszéltem az egyik tulajdonossal és azt mondta, hogy fogalma sincs, pedig 2009-óta főznek már ezeken a Müller spirálosokon.

Egy biztos, hogy az elmondása szerint ezt a rendszert úgy választották ki annak idején, hogy végig kóstolták az akkor elérhető összes korszerű cuccból kifolyó páleszt és nekik ez jött be legjobban.

Mind a kettő külön-külön, önálló egymenetes és ahogy elmondta, ők a kisebbiken akár 60-80-liter cefre kifőzését is bevállalják. Dicséretes dolog...

Előzmény: Tomsza74 (129440)
Tomsza74 Creative Commons License 2016.10.20 0 1 129443

Néztem több ilyen leírást. Aztán néztem, hogy mekkora a páracső átmérője, az üst méretéhez viszonyítva, meg olyant hogy hány literes milyen hossz. Ezért gondoltam, hogy 100 l 30mm átmérő 7 m hossz, de lehet, hogy az 5 is elég.  Nézegetek érdeklődök, aztán talán egyszer eljutok oda hogy ebből lesz is valami.

Előzmény: endrepp (129442)
endrepp Creative Commons License 2016.10.20 0 0 129442

Az aromatoronyban egyidejűleg ismételt lepárlást hajtunk végre, ezzel mindig javítva a keletkező párlat minőségét.

Tömören erről van szó és szerintem is, ha valamihez, akkor a pistorius-hoz lehet hasonlítani, ezzel is egyet értek.

Ha ugyanarra a gömbre gondolunk az a mosófej.

Mekkora nem tudom, ha megtudjuk sem tudod egyenes aránypárral alkalmazni a főződre a receptet, itt felület térfogat összefüggések vannak, tehát az arányosság nem lineáris lesz.

Előzmény: Tomsza74 (129440)
Tomsza74 Creative Commons License 2016.10.20 0 0 129441

Tudod hogy van összefüggésben az egyik főszerplő és az Egy Csepp?

Előzmény: laborművek (129439)
Tomsza74 Creative Commons License 2016.10.20 0 0 129440

Szóval ezért volna jó tudni, hogy mekkora az akkora. 10 m de melyikben? http://www.retipalinkahaz.hu/palinkafozes/berfozes/berendezeseink

13 m

http://www.mmpalinka.hu/?miert-kivalo-a-nalunk-el%C5%90allitott-parlat-min%C5%90sege-,20

Képről csupán de az R&R mintha keskenyebb és hosszabb lenne. Azt meg végkép nem tudom, hogy a spirál alján és a tetelyén mi az a két gömb. Göz elosztó? Vagy így jelölik, hogy spirál? (keresztemetszeti ábra)

Előzmény: endrepp (129397)
laborművek Creative Commons License 2016.10.20 0 2 129439

:)) Bevallom hogy nem ismertem ezt a filmet! Óriási! Rég nevettem ennyit egy jó filmen! Megnéztem most,mivel ömlik az eső,rá is értem...:)) A legjobb rész a "Józsikám igyál" tetszett nekem de az egész film nagyszerű volt:))!!!   Köszi a film-linket részemről:))

Előzmény: körtés 01 (129435)
Tomsza74 Creative Commons License 2016.10.20 0 0 129438

Szia! Én ezt ismerem Uvaferm.

Előzmény: Csöre 45 (129436)
endrepp Creative Commons License 2016.10.20 0 0 129437

Ahol a fajélesztőt vetted, ott kérjél tápsót és keverd bele a tasakon lévő adagolás szerint, utána gyorsan ki fog erjedni.

Előzmény: Csöre 45 (129436)
Csöre 45 Creative Commons License 2016.10.20 0 0 129436

Fajélesztöt tettünk rá hát a tápsót azt nem ,azt hogy kérjünk nem tudjuk mi az .Ha ez már erjed mi nem látunk rajta semmit ,elkezd majd bugyogni? hát elég   kezdök vagyunk leföztünk már pár litert de ilyen lénk még nem volt .A segitséget nagyon nagyon mgköszönöm

Előzmény: öreg_néne_b (129434)
körtés 01 Creative Commons License 2016.10.20 0 2 129435

35:00 gondolkodjunk !  Ki kellene jelölni meddig kellene tolni.

Előzmény: mili70 (129426)
öreg_néne_b Creative Commons License 2016.10.20 0 1 129434

Az már javában erjed. Ha már szűrt lé, esetleg egy kis élesztő tápsó nem ártana.

Előzmény: Csöre 45 (129433)
Csöre 45 Creative Commons License 2016.10.20 0 0 129433

Kedves Úrak! A. segítségüket szeretném kérni.Hétfön vettünk 200 l szürt almalét cefrének kedden reggel tettünk rá egy kevés cukrot és fajélesztőt.Levittük a pincébe ahol elég jó idő van.Azt nem tudjuk ezmikor indulhat meg vag még kellet volna bele tennünk valamit.Válaszukat elöre is köszönöm. Erzsi

Tomsza74 Creative Commons License 2016.10.20 0 1 129432

Szia! Nem az alszeszt szűrik vele, hanem a párlatot. Soha ne legyen rá szükséged! Egyébként meg azért raktam fel mert egy pálinkásoldalon egy ilyen szett ára 9.9 itt kb 3.3. A maradékon meg mondjuk vehetsz egy cserélhető szondás pH mérőt.

Előzmény: Fo Goj (129430)
sogi01 Creative Commons License 2016.10.20 0 1 129431

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Magánfőzés jogszabályai

Előzmény: sogi01 (129374)
Fo Goj Creative Commons License 2016.10.20 0 0 129430

Sziasztok!

Ezzel amit a kolléga linkelt, le lehetne szűrni a kozmaolajat az alszeszről?

http://premiumviz.hu/product_info.php?cPath=95_101&products_id=867

Sajnos még mindig kevés a tapasztalatom, hogy dönteni tudjak a különböző módszerek között, ezért próbálkoznék, amivel lehet... Egyenlőre a hidegen, hígított állapotban, a tetejéről papírtörlővel ,,lerántásos" módszerrel élek, mert valami ösztönszerűség azt súgja, hogy ezek a különféle szűrők esetleg más, hasznos részt is kiszűrhetnek. Ennek nyilván nincs tudományos alapja, csak egy gondolat.

Köszönöm az eddigi hasznos infókat,

üdv!

Előzmény: Tomsza74 (129322)
endrepp Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129429

Látod milyen egyhangú tud lenni a csúcson, problémák nélkül? miért nem csinálsz magadnak egy spiált? ;)

foxrudi Creative Commons License 2016.10.19 0 1 129428

Túltoltuk Béláim,túltoltuk,rátoltuk!:-)

Jó éjszakát Béláim!:-)

foxrudi Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129427

Ez szép elmélet,csak a valóságban nem így jön össze.

Én akárhogy gondolom egylépcsőben még  nem ittam ilyen készüléken főzött igazán finom pálinkát,de még nekem sem főztek.

Illatok,és ízek,biztos hogy kéz a kézben járnak?

Már írtam,személyes tapasztalatom van,ezzel kapcsolatban.

Előzmény: endrepp (129425)
mili70 Creative Commons License 2016.10.19 0 5 129426

Csak arra vigyázzatok, hogy gondolkodjatok, és nehogy rátoljátok, vagy túltoljátok! :)

Egyébként meg úgy látom, hogy Ti már olyan magasságokba jártok, amit egy sima halandó -mint én - már alig tud felfogni.

Én megrekedtem egy szinten, ahonnan nem hiszem, hogy tovább tudok/akarok/fogok fejlődni.

Pedig próbálok mindent a reggelink szerint csinálni, de még egy kis "nyűves" kozmaolajat is csak nagy ritkán tudok produkálni az alszeszem tetejére, az opálos pálinkát meg már ne is említsem. :(

Előzmény: endrepp (129418)
endrepp Creative Commons License 2016.10.19 0 1 129425

Az oszlop tetején a csőköteges deflegmátor termeli a flegmát a spirálba, ahhoz jön a falon képződő kisebb mennyiség.

A vissza folyó flegma tetejét szántja a gőz, a lemezt allúlról szintén, gondolj bele, amikor szobahőmérsékleten szagolod a pálinkát párolog, azért érzed az orroddal, akkor egy ilyen forró spirálban milyen illatok mehetnek a forró flegmából a rohanó gőzzel felfelé?

Előzmény: foxrudi (129423)
foxrudi Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129424

Igen,fűtve,azt írtad,én néztem el,már eléggé félszemmel nyomom.

Előzmény: endrepp (129422)
foxrudi Creative Commons License 2016.10.19 0 1 129423

A spirál alját igen a tetején pedig "folyik" vissza valami,(de az alján csak csepegni láttam eddig) kívülről hűti a levegő a 300-as csövet.

Én inkább azt mondanám,hogy a cső falához csapódott gőz folyik valamelyest vissza a spirálon,a többi meg száguld a folytonos íven fölfelé.

Előzmény: endrepp (129421)
endrepp Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129422

Hol van hűtve?A természetes levegő,az igen hűti.

Hol írtam olyat, hogy "hűtve" van?

Előzmény: foxrudi (129416)
endrepp Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129421

A lényeg felett elsiklasz, a páracső felülete körbe hideg, ez teljesen rossz analógia, a spirál lemeze a gőzzel 3oldalról fűtve van, és az egész egy tömb, ez igen nagy különbség, ott bent az oszlopban a gőz hőmérsékleténél alig lehet alacsonyabb a hőfok.

Én érdekesnek tartom, érdekelnek az egylépcsősek, ez különösen, ennyi. :)

Előzmény: foxrudi (129416)
körtés 01 Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129420

,,Akkor gondolkodjunk."

Előzmény: foxrudi (129419)
foxrudi Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129419

Komolyan mondom,igazat beszélsz,De "Béláim"meg kell ezt vitatni rendesen,mert megint rátoljuk,Béláim rátoljuk! :-)

Előzmény: mili70 (129417)
endrepp Creative Commons License 2016.10.19 0 1 129418

Egy szerkezeti elemről van szó, próbáljuk megérteni a lényegét, hátha a laborunkban profitálunk belőle. :)

Előzmény: mili70 (129417)
mili70 Creative Commons License 2016.10.19 0 1 129417

Komolyan mondom, én meg azt nem értem, miért kezdődött ez a polemizálás a  rektifikációról meg a deflegmációról.

Mert az egész onnan indult ki, hogy van egy szerkezet, ami egy bérfőzető szemszögéből szerintem így néz ki:

-Szevasz Józsi, meghoztam a szilvámat.

-Szevasz Feri, gyere kóstolj meg 3 pohár szilvát. Mond meg melyik ízlett legjobban, mert az új főzőmmel háromféleképpen le tudom főzni a cefrédet.

( Feri megízleli a pálinkát, majd dönt. Nem érdekli, hogy deflegmációval, vagy rektifikációval, buboréksapkán,  vagy tányéron megy át, egylépcsőben, vagy  kettőben készül el a pálinkája, -sőt a gőz-folyadék diszperz rendszert tartalmazó rétegről sincs fogalma - csak az érdekli, hogy olyat kapjon amit Ő a legjobbnak érzett. És erre - ha jó cefrét hozott - minden esélye meg is van.

