Keresés

Részletes keresés

bujukcekmece Creative Commons License 2015.09.17 0 0 115856

Én a létező összes módon erjeszek de leggyakrabban kotyogót használok, és még soha nem tűnt el belőle a víz, és soha nem bírt annyi levegőt visszaszívni, hogy eltűnjön a CO2 párna, 250-es hordó esetén sem! Még a törköly is friss maradt (zöld) több mint 1 hónappal az erjedést követően, na persze nem is ba..tatom a zajos erjedést követően. A két hordó piros vilmoskörte cefrém már az utóerjedés végén jár, de nyugodtan magára hagyom még 4-5 napra.

Előzmény: Figyelget (115850)
rézműves1 Creative Commons License 2015.09.17 0 1 115855

Bizony ez lehetséges. Emlékszem tavaly vagy tavalyelőtt mit írt Snapszi.

Volt egy olyan tétel kajszija, ami 3-nap alatt kierjedt, rögtön főzte és nagyon jó lett.

Lehet, hogy a mostani szilvám is ilyen?

Előzmény: kornel8 (115854)
kornel8 Creative Commons License 2015.09.17 0 2 115854

Simán kiforr, akár 4 nap alatt is. :)

Előzmény: roband (115853)
roband Creative Commons License 2015.09.17 0 0 115853

A mostani hőmérsékletben lehet, hogy a szilva egy hét alatt elforr?

Kollégákkal előkészítettük, hordóba raktuk fedővel, kotyogóval. Garázsban volt 18 fok körül. Aki rá tudott nézni nem csinált még ilyent azt mondja kicsit bubizik, de nem nagyon.

Figyelget Creative Commons License 2015.09.17 0 0 115852

Kb 8-9 deci pálinkád lehet belőle. Hogy milyen, az is érdekes. Szerintem nem,én nem főzném le.

Előzmény: anaret (115851)
anaret Creative Commons License 2015.09.17 0 0 115851

Sajnos a cefre volt tavalyi, szobahőmérsékleten állt lezárva tavaly ősztől. 

Ebből is tanultam! Kösz az infót! Azért még annyi kérdésem lenne, hogy érdemes-e ezt vízzel összekeverve (ezt a komoly alszesz mennyiséget) kifőzni?

Előzmény: öreg_néne_b (115827)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.17 0 0 115850

Fólia-kotyogó 1:0!  :-)

Régen ez volt is itt téma,hogy hová tűnik a kotyogóból a víz?

Előzmény: barkócza (115849)
barkócza Creative Commons License 2015.09.17 0 1 115849

Ezért nem bízom a kotyogóban, mert a kotyogón át simán működik a visszaszívás. A széle, fedeles vödörnél csak behorpad a fedél.

Előzmény: rézműves1 (115847)
barkócza Creative Commons License 2015.09.17 0 1 115848

"...ha így megoldható ez a probléma, minek van pl duplafalú?"

A kérdésben benne van a válasz. A leégésgátlós nem rossz, de mindig előfordul azért vele néha leégés. A keverős jobb.

Mind a leégésgátlósban, mind a keverősben azért kell higítani a cefrén, hogy ne égjen le (a leégésgátlósban jobban, a keverősben attól függ, hogy milyen a keverő), a duplafalúban nem. Azaz a duplafalúba effektíven több anyagot tehetsz, és az alszeszed is töményebb lesz. Időt, energiát spórolsz meg vele, és sokkal kényelmesebb.

Előzmény: italian stallion (115845)
rézműves1 Creative Commons License 2015.09.17 0 2 115847

Végre már van mit, bőszen cefréz mindenki és nem beszélnek butaságokat mint az "uborkaszezonban".

Én is gazdagabb lettem egy tapasztalással.  Miután a vadul habzó szilvámat 5ml szilikonnal sikerült lecsendesíteni úgy döntöttem, hogy a hordókat még nem fóliázom le és csak lazán ráteszek egy tetőt.

Azt gondoltam, hogy a pincében a 22°C-ban, ahol nem fújja a szél és a még mindig intenzív forrás miatt

úgyis sok CO2-gáz keletkezik, majd reggel lekötöm.

És reggel, amikor levettem a tetőt, jött a meglepi.

A nem túl vastag bunda alatt teljes a csend, mintha megállt volna az erjedés. Na ne gondoltam, röpke 24-óra alatt lement a zajos erjedés??  Gyorsan kapom az öngyufát, hát nem hiszek a szememnek, nem alszik el!!! ,pedig a bundáig levittem a lángot. Az agyam eldobom. Hová lett a CO-párna??

Ez állítólag nehezebb a levegőnél és ha jól tudom, nem mászik ki a hordóból. Este amikor a tetőt rátettem még vígan rotyogott. Nem értettem mi történt.

Gyorsan mindkét hordó kapott egy kis "kabai-napfényt", hogy legalább egy kis védőgázt termeljenek az élesztőbacik, mielőtt éhen halnak. Utána lefóliáztam mind a két hordót és lekötöttem.

De nem hagyott nyugodni a dolog és újból felhívtam Snapszit és elmondtam mi történt.

Azt mondta, hogy van olyan, hogy vissza-szívás. Ha leáll a zajos erjedés és a felmelegedett cefre kicsit visszahűl, magába veszi a tetején lévő gázt ha az nem elég vastag és ha nincs lekötve a hordó, akkor a helyére levegőt szív.

És tényleg lehet benne valami, mert a lekötött hordók még az esti bunda nyomkodás előtt is szépen

púposodtak, de reggelre mind a két fólia átment negatívba, vagyis behorpadt. Persze ahogy levettem a fóliát, rögtön gyújtottam, de szerencsére már a peremnél elaludt.  Ezt a vissza-szívást még sosem tapasztaltam, mert mindig tetős hordóban cefréztem és ott ez nem látszik.

Figyelget Creative Commons License 2015.09.17 0 1 115846

Szia!

Vitathatatlanul legbiztonságosabb leégés szempontjából a duplafalú. Nekem keverőssel sem égett még le semmi,tehát azt is mondhatjuk jónak ebből a szempontból,de több odafigyelést igényel,főleg,ha kézi a keverő.

Ezekkel a leégésgátló betétekkel nincs tapasztalatom, de sok bizodalmam sem bennük. :-)

Előzmény: italian stallion (115845)
italian stallion Creative Commons License 2015.09.17 0 0 115845

Sziasztok,

teljesen kezdőként szeretnék egy kis kapacitású (30-50L) pálinkafőzőbe beruházni. Amit nem igazán tudok eldönteni, hogy a leégés elleni technológiák közül mit válasszak: duplafalú, keverős vagy csak a leégésgátló. Az utóbbi nagyon egyszerűnek tűnik, ha így megoldható ez a probléma, minek van pl duplafalú? Esetleg valaki aki mindhárom típust próbálta?

köszönöm,

Figyelget Creative Commons License 2015.09.17 0 0 115844

Na és még egy.Hűtsd le az alszeszed és még alszesz formájában szűrd át,akár többrétegű gézlapon,akár kávéfilteren,akár vattakorongon.Így elég jól meg tudsz szabadulni a felesleges kozmaolajtól és nem kell a kész pálinkával manipulálnod. Ez ügyben.

Előzmény: kramoto (115841)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.17 0 1 115843

Nem tudom, hogy finomításkor mennyit szed le a gézlap,ártani nem árt,ha használod.

Előzmény: Figyelget (115842)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.17 0 0 115842

A kozmaolajat cefrefőzéskor kellett volna leszedned az alszeszről.

Előzmény: kramoto (115841)
kramoto Creative Commons License 2015.09.17 0 0 115841

Ajánlották, hogy a kozmaolaj leválasztáshoz több réteg gézlapon engedjem át lefőzésnél a párlatot, az majd megfogja.

Ez jó megoldás vagy inkább a felszínről felitatás konyhai papírtörlővel?

Előzmény: kramoto (115829)
kramoto Creative Commons License 2015.09.17 0 0 115840

A településen ahol lakom, van egy artézikút, elszaladok pár lityiért hamár közel van, mégsem klóros.

Előzmény: öreg_néne_b (115836)
kramoto Creative Commons License 2015.09.17 0 0 115839

Köszönöm a linket:)))

Előzmény: Figyelget (115835)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.17 0 1 115838
Jó a csapvíz és kb 20 fokosra állítsd a csövet.(pára) :-)
Előzmény: kramoto (115834)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.09.17 0 1 115837

Óvatosan merjem le a felét, hogy ne juttassak bele oxigént majd szórjak rá 1-2 marék cukrot?

Igen.

Előzmény: vasbogre (115832)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.09.17 0 0 115836

A semleges ízű csapvíz mindig jó, még a végső hígításhoz is.

Előzmény: kramoto (115834)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.17 0 1 115835
Szia!
Egy kis segítség.:-)
www.anemonapalinka.hu/szeszszamitas.html
kramoto Creative Commons License 2015.09.17 0 0 115834

Köszi, itt még jó a csapvíz, vagy már desztvíz kell???

Más:

Korábban írtátok, hogy lefőzésnél a párahőmérsékletet a páracső legfelső részén mérjem, és a páracső hosszabbításnak nincs értelme.

A páracövet átalakítom a mérő beiktatásához, viszont hamár hozzányúlok akkor az emelkedés szögének van jelentősége mert akkor azon is változtatnék a job hatásfok érdekében.

Előzmény: öreg_néne_b (115830)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.17 0 0 115833
Szia!
Szerintem Neked most a festő(takaró)fólia rásímítás lenne a legpraktikusabb.
Előzmény: vasbogre (115832)
vasbogre Creative Commons License 2015.09.17 0 0 115832

Van a pincében 22-25 °C-on 200 liter szilvacefrém abban 5 kg napfény, kb. 5-7 napja forrt ki. Hétvégén tudom lefőzni a felét, a maradék 100 litert pedig jövő hétvégén. Mit tegyek, hogy a megbolygatott maradék 100 liter kibírjon plusz egy hetet?

Óvatosan merjem le a felét, hogy ne juttassak bele oxigént majd szórjak rá 1-2 marék cukrot?

PH mérőm van, de még soha nem savaztam viszont nem vagyok ellene sem, csak attól tartok, hogy a sav elkeverésekor oxigént juttatok a cefrébe.

barkócza Creative Commons License 2015.09.17 0 1 115831

Ládában, asztalon, akárhol szotyósíthatod. Sajnos, a változatosság arra is igaz, hogy melyik mennyi idő múlva szotyósodik, néhány naptól néhány hétig. Én pár naponta át szoktam válogatni. Utána aszottyosnak kinézőket szemenként átválogatom, kettévágom, a savanyú vagy penészes szagú az kuka, a fínom, édes illatú az cefre. Az elején több lesz a rohadt, mint a jó szótyós, azért összességében arra számíts, hogy a harmadát ki lehet dobni. Ja, és csak a teljesen ép szemek fognak szépen szotyósodni. Nagy munka, sokan fölöslegesnek tartják, de szerintem ez a nemes gyümölcs megérdemli.

Előzmény: abácsip (115815)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.09.17 0 1 115830

(keresnem kell egy táblázatot vagy számítási kalkulációt, nehogy túlhigítsam)

Nem lőnek vele nyulat, öntesz hozzá tíz liter vizet, oszt' jól van. ;)

kramoto Creative Commons License 2015.09.17 0 0 115829

Csak visszaraktam és lefőztem 8 alkoholfokig.

Lett belőle 2,5 liter alszesz, de nem kevertem össze a többivel, nehogy lerombolja az eddigi eredményt

Most tisztázáshoz gyűjtöm az infót, mert talán hétvégén lesz időm rá.

Lett 15 liter alszeszem, és 45 alkoholfokos+ a 2,5 liter amit külön raktam. 

Ezt higítom 25-30 alkoholfokra (keresnem kell egy táblázatot vagy számítási kalkulációt, nehogy túlhigítsam) és mehet a tisztázás Ep- UP és kozmaolaj leválasztással.

Leégés nálam sem történt, bá elég sűrűn kevergettem. Kb 3-4 alkalommal kellett cserélnem a vizet hűtő felső harmadában, de ezt cask also töltéssel végeztem, így elkerültem a hűtővíz öszzekeveredését, és az alsó fél midig hideg maradt.

Remélem jól fog sikerülni az első főzésem, a cefrézés remélem jól sikerült, időben főztem, már csak a tapasztalat hiányzik.

Nekem úgy tűnt mintha 20 alkoholfok alatt erősödött volna az aroma, ezért engedtem lejebb, 6-8 alkoholfokig a főzést.

Remélem hétvégén végeredményt hirdethetek:)))

Ajánlották, hogy a kozmaolaj leválasztáshoz több réteg gézlapon engedjem át lefőzésnél a párlatot, az majd megfogja.

Előzmény: karibaba (115817)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.17 0 0 115828

Szia!

Van olyan jó az az alszesz,hogy megér ennyi idő és energia ráfordítást?

Tényleg, a cefre volt tavalyi vagy az alma?

Előzmény: anaret (115826)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.09.17 0 0 115827

Tegnap 70 l tavalyi golden alma cefrét főztem.

Az alma volt tavalyi vagy a cefre? De az alacsony hozam egyik esetben sem meglepő.

Előzmény: anaret (115826)
anaret Creative Commons License 2015.09.17 0 0 115826

Sziasztok!

Tegnap 70 l tavalyi golden alma cefrét főztem. Az anyag le volt reszelve, illatra kellemes volt. A gond az, hogy 5 l alszeszt adott azt is nagyon alacsony alkoholszázalékon (25 Alcfok). A kérdésem az, hogy a DES 100 literes üstben ki tudom-e tisztázni? Valahol olvastam, hogy 15 l az ajánlott legkisebb mennyiség ami beletölthető. Szerintetek úgy bele lehet tölteni, hogy teszek hozzá 10 l vizet?

Figyelget Creative Commons License 2015.09.17 0 0 115825

Szia!

A cukormennyiség az (ha már rak bele az ember) nem tűnik soknak.Ellenben az erjedési idővel,mert az igencsak. Pláne úgy,hogy még be is volt oltva. Biztos nincs az még kész?

Előzmény: Dr. Rádio (115820)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.17 0 0 115824

Szia!

4-5 órás finomítás,ahol csöpögve jön le a pálinka nem hiszem, hogy hordana ki  flegmát. Persze emelhetsz a páracső dőlésén,de a kb 10 fok az már elég jó.(Az ajánlás kb 20 fokos dőlést javasol.)

Előzmény: gyugyu. (115814)
snapszmester Creative Commons License 2015.09.17 0 0 115823

Össze lett pepesitve rendesen?

Előzmény: Dr. Rádio (115822)
Dr. Rádio Creative Commons License 2015.09.16 0 0 115822

Megállás nélkül pezseg, termeli a széndioxidot. Nagyon enyhén még épp hogy édeskés, de csak egy árnyalatnyit.

Előzmény: snapszmester (115821)
snapszmester Creative Commons License 2015.09.16 0 1 115821

Nincs agyoncukrozva és nem hiszem hogy még mindig forr. Meg kellene kóstolni.

Előzmény: Dr. Rádio (115820)
Dr. Rádio Creative Commons License 2015.09.16 0 0 115820

Ismerősöm 240L szilvába 7kg cukrot öntött bele, literenként 3.5L vízben felhígítva. Közel 19-20 napja forr megállás nélkül (20-22C állandó hőmérséklet biztosított). Mennyi idő alatt forr le egy ennyire megcukrozott cefre? Sütőélesztővel oltotta be.

karibaba Creative Commons License 2015.09.16 0 1 115819

Kapitány, én a minap kaptam 4 vödör Vilmost, olyan érett volt, hogy kézzel moszogattam össze az egész kb. 40 lityi cefrét! (alig van leve) Adtam neki kis pektinbontót, élesztőt, majd a negyedik napon 1 kg napfényt 2 L vízben feloldva. Nagyon bizakodó vagyok!

Kérdésem (mindenkihez)

- ha ne adj isten, megcsiccsen (ecetesedésnek indul) a cefre, főzés előtt mennyivel célszerű szódabikarbónával kezelni? /Legutóbb 30 L őszibarackom járt így, tettem bele egy jó adag szbb-t, felhabzott, mint egy vulkán, kevergettem, míg le nem csillapodott, majd órákkal később, de még aznap lefőztem az alszeszt. (nem vagyok elájulva, de ez várható volt, csak sajnáltam volna kiönteni.)/

- egyáltalán: használ neki a szódabirkabóna, vagy csak, mint halottnak a csók?

És tényleg egy jó tanács: aki nem tud, vagy akar savazni, az kiforrás után azonnal főzze/főzesse ki a cefréjét!

Előzmény: fehérkutya (115813)
Norrington Creative Commons License 2015.09.16 0 0 115818

Nekem nagyapám a minap mesélte, hogy az illegalitás éveiben szalmát tettek az üst aljára a leégés elkerülésére. Csak úgy érdekességképpen mondom :) 

Előzmény: fehérkutya (115812)
karibaba Creative Commons License 2015.09.16 0 1 115817

Ugyanilyen főzőnk van, ugyanezen dolgokon átestem én is! :o)) /30 L DES, keverős/

- én nem raknám vissza azt a bizonyos 38 fokost (sok használható dolgot abból már nem csalogatsz le, tudom, mert kipróbáltam.)

- én 6-7 cefrefőzésen vagyok túl, rendszeresen kevergetve -hál istennek- sem kajszi, sem körte, sem birs nem égett le egyszer sem! (ez mindenképpen bíztató)

- a lángot akkor veszem vissza, ha olyan 90 celsiusnál elkezd csordogálni az alszesz, de egészen 105-108 C-ig engedem, hogy felmenjen. Az alszesz még ilyenkor is sokszor 35-40 alkoholfokos, nekem nem sikerült igazán lejjebb mennem, mondjuk, mivel gázzal fűtöm, 5-10 fokig le sem mennék, de azért a cél 15-20 alkoholfok lenne...

- a főzési idő nekem is sok néha, az az ideális, ha 3-4 óra alatt teljesen ki tudsz főzni egy feltétet

- szerintem különben nagyon jó kis főző, úgy gondolom, hogy, ha jó a cefre és van egy kis tapasztalat, kiváló párlatot lehet vele előállítani, tisztázásra pedig kifejezetten alkalmas!

- az ideális páros különben egy 50-60 L-es "hal-féle" duplafalú lenne (cefre kifőzéshez) és egy ilyen 20-30 L-es a második lépcsőhöz. (egy nagyobb duplafalúval sokkal hatékonyabban lehetne "dolgozni", nem kellene tartani a leégéstől, közben lehetne az udvaron, gyümölcsösben ténykedni -közben rá-rápillantva a főzőre-, míg a szimpla keverősnél ott kell lenni, kevergetni és bízni abban, hogy nem ég le.)

Fehérkutyánál láttam -aki nekem csak Opa-kapitány :o) - ilyesmi párost (házi asszem' 70 lityis duplafalú, kicsi, talán 20 literes réz készség a második menethez) ennél praktikusabbat nem nagyon tudok elképzelni....(felkraksz egy adag cefrét a duplában, közben készrefőzöl egy adag korábbi alszeszt, mindezt egyidőben.)

Előzmény: kramoto (115639)
fehérkutya Creative Commons License 2015.09.16 0 1 115816

Én körtéim nagyon kemények voltak, fa meg nem magas. Ütődéstől nem kezdtek rothadni 1 hét után sem.

Nekem napon "megsültek", kívül ugyan bebarnultak, de belül még zöldek voltak. Normál érésnél belülről barnul kifelé.

Nálam hozzáértőbbek azt írták  ládában, árnyékban érdemes megvárni a teljes barnulást.

Én próbáltam napon hagyott fekete zsákban almával is ( alma gyorsítja az érést), de mindig került cefrébe éretlen is.Nem voltam elég türelmes.

1,5 éve átoltottam a fát. Talán jövőre kezdhetem újra a próbálkozást nagyobb fajta ( sózó ) körtével .

Előzmény: abácsip (115815)
abácsip Creative Commons License 2015.09.16 0 0 115815

Szombaton akarok körtét szüretelni. Hideg helyen zsákban szottyosítsam vagy elég kiöntenem egy asztalra? 2 nap elegendő, hogy már elinduljon valami, de még ne induljon rohadásnak?

Előzmény: fehérkutya (115813)
gyugyu. Creative Commons License 2015.09.16 0 0 115814

Köszönöm a gyors segítséget . Tehát ha folyami homokot jól átmosom ,esetleg forró vízel is kezelem-mosom, akkor ugyan olyan hatásfokkal meg gátolom a leégést minta leégésgátló lemezzel illetve a duplafalú üstel.

más : cefre főzésénél Betakarom a sisakot és így hamarabb megindúl a csorgás (szigetelés) és ha finomítok akkor sisak teljesen "meztelen:-)) de viszont így 1,5óra múlva idul meg a párlat ( az elöző égőálásnál)majd kb 4-5 órát teszki a finomítás, szépen csöpögve történik .Na de , igaz kisfőző kis mennyiség stb.,nagyon oda kell figyelni az elválasztásokra , ami néha így néha úgy sikerül  , de a legjobb estben is a friss pálinkának van valami utóíze ( talán fazék íz vagy UP. íz?) , majd idővel ez csökken. Kérdésem : ha 10 fokos Pcső emelkedést megnövelem 20-30 fokra akkor ez megszünhet . A mostani állásnál az indúló párlat akár 80-85 fokos is szokott lenni (a páracsövem 22.-es 1,5m hosszú) ....Arra gondolok hogy esetleg a deflegmációból eredő flegmát "kihordja".

- a Tejes derítésnél csak a réz alkotókat vagy az esetleg más "fém" elemek is lekötődnek ?

