Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

Törölt nick 2013. dec. 12. Creative Commons License 94832

...megtaláltam a leírásod, nagyon hasznosnak találom, lementettem. Csak abból egy óra alatt többet tanultam mint az előző teljes évben.

A hőfokszabályzást meg úgy értettem, hogy ahogy emelkedik a hőmérséklet (nyilván azért mert lepárlás közben csökken a folyadék mennyisége) úgy veszem vissza fokozatosan a fűtést (Hogy ne forrjon fel). Ez szerintem érthetően benne volt a hsz-ben, ha mégsem értetted, akkor olvasd el figyelmesebben!

Előzmény: snapszmester (94829)
snapszmester 2013. dec. 12. Creative Commons License 94831

Hahó Miklós1 vagy valaki ért hozzá.

A napokban tőbb kérdés is érkezett hozzám hogy keserü a pálinka. Mi lehet az oka? Egyéni túlérzékenység, hibás cefrézés. A mag bennehagyását kizárnám mert ezekből nekem nem sikerűl keserűt főznöm.

snapszmester 2013. dec. 12. Creative Commons License 94830

snapszmester.uww.hu

Ezen az oldalon nekem minden megnyílik.

snapszmester 2013. dec. 12. Creative Commons License 94829

Más hibába is beleestél.

A cefre-gőztér hőfoka az alkoholtartalom-forráspont fügvénye. Nem azért emelkedik mert jobban fűtesz ha nem mert fogy a szesz.

Hőfok szabályzásnak csak a vízfűrdő és olajfűrdő hőfokánál van értelme. Ha a cefre gőzterét figyeled és ahhoz szabályzol akkor nem fűtesz eléggé.

Ha ilyeneket írsz az jön le hogy a desztillálás alapjait sem ismered. Ha még is, akkor fogalmazz pontosabban.

Előzmény: Törölt nick (94806)
Feriba51 2013. dec. 12. Creative Commons License 94828

A napokban két kolléga is tanácsot kért tőlem privátban a kiválasztás fokozása érdekében. Kicsit megizzadtam és a következő megoldást küldtem el nekik:

A szándék mind a két esetben az, hogy a visszacsorgott flegmát lelassítsam, újramelegítsem és ezzel megvalósítsam valamilyen mértékben a rektifikációt is.

A sisak esetében csak a magassabb sisakok jöhetnek szóba, hisz nem szeretném ha a felhabzás valamennyire bezavarna.

A karimákat apró radiális mélyedésekkel látnám el, ami biztosítaná a flegma elosztását az egész körön.

Nagyon szeretném, ha megkritizálnátok esetleg bebizonyítnátok, hogy szart sem ér.:-) Kupeci, rézműves, hal65, szilvakukc, Miklós1...???

Jó nedűt!!!

sogi01 2013. dec. 12. Creative Commons License 94827

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

A tudás forrása

http://www.snapszmester.uw.hu/

Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (94788)
TINTUS 2013. dec. 11. Creative Commons License 94826

benne van az opálosodás veszélye. Először kis mennyiséggel csinálj próbát.

Előzmény: forgione1 (94789)
forgione1 2013. dec. 11. Creative Commons License 94825

Köszönöm, le is mentettem gyorsan!

Előzmény: vasbicikli (94792)
zsozso175 2013. dec. 11. Creative Commons License 94824

kōszönöm a segítséget 

Előzmény: foxrudi (94813)
zsorsz 2013. dec. 11. Creative Commons License 94823

:)

Előzmény: Törölt nick (94822)
Törölt nick 2013. dec. 11. Creative Commons License 94822

Messziről, sötétben persze, de itt ahol vagyok, egészen közel vagyok magamhoz és fény is van.....nincsennek elérhetetlen vágyaim, csak a szabadkai bírset szeretném leutánozni...:)

Előzmény: zsorsz (94820)
Törölt nick 2013. dec. 11. Creative Commons License 94821

Jó testvérek osztozkodására gondoltam. Majdnem összevesztünk mert nem akarta a felét elfogadni, de ebben nem ismerek tréfát.

Előzmény: zsuzska60 (94819)
zsorsz 2013. dec. 11. Creative Commons License 94820

Így messziről,minden adottságod megvan ahhoz hogy a legnagyobbak közé kerülj.

Előzmény: Törölt nick (94814)
zsuzska60 2013. dec. 11. Creative Commons License 94819

és melyikőtöknek jutott a több? :-)

Előzmény: Törölt nick (94818)
Törölt nick 2013. dec. 11. Creative Commons License 94818

Sötét helyen, nyitott szájjal pihen. Ma megvolt az átszellőztetés is, egy barátom hozta a gyümölcsöt, s testvériesen megfeleztük a készet. Jó ötletnek tűnik az átszellőztetés, kár hogy eddig nem jutott eszembe.

Előzmény: zsorsz (94815)
zsuzska60 2013. dec. 11. Creative Commons License 94817

Féra úr!

2 fő rendben.

zsuzska60 2013. dec. 11. Creative Commons License 94816

akasszátok föl a királyokat! :-)

köszi jó lesz!

Előzmény: csalitos (94805)
zsorsz 2013. dec. 11. Creative Commons License 94815

"Már egy nap után is csökent a karcossága" óráról-órára tud változni tisztázás után,egy átszellőztetés lehet jót tenne neki.Fénytől elzárva hagyd pihenni!

Előzmény: Törölt nick (94808)
Törölt nick 2013. dec. 11. Creative Commons License 94814

Annyira nem jó...:) Közepes minőség, ezzel a főzővel nem sok remény van a felső kategóriára, meg persze ezzel a tudással sem. Jövő ilyenkorra szeretnék egy lépcsőfokkal (legalább) feljebb kerülni. Évről évre jobbak a pálinkáim, de ez nem nagy művészet, mert nagyon mélyről indultam.....

Előzmény: zsorsz (94811)
foxrudi 2013. dec. 11. Creative Commons License 94813

Szia.

SZERINTEM!

300mm hosszú,60mm széles,és 220mm magas.1/3-2/3 kamra arányban!

Nekem mióta ilyen van nincsen gondom semmivel.

Anno Snapszmester látta a képen,és rögtön levágta,hogy nem jó,mert csak 90mm magas volt,és széles.

Amióta ilyen,azóta még a birs,narancs is tükör(finomítva) még 44-en is,és nem kell halászgatnom szűrnöm...stb.Alszesz lejön,öntöm,finomítom,és kész.

A magasság lényeges,hogy legyen idő külön válni,és fölúszni a folyadék tetejére az olajnak.

Előzmény: zsozso175 (94799)
Szkajvolker Lajos 2013. dec. 11. Creative Commons License 94812

Mindez liebig hűtővel a tartályból keringetve?

Előzmény: TINTUS (94784)
zsorsz 2013. dec. 11. Creative Commons License 94811

Mit nem adnék egy cuppantásért?:)

Előzmény: Törölt nick (94808)
jhjenő 2013. dec. 11. Creative Commons License 94810

Lehet 40-50 literes nem fontos rézböl

jhjenő 2013. dec. 11. Creative Commons License 94809

Pálinkás jó estét mindenkinek ! Kérdésem lenne hogy tud e valaki segíteni , szükségem lenne egy pálinka főzőre , ha lehet olcsón duplafalu és fatüzelésel . Vagy ha tudna valaki kölcsönözni egyet , megbeszéljük

Törölt nick 2013. dec. 11. Creative Commons License 94808

Zenei analfabéta vagyok, de egyben mindenevő.

Hogy ne legyek már annyira off....

Egyik előző hsz-emben írtam, hogy nekem a Szabadkán vásárolt bírspálinka az etalon, nem is etalon, az a csúcs, és egyszer szeretnék olyant alkotni. A tegnap lefőzöttről azt mondta az egyik ismerősöm (kóstolta a szabadkait), hogy annál is jobb. Ez sajnos nem igaz, mert annál jobb nem létezhet, de messze is van attól a minőségtől, azért nagyon jólesett a dícséret. Már egy nap után is csökkent a karcossága, hónapok múlva lehet, hogy rendbe is jönne, de hol lesz már akkor....:)

Előzmény: zsorsz (94807)
zsorsz 2013. dec. 11. Creative Commons License 94807

Kicsit leült a topik."Óneász" Purcell-t is megihlette,a végkifejlet nem éppen happy and-es,de a zene.....

Pálinka és a zene jól megférnek egymással.:)

Előzmény: Törölt nick (94785)
Törölt nick 2013. dec. 11. Creative Commons License 94806

Így már értem mire gondoltál. Ebbe a hibába én is beleestem. Mostanában úgy csinálom (biztos nem ez a legjobb, még variálni kell), hogy a cefrével nem szórakozom, felengedem 100 celsiusig, visszaveszek valamit a fűtésből, de gyakorlatilag 100 celsius körül történik a főzés. A hőmérő a gőz hőmérsékletét méri, közvetlen a felszín felett. Forr a cefrém. Lehet, hogy ez nem jó, ha van erről véleményed, írd meg! Tisztázásnál viszont szabályozom, nem engedem 94-95 fölé. 80-nál indul, a nagyrésze 85-90 celsiusnál jön le. A végefelé már nagyon vissza kell venni a fűtést (akkor éri el a 94-95-ös hőfokot), de olyankor már alig csepeg. Itt megállok, ilyenkor kb. 45 fokos a kijövő, ami azt jelenti, hogy a kész anyag 65-75 alkoholfok közötti lesz.

Előzmény: deszegregator (94798)
csalitos 2013. dec. 11. Creative Commons License 94805

Rendben van. A király tudjon róla!!!!!! Nézd meg, ha hibáztam, te is tudod javítani.

Minden jót.

Józsipapa

Előzmény: zsuzska60 (94804)
zsuzska60 2013. dec. 11. Creative Commons License 94804

Agárdit kóstolj, jó minőségű

Előzmény: emGeza (94800)
deszegregator 2013. dec. 11. Creative Commons License 94803

úgy jo lesz! Nekem is szenacel a kulso kopeny. Olcso,a hengerelese szinte minden komolyabb muhelyben megoldhato. Nekemvizes, holtszezonban fel van toltve vízzel a korrozio csokkentese celjabol. Legyen vagy harmas lemez, belathatatlan ideig ki fog tartani.

Előzmény: deszegregator (94802)
deszegregator 2013. dec. 11. Creative Commons License 94802

Az ilyen megoldasnal kicsi a hokozlo felulet! A szolo sureje fenn uszik a cefre tetejen, ezert nem eg le, a szilva sureje viszont leul, szigetel, leeg, ugyanakkor meg csak atmelegedni dem bír az egesz. Szurd le a szilvat, csak levet fozz, a surujet nyomd ki szolopresen. Alakítsd at holtszezonban a fozot, a hokozlo felulet, duplafal erjen az ust toltesi szint kozeleig.!

Előzmény: gyika (94801)
gyika 2013. dec. 11. Creative Commons License 94801

Üdvözlet a Tisztelt fórumozóknak!

Már vagy 2 éve nem kérdeztem semmit :) Bár rendszeresen idejövök nézelődni,olvasgatni.Azóta elkészült az itt látott,olvasott próbálkozások és tapasztalatok alapján az én duplafenekű,söröshordóm,aminek a tetejére egy kukta lett téve sisak gyanánt.Trafóolajjal megtöltve az alja,KB 1.5 literes tágulási tartállyal,billenő állvánnyal.Az olaj hőmérsékletét egy csőhőmérővel mérem.Lehet nem a legpontosabb,de miheztartás végett megfelel.

Legelőször szőlő cefrével teszteltem,remekül muzsikált.Tisztázáskor is remekül dolgozott.

De förtelem amit a szilvámmal művel.Már a végletekig letekerem a gázzsámolyt,de akkor is csúnyán leég,és nem is pötyög az alszesz,egyszerűen megáll,pedig hallani,hogy fortyog,a szeszfoka pedig 25 körüli.Sírni tudnék,hiszen pont a leégés elkerülése volt a cél a duplafenékkel.Régebben a zománcos üstöm sem produkált ilyet.

Kérem segítsenek :)

emGeza 2013. dec. 11. Creative Commons License 94800

Üdv urak !

Ma lőttem egy palack, Békésiék birsét.Gondoltam összevetem a sajáttal.

Nem rossz,de nem egy harsány illatú,de így legalább összhangban volt az ízével.:-(((

Igaz páran már írtak róla,mostmár értem,hogy miért azt.

Melyik boltit érdemes venni?

Nem mintha nem lenne mit innom,csak összehasonlítás véget.

zsozso175 2013. dec. 11. Creative Commons License 94799
Sziasztok.
Most 'kezdem a páliinkafőzést,és a szőllősy szűrő méretével kapcsolatban kellene segítség.Egy 100literes üsthöz mekkora szűrőt csináljunk ?Köszönom előre is.
deszegregator 2013. dec. 11. Creative Commons License 94798

Hát még a fűtésed gondold át, ha ugyanaz a főző, ugyanúgy cefrézel. Kezdő időszakomban sikerült egy - egy meglehetősen íztelen pálinkát főznöm. A berendezésemhez viszonyított optimális fűtéstől  (ezt persze azóta tapasztaltam ki) messze gyengébben fűtöttem, már cefrefőzésnél is nagy lehetett az elválasztást. Ezt megtetéztem a még gyengébb fűtéssel tisztázásnál, + még egy túlzott EP elvétellel, és kész is volt a " kiherélt " pálinka. Talán ilyen irányban is gondold át a dolgokat. Aranyigazság , hogy minden főző más és, más, barátságba kell kerülni vele, összecsiszolódni.

Előzmény: Törölt nick (94778)
stapika 2013. dec. 11. Creative Commons License 94797

" A 40 fokos pálinkához :"

Láznak már elmegy.:-))

Előzmény: Palika83 (94795)
zsuzska60 2013. dec. 11. Creative Commons License 94796

kóstolgasd bátran, nem kell érlelni

Palika83 2013. dec. 11. Creative Commons License 94795

Üdv!

A 40 fokos pálinkához :

Kiváncsiságból csináltam kb. fél liter őszibarackot!

Az illata,íze kevésbé intenzív mint az 50 fokosé,de lehet h csak hagyni kell érni!