Szóval tercier rendszer, vagy mondjuk úgy, hogy három az egyben?

Egy a lényeg, a "parasztnak" választási lehetőséget biztosít.

Előzmény: endrepp (129413)
foxrudi Creative Commons License 2016.10.19 0 1 129416

Hol van hűtve?A természetes levegő,az igen hűti.Csak a tetején.Csordogál vissza,igen,de ez nem rektifikáció,hanem deflegmáció.

Na jó,rektimációban kiegyezem!:-)Ha lenne egy 15m hosszú páracsövem,végén előhűtővel ugyan ezt érném el vele.

Márkházán ugyan ez van,nézd meg,mikor készítették.Már 2012-ben ittam,sőt főzettem is  velük,de csak ha kétlépcsőben főznek vele,akkor az igazi.

Nekem valahogy nem a szívem csücske.

Előzmény: endrepp (129415)
endrepp Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129415

Ez mind tiszta.

Ez egy henger, felmelegszik, a szerpentin egy vékony lemez szalag, ami a alulról, felülről fűtve van, ezen csordogál a flegma jó hosszan, vékony film formájában. Szerinted elképzelhető, hogy ennek a flegmának egy része elpárolog, csak nagyon kis része? Ha igen, az jó,mert ez a rektifikáció. Kis hatásfokú, de van. Én ezt állítom. És azt, hogy ha nincs, akkor baj van. mert csak deflegmációval egy menetben főzni nagyon energia és idő igényes, ezért nem lehet. A spirállal a Müller egy menetben tudja. Kóstold meg a Czimerest, nem az a húha, de vállalható, vékonyka, de nagyon részletgazdag a párlat. Ez egy benyomás, csak egy két három kóstolás.

Előzmény: foxrudi (129414)
foxrudi Creative Commons License 2016.10.19 0 1 129414

Úgy néz ki,mint egy húsdaráló csiga(elevator csiga)csak rézből,más emelkedéssel,és szélesebb.Na ez van egy csőbe beletéve,majd a tetején van egy hőcserélő,előhtő,(vízhűtéses deflegmátor).Na ennek a hűtésével,és a főzés intenzitásával lehet szabályozni a berendezést.

Míg egy buboréksapkásnál (amelyik állítható tányérú) a tányérokat is.

Ennél a gőz lekondenzál,majd újra elpárolog,tányérról tányérra,persze ezt tudjuk.

A spirálosnál  a csiga,és a cső fala között halad fölfelé akadálytalanul,és normál hogy a deflegmátorral szabályozzák. 

Itt nincs olyan akadály,ahol a gőz kénytelen teljes mértékben kicsapódni,majd újra elgőzölni.Még az előhűtőn is halad át gőz ami nem csapódott ki teljes mértékben.

Előzmény: endrepp (129410)
endrepp Creative Commons License 2016.10.19 0 1 129413

buborékok, vagy összefüggő gőzáram

:) akarom én ezt elhinni, hogy lecsapódik, de nem megy, ez egy szép elméleti cél, de a gőznek erre nincs késztetése, kibuggyan a tányér alól és megy előre. A tányéros és a buboréksapkás pont ebben különbözhet, a kis buborékok nagy felülete miatt, a buboréksapkás jobb hatásfokú, túl jó pálinkához.

Előzmény: foxrudi (129412)
foxrudi Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129412

Lecsapódva,majd újra párologva halad át! Végülis így is áthalad.:-)

Előzmény: endrepp (129411)
endrepp Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129411

Áthalad? Kezdek összezavarodni, pont a napokban tanultam meg a kollégáktól, hogy lecsapódik és elpárolog minden részecske. Mondjuk az áthalad jobban tetszik még mindig gyakorlatilag.

Előzmény: körtés 01 (129407)
endrepp Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129410

De ez spirál, nem tányér !?

A Müller nem válaszolt, még egy próbát teszek majd.

Előzmény: körtés 01 (129407)
laborművek Creative Commons License 2016.10.19 0 1 129409

:)) ...Igaz nagyon:))..D.D    Már nincs jóformán szakmunkás képzés sem! Sajnos! Arról meg nem is beszélve ahogy említetted...ki akar a fiatalságból reszelgetni,hegeszteni,burkolni,falat rakni!???  Dolgozni két kezével? Egyszóval maradandót ALKOTNI?!  Nagy a baj!! Jó a meglátásod!!

Előzmény: rézműves1 (129406)
laborművek Creative Commons License 2016.10.19 0 2 129408

:)) Elolvastam,viszont ez több irányból "sántít"...:))  Én szintén a Nagy Tónál töltöm az év nagy részét már több éve! Nem áldozott le az ingatlan "biznisz"a Balatonnál! Sőt!! Évek óta eddig is ment de most megy csak igazán!! Költik a pénzt az emberek nyaralókra,házakra,telkekre,vitorlásokra,stb...:)) Nincs igazán az sz@r amit el ne lehetne adni mostanság.:)) A másik nála a Pálinkatanoda árai... van hétvégi OKJ kurzus és van több heti-havi OKJ kurzus a párlat tanításra és most még a pálinka kóstolások árait nem is említem:)) Persze mindent pénzben mérnek...:)) Volt erre igény,megtalálta a rést,megvalósította! ÜGYES!!!!:)) Facebookon bővebb infó elolvasható,megtalálható a vállalkozásáról,árakról is..:))                De a cefre moslék eltüntetéséről írt gondolatod-felvetésed tényleg elgondolkodtató hogy vajon ő mit kezd vele! Balaton parti összes településen zárt rendszerben működik minden lefolyó a tó védelmében,a földekre sem lehet csak úgy kilöttyinteni mert bilincsbe utána tutira elviszik az embert a rend őrei...:))   (Nekem is nagy gond a cefre moslék főzés után,már a kertem minden sarkába van belőle,asszonykám és szomszédaimban nyaralni vágyók örömére..:))

Előzmény: Jolida (129405)
körtés 01 Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129407

De, megelőzőleg; rektifikál vagy deflegmál a spirál.

Ezeken a tányérokon a gőz és a folyadék intenzív érintkezését megvalósító ún. gőz-folyadék diszperz rendszert tartalmazó réteg alakul ki. A gőz ezen a rétegen kisebb-nagyobb buborékok, vagy összefüggő gőzáram formájában áthalad és így jut a következő, feljebb lévő tányérra, míg a folyadék a lejjebb lévő tányérra távozik.

Élelmiszeripari műveletek IV.

Rektifikáló készülékek

Előzmény: mili70 (129402)
rézműves1 Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129406

Ezt azért nem hinném róla.  Ennél azért Ő komolyabb ember. Én csak egy helyről érdeklődtem, öreg fémnyomó barátomtól és ő ugyan nem ismerte, de tudott róla. Valakitől azt hallotta, hogy meghalt.

Sajnos ez a szakma is kihalóban van, mint a fémcsiszolás. Dehát ezt talán meg is lehet érteni, mert sajnos kis hazánkban nincs a szakmáknak becsületük. Pár éve kérdeztem erről egy fémcsiszolót és ezt mondta..."uram, ma a fiatalok menágerek akarnak lenni, nem koszosak "...lehet, hogy igaza van?...

A tendenciát illetően biztos, de akkor ki fog dolgozni? Már most is kevés a képzett munkaerő...DD...

Előzmény: laborművek (129403)
Jolida Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129405

Pálinkafőzde, ahol a gyümölcsök wellneszeznek

„A felnőtteknek pálinkát, a gyerekeknek szörpöt, és boldogság van” – foglalta össze a Gyümölcs Wellness Központ lényegét Pach Gábor. A név alapján az ember Balatonra néző jakuzzikat, gyümölcsös testkezeléseket és szaunafelöntéseket vizionál, de itt valami[...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu

Ennél több kallantyú egy gőzmozdonyon sincs. :-)

Azon morfondíroztam, hogy a moslékot hova engedi ki...valami ülepítőbe?

Nekem azzal a kevéssel is épp elég gondom van mire elkomposztálom.

foxrudi Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129404

Na igen én írtam,de nincs ebben semmi,ez az én véleményem,és kész.Az is marad.

Én főzettem ilyen rendszeren pálinkát,nem voltam elájulva sem tőle.Lehet vele jót főzni,2 lépcsőben.Még egylépcsőben forraltat nem ittam,amire azt mondtam volna hogy na ez igen,ez ott van.

Ugye ennél a rendszernél (azért tercier) mert lehet hagyományosan kisüsti módszerrel főzni,lehet hagyományos módon alszeszt főzni,majd azt finomítani a toronyban,és lehet egylépcsőben főzni.

Mások is gyártanak ilyen rendszert,csak ők a tornyot szita,vagy buborékos kivitelben.

Mellesleg egy gyártó természetes hogy fényezi a termékét,hisz el akarja adni.

Véleményt igazán a fogyasztók tudnának mondani,mert ugye a főzdés sem saját maga ellensége.

Előzmény: mili70 (129402)
laborművek Creative Commons License 2016.10.19 0 1 129403

:)) Azért nem találja meg mert szakmát váltott:))!! És bocs hogy nem privát válaszolok:))!  Nincs olyan sok "Baranyai"nevű úriember-vállalkozó Vecsésen. Többségében Svábok lakják,vállalkozó tősgyökeres ismerősöm is van egy jó pár Vecsésen,rá is kérdeztem az elmúlt órákban náluk a névre mint Baranyai "fémnyomó" hogy segítsek kideríteni neked:)) Mindenki egyöntetű választ adott hogy Vecsés városában 1 Baranyai "dinasztia" él és azok meg teherautók ill kamionok utólagos járműfelépítésével foglalkoznak,ismert nagy név több hektáros területen van az üzemük a reptér mellett. Nagyon befutottak országosan,sőt,még távolabbi hazánktól is egész Európában! Nem vagyok ok-nyomozó...de sántít ez a dolog kissé...(szerintem)...ez csak is félreterelés lehetett a Ruszkai úr részéről!!:)) Nem lehetséges?!:))  

Előzmény: rézműves1 (129390)
mili70 Creative Commons License 2016.10.19 0 2 129402

Hogy honnan indult ki? 

Hát innen:  "Tercier rendszer"....Hatásvadászat!

Erre a mondatra írtam, hogy ne tegyünk elhamarkodott kijelentéseket egy főzőrendszerről. Előbb kérdezzük meg a gyártót.

( vagy érdeklődhetnénk a felhasználónál,  nézzük meg működés közben, talán meg is kóstolhatnánk kész pálinkát, és csak utána alkossunk véleményt. )

Persze attól még lehet, hogy tényleg hatásvadászat :) 

kuntneradamka Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129401

Köszönöm, szóval mindenképpen darálás és hígítás valamilyen arányban? Ilyenkor már szedhető vagy várjak míg megcsípi a dér?

Előzmény: notata1 (129364)
rézműves1 Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129400

Rendben, ha jön Pestre, azt ígérte előtte úgyis felhív, majd megkérdezem.

Most tele vannak melóval és szinte állandóan úton van. Ezért is hívott ilyen soká vissza.