Előzmény: öreg_néne_b (115810)
fehérkutya Creative Commons License 2015.09.16 0 2 115813

A megbarnult körtének mazsolás jellege lesz, míg a zöldnek fanyar.

Voltam párszor türelmetlen, és megbántam. Várd meg míg bebarnul és ne a tűző nap barnítsa meg.

Előzmény: Norrington (115809)
fehérkutya Creative Commons License 2015.09.16 0 1 115812

homokot én is használtam még az illegalitás éveiben, mikor zománcozott üstben főztem.  Amikor használtam, sosem égett le. 

Próbálkoztam karikára feszitett vászonnal is ( alá csak levet tettem ), volt hogy félrecsúszott.

Nekem a sűrű homogén lekvárszerű cefrékkel gyűlt meg a bajom. 

Előzmény: zsorsz (115808)
körte51 Creative Commons License 2015.09.16 0 0 115811

Megtudná ,hogy megpúpozom a cefrét! :-)  Úgy kezdeném ,ezt senki ne csinálja utánam! :-)

Előzmény: zsorsz (115808)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.09.16 0 2 115810

-valahol halottam hogy leégés ellen HOMOKOT használnak? mi ez?

A homok finom szemcsés (általában kvarc) kőzet. ;)
Sóval a homokba csak a lé szivárog be a cefréből, a leégésre hajlamos részek nem.

-konkrétan mikor jó a kazeines (tejes) derítés?

Fém (réz) eltávolítására. A tejfehérje a réztől kicsapódik és eközben a rezet is megköti, így az kiszűrhető.

-az alszeszt PET palackba engedem és a végén a flakon oldalának ősszenyomásával "lefőlőzőm az esetleges kozmaolajat ,jó e ez a módszer?

Jó. Egyszerű és hatékony.

Előzmény: gyugyu. (115807)
Norrington Creative Commons License 2015.09.16 0 0 115809

Én is arra gondoltam, hogy nemes körtével kereszteződött vagy pedig nemes körte magoncból vadult ki a réten. A szottyosítás jelenleg is zajlik, a mai melegben a leszedett termény fele megszottyosodott, aminek nagyon örültem. Furcsállom viszont, hogy a szottyos gyümölcs illata megváltozik és almás pitéhez hasonló lesz a finom körteillatból. Bízok benne, hogy a pálinkában előbukkannak majd a körtés jegyek :) 

Lenne egy tudományosabb jellegű kérdésem is a kedves fórumozókhoz; méghozzá az, hogy ha a szottyos termést daráljuk össze a nem szottyossal, akkor a szottyosban lévő enzimek nem indítják be a barnulatlan termésben lévő keményítő lebontását? Vagy a folyamathoz mindenképpen a napfény energiájára van szükség? 

Előzmény: barkócza (115800)
zsorsz Creative Commons License 2015.09.16 0 1 115808

Figyu oda,mert Bőrzeke mint a sas,kíméletlenül lecsap.:)

Előzmény: körte51 (115806)
gyugyu. Creative Commons License 2015.09.16 0 0 115807

Üdvözletem eme nemese párlat készítő és elemző tudós társagnak .

Én (Gyula) a messzí Békésből vagyok  a" VERES SZILVA PÁJINKA" hazájából . A főzésben igen kezdő , az "elemzésben " kicsit jártasabb. Saját fejlesztésű (15l , saválló űst Vréz sisakszerűség +páracső és liebig hűtő)készülékkel próbálkozom Pl: cseresznye ,meggy,nyárialma, birs 30-40 literig (persze a nagyobb mennyiségű szilva cefrét főzdében főzetem). Még igen kezdő minőséggel de remélem ez javulni fog az idő teltével (és a kifőzött cefre mennyiségével arányosan) a készülék beállítása folyamatos ( páracső szöge ,párlat elvételek mógja stb.)

Volna pár kérdésem, hátha valaki felhomájosít:

-valahol halottam hogy leégés ellen HOMOKOT használnak? mi ez?

-konkrétan mikor jó a kazeines (tejes) derítés?

-az alszeszt PET palackba engedem és a végén a flakon oldalának ősszenyomásával "lefőlőzőm az esetleges kozmaolajat ,jó e ez a módszer?

......... egyenlőre ennyi a válaszokat-segítségeket előre is köszönöm ....... na ittam egy stampli tavaji szilvát   egészségetekre.

körte51 Creative Commons License 2015.09.16 0 0 115806

Igen!

Előzmény: öreg_néne_b (115805)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.09.16 0 0 115805

Amikor már hallani ,hogy forr az alszesz időben csökkenteni a fűtést!

Esetleg nem megpúpozni az üstöt.

Előzmény: körte51 (115804)
körte51 Creative Commons License 2015.09.16 0 0 115804

Volt szó az alkohol gőz berobbanásról. Annyi történt,hogy finomításkor teljesen teli öntöttem az üstöt és még egy kicsit a páracsövön! A fűtést a kelleténél intanzívebben és felhabzott,ami elég volt egy kis nyomásemelkedéshez. Megemelkedett a sisak és egy kis alkohol le a tűzre ! Szép kék lánggal égett nem túl sokáig. Mondjuk ez nem alkohol gőz ,hanem a forró alszesz égés volt! Okulásképp, hogy vigyázni! Amikor már hallani ,hogy forr az alszesz időben csökkenteni a fűtést!

körte51 Creative Commons License 2015.09.16 0 0 115803

A hideg vízzel hígítást próbáltam.  22°C - 65% körte , víz 1,5°C . Hígítás után 20,1°C -48% lett a körtém!  Minden gond nélkül hígítható hidegebb vízzel !

Figyelget Creative Commons License 2015.09.16 0 0 115802

Szia!

Van valami fejlemény?

Előzmény: adam1117 (115780)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2015.09.16 0 0 115801

Tehát?

Előzmény: Szkajvolker Lajos (115773)
barkócza Creative Commons License 2015.09.16 0 1 115800

A vadkörte rendkívül változatos, méretre, színre, ízre, és össze-vissza kereszteződik a kultúrkörte fajtákkal. Próbáld ki külön-külön, hogy melyik milyen. A vadkörtét érdemes előbb szotyósítani, és úgy cefrézni, persze nem keverendő össze a szotyós a rohadttal.

Előzmény: Norrington (115783)
Szomjas cápa Creative Commons License 2015.09.16 0 0 115799

Ugyanúgy jártam, ahogy Te, azzal a különbséggel, hogy nekem négy hordóból egy habzott. 2/3 részig voltak feltöltve, így nem jelentett különösebb problémát. Minimális mennyiség csordult ki. Két nap után a habzás magától megszűnt. Azóta normálisan rotyog.

Előzmény: rézműves1 (115795)
zsorsz Creative Commons License 2015.09.16 0 0 115798

Orciba van egy sógor,az összekóstolás egyszer akár össze is jöhet.:)

Előzmény: TINTUS (115790)
vasbogre Creative Commons License 2015.09.16 0 1 115797

A mi szemszögünkből :-)

Előzmény: vasbogre (115796)
vasbogre Creative Commons License 2015.09.16 0 0 115796

Ez még nyers :-)

rézműves1 Creative Commons License 2015.09.16 0 0 115795

Szia Ferikém!

Örülök, hogy hű maradtál önmagadhoz. Nem olyan korán kezdtem reggel cefrézni, mert mire összekészültem mindennel, már majdnem 11-óra volt és addigra szépen sütött a napocska.

Egyébként tető alatt voltak a rekeszek a lakókocsi mellett, 3x10-es rakatban és pont arra sütött rá a reggeli nap, amelyiket először cefréztem. Kicsit lassan haladtam, mert a szedőgép nem fújta ki mind a leveleket a szállítószalagról, sok belekerült a rekeszbe és azokat szedegettem, meg hát sajnos az egészet le kellett vödröznöm a pincébe, mert ott van az erjesztőhely.

Délután kettő körül végeztem az első 15-rekesszel és utána rögtön kapott egy kis savat, az élesztőt és a pektinbontót, amivel jól átkevertem. Savam csak 1,5-liter volt otthon és a 7,5-deci csak 3,7-re vitte le a kezdő 5,4-ről a PH-ját. De gondoltam ez pont elég, ha rögtön főzöm.  És mivel 17-18-körül volt az átlag cukor, napfényt egy grammot se tettem. Délután 4-körül kezdtem a második rakatot és kb. este 7-körül végeztem, de közben már a hatodik rekesz után megkapott mindent.

Mindent ugyanúgy csináltam, ugyanannyit kapott a két hordó mindenből, ezért csodálkoztam, hogy miért jön az a sok hab a bal oldali hordóból, amikor a mellette lévő is erőteljesen fortyog de nem habzik.

jó nedűt

Előzmény: Feeriba51 (115784)
varadyz Creative Commons License 2015.09.16 0 0 115794

A kis erdőjáró...

kramoto Creative Commons License 2015.09.16 0 0 115793

Szia,

sajnos elég későn érkezek haza mostanában, így elmaradt a fotó, de itt találsz egy bemutató videót a készülékről.

http://www.palinkafozokazan.hu/?gclid=CLj80_z6-scCFUeVGwodu5oJxw

Görgess le a Pálinkafőző készüléákekig, és ott katt a 30 literesre,  ott van a video.

Bocsi de talán holnap korábban végzek és ha péntekre itt a fotó is

Előzmény: kramoto (115670)
sogi01 Creative Commons License 2015.09.16 0 1 115792

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

A tudás forrása

http://snapszmester.hu/

Benne

Snapszmester és Nabiti összefoglalója

Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (115735)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.09.15 0 1 115791

Köszönöm szépen, hogy feltetted a kedvemért a fényképeket.

Előzmény: envision (115710)
TINTUS Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115790

Kaposvár mellett, Gyere bátran nem gond.

Előzmény: zsorsz (115763)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.09.15 0 1 115789

3. megoldás.

Sőt, ha a két hordó cefrézése között volt ugye fél nap.  A második adagnak fél nappal több ideje volt egy kicsit utóérni/puhulnia. :)))

4. megoldás.

Én azért a ládák színét se hanyagolnám el. Lehet, hogy az egyik több napfényt szívott magába a szín miatt, és így jobb volt a gyümölcsnek. :)))

5. megoldás.

Szintén a láda és a láda szín, de ha nem egyszínű ládákba voltak, akkor más "színterápiát" kapott a szilva. Vidéki frenk-sui. :)))

6. megoldás.

Na de hol állt a második láda? Esetleg a másik hordó? Ott ahol a macska mindig lefekszik? Tudtam, hogy a vízérnek is köze van a dologhoz. Testünk több mint 75%-a víz. Hat ránk a telihold, az alattunk lévő vízerek. A cefrének több mint 75%-a víz. Őrá még jobban hatnak a vízerek. :)))

Előzmény: öreg_néne_b (115785)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115788

Nos ha már megvan a garázsban egy kukta elfekvőben, az nagy előny.

Ha neked elég egy 17 L-es "üst", amibe 12-13 L-nél többet nem tudsz beletenni, akkor jó!

Néztem régebben ezt a videót. Az illetőnek mániája volt, hogy fog egy csavart, kifúrja, és húz bele egy csatlakozót, amit néha bele is hegeszt.
Nos már fejlődött a technika néhány évtizede feltalálták a közcsavart. Aminek pont ez a lényege, hogy belül cső, kívül pedig menetes és van félúton egy fogóval megfogható csavarrész. És a közcsavarra is lehet venni anyát. (vizes menetű) Számomra ez új dolog volt.
Nem tudom, hogy mi a legkisebb közcsavar, de lehet rá szűkítőt is venni. (Sőt van olyan amelynek egyik vége menetes, a másik vége szűkítős és egyben roppanógyűrűs 10mm-es csőhöz. 200-400 Ft.)

Ha már tudod, hogy milyen rézcsövet veszel (hűtő, páracső) akkor ott helyben vegyél hozzá roppantógyűrűs csatlakozót.

Illetve olyan egységet, aminek egyik vége roppantógyűrű, a másik vége pedig fél col, vagy kisebb méret. A hűtőhöz biztosan jó, ahol kijön a páracső, a hűtő alján.  (Itt csak a roppanógyűrű anya és az egység közé teszed be a hűtő lemezét/műanyagját)
Ezzel jól lehet belefogatni a hűtő réz csövét is a hűtőbe, nem mászkál el, és a kukta tetejénél is könnyen lehet egy másik darabbal játszani.

Ja és a legfontosabb FS, vagy valamilyen mozaikbetűs szilikon tömítő is hasznos (890.- egy tubus) és a negyedét se használod el.

Szumma- szumárum, nekem csak egy villáskulcs kellett.
Nagy előny, mert előbb-utóbb változnak az igények, és pillanatok alatt szét lehet szedni, és újat barkácsolni.

Még valami, ha teletöltöd a kuktát, és kifut, akkor az belefut a páracsőbe, végig a befőttes üvegig. Mivel nincs sisak, és nincs légtér, hogy ott forrjon és habozzon, stb. Lentebb veszed a főzést, vársz és előbb-utóbb helyre áll a rend.

Biztonsági szelepet hagyd benne!

Ha menet közben eláll a csorgás, mert mondjuk egy cefredarab a páracsőbe bedugult, a biztonsági szelep meg nem csinál semmit akkor lehet, hogy jobb menekülőre fogni a dolgot, és a gáz főcsapnál lekapcsolni a gáztűzhelyt.

Így vagy úgy, aki kuktával pálinkát főz, annak a "kirobbanó" sikerélmény nem marad el!!!

Előzmény: Jocó a kezd (115769)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115787

Persze a tipp esik, ha a szilva valami állandó hőmérsékletű helyiségben volt tárolva.

Jó nedűt!!!

Előzmény: öreg_néne_b (115785)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115786

A "normális" valahol a kettő között van.

öreg_néne_b Creative Commons License 2015.09.15 0 1 115785

Van benne valami...

Előzmény: Feeriba51 (115784)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.09.15 0 1 115784

Szia rézműves1!

Feribá vagyok, tehát más a véleményem:-))))

Szerintem az ok a hőmérséklet különbség. A délelőtti éjszaka lehűlt szilvából készült, míg délutánra jól felmelegedtek a rekeszek. Ennyi.

Jó nedűt!!!

Előzmény: rézműves1 (115771)
Norrington Creative Commons License 2015.09.15 0 1 115783

Úgy néz ki sikerül. Szóval a jobb oldali vadkörte teljesen normális méretű vagy szerencsésnek mondhatom magam, amiért egy ilyet termő fára bukkantam? :)

sogi01 Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115782

Előzmény: sogi01 (115781)
sogi01 Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115781

Bocs az off-ért :-D

adam1117 Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115780

Így néz ki.

adam1117 Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115779

Vettem egy saválló, valami "ipari keverőtál" című dolgot. Holnap össze barkácsolom, először csak így simán. Kipróbálom, és ha tiszta víz jön le, akkor szétvágom a régit, és bele hegesztem az újat. De ha így se lesz jó, akkor megállt a tudományom.

Előzmény: Figyelget (115772)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115778

Feltöltés után beilleszt (vagy valami ilyesmi).

Előzmény: Norrington (115775)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.15 0 1 115777

Pedig az élesztőt (ha már használ az ember) nem lehet elég korán belerakni.

Vagy ezek szerint mégis? :-))))

Figyelget Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115776

Szia!

Én tizenkettesből csinálnám és mint a megszólításból is láthatod, itt tegeződés a bevett formula.

Azt hozzá kell tennem,hogy a kukta nagyon veszélyes tud lenni.Ettől függetlenül sokan használják.

Itt baloldalt üsd be a keresőbe a kukta szót és sok infóhoz juthatsz.

Sok sikert!

Előzmény: Jocó a kezd (115769)
Norrington Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115775

Hagyjuk, nem tudom feltölteni a képet. 

Előzmény: Norrington (115774)
Norrington Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115774

Találkoztatok már ekkora vadkörtével (jobb oldali)? :) 

Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115773

Siloil szilikon olajból, csak az M100 a jó? M500 olcsóbb, mi a különbség?

Figyelget Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115772

Mit teszel?

Előzmény: adam1117 (115770)
rézműves1 Creative Commons License 2015.09.15 0 1 115771

Na gyerekek, ezért jó ez a fórum. Mert elmesélhetem mindenki okulására, hogyan szívatott meg majdnem az egyik hordó szilvám, a két "lufit-fújó" közül.

Az egyiket délelőtt, a "szívatósat" pedig délután cefréztem. Mindkét tétel 15-15db mű10-es rekeszben volt. Előttem szedték (rázták), ugyanabból a fasorból, amiből a Zwack is kapott. Mindkettő egy-egy 200-as hordóban landolt, Nabiti-féle "rettenettel" turmixolva, fórumosan cefrézve, ahogy Snapszitól tanultuk, tökéletesen egyformán.

Ennek ellenére a délután cefrézett hordóból, a fóliát felnyomva, kezdett kifolyni a hab. Olyan volt, mint a kemény sörhab és nem akart elmúlni, hiába mertem át a másik hordóba, ahol szintén intenzíven forrt ugyanaz a cefre.

Végiggondoltam mindent, hogy mi lehet az oka, mit csinálhattam másképp, ami ezt okozza.

Végül csak egy különbségre emlékeztem, hogy addig amíg az első hordónál csak amikor "tele" lett, raktam bele a 15-perccel azelőtt futtatott élesztőt, a második hordónál ugyanannyi élesztőt, több mint egy órával előbb morzsoltam bele a langyos vízbe és még egy kis szilvalét is csorgattam bele és azt is már a hordó felénél beleöntöttem. Valószínűleg így a sokkal kedvezőbb körülmények között, sokkal gyorsabban szaporodtak a később cefrézett hordóban az élesztőbacik.

Legalább is én erre gondolok, de ezt Snapszi is lehetségesnek tartja.

Mindenesetre a bekevert 5ml szilikon olaj gyorsan véget vetett az eszeveszett habzásnak. A biztonság kedvéért a másikba is tettem, de az annak ellenére, hogy fortyogott, mint a láva mégsem habzott.

adam1117 Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115770

Na, holnap minden kiderül.

Jocó a kezd Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115769

Üdvözlök mindenkit!

Újonc vagyok (elrontott nickkel) :-) .

17 literes kuktából szeretnék pálinkafőzőt csinálni a youtuben ismert módon   .

Érdemes ilyen lepárlóval főzni?

A rézcső milyen méretű legyen: 6-10-12mm ?

Valaki főz ilyen főzővel?

Köszönöm segítséget!

Ui.: tegeződés vagy megázódás itt a megszokott?

varadyz Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115768

100 liter duplafalú? :)

Előzmény: Szkajvolker Lajos (115765)
hevezoli64 Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115767

bocsánat: zsorsz, de már válaszolt is..:)

Előzmény: hevezoli64 (115766)
hevezoli64 Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115766

zsorz szerintem

Előzmény: TINTUS (115753)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115765

Söröshordó?

Előzmény: varadyz (115764)
varadyz Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115764

Saválló hengerelt palástot hol tudnék kukázni?

zsorsz Creative Commons License 2015.09.15 0 1 115763

"Melyik merte azt írni, hogy a bluefre szílvából nem lehet jó párlatot csinálni ?!"....ez így ebben a formában nem igaz.:)

"Bluefree tavaly volt,hát sajnos nem egy Besztercei,de még egy Stanley közelébe sem ér,de azért elfogyott.:)".....ezt merészeltem írni és egy szóval se mondtam hogy a bluefree pálinka nem jó.Holnap Rodnát főzetek,azt szívesen összevetném a Bluefree-vel!

Azt a páleszt hol lehet megkóstolni?:)

Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115762

Amiről a kép készült, ott én martam meg direkt köszörűvel, hogy látszódjon az anyaga.

Előzmény: vasbogre (115734)
anaret Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115761

Köszönöm! Igen alszeszre gondoltam, csak keverem még a megnevezéseket. Akkor így járok el!

Előzmény: öreg_néne_b (115760)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.09.15 0 1 115760

Az előpárlatot mindkét esetben 10 Alkoholfokig engedtem.

Gondolom, alszeszt, mert az előpárlat a tisztázásnál van és ennél sokkal töményebb.

Ízlik a pálinkád? Ha igen, tedd be a hűtőbe, hűtsd le 10 fokra és szűrd le, akár egy vattakorongon és örülj. :)

Előzmény: anaret (115759)
anaret Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115759

Elnézést, de én még kezdő vagyok. 

Szóval az alapanyag nyári alma (40%  darálva) körte (30%) és bódiszilva (30%) volt, összesen 130 liter cefre. A Cefrefőzés 2 részletben ment (1. 70 liter, 2. 60 liter). Összesen lett az 1.-ből 14 l  alszesz a 2.-ból 10 liter. Sajnos a végén a fokokat (szeszfok, hőfok) nem néztem a végén.  Az előpárlatot mindkét esetben 10 Alkoholfokig engedtem. A tisztázásnál összeöntöttem a két alszeszt és lett 7,5 liter 70 fokos elegy 21 Celsiuson , amit ioncserélt vízzel (20 Celsius) 10 literig 48 fokra hígítottam. A kész párlat 21 Celsius hőfokú volt összeöntve a vízzel. 

Előzmény: TINTUS (115755)
varadyz Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115758

Írtam levelet.

Előzmény: rézműves1 (115739)
varadyz Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115757

Köszi a felhomályosítást.

Előzmény: Barret02 (115754)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.09.15 0 1 115756

Nem én voltam, de ha ezen múlik, még mondhatom. ;)

TINTUS Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115755

Nem értelek. Azt írtad, hogy kitisztult. Akkor mi a baj?.

Mindig csak fél információt adtok.

Hány fokos volt az alszesz?

Milyen gyümölcs volt?

Összesen mennyi párlatod lett és milyen erős?

Mit csináltál ezután ?

Mivel higítottad ki? Egyforma volt-e a közegek hőmérséklete és nem folytatom.