Amire lesz idelye mert vendégeknek ilyent nemadok (elég furán is néznének rám :) és énis várok még hátha "beérik"!

zsuzska60 2013. dec. 11. Creative Commons License 94794

ha kavargatóbetétben gondolkozol, akkor már az alját is keverd!

Előzmény: zozomax (94791)
foxrudi 2013. dec. 11. Creative Commons License 94793

Ejj,ezek a fránya epruvetták!

Előzmény: Forman68 (94790)
vasbicikli 2013. dec. 11. Creative Commons License 94792

"az 1*1-ben benne van a hűtőspirál átmérő és a szükséges hossz

Ezt én is kerestem, de nem találtam."

1 X 1 13. oldal

Cső átmérő és hossz érdekes, a tekercs átmérő nagyjából mindegy.

zozomax 2013. dec. 11. Creative Commons License 94791

Söröshordóm van, kicsit domború az alja, de nem pont félgömb. Azért akadt meg  szemem ezen az önkeverőn, mert az elmúlt 1 évben motorolajjal töltött kettős üsttel főztem minden gond nélkül. Aztán most lecseréltem a motorolajat fritőzolajra, főleg a szaga miatt.

És az történt, hogy a csere után elsőnek felöntött birset rögtön le is égettem.
Pont olyan volt a cefre, mint a tavalyi cucc és az még csak oda sem ragadt, ez meg leégett. Nem annyira gyilkosan, de azért halványan érezhető lett a pálinkán. :-(

Ugyan hamarabb felmelegszik a cefre ezzel az olajjal, ennek ellenére ha picit is csökkentem a fűtést, akkor piszok lassan jön le, full gázon viszont odaég.(legalábbis a birs, mást még nem főztem azóta. A második felöntésnél óvatosabb voltam, tovább is tartott sokkal. De az is látszott hogy az is leégett volna rendesen ha nem óvatosokodok a fűtéssel)

Szóval agyalok valami kiegészítő megoldáson. Legyegyszerűbb volna egy sűrű szitabetét, de egy ilyen kavargatóbetét még jobb lenne.

Előzmény: In Lak'ech (94741)
Forman68 2013. dec. 11. Creative Commons License 94790

Szerintem az epruvetta a ludas a dologban.Az formázza szép kis golyókba a kozmaolajat.Földieper alszesz csorgott rajta.Vagy lehet az epernek van köze hozzá?Nem tudom,mert epret csak egyszer főztem és azóta az alszeszt nem engedem át az epruvettán!

forgione1 2013. dec. 11. Creative Commons License 94789

az 1*1-ben benne van a hűtőspirál átmérő és a szükséges hossz

Ezt én is kerestem, de nem találtam.

Ezt a részét pedig megnyitni se tudom, vagyis üres pdf oldal.

Más:

Pálinkáim (idén főztem először) szeszfokát beállítottam vitéznek való 50-51 fokosra. 1 hónapot már mind pihent, van amelyik hármat is.

Igen ám, de női részről felmerült az igény szűk 40 fokos párlatra is.

Kérdés, hogyha megint hígítom, akkor újra kell pihentetni?

Előzmény: TINTUS (94783)
sogi01 2013. dec. 11. Creative Commons License 94788

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

A tudás forrása

Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (94727)
vasbicikli 2013. dec. 11. Creative Commons License 94787

Én inkább 2 hordóval csinálnám (ha egyáltalán). Keringetve sztem nem lehet elkerülni, hogy összekeveredjen a hideg a meleggel.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (94769)
zsorsz 2013. dec. 11. Creative Commons License 94786

Szeszélyes a kicsike,valamit valamiért végre adott valamit.:)

Előzmény: Törölt nick (94785)
Törölt nick 2013. dec. 11. Creative Commons License 94785

Néhány perce tűnt el a Hold a horizont délnyugati szegletében. Vörösen. Átérezhette ami bennem van. Kilyukadt a hűtőm, előbb csak kicsit cseperkészett, aztán beindult rendesen. 60 literes, 50-et sikerült kimernem (naná, hogy az alján volt a lyuk), a többi szerteszét folyt a konyhában. Talán azért nem volt vérvörös az égi vándor, mert éppen sikerült befejezni a tisztázást. Illat is van, aroma, íz rendben, de nem sima italú, kicsit szúrós. Kis jóindulattal befér a közepes minőség kategóriájába. Nyitva hagytam a palackokat, friss még a szentem, talán képes némi javulásra. Legközelebb Vergiliussal próbálkozom, az "óneász":)  segíthet valamit....)

Előzmény: zsorsz (94782)
TINTUS 2013. dec. 11. Creative Commons License 94784

100 literesb az üstöm, 200 literes a hűtőm. Általában 80 liternél több cefrét nem szoktam feltölteni és max 2 veder vizet cserélek a hordó tetejéről ha nagyon muszáj.

TINTUS 2013. dec. 10. Creative Commons License 94783

az 1*1-ben benne van a hűtőspirál átmérő és a szükséges hossz, hogy aztán a lejtés mennyire kanyargós ?  Amit megenged a hordó belseje.

Előzmény: borsika79 (94715)
zsorsz 2013. dec. 10. Creative Commons License 94782

:))))

Előzmény: Törölt nick (94781)
Törölt nick 2013. dec. 10. Creative Commons License 94781

Most is az csorog (tisztázás). Ha előbb eszembe jut, hozhattam volna neki egy csokor rózsát, vagy egy éjjeli szerenádot. Talán megpróbálkozom Shakespeareval.

"To be, or not to be". Ismertem valakit aki eredetiben olvasta, s úgy értelmezte, tubi, tubi tubicám, azaz galambetetésnek, s bejött neki. Egy próbát megér....:)

De nem offolok tovább, ez egy újonctól nagyon nem illendő.

Előzmény: zsorsz (94780)
zsorsz 2013. dec. 10. Creative Commons License 94780

Éreztetni kell vele hogy vonzó és kívánatos,akkor könnyebben beléd szeret!:)

Előzmény: Törölt nick (94776)
golyós 2013. dec. 10. Creative Commons License 94779

Szerintem kell vagy két méteres, a vized meg annyira fog melegedni, mintha egy 15 fokos (induló hőmérsékletű) 200 liter vízhez öntenél  20 liter forrót . A második főzésnél már az lesz az induló, stb.stb. Persze ezek nem pontos számok , de első tervezési alapnak jók (ha más nincs)    :-))

üdv.g.

Törölt nick 2013. dec. 10. Creative Commons License 94778

Volt ilyen, én sem értem. Mit értesz kiheréléses tisztázáson, meg brutál cefrefőzésen? Nem kötözködésképpen értem, csak azért mert ugyanúgy főztem akkor is amikor jó lett. Inkább a cefrében lehetett a hiba, bár azt is ugyanúgy csinálom.

Előzmény: deszegregator (94777)
deszegregator 2013. dec. 10. Creative Commons License 94777

A birs egy karakteres palinka. Nem is ertem hogy lehet birs íz nelkuli produktum. Valszeg kihereles tisztazasnal, de meg az sem eleg, inkabb mar a cefre fozes is brutal elvalasztassal zajlik. Az illatos, de nem karakteres íz az egylepcsosok sajatja.

Előzmény: Törölt nick (94774)
Törölt nick 2013. dec. 10. Creative Commons License 94776

Szép nagyon a szerelem, nem is gyötrelem, csak ebben az esetben nagyon egyoldalú. Aztán vagy belémszeret megnyílik és átadja magát nekem is, vagy kiszeretek belőle, aztán megnézheti magát....:)

Előzmény: zsorsz (94775)
zsorsz 2013. dec. 10. Creative Commons License 94775

Szerelem,szerelem,átkozott gyötrelem.Miért nem termettél meg minden birsalma fa tetején?:)

Előzmény: Törölt nick (94774)
Törölt nick 2013. dec. 10. Creative Commons License 94774

Akkor rendben van, ha érezni az ízét.

Jártam már úgy bírspálinkával, hogy az illata nagyon határozottan bírs volt, de az íze... ha tudtad hogy azt iszol, észre lehetett venni, de nem nagyon. Olyan is volt, hogy se illata, se íze nem emlékeztetett a bírsre, de véletlenül észrevettem a fokoló edényének kimosása után, hogy intenzív bírsillatot áraszt. Töltöttem egy kis pohárba, visszaöntöttem, kicsit, éppen csak kicsit kiöblítettem hideg vízzel, s gyönyörű bírs illata volt a pohárnak, előtte meg semmi. Megcsináltam néhányszor, aztán mutattam másoknak is, nézett mindenki velem együtt, mint a luki nyúl..... olyan is volt, hogy a cefre főzésekor még a szomszédban is érezni lehetett a bírs illatát, tisztázás után meg eltűnt. De persze olyan is, hogy volt illat és íz is. Nincs még egy gyümölcs ami annyit szívatott volna mint a bírs, de lehet csak azért szórakozik velem mert észrevette, hogy beleszerelmesedtem....:)

Előzmény: Zotya71 (94771)
kaktuszpeti 2013. dec. 10. Creative Commons License 94773
Nekem kb. egy méter a külsö 28-as csö hossza, de csak 50 literes a fözö! Ha fütök rendesen, akkor azért pörög a vízóra is jócskán! Viszont csak a felsö egyharmada langyos a csönek. A víz keringetésen én is gondolkodtam, ne menjen pocsékba annyi. A 200 liter lehet hogy elég keringetni, bár jó lenne azt is kirakni valahova, hidegre. Csakhát, akkor meg befagy. Esetleg valami höcserélöt kitalálni. Autóhütö, stb.
Babar66 2013. dec. 10. Creative Commons License 94772

Szerintem a főzdés is kedveli a birset   :)))

(Vagy gáz volt a cefre...)

Kökényt sajnos még nem csináltam, úgyhogy azt nem tudom.

Üdv!

Előzmény: régimaszek (94770)
Zotya71 2013. dec. 10. Creative Commons License 94771

Elég sokáig érezni az ízét, habár még nagyon friss. Ma kipróbáltam, hogy a pohárból amiből gyarló lélekként ittam egyet letettem majd kb. 20 perc múlva megszagoltam. A szaglás után éreztem az illatot. 

Lehet csak érezni akartam vagy érezhettem?

Üdv

Előzmény: Törölt nick (94683)
régimaszek 2013. dec. 10. Creative Commons License 94770

A mai bérfőzetés eredménye:  a helyi bérfőzőben lett főzetve,250l birs 10l 50fokos nedű elsőként, utána lecsurgattunk még 350l kökényt 21,4l az eredmény. szerintetek benne van az átlagba. a kökény kapott 7kg,napfény. az íze illata kiváló mind kettőnek, a birsből lehet hogy visszaveszek 1-2 fokot,majd meglátom. kicsit karcosnak találom.

Szkajvolker Lajos 2013. dec. 10. Creative Commons License 94769

Mit gondoltok, egy 100 literes főzőhöz milyen paraméterekkel rendelkező liebig hűtő paszolhat? Működhet a dolog úgy, hogy a vizet egy 200 literes hordóból keringetem hozzá?

foxrudi 2013. dec. 10. Creative Commons License 94768

Érdekes!Nekem még nem volt ilyen soha!!!!!

Előzmény: Forman68 (94733)
emGeza 2013. dec. 10. Creative Commons License 94767

Köszönöm!Ezt is megjegyzem,mert teljes homályban vagyok a szőlő míveléssel.:-)

Válógatásra nem volt lehetőség,az ucsó 56 db hoztam el.

A Szőlő -s topkot is mazsolázom mostanság,épp ma tettem fel képet.

Előzmény: kupeci (94765)
zsorsz 2013. dec. 10. Creative Commons License 94766

Jaaaa,hát akinek saját erdeje van kérem......:)

Előzmény: zsuzska60 (94757)
kupeci 2013. dec. 10. Creative Commons License 94765

Olyan oltványt próbálj venni aminek 2vagy 3 szinten vannak a gyökerei egymás alatt.

Az ültetés évét követóen a talajfelszin közelében lévő úgynevezett harmatgyökereket el kell távolítani hogy a lentebbi gyökerekből legyen kénytelen táplálékot felvenni,így jobban fogja bírni a szárazságot is.

Előzmény: emGeza (94754)
Szomjas cápa 2013. dec. 10. Creative Commons License 94764

Békés megye, Békés, Doboz, Vésztő. A főzdék veszik ennyiért. Én áttéten keresztül vettem, magozva 140-ért. Azért már vége felé jár a szezon.

A kökény felénk tömeges, nem lehet annyit szedni metszőollóval, hogy a következő évben meglátsszon a termésen.

Előzmény: Hurkafej (94759)
zsorsz 2013. dec. 10. Creative Commons License 94763

:))))

Előzmény: In Lak'ech (94761)
zsorsz 2013. dec. 10. Creative Commons License 94762

hoppá,94758-ra szántam

Előzmény: zsorsz (94760)
In Lak'ech 2013. dec. 10. Creative Commons License 94761

Én midegyiküket Czáka Sarolta-Valló László, A metszés ABC-je c. könyvvel a hóna alatt láttam szaladgálni. :-)

Előzmény: zsorsz (94760)
zsorsz 2013. dec. 10. Creative Commons License 94760

A bogyósok állt.egy éves vesszőn teremnek,megfelelő váltómetszéssel működik ez a metszőollós szüret,csak kérdés hogy a nemzetiség..........?

Előzmény: Hurkafej (94759)
Hurkafej 2013. dec. 10. Creative Commons License 94759

És hol van ez a hely, ahol 30Ft/kg a kökény, ha szabad tudni? másfél hónapja még 120 Ft volt az átlagár.