Az mondta, hogy 250.-féle variációban tudnak egy főzőt össze rakni, de most ezt csökkentik. Kérdeztem azt is, hogy egy ilyen spirálos dolog mibe-fájna, de kitért.

Azt mondta, hogy csak az iroda, meg ez függ a kiépítéstől, meg ilyenek...DD...

Előzmény: Tomsza74 (129396)
Tomsza74 Creative Commons License 2016.10.19 0 1 129399

Ha megtalálom a mentéseket akkor meg mondom miért gondoltam én 7 métert ami abszolút nem biztos, hogy jó gondolat volt!

endrepp Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129398

Nem tudom hogy készülhet ez a szerpentin, a Müllerbe, amíg belátni nincs toldás.

endrepp Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129397

Az brutál hosszú, a Müllernek a 300l-es üstjéhez van 9m. 10%-os az emelkedése.

(Gondolom te is spirálról írsz..)

Előzmény: Tomsza74 (129396)
Tomsza74 Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129396

Engem komplett érdekelne. Ezzel a dologgal nyaggattalak januárban. Még azt kellene megkérdezni, hogy hány méter cső kell egy 100-ba. Találat két főzdét ahol cső hossza és az üst méretei meg voltak adva, ebből arra következtettem, hogy 7 méter kell hozzá, mivel különböző űrtartalomnál különböző hossz volt. Előre is köszönöm!

Figyelget Creative Commons License 2016.10.19 0 1 129395

Előzmény: peca_matyi (129392)
rézműves1 Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129394

Bocs későn, de válaszoltam.

Előzmény: endrepp (129391)
bucee2 Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129393

Nem :)

Előzmény: peca_matyi (129392)
peca_matyi Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129392

Te nagyon gyanús vagy nekem.....Nem Te vagy Feribá ?

Előzmény: bucee2 (129382)
endrepp Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129391

Egy kérdés van szerintem: Mi a működési elve? Mi történik ott bent? Deflegmáció vagy rektifikáció, esetleg mindkettő?

Szombaton küldtem levelet neked!

rézműves1 Creative Commons License 2016.10.19 0 2 129390

Pályinkás jó napot...

15-perce hívott vissza a Ruszkai úr és nem sok ideje volt beszélgetni. Sajnos csak nagyvonalakban tudtam elmondani, hogy miről szólt itt az eszmecsere a "Tercier" rendszerről, mert a beszélgetés közben nem találtam a gépen azokat a hsz-eket, amik erről szóltak, olyan sok volt már azóta.

De azt elmondta, hogy ezzel a spirálos rendszerrel már több főzőt is felszereltek és évek óta vannak vele kedvező tapasztalatok. Példának említette a "Három Kőrös" bérfőzdét Gyomaendrődön, ahol már 4-éve telepítettek egy 200-as rendszert ilyen megoldással. Elmondása szerint olyan kedvezőek voltak a tapasztalatok, hogy 2-éve egy újabb 200-ast kértek ilyennel. A harmadikat pedig, ha jól értettem, most csinálják oda. Ahogy elmondta, volt egy régebbi megrendelőjük, aki kijelentette, hogy ha most rendelne, csak ilyet csináltatna. Most egy olyat telepítenek, ahol 3-utú váltócsappal lehet a három főzési mód között választani, mert a tulaj így szeretné kikísérletezni a neki megfelelőt.

Egyébként éppen Panyolára sietett, ahol szintén ilyet telepítenek.

Talán szerencsém lesz nemsokára személyesen is beszélni vele, mert jár Pestre és azt mondta, hogy szívesen felkeresne...esetleg össze lehetne írni a konkrét kérdéseket a témával kapcsolatban, mert az igazat megvallva, most azt sem tudtam, hogy mit kellene kérdeznem...a fórumunk viszont érdekelte...

Mellékesen keresett egy Baranyai nevű fémnyomót Vecsésről (hogy tudok-e róla), mert dolgozott nekik régebben és egy ideje nem találja az illetőt. Esetleg ha valaki hallott róla, szóljon nekem privátban.

...jó nedűt   a   Rézműves...

Előzmény: mili70 (129171)
snapszmester Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129389

Különben is, pálinkát még nem dobtak ki szép hazánkban mert ihatatlan. Valaki csak megissza.

Előzmény: öreg_néne_b (129387)
snapszmester Creative Commons License 2016.10.19 0 1 129388

Nagy szerepe lehet az olajleválasztásnak a pálinka jellegének kialakításában a hivatalos főzdékben és az otthonfőzőknél is. Szerintem itt válik el hogy kinek milyen a terméke. Lehet ezt tudományosan is kezelni, de lehet a véletlenek szerencsés találkozása. 

Igyekszem fix paraméterekkel dolgozni mert az ad esélyt az állandó minőségre a cefréktől függetlenül. 

Nálatok is kellene egy stabil rendszer: fűtés, hűtés, elválasztás, olajleválasztás és akkor lehetne kísérletezni, hogy mikor ízlik legjobban a pálinka.

Előzmény: öreg_néne_b (129385)
öreg_néne_b Creative Commons License 2016.10.19 0 1 129387

Ha az illatán nem érezni, akkor nincs baj.

Előzmény: Fo Goj (129386)
Fo Goj Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129386

Sziasztok!

Odakozmált cefre esetén az alszesz kuka, vagy le lehet még finomítani? Nem égett szénné, de azért odakapta. Az illatán nem éreztem. Almáról van szó.

Köszi, üdv!

öreg_néne_b Creative Commons License 2016.10.19 0 1 129385

A legdrágább parfümök is tartalmaznak önmagukban kellemetlen szagú összetevőket. Kellenek az összhatáshoz.

Előzmény: körte51 (129384)
körte51 Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129384

Nekem ,nem vegyésznek a pálinkakészítés folyamán ,jó esetben, csak a cefrefőzés közben látható,megfogható , megkóstolható . Ez az olaj, ami minden főzésem első részétől a végéig kiválik, változó mennyiségben az előszesz felületén ,ráragad az edények oldalára ,ez az anyag mindig egy, legyen az alma ,vagy barack ,nem változik, egyformán rosszízű ,büdös ,szinte hányingert keltő anyag! Nekem nem hasonlít oldószerre ,de Panyiknének igen. Itt van lehetőségünk csökkenteni a mennyiségét ,de csak a tetejéről szedem le ,ami fölúszik. Az pedig ,hogy ez a rosszízű olaj miért maradjon benne a lehető legtöbb ,ami nem okoz opálosodást, ízhibát, ehhez az olajhoz  tapadnak az aromák, amiktől,hosszan tartó ízélményben lesz részünk! Ez az olaj is szükséges, egy számomra jó pálinka, gazdag , telt élményéhez !

Előzmény: bucee2 (129378)
bucee2 Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129383

Pont az jutott eszembe nekem is, hogy a benne lévő sok mag milyen hatással volt vajon a nedűre... Várjuk a folytatást

Előzmény: öreg_néne_b (129381)
bucee2 Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129382

Ezért is írtam hogy majdnem. Viszont ez a kiszűrt mennyiség elég ahhoz hogy a pálinkám 42-43 fokon sem opálosodik.

Előzmény: öreg_néne_b (129380)
öreg_néne_b Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129381

Nem főztem még csipkebogyót, a cukrozás helyes mértékéhez nem tudok hozzászólni. Egyébként a bogyó fele mag, azaz ballaszt, szóval a gyümölcshúsra vetítve még több, mint amit számoltál.

Előzmény: bucee2 (129379)
öreg_néne_b Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129380

A maradék a középpárlattal jön( vagy jöhet ha van) amit szűrök 5 mikronos maszkon rögtön ahogy kijön az epruvettából. Így tulajdonképpen majdnem kiszedtem az összes kozmaolajat a nedűből.

Nem szedted ki, mert alkoholban jól oldódik, csak vízben nem.  Ezért válik ki hígításkor. Az oldott anyagot nem tudod kiszűrni, csak a kivált cseppeket.

Előzmény: bucee2 (129378)
bucee2 Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129379

Értem én... :) De a 300L cefre=nyersanyag+napfény+víz. Mielőtt beleteszem napfényt akkor azt a nyersanyagból számolom hogy mennyit teszek bele. Jelen esetben 3kg...

Előzmény: öreg_néne_b (129376)
bucee2 Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129378

"A kozmaolaj mindig büdös és rossz ízű"<---> "a lehető legtöbb maradjon a pálinkában"  Itt azért van egy kis ellentmondás. Én cefre főzésnél nem szűröm az alszeszt és úgy teszem fel tisztázni. Tisztázásnál pedig a kb. 70%-át az elő-utó párlattal elveszem amúgy is. A maradék a középpárlattal jön( vagy jöhet ha van) amit szűrök 5 mikronos maszkon rögtön ahogy kijön az epruvettából. Így tulajdonképpen majdnem kiszedtem az összes kozmaolajat a nedűből. Ami marad benne az már nem árt. Most is arra akarok célozni, hogy ha a alszeszben benne hagyom a kozmaolajat akkor tisztázásnál az esetleges pozitív hatása tud érvényesülni és utána a negatív része kivan szűrve. Ez több mint valószínű, hogy csak kisüsti eljárásnál érvényesül. Egylépcsős lepárlásnál más a helyzet. ( Csak mert szóba jött, hogy a főzdék is szűrik )

Előzmény: körte51 (129362)
öreg_néne_b Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129377

És milyen lett a végeredmény?

öreg_néne_b Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129376

Úgy, hogy nem a gyümölcsre, hanem a 300 l cefrére vonatkoztatta.

Előzmény: bucee2 (129375)
bucee2 Creative Commons License 2016.10.19 0 0 129375

Szia!

115kg nyersanyagnál hogy jött ki 3%-ra 9kg napfény?

sogi01 Creative Commons License 2016.10.19 0 1 129374

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Magánfőzés jogszabályai

Előzmény: sogi01 (129345)
foxrudi Creative Commons License 2016.10.18 0 1 129373

Már megelőztek.Olvasd el az alattad lévő hozzászólást!!

Rásegítek: A kozmaolaj,az etanolnál hosszabb szénláncú alkoholok ,furfurol, amil-alkohol propanol,butanol,különböző észterek,savak,és egyebek GYŰJTŐNEVE.

" Az amilalkoholhoz hasonlóan jutnak át a párlatba más több szénatomos alkoholok, észterek, illósavak, stb. is. A gyümölcspálinka-gyártás szempontjából nagyrészük értékes aromaanyag. Az egyes gyümölcspárlatok jellemzõ aromája a különbözõ észterek, alkoholok, illósavak és más vegyületek egész sorából adódik."

Előzmény: körte51 (129372)
körte51 Creative Commons License 2016.10.18 0 0 129372

Itt azt írod,hogy van kétféle kozmaolaj ,én azt mondom, hogy csak egyféle! A mennyiséggel van a gond, mert opálosodik és mellékízt ad!