Előzmény: anaret (115740)
Barret02 Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115754

A vékony csőben fog hamarabb kiáramlani,és ott érintkezik kisebb réz felülettel is. 

Előzmény: varadyz (115752)
TINTUS Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115753

Melyik merte azt írni, hogy a bluefre szílvából nem lehet jó párlatot csinálni ?!  Az álljon elibém és fogja meg a poharat

varadyz Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115752

Én pedig pont arra gondoltam hogy túl gyorsan kiáramlik az illóanyag a csőrendszerből és keveset érintkezik odabent a hideg vízzel így az illékonyabb olajtartalmú gőzők kimennek lecsapódás nélkül.

Előzmény: snapszmester (115747)
rézműves1 Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115751

"Kénytelen" voltam ehhez az egyszerű, de jól bevált módszerhez folyamodni, mert ezeknek a nagyszerű

műanyag hordóknak csak a "kivágós" fajtáját sikerült ebben a méretben beszerezni. Így nem kellett 7-8-darab 50-est befogni. Igaz ez nem gumis, de ha ismered, hogyan lehet oldhatóan megkötni, akkor ugyanolyan jó.

Jó nedűt neked is.

Előzmény: Feeriba51 (115745)
rézműves1 Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115750

Ha jól értem, az eredetileg 22-es páracső áteresztő képességét csökkentetted??  Mert szerintem a 22-es páracső, még egy 20-literes főzőnél sem túlzás és nem gondolom, hogy a vékonyabb csőtől aromásabb lesz a páleszed. Annak más lehet az oka.  Egyébként a 22-es páracső még egészen 60-literesig is jól működik és talán csak efölött érdemes vastagabbat (28) választani.

Előzmény: varadyz (115742)
anaret Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115749

Köszönöm! A tejes módszert nem ismerem, így megpróbálom kifagyasztani!

Előzmény: rézműves1 (115743)
varadyz Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115748

Ugyanezzel főztem tegnap vízzáras és a csavar simán enged annyit hogy ha picit befogod a páracsövet már emelkedik a vízzár majd bugyog. Bolondbiztos.

Előzmény: envision (115710)
snapszmester Creative Commons License 2015.09.15 0 1 115747

A vastag páracső inkább előny mint hátrány. Szerintem.

Előzmény: varadyz (115742)
varadyz Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115746

Milyen üst ez hogy 6-bárral tesztelted?

Ha bírta én is veszek 1-et :)

Előzmény: adam1117 (115671)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115745

És milyen egyszerű!

Jó nedűt!!!

Előzmény: Figyelget (115744)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115744
Ez szép,látványos szemléltetés!
Jó ezeket látni.
Előzmény: rézműves1 (115741)
rézműves1 Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115743

Csak annyi a probléma, hogy a kozmaolajat a cefrefőzéskor szedjük (szűrjük) le. A finomításkor ezzel már nem kell foglalkozni. De ha már így jártál, van egy két jól bevált módszer, az ilyen kisebb mennyiségek "olajtalanítására".  Pl. a tejes derítés (sovány 1,5%-os tejjel), vagy a fagyasztóba rakás...

Előzmény: anaret (115740)
varadyz Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115742

Tegnap foztem ugyanezzel a kilepo paracsovet félig leragasztottam így szerintem aromasabb lett. Vastag rajta a paracso sztem.

Előzmény: kramoto (115644)
rézműves1 Creative Commons License 2015.09.15 0 1 115741

Tegnap cefrézett Stanley szilvám reggelre pattogva rotyogott a pincében és a reggeli bunda nyomkodást követően, ilyen szép lufikat fújt a hordóra...

......vékony festőfólia, selyemzsinórral lekötve...

anaret Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115740

Sziasztok!

Tegnap 14 l. alszeszt finomítottam egy DES 100l főzővel PB gáztüzeléssel.

Lassan főztem, kb. 1 óra után 75-80 Celsius kupolahőmérsékletnél jelent meg a rézeleje. Szagminta alapján kivártam azt a poharat (poharanként 1 dcl) ahol már nem volt érezhető a technokol szag. Utána kezdtem felfogni a középpárlatot (kb: 80 Alcfok). A párlat kezdetben opálos volt, majd 1 liter után kitisztult. A végét 45  Alcfok-nél zártam, de akkor már alig jött valami!

A kérdésem az, hogy ez normális, vagy valamit elronthattam? (a kozmaolajat papír zsebkendővel leszedtem az előpárlatról ami megítélésem szerint nem volt sok). 

HA már így jártam lehet valamit kezdeni még vele, hogy áttetsző legyen?

Jó nedűt!

rézműves1 Creative Commons License 2015.09.15 0 1 115739

Az üstön kívül (illetve afelett), minden ami rézből készül, abban tudok segíteni.  (üstfedő sisakkal, belevaló aromakosárral, páracső, hűtő, epruvetta, kozmaolaj-szűrő, Pistóriusz-tányér stb...)

.........a "gulyáságyúra" pont passzolt...

Előzmény: varadyz (115737)
Bárk_i Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115738

hal65.Szerintem ő tudna segíteni neked benne.

Előzmény: varadyz (115737)
varadyz Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115737

Nem tudtok valakit aki össze tudna rakni egy főzőt nekem, záros határidőn belül?

Paraméterei: 100 literes üst, dupla falú saválló, 2,5-3 colos kiömlővel, saválló tető, réz hűtő és réz aromatorony. Szoknyás tűztér gázhoz. 

Bárk_i Creative Commons License 2015.09.15 0 1 115736

Szia .Nekem vadkörtém volt némi vaj körtével,nagyon finom lett a pálinkám csak (kevés lett)

Én azt mondom nyugodtan tedd egybe. HA pedig sok van mindkét fajtából még mindig  cefrézheted külön.

Előzmény: abácsip (115729)
sogi01 Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115735

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

A tudás forrása

Benne

Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (115638)
vasbogre Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115734

Szerintem az egy olasz 2,5 collos sárgaréz gömbcsap lehet. Az egyik képen ahol kopott mintha látszódna a réz, de húzz meg rajta egy fűrészlapot és látni fogod.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (115532)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.09.15 0 1 115733

Ha külön-külön is megérnek egy főzést, akkor én külön kezelném, hogy legyen vadkörte pálinkám. Ha nem, akkor mehetnek együtt, nem rontják el egymást. Egyébként a vackort nem hiszem, hogy elnyomná a "sima" körte.

Előzmény: abácsip (115729)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115732
Nekem is egy kicsit,de a jobb oldalit sem dobom el.Hátha.
Előzmény: TINTUS (115726)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.15 0 0 115731
Igen,megvannak jobb minőségben.Lehet,hogy még változnak,de meg "kellett"mutatnom.:-))
Előzmény: Pálinkás Alex (115702)
Tucso69 Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115730

Én is csak hallottam, hogy jókat főznek, nincs tapasztalatom kereskedelmi pálinkákkal.

Előzmény: naivkezdo (115701)
abácsip Creative Commons License 2015.09.14 0 1 115729

Felajánlás képpen kaptam körtét, majd elbizonytalanodtam. Méretre vadkörte, ízre-illatra sima körte. Találkozott már valaki hasonlóval? Vadkörtét szeretnék főzni, cefrézhetem-e együtt, vagy a sima körte illat-íz lesz dominánsabb?

rézműves1 Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115728

Addig célszerű, amíg a duplásítás magassága van. Hiszen a fazék mellet felszálló forró levegő, még ad plusz hőt az oldalfalnak is. Meg fogsz lepődni, hogy a felforrás után, mennyivel lejjebb veheted a fűtést.

Előzmény: Bátor aligátor (115716)
fodrász79 Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115727

Szia touran!

Úgy sejtem,Te a spirál átmérőjére gondoltál. Akkor keresd hal65 fórumtársat,Ő segíthet.

Előzmény: touran (115697)
TINTUS Creative Commons License 2015.09.14 0 2 115726

A bal oldali jobban tetszik.

Előzmény: Figyelget (115696)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115725

Annak nagyon nagyon vörös. :D

Előzmény: naivkezdo (115724)
naivkezdo Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115724

nagyon hülye kérdés, de mi van, ha a vörösréz nem is az, hanem sárgaréz?

Előzmény: naivkezdo (115723)
naivkezdo Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115723

hát pedig az érdekes lenne, ha a pálesznek a vízgőztől lenne rossz íze.

Előzmény: adam1117 (115721)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115722

Köszönöm, rajta vagyok. Remélem sikerül.

Előzmény: Gyevi50 (115711)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115721

Az első 2 főzetnél volt víz a hőátadó. (2x cefre, + tisztázás) meg az első begyújtásnál, amikor csak vízzel tisztítani gyújtottam be. Előtte soha semmi nem volt benne. újan vettem.

Előzmény: Figyelget (115693)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115720

Én sem...

Előzmény: Figyelget (115692)
naivkezdo Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115719

amúgy idén nem kell, tele vagyok. de ha egybe cefrézed, az is jó, fasza vegyes szőlőpálesz.

Előzmény: naivkezdo (115715)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115718

De ha már a víz is olajos, akkor mi értelme a cefrét is tönkre tenni?

Előzmény: Babar66 (115690)
naivkezdo Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115717

sztem sok is.

Előzmény: Bátor aligátor (115716)
Bátor aligátor Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115716

Nem leírás, elég passzos. Közben megtaláltam a korábban felrakott képeidet a "szoknyádról" ha majd időm engedi kitoldom a lemezt nagyobb átmérőre, hogy többhelye legyen a felszálló meleglevegőnek. Elég,ha kb a fazék feléig ér a szoknya magassága?

Előzmény: rézműves1 (115704)
naivkezdo Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115715

egészséges a szőlő? mustfokot mértél? ha igen, magas, megveszem a mustot, kipréseled nálam:)

Előzmény: zsorsz (115714)
zsorsz Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115714

A gond hogy idén még nincs se pincém,se présem stb. bor még nem jöhet számításba,csak pálinka.

Előzmény: naivkezdo (115709)
schlumberger Creative Commons License 2015.09.14 0 1 115713

A Lidl áruházak bicikliparkolói olyasmi vastag csőből alakított, kb. 2 m hosszú tekercsek. Ott kéne szimatolnod, ki alkotta azokat!

ksanyi52 Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115712

Szia Feribá! Ne add fel mert egyáltalán nem állt szándékomban hogy kioktassalak. Az igaz hogy annyi tettem hogy a két párlatot azonos alkoholfokúra hoztam. Az egyiket töményítéssel, a másikat hígítással. És azt hasonlítottam össze. Igen a második főzésű lágyabb selymesebb volt. Most idézlek: " A középpárlat 50-60 fok, de nem az, ami csorog, hanem ami a vederben van!!!!, ami lecsorgott addig, amíg le nem állsz a középpárlat gyűjtésével."

Mint írtam is 30 foknál álltam le és a középárlatom 65 fokos volt. Ami a " vödörben" volt. Ezt kellett kihígítani ma 50 fokosra. Kiszámoltam 6.5 deci víz kellett hozzá. Szép lassan öntögettem, kevergettem, még egy fél decinyi volt a mérőpohárban, na megfokolom nehogy elszámoljunk valamit. Pont 50 fokos volt. Volt 3.1 dl. Ki is öntöttem 2db 7.5 és egy 8.5 dl üvegbe. És még maradt egy kicsi. Na ezt hova öntsem? És amikor felvettem a kis fél literes üveget akkor jöttem rá hogy még abba maradt egy félüveggel a 65 fokosból. Bele öntöttem a maradék vizet és megfokolva 48 fokos lett. Azt mondja az asszonykám hogy öntsük hozzá a felturbózott alszeszhez. És most kapaszkodj meg ez lett a legfinomabb. Illatos, zamatos, gyümölcsös pálinka. Lehet ha pihenni, érni fog a pálinkám utol fogja érni , de most ez áll előrébb egy fokkal. Ezt én magam sem gondoltam még tegnap este! Tehát érdemes különböző arányban kevergetni. Vagy valahol valamit elrontottam. Arra viszont rájöttem hogy érdemes lassan főzni még akkor is ha unalmas, mert akkor a büdös, a kozmaolaj,a savanyú szag a moslékban marad.

Lehet hogy pár decivel kevesebb lesz a pálinkám de nem kell kozmaolajat szűrni, a savanyú lével kinlódni, és tudom hogy nem fogjátok elhinni a finomításkor a 2dl pohárba egy kisujjnyit fogtam fel rézelejnek ( egy kicsit zavaros volt)  és utána 2 x 3 cl és a második már tökéletes volt és nem kellet további 3 felfogni. Tudom ez kis tétel.

És egy újonc ne oktasson! De én azt szoktam mondani : amit nem ennék meg azt nem teszem bele a cefrémbe sem. Ma 2 vödör almát szedtem, megmostam felszeleteltem. A férgesét, a szárát, a bolyhosát kidobtam, az ép magházat benne hagytam és az egészet húsdarálón ledaráltam. Így már az egyik kis kádam megint tele lett. Nem tudom pontosan hogy 25 literes vagy 30 mert két főzésbe nem fért bele, 3 ba meg pótolni kellett. Na ez megint jó hosszúra sikeredett.  

Üdv ksanyi. 

Előzmény: Feeriba51 (115685)
Gyevi50 Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115711

Igen a penetráció lenne az igazi, akkor ismered.Mivel dupla falról van szó így kicsit nehezebb mivel már olaj van kívülről, ezért a piros penetráló anyag sokkal nehezebben kúszik be az esetleges hibába belülről. Mivel az olaj már adott, vagy esetleg már be is hatolt a hibába /kívülről/ ezért maradnék az olaj vagy esetleg a petróleum mellet. Ha az olaj átjön a krétán meglehet látni. Nem tudok mást kívánni, leld meg a hiba forrását, hogy jó legyen a páleszod! 

Előzmény: adam1117 (115689)
envision Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115710

Szia!

Vízzáras

Mindkét oldalán van leszorító .

Hűtője kb 60 liter.

.

Előzmény: Pálinkás Alex (115661)
naivkezdo Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115709

hogyne!

de én a zalagyöngye-bianka-valamilyen muskotályt venném külön bornak:) és nem préselném, csak szűrőkosárnak használnám a prést, a leveses héját (törkölyt) cefrézném. Otellót is külön bornak, de azt kipréselném annyira, hogy a törkölyt szarnám le. Persze, függ attól is, hogy mennyi a sav, de azt nem tudom, hogy tudsz-e mérni?

Előzmény: zsorsz (115708)
zsorsz Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115708

Jó hogy a szőlő felvetődött. Kb. 1-2 mázsa termés van kilátásban,úgy 70% bianka-z.gyöngye,20% otello,a maradék 10% v.mi mukotály meg apró szemű festő.Ha ezt így cakk-pakk becefrézem lehet belőle jó pálesz?

Előzmény: naivkezdo (115705)
kornel8 Creative Commons License 2015.09.14 0 1 115707

Igen, a sarokban van hegesztve, de oldalt is vannak rozsdapöttyök..

Öreg_néne_b: Megsavaztam, dörzsi és most egész tűrhető. :)

Köszönöm a segítségeteket.

Előzmény: barkócza (115683)
naivkezdo Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115706

mi lenne, ha kiöntenéd a trafó/hőközlő olajadat és gázolajat tennél bele? Az átmegy minden repedésen, látod, hol a baj.

Előzmény: snapszmester (115606)
naivkezdo Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115705

azért a 45%-ot ne véssük kőbe.

Függ a főzőtől, cefrétől, fűtéstől. Nekem most 50-nél kellett váltanom szőlőnél, de nem olyan régen baracknál 30%nál is középpárlat jött.

Előzmény: Pecabubus (115566)
rézműves1 Creative Commons License 2015.09.14 0 1 115704

"A gazdaságosabb fűtés érdekében "szoknyát" húztam az üstre, ami kb 2-5 mm- réssel öleli körbe az fazekat"

Ha nem elírás az a 2-5mm, akkor az a rés kevés a feláramló meleg levegőnek. Inkább 2-5 centi lenne a jó.

Előzmény: Bátor aligátor (115489)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115703

Érdekes dolog ez az oldódik/nem oldódik kérdés. Mint annyi minden, ez sem fekete-fehér. Annyi ásványolaj még a vízbe is beoldódhat, hogy ihatatlanná tegye.

Előzmény: naivkezdo (115700)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115702

Ötletes címkék.

A szöveg néhol nem vehető ki, de gondolom a gépeden nagyobb felbontásban is megvan.

Előzmény: Figyelget (115696)
naivkezdo Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115701

ha elhiszed a véleményem, igen, komoly.

De nem egyedül mondom ezt, barátnőm is kiérezte azelőtt, hogy mondtam volna.

Én is azért vettem kontrollnak, mert úgy emlékeztem, hogy a kereskedelmik közül ők jók.

Előzmény: Tucso69 (115544)
naivkezdo Creative Commons License 2015.09.14 0 1 115700

szerinted oldódik?

láttál már ilyet? Én olyat max, hogy a tetejére felúszott, de az egyértelmű tünet.

Előzmény: japofan (115540)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115699
Szia!
Valószínűleg akik olvasták nem tudnak ebben segíteni Neked,ellenkező esetben már kaptál volna tanácsot.Esetleg egy esztergályos ismerősöd nincs?Ő nagy eséllyel megcsinálná.
norris53 Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115698

Hát bátor vagy ,ebben az átmérőben nem hiszem hogy találsz itt vállalkozót - mi 16- 18 mm esetleg 20 mm használunk - Az a 35- 42 mm mit kellene hogy kiszolgáljon ha nem indiszkrét a kérdés ?

touran Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115697

Bátorkodtam tőletek kérdezni.

touran 22 órája 0 0 115633

Szép estét mindenkinek.

Hűtőt szeretnék készíteni, ha valaki tud csőkígyó hajtásában jártas mestert, céget, kélrem írjon. Átmérő 35 vagy 42 mm.

Köszönöm.

Figyelget Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115696

Kis kikapcsolódásnak ezeketfarigcsáltam a fügelevemnek:

Kell még finomítani,de egyenlőre tetszenek. :-)

Már csak a pálinkának kellene beérnie. :-)

Figyelget Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115695

Ez így van,csak Ő azt írta,hogy először víz volt benne egy ideig.

Előzmény: öreg_néne_b (115694)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115694

Ha előtte olajjal volt feltöltve, akkor már a (feltételezett) résben olaj van, hiába víz a fűtőközeg.

Előzmény: Figyelget (115692)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115693

Hányszor főztél vizes hűtőközeggel?

Előzmény: adam1117 (115689)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115692

De amikor víz volt a hűtőközeg,akkor mitől lehetett olajízű?!

Én ezt nem értem.

Előzmény: Tucso69 (115691)
Tucso69 Creative Commons License 2015.09.14 -1 1 115691

Ki akarna egy tudhatóan olajízű alszeszt tisztázni?

Meg kell keresni azt a hibát, az lesz a megoldás.

Előzmény: Babar66 (115690)
Babar66 Creative Commons License 2015.09.14 0 1 115690

Én a helyedben lefőznék egy adag (a "szentírás" szerint készült) cefrét, rögtön a főerjedés után, majd az alszeszt ketté osztanám, az egyik felét letisztáznám, a másik felének tisztázására pedig felkérnék egy ősfórumost (az "alapító atyák" közül) lássuk, ő mit tudna kihozni belőle. Aztán meglátjuk, van-e lényeges különbség, vagy mindkettő egyforma. (Ha igen, akkor nincs több ötletem.)

Üdv!

Előzmény: adam1117 (115677)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115689

Próbáltam melegíteni üresen, olajjal a köpenybe igaz a krétaport nem próbáltam. Anélkül nem láttam semmit. Gondoltam, hogy lepenetrálom, az lenne a legegyszerűbb.

Előzmény: Gyevi50 (115686)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115688
"Szép álmokat"
:-)))))
Előzmény: Feeriba51 (115685)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115687
Szia!
Tudod,tartsd szárazon a ....! :-))
Előzmény: kornel8 (115682)
Gyevi50 Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115686

Adam! Olvasva  problémád,én  a következőként vizsgáltam volna meg, de agy hálát,hogy nem sérültél meg a 6 atm-tól. Én 35évig voltam MPV-és 

anyagvizsgáló rengeteg varratot vizsgáltunk + rtg anyagvizsgáló, ha Te minősíttet hegesztő akkor tudod miről beszélek, akkor következő képen jártam volna el, benne hagytam  az olajat felmelegítettem volna  kb 70 C fokra, azért mert ilyen fokon az anyag a hiba lehetőséggel együtt tágul, belülről pedig kréta porral kellet volna beszórni, mert a kréta beszívja az olajat és igen jól látszik ha van hiba. A levegő nem biztos,hogy kimutatja a hibát annak ellenére,hogy a nyomás alatt van a készülék. A vizsgálathoz mindig kis felületi feszültséggel   rendelkező anyagot kell használni /ilyen volt régen pl. a petróleum/. Nem akarom SM által ajánlott módszert kritizálni az is egy vizsg. módszer. Esetleg ha kérdésed van írj!

Feeriba51 Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115685

Tudod mit, én feladom:-)))

Máskülönben köszönöm a kioktatást, de nem egy nyelvet beszélünk:-(((

Utoljára megpróbálom megértetni veled a problémát:

Volt egy 42 fokos pálinkád - nevezzük annak, mert ebbe is bele lehet kötni.

Azt mondtuk, hogy ezt majd összehasonlítjuk a kétlépcsőssel. Te ezt a 42 fokosat elba...d egy tömény szeszel és aztán kezdtél el hasonlítgatni.

Tulajdonképpen  a kétszer főzöttet kellett volna kihígítani 42 fokra (természetesen kis mennyiséget) és azt hasonlítani. Te elrontottad az eredeti állapotot s aztán kezdtél filozofálni.