Előzmény: Szomjas cápa (94755)
In Lak'ech 2013. dec. 10. Creative Commons License 94758

Hát én nem fogom merni így szedni. Lehet, hogy túl puhány vagyok. Mi párommal kézzel szedtük. Olyan gyönyörű bokrok, egészséges, szőlő méretű hatalmas bogyókkal... :-(

Előzmény: zsuzska60 (94757)
zsuzska60 2013. dec. 10. Creative Commons License 94757

nem egy, hanem 2 év kell hozzá - saját erdőben én is így szedem :-)

Előzmény: In Lak'ech (94756)
In Lak'ech 2013. dec. 10. Creative Commons License 94756

És te elhiszed, hogy egy kökénybokor egy év alatt regenerálódik??? Én a saját lelőhelyemen biztosan nem fogom alkalmazni . Jövőre is szeretnék szép, egészséges és bő termést. Tudom, egyes etnikum felénk a cseresznyét is úgy lopja, hogy kivágja a fát, utánfutóra teszi, és nyugodt körülmények közt ülve leszedik. A metszőollós módszer eléggé ....no mindegy, nem akarom, hogy kimoderáljanak.

Előzmény: Szomjas cápa (94755)
Szomjas cápa 2013. dec. 10. Creative Commons License 94755

Van egy gyorsabb (nemzetiségi) módszer a kökény gyűjtésére: Végy egy ponyvát! Végy egy kb. 60 cm karhosszúságú metszőollót! Vágd le azokat (és csak azokat) az ágakat a bokorról, amelyeken SOK bogyó van! Azokat dobd  a ponyvára, majd verd le róluk a bogyót vasvillával! Ha fogytán a bokor, térj át egy másikra! A bokrot ne sajnáld, egy év alatt regenerálódik.

A gyümölcs tisztítása: első sorban kiszelelés, utána átmosás, idegenelés.

Kb. 30 Ft/kg felénk a kökény átvételi ára.

Előzmény: zsorsz (94731)
emGeza 2013. dec. 10. Creative Commons License 94754

Bevallom,még nem értek a szőlő műveléshez !

Az oltványos mondta ,hogy meddig ültessem.

Előzmény: kupeci (94753)
kupeci 2013. dec. 10. Creative Commons License 94753

A helyedben nem törekednék arra hogy 20 cm-re legyenek a gyökerek!

Előzmény: emGeza (94751)
kupeci 2013. dec. 10. Creative Commons License 94752

Nem én szoktam kevergetni:)

Előzmény: In Lak'ech (94746)
emGeza 2013. dec. 10. Creative Commons License 94751

Szia Feribá!

"Füge pálinkát akarok főzni és ehhez fügét kell termeszteni.:-)))"

Szőlő pálinkát akarok főzni és ehhez szőlőt kell termeszteni.:-)))

Köszönöm,hogy megosztottad a találmányod!

A pincébe 58 db oltvány várja a tavaszi ültetést.Mivel csak az első években akarom

locsolni,a fejlődése miatt,így talán,az egyszerűbb PET palackos módszert  fogom választani.

A szőlő győkere kb. 20 cm-re van a föld felszinétől,a cél a legkevesebb víz használata,de 

az közvetlenül a győkérhez jússon.

Előzmény: Feriba51 (94728)
Feriba51 2013. dec. 10. Creative Commons License 94750

Írtam

Jó nedűt!!!!

Előzmény: héjja60 (94747)
In Lak'ech 2013. dec. 10. Creative Commons License 94749

Veled találkoztunk két hete az újudvari TV-toronynál ???? :-DDD

Szedtük a csipkét párommal, amior megszólitott egy figura, hogy mi lesz a csipkéből? Párom azt válaszolta, lekvár. Mire a figura elkerekedett szemekkel elhülve csak annyit mondott: nem szabaaaaad! Abból pálinkát, vagy bort kell csinálni! :-DD

Előzmény: sleves (94748)
sleves 2013. dec. 10. Creative Commons License 94748

Micsoda istenkáromlás! Amiből pálinkát lehet főzni abból NEM főzünk lekvárt. :D

Előzmény: In Lak'ech (94743)
héjja60 2013. dec. 10. Creative Commons License 94747

Feriba !

Szeretnék írni email címedre , de valamiért nem megy át a levél . Lehet ,hogy nálam nem jó valami ! Arra kérnélek , írj pár szót a címemre , hátha az segít .

Előre is köszönöm .

Előzmény: Feriba51 (94734)
In Lak'ech 2013. dec. 10. Creative Commons License 94746

Na ja. Viszont ott kevergetheted.      Ha el nem felejted két kupica közt. :-)

És legalább olyan veszélyes, mint a forró cefre. A vége felé olyan szorgalmasan lövöldözi a lávát, mint az Etna.

Előzmény: kupeci (94744)
kupeci 2013. dec. 10. Creative Commons License 94745

Ne hagyd magad befolyásolni!:)

Előzmény: In Lak'ech (94743)
kupeci 2013. dec. 10. Creative Commons License 94744

Mert hogy lekvár esetében sem a főzés elején sem a végén nincs konvekció:)

Előzmény: kupeci (94742)
In Lak'ech 2013. dec. 10. Creative Commons License 94743

Szilvalekvár réz üstben!!! Fennséges!

Amióta pálinkát is főzünk folytonos a dilemma: lekvár, vagy pálinka.

Előzmény: kupeci (94742)
kupeci 2013. dec. 10. Creative Commons License 94742

Cefrém még soha, de szilvalekvárom már égett oda....megrázó élmény volt:))))

Előzmény: In Lak'ech (94741)
In Lak'ech 2013. dec. 10. Creative Commons License 94741

A hagyományos lekvárfőző üstökben, amelyeknek szinte tökéletes gömb az aljuk, természetesen is kialakul egy konvekció, ami keveri a cuccot. Ezt onnan tudom, mert annyira riogattatok itt hogy törvényszerűen le fogom égetni a naspolyámat, hogy 50 C-ig nyitott üsttel melegítettem a cefrét. Amikor "jól" fűtöttem, akkor egyértelműen látszott, hogy az üst közepén egy lefele áramlás, a széleken pedig felfele áramlás alakult ki. Amikor túl óvatosan fűtöttem, akkor leállt a konvekció.  Tehát, ha az üst ideális alakú, akkor nincs túl nagy félnivaló. Bár itt sokan állítják, csak idő kérdése, hogy mikor égetem le az első cefrémet. :-)) Már kb. 40 főzés van mögöttem. Tudom, ez még messze nem ok a szenttéavatásra.

Előzmény: zozomax (94739)
kupeci 2013. dec. 10. Creative Commons License 94740

" Szépmunka"  :))

Előzmény: Forman68 (94738)
zozomax 2013. dec. 10. Creative Commons License 94739

Hallihó!

Ilyen is van... Önkeverő edény:
http://www.amazon.com/dp/B00AGIRUKY/ref=cm_sw_su_dp

Elsőre nem tűnik nagyon bonyolultnak az a lemezbetét... talán lehetne használni pálinkafőzőben is az elvet.

Forman68 2013. dec. 10. Creative Commons License 94738

Igen-igen!:D

Köszönet Norris szaktársnak!:)

Előzmény: kupeci (94737)
kupeci 2013. dec. 10. Creative Commons License 94737

Bizonyos jegyeket magánhordoz az epruvetta:)

Forman68 2013. dec. 10. Creative Commons License 94736

Én már leszoktam az alszesz epruvettán való átengedésén.Mivel nehéz takarítani!

Előzmény: In Lak'ech (94735)
In Lak'ech 2013. dec. 10. Creative Commons License 94735

Ilyen nekem is szokott lenni, de csak világos színű. Kutyanehéz normálisan kitakarítani belőle. A Vénuszról szoktam királyvizet hozatni hozzá.

Feriba51 2013. dec. 10. Creative Commons License 94734

Ki kell próbálni. Ilyen palackról hallottam, de soha nem láttam.

Jó nedűt!!!

Előzmény: In Lak'ech (94730)
Forman68 2013. dec. 10. Creative Commons License 94733

Szemléltetném a kozmaolaj kicsapódását epruvettában!

borsika79 2013. dec. 10. Creative Commons License 94732
Akkor mikor kiforr kimagozom. A vizet nem sajnáltam tölle :)
Előzmény: In Lak'ech (94647)
zsorsz 2013. dec. 10. Creative Commons License 94731

Valaki kérdezett tuti kökényszedési módszert.Ma öregcimbivel kihasználtuk a gyönyörű időt és 1.5 óra után tele lett 2 nagy festékes vödör. Egy nagyobb mü.ag. ládát kell tartani az ágak alá,egy rövid bottal veregetni és a gyümi lepotyog.Kesztyű viselése szinte kötelező.

In Lak'ech 2013. dec. 10. Creative Commons License 94730

Szia Feribá! Nálam, pontosabban a birtokomon, Zalában a szabadföldben van egy akkora fügebokor, hogy idén egy talicska fügét termett. Mindezt kétszer, nyár közepén, majd késő ősszel.

A flakonos trükk: jól értelmezem, hogy a titok nyitja a palackot deformálódni nem engedő, külső drótspirál??? Ha igen, akkor ezt nem lehet helyettesíteni egy olyan flakonnal, ami nem deformálódik? Pl. a régi visszaváltható PET palack.

Előzmény: Feriba51 (94728)
zsuzska60 2013. dec. 10. Creative Commons License 94729

Cefrefőzéskor tapasztaltam már mindegyiket, kis állás után a gyüjtőedényben, (kozmaolaj szűrőt nem használok minden esetben), sőt kozmazsírt is láttam már az eprüvettában gyűlni. Úgy néz ki, mint a világos faeper, olyan kis gömbök egymáson...

Előzmény: In Lak'ech (94716)
Feriba51 2013. dec. 10. Creative Commons License 94728

Hello emGeza és In Lak'ech!

Füge pálinkát akarok főzni és ehhez fügét kell termeszteni.:-)))

Nálunk a füge nem termeszthető szabad földben csak nagy cserepekben, dézsákban.

Ezeket pedig öntözni kell gyakran és jól. Ezért kitaláltam egy olyan öntözést, ami a csirkeitatók (önitatók) elvén működik. Egyszerűnek tünt a dolog, de amikor a klasszikus üveget PET palackkal helyettesítettem, jött a nagy meglepetés. Lefordítottam a megtöltött PET palackot egy vízzel telt edénybe és a víz behorpasztotta a palackot és távozott majdnem mind a palackból. Akkor még súlyosabb volta helyzet, amikor el akartam vezetni a dugón keresztül a vizet egy csövecskével valahova. A vízoszlop magassága még nagyobb vákuumot keltett a flakonba és az még jobban behorpadt.

És végre bugrott az alábbi ötlet:

Egy 3mm huzalból a képen látható módon egy spirált tekertem a flakonra (kisebb átmérőre tekertem, hogy szoruljon) és ez már nem engedi deformálódni a flakont. Sőt egy bizonyos magasságig még egy csövet is elvisel.

Ezt a csövet vezethetem egy virágcserép tányérjába, ami nekem egy hosszan tartó öntözést bíztosít.

Ez sem a legjobb, mert a nap melege, a madarak, a kutyák még ellophatják a vizet. Ezért a cserépbe, dézsába fúrok egy lyukat, amin keresztül bevezetem ezt a kis csövecskét. Ilyenkor a virágcserép túlfolyója nem az edény alján van, hanem az oldalán 3-4 cm az aljától.

Így csak annyi víz fogy el, amennyit a növény felhasznál. Tápos víznél meg épp, hogy nem eldobandó dolog.

Na, nekem ez a drótspirál 2-3 évembe került. :-))) Addig nagyon sok csepegtető, kanócos … rendszert próbáltam.

Bizonyosan másnak hamarabb ment volna.

Jó nedűt!!!! 

Előzmény: emGeza (94655)
sogi01 2013. dec. 10. Creative Commons License 94727

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (94631)
kupeci 2013. dec. 9. Creative Commons License 94726

Na most látom hogy idő van... megyek me kizárnak,jó éjt mindenkinek:)

kupeci 2013. dec. 9. Creative Commons License 94725

Nem nagy ügy megtanulni,ráadásul a méhek tudnak segíteni is:)

Előzmény: barkócza (94673)
Törölt nick 2013. dec. 9. Creative Commons License 94724

Rendben, örömmel tanulok...:)

Előzmény: cloaked (94723)
cloaked 2013. dec. 9. Creative Commons License 94723

Semmilyen párlatot nem szokás opálosan palackozni, az abszintról pedig rosszul tudod, amit tudsz. (De ha érdekel a téma, akkor az Égetett szeszesitalokban beszéljük meg.)

Előzmény: Törölt nick (94629)
kupeci 2013. dec. 9. Creative Commons License 94722

Jól van na, én csak az algára akartam kihegyezni!:)

Előzmény: Feriba51 (94669)
truffle 2013. dec. 9. Creative Commons License 94721

Igen, köszönöm, azt hiszem megvilágosultam:). Talán az volt a baj, hogy ki akartam emelni egy elemet,atomot, molekulát, holott az üsben is és a páracsőben is bacik mindenki mindenkivel.

A rektfiakármit hagyjuk, fizika órán ulti, kémiára be sem jártam, úgy emlékszem épp a szebbik nem tanulmányozásával voltam elfoglalva;).

Köszönöm barkóczának is a hozzászólást.

Előzmény: Feriba51 (94702)
Törölt nick 2013. dec. 9. Creative Commons License 94720

Szubjektív érzés, de úgy gondolom nem emiatt....:) Több hibát kell elkövetni ahhoz hogy találkozz vele.... Nekem azért a kezdetekben sikerült....)

Most írigykedhecccc..:) 

Előzmény: In Lak'ech (94719)
In Lak'ech 2013. dec. 9. Creative Commons License 94719

Vagy még nincs olyan öreg pálinkám. :-)

Előzmény: Törölt nick (94718)
Törölt nick 2013. dec. 9. Creative Commons License 94718

Nyilván jó volt a cefréd, jó az elválasztásod. Normál esetben nem találkozhatsz vele.

ne bánkódj emiatt....:)

Előzmény: In Lak'ech (94716)
Törölt nick 2013. dec. 9. Creative Commons License 94717

vannak aromaanyagok, de nekem meggyőződésem, hogy ezek a kozmaolaj hátán utaznak. :-)

nekem is van ilyen érzésem, s itt kellene valami plusz tudás, amivel el lehet választani a komponenseket. 