Előzmény: foxrudi (129363)
endrepp Creative Commons License 2016.10.18 0 2 129371

Panyikné

Magasabbrendű alkoholok (kozmaolajok, kozmaalkoholok): Elsősorban az erjedéskor képződnek, vagy az élesztő autolízisénél a fehérjék bomlásakor. A kozmaolajok jellegzetesen oldószer illatúak, ízűek. Mennyiségük 200-500 mg/l a középpárlatban, visszahígításnál opálosodást okozhatnak, mivel csökken az oldékonyságuk az alkoholtartalom csökkentésével. A finomításnál elsősorban elő- és utópárlat jellegűek, de a középpárlatban is megtalálhatók, tehát légköri nyomáson végzett egyszerű finomítással nem választhatók el az etanoltól. A szerves savakkal képzett észtereik kellemes, kívánatos aromakomponensek.

körte51 Creative Commons License 2016.10.18 0 0 129370

Kifejtenéd bővebben! 

Előzmény: foxrudi (129367)
foxrudi Creative Commons License 2016.10.18 0 0 129369

Te kevered a kozmaolajszűrést,az frakciók szétválasztásával.Olvasd,a reggelente belinkelt oldalakat.

Előzmény: raczno (129368)
raczno Creative Commons License 2016.10.18 0 0 129368

sziasztok,

mi a véleményetek az én kozmaolaj szűrésemről?:

csak a finomításkor veszem el, az elejét, a sokpoharas módszerrel.

A közép párlat nálam akkor fejeződik be, amikor az üveg epruvettámban már

nagyon látszik az áramló, sűrűbb folyadék mindkét ágban. Ekkor kb. 40% körül táncol a fokoló.

A többi megy utópárlatba, ennek már kevésbé van gyümölcsös illata...

A hígításkor nem opálosodik. Ha pohárba töltöm, és véletlenül kiiszom, akkor

látszik a sűrűbb lefolyás. A zamata megfelelő...

jól csinálom? ha nem, légyszi írjátok meg, hogy mit (.)aszarintok el

tovább kérdezek: mi a véleményetek a kovodel kétlépcsős, dupla falu főzőkről?

van esetleg közületek valakinek? megírhatná a tapasztalatait...

köszi:RN

foxrudi Creative Commons License 2016.10.18 0 0 129367

Hiányosak az ismereteid,különben nem írtad volna,amit.

Vedd újra. a Kozmaolajokat!! :-)

Előzmény: körte51 (129366)
körte51 Creative Commons License 2016.10.18 0 0 129366

Kozmaolaj az kozmaolaj, megkóstoltam a főzés minden fázisában az mindig egyformán rossz gépzsírra emlékeztető nem tudok jó ízűről!

Előzmény: foxrudi (129363)
notata1 Creative Commons License 2016.10.18 0 0 129365

5 db hordó!
Bocs elírtam!

notata1 Creative Commons License 2016.10.18 0 0 129364

Szia!
2014-ben én főztem csipkepálinkát!Megosztanám a tapasztaltakat!
143 kg csipkét tudtam venni!11.19-én és 20.-án nagyon hideg időben meleg vízben áztattam és egyesével sziromlevél leszedés és zöld szár letépés!(Mindkét nap 3 fő!De 9-től 15 óráig!)
30 % puha,málófélben lévő bogyó,70 %-ban kemény egészséges!
Az áztatás során a hibás bogyókfenn marad az szinte mind kidovbandó,illetve a szétmállottak lenn maradnak az alján!
2 nap szívás után szőlődarálón lehajtottam a 115 kg hibátlan tiszta bogyót!
Egy nagyon ragacsos,de meglepően édes masszát kaptam!
Kiszámolható,hogy kb 20%veszteség,de én mindigcsak egészséges érett gyümölcsökkel dolgozok!
20.-a délután 6 db 60literes hordóba elosztottam 23 kg masszát,majd öntöttem rá 17 liter melegvizet,így már keverhető volt!
Bekevertem 1 csomag LLazyme HC pektinbontót és hatfelé osztva jól elkevertem!
Én rögtön zárom a hordókat légmentes tetővel,kotyogóval!
21.-én  reggel 2 csomag Uvaferm 228 élesztővel beoltás!
22.-én,23.-án szépen forr!23.-án este 9 kg cukor langyos vízben feloldva, és hordónként szétosztva!
Összesen 10 liter/hordó
Így lett összesen 6X 50 liter cefrém!
Tehát 115 kg gyümölcsből(3%= 9kg cukorral)= 300 liter cefre!
Ha érdekel a folytatás holnap előkeresem, de a 2. oldal valószínű elkavarodott!
De a cefrézés és a titkok láthatóak!

Előzmény: kuntneradamka (129356)
foxrudi Creative Commons License 2016.10.18 0 2 129363

Vannak amik szükségesek(ízhordozók,ízfixálók) a pálinkába,és vannak amik nem(kesernyés,savanyú,mélyen büdös ízű szagú).ezért kell szűrni.Itt is mint mindenhol,"tudni kell megülni a lovat".

Előzmény: bucee2 (129361)
körte51 Creative Commons License 2016.10.18 0 0 129362

A kozmaolaj mindig büdös és rossz ízű , nem cefrefüggő! Viszont én is azt mondom,hogy a lehető legtöbb maradjon a pálinkában, ami nem okoz opálosodást! Kiherélt pálinkának gondolom ,amit agyonszűrnek! 

Előzmény: bucee2 (129361)
bucee2 Creative Commons License 2016.10.18 0 0 129361

Jogos,ahány ház annyi szokás :). Én azt mondom jó cefréből készült alszeszben nem lesz rossz ízű büdös kozmaolaj és azt a mennyiséget ami fölösleges én tisztázáskor szűröm ki. 

Előzmény: foxrudi (129360)
foxrudi Creative Commons License 2016.10.18 0 2 129360

Sokban egyet értünk,de nem véletlenül szűrik a főzdék is a kozmaolajat.Azt pedig alszesz főzésekor teszik,tesszük.

Itt is a fórumon,ki így ki úgy,ki sehogy(ez is érdekes álláspont).

Előzmény: bucee2 (129355)
bucee2 Creative Commons License 2016.10.18 0 1 129359

Az én gondolatmenetemben úgy szerepel a kozmaolaj mint a párologtatókba csepegtetett illóolajok. Tehát szerintem nem keveset hordoz magában a pálinka izéből-illatából. :D Sőt a legjobb az lenne szerintem ha csak olyan mértékig tudnánk kiszűrni a kész nedűből hogy ne befolyásolja a hígított pálinka esztétikai megjelenését.

Előzmény: bucee2 (129358)
bucee2 Creative Commons License 2016.10.18 0 0 129358

Így van . A 129306-os hozzászólásomban is megtalálod hogy én hogy szoltam csinálni.

Előzmény: kezman46 (129357)
kezman46 Creative Commons License 2016.10.18 0 0 129357

Szóval a kozmaolajat te a tisztázáskor szűröd? Ez nekem új

Előzmény: bucee2 (129355)
kuntneradamka Creative Commons License 2016.10.18 0 0 129356

Sziasztok, egy ötlet merült fel bennem, csipkebogyóból pálinka ?!
Lehet ? Hogy kell erjeszteni, esetleg megtisztítani stb....

Köszönöm a segítséget :)

bucee2 Creative Commons License 2016.10.18 0 5 129355

Szia!

Én erre azt mondom, hogy mindenki úgy csinálja ahogy neki bevállt már és ahogy az ízlésének megfelel. DE..... véleményem szerint vétek bármit is elvenni az alszeszből mert az az illat/íz rovására megy. És amúgy is miért vennék el valamit elsőnek ha másodjára amúgy is elvesszük (kozmaolaj)? Az alszesznek az a dolga,hogy tartalmazzon mindent amit a cefréből kinyerünk és úgy tegyük fel tisztázni. A "herélt" alszesz szerintem "herélt" nedűt fog eredményezni. Nekem ez olyan mint ha mosás előtt kimosnám a mosatlan ruhát :)

Előzmény: kezman46 (129351)
kezman46 Creative Commons License 2016.10.18 -1 0 129351

Az olajszűrés érdekes dolog, tavaly úgy jártam mint a kolléga, fagyis dobozos szűrő nem bírta a 100 kilómat, régebben egy jó barátom mondta hogy ő akár hülyének nézik akár nem az alszesz elejét épp úgy elönti  mint a tisztázáskor a rézelejét, na gondoltam egyet, azóta én is ezt teszem, persze lehet kinevetni, kombináltam a dolgot kozmetikai vattapamacs szűrővel, a tölcsérbe teszem és az epruvettából ezen keresztül csöpög az üvegbe, úgy az alszesz mint a tisztázás, se tavaly se idén nem lett opálos pálinkám, pedig majdnem mind 50 fok alá van hígítva és pincébe tárolom, az is igaz, ha kiforrt a cefre azonnal főzöm.

Jolida Creative Commons License 2016.10.18 0 0 129350

Golden főzés után után (rég láttam ennyi olajat a szűrőben, mint ennél a tételnél) komplett forróvizes/vegyszeres/dörzsis tisztítás ellenére a tisztázás első decije (beleértve persze a "rézelejét") olyan fehér lepedékes volt, hogy kóstolás nélkül ment a kukába. Még a kozmaolaj szűrőt se érte meg ráakasztani, míg ez le nem tisztult egy kicsit.

Utoljára -ténylegesen utoljára!- mandarinnál láttam ilyet, de ott jött az elején, jött a végén..... :-)

Előzmény: endrepp (129349)
endrepp Creative Commons License 2016.10.18 0 0 129349

A pálinkák elég jók, már a szűrést is megoldottam, tiszták. Új főzővel főztem az irsait, a korábbinál tökéletesebb üstház ugyanazon a lángon jóval nagyobb hőt adott az üstnek, ezt későn realizáltam, a kozmaolajszűrő túl kicsi volt és nem túl "precíz", így teli nyomtam a rendszert olajjal, a sima vizes öblítés nem volt elég, ez is későn derült ki, a szőlő után lefőzött 3 tétel hígítás utáni opálosságának a csökkenő mértékéből gondolom, hogy csak így lehetett.

Előzmény: Tomsza74 (129348)
Tomsza74 Creative Commons License 2016.10.18 0 0 129348

Igen szerintem is halványodik az illata meg szerintem az íze is. Na meg az a sok pepecselés ami ezzel a szűrögetéssel jár…Egyébként meg le a kalappal! Emberek nagyon ritkán vallják be hogy valami nem jött össze. Ezekből a kudarcokból lehet tanulni szerintem. Főleg ha tudja az ember mit rontott el. Kitartás! Következő sokkal jobb lesz!

Előzmény: endrepp (129316)
Tomsza74 Creative Commons License 2016.10.18 0 0 129347

Köszönöm a segítséget!

Előzmény: Jolida (129324)
csemegeszőlőfürt Creative Commons License 2016.10.18 0 0 129346

Nálunk asszonyi engedéllyel mindég elfér egy 120 literes hordó a fürdőszobában,ott ahol a macskának a háza szokott állni,legfeljebb a hordóra teszem a macskaházat így egy kicsit magasabb helyen alszik.

Előzmény: Jolida (129343)
sogi01 Creative Commons License 2016.10.18 0 2 129345

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Magánfőzés jogszabályai

Előzmény: sogi01 (129302)
Bárk_i Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129344

Szegény pára ,elég kevés rajta a "bunda" .,Télen nagy hidegben ,kutyasuliban sem fektetik a vizslát ,nem véletlen.