Az idézetek mindig jól jönnek, de megpróbálom lefordítani magyarra:

A középpárlat 50-60 fok, de nem az, ami csorog, hanem ami a vederben van!!!!, ami lecsorgott addig, amíg le nem állsz a középpárlat gyűjtésével.

Az utópárlat 15-25 fok, ami a vederben van!!!! Tehát a Te esetedben az utópárlat el kezdett csorogni 50 fokosan és aztán mind gyengébb lesz 45, 40, 30,....10, 5. Na, amikor mindez összegyűl a vederben (nem használok vedret, csak az érthetőség kedvéért írom), akkor annak az alkohol foka 15-25 fok szokott lenni. Igaz én nem szoktam ennyire kiszorítani.

Tapasztalni akartam tőled, de nem sikerült. Van ez így:-(((

Szép álmokat, jó nedűt!!!:-)

Előzmény: ksanyi52 (115665)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115684

Eltérő anyagminőség szokott ilyent okozni, polírozd fel és mindig tartsd szárazon, akkor nem lesz vele gond.

barkócza Creative Commons License 2015.09.14 0 1 115683

Ugye, a sarokban van összehegesztve? Mintha nem azonos minőségű lenne a két anyag. Az is jellemző, ha nem maga a varrat, hanem a varrat melletti zóna kezd el korrodálódni. Azért ez nem néz ki túlságosan veszélyesnek.

Súrold le súrolószerrel, töröld szárazra, és hagyd egy pár napig levegőn passziválódni, mielőtt újra főzöl. Minden főzés után azonnal töröld szárazra.

kornel8 Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115682

Itt lenne egy kép, amit sikerült úgy fotóznom, hogy látszódjon is. :) Így is ez az álláspont?

Előzmény: öreg_néne_b (115610)
ksanyi52 Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115681

6bar-nál az üst alja kipuklisodott... :" Isteni szerencse hogy ennyivel megúsztátok! Pár éve kazánt gyártottunk. Mondtam a fiamnak hogy legalább 6mm varratot tegyen rá! Tudja ő mert minősített hegesztő. 1,5 bárnál akkorát szólt mint egy ágyú. Szerencsére csak a külső-belső falat összekötő csapnál engedett el. 

Figyelget Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115680
Csak az üstben(sisak nélkül) forralj vízet.Kiderül,hogy a palástból jön-e a bajság.
Figyelget Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115679
Jól van,jól van,csak tudod a lendület. :-))
Előzmény: ksanyi52 (115678)
ksanyi52 Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115678

Ezt csak a Feribának írtam. Mivel ezt már mi megbeszéltük.

Előzmény: Figyelget (115668)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115677

Hogyan tovább?

adam1117 Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115676

Annak a helyén van a levegő csatlakozó, és a 2,5bar tegnap sem mutatott semmit.

Előzmény: öreg_néne_b (115672)
zsorsz Creative Commons License 2015.09.14 0 1 115675

Szerintem v.mi nagyon bagatell,nagyítóval elefánt gond lesz és ha végre kiderül,az agyát mindenki eldobja.

Előzmény: Figyelget (115673)
Barret02 Creative Commons License 2015.09.14 0 1 115674

Szerintem rajtad kívül nem sok ember mert volna 6-Bar nyomást ráengedni...Szerencséd,hogy nem lett semmi baj.

Figyelget Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115673
Erre gondoltam.
" Viszont az eredmény újabb gondot fog előhozni,az borítékolható!
1. Jók a hegesztések.Akkor továbbra sem fogod tudni,hogy mi lehet a gond."
Most lehet tovább agyalni.
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115672

Tegnap még volt rajta 2,5-ös biztonsági szelep...

adam1117 Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115671

Szereztem kompresszort, ráengedtem a nyomást, ráfújtam fél doboz szivárgás jelzőt és sehol semmi. 6bar-nál az üst alja kipuklisodott... :(

kramoto Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115670

Ez így igaz, és mivel kb 3 cm a "tömítő" vízoszlop magassága, mindez 3 millibár nyomás felett megtörténik.

De azért lefotózom.

Előzmény: Figyelget (115669)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115669
A sisak egyenetlenségeit a vízzár tömíti,plusz a biztonsági lefuvató szerepét is betőlti,az említett egyenetlenségek miatt. Szerintem.
Előzmény: Pálinkás Alex (115667)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115668
Mint már írtuk,annak nincs külön kategóriája,mivel nincs olyan.35-40-45 foknál már utópárlatra vált az ember(általában) és abból lesz a végére a kb 25 fokos utópárlat.Ha végig van csinálva a főzés.Persze nem kötelező az utópárlatot is megvárni,le is lehet állni.
Előzmény: ksanyi52 (115665)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115667

Ha van kedved és időd, fotózd le. Előre is köszönöm.

Arra lennék kíváncsi, hogy a sisak és az üst fixen le van fogatva ezzel a két bilinccsel, a vízzár meg tömít. Azaz a sisakot a nyomás nem tudná megemelni, ha akarná sem.

Előzmény: kramoto (115663)
kramoto Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115666

Jelentem, megrendelve:))))

Előzmény: barkócza (115660)
ksanyi52 Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115665

Szia Ferbá! Ébredj fel! Én azt írtam hogy 65 fokos közép párlatom lett. Meg hogy a kezdetekben 75 fokos volt. 

Hát azzal elég könnyű volt felturbózni 52 fokra a 42 fokos alszeszt. És igen az 52 fokosra vissza hígított második főzésű lágyabb, selymesebb volt mint az 52 fokosra felturbózott alszesz. Remélem így egyértelmű? 

Az amit kérdeztem egy más honlapon közölt érték, és nem tudtam értelmezni. Ide is bemásolom hogy megértsd.

Rézeleje
Ez a párlatrész tartalmazza a legtöbb előpárlati szennyeződést, közte sok rézvegyület, amiről a nevét is kapta. Gyakran kékes-zöld színű, a hűtő belső felületéről leoldott „grünspan” miatt. Nagy szennyezettsége ez semmire se használható, ki kell dobni. Mennyisége az alszesz 0,3-0,5 %-a lehet.

Előpárlat
A rézeleje után lejövő előpárlat mennyisége az alszesz 0,5-1,5 %-a. Leggyakrabban szúrósszagú acetaldehidet és sósborszeszre emlékeztetőetil-acetátot (valamint ecetsavat, kozmaolajat) tartalmaz. A túl sok illetve túl kevés előpárlat elvétele egyformán hiba!

Középpárlat (pálinka)
Mihelyt a kellemetlen szag megszűnik, azonnal váltsunk át középpárlatra, mert az előpárlat után kellemes aromájú anyagok párolódnak át. A középpárlatot külön edénybe gyűjtsük. A középpárlat az alszesz 30-35 %-a, szeszfoka 50-60° (borpárlat esetén 65-75°), íze, illata hibátlan.

Utópárlat
Akkor váltsunk át, amikor megjelenik a jellegzetes főtt, fazék-, üst íz. Az utópárlat savanyú szagú. Az utópárlat az alszesz térfogatának 25 %-a, szeszfoka 15-25°."

Tehát nem az én pálinkámról beszéltem, ez csak egy kérdés volt. Ha a közép párlat 50-60 fok az utópárlat 15-25 fok akkor a kettő közöttit 45-40-35 stb hova soroljuk? Remélem érted mit kérdeztem? Üdv ksanyi.

Előzmény: Feeriba51 (115646)
körte51 Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115664

Nem.

Előzmény: kramoto (115656)
kramoto Creative Commons License 2015.09.14 0 1 115663

Két bilincs van egymással szemben.

Vízzár adja a tömítést az üst és a kupola között.

A keverő az hasomnló a nagytestvérekhez, 2 kúpkerekes megoldás.

A 30 literesnél nem lehet motort felszerelni, a nagyobbaknál igen, és 30 000 ft a 24 voltos "ablaktörlő motor" 230 V-os táppal.

Ahogy néztem a motor felszerelésnek a 30 literesnél az az akadálya, hogy a keverőtengely (hajtókar tengely) hajtókarral szembeni megtámasztása gyengécske, kézi forgatásra tervezett, nm ad megfelelő tengelytámaszt a gépi keveréshez.

A keverőlapát is a 30-as esetében egy lap egy irányban a középső tengyelytől, ami alá beszorulhat a gyümölcs magja és ekkor megakad.

A gépinél nem lap a keverő, hanem 5 cm-es lapokból összerakott láncszemek vannak  valahogy így:  =-=-= és két irányban.

A 30-as csak gázzal fűthető a nagyobbak (a 60-as is) már üstházas.

Lefotózzam nyitott állapotban???

Előzmény: Pálinkás Alex (115661)
barkócza Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115662

Keress rá a "digitális maghőmérő"-re.

Előzmény: barkócza (115660)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.09.14 0 1 115661

Élőben még nem láttam DES 30 Literest.

Csak egy bilincs van a kupola és az üst rögzítésére, vagy van hátul is egy bilincs?

Gondolom ez is vízzáras.

Ha megnézem a DES 60-80-100L-eseket, van egy stílus, azaz tök egyformák. Ez a 30 L-es másabb stílust hordoz magán.

Előzmény: Pálinkás Alex (115657)
barkócza Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115660

Elektromosat javasolok.

Előzmény: kramoto (115658)
kramoto Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115659

50 literesnek saccolom, de elbizonytalanodtam, inkább este megmérem.

Előzmény: Pálinkás Alex (115657)
kramoto Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115658

Bimetálos, vagy szeszes-higanyos legyen?

bár lehet mindkét típus esetében pontatlanság.

Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115657

DES 30 L-es főzőhöz hány literes hűtőt kaptál?

kramoto Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115656

Valamint jelenthet javulást a párlatban hogyha megnövelem a páracső hosszát?

A jelenlegi hosszt a rendelkezésre álló hely miatt kb 20%-al tudnám növelni, úgy hogy tartom az emelkedési szöget.

És ez, mert akkormár egylépcsőben a kettőt megcsinálnám.

barkócza Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115655

Pár centin biztos nem múlik.

Előzmény: kramoto (115653)
kramoto Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115654

Na akkor csak meg kell csinálnom:))) de gyárilag miért nem így?????

Előzmény: öreg_néne_b (115651)
kramoto Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115653

Ez egy egyszerú és jó ötlet:))))

Az gondolom mindegy, hisz nem lehet nagy különbség azon a pár centin, hogy a páracsőben a hőmérsékletet az "emelkedési" szakasz végén vagy a "leszálló" szakaszban mérem?

Előzmény: barkócza (115650)
barkócza Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115652

Arra kell figyelni, hogy egy maghőmérő ezen a helyen a gőzhöz tartozó forráspontot méri (kb), a cső viszont a kondenzációs hőmérsékleten lesz, a hőmérő kicsit alámutathat.

Előzmény: öreg_néne_b (115651)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.09.14 0 1 115651

Már azon gondolkodtam, átalakítom a páracsövet és a legmagsabb pontra (hűtöbe fordulásnál) teszek be egy hőmérőt.

Ott van jó helyen. Az ott mért hőmérséklet azt mutatja, pillanatnyilag éppen mennyire tömény párlat jön. Mint az eprüvetta + fokoló, csak jobb.

Előzmény: kramoto (115649)
barkócza Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115650

Én ott mérem a hőmérsékletet, nagyon jó az, de kell egy jó párat főzni ahhoz, hogy megtanuld, hogyan kell értelmezni. Sima T toldót teszel a csőre, a szabad lukba pedig egy maghőmérővel átszúrt parafadugót teszel. Ennyi.

Előzmény: kramoto (115649)
kramoto Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115649

Köszönöm Nektek a bíztatást.

Már azon gondolkodtam, átalakítom a páracsövet és a legmagsabb pontra (hűtöbe fordulásnál) teszek be egy hőmérőt.

Akkor ezzel ne foglalkozzak?

Valamint jelenthet javulást a párlatban hogyha megnövelem a páracső hosszát?

A jelenlegi hosszt a rendelkezésre álló hely miatt kb 20%-al tudnám növelni, úgy hogy tartom az emelkedési szöget.

Figyelget Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115648
Ha keverős,akkor azért nem kell annyira f...i.
:-)
barkócza Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115647

Fűthetsz bátrabban, a lényeg, hogy hígítsd meg kellően a cefrét, és keverd. Hajrá, jó lesz az!

Feeriba51 Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115646

Ne haragudj, megpróbáltalak követni, de nem sikerült:-)))

Először főztél egy 42 fokos párlatot "egymenetben" (nevezzük így)

Aztán azt mondtuk, hogy főzzél két lépcsőben is és hasonítsd össze.

Ez alkalommal született neked 35% középpárlat és 25% utópárlat. Mi lett a 40% valamivel????

Aztán azt mondod, hogy az alszeszedet (ez az, amit először főztél???)  feljavítottad 52 fokra. Hogyan??? És akkor mit hasonlítasz és mivel???

Az alszesz "darabos vad" és az 52 fokos simább????

Lehet nem ébredtem még fel, de nem nagyon értek semmit.

Jó nedűt!!!

Előzmény: ksanyi52 (115634)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115645
Szerintem csapd hozzá a következőhöz.Mint barkócza is írta,ne akarj a hőmérőnek megfelelni.Még a tisztázásnál sem,nemhogy a cefre főzésekor.Nagyon jó támpont tud lenni egy pár főzés után,de semmi több.
kramoto Creative Commons License 2015.09.14 0 1 115644

írtad korábban, hogy a leégéstől nagyon fo...sak, hát én fo...tam rendesen, ezért nem mertem tolni a hőt.

Üst ürítésnél láttam, hogy nincs leégés, és a második főzésnél bátrabb voltam.

Mivel SOS kellett a főző, )írtátok, hogy azonnal főzni kell és a duplafalú 30 literest talán ennek a hét közepére mondták, hogy készül, megvettem a DES keverős szimplafalút 30 literesben. (ha lesz másik főző /nem valószínű/ akkor jó lesz ez tisztázásra )

34-35 literes valójában, csak 30 literrel tölthető maximum, de az ajánlott a 27 liter.

Kicsit felhabzott, de nem vészesen, a vízzár bezavarosodásán lehetett látni amikor felhabzott.

A páracső 22-es és epruvettát is vettem hozzá (remélem jól írtam) a folyamatos méréshez.

Vizet 3-4 alkalommal cseréltem a hűtő felső harmadában az intenzí főzésnél mikor 60 fok főlé ment a hőmérő (ekkor a hordó also fele még hideg volt, a kifolyón gőz nem jelent meg).

Első főzés olyan lassú volt, hogy nem is kellett cserélnem hűtővizet, mert 40 fok fölé nem is ment a hűtővíz felső rétegének hőmérséklete.

Előzmény: barkócza (115641)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115643
Ezt mondom:-)
Sok az a 7-8 óra főzési idő.Vízet ne benzinkúton vegyél,olyat vásárolj ami emberi fogyasztásra alkalmas.Egyébként a csapvíz sem rossz megoldás.
Előzmény: ksanyi52 (115640)
barkócza Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115642

Melyik főzőt vetted meg végül?

barkócza Creative Commons License 2015.09.14 0 3 115641

Állandóan előjövő tipikus hiba, hogy hőmérsékletet próbál tartani valaki a főzésnél. Értelmetlen. A lepárlás lényege, hogy forralni kell a cefrét, különben nem jön át a pára. A cefre összetevői nem külön-külön forrnak, hanem az egész együtt. A cefrének minden pillanatban van egy forráspontja, ami a pillanatnyi összetételétől függ. Ez alatt a forráspont alatt nem forr, a forráspontja fölé meg nem tudod vinni a hőmérsékletet, ezért forráspont. A hőmérő itt egy tájékoztató értéket mutat, amit majd neked kell kitapasztalni, hogy hogyan értelmezel, de semmiképpen ne vedd túl komolyan. Cefrefőzésnél nyugodtan durrants alá, csak arra vigyázz, hogy ne égjen oda. Hőmérsékletet ne próbálj szabályozni.

ksanyi52 Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115640

Sziasztok! " a középpárlatról 50nél váltasz és lefőzöd teljesen az utópárlatot,akkor annak (utópárlatnak)az átlagfoka ilyasmi lesz." Tehát akkor ott kellet volna még üljek kb 2-3 órát és akkor kaptam volna ezt az átlagot. Szerintem kár lett volna, megy vissza a cefrébe. Visszatérve az előzőkhöz: Én nem mondom hogy rossz ízű az al szesz, sőt így felturbózva, ( ittam már kereskedelemben ettől sokkal rosszabb pálinkát is), de olyan  " darabos, vad ízű". Újból  lefőzve ki símúlt selymes lett. Ja és most nem mondhatjátok hogy nem ültem eleget mellette! Ennyi idő alatt már 2 öreg tyúk is megfőtt volna levesnek még ha külön külön főznénk is. Na most már indulok vízért. Szép napot!    

Előzmény: Figyelget (115636)
kramoto Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115639

Sziasztok,

Szombat - vasárnap lefőztem egy-egy üsttel (30 literes).

Első főzést kb 8 óra után leállítottam, ekkor 38 fokos volt a párlat, Túl lassan fűtöttem, nagyon elhúzódott és elegem lett:(((

Ügyeltem, hogy 76-80 fok között legyen az üsthőmérséklet (kupola középmagasságában a hőmérő) és végig csak csepegett az alszesz.

30 liter cefréből lett 4 liter.

A második főzésnél (hibakereséses utánolvasást követően) már emeltem a hőfokot (100 fokra a kupolában, mivel gondoltam a páracső legmagasabb pontján így is ez alatt lesz a hőmérséklet) és így ahogy a nagykönyvben meg van írva, a forrástól számíva 3,5 óra alatt lefőztem 6-8 fokos alszeszig. Itt 6 liter alszesz jött le, és szép lassan csurdogált, talán még a gyufaszál vastagságot sem érte el a csorgó alszesz áramlási mennyisége.

Ma főzöm munka után a harmadik adagot, és ennyi, nincs több:((((

Amiben döntésképtelen vagyok, mert erre utalást nem találok, hogy az első adagot, aminél megálltam 38 fokos alszesznél visszategyem csak magában, nem keverve az esetleges maradékkal lefőzni 6-8 alkoholfokig, vagy ez márcsak ablakpucolásra lesz jó, kár vele foglalkozni??

Egyébként számomra meglepően, nagyon gyümölcsös íz jött le (első főzésem de szerintem ez a fentiekből lejött mindenkinek), kicsit kesernyés illattal, de ízben ez a kesernyésség nem érződik. Nem iszogattam, csak nyalogattam az újbegyemet a főzés során:))))))

sogi01 Creative Commons License 2015.09.14 0 1 115638

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Előzmény: sogi01 (115605)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115637
ilyasmi=olyasmi
Előzmény: Figyelget (115636)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115636
Szia!
Látod nem kapsz itt rossz tanácsokat(vagy ha mégis,azt egyből helyreteszik:-) )!
Persze meg lehet inni az alszeszt,de meg lehetne inni a cefrelevet is. :-) (sokan tudnának erről mesélni)
Mert akárhogy is nézzük Neked alszeszed volt.Amit Feribá mond az egy kicsit más tészta.Ő eleve úgy is főzi,hogy az kész legyen egy főzésből,"játszik" a deflegmációval,rektifikációval.De nem megy el az egylépcsős szintre(direkt),ezért egymenetesnek nevezte el.És ezért(is)van támadva,hogy alszeszt iszik.Nézőpont kérdése.
Te viszont valóban azt ittál,mert kétlépcsősként főzted a cefrét.
A főzéshez:a7-8óra tisztázási idő az sok,csökkentened kellene.Persze,ha van rá időd,energiád,akkor nem számít.
Nincs 50 és 25 fok közötti rész.Van a középpárlat és van az utópárlat.Ha teszem föl a középpárlatról 50nél váltasz és lefőzöd teljesen az utópárlatot,akkor annak (utópárlatnak)az átlagfoka ilyasmi lesz.
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.09.14 0 0 115635

Az utópárlat az alszesz térfogatának 25 %-a, szeszfoka 15-25°."

Az 50 és a 25 alk.fok közötti részt hova soroljuk?

Nem azt írta, hogy a 15-25 közötti tartományt szedi utópárlatnak, hanem, hogy az utópárlat szeszfoka ennyi. Nagy különbség...

ksanyi52 Creative Commons License 2015.09.13 0 1 115634

Sziasztok! Igaza volt Feribának, "meg lehet azt inni", és neked is hogy "  én azt ajánlom főzz le egy adagot fórumos ajánlás szerint,..... és hasonlítsd össze az első alszesszel.

Megtettem és a különbség : ég és föld.Bár egy kicsit hosszúra nyúlt a lefőzési idő de megérte.

Fél 11-kor tettem fel fél  12-kor indul 12-től minden fél órában mértem, és rögzítettem hőfokot, alkoholfokot és időt. Mivel ez egy fórum mindet nem írom le, csak 1-2 belőle.  12 óra --78,7C ---75 alkoholfok, 15 óra, 83,5C -63

18 óra 88,7 C --30 alkoholfok. Na itt hagytam abba. Hallottam hogy rotyog az üstben de már alig csöpögött.

"  Utópárlat
Akkor váltsunk át, amikor megjelenik a jellegzetes főtt, fazék-, üst íz. Az utópárlat savanyú szagú." Nem volt semmi íz és szag változás, csak gyengült. Így lett 2,7 liter 65 alk. fokos közép párlatom, az asszonykámnak tettem el befőttes üvegbe kb 3 dl 52 fokost körtére ágyaspálinkának, az alszeszből hagytam meg kb 2dl ( összehasonlítási alapnak) azt feljavítottam 52 fokosra. Hát ennyi lett. Holnap elmegyek ion cserélt vízért mert ami itthon volt, azt mondta az asszonykám hogy állott ízű, és azt " El ne rontsd azt a finom pálinkát" Pedig amit megkóstoltunk csak csapvízzel hígítottam.  Egyelőre ennyi. Kösz fiúk. Meg akartam még kérdezni egy információt, mégpedig:

"  A középpárlat az alszesz 30-35 %-a, szeszfoka 50-60° Az utópárlat az alszesz térfogatának 25 %-a, szeszfoka 15-25°."