Előzmény: In Lak'ech (94708)
In Lak'ech 2013. dec. 9. Creative Commons License 94716

Zsuzska, Fondar, akkor ismét tanultam valamit. Tényleg még nem találkoztam vele. De akkor jól értelmezem, hogy csfrefőzés közben nem találkozom a sötét oldallal? :-) És ha így van, akkor főzés közbe vajmi kevéssé tudom leszedni a feketét, mert csak hosszabb állás után jelentkezik?

Előzmény: zsuzska60 (94713)
borsika79 2013. dec. 9. Creative Commons License 94715
Hurkafej,TINTUS köszi. Szerintetek van szerepe a hűtőspirál átmérőjének? 1 kollégám 40cm-est javasol a 30l főzőhöz,de nekem csak 29cm átmérőjű 60cm magas felesleges hordóm van. Ez 60literes. Ebbe mekkora spirál illik?
Törölt nick 2013. dec. 9. Creative Commons License 94714

Van fekete is, ez általában a tároló edény falán csapódik ki, hosszabb idő után. Ritkán lehet vele találkozni, mert mire megtörténne, elfogy a pálesz...:)

Előzmény: In Lak'ech (94712)
zsuzska60 2013. dec. 9. Creative Commons License 94713

nem vicceltem

Előzmény: In Lak'ech (94712)
In Lak'ech 2013. dec. 9. Creative Commons License 94712

Fekete, meg nem fekete????? Ez most ugye vicc?? :-))) Én csak nem feketét láttam.

Előzmény: zsuzska60 (94710)
Törölt nick 2013. dec. 9. Creative Commons License 94711

csak nem sárga volt, hanem sötétebb színezetű....

Általában akkor találkozol hasonlóval, ha éretlen, pontosabban nem teljesen érett gyümölcs is kerül a cefrébe, s több mint 1-2 %.  Ki lehet szedni a készből, de a gyümölcs illat, aroma nagy része is elveszik vele.

Ha válogatott, teljesen érett gyümölcsből készíted a cefrét, többet nem találkozol vele.

Előzmény: sogi01 (94709)
zsuzska60 2013. dec. 9. Creative Commons License 94710

ha a szerény véleményemre kíváncsi vagy ebben a témában, akkor azt vettem észre, hogy van a fekete kozma olaj és a nem fekete.

A nem fekete általában nagyon finom illatú....

Előzmény: In Lak'ech (94700)
sogi01 2013. dec. 9. Creative Commons License 94709

:-) Hasonló igen

Előzmény: Törölt nick (94707)
In Lak'ech 2013. dec. 9. Creative Commons License 94708

Én szagolgatom a papírtörlőt, amibe a kozmaolajos kanalat törlöm. Minden törlés új papírtörlődarab. A naspolyának igen kellemetlen szagú volt a kozmaolaja, főleg a közepén. Az eleje és vége nem volt vészes. Azonban az őszibaracknak a kozmaolaja az elején iszonyatosan finom illatú volt. Akár egy gyümölcsparfüm. Elég kűzdelem volt átemelni a "zsilipen" :-))) Szóval én nem szedem le válogatás nélkül. Pedig 44-re fokolok. És nincs opálosodásom.

Szóval lehet, hogy vannak aromaanyagok, de nekem meggyőződésem, hogy ezek a kozmaolaj hátán utaznak. :-)

Előzmény: Törölt nick (94705)
Törölt nick 2013. dec. 9. Creative Commons License 94707

Figyelmesebben olvasd! Kitisztult, de a tetején volt valami, amit leszedett.

Ha lehet találgatni, ez a valami úgy nézett ki, mint húsleves tetején az olvadt zsírcseppek....

Előzmény: In Lak'ech (94703)
sogi01 2013. dec. 9. Creative Commons License 94706

egy hőfokon volt csakeltelt 5 hónap

Előzmény: In Lak'ech (94703)
Törölt nick 2013. dec. 9. Creative Commons License 94705

Szerintem is jól van, én meg azt hittem te akarsz kötözködni....:)

Én valamivel hosszabb ideje főzök, de valóban tanulni jöttem ide, ezt nagyon őszintén mondom. Kb fél éve olvasgatok különböző pálinkás topikokat, köztük ezt is, de csak most jött el az ideje annak, hogy egyáltalán hozzá merjek szólni. Itt már régebben regisztráltam, csak nem szóltam hozzá.

Mióta engedélyezve lett, azóta annyi minden történt informálisan, hogy csak kapkodom a fejem. Pl. valamikor nemhogy nem használtam pektinbontót, azt sem tudtam, hogy létezik.....

Visszatérve a kozmaolajokra. Lehet hogy tévedek, lehet hogy értelmezés kérdése, de az én értelmezésemben a kozmaolaj nemkívánatos elem a pálinkában, másfajta olajok annál inkább, én ezeket nem kozmaolajnak, hanem aromaanyagnak, illatolajnak nevezem.

Előzmény: In Lak'ech (94700)
Feriba51 2013. dec. 9. Creative Commons License 94704

Párlatrész helyett étsd pára részecske.

Előzmény: Feriba51 (94702)
In Lak'ech 2013. dec. 9. Creative Commons License 94703

Rejtély. Tehát most elővetted az akkor régen opálos nedűt, ami most tiszta, és sehol semmi üledék??? Ennek egyetlen magyarázatát tudnám elképzelni: Akkor, amikor opálosan elraktad az üveget, alacsonyabb volt a hőmérséklete, mint most, amikor elővetted újra.

Előzmény: sogi01 (94701)
Feriba51 2013. dec. 9. Creative Commons License 94702

Ajaaaajjj, hát itt gondok vannak:-)))

Addig nagyon egyet értünk, amíg párlatrészről beszélsz. Ez a párlatrész azonban nem egy állandó összetételű gömböcske, ami egy bizonyos hőmérsékleten párolog el. Ebben van tiszta alkohol, tiszta viz és tiszta szennyeződés. Egymással, a fallal, a cefrével ütközve, ennek az összetétele állandóan változik.

Egy bizonyos pillanatban a forró cefréből nagyon sok féle párlatrész szabadul fel. Egyikben több víz van (magasabb hőmérsékleten kéne elpárolognia, de siet), a másik kevesebb vízet tartalmaz könyebb, serényebb. Millió féle. Mind rohan előre a nagy áramlásban. Na, most én a rossz fiú elébük állok, összekeverem őket és majdnem mindet nekicsapom a hidegebb páracső falának. Itt a nehezebbek, a lustábbak, amelyek több vizet tartalmaznak lecsapódnak folyadékká válnak. A kevesebb alkoholt tartalmazók virgoncabbak, nem kell olyan  hőmérséklet  nekik a boldog élethez, és a páracső fala nem tudja lehűteni őket a folyékony állapotig. Ezek tovább rohannak.

Na, ez lenne a deflegmáció. Lassan visszafolyik a lecsapódott rész, a flegma, amiben van alkohol és víz is, az üstbe. Itt aztán újra hőenergát kap az alkohol molekula teljesen más vizzel és szennyeződéssel társulva és újra szerencsét próbál.

Nem tudom lehet-e valamit ebből érteni??? Ha igen akkor esetleg bonyolíthatjuk a helyzetet a rektifikációval is?

Jó nedűt!!!

Előzmény: truffle (94689)
sogi01 2013. dec. 9. Creative Commons License 94701

Nem..kimondott ködösvolt,kitisztult.Tetején volt valami "trutyi" amit leszedtem szalvétával

Előzmény: In Lak'ech (94695)
In Lak'ech 2013. dec. 9. Creative Commons License 94700

No, akkor jól van. Azt hittem kötözködni akarsz, mert már elkezdtem összeollózni pár eddigi hozzászólásodat, amikben arról írsz, hogy tanulni jöttél ide. :-)

Tehát azért kérdeztem, mert nekem is igen jó a szaglókám. Köszönhetően annak is, hogy életmebne nem rongáltam az orrom dohányzással, de ez nem ide tartozik. Szóval a kozmaolajok nem mind büdösek, és károsak. Ha kűzdöttél az olajokkal, tudnod kell, hogy a lepárlás teljes szakasza alatt nem ugyanolyan illatú, vagy szagú olajok jönnek le. Van ami kívánatos, van ami nem. Én nem mindent szedek le. És nincs opálos pálinkám egy se. És nem is volt idáig. Igazán nem tartom magam profinak, alig egy éve főzök és alig több, mint fél éve vagyok aktív tagja ennek a családias fórumnak. De biztosan vannak használható ötleteim, és tapasztalataim, és ezeket örömmel osztom meg másokkal, természetesen veled is. Hiszen azonos a hobbink. Ismeretlenül is barátok vagyunk.

Előzmény: Törölt nick (94699)
Törölt nick 2013. dec. 9. Creative Commons License 94699

Hát ha komolyan, az egészen más. 

Elég sokat verekedtem a kozmaolajokkal.  A jóisten meglehetősen jó szagló és ízérzékelővel áldott vagy vert meg. Van olyan kozmaolaj aminek érezhető az illata, s ez az illat sajnálatos módon megtalálható néha a minőségi pálinkákban is. S ha megérzem, már nem kóstolom. Ezért is van, hogy túlzásba viszem a leválasztást.

Egyszóval válaszolva: igen.

Előzmény: In Lak'ech (94698)
In Lak'ech 2013. dec. 9. Creative Commons License 94698

Ne kérdezz vissza. Főleg ne hülyeséget. Én komolyan kérdeztem.

Előzmény: Törölt nick (94697)
Törölt nick 2013. dec. 9. Creative Commons License 94697

S te láttál már cseresznyefán elefántot????

Előzmény: In Lak'ech (94693)
Törölt nick 2013. dec. 9. Creative Commons License 94696

A mennyiségtől és a kozmaolaj fajtájától függően tud eltűnni hosszabb, rövidebb idő után. Van hogy napok, vagy hetek alatt, de több hónapba is beletelhet. Igazából viszont nem tűnik el, benne marad a párlatban, csak kicsapódik. Ez a kicsapódás történhet a párlat tetején, a tároló edény oldalán vagy éppen az alján. Ha rendesen összerázod, minden esetben újra opálossá válik.

Általában így van de kivételes esetekben az ufok csínytevése, azzal pillanatnyilag nem érdemes bírkózni, legjobb kiönteni, keményebbeknek meginni, ez utóbbi esetben lerövidül a hasonló esetekből származó balesetek száma, már ami az évek számát illeti...:)

Előzmény: sogi01 (94687)
In Lak'ech 2013. dec. 9. Creative Commons License 94695

A letisztult üvegnek az alján nincs valami lepedék, üledék? Nem lehet, hogy amit 5 hónapja a tetején láttál az most az alján figyel???

Előzmény: sogi01 (94690)
barkócza 2013. dec. 9. Creative Commons License 94694

Ott, hogy nincs párlatrész. Egy pára van, ennek van egy adott összetétele. Ez az összetétel változik a páracső mentén, ahogy felfele haladva hűl a pára - ezzel párhozamosan a flegma összetétele is változik, ahogy lefelé haladva folyamatosan melegszik a felfelé törő párától. Továbbá változik a pára összetétele időben is, ahogy fogy az anyag az üstből.

Előzmény: truffle (94689)
In Lak'ech 2013. dec. 9. Creative Commons License 94693

Ácsi-ácsi! Szagoltál már kozmaolajat????

Előzmény: Törölt nick (94686)
In Lak'ech 2013. dec. 9. Creative Commons License 94692

Tudom, értettem. Csak nem tettem szmájlit, mert a 3 literes baleset elég szívszorító.

Előzmény: Hurkafej (94685)
In Lak'ech 2013. dec. 9. Creative Commons License 94691

Pedig de. Ha jó illatúnak találja az olajat, akkor beleöntheti akár az olajjal is. Tudom, nagyon nehéz látva az olajat rajta hagyni. De meg kell tanulni nemet mondnai. :-)

Előzmény: sogi01 (94679)
sogi01 2013. dec. 9. Creative Commons License 94690

és az a 1 üveg ami opálos saját magát "kitisztítja"?Mert kristály tiszta lett,5 hónap után.

Előzmény: sogi01 (94688)
truffle 2013. dec. 9. Creative Commons License 94689

Remélem így jobban "összeborzolják" a gőzöket.

Hello Feribá!

Hát én ezt a flegma kontra deflegma "összeborzolást" nem értem, hogy mire jó. Vegyünk három párlatrészt, legyenek mondjuk 82,72- 82,73 és 82,74 fokon elpárolgók. Mindhárom különböző íz-és illatanyagot hordoz(így kell lennie, hiszen nem egyforma hőfokon párolognak). Tegyük fel, hogy már elhagyták az üstből az elegyet és a páracsőben tartózkodnak. Az első nekiütközik a cső falának, lehűl, visszahullik a flegmába, újra elegy lesz, utazik lefelé valamennyit amíg kap annyi hőt, hogy megint el tudjon párologni. Valamennyivel feljebb jut, mert a páracsőben egyre feljebb kerül az elpárologtatásához szükséges hőmérséklet...és megy addig amíg már nincs visszaút, mert eléri a függőlegest. A második és harmadik párlatrészek lehet, hogy elegyednek az elsővel újra a flegmában, de mivel különböző az elpárolgási hőmérsékletük újra és újra külön fognak válni. Szóval szerintem hiába keveredik a három alkotóelem a flegmában, úgyis csak a saját hőfokukon fognak különválni, aztán majd a hűtőben újra elegy lesz belőlük és egy teljes új íz-és illatvilágot hoznak létre "ők hárman" :).
Mivel ez az alszesz az én "egyedi" gyümölcsömből, "egyedi" cefrézésemmel készült, ha ezt a három párlatrészt bármelyikőtök üstjébe átviszem, tuti, hogy ugyanilyen hőfokon fog elpárologni, legfeljebb előbb vagy később fog kifolyni, az átmérő, p.csőhossz, tüzelés, mifene függvényében. Tudom, ha ez igaz lenne, akkor a pálinka minősége 100%-ban a cefre minőségétől függne.
Hol a hiba a gondolatmenetben? Tudom...az egész:D

Kösz.