Előzmény: Jolida (129343)
Jolida Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129343

Van nekem olyan ismerősöm, aki kivezette a kazánház melletti kutyaólba a központi fűtést, mert a vizsla fázott. :-)

Ehhez képest a cefremelegítés smafu.

endrepp Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129342

Az lenne az igazi irányított erjesztés. :))

Előzmény: Bárk_i (129341)
Bárk_i Creative Commons License 2016.10.17 0 1 129341

Engedjem le  a kazánt? Hát a pálinka istene remélem megbocsájt ,de mégsem teszem :),pedig lehet egy misét megérne:-)).

Előzmény: endrepp (129340)
endrepp Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129340

Gondolod, hogy célszerűbb lenne keringtetni a rendszerben? :)

Előzmény: Jolida (129338)
Green Corner Creative Commons License 2016.10.17 0 1 129339

Szigeteletlen fatüzelésű kazán 2" el 6/4" vissza! Nem gondoltam ennél modernebb fűtésre!:((

Előzmény: Jolida (129338)
Jolida Creative Commons License 2016.10.17 0 1 129338

Baromi nehéz megtartani a tele 60-ast mellmagasságban a cirko mellett. :-)))

Előzmény: Green Corner (129331)
Bárk_i Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129337

Lehet,kisebb edényben kéne tárolnom?

Előzmény: endrepp (129335)
Bárk_i Creative Commons License 2016.10.17 0 1 129336

Pár napja cefréztem,jonatán,starting(bocs ha rosszúl írom a nevüket)Répa darálón szoktam legyalulni.Átlagban 2,5-3 hét mire kiforr.Volt már olyan is amikor ecetesedet ,150 lternyi a cefre ,15-17 C°a helyiségben,Egy kedves barátomtól van borélesztőm "ezt használom" eddig jó volt mindenre.Van benne 4 csomag napfény,pektinbontó,tápsó. Tavaly is hasonló volt a helyzet (tápsó)kivételével.Ki fogom próbálni ,egy héttel tovább tárolom.Kíváncsivá tettél aroma,íz vonatkozásában.

Előzmény: körtés 01 (129334)
endrepp Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129335

Ennél finomabbra aprítottam és több, mint 4hete forr 14-16fokon, igaz már utolsókat rúgja.

Előzmény: körtés 01 (129334)
körtés 01 Creative Commons License 2016.10.17 0 2 129334

Nekem ellenkező a tapasztalatom,(Jonatán) a cefre alkoholfokát 10 v/v-re kellene beállítani. 12-15 fokos hőmérsékleten főerjedés után 3-4 hétig tárolni, sokszor a CO2 is megreked benne, ha jól le van zárva. Minél tovább erjed annál több kozmaolaj képződik,(pálinkásabb lesz).

Előzmény: Bárk_i (129326)
tanca1 Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129333

Pardon. Vok= vagyok

Előzmény: tanca1 (129332)
tanca1 Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129332

Nem az vok. De a sógorom az.. :D ;)

Előzmény: mili70 (129330)
Green Corner Creative Commons License 2016.10.17 0 2 129331

Egyszerűbb, ha a hordót odateszed a visszatérő mellé!

Előzmény: tanca1 (129329)
mili70 Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129330

Ötletnek nem rossz, de ha nem vagy fűtésszerelő akkor nem is olyan egyszerű a kivitelezés.

Előzmény: tanca1 (129329)
tanca1 Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129329

Ezzel én is bajlódtam tavaly, mígnem eszembe jutott egy -szerintem- jó ötlet. Kazánházban a fűtés visszatérő ága pont megfelelő hőmérsékletű vizet keringet. Azt kell belevezetni - mint egy radiátor- a cefrébe.

Előzmény: Jolida (129294)
endrepp Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129328

Köszi nem ismertem, ráadásul a közelben lakom.

Előzmény: Tomsza74 (129322)
Figyelget Creative Commons License 2016.10.17 0 2 129327

Ezt én is így szoktam. Nem várok teljesen a co2 elvékonyosodására, már csak azért sem, mert ha jól van lezárva, akkor a cefre kiterjedése után még jó ideig van ott egy rétegben gáz. 

Előzmény: Bárk_i (129326)
Bárk_i Creative Commons License 2016.10.17 0 1 129326

Az alma "semleges "ízű,tehát sem ízben sem aromában nem lesz különbség ha most főzöd.

Volt néhány kísérletem almával kapcsolatban ,a tapasztalatom az,nem szabad megvárni amíg a gyufa lángja a cefre fölött alszik ki.Előbb kell neki állni a főzésnek.

Előzmény: 72lakiluk (129320)
raczno Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129325

két termékről kérdeznék:

van valakinek Kovodel főzője? Akár kétlépcsős, akár egy...

Vannak tapasztalatok a termékekről? Nem néz ki gagyinak, de a személyes tapasztalat,

az minden puccos képnél, leírásnál többet mond.

tányéros, vagy csőköteges rozsdamentes hűtő...

milyen hatása van a párlatra? hogy kell a víz hőmérsékletekkel (belépő, de főleg a kilépő) játszani?

jöhetnek a vélemények ide, vagy a raczno kukac kabelnet.hu-ra

köszi: raczno

Jolida Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129324

Hagytam úgy, ahogy volt. Nem jó, de ez van (ajándék lónak....). Annyit nem ér, hogy többet foglalkozzak vele.

A végén azt az 1-2 dl-t kiöntöm egy üvegbe és tölcséren keresztül becsorgatom az idom lukába. :-)

Előzmény: Tomsza74 (129321)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129323

Lehetséges, mondjuk én "nyersen" kóstoltam, akkor azt gondoltam majd letisztul a körte ízvilága.

Előzmény: zsuzska60 (129314)
Tomsza74 Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129322

Ha viszinylagos áron akarsz ilyen holmikat, itt http://premiumviz.hu/product_info.php?cPath=95_101&products_id=867.

Gyantát ne keress mert csak kevert van náluk.

Előzmény: endrepp (129317)
Tomsza74 Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129321

A válsazfal átkötőm idomot rövidebbre vágtad? Tömítést hogy oldottad meg?

Előzmény: Jolida (129315)
72lakiluk Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129320

Kicsit elszámoltam magam az almacefrémmel. Azt hittem két hét alatt kész lesz. A hűvös idő kitolta az erjedést és még mindig tart, bár úgy látom vége felé járhat. A bunda már nagyon vékony, nagyon picit még érzik édeskés íz, és a gyufa még mindig elalszik a cefre fölött bár már nem azonnal a hordó szájánál. tegnap és ma akartam főzni :), így vettem ki szabit. Sokat veszítenék ízben és aromában ha nekiállnék ? Gondolom kicsit mennyiségben is, bár a minőség miatt aggódok inkább. Vagy úgyis erjed még 1-2 napot és legfeljebb nem piszkálom és kibírja hétvégéig, álljak neki akkor ? 2 db 60-as hordóban van összesen kb 90 liter.

bucee2 Creative Commons License 2016.10.17 0 2 129319

Erre nem tudok pontos választ adni. Nálam egy tisztázás egy maszk tehát 10L-ig szerintem jó egy biztos. Neten itt találtam a legolcsóbban http://bolthely.hu/munkaruhazati/id/58662_SupAir_PANELES_FFP1SL_Pormaszkok_23100-as Én mondjuk a sarki barkácsboltban szoktam venni ott 220Ft/db. Ami még fontos lehet hogy ezekből van aktív szenes is de azt ne használd. Csak a szelep nélküli nem aktív szenes FFP1-es!

Előzmény: 72lakiluk (129318)
72lakiluk Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129318

Kösz. Ezt a maszkos szűrést kipróbálom, mivel két hónapja kifőzött és hígításnál beopálosodott bodzám csak nem akar magától kitisztulni. Egy maszkon ( vagy általában szűrőpapíron ) mennyit lehet átengedni, hogy tartsa nagyjából a szűrőképességét ? Ha egyáltalán van jelentősége a cserélgetésnek.

Előzmény: bucee2 (129306)
endrepp Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129317

Az enyém nem ilyen.

Előzmény: Jolida (129315)
endrepp Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129316

Ez a szűrés eléggé esetleges, évek alatt nem volt annyi kudarcom, mint idén. A fagyasztás alatt a fagyaszót értem, fügét egyszer ivartalanítottam, azt hiszem Figyelget-nek is sikerült valamiből vodkát csinálnia a módszerrel, idén próbából a kajszit kis mennyiségben fagyasztottam, az illata annak is vékonyodott.

Előzmény: Jolida (129312)
Jolida Creative Commons License 2016.10.17 0 1 129315

Nem én raktam, ilyen volt. Utána.

Előzmény: Tomsza74 (129313)
zsuzska60 Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129314

Valószínűleg már megvolt a savanyú íze, csak nem vettétek észre. Intenzívebb volt a friss körte illat, ami már lassan tűnik el.

Előzmény: Törölt nick (129309)
Tomsza74 Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129313

Szia! Csapot a patron elé vagy utánna raktad?

Előzmény: Jolida (129312)
Jolida Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129312

Ezen is átfolyna gyorsabban, ha hagytam volna. :-)

"golyóscsap" rendszerű az elzárója, minimálisan kinyitva csak csepeg.

A fagyasztást nem szó szerint kell érteni (otthoni mélyhűtőben nem is igazán lehet egy 50% közeli alkoholt "megfagyasztani"), csak addig próbálkoztam, míg kiválnának az olaj "lemezkék".

Jövő hónapban majd megkóstolhatod, hogy vesztett-e az illatból. :-p

Előzmény: endrepp (129311)
endrepp Creative Commons License 2016.10.17 0 1 129311

Biztos nem ugyanarról a patronról van szó, ezen gyorsabban folyik át.

Innen származik: tisztavizzel.hu

Fagyaszás elég drasztikus, az illat egy része rámehet, azt már nem erőltetem.

Előzmény: Jolida (129310)
Jolida Creative Commons License 2016.10.17 0 3 129310

Én idén nyáron jártam úgy, hogy a Vilmos körte tisztázás előtt sikeresen ráléptem a fagyisdoboz kozmaolaj szűrőre. Mivel már majdnem csepegett a dolog, anélkül tisztáztam.

Hűtöttem, zsepiztem, fagyasztottam, zsepiztem....aztán a végén hígítás után csak opálos lett.

Áteresztettem egyszer az 5 mikronoson (kb. fél óra/liter) hűtött állapotban, kristálytiszta lett a pálinka.

Előzmény: endrepp (129304)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129309

Sziasztok!

A közelmúltben kóstoltam az egyik ismerősöm tavalyi főzésű körte pálinkáját, amelynek egyfajta savanyú utóíze volt. Azért érdekes, mert tavaly is kóstoltam ugyanezt a pálinkát még friss főzetként, akkor viszont nem vettem rajta észre. Az ismerősöm is hasonlóan vélekedett.

Lehet hogy már tavaly is savanyú utóízű volt, csak akkor nem tűnt fel valamilyen oknál fogva? Van ötlete valakinek mi lehet az oka?

rézműves1 Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129308

Ja és a "tercier"-re  még én sem tudom a választ, mert a Ruszkai József úr azóta sem hívott vissza.