Az 50 és a 25 alk.fok közötti részt hova soroljuk?

Üdv ksanyi.

Előzmény: benchmade (115562)
touran Creative Commons License 2015.09.13 0 0 115633

Szép estét mindenkinek.

Hűtőt szeretnék készíteni, ha valaki tud csőkígyó hajtásában jártas mestert, céget, kélrem írjon. Átmérő 35 vagy 42 mm.

Köszönöm.

Piszti 2 Creative Commons License 2015.09.13 0 0 115632

Hol lehet beszerezni 75 literes gulyáságyu lezáró fedélhez höálló tömitést.Átmérö 400 mm?

Figyelget Creative Commons License 2015.09.13 0 1 115631
Szia!
Nem lesz ebből így semmi.Csináld meg,amit snapszmester tanácsolt és többet fogsz tudni.Mindig csinálsz valamit,de soha nem pont úgy mint kellene.Mindig mondasz valamit,de soha nem egyértelmüen.Egy fix dolgot lehet tudni változatlanul,hogy nem jó (Neked) a pálinkád.Így azért el fog egy darabig tartani a hibakeresés...
Ha nincs kompresszorod,nyomd fel símán vízzel és hagyd rajta a nyomást egy napig.Ha valahol átereszt,akkor le fog esni a nyomás.
Előzmény: adam1117 (115626)
Firga73 Creative Commons License 2015.09.13 0 0 115630

Ezt a gyanúm nekem is...

Figyelget Creative Commons License 2015.09.13 0 0 115629

Üdv sogi!

Nagyon rendes,kötelességtudó a feleséged! :-)

Előzmény: sogi01 (115628)
sogi01 Creative Commons License 2015.09.13 0 1 115628

Kajszipálinkás szép estét! Jelentem, hazaértem németbűűű!  Látom a nejem tette amit kértem tőle!

öreg_néne_b Creative Commons License 2015.09.13 0 0 115627

És mit vártál, mit fogsz látni? Az üst belsejében is 100 foknál magasabb volt a hőmérséklet, páralecsapódást sem láthattál...

Előzmény: adam1117 (115625)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.13 0 0 115626
Addig melegítettem ameddig elérte a 2,5bárt. Akkor lefújt a szelep, és el is zártam.
Előzmény: Figyelget (115624)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.13 0 0 115625
Forró gőz volt.
Előzmény: öreg_néne_b (115623)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.13 0 0 115624

Meddig hagytad rajta a nyomást? Az idő alatt semmit nem változott?

Előzmény: adam1117 (115621)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.09.13 0 2 115623

Attól, hogy a hideg víz nem spriccelt, a levegő és a forró olaj találhatott utat magának.

adam1117 Creative Commons License 2015.09.13 0 0 115622

G

adam1117 Creative Commons License 2015.09.13 0 0 115621

Bondoltam. :)
Ezt most nem tudtam kivitelezni. (nincs kompresszororm)
De, feltöltöttem vízzel, (a köpenyt) megcsináltam zárt rendszerre, volt egy 2,5báros biztonsági szelepem, azt raktam rá. 2,5 barig nem fújt sehol....

Előzmény: snapszmester (115613)
kornel8 Creative Commons License 2015.09.13 0 0 115620

Köszönöm, majd rakok képeket, mert mintha belülről jönne, mindig tisztán rakom el, szárazon.

Előzmény: öreg_néne_b (115610)
snapszmester Creative Commons License 2015.09.13 0 1 115619

Nem telitodik. Az ecet a gyümölcssavak leoldjak. Az üst belseje mindig fényes.

Előzmény: Pálinkás Alex (115615)
snapszmester Creative Commons License 2015.09.13 0 0 115618

Olvashattad hogy nagyságrendekkel kisebb mértékben folyadékban mint gozfázisban,de működik.

Előzmény: körte51 (115614)
obsitos3 Creative Commons License 2015.09.13 0 2 115617

Pl. a flegma visszamossa az üstbe.

Előzmény: Pálinkás Alex (115615)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.13 0 0 115616
Mindenképp csináld meg,amit snapszmester tanácsolt,úgy tisztába leszel a varratokkal.Viszont az eredmény újabb gondot fog előhozni,az borítékolható!
1. Jók a hegesztések.Akkor továbbra sem fogod tudni,hogy mi lehet a gond.
2. Valahol szivárog.Akkor a vízes hűtőközegnél miért volt ugyanolyan íz,mint az olajosnál?
3. Valahol szivárog.Hogy is van az a minősítés? :-)))
Előzmény: adam1117 (115612)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.09.13 0 0 115615

És amit a sisakban, vagy a páracsőben köt meg a réz? Az hova kerül?

Gondolom a réz felület egy idő után telítődik.

Előzmény: snapszmester (115607)
körte51 Creative Commons License 2015.09.13 0 0 115614

Ez rendben ! Viszont olvasható, hogy ez a katalizáló hatás nem működik csak gőz halmazállapotban ,tehát az űst anyaga lehet saválló a maga hátrányaival ! Valamikor azt gondoltam ,hogy finomabb pálinkát lehet réz üstben főzni, ma pedig nem vagyok benne biztos ! Volt lehetőségem figyelemmel kísérni egy barátom des készülékét  ami réz az enyém nem ! Kerestem a rézűst ízre gyakorolt kedvező hatásait, de nem találtam! Valamikor az inox kuktámon semmi réz nem volt, rátettem a réz kis sisakot és a nagyon várt eredmény nem jött !  Szeretnék rézüstöt  ,de csak a hővezetási szempontjai miatt!

Előzmény: snapszmester (115607)
snapszmester Creative Commons License 2015.09.13 0 1 115613

Szuper!

Engedd le az olajat, nyomd meg levegővel a köpenyt, szappanos vízzel kend be a varratokat. Ahol buborekol ott a hiba.

A kenes az ust belsejében értendő.

Előzmény: adam1117 (115612)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.13 0 0 115612

adam1117 Creative Commons License 2015.09.13 0 0 115611

Így?

öreg_néne_b Creative Commons License 2015.09.13 0 0 115610

Használd nyugodtan, az első cefre úgyis letisztítja fémtisztára. Legközelebb szárazon rakd el és belül ne érintkezzen más fémekkel.

Előzmény: kornel8 (115608)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.13 0 0 115609

Hogy értsem az oldalnézetet?

kornel8 Creative Commons License 2015.09.13 0 0 115608

Sziasztok. Segítséget szeretnék kérni. Ma elővettem a szettemet és az üst alján rozsdapöttyöket látok belülről(rm söröshordó). Mit csináljak vele? Csiszolás, passziválás? Ennek sok értelme lenne, vagy csak halasztom, úgy is újat kell venni? Így lehet benne főzni? Előre is köszi.

snapszmester Creative Commons License 2015.09.13 0 1 115607

Az aktív réz ionok sok káros dolgot megkotnek. Ez lerakodas az ust falán, amik leoldódnak főzekkor, de nem desztilalnak át. Cserébe fogy az ust. 20 év alatt ipari használattól 3-4 mm elvekonyodik.

Előzmény: körte51 (115601)
snapszmester Creative Commons License 2015.09.13 0 0 115606

Szivárog a hokozlo olaj. Küldj fényképet oldalnezetbol, adok megoldást hibakeresesre.

Előzmény: adam1117 (115598)
sogi01 Creative Commons License 2015.09.13 0 1 115605

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Előzmény: sogi01 (115560)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.13 0 0 115604
+1k :-)
Előzmény: Figyelget (115603)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.13 0 0 115603
Az elején jégkockákat teszek bele,aztán ahogy írod:jégakut állítok a szélébe.
Előzmény: varadyz (115600)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.13 0 0 115602
Attól aztán nem lesz olajos az tuti.Pláne a víz.Lehet,hogy az alkohol gőz old valamit belőle,de a vízgőz az biztos nem.Alapos tisztítás után pároltál vízet,tehát rajta maradt lerakódás sem lehet.
Előzmény: adam1117 (115598)
körte51 Creative Commons License 2015.09.13 0 0 115601

Nagyon jó kérdések!  Szerintem , azt kijelenthetjük , hogy a lekvár finobabb rézüstben,de lehet,hogy csak azért mert kevésbé ég oda a hővezetés miatt!  Nem vagyok benne biztos,hogy kapsz  bizonyított ,megnyugtató választ!

Előzmény: Pálinkás Alex (115586)
varadyz Creative Commons License 2015.09.13 0 0 115600

Bocsánat de azt nehezen találom meg hogy a szőllősi féle kozmaolaj szűrőt kell hűteni? Ha igen hogy hűtitek? Jégakku?

varadyz Creative Commons License 2015.09.12 0 1 115599

Kertész áruházban is szokott lenni. De én ebay-ről rendeltem asszem tavaly előtt max 3e és free shipping :) Mondanám hogy odaadom de mittomén hol van :) 

Előzmény: '99A4 (114792)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115598

És a hőmérő üstbe eső fele? Nem úgy néz ki mintha odavaló lenne. Valami mintha marná. Szerintem sima kerek kazánhőmérő. Bár attól sem hiszem, hogy olajosnak kellene lennie. 

Előzmény: öreg_néne_b (115597)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115597

A teflonnal biztosan nincs semmi baj, az nem okoz változást a pálinkában.

Előzmény: adam1117 (115592)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115596

Na látod, most már meggyőztél!

Jó nedűt!!!

Előzmény: hevezoli64 (115588)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115595

Tegyünk szert inverz új barátokra- 8.rész. :-)

Előzmény: hevezoli64 (115588)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115594

Tökéletes.

Előzmény: abácsip (115590)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115593

Beszéltem vele többször is, nem igazán volt együttműködő. Kérdeztem, hogy nem-e tud olyat aki vett tőle, és elérhető, meg kérdeztem, hogy nem-e tudja a hiba okát, de ő semmit....

Előzmény: Bárk_i (115589)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115592

Ezért nem kerek nekem sem a történet. A hőmérő is gyanús benne, ráadásul teflon szalag tömíti, ami belül is látszik.

Előzmény: Figyelget (115587)
Bárk_i Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115591

Van parafa dugó lehet helyettesíteni a csavarós kupakot .Én mindenesetre ezt tenném és nem párolog el.

Előzmény: abácsip (115590)
abácsip Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115590

5literes borosüveget kaptam fém kupakkal. Merjek benne pálinkát tárolni, vagy a párolgás veszély fennáll?

Bárk_i Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115589

Olvasgatom egy ideje az irományaidat ,nekem nagyon úgy tűik,valami balhé van a /forrasztásnál/

Akárhogy is Én biztosan rá érdeklődnék a gyártó (kisiparostól) volt-e(van_e) másoknak is hasonló problémájuk !

Bár ahogy figyelgettem át hegesztetted a cuccot,ezzel ha volt garancia biztosan el is veszett de mindettől függetlenül mégiscsak kíváncsi lennék ......

Előzmény: adam1117 (115581)
hevezoli64 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115588

Hát sajnálom, hogy nem érted. Te azok közé tartozol aki a poharat félig üresnek látja, míg a másik félig telinek. 

Megfogalmazásod csúsztatás.

Inverzbe gondolkodsz, de mindegy.

Előzmény: Feeriba51 (115567)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115587
De hiszen,mikor víz volt a hűtőközeged,attól nem lehetett olajos,még ha átszivárog is.És azt írtad,hogy az összes főzet ugyanolyan.Arról nem beszélve,hogy át is "varrtad".
Előzmény: adam1117 (115581)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.09.12 0 1 115586

Vörösréz jótékony hatásai!

Szeretném megkérdezni a hozzá értőktől, hogy a vörösréz kupola bizonyított és vélt jótékony hatásait?

A vörösréz üst jótékony hatásáról eddig annyit olvastam, hogy mivel jobb a hővezetése, így kevésbé ég oda a cefre, jobban átadja és ossza a hőt. 

Ettől függetlenül a rozsdamentes (szimpla, dupla, szendvicspaneles) üst is kiszolgál minőségromlás nélkül.

A Reggellinkbe is olvastam, hogy a hol a gőz fut, ott ajánlott a vörösréz. Kupola, defi, pistorius, páracső, hűtő eleje.

Továbbá a hűtőről.

Azért jobb a vörösréz, mert jobb a hőátadó képessége? Kérdem is és ki is jelentem.

Ha rozsdamentes acélból készítjük, akkor kell még bele 2-3 spirál. (mivel a rozsdamentesnek kisebb a hőleadó képessége)

Kijelenthetjük-e azt, hogy ha már a pálinka folyékony formában van, mindegy, hogy rozsdamentes, üveg, szilikon, vagy vörösréz csövön fut, élvezeti értéket nem vesz el és nem tesz hozzá a vörösréz?

És-ha-amennyiben a vörösréz kupola, és páracső stb.  a cefrében lévő káros vegyületeket köt meg, mikor engedi el?

Eddig az amidalint, és a ként mondták nekem, de nem meggyőzően.

Gondolok itt arra, hogy a réz felülete megköti (a valamit) és az mikor és hogyan távozik, hogy kösse a következőt?

Figyelget Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115585
Tegyünk szert új barátokra- 7.rész. :-)
Előzmény: Pecabubus (115578)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115584
Tegyünk szert új barátokra- 6.rész. :-)
Előzmény: Pecabubus (115577)
Babar66 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115583

Én meg a digitális hőmérőt korrekt, viszonylag pontos (mivel általában 0,1 C-fok felbontásúak) hőmérséklet és hőmérséklet változás mérésére ajánlom. Csak tudni kell használni, tudni kell, hogy mit mérünk és az eredményt tudni kell értékelni. 

Előzmény: Pecabubus (115577)
Öregdömperes Creative Commons License 2015.09.12 0 1 115582

Köszi.

Előzmény: Tucso69 (115543)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115581

Még forró, gőzölög, de nagyon Úgy néz ki, hogy azon is van valami.

Előzmény: barkócza (115580)
barkócza Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115580

Ami az üstben maradt, az milyen?

Előzmény: adam1117 (115579)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115579

Szép estét mindenkinek!
A mai délutánom mozgalmas volt. Főző takarítás: mosószerrel, tiszta vízzel, citromsavval üres hűtővel gőzölve, citromsavval átmosva, tiszta vízzel átmosva.
Na és ez után....

Felraktam tiszta vizet. És ami lejött az nem tiszta víz. Olajosnak tűnik.

Pecabubus Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115578

"A sisakot nem kell mosni semmivel, mert a felületén egy állandó elszíneződés látható, ami mindig változik cefrétől függően." Troll 2/10.

Előzmény: Feeriba51 (115574)
Pecabubus Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115577

"tisztítani a rézkupola belső oldalát, mert kicsapódásokat tapasztaltam rajta,de erre nem kaptam választ." Írás-üzemmódból nem sikerül olvasásba váltani. Digitális hőmérőt feldugásra ajánlom, felkötözés is jó, pl. padláson ruhaszárító kötéllel, jócselekedet lenne az emberiség szempontjából.

Előzmény: ksanyi52 (115572)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115576

Megfogtál:-)))

A kérdés az volt, hogy "mikor mossátok ecettel vagy savval?". Én erre vonatkoztattam és nem figyeltem oda, hogy ennyire félreérthető.

Jó nedűt!!!

Előzmény: Babar66 (115575)
Babar66 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115575

A főzőt, sisakot, páracsövet természetesen minden főzés után tisztára takarítom. A hűtőt is kellene, de nekem az kissé macerás, ezért azt csak tisztázás előtt szoktam. Egyébként, olyan ez, mint a vasárnapi ebéd: ami maradt, még hétfőn jóízűen meg lehet enni a vasárnapi tányérokból is, de én inkább tisztából szoktam...

Üdv.

Feeriba51 Creative Commons License 2015.09.12 0 1 115574

Na, semmi tanács, semmi letolás???:-)))

Látod tudsz Te jó fiú lenni. Most már nem kellemes gyümölcsízű az alszeszed és mindenki megnyugodott. Így kell ezt csinálni:-)))

Viccet félretéve, én azt javasolnám, hogy ezt a második két felöntést csináld úgy, ahogy a két lépcsős módszer kívánja. Aztán hasonlítsd össze a kettőt és vond le a következtetést. Ha az előbbi módszer lenne a jobb, azt inkább ne is írd le, mert nagyon kikapsz:-))))

A sisakot nem kell mosni semmivel, mert a felületén egy állandó elszíneződés látható, ami mindig változik cefrétől függően. Esetleg szezononként nem árt egy kis tisztítás, de nem is használ.

Remélem ennyi elég, hogy beinduljon a fórum:-)))

Jó nedűt!!!!

snapszmester Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115573

Az alapok olvasásahoz nem kell regisztrálni.

ksanyi52 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115572

Sziasztok! Megszületett egy újabb adag. Először írom a tényeket. A páracsőre felkötözött digitális hőmérő mérőcsúcsa, ( nem tudom mennyire hiteles) mérése alapján: a kifolyás 86,5 C foknál indult és 89,8 C foknál = 15 alkohol foknál állítottam le. Úgy főztem ahogy írtátok, kissé nagyobb lángon és olyan mint a Petőfi leves,. Mindent bele. Tapasztalat: Így lefőtt 3 órahossza alatt, de a kellemes gyümölcs ízt és illatot felváltotta egy sokkal markánsabb " kotúsabb" íz. Mennyiségre szinte nincs különbség, ez is az is kb 1,5 liter. Bár így is 2 üvegbe van de nem lehet olyan jól elválasztani a hogy melyik a jó és melyik a kevésbé jó. Remélem majd a finomításkor helyre áll a rend. Többen ajánljátok a Sogi féle linket, de én oda nem tudok belépni mert mindig visszadob az előző oldalra. Nem hagy regisztrálni. Gondoltam összeöntöm az előző 3 főzésből a " jónak minősítettet, felhígítom 25 fokra és lefinomítom. Majd az összes többit megint egybeöntve. És akkor meglátom a különbséget. De még egy főzés hátra van, de azt már csak holnap.

Lehet, hogy a tiédbe nem kozmál le. Gondolom lassú tűzön főzöd és nem kozmál. :"  Vastagfalú a főzőüst feneke és vettem bele rácsot is, és igen lassú tűzön főztem de majd most kiderül, mert most nyomattam neki félgázon.

Az előző írásomban kérdeztem hogy mikor szoktátok ecettel vagy savval tisztítani a rézkupola belső oldalát, mert kicsapódásokat tapasztaltam rajta,de erre nem kaptam választ. Vagy minden főzés után kellene? Üdv ksanyi.

Előzmény: Pálinkás Alex (115571)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.09.12 0 1 115571

" De azért azt mond meg nékem hogy mit nyerek azzal ha azt a büdös hígító szagú 1dl előpárlatot vissza öntöm a finomításhoz az alszeszbe? "

Az első főzésnél el sem veszed, így nem kell visszaöntened. Cefréből alszeszt, alszeszből (alias votka "t"-vel magyarosan, az ősökre emlékezve) pálinkát főzünk. 

Vannak ám a fórumon is feltalálók, és mi az egyéniségeket, és a kísérletező kedvet külön díjazzuk és az eredményeket csak azért boncolgatjuk, hogy jobban magunkévá tudjuk tenni az új tudást.

Ahhoz, hogy Te is beállj a feltalálók és az örök újítók közé, előbb el kell sajátítani az alap dolgokat. Tudni kell, hogy mit és miért teszünk. A sokszor emlegetett Sogi reggeli linkje.

Az egylépcsősnek jobb az illata, a két lépcsősnek jobb az íze. Van már bejegyzett magyar szabadalom olyan rendszerre, ami az egy lépcsős illatát és a kétlépcsős ízét összehozza.

Egy gépészmérnök pálinkafőző mester játszadozott a készülékével.

És ott van a kozmaolaj. Én semmi féle kozmaolajat nem tapasztaltam. Már az első csepp is tiszta volt. Vagy ez még azért van mert új a főző?

Lehet, hogy a tiédbe nem kozmál le. Gondolom lassú tűzön főzöd és nem kozmál. :)))

Ha nem érted a poént, akkor szintén ajánlom a Sogi féle linket. És tényleg nem bántásból, de csak akkor tudunk újításokról beszélni, vagy vaskalapos kitaposott út rejtelmeiről, ha van némi elméleti és gyakorlati információ.

Az elméleti egyszerű. Elolvasod és kész. A gyakorlati is egyszerű, az elmélet szerint lefőzöd és megvan a gyakorlat.

Hogy áll a 3-4 órája feltett adag?

Előzmény: ksanyi52 (115559)
benchmade Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115570

Feribá!

Nem ismersz, nem tudhatod hogy milyen típusú ember vagyok, magolós biztosan nem. Nem kételkedem benne, hogy vannak jó ötleteid, elgondolásod is. Mindegy akkor csak leírom, remélem nem sértelek meg, hiszen képletes a dolog, apám többször mondta nekem, " fiam ha kilencen azt mondják valamire, hogy szögletes, de te gömbölyűnek gondolod, nagy valószínűséggel nem a kilenc a hülye!"

Előzmény: Pecabubus (115566)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115569

Egyetértünk!!!

Azért a jelenségeken, történéseken szabad elgondolkodni????

Egy merész pillanatban szabad tán (?) javasolni, hogy megkóstolja valaki azt a "szar" alszeszt és arra buzdítani, hogy hasonlítsa össze a kétszer főzöttel???

Jó nedűt!!!

Előzmény: Babar66 (115568)
Babar66 Creative Commons License 2015.09.12 0 2 115568

Kedves Feribá!