Előzmény: Feriba51 (94650)
sogi01 2013. dec. 9. Creative Commons License 94688

ésha figyelmesen olvasol..egy részét hűtve szűrtem(kozmaolajat így is lehet szűrni)

Csak maradt 1 üveg a sarokban..

sogi01 2013. dec. 9. Creative Commons License 94687

Tudom,hogy az volt.... de 5hónap után eltünik?? Nem vagyok kezdő!

Törölt nick 2013. dec. 9. Creative Commons License 94686

Jó eséllyel kozmaolaj, de azt érezni az illatán ízén. Nem kicsit.....

Előzmény: sogi01 (94684)
Hurkafej 2013. dec. 9. Creative Commons License 94685

Minden elválasztás megvolt rendszerűen, baleset történt.

Előzmény: In Lak'ech (94675)
sogi01 2013. dec. 9. Creative Commons License 94684

Sziasztok!

Kb.julius környékén főztem a faeper pálinkámat akkor nem szűrtem semmit.

Higítás után beis opálosodott (de nem ez a lényeg) lehűtöttem,leszűrtem szép tiszta is lett,de egy liter valamiért kimaradt szűrésből.....ma akadt a kezembe és meg is lepődtem....kristálytiszta igaz a tetején úszkált valami. Amit leszedtem egy papírtörlővel. 

Szerintetek ez mitől lehet?

Törölt nick 2013. dec. 9. Creative Commons License 94683

Nagy gratuláció....:)

Az illat rebdben van, azért megkérdezem, milyen az íze és az utóíze? Tökéletesen érezhető a bírs, s kb mennyi ideig érzed miután lenyelted?

Előzmény: Zotya71 (94680)
m-nandi 2013. dec. 9. Creative Commons License 94682

Köszi mindenkinek! Az már biztos, hogy egy új és érdekes hobbit sikerült találni, ami még hosszas tanulással fog járni. De ettől csak még szórakoztatóbb.
De ha valaki fél évvel ezelőtt azt mondja nekem, hogy belefutva egy Gasztroangyal-ismétlésbe kockánként fogom végignézni, ahogy Csalló úr a saját módosításait magyarázza a Szőllősi-féle szűrőn.. :D
-

Akkoriban még valószinűleg azt mondtam volna neki, hogy "öregem, foglamam sincs, hogy miről beszélsz!"

Törölt nick 2013. dec. 9. Creative Commons License 94681

Azt hiszem el tudod képzelni mennyire értékelem azt amit írtál, három év kínlódás után.  Egészen biztos, hogy kipróbálom tavasszal, lesz róla kép is. (paradicsomnak nem sok a 20 cm mélység)

A víz értékére meg akkor jön rá az ember amikor nincs vagy nagyon kevés van belőle, s nem pár napig, hanem folyamatosan. 

Előzmény: Feriba51 (94663)
Zotya71 2013. dec. 9. Creative Commons License 94680

Mesterek, elkészült a Birs pálinkám! Isteni gyümölcsös illata van, pedig csak tegnap lett kész. Körülbelül 340-350 liter cefréből lett 20 liter 50-s pálinka. Kicsit kevesellték az ismerősök, de mivel nem sok napfényt tettem beel én meg vagyok elégedve vele. Inkább legyen ízletes. Most egy kicsit hagyom érni majd palackozok belőle későbbre is magamnak.  Ja és kicsit kap a haver is akitől a birset kaptam, hogy jövőre is adja nekem:)))) Kb 2 mázsa gyümölcsöt kaptam tőle, mire cefréztem addigra kevesebb lett mert csak az egészségesek mentek a cefrébe, annak ellenére, hogy sok okos azt mondta minek válogatom úgy is kiforrja magát. Hát én nem hallgattam rájuk, inkább válogattam és a rosszat eldobtam. 

Az ital alapján úgy érzem megérte.:))

Pálinkás szép estét mindenkinek!!!

sogi01 2013. dec. 9. Creative Commons License 94679

Ha nem szedte le a kiült olajat a szűrőben .... akkor is öntse bele???? mert szerintem nem!

Előzmény: In Lak'ech (94677)
In Lak'ech 2013. dec. 9. Creative Commons License 94678

Persze előtte leszeded/nem szeded le róla a kozmaolajat. Ez attól függ, hogy az ujjad közt megdörzsölve kellemes, vagy kellemetlen szagú. Ezt a szagolgatást az egész főzés alatt időnként ejtsd meg. Ha nem muszáj, nem kell leszedbed. Olyan alszesszel is fogsz találkozni, amelyikről egyszerűen nincs mit leszedni. A kökényem ilyen volt.

Előzmény: m-nandi (94676)
In Lak'ech 2013. dec. 9. Creative Commons License 94677

Hehe, mintha csak magamat olvasnám fél évvel ezelőtt. Átérzem a kérdéseidet, mert ezeket mind-mind feltettem ezen a fórumon tavasszal, amikor én voltam az első főzéseim előtt. Szóval, ami a főzés befejeztekor a kozmaolajszűrőben marad, szépen beleöntöd az alszeszes butykosba és finomítod. Tehát nincs veszteség.

Előzmény: m-nandi (94676)
m-nandi 2013. dec. 9. Creative Commons License 94676

OK: felfogtam! Mérek, szűrök, felfogom. :D

A másik dilemmám, hogy ami a végén a szűrőben marad, az veszteség-hulladék, vagy egy része menthető, mondjuk az alsó fele/háromnegyede? (most a provizor salátásdobozzal kb. 0,5 liter, de ha megcsinálom a rendes szűrőt, ami az üst 3%-a lesz, az majdnem egy liter (0,9).

Előzmény: In Lak'ech (94662)
In Lak'ech 2013. dec. 9. Creative Commons License 94675

Akkor az előpárlat elvétel kipipálva.

Előzmény: Hurkafej (94674)
Hurkafej 2013. dec. 9. Creative Commons License 94674

Sziasztok!

Ágyas szőlő pálinkához van valami bevált recept? Ugyanis két demizsonban volt a pálinkám még kihígítatlanul, és amelyikben az eleje volt, ott 3 liter kiömlött a 8-ból, így amit ebből higítottam ki, gyanítom nem lesz olyan ízletes... Ezért gondoltam arra, hogy valamivel fel lehetne javítani.

barkócza 2013. dec. 9. Creative Commons License 94673

Na, vannak méheid? :) Nekünk is voltak, amíg apámon ki nem jött a csípésre az allergia. Sajnos, nem tanultam meg...

Előzmény: kupeci (94664)
Feriba51 2013. dec. 9. Creative Commons License 94672

Jaaa, az olyan itató lehet, amiből állandóan folyik a víz, nem a fogyasztás függvényében.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: Feriba51 (94670)
In Lak'ech 2013. dec. 9. Creative Commons License 94671

Nincs mailad. Kellene méz. Az enyém publikus.

Előzmény: kupeci (94668)
Feriba51 2013. dec. 9. Creative Commons License 94670

Sőt, ha önitatóról van szó, akkor sem kell semmi féle lyuk a kupakra:-)))

Jó nedűt!!!!

Feriba51 2013. dec. 9. Creative Commons License 94669

Tessék figyelmesen olvasni kupeci uram, a kupakon nincs semmiféle lyuk! A homok réteg is a földbe van, árnyékban.

Jó nedűt!!!!

kupeci 2013. dec. 9. Creative Commons License 94668

Az egyik rug, a másik szúr, az alkophol pedig csökkenti e fájdalmakat:)

Előzmény: In Lak'ech (94666)
kupeci 2013. dec. 9. Creative Commons License 94667

Nem idevaló téma!!

(de köszi alkalmazni fogom:)))))

Előzmény: In Lak'ech (94665)
In Lak'ech 2013. dec. 9. Creative Commons License 94666

méhek.....lovak....de jó neked!

In Lak'ech 2013. dec. 9. Creative Commons License 94665

Bár nem e fórum témája, de az algásodás meggátolható két rétegű festéssel: első rétegben fekete, majd fehér. Alga csak fény jelenlétében szaporodik.

kupeci 2013. dec. 9. Creative Commons License 94664

Egy dologra számítson aki alkalmazza, mindegy mennyi lukat tesz a kupakra, csak idő kérdése és elfog algásodni (főleg ha éri a nap)

A méheimnél ilyen  az önitató:(

Előzmény: Feriba51 (94663)
Feriba51 2013. dec. 9. Creative Commons License 94663

Szia fondar!

Hát igen, itt mindenki a pálinkával van elfoglalva, pedig a víz sokkal értékesebb.

Én az előbb a cserepes, dézsás növényekről beszéltem, de a szabadföldivel is van némi tapasztalatom. Tehát:

PET palackot nem vágjuk el, az aljára furunk 3-5 darab kb. 3mm lyukat, töltünk bele 2-3 újjnyi finom homokot. Beássuk a földbe 5-10 cm mélyen (a 20-25 szerintem sok a paradicsomnak is) és köréje, mellé palántázunk. Mindent mulcsolunk palackot, növényt. Ha gyorsan ürül teszünk még homokot, ha lassan, bökünk egy hosszú tűvel még lyukat. Nem emeljük ki a földből, helyben töltjük tele.

A többieknek később válaszolok, most nincs fényképező gépem.

Hát jó nedűt, neked!!!!!!!

Előzmény: Törölt nick (94657)
In Lak'ech 2013. dec. 9. Creative Commons License 94662

Tévedésben vagy. A végét sem jelzi pontosan, csak sokkal-sokkal pontosabban, mint az elejét.  Mindig marad benne egy "késleltetés". De nem is ez a lényeg. Mi értelme volna az elejét más mérővel mérni? Miért akarnád a mérést a szűrő után végezni? Téged az érdekel, hogy mi jö ki közvetlen a hűtőből. Csak lehet, hogy még nem tudod. Hidd el. :-)

Előzmény: m-nandi (94661)
m-nandi 2013. dec. 9. Creative Commons License 94661

igen, viszont a végét már jól fogja jelezni, és a mérőn már a szűrt alszesz folyik át.
az elejének a fokát viszont külön kell mérni egy másik mérővel.

én is a hűtő-mérő-szűrő felállást raktam össze, csak elbizonytalanodtam. de már elmúlt, amit ezúton is köszönök. :D

Előzmény: In Lak'ech (94660)
In Lak'ech 2013. dec. 9. Creative Commons License 94660

Igen célszerű az epruvetta után tenni a szűrőt. Hisz' ha a szűrő után teszed az epruvettát, igencsak falls eredményt fog mutatni a fokoló. Főleg a főzés elején. :-)

Előzmény: m-nandi (94659)
m-nandi 2013. dec. 9. Creative Commons License 94659

Sziasztok, első szezonos próbálkozó tanuló vagyok, tök véletlenül akadtam erre a helyre. Röviden: szenzációs.

De lenne egy olyan kérdésem, hogy a hűtő és az epruvetta közé, vagy az epruvetta után kell salátás-doboz (mint egyszerűsített Szőllősi szűrő)? Vagy mindegy a sorrend?

rézműves1 2013. dec. 9. Creative Commons License 94658

...:):):)...

Előzmény: szilvakukc (94652)
Törölt nick 2013. dec. 9. Creative Commons License 94657

Pet palackos téma.

A kertem majdnem a gerinc tetején van (hegyes vidék), s nagy gondot jelent az öntözés a kevés víz miatt. A kutak vízhozama nyári időszakban napi 40-50 liter.

megpróbálkoztam a műanyag palackos öntözéssel, de három év után sem jutottam oda, hogy igazán működőképes legyen. Elmondom hogyan csináltam.

Első évben tüzes tűvel kilyugattam a zárókupakot (az alját levágtam, de egy kis részt nem vágtam át, hogy vissza tudjam hajtani, ne hordja bele a szél a szemetet), öt-hat kb. 1 mm-es lyukat csináltam kupakonként. Növénytől függően (paprikánál 5-10cm, paradicsomnál 20-25 cm mélyen) süllyesztettem a talajba. A PET palackra előzőleg rákötöttem egy félméteres botot, ezzel szúrtam le, hogy ne boruljon fel. (Ha nem eléggé érthető, mellékelek majd fotókat). Egy darabig jó volt, de eldugultak.

Második évben már nem használtam a zárókupakot, helyette ronggyal tömtem be a helyét, egy darabig jó volt, de aztán eldugult.

Harmadik évben se zárókupak, sem tömítés, szabadon folyt be a víz, de így meg túl gyors volt, elveszett a csepegtető öntözés előnye.

Aztán feladtam, most már úgy csinálom, hogy vastag mulccsal takarom be a sorokat, simán megöntözöm, s a legnagyobb kánikulában is nedves marad a mulcs alatt a talaj, ha heti két alkalommal öntözöm. (de vastag, legalább 10 cm-es mulcs kell, s időnként karbantartani, ami azt jelenti, hogy a fűnyírásnál összegyüjtött fűvet mindig ráteszem)

Az előpárlat elvételről magam is azt hiszem, hogy túlzásba vittem (100% hogy annyitól nem opálosodik a későbbiekben, én az ízt féltettem, de lehet, hogy pont így adtam egy pofont neki, megfogadom a tanácsokat (mindenkinek köszönöm...:), s egyelőre félreteszem, nem öntöm ki.

Előzmény: Feriba51 (94636)
In Lak'ech 2013. dec. 9. Creative Commons License 94656

Engem is érdekelne az utolsó feltalálmányod. :-)

emGeza 2013. dec. 9. Creative Commons License 94655

Szia Feribá !

Engem az utolsó,PET palackos újításod érdekelne.

Mivel jővőre szőlő telepítésre adom fejem.A gazdaságos locsolása érdekében,hasonló

megoldáson gondolkodom.

Mivel neked már kiforrodt tecnika van,s ha megosztanád,megköszönöm.

héjja60 2013. dec. 9. Creative Commons License 94654

Hozzászólásodból azt a következtetést vontam le ,--- különös figyelemmel a 

" nagyok " hozzáállására ---,hogy a közeljövőben semmi esély nincs arra , hogy

a magánfőzők tényleges képviseletében legyen jelen valaki ,-- akár Te --,egy ilyen rendezvényen ,

vagy más tanácskozáson.