Valószínűleg elfelejtette, de most visszanéztem az SMS-t amit írt, az 10-én volt.

Most írtam neki, hogy azóta is várom a visszahívást...(azt gondolom, hogy nem voltam türelmetlen)...

Ha hív megírom a választ...

Előzmény: mili70 (129301)
rézműves1 Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129307

Biztosíthatlak, hogy nem cseszegetni akartam a kissé "érzékeny" barátunkat, mert ahogy Regős Bendegúz is sokszor emlegette a "bakterházban", én "Nem olyan családból származom"...:):)))...

Csak amikor a kezembe kerültek ezek a kis hajócsavarok...hát kicsit "elgyengültem"...magas labda volt...

Előzmény: mili70 (129301)
bucee2 Creative Commons License 2016.10.17 0 1 129306

Szia!

Én a következők szerint szoktam csinálni:

Ha tudom hogy nem hígítok 50 alá akkor nem szűrök semmikor semmivel. Ha 50 alá akarok majd hígítani akkor tisztázásnál az epruvettából kifolyó szeszt egy tölcsérbe helyezett FFP1-es minősítésű porvédő maszkon át folyatom az 5L-es dunsztos üvegbe. Az FFP1-es maszkok 5 mikronos szűrést biztosítanak. Fontos hogy ne a minősítetlen 50-60 forintos maszkot használjuk hanem a valamivel drágább (200Ft/db körül van) FFP1-est! Van ennél is jobb ami drágább és ritkább is az az FFP2-es, de ez már 1 mikronos. Én ezt már nem használnám mert lehet mást is kiszűr az olajon kívül, vagy esetleg az összes olajat kiszűri (szerintem ez sem jó). Tehát a lényeg FFP1-es szelep nélküli maszk nekem tökéletesen bevált. Pince hideg szinte tej fehér szeszt is elsőre kristály tisztává varázsolta.

Előzmény: Matula b?csi (129303)
raczno Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129305

Szia Lopez77,

Találtam egy régi bejegyzést tőled, ami miatt beszélni szeretnék veled. MAIL nem ment el.

Ha még jársz erre, akkor légyszi írj rám: raczno kukac kabelnet.hu

Köszi: raczno

Előzmény: lopez77 (58642)
endrepp Creative Commons License 2016.10.17 0 1 129304

Szia!

Az fórumon elterjedt nézet szerint alszeszt nem szokás szűrni.

A polipropilén préselt szálas 5mikronos szűrőpatronnal az opálos pálinkát 5-7 szer át kellett szűrni, mire 99%-os tiszta lett. Tehát szerintem csak nagy kompromisszummal lehet azt mondani, hogy alkalmas. Több pálinkával is próbáltam, hűtve is, egy fórumtárs szintén használhatatlannak minősítette. Amikor az alszeszt 25%-ra beállítod, feljön a tetejére az olaj nagy része, azt biztos ki tudod szűrni vele.

Pálinkánál egyes esetekben idővel (hónapok) az olaj pelyhekké áll össze, azt is biztos kiszedi.

Előzmény: Matula b?csi (129303)
Matula b?csi Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129303

Üdv mindenkinek!

5 mikronos szürő alkalmas kozmaolaj szürèsre alszesznèl?

sogi01 Creative Commons License 2016.10.17 0 1 129302

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Magánfőzés jogszabályai

Előzmény: sogi01 (129285)
mili70 Creative Commons License 2016.10.17 0 0 129301

Ha nem tudnám, hogy viccesnek szántad a posztot, akkor most törhetném a fejem, hogy ironikus, szarkasztikus, vagy cinikus volt-e a hozzászólásod. Bár most, hogy az előzményeket visszaolvastam,  kicsit elbizonytalanodtam. :)

Ps: Az előző kérdésemre még mindig várom a válaszod. ( http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=141340003&t=9007484 )

Előzmény: rézműves1 (129274)
schlumberger Creative Commons License 2016.10.16 0 4 129300

Hát nem venném a lelkemre, ha egész helységet saját zsebből kéne temperálnod :-)))))))))

Előzmény: obsitos3 (129299)
obsitos3 Creative Commons License 2016.10.16 0 0 129299

Látom,figyelsz!:-)

Előzmény: schlumberger (129298)
schlumberger Creative Commons License 2016.10.16 0 0 129298

Helység Budapest, helyiség a szoba, a konyha, stb.

Bocs.

Előzmény: obsitos3 (129297)
obsitos3 Creative Commons License 2016.10.16 0 1 129297

A kielégítő megoldás az lenne,ha a helységet lehetne temperálni.Nem akkora gond ez.Ha több nagy edényben van a cefre,pl. pár 120-as,bemelegíti a helységet.Nincsenek itt akkora mínuszok.A kis edény meg elfér a konyhaasztal alatt.

Előzmény: Jolida (129294)
obsitos3 Creative Commons License 2016.10.16 0 0 129296

Többen próbálták már,pl. Feribá51.De gondold végig,van-e értelme.A jó pálinkához kell az eleje,a közepe,és a vége is.Természetesen nem az elő- és utó párlatra gondolok.Lesz egy valamid,amiből hiányozni fog az eleje és a vége.Lehet,hogy elfogadható lesz,de kérdés,hogy ami megmarad,az vállalható-e.Abból meg pont a lényeg fog hiányozni.

Előzmény: raczno (129295)
raczno Creative Commons License 2016.10.16 0 0 129295

szeretném megkérdezni a véleményeteket arról, hogy ha az emberke felteszi a cefrét, a nagykönyv szerint megindul (nálam 70% körül,

szép tiszta gyümölcsös, stb. ), az elejét teszi az alszeszbe, és amikor már tiszta, gyümölcsös..., azt a részt elteszi, mintha középpárlat lenne,

amit a finomítás után, hozzákever a párlathoz, és utána állítja be a szeszfokot...?

próbálta, esetleg alkalmazza valaki? vagy totális badarság?

köszi: raczno

Jolida Creative Commons License 2016.10.16 0 0 129294

A kielégítő megoldás az lenne, ha alulról lehetne melegíteni a cefrét.

Ha nem teljesen lekvár állagú - márpedig tapasztalat szerint a beindult cefre alul "tárolja" a hígabb részt- akkor a természetes konvekciós keveredés részben megoldja a dolgot.

A sűrűn összeállt résszel (bunda) a mechanikus daraboláson -lenyomkodás, kézzel keverés- kívül úgysem lehet mást kezdeni.

A gond csak az, hogy a számba vehető olcsó eszközök (pl. elektromos melegítőpárna) kevéssé bírják a 60-120l-es teli hordók nyomását, ráadásul a műanyag hordón keresztüli hőátadás sem a legoptimálisabb. :-(

In Lak'ech Creative Commons License 2016.10.16 0 0 129293

Ezt nem tudtam. Mármint azt, hogy ilyen kíméletesen melegít. A kevergetés ugyan növeli a hatékonyságot, de az oxigénbevitelt is. Ez utóbbi pedig nem túl kívánatos.

Beleültettétek a bogarat a fülembe a témafelvetéssel. Arra jutottam, hogy az igazi megoldás egy kis átmérőjű, vékony falú szilikoncsövet kellene minél kaotikusabban, zegzugosabban belerejteni a cefrébe, és abban keringetni langyos vizet. Ennek az egyetlen hátránya a viszonylagos bonyolultság, valamint az, hogy sok helyet szorít ki a cefréből. Ja, hogy ez már kettő..... :-))

Előzmény: Pit63 (129291)
snapszmester Creative Commons License 2016.10.16 0 2 129292

Az élesztők kedvéért.

Előzmény: Pit63 (129290)
Pit63 Creative Commons License 2016.10.16 0 0 129291

Az akváriumfűtőre nem mondom, hogy tökéletes megoldás. De nem melegít 40 fokfelé, tehát még a körötte lévő anyagot sem teszi tönkre. S a környezetében melegedett cefre továbbadja a hőt  a környezetének. 1-2 C fokos emelést lehet vele megoldani. S abszolút igazad van a kevergetés növeli a hatékonyságot.

Előzmény: In Lak'ech (129287)
Pit63 Creative Commons License 2016.10.16 0 1 129290

Jah! Még használt télikabáttal is takargathatod a cefrét nem megfelelő hőfok esetén. Esettleg lehet új is, vagy bekecs, netán pléd, vagy pokróc.

(Snapszmester kedvéért! ;) )

Előzmény: Pit63 (129284)
endrepp Creative Commons License 2016.10.16 0 0 129289

Biztos így van. Itt vagy máshol láttam, hogy egy 110-es KG cső van beleállítva a hordó tengelyébe, feltöltve folyadékkel és azt fűti, az jobb megoldás talán, viszont jóval bonyolultabb.

Előzmény: In Lak'ech (129288)
In Lak'ech Creative Commons License 2016.10.16 0 0 129288

Én mindig is szkeptikus voltam ezzel az akváriumfűtővel kapcsolatban. Ugyanis azt gondolom, hogy ha nem kevergeted állandóan az anyagot, akkor lokálisan túlmelegítheti a cefrét, távolabb meg nem b...szik egy őtést sem, ahogy párom édesapja szokta volt mondani. :-)

In Lak'ech Creative Commons License 2016.10.16 0 1 129287

Én mindig is szkeptikus voltam ezzel az akváriumfűtővel kapcsolatban. Ugyanis azt gondolom, hogy ha nem kevergeted állandóan az anyagot, akkor lokálisan túlmelegítheti a cefrét, távolabb meg nem b...szik egy őtést sem, ahogy párom édesapja szokta volt mondani. :-)

snapszmester Creative Commons License 2016.10.16 0 1 129286

A használt telikabatos takarast is beirod, hibátlan.

sogi01 Creative Commons License 2016.10.16 0 1 129285

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Magánfőzés jogszabályai

Előzmény: sogi01 (129279)
Pit63 Creative Commons License 2016.10.16 0 2 129284

Ha beindult  erjedés, az maga is hőt termel. A cefrézőedény méretétől függően, az abban lévő anyag 4-6 fokkal is meghaladhatja a tárolási hely hőmérsékletét. 14-16 plusz 4-6 az 18-22 fok is lehet. Ez már ideálisnak mondható. Ha kisméretű a cefréző edény, akkor a kis tömegben keletkező plusz hőt, hamar átadja környezetének. Tehát a 14 C fokos hőmérsékleten a - mondjuk - 16-20 literes edényekben cefrézett anyagnak, ez a hőfok már nem ideális. Kiforrni kiforr ugyan, de több a veszteség, és a minőség rovására is megy.

(Ha nem egyszeri az alkalom, akár egy akváriumba való fűtőtestbe is érdemes lehet beruházni, ami folyamatosan melegíti az anyagot. Vagy meleg vizes (nem forró vizes!) palackokat sűrűn cserélni benne.)

Előzmény: veres550123 (129281)
snapszmester Creative Commons License 2016.10.16 0 0 129283

Megfelel!

Előzmény: veres550123 (129281)
Amphenol Creative Commons License 2016.10.15 0 0 129282

Köszönöm !