Az "ízlelés" a legfőbb mérőeszközünk! Nekem is van néhány "segítő eszközöm", (kotyogó,hőmérő, eprüvetta, stb) hogy tudjam MIKOR kell kóstolni. Cefre, alszesz, elő-közép- és utópárlat, kész pálinka. A minőség megítélése szinte mindig ÍZLELÉSSEL a legegyszerűbb, legbiztosabb. 

Egyébként én is sokáig azt hittem, hogy űberkirály a páleszom, de aztán sikerült megízlelnem néhány ősfórumos kolléga párlatát. Azután elkezdtem tőlük eltanulni a dolgokat, pedig az "ízlelésem" semmit sem változott. De ami jó az jó, ami szar, az szar. És amíg nem találkoztam a JÓ-val, addig a szarra is azt hittem, hogy jó.

Üdv!

Előzmény: Feeriba51 (115565)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115567

Kedves hevezoli64!

Idéztél egy olyan mondatomat, amibe szerintem egy magyarul tudó ember nem tud belekötni:

""Tulajdonképpen minden főzéskor az alkohol oldatból úgynevezett "szennyező anyagokat" távolítunk el. Ide tartoznak az íz és illat hordozó anyagok is. "

Alkoholos oldat = víz és alkohol keveréke

Idéző jelbe tett "szennyező anyag" = minden olyan anyag ami az alkoholon és vízen kívül az oldatba van. Az idézőjel azért van, mert ezek lehetnek szükséges és nem szükséges komponensek.

Minden főzés alkalmából az alkoholos oldat töményebb lesz, tehát a "szennyező anyagok" koncentrációja csökken.

Mit nem lehet ezen érteni?????

Jó nedűt!!!

Előzmény: hevezoli64 (115555)
Pecabubus Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115566

Minél tisztább a rendszer annál tisztább az is ami kicsorog belőle. Ez szerintem logikus.

Dióhéjban az eljárás: felrakom a cefrét, kifőzöm addig amíg 8-10% alkoholtartalmú lesz a kicsorgó alszesz. Utána kitakarítom az üstöt. Az alszeszt felhígítom kb. 23-25%-os alkoholtartalomra vízzel.

Felteszem az alszeszt, ez már nem főzés hanem finomítás, függetlenül attól hogy pálinkafőzésnek nevezzük ezt is. Az első szúrós szagú rész a rézeleje. Vagy kidobom, vagy felhasználom grillbegyújtó folyadéknak. Utána jön az előpárlat amit külön edényekbe gyűjtöm.

Ha már nem szúrós acetonos szagú ami kicsorog akkor jön a középpárlat. Amikor a kicsorgó középpárlat kb. 45%-os alkoholtartalmú, onnantól ismét külön edényekbe (befőttesüvegbe praktikusan) gyűjtöm. A középpárlatot később először összekeverem a vállalható (nem acetonos-hígítós szagú) utolsó előpárlatokkal és a vállalható (nem keserű nem savanyú nem büdös) utópárlatokkal. Ezután hígíthatom vízzel fogyasztható erősségűre.

Előzmény: ksanyi52 (115564)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115565

Helló benchmade!

Nem vagyok székely, de ez nem jelent semmit.

Én is innen tanultam meg pálinkát főzni.

A különbség köztünk az, hogy nem vagyok magoló típus, nem csinálok semmit, csak ha logikát látok benne. Igaz, néha a logikám lehet téves is.

Ezért csak a logikai összefüggéseket szoktam leírni, talán van aki ért belőle. A magán levelezéseim azt mutatják, hogy akad jó elgondolásom is. Sajnos sokan nem MERIK ide leírni a tapasztalataikat, de azért tanulgatunk egymástól.

Sajnálom, hogy sokan csak az ízlelésükre hagyatkoznak, szabályokat tanulnak be és nem hajlandóak elgondolkozni a dolgokon.

Örömmel tapasztalom, hogy a fórumon sokan nem ilyenek.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: benchmade (115557)
ksanyi52 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115564

Sziasztok! Na megint felraktam egy üsttel. A kupola belső falán részleges zöldes barnás lecsapódást tapasztaltam.

Mennyi időnként kell a lerakódást ecettel vagy más savval letakarítani. Minden egyes főzés után, vagy ráér a finomítás előtt? Lesz még egy üsttel és utána megbeszéljük hogy hogyan tovább. Arra még most sem kaptam választ hogy hagyjam benne az első 1 dl vagy nem. Kell bele az a büdös lé vagy nem. Üdv ksanyi.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (115561)
Pecabubus Creative Commons License 2015.09.12 0 1 115563

Ha nem értek a pálinkafőzéshez akkor először is elolvasom a Sogi-féle, nem mellékesen naponta beposztolt remek linkgyűjteményben hogyan kell. Aztán ha valami az olvasottak értő FELFOGÁSA ÉS ÁTGONDOLÁSA után még mindig nem tiszta akkor és csakis akkor rákérdezek. Így elkerülöm hogy elmebetegként/trollként szerepeljek nyilvános fórumon.

benchmade Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115562

Szia!

Figyelj, én azt ajánlom főzz le egy adagot fórumos ajánlás szerint, tehát a cefe főzésekor engedd az alszeszt min. 10 de inkább 5 fokosig. Szűrj kozmaolajat. Utána hígítsd 25 fokosra, főzd le mégegyszer , a megfelelő módon válaszd le az elő és utópárlatot higitsd a pálinkádat  ahogy szereted 45 és 50 fok közé és hasonlítsd össze az első alszesszel.

Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115561

Hm?

Előzmény: Szkajvolker Lajos (115532)
sogi01 Creative Commons License 2015.09.12 0 1 115560

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Előzmény: sogi01 (115507)
ksanyi52 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115559

Szia! Úgy látom felkavartam az álló vizet. Tehát akkor teszerinted hígítsam fel csapvízzel 25 fokosra és főzzem le még egyszer! De azért azt mond meg nékem hogy mit nyerek azzal ha azt a büdös hígító szagú 1dl előpárlatot vissza öntöm a finomításhoz az alszeszbe? És ott van a kozmaolaj. Én semmi féle kozmaolajat nem tapasztaltam. Már az első csepp is tiszta volt. Vagy ez még azért van mert új a főző? Írtak itt kékes, sárga meg piros színről , meg opálosodásról a hígításkor, persze hogy nem szeretném elrontani ami szép és jóízű. Ott ülök én mellette szívesen 10 órát is nincs azzal gondom ha biztosan tudom hogy jobb lesz. Közben megint lejött egy üsttel, 1 liter (vodka) és kb 1/2 liter utó párlat. És megint nem főztem le a savanyú vizet. Mennyi jönne még le kb ha olyan 28 fokos? Érdemes még tovább égetni?  Olvasom hogy van aki 5-10 fokig is lefőzi. Én nem a mennyiségre megyek, magamnak egy kis jó pálinkát szeretnék. Azért kérdezek sokat hogy lássam hogy mi az ábra. Az utó párlatot gyűjtsem össze és a cefréhez öntsem vagy a finomításhoz? Előbb utóbb majd megtanulom, de addig még kérdezek " pár butaságot". Üdv ksanyi.

Előzmény: benchmade (115550)
hevezoli64 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115558

Szerencsére ilyen kolléga nincs, magában beszélget.

Előzmény: Pecabubus (115556)
benchmade Creative Commons License 2015.09.12 0 1 115557

Feribá!

Minden tiszteletem a tiéd. Én a fórumon tanultam pálinkát főzni azoktól az emberektől, akiknek a zöme sajnos mostanában már nem nagyon ír.  Én mindent az itt tanultak szerint csinálok, és jó pálinkám van, amiból bárkit bármikor megkinálok, nyáron amikor Erdélybe utaztunk, ha emlékszel neked is felajánlottam, hogy kóstoljuk meg egymás pálinkáját.  Tudod apám is Székely ember volt, és sokszor mondott nekem egy dolgot, ami illene ide, de nem írom le mert sértésnek vehetnéd, holott legkevésbé sem szeretnélek megsérteni.

Előzmény: hevezoli64 (115555)
Pecabubus Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115556

Nagyszerű. Ha újdonsült kolléga meghasal a feribámódszeres egymenetes alszesz elfogyasztásától majd viszünk banánt a börtönbe.

Előzmény: Feeriba51 (115546)
hevezoli64 Creative Commons License 2015.09.12 0 1 115555

Kedves Feeriba51!

"Tulajdonképpen minden főzéskor az alkohol oldatból úgynevezett "szennyező anyagokat" távolítunk el. Ide tartoznak az íz és illat hordozó anyagok is. "

Én már nem is írok semmit, csak kipontozom.................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Látom már megint olyanról van szó a fórumon, ami Neked való.

Előzmény: Feeriba51 (115552)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115554
Nem biztos,hogy értem.Most akkor egyszer főzted le,vagy kétszer?Vagy két cefre főzés volt?Elhiszem,hogy szép tiszta az alszeszed,de mint a neve is utal rá,ez még csak alszesz.Főzd le mégegyszer(tisztázd) és pálinkád is lesz.
Előzmény: ksanyi52 (115547)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.09.12 0 1 115553

..."vagy ahogy Feri bá tanácsolja. Igaz az ő pálinkáját még nem nagyon kóstolta itt senki."

Hányszor mondjam, hogy ihatatlan szar?

Jó nedűt!!!

Előzmény: benchmade (115549)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115552

Természetesen én is ajánlom neked, hogy próbáld ki a klasszikus két lépcsőst is. Akkor megbizonyosodsz a különbségekről is. Ebben az esetben jobban tüzelj alá, hamarabb lemegy és marad íz illat a második főzés után is.

Tulajdonképpen minden főzéskor az alkohol oldatból úgynevezett "szennyező anyagokat" távolítunk el. Ide tartoznak az íz és illat hordozó anyagok is. 

Ezét van az, hogy a két lépcsős esetében is, ha egy harmadik főzést is csinálunk, valamilyen okból, akkor nagyon alkoholos, szeszes párlatot kapunk, kevés ízzel, aromával.

Közben hatalmas szerephez jut a fűtés, a rendszer, na meg a tapasztalat. Ezért nincs elfogadható biztos recept.

Játszani kell a hangszeren, míg tiszták lesznek a hangok!!!:-))))

Jó nedűt!!!

Előzmény: ksanyi52 (115548)
hevezoli64 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115551

" Inkább arra lettem volna kíváncsi hogy mennyi időt, pálinkát, stb pocsékoltam el, mert ugye ez 2x lefőzés volt, és kb 10 órát főztem és eldobtam kb 4dl alkoholt, és még  savanyú lében is hagytam."

Figyelj, gondolj a szexre. Előjáték, középjáték, utójáték. Lerövidíthheted elpocsékolhatod az időt, de hidd el megéri. Lehet Neked másképp is jó, de másnak nem lesz az....:)

Előzmény: ksanyi52 (115547)
benchmade Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115550

Nagyon reggel van, természetesen nem előpárlatot, hanem alszeszt.

Előzmény: benchmade (115549)
benchmade Creative Commons License 2015.09.12 0 2 115549

Szia!

Jól csináltad, igyad nyugodtan a finom előpárlatot! Van egy kisüsti főződ, de te már az első főzésednél tudsz vele egymenetes pálinkát főzni, mert nem akarsz 10 órát mellette lenni. Pedig ez egy ilyen sport. Tökmindegy, hogy mit ír Snapszmester, vagy a többi régi fórumozó, akiktől megtanultunk pálinkát főzni, csináld úgy ahogy te gondolod, vagy ahogy Feri bá tanácsolja. Igaz az ő pálinkáját még nem nagyon kóstolta itt senki.

Előzmény: ksanyi52 (115548)
ksanyi52 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115548

Szia Feribá! Míg a válaszomat körmöltem addig írtál, így nem láthattam a hozzászólásodat. Köszönöm a válaszodat megnyugtattál. Közben a te kérdésedre is válaszoltam 2x lefőzés, kb 10 óra. Kb 1 dl elő párlat után 5x 1/2 deci, az első még kétes volt a második már elfogadható, és a harmadik ment a közép párlatba. Erősebb melegítéssel kezdtem, amikor éreztem hogy a páracső elkezd forrósodni kicsire vettem és nem folyt hanem elváltak a cseppek. A hűtőfolyadékot mindig kézmeleg hőmérsékleten tartottam.( már mint a tetejét). Ezt nem fogom még egyszer lefőzni. Így fogom elfogyasztani. Egészségetekre!  Üdv ksanyi.

Előzmény: Feeriba51 (115546)
ksanyi52 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115547

Szia! Köszönöm a válaszod. El is olvastam legalább 6 leírást. Azt is tudom hogy kellett volna, de milyen egy kezdő, gyakorol még ha a maga kárára is. És amikor megkóstoltam olyan kellemes gyümölcsízű, kristálytiszta volt, hogy mint kompromisszimut ( hogy egy kicsit gyengébb) elfogadva, nem akartam még egyszer hősokknak kitenni. Inkább arra lettem volna kíváncsi hogy mennyi időt, pálinkát, stb pocsékoltam el, mert ugye ez 2x lefőzés volt, és kb 10 órát főztem és eldobtam kb 4dl alkoholt, és még  savanyú lében is hagytam. És azt hogy fogyasztható e ez így , nem maradtak e benne káros mérgező adalékok? Ha 1-2 dl elő párlatot kiborítok, nem sajnálom ha azzal jobb minőségű pálinkát kapok. Üdv ksanyi.  

Előzmény: Figyelget (115545)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115546

Amint már jelezték, én egy picit másképp látom a dolgokat.

A Te paramétereid arra utalnak, hogy megvalósítottad az egymenetes főzést (figyelem, nem egylépcsős!) Tehát ilyen alkholfoknál, ilyen hosszú főzésnél, bizonyosan egy komoly kiválasztást tudtál biztosítani.

Ha tiszta és jó ízű, fogyaszd el, kár sokat érlelni:-))))

A savanykás utópárlatot még nem kell eldobni, mert felhasználhatod a következő cefrébe, ha még van benne alkohol. Szerintem sok előpárlatot vettél el, de ezt nem tudom pontosan (milyenek voltak a poharak, mennyit tettél a középpárlatba).

Jó nedűt!!!

Előzmény: ksanyi52 (115541)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115545

Szia!

Te a hagyományos két lépcsős főzéshez való főzőt vettél,így hát kétszer is kell főznöd,hogy eljuss a pálinkáig.Gyakorlásnak nem volt rossz,de nem is jó,mert a cefrefőzéskor(első főzés) a cefrefőzést kellene gyakorolni. Az elválasztásokat meg a másodiknál(tisztázás). Persze létezik köztes út(erről Feribá tud Neked tanácsokat adni),de azt én későbbre hagynám még. A lényeg:szerintem kétszer főzd,mert most még csak alszeszed (vodkád) van és azt bizony tovább kellene finomítani. Itt bátran kérdezhetsz,mindig van aki segítsen,de azért el kellene olvasgatni a minden reggel tanácsolt oldalakat, illetve az oldal tetején található:

"TISZTELT LÁTOGATÓ, MIELŐTT BÁRMIT KÉRDEZNÉL, LÁTOGASS EL
ERRE AZ OLDALRA
" segítséget.

Valószínű ezek mellett is lesz kérdésed,csak már érteni fogod a válaszokat.

Sok sikert ebben a varázsvilágban.

Tucso69 Creative Commons License 2015.09.12 0 1 115544

Ez komoly? Én meg ilyen üvegben adtam ajándékba az aranyérmes Irsaimból.

Előzmény: naivkezdo (115533)
Tucso69 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115543

Lehetetlen! Borpárlat az. ;-)

Előzmény: Öregdömperes (115538)
Tucso69 Creative Commons License 2015.09.12 0 0 115542

Sogi mindennap belinkeli az ajánlott linkeket, ahol a tökéletes pálinka elkészítéséhez minden tudás elolvasható 1 szűk nap alatt.

Ha elolvastad volna, akkor nem így főztél volna.

Még van lehetőséged tanulni, először mindenki szart főz! :-)

ksanyi52 Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115541

Sziasztok! Új vagyok még itt a fórumon, nézzétek el nekem ha néha butaságot kérdezek! Van pár darab gyümölcs fám (alma, körte, birs, szilva). Vettem egy 17 literes ECO pálinka főzőt, és szeretnék megismerkedni a házi pálinka főzés rejtelmeivel. Először szilvából készítettem cefrét pár db körte is került bele. Mindet ki magvaltam, húsdarálón ledaráltam, lett 2 db 25 literes műanyag hordóval. Az egyiket ki is főztem, lett kb 2,5 liter 42 fokos közép és 1,5l 30 fok alatti utó párlatom. Mivel tanulni akartam a főzést, úgy főztem mintha az már a második főzés lenne. Leválasztottam az elő, és rézelej, valamint az 5 pohár kóstoló párlatot, azután külön levettem a közép, és végül az utó párlatot Az lenne az első kérdésem, ha nekem ízre és aromára megfelel a 42 fokos középpárlat,( vodka) azt eltehetem e érlelni, vagy le kell főzni még egyszer? A másik kérdésem: 5 órahosszat főztem, a végén már kissé savanykás volt, de még volt alkohol tartalma ( kiöntöttem), sokat pocsékoltam vele? Üdv ksanyi.

japofan Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115540

...oldódással?

Hisz érintkeznek...

Előzmény: naivkezdo (115534)
körte51 Creative Commons License 2015.09.11 0 1 115539

Igen.

Előzmény: Öregdömperes (115538)
Öregdömperes Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115538

Ma 30.liter 3éves borból 6,5.liter 50.fokos pálinka lett.

Jó ez?

naivkezdo Creative Commons License 2015.09.11 -1 0 115537

+++ egyetértek

Előzmény: barkócza (115512)
naivkezdo Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115536

hosszú páracső

Előzmény: adam1117 (115510)
naivkezdo Creative Commons License 2015.09.11 0 1 115535

az idei az első 2, de én se hánytam:O))))

Előzmény: Tucso69 (115503)
naivkezdo Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115534

monddd már el, hogy a 60l cefre túlnyomása ellenére  hogyan kerül a duplafalból trafóolaj a cefrébe......

Előzmény: Firga73 (115494)
naivkezdo Creative Commons License 2015.09.11 0 1 115533

vettem Márton és Lányai irsai olivért kontorl péálaesznek.

Pikcit acetonos, pcit előpárlatos...

Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115532

Szerintetek ennek a csapnak sárgaréz lehet az anyaga?

fehérkutya Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115531

az is lehet, hogy zsákot oldotta a cefre én példámban.

Előzmény: fehérkutya (115530)
fehérkutya Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115530

Én cimborámnak főztem kis adagot, mert ezt az adagot a bérfőzdés nem vállalta ( volt esze, többi hordót fogadta ).

Tudtom szerint  fémhordóban nejlon zsákban erjedt a cefre és kilyukadt a zsák.

Pálinkának nagyon fura mellékíze lett. Próbáltam javítani ioncserélő gyantával.

Ugyanazon gyantán átengedett 1x liter pálinkámból is gyújtós lett később.

Szóval én is tipplenék valami nem odavaló fémre.

Szerintem postázz egy két hozzáértőnek 1-1 dekát, hátha tudnak okosat mondani.

Előzmény: adam1117 (115524)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115529
Továbbá szerintem elég nagy százalék(unk) barkácsolt főzőt használ,ez nem hiszem,hogy alapból gond.Ráadásul adam1117 kisiparostól vette(ha jól értettem),aki valószínűleg többet is eladott ebből a gyártmányából.Akkor ott mindenhol ilyen problemának kell lenni.
Előzmény: Figyelget (115528)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115528
Á,szerintem a segítőkészség soha nem értelmetlen(miközben értem mit mondasz) ,jelen esetben annál inkább hasztalan. :-)
Előzmény: snapszmester (115523)
barkócza Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115527

Ha fém a rossz íz oka, az egy sovány tejes (kazeines) derítéssel kideríthető.

snapszmester Creative Commons License 2015.09.11 0 1 115526

Az alkohol már kioldotta, legfeljebb a cefre savak oldják a fémet, amit neked kellene kideríteni.

Előzmény: adam1117 (115525)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115525

De ha estleg tényleg az alkohol old ki valami nemoda való anyagot az a vízzel nem fog kiderülni. :(

adam1117 Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115524

A vizet még nem tudom iható-e, mert amikor vizet raktam föl akkor a hűtő üres volt, higy a gőz tisztítsa. Majd hétvégén kipróbálom feltöltött hűtővel.

Előzmény: snapszmester (115523)
snapszmester Creative Commons License 2015.09.11 0 2 115523

Ennyi értelmetlen segítőkészséget még nem tapasztaltam.

Barkácsolt a főző!!!

A vörösréz az vörösréz a saválló ezerféle.

A cefrét tényleg nem kell misztifikálni. Ennyiből már lehetett volna jó pálinka is.

A cefre hígítása:

Amúgy is alacsony a szeszfoka, ha vizezve van még gyorsabban romlik.

Minden kommersz gyümi elég leves, a birs kivételével. Nem beszélek itt a madáreleségről. Ha nem leves,  rossz a cefrézés.

Azt még nem olvastam hogy a kifőzött víz iható volt e.

Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.09.11 0 1 115522

Már nem azért, de csak hogy kötözködjek:

Azt javaslom, hogy a következő cefrét úgy főzd ki, hogy egy részét te főzöd és egy részét egy ismerős. Azt is meg lehet csinálni, hogy egy jó barát cefréjét "segítsz" kifőzni.

Feribá! Te engem jó barátodnak tartanál?

Tudom Erdély-i vagy, szeretem én a Székely humort, de ez még a favágós viccnek is durva! :)))

Egy jó barát cefréjét???  :)))

- Kedves Jó barát! Segíthetek? 