Előzmény: szilvakukc (94590)
In Lak'ech 2013. dec. 9. Creative Commons License 94653

Szerintem elég hibás megközelítés az előpárlatelvételbe belevinni az opálosodást, mint vizsgálandó tényezőt. És igen, a kozmaolajok rengeteg aromát hordoznak.

Én is tapasztaltam Feribához hasonlóan, hogy az első pár cent párlat iszonyat illatos tud lenni. Megilletődve is öntöttem ki, mint rézelejét.

Még annyit érdekességként, hogy pl. a kökény-alszeszről egy molekulányi kozmaolajat nem tudtam leszedni. Egyszerűen nem volt neki olyanja. :-)

szilvakukc 2013. dec. 9. Creative Commons License 94652

Hát nagyon nehéz időszak volt, rengeteg álmatlan éjszakát okoztál nekünk. Most már megnyugodtunk, csak máskor ne csinálj ilyet.:DDDD

Előzmény: rézműves1 (94643)
kibé 2013. dec. 9. Creative Commons License 94651

az Elnök szomorú tényt közölt, ne is főzhetünk PÁLINKÁT :(

csak párlatot

Előzmény: Feriba51 (94649)
Feriba51 2013. dec. 9. Creative Commons License 94650

Azon a pici szakaszon vízszintes, aztán határozottan emelkedik.

A kúp alakú spirálokat használom. Remélem így jobban "összeborzolják" a gőzöket.

Jó nedűt!!!

Előzmény: héjja60 (94642)
Feriba51 2013. dec. 9. Creative Commons License 94649

Na látod, és még azt mondjátok, hogy nem vagyok fejlődőképes:-))))

Jó nedűt!!!

Előzmény: kibé (94641)
Feriba51 2013. dec. 9. Creative Commons License 94648

Örülök, hogy felfedezted a lényeget!!!:-)))

Jó nedűt!!!!

Előzmény: szilvakukc (94644)
In Lak'ech 2013. dec. 9. Creative Commons License 94647

Sehol nem írják, de én főzés előtt kimagoztam, rostálással. De gyanítom, hogy még jobb lett volna a pálinkája, ha már cefrézés előtt kimagozom. Kb. ugyanúgy forr, mint bármi más. Természetesen csak a teljesen "sarasra" puhultat cefrézd, és jól törd össze keverőszárral. Nagyon szomjas gyümölcs, ne sajnáld tőle a vizet, mert különben beton kemény lesz.

Előzmény: borsika79 (94635)
kibé 2013. dec. 9. Creative Commons License 94646

a mise előbb bekínáltak aromás málnával, mondhatom, jó miníségű volt......

az aroma

Előzmény: forgione1 (94637)
zsuzska60 2013. dec. 9. Creative Commons License 94645

Azt még csak értem, hogy neked meg kibének kell az áldás, na de templomhegyinek???

Előzmény: szilvakukc (94598)
szilvakukc 2013. dec. 9. Creative Commons License 94644

Ez tök jó ötlet, mennyire gazdaságos, hogy pálinkával együtt krumplit is főzöl.:DD

Te, az az üst téglából van kirakva? Látom a fugákat.:))

rézműves1 2013. dec. 9. Creative Commons License 94643

...pályinkás jó reggelt...

...utólag is nagyon boldog névnapot a Miklósoknak...

...nem eltűntem, csak még elég sok a dolog az "új" házzal-műhellyel...

...a fahasogatást is, meg a fával való tüzelést is meg kell szoknom, mint "panel-gyereknek"...

...szívfájdalmam, hogy sajnos az elmaradt munkák miatt, meg még "kicsi" a kutya, a téli ZD-t is kénytelenek vagyunk kihagyni...de jövőre megoldjuk...

...mellesleg egy új "házat" is kellett csinálnom.:):):)...

héjja60 2013. dec. 9. Creative Commons License 94642

Feriba, ---ne haragudj --, de a képet nézve én úgy látom , hogy annak a páracsőnek

semmi emelkedése nincs , sőt a sisak felőli részen még egy törés is van benne ,

hogy folyhat ezen vissza a flegma ? Persze lehet ,hogy e kép nem üzemkész

állapotban készült !

Kérdezem még , jelenleg a főzés során a rézspirálos vagy a rézkúpos megoldást

alkalmazod ?

.

kibé 2013. dec. 9. Creative Commons License 94641

"Még annyit, hogy a pálinka minőségéről nem vagyok hajlandó beszélni.

A Pálinka Lovagok is ezt mondják :))

szilvakukc 2013. dec. 9. Creative Commons License 94640

Nem. A szalámis 2006-ban eltávozott egy égi szalámigyárba, nyugodjék békében.

Előzmény: miccimacci30 (94621)
szilvakukc 2013. dec. 9. Creative Commons License 94639

Hány éves vagy Te királyfi, hogy még hiszel a mesékben? Csak nem gondolod, hogy a véletlenre bízzuk?:DDD

Ha nincs protekciód, sokkal jobbat kell főzni. De valakinek bukni is kell nem?:DD

"Történelem vizsga van, bemegy a full protekciós csávó.

Kérdés: Mikor ért véget a II. világháború?

-Hát, úgy a huszadik század közepe felé...

Kiváló, átment!

Bemegy a közepes protekciós.

Kérdés ugyanaz.

-Hát, 1945-ben. Valamikor ősszel.

Kiváló, átment!

Bemegy a protekció nélküli.

Kérdés megint ugyanaz.

-1945 Szeptember 2.-án, 8 óra 42 perckor.

Hmmm...és hány szovjet katona vesztette életét a harcok során?

-Tízmillió négyszázhuszonkétezer hatszázhetvennyolc.

Hmmm, hmmm... Név szerint?:)))))

Előzmény: firekiller (94615)
héjja60 2013. dec. 9. Creative Commons License 94638

Én az aromával kapcsolatos leírásokat kezdtem el kigyűjteni Panyikné cikkeiből , 

azért , hogy együtt tudjam olvasni őket , talán jobb rálátásom lesz e témára.

Pl ilyeneket : " Ha olyan enzimkészítményt használunk , amely egyéb enzimaktívitással is rendelkezik ,---pl. hemicellulóz ---,akkor a pektin bontás mellet

jobb aroma feltárást is elérhetünk , így kedvezőbb illattal , zamattal fog rendelkezni

a pálinkánk ."

forgione1 2013. dec. 9. Creative Commons License 94637

Mi a véleményetek a pálinka aromákról? 1 literhez kell 1 ml, tudom utána már nem pálinka hanem csak szeszes ital, de pont egy olyan webshopban láttam, aminek a linkje erre a topikra mutat:-)))

Képes javítani ebben az adogolásban a jellegtelen pálinkán vagy felejtős az egész?

Feriba51 2013. dec. 9. Creative Commons License 94636

Üdv deszegregátor!

Köszönöm a tippet és egyálatalán azt, hogy figyelmesen elolvasod az írásaimat!

A gond ott van, hogy betegesen ragaszkodom ahhoz, hogy a megoldásaim egyszerűek, olcsók legyenek. Közben nem törődöm a küllemmel (designel írná más). Nálam ez a hobbi ezen a téren.

Én évekig gondolkozom azon, hogyan lehetne majdnem nulla pénzből megoldani valamit. Ezt a csepegtetést is így oldottam meg:

Egy PVC csövet négy helyen megszúrtam és infúziós csővel vezettem fel a csepegőhöz a vízet. Ebbe a csőbe egy falra akasztható „csirkeitatóból” folyik a víz, hogy a nyomás állandó legyen.

Persze, olcsón de jól, mondanám. Ezzel a techikával elérem azt, hogy egy átlag cefréből megkapom egymenetben a 60-65 fokos pálinkát, úgy hogy benne van a kinyerhető alkohol kb.75%. Aztán már az utópárlatot fokozott deflegmáció nélkül főzöm. Ezeket a paramétereket bizony komoly technikával érik el a mai világban.

Itt még az is látszik, hogyan oldottam meg a sisak rögzitését meghajlított rugó idomokkal. Felrakásuk, leszedésük néhány másodpercbe kerül és bíztosak.

Ha már a képeket kutattam, íme a köveim az üst alján. Ezek bíztosítják a „kalapálást” az üst alján főzés közben és nem engedik leülepedni a cefrét. Nem bíztos, hogy mindenkinek beválik.

Az utolsó újításom: Megtaláltam a megoldást arra, hogyan lehet egy 2-2,5 literes PET palackot felhasznáni egy dézsás növény öntözésére úgy, hogy a víz minden cseppje a növény gyökeréhez jusson és csak annyi, amennyit a növény felhasznál. Vakációban is jól szolgál!

Na, kellett neked engem megszólítani:-)))

Még annyit, hogy a pálinka minőségéről nem vagyok hajlandó beszélni.

Jó nedűt!!

Előzmény: deszegregator (94617)
borsika79 2013. dec. 9. Creative Commons License 94635
A naspolyacefrét főzés előtt ki kell magozni? Mennyi idő kellett neki hogy kiforjon a cefre?
Előzmény: barkócza (94633)
Feriba51 2013. dec. 9. Creative Commons License 94634

Sokra becsülöm ezeket a próbálkozásokat!

Szerintem is sokszor ártunk az előpárlat elvételével. Annak idején, amikor két lépcsőset főztem, mindig azt figyeltem meg, hogy az első 2-3 cl valami fantasztikus illatanyagot tartalmazott. Néhányszor meg is reckéroztam, hogy ezt a mennyiséget hozzáöntöttem a pálinkához és az utánna csorgásból vettem el a rézelejét.

Csak így tvább!!!! Remélem, hogy ezután sem fogsz "kikapni" e miatt:-)))

Jó nedűt!!!

Előzmény: barkócza (94633)
barkócza 2013. dec. 9. Creative Commons License 94633

Az idén főztem már barackot, birset és törkölyt is előpárlat-elvétel nélkül. Egyik sem opálosodott. (Na jó, amikor egy üveg barackot kinthagytam a csomagtartóban a -5oC-ban, akkor egy kicsit beopálosodott.) Nyugodtan lehet bátrabbnak lenni az előpárlattal.

barkócza 2013. dec. 9. Creative Commons License 94632

Narancsnál nekem héj nélkül is tejfehér lett az eleje, ahogy kóstoláshoz kihigítottam, de magát a pálinkát már nem opálosította be.

Előzmény: vasbicikli (94630)
sogi01 2013. dec. 9. Creative Commons License 94631

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (94561)
vasbicikli 2013. dec. 9. Creative Commons License 94630

"Az ellenőrző kis poharacskába kb egy centet engedek, s felhígítom 2/3 rész vízzel. Ha nem opálosodik kezdődhet a középpárlat elválasztása, ha opálosodik kiöntöm."

Szerintem nem kellene egyből kiönteni, csak külön szedni. Lehet, hogy a teljes mennyiségben felhígulva már nem okoz opálosodást az elején még koncentráltan jelen lévő olaj. Ráérsz a végén is eldönteni, hogy az ízhez kell-e, vagy az opál miatt jobb megszabadulni a kérdéses frakciótól.

Egyébként nincs túl sok tapasztalatom ezügyben, egyszer héjjal együtt darált narancsot is tartalmazó cefrével jártam úgy, hogy az illóolaj miatt opálosodott, azzal kellett egy kicsit variálni.

Törölt nick 2013. dec. 9. Creative Commons License 94629

Korábban több alkalommal is szó esett a topikban az opálosodásról. Eddig azt tapasztaltam, ha jó a cefre, jó a főzés, akkor nem lép fel opálosodás. Egyébként előfordulhat, több oka van, de nem az okokat akarom kutatni. Csak egy gondolatsor, de kicsit messzire megyek vissza. A parfűmökkel kezdem.

Vannak természetes anyagokból készültek, a másik fajtát most hagyjuk. A parfümben lévő illatot a benne lévő illóolajok hozzák létre. Van egy kezdeti, gyorsan elillanó illat, van egy jözépillat, s van egy hosszan kitartó illat, ami akár egész napon át, vagy még hosszabb ideig érződik. Ennek az utolsó illatnak a "hatótávolsága" időben nagymértékben függ attól, hogy mennyire zsíros a bőr. Száraz bőrön rövidebb, zsírosabb bőrön jóval hosszabb ideig tart. Lehet vele trükközni, úgy hogy a szárazabb bőrt előzőleg valamilyen olajos, zsíros krémmel bedörzsöljük, s így meghosszabítható az idó ameddig az illet érezhetővé válik. Ezt aztán kihasználták a parfűmkészítők és olajat kevertek az elegybe, de ettől opálossá vált. Később aztán illatolajat kevertek bele (ez nem illóolaj), s mivel napjainkban már 80% körüli a parfűmök alkoholtartalma, nincs opálosodás. De ezt a szakma hamisításnak tartja, s a legegyszerűbb módja annak kiderítése, hogy illatolaj, vagy illóolaj van e a parfűmben az, hogy egy fehér pairra fújnak vagy cseppentenek belőle, s ha elpárolgás után folt marad a papíron, akkor az hamisítvány.

S ott van az impresszionisták kedvelt itala, az abszint (bár mintha újabban a reneszánszát élné). Magas alkoholtartalmú ital (80-85 fok), amiben növényekből kivont illatolaj van, olyan mennyiségben, hogy ezen a magas alkoholfokon is opálos. Az eredeti opálos, de aztán a későbbiek folyamán sokfajta abszintnek nevezett ital látott napvilágot, s a hígítással történt opálosítás is elfogadottá vált.

Hogy jön ez az egész ide, ebbe a topikba?

Úgy, hogy én az előpárlat leválasztását a szag és ízpróba után, amikor már semmi oka nem lenne a középpárlat megkezdésének, még egy opálosodási vizsgálatnak is alávetem. Az ellenőrző kis poharacskába kb egy centet engedek, s felhígítom 2/3 rész vízzel. Ha nem opálosodik kezdődhet a középpárlat elválasztása, ha opálosodik kiöntöm.

A problémám pedig a következő. Mi van ha ezt az opálosodást éppen a gyümölcs illatolaja okozza? Mert okozhatja, de sajnos sok más is okozhatja. Attól tartok, hogy együtt lehet sok esetben a gyümölcs illóolaja a kozmaolajokkal. ha ez így van, s jó esélyt látok arra, hoyg így van, akkor nagyon jó és hasznos lenne, ha ezeket az összetevőket valamiféle módszerrel szét lehetne választani.