Majd talán a hétvégén jön még tanács  ..  :-)

Más kérdésem is lenne . Erre viszont ,mivel nem akarok reklámfórumot csinálni a főzés fórumból ,

magán email címre kérnék segítséget .

Nekem egyszerű szimpla falu főzőm van . Duplára szeretném kicserélni .

Kérem aki kicsit ráér , magánban írja meg nekem , hogy milyet vegyek , illetve

milyen gyártmányt kerüljek messziről ...

Elsősorban a dupla falú, olajos  , 70-100 liter , leeresztő csapos  , gázzal fűthetők érdekelnének .

Neten , jófogáson néztem  sok típust , de ugye a negatívot senki sem írja meg a gyártmányáról .

Előre is köszönettel ...

Előzmény: snapszmester (129280)
veres550123 Creative Commons License 2016.10.15 0 0 129281

Szép napot.

Azt szeretném kérdezni tőlled, hogy 14-16 c fokú pincében az almacefrének megfelel e, a budafoki élesztő, vagy inkább hidegtűrőt tegyek bele ?

Válaszod előre is köszönöm. 

Előzmény: snapszmester (129280)
snapszmester Creative Commons License 2016.10.15 0 1 129280

Nem kapkodnak a válasszal. Nem megy tönkre, csak a kapacitása lesz kissebb.

Tartsd műanyag vagy üveg palackba, vízzel vagy alkohollal töltve. Használat előtt nem árt regeneralni.

Előzmény: Amphenol (129276)
sogi01 Creative Commons License 2016.10.15 0 1 129279

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Magánfőzés jogszabályai

Előzmény: sogi01 (129267)
Button Presser Creative Commons License 2016.10.14 0 0 129278

Követni már nem tudlak, csak nagy tisztelettel ámulok és bámulok!

Bárk_i Creative Commons License 2016.10.14 0 2 129277

Ez a gőzhajó dolog nekem tetszene:-) 

Amphenol Creative Commons License 2016.10.14 0 0 129276

Sziasztok !

Pár kérdésem lenne a kationcserélő gyantáról :

-nedvesen kell tartani   :  ez azt jelenti , hogy mikor nem használjuk zárjuk le a szűrőt amiben van , vagy

konkrétan töltsük fel vízzel ... hogy teljesen ellepje .

-ha kiszárad tönkre megy  :  mikor szárad ki ? ha pár napig üresen áll a szűrő , ha pár hétig üresen áll a

szűrő ... mik a jelei a kiszáradásnak ?    ha mégis kiszáradt , véglegesen           

tönkre  megy , vagy regenerálható ?

-ahol ilyen műgyantát árulnak : eleve nedvesen szállítják ? még sosem vettem "bolti" műgyantát ....

válaszokat köszönöm ...

bbfeco Creative Commons License 2016.10.14 0 0 129275

Kösz a válaszokat,akkor majd ecettelenítés után , főzéskor higítok vele.

Azt tudtam, hogy a vörös törkölyt veri bármilyen fehéré,-pláne az irsai- de hát nekem csak ilyen jutott:)

rézműves1 Creative Commons License 2016.10.14 0 4 129274

..........gőzhajó csigák..

Kicsit beletúrtam a modellezős fiókomba és ezeket találtam...mit gondoltok ezek közül valamelyik jó lenne a cefrét keverni?...:):)))..évekkel ezelőtt leöntetett, direkt kis gőzhajó modellhez való hajócsavarok..DD..

Vagy talán a kis gőzös, ha főzés közben körbe-körbe menne az üstben és a kipuffogó gőzt, a cefrébe vezetném, hogy gyorsabban melegedjen...DDD...eléggé innovatív??...:):)))...

Csikky Creative Commons License 2016.10.14 0 1 129273

Lefőztem, kész az eper! :) :)

Nem ez lesz karrierem csúcsa, bár izre nagyon kellemes, jó anyag lett belőle, de nem szeretem az ilyen bűvészkedéseket a cefrével. Lényeg, hogy mondhatni, hogy jó lett, aromás, kellemes ízhatású.

Előzmény: Csikky (128563)
snapszmester Creative Commons License 2016.10.14 0 1 129272

A bor ecettartalmát kevés szódabikarbonáttal kell csökkenteni. Folyamatos keverés mellett a pezsgés megszűnéséig, vagy addig se.

Előzmény: bbfeco (129270)
obsitos3 Creative Commons License 2016.10.14 0 1 129271

Összekeverheted,de utána azonnal borítsd ki az egészet.Egyébként a vörös törköly nem valami jó minőség,a bort pedig,még ha tökéletes,nem ecetes,akkor sem keverjük a törköllyel,csak közvetlen főzés előtt,hígító víz helyett.

Előzmény: bbfeco (129270)
bbfeco Creative Commons License 2016.10.14 0 0 129270

Pálinkás jóreggelt! Cefrézéssel kapcsolatban kérdeznék. Van kb 50- 60l frissen bogyózott és préselt törkölyöm(vörös) és ~35-40 l tavalyi enyhén ecetes borom.mit csak a nagyon szomjas ember inna meg. Összekeverhetem a kettőt + napfénnyel forralva vagy maradjon csak külön?

öreg_néne_b Creative Commons License 2016.10.14 0 2 129269

A pálinka úgy kerek, ha az eleje, a közepe és a vége (nem az UP) is benne van, nem érdemes külön szedni. 

Forralással a víz úgynevezett változó keménységét szünteted meg. Ez jellemzően Ca és Mg hidrogén-karbonát. Nem rossz az íze és nem okoz semmi problémát a pálinkában. Persze, az sem, ha így csinálod, csak egy felesleges macera.

Előzmény: csemegeszőlőfürt (129268)
csemegeszőlőfürt Creative Commons License 2016.10.14 -2 1 129268

Én 5 literes üvegenként főzöm ,és így is hígítom 50 fokosra,majd ráírom első üveg ,második üveg ,s.t.b.Később ezt összehasonlítva eléggé sok az ízbeli különbség. Soha nem öntögetem össze őket.40 alkoholfoknál elkezdem hűteni a kupolát és a páracsövet hideg vizes ronggyal, ilyenkor az alkoholszint kezd emelkedni és ha ismét leesik 40 alá elválasztom.Aztán külön üvegbe főzöm csontig az utópárlatot ,és ezt hozzáöntöm a következő főzéshez.Én mindég forralok előtte csapvizet másnap mikor kihűl teljesen hidegre, akkor lemerem a tetejét és később evvel hígítok.Ez kb 70 százalék.Forralás és hűtés után a fazék alján tejszerű üledék válik ki ,ami kb 20-30 százaléka a forralt víznek,ezt nem szeretném a pálinkámba beleönteni.Ezért nem jó ha friss vízzel hígítunk. Háztáji főzésnél próbáljátok ki így,és később megírhatjátok a véleményeteket,mit rontottam el.

Előzmény: snapszmester (129258)
sogi01 Creative Commons License 2016.10.14 0 1 129267

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Magánfőzés jogszabályai

Előzmény: sogi01 (129256)
bucee2 Creative Commons License 2016.10.13 0 1 129266

Holnap próbálkozok akkor. Köszi mégegyszer!

Előzmény: endrepp (129265)
endrepp Creative Commons License 2016.10.13 0 1 129265

Azt nem tudod, az a hézagosan illeszkedő lemez szerintem csak a szelet fogja, húzd el kicsit, résnyire. Egyébként úgy kéne, hogy a tűszelep középállásában a kék lángnak vékony sárga koronája legyen.

Előzmény: bucee2 (129263)
foxrudi Creative Commons License 2016.10.13 0 0 129264

Most hogy jobban átnéztem már látom,a reflektálást is.

Előzmény: snapszmester (129259)
bucee2 Creative Commons License 2016.10.13 0 0 129263

Köszi, holnap kipróbálom. A levegőt hogy szabályozzam?

Előzmény: endrepp (129262)
endrepp Creative Commons License 2016.10.13 0 1 129262

A reduktort vedd vissza a felére, gyújtsd be, tekerd fel a zsámoly tűszelepét maximumra, tekerd lassan fel a reduktort, lesz egy gázmennyiség, aminél a láng leválik az égőről és kialszik,  akkor már túl nagy a kiáramlási sebessége, kicsit vegyél vissza. Ezután csak a tűszeleppel szabályozz, a reduktor marad ezen az álláson. :)

Előzmény: bucee2 (129260)
mili70 Creative Commons License 2016.10.13 0 0 129261

Jutottál valamire?

Vagy nem nyilatkoztak?

Vagy nyilatkoztak csak nem nyilvános?

Előzmény: rézműves1 (129178)
bucee2 Creative Commons License 2016.10.13 0 0 129260

Sziasztok! Segítséget szeretnék kérni ismét. Megérkezett a lángőrtől az 13kw-os zsámolyom és kiszerettem volna ma próbálni. A gondom a következő: nagyon kis lángon tudom csak üzemeltetni mert ha feljebb veszem akkor kialszik. Kb. a csap feléig tudom kinyitni. A reduktor 60mb-on van a palack pedig teljesen nyitva. 

snapszmester Creative Commons License 2016.10.13 0 0 129259

Nekem igazam van, de nem menti a pancserokat, lustákat és alkalmatlanokat. 

Sokat tanultam az ügyfelek igényéből és a fórumból is. Pl. valaki emlegette az "autentikus cefrétől ragadós keverőlapátot' attól kezdve mindig letakarítom, de így meg gyakrabban kell cserélnem mert kopik.

Előzmény: foxrudi (129255)
snapszmester Creative Commons License 2016.10.13 0 2 129258

Csak apróság: ha az alszesznél nem tudja eldönteni hogy cukrozott e akkor később minek? A cukor nem okoz színben elváltozást, sőt még a kozmaolaj mennyiségét is csökkenti. 

Előzmény: laci19790325 (129257)
laci19790325 Creative Commons License 2016.10.13 0 0 129257

szevasz nalunk is ugy megy a ketlepcsos leparlas, felonti a cefret, faval tuzel ala, nallunk 0.5l vesz el az eloparlatbol, es utanna engedi, nekem olyan 30korul szokta elzarni a csapot, de 40korul mar nezegeti a szinete s az illatat, es megkerdezi cukroztam -e.mivel,talakozott mar olyannal is, akinel 50folott el kellet zarni mert feketedett be a palinka-vagyis teel volt nyomva cukorral.Amikor elzarja a csapot a kijott menyisegbol vesz egy atlagot vagyis belemerit az alkoholba es abbol nezi meg a szeszfokat.utana meg kiszamolja hany liter desztillat vizet tegyel hozza hogy 52-53 fokos legyen.most lett 430l cefrebol 31 liter 60fokos palinka, amihez 4.5l desztilalt vizet kelett ontenem hogy 53 fokos legyen.szilvapalinkarol van szo.

Előzmény: simon53 (129238)
sogi01 Creative Commons License 2016.10.13 0 1 129256

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Magánfőzés jogszabályai

Előzmény: sogi01 (129233)
foxrudi Creative Commons License 2016.10.12 0 0 129255

Bár neked lenne igazad!