- Miben kérlek?

- Látom sok a cefréd és sok vele a munkád, gondoltam rád szánnék egy napot, oszt' há' segítenék a főzésben.

Hozok én üstöt páracsövet, hűtőt, meg melegítőt is. Sőt még a pébé gázt is én állnám. Csak mert olyan jó barát vagy te nekem.

- Na jól van, de nem kívánom én ingyér' a barátoktól a munkát, adok a finom pálinkából amit lefőzöl.

- Á, abból ne adj!!! Csak abbó' ne. De egy kis tavalyit, vagy jövő évit azért elfogadok.  :)

-Oszt hogy meg a főzés?

- Ha tudnád, hogy mennyire különleges párlatom van.

Az index fórumon csak az én termékemről beszélnek, hogy hogyan lehet ilyen különlegeset előállítani. Próbálják kitalálni a receptjét, de még nem sikerült.

- Na ne bolondozz már. Mennyit főztél?

- Há' vagy 500-at.

- Annyi üsttel?

- Nem, annyi literrel.

- Az is jó. És milyen a pálinkád?

- Hát olyan, hogy egy féldecinél többet nem tudok meginni belőle.

- Olyan erős?

- Nem olyan különleges.

- De rendes gyerek vagy Te, hogy idejössz és saját géppel, kézzel, gázzal segítesz nekem.

Ki neked a példaképed?

Há Feribá'!  

FŐZÉS ÉS FINOMíTÁS UTÁN

- Há mi ez a penetránsan büdös, rossz utóízű, katyvasz, amit ez a hajdúszoboszlói önszerveződés útján tömörült antialkoholista csoport által leheggesztett vörösrézmentes, vörösessárga lekvárfőző készüléken lerefluxoztál nekem édes drága jó barátom?????

-Hát ki mondta ez neked, hogy tedd tönkre az én cefrémet és körömlakk lemosót csinálj belőle? Ki neked a példaképed, és mit mondana neked?

- Hát Feribá! Gyurcsány Feribá! És biztos azt mondaná, hogy "ezt együtt megint elkurtuk".

- Hogy az a magasságos szegfűszeges, pektinbontós mindenit. Hogy DéKá-zná ki az élesztőt mielőtt beleteszi az általa előírt mennyiséget.

No fiam addig innen nem mész el, még az összes narancs cefrét le nem főzzük!!!

- De mennyi van még hátra?

- Hát az egyharmadát már lefőztem, úgyhogy a narancsból van még majdnem 2/3-mad. Siessünk ne szöszmötöljünk itt rajta 4 évig.

Na mondd, látom valamit nagyon akarsz!

- Kedves jó barátom, ha már így elkúrtam és balul sült el, DeKá-rba ne vesszen ez a sok cefre, kérhetnék valami jobb cefrét? 

-NEM. A JOBBIK cefre az enyém! Jó Vóna valami minőséget is lepárolni Gábor fiamnak. 

No de most már fogjunk bele, mert túl sok a körítés és mindjárt dél felé jár az idő. Minden vidéki embernek kutya KÖTELESsége értéket teremteni.

Aztán dobj fel valami témát, csak ne a politikát, mert pálinkafőzéskor nem bírom!  :))))))))))

Előzmény: Feeriba51 (115508)
Dr. Rádio Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115521

Mennyire hatásos a gyakorlatban egy 50L-es söröshordó tetejéből-aljából összehegesztett pistorius tányér? Azt mesélték, hogy ilyesfajtákat tesznek a hűtőbe, mégpedig 2-őt. Elméletileg úgy jön a párlat, mint a lódereka...

Amphenol Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115520

Sziasztok !

Olvasgatom a véleményeket ...  A cefre dolgot ne erőltessük . Szerintem túl van misztifikálva kicsit .

Ha a hordók tiszták , nem gázolajos , benzines , vegyszeres akkor onnan nem lehet gond .

Láttam már pár cefrét ( ismerősnél itt - ott ) , volt olyan amit ha az enyém lett volna simán kidöntöttem

volna , de mikor hazavitte főzdéből , megkínált a pálinkából ,  finom volt .

A leírásod szerint nem követtél el  komoly hibát .

Lehet , hogy szentségtörésnek hangzik , de azért pektinbontó , élesztő , tápsó ... stb nélkül is van élet ...

Jó pár éve cefrézek , kísérleteztem/kísérletezek  ezekkel , de nem életfontosságú ...

A másik : a rögtön főzés :  Hát itt is radikálisan más a véleményem ... nincs világvége ha nincs rögtön főzve ...  A nyári almám júliusban érik , a főzde szeptember folyamán szokott kezdeni .. nem az én cefrémmel ...

A szilvám volt mikor januárban került sorra .... pedig nem keveset vittem ...     és  finom pálinka szokott

hazakerülni ...

A hibát inkább a főzőben keresném : írtad saválló .  MINDEN  saválló ? Ismerősöm hónapokat szívott a hőmérővel . Sima kazánhőmérő , üvegcsöves , de a belógó része horganyzott vas volt ... furcsa , erős mély ízt adott a pálinkának . 

A saválló üst legalább 1.4301   ( ko33 )  anyag ?  Megfelelő pálcával lett hegesztve ?  ( tudom , hogy írtad minősített hegesztő vagy )  volt más ismerősöm akinek ilyen gondja volt .... jó pár főzés után lett "jobb" a pálinkája  , valószínűleg "passzívizálódott" a hegesztés felület ... de még érződik az íz ( olajfestékszerű )

Más : újabban feltörő téma a szimplafalú főző , keverő ....

Már többször írták , pár éve én is írtam a tuti megoldást , ami a legegyszerűbb is .   ( szerintem )

89157 -es hozzászólásom ....  belső kosár a főzőbe ... alja saválló , vagy rész lemez  3-4 kicsi lábon áll .

A palástja  saválló  , vagy réz  perforált lemez   ( a képen Rv-s van )  átmérő 4-es lyukakkal .. pár centivel kisebb átmérőjű legyen mint az üst , a tetejére fül , hogy ki lehessen venni ....

Feltöltés előtt vizet önteni az üstbe , cefrét a kosárba , a maradék helyet színig tölteni vízzel ..

Gyakorlatilag dupla falu üstöt kapunk , annak hátrányai ( nyomás , olaj , stb ) nélkül .

Nekem , csak egy kicsi pár tiz literes főzőm van , de soha semmi nem égett le benne ... ( a szűrő óta , mert előtte cseresznye , birs stb ..... )

AMp

Előzmény: adam1117 (115424)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115519
A vagy arra vonatkozott,hogy mégsem olyanaz a cefre,mint kellene.Szerintem se bonyolítsd túl a dolgot a főzővel. Csinálj egy vízfőzést(ahogy nagyon ötletesen javallták) és utána lehet továbbgondolni.
barkócza Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115518

Egyébként hegymászószabály: egyszerre csak egy végtag mozog. Azaz ha keresed a probléma forrását, egyszerre mindig csak egy dolgot változtass.

Előzmény: adam1117 (115514)
barkócza Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115517

Ha kigőzölted, kitakarítottad, szerintem maradhat.

Előzmény: adam1117 (115514)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115516

Írtam

Előzmény: golyós (115515)
golyós Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115515

Ha írsz privátba, ott nekem is lenne 1-2 5letem....

üdv. g.

adam1117 Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115514

Rendben, megpróbálok mindent. Akkor a hűtő egyenlőre maradjon?

barkócza Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115513

Tökmindegy, hogy milyen összeállításban főzöl, maradj a legegyszerűbbnél, ne variáld.

barkócza Creative Commons License 2015.09.11 0 1 115512

Bocs, hogy ilyen alap dolgot írok, de ha újra cefrézel, hipózd ki alaposan a hordókat. Akár 2-3 napig is rajta hagyhatod a hipót. Lehet, hogy kitenyésztettél egy saját, rossz élesztőtörzset, és minden cefréd azzal erjed. Meg ésúgyegyáltalán mindent alaposan fertőtleníts. Ha egyébként tényleg egy betelepült rossz élesztő a ludas, minden cefrézéssel kapcsolatos dolog lecserélésén is elgondolkozhatsz.

forgione1 Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115511

elkészítem úgy  ahogy a nagykönyvben meg van írva,

Kitartó vagy, most már nagyon drukkolok, hogy jó legyen a pálinkád!

Tehát darálás után még egy kis pépesítés keverőszárral, de csak az első 1-2 napban. Bárki bármit mond almához vagy ha "száraznak" találod nyugodtan öntsél vizet. Az alkohol vízben oldódik már erjedés fázisában is. Főzéskor sűrű "lekvárból" meg kisem talál az alkohol csupán a cefre kozmál oda.

Azt, hogy cefrébe nem kell víz, szerintem a főzőmesterek találták ki önös érdekből:-)

Mégpedig azért mert paraszt beviszi a 100 liter száraz cefrét és ezután várja a kihozatalt. Még ha normálisan hígította volna akkor 120 liter lenne és azután várná a kihozatalt. Remélem érthető azon része is amit nem írtam le:-)

Lehet fikázni az uraknak:-)

Persze a lédús gyümit nem kell hígítani. A többitől viszont nem kell félni, főleg ha úgy vesszük, hogy 50 liter cefréből kifőzöl 18 liter folyadékot. Csak gondolj bele.

Visszatérve a max első és második napban történt keverőszára pépesítésre, ezt követően már ne turkálj a cefrében, hanem csupán a tetején képződött bundát nyomkodd le, bele a cefrébe. Legalább naponta egyszer. Ha ráérsz akkor kétszer:-)

Arra ne várj, hogy sűrűje leül és felül csak víz lesz, mint kiforrás végét jelentő jelenség, mert ehhez hőkülönbség is kell. Ha állandó a hő, akkor legjobb a gyufa próba. 8 nap után már nézegethetted, ha nem alszik el a gyufa lángja a hordóban akkor máris főzheted. Ne várj vele, ne a hordót zárogasd, mert attól jobb már nem lesz, mint amilyen.

Első főzéskor nem veszel el semmit, hanem leengeded nulláig az alkohol fokot. Gondolj a 3%-os sörökre. Te pedig már elzártad 20-25 foknál. Ejnye:-)

Itt nem feltétlenül az alkohol mennyisége a döntő, de ekkor még számos aromát is nyersz.

Ha így cefrézel és rögtön főzöd, akkor teljesen fölösleges a kozmaolaj szűrés. Csupán az értékes aromákat szűröd ki és le.

Elő-utó párlat elválasztást nem részletezem azt tudod.

Hígítást én saját magam előállított kétszer desztillált vízzel végzem, de bármilyen víz megteszi ami önmagában is ízlik.

Ha hígításkor opálosodna ne pánikolj, várj vele pár napot.

Nekem a cseresznye 65 fokosan is opálos volt, majd pár nap múlva 47-re hígítva is kristálytiszta maradt. 

De ha öntöd akkor kis bubiktól mindegyik opálosnak tűnik pár percig.

A kóstolgatással várj pár hetet, kell idő, hogy párlat lenyugodjon és összeérjenek az ízek.

Előzmény: adam1117 (115501)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115510

Nem, tényleg rossz. Mutattam pár embernek, volt aki úgy fogalmazott, hogy: "hát ez tényleg sz.r". Mi lenne a vagy...?

Ha neki állok mégegyszer kísérletezni akkor milyen technikával csináljam, Pisztóriusszal, vagy nélküle, rövid, vagy hosszú páracsővel, esetleg megpróbáljak új hűtőspirált csinálni, ami állandó keresztmetszetű, és még előtte le van szűkítve?

Előzmény: Figyelget (115506)
bergerger Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115509

Jó reggelt!

Vilmoskörte cefre, valamit elbénázhattam: eredetileg 2,86-2,95 közötti pH-val indultak a hordók, most az egyikben 2,45 mérhető, a másik 2,67. Még senki sem írt olyat, hogy ez jó lenne  :-(

Korábban citromsavat használtam, ott mindig nőtt a pH a forrás végére, kb 0,1-0,3 között. Most foszforsavval jelentősen csökkent. Nem is nagyon tetszik az illata (savanyú, ami érhető).

Találkozott már valaki ilyennel? Most vagyok a nyolcadik napon, enyhe bunda van még.

Feeriba51 Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115508

Ennyi vesződés és áldozat után, most már biztosra kell menni. Azt javaslom, hogy a következő cefrét úgy főzd ki, hogy egy részét te főzöd és egy részét egy ismerős. Azt is meg lehet csinálni, hogy egy jó barát cefréjét "segítsz" kifőzni.

Ez után már tuti lesz, hogy a főzőben van-e a hiba.

Jó nedűt!!!

sogi01 Creative Commons License 2015.09.11 0 1 115507

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Előzmény: sogi01 (115412)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.11 0 1 115506
Jelen problémára tök mindegy,hogy van-e egy kis lyuk,hajszálrepedés(természetesen nem mindegy,csak most nem fontos)ugyanis ezt is írtad:" A főzőbe olyan 60-65 liter cuccot tudok tenni, most trafó olaj van benne, régebben víz volt."
Tehát már cserélted a hőátadóközeget is,de semmi nem változott.
Tulajdonképpen minden ki lett már próbálva ezek szerint(víz-olaj váltás,tömítéscsere,áthegesztés,gőzölés,tisztító mosás,lassú-gyors főzés stb) és 1,5 év fórum olvasgatás is van.
Minden adott,csak a jó pálinka nem.Nem lehet,hogy nem is rossz az,csak túl frissen kostólgatod? :-)
(Vagy.......[azért dolgozik bennem a kisőrdög])
Tintás Bánsz Creative Commons License 2015.09.11 0 1 115505

Szia.

Haver hozza!!

Ismerem!!

Nem lessz vele gond!!

Meg ott leszek én is a sutulásnál!!

Csak pontosan nem tiszta a cefrézése!!

Előzmény: snapszmester (115491)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115504

Nem, a hőtágulásnál a lyuk is úgy viselkedik, mintha anyag lenne, azaz melegítve tágul.

Előzmény: adam1117 (115496)
Tucso69 Creative Commons License 2015.09.11 0 0 115503

Én körténél sosem hányok!

Előzmény: naivkezdo (115345)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115502

Miután lefőzöl egy adagot, és a benne maradt cefre moslék szintje alá kellene helyezned a szoknyát jó pár centivel.

50L-ből kb 15-18L alszeszt veszel ki. Akkor legalább 30L szintje alá kell tenni a szoknyát, hogy a cefre habját ne égesse az üst falára.

Általában a dupla falú főzőket is maximum a feléig engedik fel dupla fallal és hőközlő folyadékkal hasonló okok miatt.

Ezt így centire szerintem senki nem fogja megmondani neked, mert kicsi az esély, hogy valakinek pont olyan üstmérete legyen, mint neked, hasonló hőterelővel.

Egy, maximum két főzéssel be tudod állítani, hogy ne égjen az oldalára.

Előzmény: Bátor aligátor (115489)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.10 0 1 115501

Olvasgatom én már vagy 1,5 éve ezt a fórumot attól még hogy nem regisztráltam hamarabb, szóval azért teljesen nem vagyok tudatlan, de most teljesen tanácstalan lettem. Pedig már nagyon sok mindent kipróbáltam, meg tettem a jó cél érdekében. Eddig a legtöbben a cefrézésre gyanakodtak. Hétvégén megyek és veszek gyümölcsöt, és elkészítem úgy  ahogy a nagykönyvben meg van írva, de ha megint ugyan ez az eredménye akkor: SEGÍTSÉG!!!

adam1117 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115500

Már próbáltam :(

Előzmény: barkócza (115498)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115499

Dehogy, egyáltalán nem bántottál meg, és örülök, hogy próbálsz segíteni, csak ezt a lehetőséget kizáronám.

Előzmény: Firga73 (115497)
barkócza Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115498

Forralj egy kis vizet teljes kakaóval az üstben, úgy, hogy előtte a hűtőből leengeded a vizet. A forró gőz kipucolja a hűtőt, páracsövet. Ha ez sem segít, csak a cefrével lesz a probléma. 

Firga73 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115497

Akkor bocsi nem akartalak megbántani.  Ötlet volt csak..

adam1117 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115496

Igazad van, hő hatására tágul az anyag, pont ezért még ha esetleg van is hézag az melegen még kissebb. De amúgy nincs, át hegesztettem mindent rajta. Ja minősített hegesztő vagyok.

Firga73 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115495

Ezért kellene vízzel lepróbálni. Ha átereszt , a víz is büdös lesz !! 

Firga73 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115494

Szerintem rossz a hegesztés . Hő hatására tágul a varrat és olaj kerül a cefrébe !!! Elég egy hajszálrepedés ,  amit hideg állapotban észre sem veszel . Ezért szokták a hegesztési varratokat  röntgenezni !!   

Előzmény: adam1117 (115492)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115493

Ja, igen a hűtőben szűkül 2 helyen. Úgy néz ki mintha vörösrézzel lenne hegesztve

Előzmény: Pálinkás Alex (115488)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115492

Persze, amikor megvettem akkor először csak vizet raktam föl. Gondoltam arra is, hogy valami maradhatott benne (kb 4 főzés után) ezért átengedtem rajta citromsavas vizet is, plussz még minden alkatrészébe engedtem citromsavas vizet és áztattam kb 1 órán át. Ezután se lett jobb. Elvileg az a tömítés jó, de azért cseréltem le a hőálló gumit, hátha az a baj.

Előzmény: Pálinkás Alex (115488)
snapszmester Creative Commons License 2015.09.10 0 1 115491

Barátom, ha hozzák a törkölyt már elkéstél.

Magadnak kell menni érte üres hordóval és résen lenni. Az első préselés után rögtön felmorzsolni és beletaposni a hordóba.  Így talán van esélyed.

Előzmény: Tintás Bánsz (115487)
snapszmester Creative Commons License 2015.09.10 0 1 115490

Láttam szibériai főzőt (képen) fa ág volt kifúrva páracsőnek, hűtőnek de ott elég hideg van.

Az oroszok elég kevés pálinkát főznek. Oda dugják a csövet ahova akarják, ha jó lenne már régen méltattuk volna. De rossznak sem mondanám. 

Előzmény: Dr. Rádio (115478)
Bátor aligátor Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115489

50l-es, kb 1:1 oldal/átmérő arányú, szendvicstalpas szimplafalú üstöm van, keverővel ellátva, gázzal fűtök alatta. A gazdaságosabb fűtés érdekében "szoknyát" húztam az üstre, ami kb 2-5 mm- réssel öleli körbe az fazekat és kicsit magasabb, mint a fazék fele. Alul kb 10 cm-es rést hagytam a megfelelő égés érdekében. A felfűtési idő kb 1 óra, a főzés pedig kb 2,5-3 óra , tehát egy feltöltést a begyújtástól számítva kb 3,5-4 óra alatt tudok elvégezni.

A gondom az, hogy a főzés vége felé, ahogyan párolog a forrásban lévő cefre és csökken a szint az edényben, az edény belső oldalán kicsit odakozmál a cefremaradék. Gondolom azért, mert túl magas a szoknya az üst körül és a pár mm-es légrésen túl intenzív hőt kap az edény oldala is...

A kérdésem az lenne, hogy kb mennyivel kellene rövidebbre vennem a szoknyát, hogy ne kapja oda az oldala a cefremaradékot. Vagy más szóval, az edény aljához képest max milyen magas legyen a szoknya, hogy gazdaságos is legyen és oda se kozmáljon? (megjegyzem, zárt térben főzök, szelet, huzatot, stb-t elhanyagolhatjuk.)

Köszönöm!

Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115488

A cefre miután kiforrt (kb 2-3 hét) utána egy hónapon belül ki is főztem mindig. Arra gondoltál, hogy esetleg nem-e öreg volt a cefer? Szerintem nem. 
Ha utópárlatos lenne az kijönne újra tisztázással, ha nem tévedek. Ebből nem jött ki, még úgy se, hogy elvittem egy ismerőshöz, és az övével próbáltuk újra tisztázni.

Most vonatkoztassunk el az eltérő cefrézési ismeretektől. Fogjuk rá, hogy elfogadható.

Mi az a hiba, ami egy ismételt tisztázással, illetve egy másik főzőn lévő tisztázással is bennmarad mint íz. Elő-utó párlat (ha jól választják le) akkor nem.

Mondtad, hogy a hűtőbe szűkül a hűtő cső két helyen is. Ott mivel van meghegesztve? Egyáltalán látsz a hegesztéseknél valamilyen leoldást, ami esetleg a párlatba kerülhetett?

Illetve mi az a vizes klingerit vagy milyen tömítés?

Ez hőálló és a szesz nem oldja?

Egyszer kiesett a szilikon tömítésem. Még nem volt akkoriban szilikon ragasztóm se, és hát nagyon fel kellett találnom magam. Kivettem a gázpalack kupakjáról a tartalék tömítést, és betettem a páracsőhöz. Szerencsétlenségemre passzolt. 

Lett egy üveg kék alszeszem. A tömítést meg a szeszmanó elvitte.

10 főzés után már lejön az üst faláról a gépzsír is, a páracsőből meg a hajlító rugóhoz használt olaj is. Esetleg tisztítod valamivel, vagy habzásgátlónak teszel-e bele valamit?

Az új főzőt átmostad valamivel? 

Mert ha nem, akkor az is gond lehet.

Ha meg igen, akkor meg, na ugye miért azzal mostad című dolog lesz.

(ha van sapka, ha nincs akkor is találunk valamit)

Előzmény: adam1117 (115479)
Tintás Bánsz Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115487

Sziasztok.

Abban kérném a segítségetek hogyan kell a törkölyt cefrézni??

Milyen módszer a legjobb rá!!

Mert jövő hétvégén hozzák nekem és jó akarom csinálni!!!