Nem kell túl komolyan venni, csak egy gondolatsor volt.....

miccimacci30 2013. dec. 9. Creative Commons License 94628

Nem is télállósága mián kérdeztem

Előzmény: stapika (94623)
stapika 2013. dec. 8. Creative Commons License 94627

Csak szépen sorba.:-))

Előzmény: Mr.Stratos (94625)
Mr.Stratos 2013. dec. 8. Creative Commons License 94626

Érdekes a Kibé tanyáján egyikőjüket sem láttam a nyáron ))))biztos vadul főzték otthon a levet....

Mr.Stratos 2013. dec. 8. Creative Commons License 94625

Anitát?....mög hát!

Előzmény: stapika (94623)
Mr.Stratos 2013. dec. 8. Creative Commons License 94624

Négykézláb guberáltam össze az avarban megbúvó ,érett naspolyából jó negyven kilónyit,templom nélkűl,a Jóisten kék ege alatt, egy fázos novemberi napon,majd besz@rtam mire

végeztem a két bokorral.Két hete lefőztem belőle 5 lityi 50 %-os ígéretes páleszt,nekem nagyon ízlik...akkor én most kiérdemlem a Nagy Magyar Naspolya Lovagrend lovagja címet vagy nem ??? Vagy várjunk vele a TZD-ig ? Jólét ! S.

stapika 2013. dec. 8. Creative Commons License 94623

A korához képest jól nézne ki,de nem téli szalámli,hogy így elálljon.:-)

http://www.palinkalovagrend.hu/tagok.html

Előzmény: miccimacci30 (94621)
TINTUS 2013. dec. 8. Creative Commons License 94622

60 literes elég

Előzmény: borsika79 (94619)
miccimacci30 2013. dec. 8. Creative Commons License 94621

jobbra lennt látható ősz hajú ember Piros László, a pálinka lovagrend nagymestere- 

ez a Piros a szegedi Piros? A szalámis?

Hurkafej 2013. dec. 8. Creative Commons License 94620

Attól függ, hogyan cseréled benne a vizet. Ha meg tudod oldani az elvezetést, és becsatlakoztatni a vizet állandóra, akkor lehet kisebb. Viszont ha merigetnéd a tetejéről a forró vizet, akkor jobb a nagyobb, hogy főzésenként ne kelljen sokat ugrálni.

Előzmény: borsika79 (94619)
borsika79 2013. dec. 8. Creative Commons License 94619
Szerintetek egy 30l főzőhöz mekkora hűtőtartály az ideális? Melyik hűtés az ideális:nagy hűtőtartáj,a főzés alatt nem cserélve a vizet,vagy kissebb tartály,részben cserélve a vizet benne?
borsika79 2013. dec. 8. Creative Commons License 94618
Köszönöm az infót.1 kollégám mondta azt hogy miért nem szűröm le a birscefréme és csak azt főzetem le. Nekem kétségeim voltak de ő azt mondta nem lenne sokkal kevesebb pálinkám.
Előzmény: barkócza (94503)
deszegregator 2013. dec. 8. Creative Commons License 94617

Eleg egy csepegteto fej is,  ha egy fogaslec, vagy munkahenger segítsegevel valtoztatni tudod a bespricceles helyet. A hajtas attetelevel idealizalni tudod a megfelelo ismetlodesu, merteku  spriccentest!

Tovabbi jo munkat!

Előzmény: Feriba51 (94588)
deszegregator 2013. dec. 8. Creative Commons License 94616

Ez qrva jo! Ti aztan tudtok! Labjegyzetkent: Az altalad említett urakat meg a mentoben is kepes lennek utni. Persze ez csak virtualis kepzelges, nem szandek, de nincs az a nyomdafestek ami elbírna a velemenyemet az aldott tevekenysegukrol, az arcpirito aknamunkajukrol! megegyszer megalike! DD

firekiller 2013. dec. 8. Creative Commons License 94615

"Minden évben ott vagyunk a zsűriben, mit gondolsz, mitől aranyérmesek a termékeink állandóan?:))"

Előzmény: szilvakukc (94610)
Tucso69 2013. dec. 8. Creative Commons License 94614

Valamit kapisgálsz!

Tényleg vakteszten nyeri az aranyat! :-)

Előzmény: stapika (94611)
otifoti 2013. dec. 8. Creative Commons License 94613

Kérdés a nagyokhoz!

A mai modern a trendnek megfelelő pálinkák, a nagy pálinkaházak termékei 45 sőt 40% v/v fokkal vannak lepalackozva. A szakirodalom azt mondja, hogy az opálosodást a kozmaolajak okozzák mely olajaktól hűtéssel majt szűréssel tudjuk a pálinkákat megszabadítani. Valahol olvastam, hogy a kozmaolajak erősen közrejátszanak a pálinak íz és illatvilágában. Ha a kozmaolajaktól megszabadítjuk a nedűt nem lesz szegényesebb az íze, illata?

Tucso69 2013. dec. 8. Creative Commons License 94612

Nem örülök neki, de igazad van! :-)

Azért, hogy ne hagyjam szó nélkül: "A magyar „birs” szó („vastag héjú almaszerű növények neve”) "

És valóban lehet birsre oltani körtét, de nem érdemes. :-)

Előzmény: norris53 (94600)
stapika 2013. dec. 8. Creative Commons License 94611

" mit gondolsz, mitől aranyérmesek a termékeink állandóan?"

Csak találgatni tudok.Mert vakok között a félszemű is király?:-DD

Előzmény: szilvakukc (94610)
szilvakukc 2013. dec. 8. Creative Commons License 94610

Tavaly??!! Minden évben ott vagyunk, mit gondolsz, mitől aranyérmesek a termékeink állandóan?:))

Előzmény: stapika (94608)
szilvakukc 2013. dec. 8. Creative Commons License 94609

Ebből semmit nem értettem, de egészségedre.

Előzmény: Mc Bolondu Look (94604)
stapika 2013. dec. 8. Creative Commons License 94608

Tavaly is voltatok,ha jól emlékszem.Ügyesen titkoljátok az eredményt.:-DD

barkócza 2013. dec. 8. Creative Commons License 94607

Bocs.

Döntsd a csövet, ne siránkozz!

Előzmény: barkócza (94606)
barkócza 2013. dec. 8. Creative Commons License 94606

Továbbá József Attila is megmondta:

"Dontsd a csövet, ne siránkozz..."

barkócza 2013. dec. 8. Creative Commons License 94605

Lehet, hogy a babonás, bálványimádó pápistáknak használ az ilyen hókuszpókusz. De mi, felvilágosult, nyakas kálvinisták pontosan tudjuk, hogy az Úristen előre eldöntötte, hogy kinek lehet jó pálinkája, és kinek nem. :-))))

Előzmény: szilvakukc (94603)
Mc Bolondu Look 2013. dec. 8. Creative Commons License 94604

ŐŐŐŐ az első mondatom,valami szófordulatos izé akart volna lenni,vagy valami hasonló,de az is inkább izé,mint hasonló !Szóval,na érteed.:))) A második meg ez alpján valami hasonló izé.:-)))

Előzmény: szilvakukc (94603)
szilvakukc 2013. dec. 8. Creative Commons License 94603

Hsz-emben a "főző", nem eszközt, hanem személyt jelent. Csak nem gondolod, hogy publikálom bármelyik magánfőzőt arcát, vagy termékét hozzájárulása nélkül?

Előzmény: Mc Bolondu Look (94602)
Mc Bolondu Look 2013. dec. 8. Creative Commons License 94602

"Pálinkát, és főzőt megáldani, csak Szent Miklós templomban lehet érvényesen."

Ha-ha,van képe hozzá! őőőő inkább kérdezem.Van képed róla?

Se  főzőt,se házipálinkás képet nem látni :-))))

Mc Bolondu Look 2013. dec. 8. Creative Commons License 94601

Azért így egy kis esélyem akad,hogy a "Három Magánfőző Lovag" nyomába külógjak.:-)

norris53 2013. dec. 8. Creative Commons License 94600

Lovagságod engedelmével :-)

Tucsó barátunknak üzenem - főztem s ezért ittam is egy -2 -.. birs pálinkát ami birs fán termett birsből van - ( a birs az birs se alma se körte de mégis körtét olthatunk rá -almát nem - tehát alma semmi kép sem lehet ) :-))))

szilvakukc 2013. dec. 8. Creative Commons License 94599

Nem is tudod, mennyire igazad van! Java része a szesziparból fölöz szépen, az EU támogatásokról nem is beszélve, ez itt csak bohóckodás.

Előzmény: Palika83 (94596)
szilvakukc 2013. dec. 8. Creative Commons License 94598

Bocsáss meg, de kapufát rúgtatok! Pálinkát, és főzőt megáldani, csak Szent Miklós templomban lehet érvényesen. Legalább a pap lenne Miklós, de tiszta zűrzavar a neve. Nektek legfeljebb a kenyeretek lesz jövőre kiváló.:DD

Előzmény: Mc Bolondu Look (94594)
szilvakukc 2013. dec. 8. Creative Commons License 94597

Egy esetben, ha azt mormolod:"A Szilvakukc pálinkájától ments meg Uram engem":)))

Előzmény: obsitos3 (94591)
Palika83 2013. dec. 8. Creative Commons License 94596

Nevetséges ez az egész pálinka lovagrend!!!!!!!

Csupa "főkolompos",cégtulajdonos stb. ,töbsége talán még nemis szereti a pálinkát ,csak van egy cége és jópofának tartja hogy ő "lovag"!

Persze más véleményét tiszteletben tartom!

Mc Bolondu Look 2013. dec. 8. Creative Commons License 94595

na és:

"Hagyományosan ezen a misén kerül sor az idei pálinkatermés megáldásra, megszentelésre."

Előzmény: Mc Bolondu Look (94594)
Mc Bolondu Look 2013. dec. 8. Creative Commons License 94594

Ne bízd el magad!mert ide mentünk:

"Szent Miklós nap tiszteletére celebrál ünnepi szentmisét dr. Bábel Balázs Kalocsa-kecskeméti érsek a Szent István király templomban december 8-án, vasárnap 17 órai kezdettel."

zsorsz 2013. dec. 8. Creative Commons License 94593

Hogy miért nem laksz közelebb?:) Egy híján 1600 hsz-t átpörgettem,59255-nél van a rajz,köszönöm nagyjából érthető a cucc.

obsitos3 2013. dec. 8. Creative Commons License 94592

Jól van, látom már,itt ez kevés.Áldozatot kell bemutatnunk.De ki a megkenhető?

Előzmény: obsitos3 (94591)
obsitos3 2013. dec. 8. Creative Commons License 94591

Szerinted,ha minden reggel és este imát mormolnánk az üst fölött,lenne esélyünk egy kis minőségjavulásra?

szilvakukc 2013. dec. 8. Creative Commons License 94590

Sziasztok!

Ki kell ábrándítsalak benneteket, mert a jó pálinka nem a cefrézésen, nem is a páracső jobbra-balra, le-fel rángatásán múlik, hanem az áldáson. A minap Kibé, és Templomhegyi barátaimmal ismét elzarándokoltunk a Szent Miklós plébánia pálinka napi szentmiséjére, ahol a pálinka védőszentje, Szent Miklós nevében megáldottak minket, és a pálinkáinkat, hogy a következő szezonban is kiváló nedűket tudjunk főzni. Úgyhogy kár erőlködnötök, jövőre sem lesztek sehol hozzánk képest.:DDD

Igaz, hogy az ötödik képen jobbra lennt látható ősz hajú ember Piros László, a pálinka lovagrend nagymestere-aki mellesleg még életében nem főzött le egy cent pálinkát sem-, és a mellette ülő szemüveges Barabás Attila a győri szeszipari vállalat igazgatója, és a Pannonhalmi Pálinkárium tulajdonosa nyilvánvaló nagyképűséggel, és lekezeléssel viselkedtek a magán pálinkafőzők képviseletében jelen lévő személyünkkel, azért a vendéglátás szabályait kénytelenek voltak betartani, így mi is részesültünk az erre az alkalomra készített pannonhalmi törkölyből, amit alkalmunk is volt megkóstolni, és aminél félkézzel, és csukott szemmel is jobbat főzök, ezt nagyképűség nélkül kijelenthetem.

Az ízelítő:

In Lak'ech 2013. dec. 8. Creative Commons License 94589

Pistorius tányér.....ööööö...akarom mondani cső. :-)

Feriba51 2013. dec. 8. Creative Commons License 94588

Helló zsorsz!

Sajnos nem találtam meg a régi rajzokat, fényképeket. Ezek a régi gépemen voltak tárolva, de közöltem őket a fórumon, ha van türelmed, talán mgtalálod.

A kúp alakú spirálok kettes csoportokban vannak elhelyezve a páracsőben úgy hogy a pára mint egy tölcsérbe a nagy átmérőbe folyik be.

))                 ))                ))                 ))

Kettő már a függőleges szakaszban van, aztán 3x2 a ferde emelkedő szakaszban. Minden csoport irányában kivül egy textil henger van, ami nedvesen van tartva csepegő által. Na a csepegés egyszerű megoldásához találtam egy képet:

A rézhuzal laposra van reszelve (fél ék) és annak a ki-be húzásával, elfordításával be lehet állítani a cseppek számát. Négy ilyen csepegtető van.

Talán kihámozol belőle valamit

Jó nedűt!!!

Előzmény: zsorsz (94579)
In Lak'ech 2013. dec. 8. Creative Commons License 94587

Az első grafikonodon látható kísérletnél is két paramértert változtattál egyszerre. Az emelkedési szöget és a páracső hosszát. Tehát erről a graikonról sem dönthető el, hogy a hossz, az emelkedési szög, esetleg mindkettő okozza a kék és piros görbe közti eltérést.

Előzmény: Miklós1 (94582)
Törölt nick 2013. dec. 8. Creative Commons License 94586

Ha már így belebolondultam a témába, logikus, hogy közben mérek, mérek, mérek és mindent lejegyzek. Minden ugyanaz lesz, sőt még a cefrét is minden egyes kivétel előtt újra és újra megkeverem.