Előzmény: snapszmester (129234)
ROBI876 Creative Commons License 2016.10.12 0 0 129254

Vagy a kezdők... Azt tudom 40-nél szar volt, de azért szedte. Ha nem vagyok ott, tovább is szedi. Ez is több volt, mint kellett volna,,,sokkal. (barátom amúgy, de akkor is,,,a tények tükrében)

Előzmény: Szomjas cápa (129252)
snapszmester Creative Commons License 2016.10.12 0 2 129253

Nekem fixa ideam hogy jobb pálinkát fozok nem csak magamnak, az ügyfélnek is mint otthon. A kapzsi főzdés meg tiszta alkoholra számol. Az alkoholmentes utoparlat csak a veszteséget növeli mert a víz olcsóbb. Az eloparlatot meg akkor engedem ki amikor akarom, de nem is kötelező gyűjteni. Tehát gazdasági érdek nem fűződik a rossz pálinka főzéséhez. 

Szomjas cápa Creative Commons License 2016.10.12 0 0 129252

Legfeljebb az igénytelen, kapzsi főzdések hígítanak utópárlattal. Az, hogy hány °-nál kell elválasztani az up-t, berendezés, gyümölcsfajta, meg cefreminőség függő. Főzdében egyes gyümölcsök esetében 10 ° alá is le lehet menni, nem lesz a pálinka utópárlatos. 

Előzmény: ROBI876 (129247)
ROBI876 Creative Commons License 2016.10.12 0 0 129251

Ha nekem volna ilyen jó gépem és nem lenne kötve a kezem, tuti csak jó minőséget készítenék rajta. De egy jó gép szinte elérhetetlen. Megbaxnak-elveszik,,,stb... Mert amúgy meg tudnám fizetni magát a gépegységet, csak nem nagyon érdemes, mert ki tudja mi lenne a sorsa.

Előzmény: ROBI876 (129250)
ROBI876 Creative Commons License 2016.10.12 0 1 129250

De,, ami náluk 40, a jó erősen koncentráló gépen, az nekünk-nálunk, csak 20-30% lejövőt jelenthet maximum. Ez a nem mindegy. A keserű pedig minden nyelven csak keserű.

Előzmény: kezman46 (129248)
SándorTiszteletes Creative Commons License 2016.10.12 0 0 129249

Túrkevén a "régi főzdében" a mai napig...

Előzmény: Szomjas cápa (129245)
kezman46 Creative Commons License 2016.10.12 0 1 129248

Épp erről beszéltünk ma egy barátommal, ő 40 fokig engedi tisztázáskor, utána állítja be, szerintem meg engedjük ameddig lehet, van amit előbb abba kell hagyni de van amit akár 30-ig is lehet engedni, én mindig a szaglásom meg az izlelésem után megyek, eddig jó volt mindig .

ROBI876 Creative Commons License 2016.10.12 0 3 129247

Ezt csinálják a főzdékben, én is így láttam. Őket is meg lehet érteni, rajt van a készüléken a szeszmérő berendezés. Első csöpptől utolsóig minden ki van csikarva belőle, a főzőjük jobban koncentrál, mint a mieink, 40-ig, ahol full keserű, az is bele van engedve. (általánosságba mondom). Elejét is nagyon keveset vesznek el, mert ha feltelik a plombált előpárlat tartály, nekik külön procedúra azt kiüríttetni. Talán ezért is jobb a házi. Nekik meg van kötve a kezük, nekünk nincs. Talán nem olyan jó a gépünk, de a szabadságunk által mégis lehetséges jobbat főznünk. Ez a véleményem a dologról.

Előzmény: Szomjas cápa (129246)
Szomjas cápa Creative Commons License 2016.10.12 0 0 129246

Vidd másik főzdébe az anyagot. Akkor sem lesz jó pálesz belőle, ha hibátlan az alapanyagod.

Szomjas cápa Creative Commons License 2016.10.12 0 3 129245

Továbbfűzve: Geszten az a több évtizedes legenda él, hogy a geszti hígító víz miatt jó a helyi pálinka. A valóság meg az, hogy a főzdében korábban addig főzték a pálinkát, amíg el nem érte a késztermék az 50 °-ot, utópárlattal hígítottak.

Jött egy új főzőmester, aki elválasztotta az up-t és geszti csapvízzel állította be a szeszfokot. Általánosan sokkal jobb lett a pálesz minősége. A geszti víz legendája azóta is tartja magát.

Békéscsabán egy nagy főzde még 2000-ben is utópárlattal állította be a szeszfokot. Jó anyagból is szart főztek. 

Előzmény: öreg_néne_b (129239)
obsitos3 Creative Commons License 2016.10.12 0 0 129244

hát ez most sem jó

Előzmény: obsitos3 (129243)
obsitos3 Creative Commons License 2016.10.12 0 0 129243

reset után működik

Előzmény: obsitos3 (129242)
obsitos3 Creative Commons License 2016.10.12 0 0 129242

Most meg a nickre kattintva nem jó.

Előzmény: rézműves1 (129241)
rézműves1 Creative Commons License 2016.10.12 0 0 129241

Köszi, most néztem, már műkszik...:):)))...

Előzmény: Pálinkás Admin (129237)
simon53 Creative Commons License 2016.10.12 0 0 129240

Én is erre gondoltam, de lehetne egy kicsit bővebben?

Egy zárt rendszerbe hogy nyúlnak bele kívülről?

Ha nem 50 foknál állnak le akkor mikor?

Egy főzdébe nincs kóstolgatás tudomásom szerint?

Az lehetséges hogy az utópárlat még bőven jó akkor amikor leállnak 50 foknál, és az is kell bele hogy kerek iz legyen?

Mi a véleményetek?

Előzmény: öreg_néne_b (129239)
öreg_néne_b Creative Commons License 2016.10.12 0 1 129239

Nem. Az utópárlat nem a legjobb a pálinka alkoholfokának beállítására.

simon53 Creative Commons License 2016.10.12 0 0 129238

Sziasztok.

Gondolom van itt esetleg bérfőzdés is , vagy aki szokott szeszfőzdébe is főzni.

Most voltam érdeklődni a közeli főzdébe, mikor  vihetném a cefrét és mondják már el a főzés menetét.

Náluk a finomításkor az elején elvesznek valamennyit utána a finomítás addig megy míg a pálinka összességében eléri az 50 fokot, ott leállnak és kész.

Nincs vizzel való higitás, miegymás.

Egyszerü mint a 100-as szeg, mondta a segéd, ezt már nem a főnök mondta.

Máshol is igy megy a 2 lépcsős lepárlás?

Pálinkás Admin Creative Commons License 2016.10.12 0 1 129237

Központilag keresik, h miért nem működik a "keresés" funkció.

Előzmény: rézműves1 (129235)
inana Creative Commons License 2016.10.12 0 4 129236

Köszönöm, szuper leírás!

Előzmény: sogi01 (129233)
rézműves1 Creative Commons License 2016.10.12 0 0 129235

..."Hány milliméter legyen az "X" és az "Y"? Egyáltalán egymáshoz képest így kell állniuk?"...

Jogos a kérdés, de nem millimétereken múlik szerintem. Nálam az Y kb. 10-mm, az X pedig 30-mm van hátrább.

Lehet azért, hogy tényleg el ne égjen. Az enyémnél ez alatt a gyújtószett alatt, még egy lemez-párkány is van gyárilag és egy kicsit oldalt van az egyik égőcső fölött.  De azért begyújtja a másikat is.

............

Fontos, hogy ne legyen nagyon zárt alulról, a szekunder levegő miatt.  Az a nyílás nem tudom mi...

Előzmény: 1zsakkrumpli (129218)
snapszmester Creative Commons License 2016.10.12 0 2 129234

És ha csak simán főzési tanácsokat szeretne. Vissza se jön.

Előzmény: foxrudi (129230)
sogi01 Creative Commons License 2016.10.12 0 2 129233

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Magánfőzés jogszabályai

Előzmény: sogi01 (129203)
körtés 01 Creative Commons License 2016.10.12 0 0 129232

És

A párlat adójegy után fizetendő jövedéki adót (adójegyenként 700 forint) a NAV egyéb termékek jövedéki adója elnevezésű 10032000-01037313-00000000 számú bevételi számlára kell a magánfőzőnek befizetni. A magánfőzőnek a 2016. évi első igényléskor legalább 3.500,- forintot kell megfizetnie (tárgyévben első alkalommal legalább 5 db adójegyet kell igényelni).

Tehát nincs szitatányér, köszi.

Előzmény: foxrudi (129230)
körtés 01 Creative Commons License 2016.10.11 0 0 129231

Tapasztald ki! Nem tudjuk  mekkora lesz a robbanási nyomás. Lehetőleg minél kisebb legyen. Nekem az őrláng széle 3 centire van a szőnyegtől. És a gáz áramlási irányával 45 fokos szöget zár be.

Előzmény: 1zsakkrumpli (129223)
foxrudi Creative Commons License 2016.10.11 0 1 129230

Vásárolni kell egy 100l-esnél nem nagyobb készüléket,be kell jelenteni a helyi önkormányzatnál,párlatadójegyet kell igényelni a helyileg illetékes NAV-nál,s ha megkapod,már rottyanhat is a cefre.ennyi az egész.

Előzmény: inana (129226)
öreg_néne_b Creative Commons License 2016.10.11 0 3 129229

Szerintem ő nem tanulni akar, hanem madarat, aki vállalja, hogy kifőzi a cefréjét.

Előzmény: snapszmester (129228)
snapszmester Creative Commons License 2016.10.11 0 1 129228

Ezzel az a baj hogy nem tudjuk ellenőrizni mit kapsz, és kaphatsz hülyeséget.

Kérdezz bátran, de előtte olvass egy estét. Az ajánlott irodalmat.

Előzmény: inana (129226)
foxrudi Creative Commons License 2016.10.11 0 1 129227

Talán esztergályosnál!:-) :-)

Előzmény: csalántea (129207)
inana Creative Commons License 2016.10.11 0 0 129226

Kistételű kifőzés rejtelmeiről privátban kérdeznék. Esetleg a környékünkön: Ság - Somló hegy vonalában. szlavy.ani@gmail.com

laci19790325 Creative Commons License 2016.10.11 0 0 129225

szevasztok, parnapja vagy hete itt olvastam, hogy valaki vett cold yeast-hidegturo elesztot, azt irta hogy nem indult be az erjesztes, ha valaki magara ismer , legyen mar szives megirni hogy be e indult e tole az erjesztes.koszonom

kopasz szuzukis Creative Commons License 2016.10.11 0 1 129224

Egyértelműen az első képen lévő, alulról felnyúló. Idővel azért így is el fog égni valamennyire, de sokkal később, mint a felső elrendezésnél. Tapasztaltam a gázboylerünknél.

Előzmény: 1zsakkrumpli (129223)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2016.10.11 0 0 129223

Melyik elrendezés a jobb?

Előzmény: körtés 01 (129221)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2016.10.11 0 0 129222

Nincs, csak merevítve van.

Előzmény: körtés 01 (129198)
körtés 01 Creative Commons License 2016.10.11 0 0 129221

Most nézem, neked nem fér közzé. 

Előzmény: körtés 01 (129220)
körtés 01 Creative Commons License 2016.10.11