Feeriba51 Creative Commons License 2015.09.10 0 1 115486

Tipikus régi módszer.:-)))

Mi gyerekek még közel sem mehettünk a szilvás kádhoz, nehogy beszakadjon a kéreg.

Most pedig a legjobban azt utálom a legjobban, ha meglátok egy muslicát.

Jó nedűt!!!

Előzmény: körte51 (115484)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115485

Na, hát inkább ez a paranormális! :-))))

Előzmény: körte51 (115484)
körte51 Creative Commons License 2015.09.10 0 2 115484

Most láttam egy rettenet barack cefrét ! Tele muslicával ,kemény ecetszag, mondom a komámnak,hogy kuka ,kár kifőzni! Szerencsére nem hallgatott rám ,kifőzte,szép ,finom barackpálinka lett! Az menthette meg,hogy nem kavargatta  és beszáradt a teteje !

Előzmény: Feeriba51 (115481)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115483

Üdv Feribá!

Hát ha én azt tudnám,talán a legboldogabb én lennék! :-)

Arról nem is beszélve,hogy különböző gyümölcsökből,külön-külön cefrézve.

Valami nagyon nem stimmel itt,de paranormálisnak nem mondanám.

adam1117 "bajtárs" pedig csak nem akarja elmondani részletesen a történéseket,mindig csak befejezetlen, szinte félválaszokat ad.Így elég nehéz segíteni,pedig sokan szándékoztak és szándékoznának.

És szinte az is biztos,hogy igazad van abban,hogy valami egyszerű dolog lesz az okozó.

500 liternyi cefre az már nem kevés,sőt!Biztos,hogy a fene megenne,ha velem történne ez,de az is biztos,hogy nem vártam volna a segítségkéréssel eddig.

Előzmény: Feeriba51 (115481)
snapszmester Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115482

Ez a megoldás!!!

Előzmény: Barret02 (115472)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115481

Legalább nekem áruld el, hogy mi lehet a hiba????

Követtem a fejtegetéseket, de nem jutottam semmi eredményre. Annyi és olyan mértékű rossz cefre nem létezik, hogy mindegyik ugyanazt produkálja. Tudom, nem tett élesztőt, nem főzte idejében, na de ezért még lehet belőle egy gyengébb minőségű pálinka.

Sokan hanyagabbul készítik a cefrézést, de elfogadható a pálinkájuk.

Márpedig olyan üst nincs, ami elrontaná a cefrét!!! Egyetértek.

Marad a paranormális helyzet, ami bizonyosan valami egyszerű dolog lesz, de azért 500 liter cefre nem akármi.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: Figyelget (115480)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.10 0 1 115480

Nem,nem áll fenn.Olvasd el,amit ajánlottak és egyből tudni fogod mi lehet a bibi. Ha még úgy sem,akkor sem paranormális,de akkor tudni fogod,mit akarnak mondani Neked itt.

Előzmény: adam1117 (115479)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.10 0 1 115479

Ez igen... :D

Gondolkoztam DES főzőn is, és talán már meg is bántam, hogy nem azt vettem. 

Minden esetre a paranormális jelenség fenn áll. Van esetleg aki szaglásból, ízlelésből tudna valami okosat mondani?

Előzmény: Pálinkás Alex (115475)
Dr. Rádio Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115478

A minap láttam egy orosz pálinkafőzőt (képen), aminek a páracsöve a gőzdomb oldalához, és nem a fedőhöz kapcsolódott. Ez ugyanúgy használható, vagy miben jobb/rosszabb?

Figyelget Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115477

És ma már hagyd a paradicsomot! :-)

Előzmény: Figyelget (115476)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115476

Tudod mit? Ne is akarj vezetni,de írj!!!

Előzmény: Pálinkás Alex (115475)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.09.10 0 2 115475

Vagy főzzön benne egy jó teát!   :)

Boccs!

Esetleg egy kávét két cukorral!!!   :)

Szerintem nem lehet úgy 500 L cefrét elrontani, hogy ennyire gáz legyen.

Főleg úgy, hogy régebben más főzőn jó volt a cefrézése, és vett is cefrét egy próbára.

Szerintem itt egy kis ecetesedés, egy kis pici kozmálás, és egy kis utópárlat együttesen ront az imidzsen.

Ezért gondolkodtam egy próba cukorcefrén. Ha az is rossz lesz, akkor már tényleg a főző hibája.

A pálinka főző nem romlik el, nincs benne mozgó tárgy (bocs keverősök), nincs benne semmi.

Főzök egy cefrét és a párát ledekondenzálom, aztán iszom, mert nem vagyok én kisgyerek, hogy a cukorot fagylaltba nyaljam be.

Szerintem ez az eset egy Sze-X-akták esete lesz!  :)

Szkáli tudományosan közelíti meg az esetet és patológiai feltárást sürget Pektin bontó segítségével.

Murder (Dávid Jukovni) pedig spirituálisan mélyül el a cefrézés rejtelmeibe. Rá kell, hogy eszméljen, az igazság két lepárlással odébb odaát van.

Már majdnem bedobja a 3 pontos kosarat, mikor szembesül, hogy ez bizony magyar foci.

Éjjel verejtékezve felriad: Basszus 500 liter cefre, ez amcsik között is több mint 130 gallon!!!

Hosszas internet kutatása után rádöbben, bezzeg a DES márkával ez nem történhetett volna meg. Volt jugoszláv államból importálj, bolgár hűtővel, és török vörösrézzel magyar cefréhez, és nem mondhatják rád, hogy  EUnacionanista vagy.

Szkáli megállapítja, hogy egy kis acetaldehid dúsulás történt az első frakcióban, és bizony az 50-55 fokos vágás az utópárlatnál éppen határeset, mert a pistorius sakkszervezet besáncolt, mikor meghallották a mozaik szót, hogy FBálj!

További kutatások lennének szükségesek, hogy kiderítsük a paranormális párlat okát, de mi már tudni véljük az igazat.

Itt valami nagyon nincs rendben...

To be continyued.....

Előzmény: Barret02 (115472)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115474

Ma ismét nem fogsz vezetni.:-)))

Jó nedűt!!!

Előzmény: Pálinkás Alex (115473)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.09.10 0 1 115473

Fábry Sándor mondta régebben, hogy egy csipetnyi sz@rral mindent el lehet rontani. Mindenki nevetett a poénon. Az élet viszont alátámasztja ezen bölcsességet. Valamit elszúrunk, érződik.

Legyen ez étel, vagy ital.

De nekünk is volt életbölcsességünk. Így hangzott: Minden változik, de a hülyeség örök!

Mindenki vegyen elő egy üveget

Telit, ne üreset

Töltsön ki egy emberest,

Húzza le ne legyen rest

Barackot, vagy szilvát

Ebben nem talál hibát

A körte az kényes

Finom és színe fényes

A meggy az egy álom

A következő kört én álom

Egészségetekre!

Barret02 Creative Commons License 2015.09.10 0 2 115472

Forralj benne ivóvizet! Ha abban nincs benne a fura íz,akkor szerintem nem a főzőből jön...

Előzmény: adam1117 (115469)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.09.10 0 1 115471

Leért rendesen a pincébe.

Szépen pezseg. Ízre kicsit fura, de finom paradicsom jellegű. Sok CO2 megcsap, de dömöckölöm lelkiismeretesen. Hátha valami különleges ízzel meghálálja.

Előzmény: Figyelget (115468)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115470
Kezdek én is fonalat veszteni. Ha volt hőálló tömítés,akkor mire föl a cseréje?
Elhiszem,hogy volt jó pálinkád hasonló cefrézéssel,de attól még nem úgy kell.
Előzmény: adam1117 (115469)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115469

Volt, valami hőálló gumi.

A cefrét mindíg igy csináltam, és volt hogy egy gulyáságyúra eszkábált rércső plussz a hűtő volt amivel kifőzték nekem, és kimondottan finom pálinka lett. Nekem meg ezzel a szuper csoda főzővel még véletlenül se sikerült ihatót készíteni 10 főzésből. És tényleg mindnek ugyan olyan jellegzetes ize van. Ez az idegesítő

Előzmény: Figyelget (115467)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115468
Egészségedre!
Paradicsom projekt hogy áll?Leért a pincébe?
Előzmény: Pálinkás Alex (115462)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115467
Nem mondod komolyan,hogy ennyi pénzért nem volt tömítés hozzá?!
Előzmény: adam1117 (115457)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115466
Az a "szinte" a probléma!
Előzmény: adam1117 (115463)
barkócza Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115465

Értsd meg, a cefrézést teljesen nem úgy csinálod, ahogy a szakirodalomban van. Olvasd el a linkeket.

Előzmény: adam1117 (115463)
Bárk_i Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115464

egs :) . A meggy pálinkában nálam is megy :)

Borral nem keverem.....

Előzmény: Pálinkás Alex (115462)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115463

A gumitömítést már kicseréltem, ivóvízhez való klingeritre.

A cefrézést szinte teljesen úgy csinálom mint a szakirodalomban van, csak élesztőt nem rakok bele. 

Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115462

Én már elvesztettem a fonalat a pálinkafőző hibával kapcsolatban.

Következő képem címe: fél úton az (V)igazság felé!

Fogadjátok szeretettel!

Meggybor magyar koka kolával és meggy pálinka magyar pohárral.

zsorsz Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115461

Egy kis szakirodalom nagyon rád férne!

Előzmény: adam1117 (115455)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115460

Ha nem gyári és gumitömítéses, akkor lehet az a baj, az élelmiszeripari gumi fehér, a fekete gumiból oldhat ki a forró alkohol.

zsorsz Creative Commons License 2015.09.10 0 1 115459

sogi01 9 órája 0 0 115412

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Előzmény: adam1117 (115455)
barkócza Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115458

Barkácsolt? Azt hittük, gyári.

Viszont cefrézni rosszul cefrézel, olvasd el a cím alatti linket, ott minden le van írva.

adam1117 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115457

Az enyém sajnos nem gyári, hanem barkácsolt. De már megbántam, mert ennyi pénzért azt is vehettem volna.

Nincs itt valaki esetleg Gyöngyös Hatvan kb 50km-es körzetében, aki személyesen rá nézne, kipróbálnánk együtt? Természetesen elmegyek érte. 

Előzmény: snapszmester (115454)
Bárk_i Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115456

Van valaki aki már főzött almát úgy ,hogy az al szesz finomításakor birset tett bele.érdekelne átjön-e a birs íze vagy sem.

adam1117 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115455

Tovább nem szoktam pépesíteni, csak miután bele rakom a hordóba akkor még jól össze szoktam keverni, valamit biztos tör rajta még az is, de keverőszárral nem. 1-2 naponta meg szoktam kevergetni, a hordón rajta van a teteje de nincs lepántolva. Pincében (föld alatt) tárolom. miután kiforrt lezárom. 

Előzmény: forgione1 (115450)
snapszmester Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115454

Normális esetben. Hallottam már rossz tomitesrol, de ennek is még kellene szűnni ennyi főzés után. Gyári készüléknél nem is fordulhat elő.

Előzmény: barkócza (115452)
snapszmester Creative Commons License 2015.09.10 0 1 115453

Az ültetvényről tavaj is több hasonló termék került ki.

Aki már kapott konygazt a kepebe az tudja miről beszélek.

Előzmény: körte51 (115448)
barkócza Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115452

Leírtad. Igen, "öreg", azaz romlott volt a cefre. A pálinka minősége a cefrézésen múlik, a jó cefréhez a főző rossz anyagot már nem tud hozzáadni.

Előzmény: adam1117 (115446)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115451
"kihozatal kb ami a nagykönyvben meg van írva"
Csak erre szerettem volna kilyukadni.Mert akkor itt több szálon fut a problem.
Előzmény: barkócza (115445)
forgione1 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115450

Ezen felül a szilvát még pépesítetted valamivel?

Még a darált almát is átgyúrom festékkeverővel. Nálad maradt darabos?

Bunda lenyomkodás, oxigéntől óvás?

Előzmény: forgione1 (115449)
forgione1 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115449

Max 10 nap még kiforr, de az elmúlt meleg időkben még ennyi sem.

Azt azonnal főzni kell, nem várni vele 1 hónapot:-)

A jó pálinka 90%-ban a cefrézésen múlik!

Itt valós szakembereket találsz, ismerőseidre ne nagyon hagyatkozz, mert azok amit itt eddig elmondtál róluk messziről nem is konyítanak a pálinkakészítéshez.

körte51 Creative Commons License 2015.09.10 0 1 115448

Bővebben lehetne hallani az akroleines pálinkáról?Miből volt ? Tudsz valamit a cefréről? Tényleg annyira szúrós szagú? Semmivel összetéveszthető?

Előzmény: snapszmester (115430)
japofan Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115447

Itt az ajánlás, hogy

A cefre miután kiforrt, ami ...pár nap, egy hét... mielőbb kifőzni, napokon belül.

----

Hogyan véded meg hetekig a romlástól a  cefréd?!

adam1117 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115446

A cefre miután kiforrt (kb 2-3 hét)  utána egy hónapon belül ki is főztem mindig. Arra gondoltál, hogy esetleg nem-e öreg volt a cefer? Szerintem nem. 

Ha utópárlatos lenne az kijönne újra tisztázással, ha nem tévedek. Ebből nem jött ki, még úgy se, hogy elvittem egy ismerőshöz, és az övével próbáltuk újra tisztázni. 

Előzmény: barkócza (115444)
barkócza Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115445

Ha 20-25-nél állsz le, az nagyon korán van, de nem ettől rossz a pálinka, ha rossz.

Előzmény: adam1117 (115441)
barkócza Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115444

Arra nem válaszoltál még, hogy mennyi ideig erjeszted és/vagy érleled a cefrét.

Előzmény: adam1117 (115443)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115443

Az éppen lejövő, amikor elzárom. 

Előzmény: Figyelget (115442)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115442
Az a 20-25fok az micsoda?Annyi az éppen lejövő,mikor lezárod, vagy az össz alszesznek annyi a foka?
Előzmény: adam1117 (115441)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115441

20-25fok, bár inkább 20°

Ki szoktam meregetni belőle.

Figyelget Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115440
Az a 20-25 az micsoda?Annyi a lejövő,vagy az össz alszesznek annyi?
Előzmény: adam1117 (115438)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115439

Hogyan üríted?

Előzmény: adam1117 (115435)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115438

Az első főzesnél olyan 20-25 ig megyek le. 

Próbáltam már ugy is hogy gyufaszálnyira csurogjon, és úgy is, hogy éppenhogy nem csepegés volt hanem csordogálás. 

Az ismerőseim főzéséhez képest szerintem lassabban csinálom. 

snapszmester Creative Commons License 2015.09.10 0 1 115437

Az elvétel duplája az ajánlottnak és még van benne valami? Erős refluxnal 1% is elég lehet.

obsitos3 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115436

Az elején,amikor a 2.5%-ot elveszed,mihez hasonlítanád a  kifolyást?(ember pisi,gyerek pisi,gyufaszál,csepeg)

Első főzésnél hány százalékig mész le?

adam1117 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115435

A főzőbe olyan 60-65 liter cuccot tudok tenni, most trafó olaj van benne, régebben víz volt. Próbáltam lassan is főzni, meg gyorsabban is. Az elején olyan 2,5%ot elengedek és soha nem engedtem még 50 alá, de inkább 55. a kihozatal kb ami a nagykönyvben meg van írva. 

Nem leeresztő csapos.

Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115434

Nem írtad, hogy hány literes a főző? Duplafalban olaj, vagy víz van? Az olajost túl lehet fűteni.

Ha már ennyibe benne van, és ennyi cefrét tönkre tett, én még tennék egy kísérletet.

Csinálnék egy kis napfénycefrét. Minimális gyümölcs, élesztő, víz, cukor. Pont egy üstnyit.

Ez jó híg.

Az aleszeszt is kóstolgatnám, hogy annak melyik frakcióban milyen az íze.

Aztán finomításnál, az összes párlatot külön edényekbe (lehetőleg minél többe) gyűjteném.

Mindegyik edényre ráírnám, hogy hány fokos volt a hígítás előtt.

Külön kihígítanám. Várnék vele egy napot, és végig kóstolnám. (azonnal is és egy nap után is. )

Finoman utaltak rá, hogy lehet, a pálinkád elő-utó párlatos. Ezt is számításba kell venni.

Ne tedd rá a pistoriust! Az csak erősíti a párlatot. Nagyon hasznos kis dolog, de most azt kell kitalálni, hogy egy duplafalú üst, egy jó réz sisakkal miért nem ad jó pálinkát.

Aleszesz finomításnál, amint megindul a párlat, szépen visszavenném, hogy csak éppen csorogjon.

Cseppek-cseppek után a folyamatos csorgásig.

Ha ez után se jó,  és nem kapsz egy finom semleges ízű, (vagy egy kis gyümölcs ízű) szeszes likőr alapanyagot, akkor tényleg a főzővel van gond.

Másik nagy kérdés a kihozatal.

Mennyi cefréből hány fokos és mennyi pálinkád lett?

Remélem még megvannak a főzetek, mert vannak olyan technikák, amivel ihatóvá tesszük a kicsit gázos páleszt.

Előzmény: adam1117 (115426)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115433

Leeresztős-csapos a tiéd?

Előzmény: adam1117 (115424)
rézműves1 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115432

Én is csatlakozom a Snapszi és Barkóca véleményéhez, mert ennél sokkal "gagyibbnak" kinéző főzőkből is jöttek le jóízű páleszok...szerintem nem a cucc a hibás...más lesz ott a bibi...

Figyelget Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115431
Valami nem kerek.Ha minden jó,akkor a pálinkának is annak kellene lennie.Részletezd jobban a cefrézést,főzést.
snapszmester Creative Commons License 2015.09.10 0 1 115430

Csatlakozom.

Mellesleg megfoztem életem első akroleines pálinkaját. Ha valakit érdekel van minta 400Ft/dl áron.:-)

Előzmény: barkócza (115427)
kornel8 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115428

Réz elejét,előpárlatot mennyit veszel el és mikor váltasz utópárlatra? Szerintem itt van a kutya elásva. Nem a főző tűnik ludasnak..

Figyelget Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115428
Akkor sorry,de hihetetlennek tünt,hogy tök új főzővel(ami nem is néz ki rosszul)ennyi cefre kárbavész.
Előzmény: adam1117 (115421)
barkócza Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115427

Ezek tök jó főzők, csak a cefrével lehet a probléma. Mennyi ideig szoktad erjeszteni?

adam1117 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115426

Azt már szinte kizártuk, hogy a cefrével lenne a baj, mert próbáltam két féle szilvával, az egyiket vettem, a másik saját, rendes gyümölcs, nem pedig rohadásnak indult szemét. Kimagoztam raktam 2kg cukrot 100 literhez, meg egy kis pektinbontót. A körte és az alma annyiban változik, hogy azokat ledaráltam, illetve az almába nem 2 hanem 3 kilo cukrot raktam. A körte szintén saját volt az almát vettem.
Nem tudom mihez hasonlítani az ízét, de mindnek ugyan olyan jellegzetes, talán keserű, de nem az a tipikus keserű, nem tudom, de nem finom. Ja és hígításnál 50-55 között mindig beopálosodik, pedig szűrök kozmaolajat is, szűrővel is és még utólag is fagyasztott vízzel. Az opálosságot ki tudom tisztázni, ha lehűtöm a "pálinkát" és leszűröm, de az íze megmarad olyannak amilyen... :(

Előzmény: Pálinkás Alex (115422)
barkócza Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115425

Vendéglátósok is használnak szárazjeget hűtésre, szerintem simán hozzáférhető.

Előzmény: öreg_néne_b (115409)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115424

Ez úgy néz ki, hogy: az üst duplafalú. Belül saválló, kívül sima szénacél. A sisak vörösréz, szilikon tömítéssel. A tetején van "aromatorony" ebbe én még soha nem raktam semmit. Vettem fölé pisztóriusz tányért, abban reménykedve, hogy hátha attól jobb lessz, de nem lett. Eredetileg 1,2m páracső volt hozzá, kb 10centis emelkedéssel, már ezt is kicseréltem hosszabbra, meredekebbre. A hűtőben 3 menet van, és ott szűkül kétszer a cső mire kiér. A csatlakozások sárgaréz hollanderek, eredetileg hőálló gumi tömítést kaptam hozzá, de azt is lecseréltem. Már közel 300e ft.ba van...

Itt még a régi páracső van rajta.

Előzmény: Pálinkás Alex (115417)
barkócza Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115423

Első főzésed, ha szabad egy hangsúlyos tanácsot adni, szimplafalúban a leégéstől "f.ssál", de nagyon. Ha tudsz, applikálj hozzá keverőmotort, vagy vedd meg, amit szintén árulnak - hirtelen nem tudom mennyi. Fontos, hogy azért hígíts a cefrén, hogy mennyit, azt majd a gyakorlat mondja meg. Elsőre inkább többet, mint keveset.

Előzmény: kramoto (115378)
Pálinkás Alex Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115422

De ettől egy kicsit bővebben írj, hogy milyen az íze a párlatodnak.

Hogyan cefrézel, hány napra főzől, stb.

Előzmény: adam1117 (115421)
adam1117 Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115421

Eszembe sincs reklámozni, márcsak azért se mert eddig az 500l cefrémből még nem született értékelhető párlat.
Nagyon sok ismerősömmel beszéltem, mindenki azt mondta, hogy mindent jól csinálok, és mégse. Teljesen mindegy mit főzök (szilva, körte, alma) mindnek ugyan az a rossz íze van. 
Ennek az okát szeretném kideríteni.

Előzmény: Figyelget (115411)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.09.10 0 0 115420

Pedig felfűtéskor ég le a legkönnyebben, amikor már rotyog, akkor keveri magát...

Előzmény: schankox (115418)
Figyelget Creative Commons License 2015.09.10