Előzmény: Miklós1 (94582)
Törölt nick 2013. dec. 8. Creative Commons License 94585

10.  :)

Előzmény: obsitos3 (94580)
Törölt nick 2013. dec. 8. Creative Commons License 94584

A fűtés és a hőmérséklet állandó. Meg az is marad amíg tisztábban nem látok, aztán majd variálhatom.

Én sem akarok már jobban belemerülni, hét végére itt lesz minden, részletes adatokkal, cefréről, főzőről, hőmérsékletről, időről, mennyiségről, minőségről, kiscica bajszáról, numerikusan és grafikusan.

Előzmény: Feriba51 (94569)
Babar66 2013. dec. 8. Creative Commons License 94583

Épp ez az, hogy csak egyetlen paramétert, az emelkedés szögét fogja változtatni. A fűtés valőszínűleg ugyanúgy mindig max-on lesz, teljesen jól csinálja. Én is kíváncsi leszek az eredményre.

Egyébként nekem is kevés a fűtés teljesítményem - a Ti felfogásotok szerint, és nálam sem ritka a 4-5 órás nettó idő, ha fullon van az üst. De ha nekiállok főzni, akkor egy- két óra nekem nem számít. 

Üdv!

Előzmény: Feriba51 (94581)
Miklós1 2013. dec. 8. Creative Commons License 94582

Nekem is volt egyszer egy (kényszer) páracső szögnövelésem, annak a hatását egy ilyen ábrán rögzítettem.

Ez csak két szög, két hosszal, és tisztázáskor volt felvéve. Ha már ilyen sok esetet fogsz beállítani, akkor javaslom, mérj közben szeszfokot is a kifolyt literek függvényében, tehát pl. kifolyt 0,5l és a pillanatnyilag csurgó szesz 34%, kifolyt még 0,5l most 30% stb.

Nem kell sok mérés, elég egy főzés során 5-6. Ezzel a módszerrel (naerreiszunk párlatgörbéje) már egy páran bemérték a főzőjüket és így össze lehet hasonlítani a deflegmációjukat.

Izgalmas lenne ugyanezt egy főzőnél, csak a páracső emelésével látni, akár cefre főzésnél is, mert ugye nálad a cefre is ugyanaz lesz végig.

Előzmény: Törölt nick (94567)
Feriba51 2013. dec. 8. Creative Commons License 94581

Igen, sok itt a paraméter, nehéz lesz csak az egyik hatását vizsgálni.

Jó nedűt!!!

Előzmény: obsitos3 (94580)
obsitos3 2013. dec. 8. Creative Commons License 94580

Vagy nem akarja,mert egyszerre egy dolog változtatásának hatásaira kiváncsi.Mert hogy ez egy kisérlet.Emelkedési szöghöz:ha pl. egy sisak felületén jelentkező  deflegmációs hatás mellett elenyésző a páracsövön létrejövő,akkor tényleg nem játszik az emelkedés szöge.De ha nincs sisak,az összes deflegmáció a páracsövön jön létre?Akkor is mindegy,hogy ez a cső vízszintesen áll,vagy netán függőleges?Érdekes lenne megtudni,mi történik akkor,ha valaki a földszinten levőüstben főz,de az emeleten van a hűtő.Ami ugye egy nagyon-nagyon meredek páracsővel van összekötve.

Előzmény: obsitos3 (94578)
zsorsz 2013. dec. 8. Creative Commons License 94579

Kedves Feribá! Mégegyszer utoljára,igérem többet nem zargatlak ebben a témában. A 8 kúp egymásutáni sorrendjét ill. 3 variáció lehet.

1. ) ) ) ) ) ) ) )

2.( ) ( ) ( ) ( )

3.) ( ) ( ) ( ) (

Vagy nincs jelentősége a sorrendnek,bocsánat,ha próbára tettem a türelmedet.

Előzmény: Feriba51 (94560)
obsitos3 2013. dec. 8. Creative Commons License 94578

Talán azért tart ilyenn hosszú ideig,mert a páracső emelkedési szöge mégiscsak befolyásolja a deflegmáció mértékét.És nem tudja növelni a bevitt hőmennyiséget.Mondjuk mert eegy sima gáztűzhelyen főz.

Előzmény: Feriba51 (94576)
In Lak'ech 2013. dec. 8. Creative Commons License 94577

5,5 óra nettó idő????  Hát így még érthetetlenebb!

Előzmény: Feriba51 (94576)
Feriba51 2013. dec. 8. Creative Commons License 94576

Ejnye, ejnye figyelmetlen vagy:-))

Elkezdett csöpögni és utánna telt el 5,5 óra.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: In Lak'ech (94572)
Tucso69 2013. dec. 8. Creative Commons License 94575

Ne legyél hanyag! :-D

Előzmény: In Lak'ech (94573)
zsorsz 2013. dec. 8. Creative Commons License 94574

A csengő bongó.:)

Előzmény: sleves (94570)
In Lak'ech 2013. dec. 8. Creative Commons License 94573

Ez a többlet hő tutira elhanyagolható. A másodk mondat helytálló.

Előzmény: Tucso69 (94571)
In Lak'ech 2013. dec. 8. Creative Commons License 94572

Mivel tisztáztál, feltételezem a 15 literes üstbe kb. 12 l. alszeszt raktál. Az 5,5 órás tisztázási idő egy örökkévalóság.

Én is Feribá mellett teszem le a voksom, miszerint kicsi volt a fűtésed.  12 l. alszeszt nehéz olyan lassan fűteni, hogy a fűtés megkezdésétől számítva 1 óra múlva kezdődjön meg a csurgás, de legyen. Akkor szumma 4,5 órán át kellett ceruzabél vastagságban folynia a párlatnak. Megbecsülni sem tudom, de ennyi idő alatt szépen csorogva lehet, hogy 15 liternek is le kellett volna tudni jönni.  A kezdeti 12 literből............ :-) Valami nem kóser.

Tucso69 2013. dec. 8. Creative Commons License 94571

A meredekebb páracső, több hőt kap alulról, mert jobban az üst fölé kerül, tehát csökkennie kell a deflegmációnak.

Ahogy Feribá is írta, szerintem is gyengébb volt a fűtés.

sleves 2013. dec. 8. Creative Commons License 94570

Az a varázsbirs :)

Előzmény: barkócza (94563)
Feriba51 2013. dec. 8. Creative Commons License 94569

Volna egy-két megjegyzésem, de nem akarok bezavarni.

Azt azonban meg kell jegyezzem, hogy nagyon hosszú volt ez a tisztázás, az-az nagyon lassú a fűtés!

Hány literből, hány liter jött le 5,5 óra alatt. Ennél a ritmusnál elképzelhető, hogy van visszacsorgás is, de ez már kiesik a klasszikus párlási paraméterekből.

Esetleg vigyázz, hogy a következőkben se fűts erősebben!

Jó nedűt!!!

Palika83 2013. dec. 8. Creative Commons License 94568

Éedekes! Várjuk a fejleményeket!!!!! :)

Törölt nick 2013. dec. 8. Creative Commons License 94567

Jólesett olvasni a hsz-ed.....:)

Gondolatébresztő volt, meg azt hiszem bárkinek jobban esik a pozitív hozzáállás. 

Amit írtál az pedig segítség is egyben.

Van valami mai miatt egyszerűen nem tehetem meg, hogy ne vigyem végig, úgy ahogy eredetileg képzeltem, ez pedig, ahogy már egy előző hsz-emben írtam a vak véletlennek köszönhető, amiért most igencsak meredek emelkedéssel dolgozom.

De egy pillanatig visszatérek a csőátmérőhöz, amiről te is írtál.

Vannak alaptételek amelyek nem vitathatóak.

1.) Ha a gázok (gőzök) kitágulnak akkor lehülnek. (molekulák ütközése, stb.)

2.) Egy cső elején és végén ugyanakkora a nyomás, függetlenül annak hosszától. (ez ugyan folyadékokra vonatkozik, gázoknál kicsit más a helyzet, gőzöknél meg nagyon más.

Ez a kettő bőven elég ahhoz, hogy a logika alapján azt a következtetést vonja le az ember, hogy a dölésszögnek az égegyadta világon semmi szerepe nincs.

S itt véget is érhet a történet, meg az okoskodás.

Véget érhetne, ha nem lenne egy szomszédom, aki éppen akkor kért meg arra, hogy segítsek neki, amikor tisztáztam (először ezzel a meredek emelkedéssel). Ilyenkor én nem megyek sehova, mondtam neki, hogy elindult a folyás, most nem, de kb három óra múlva ott vagyok. Ez du. kettőkor volt és este fél nyolckor végeztem.

Soha, egyetlenegyszer sem fordult elő, hogy a teli edény tisztázáskor a megindulás után kb három óra alatt ne legyen készen. Most meg igen, s utána szintén, s ma este, vagy holnap lesz a harmadik, majd meglátom.

De még ezek előtt feltűnt, hogy a cefre főzésekor összehasonlíthatatlanabbul erősebb volt a bírs illata. Először csak arra gondoltam, hogy a cefre miatt, s lehet így is van, de a megváltozott főzési hossz egyelőre csak arra enged következtetni, hogy van visszafolyás, és annak mértéke nagyobb (jóval nagyobb) a megszokottnál, s ennél a bírscefrénél illatosabb és aromásabb, ízesebb a végtermék.

Holnap végzek a főzéssel, de van még egy százhúszliteres hordóm, ott megpróbálom 0-10-20-30-40-50 fokos emelkedésekkel. A cefre kb. 100 liter, sűrű ezért egy adagba 6 liter kerül, négy liter vízzel hígitva, így a 15 literes főzőben 10 liter lesz egy egy alkalommal. Nagyjából 3 főzet jut egy dőlésszögre, a jelenleginél kezdem (most már ki merem mondani, 50 fok), aztán 10 fokonként csökkentem.

S nem ér csalódás, ha nincs változás, de a duplájára nőtt tisztázási idő mindenképpen magyarázatra szorul.

Tucso69 2013. dec. 8. Creative Commons License 94566

Hát ja! 

Egy kicsit kezd uborkaszezon lenni, ilyenkor jönnek elő az ilyen többször lerágott csontok. Mint a birsalma (körte), jövedéki törvény, páracső emelkedése, stb.

Nem véletlen, hogy az "öregek" nem is szólnak hozzá! :-) Vagy csak ha már nagyon csípi a szemüket!

TZD-n aki ott lesz, belenyalhat a birsembe, ami többnyire körte formájú volt mielött konvertáltam. :-)

Előzmény: sleves (94562)
Feriba51 2013. dec. 8. Creative Commons License 94565

És még kukac sincs benne:-)))

Jó nedűt!!!

Előzmény: firekiller (94564)
firekiller 2013. dec. 8. Creative Commons License 94564

Üdv Feriba!

Sajnos én is tapasztaltam ilyet a saját bőrömön.

Négyéves birfám szép nagy körte alakú terméseket hoz de illata  szinte semmi és íze se túl jó.

De szép nagy és "piacképes" :(

Előzmény: Feriba51 (94554)
barkócza 2013. dec. 8. Creative Commons License 94563

A bosszantó az, hogy ugyanaz a fa tud egyik évben alma, a másik évben körte formájú termést hozni.

Előzmény: sleves (94562)
sleves 2013. dec. 8. Creative Commons License 94562

A birs az birs, amiből van alma vagy körte formájú. Ezeket hivjuk birsalmának vagy birskörtének, hogy helyesen vagy nem az már más kérdés.

Előzmény: Tucso69 (94555)
sogi01 2013. dec. 8. Creative Commons License 94561

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (94496)
Feriba51 2013. dec. 8. Creative Commons License 94560

Igen.

Jó nedűt!!

Előzmény: zsorsz (94559)
zsorsz 2013. dec. 8. Creative Commons License 94559

Szia Feribá!

Ezzel 8 kúpos spirállal megint betetted a bogarat,de kitalálom.....nehogy már húzzon a lamináris áramlás a folyamatos spirál közepén.Erről van szó?:)

Előzmény: Feriba51 (94526)
zsorsz 2013. dec. 8. Creative Commons License 94558

Ohhh,majd el felejtettem,nagyon szemléletesen írtad le,köszönöm.

Előzmény: In Lak'ech (94510)
zsorsz 2013. dec. 7. Creative Commons License 94557

Az ismerősöm áll.szerint (Ő utána kérdezősködött),birskörte és ennek nincs illata.Persze fogalmam sincs milyen fajta lehet.

Előzmény: Tucso69 (94556)
Tucso69 2013. dec. 7. Creative Commons License 94556

Ilyet még nem láttam, hogy érett, és nincs illata!?

Előzmény: zsorsz (94552)
Tucso69 2013. dec. 7. Creative Commons License 94555

Szerintem a birs, az alma.

A körte formájú birs is.

Előzmény: jana001 (94551)
Feriba51 2013. dec. 7. Creative Commons License 94554

Ilyesmit én is tapasztaltam.

A nagyárúházakból vásárolt birsalmák teljesen illatmentesek voltak. Azt hittem csak nekem vannak érzéki csalódásaim, de megnyugtattál.:-))

Jó nedűt!!!

Előzmény: zsorsz (94552)
Feriba51 2013. dec. 7. Creative Commons License 94553

"Eleve valamiről megállapítani, hogy van e értelme vagy nincs, nem szabad. Kísérlet, kísérlet, kísérlet..... s aztán lehet értékelni."

Gratulálok a hozzáállásodhoz!!!

Én már "kaptam ki" ilyesmiért, azért is örülök neked. Lehet nem találod fel a spanyol viaszt, de próbálkozol, keresel és nem csinálsz valamit csak azért, mert így szokták.

Tulajdonképpen a deflegmáció mértékét keresed megváltoztatott körülmények között. Ezért ismertetem veled az én következtetésemet. (nem biztos, hogy tévedhetetlen) Egy kolléga és én megfurtuk a páracsövet és felfogtuk a keletkezett flegmát. Mind a ketten arra a következtetésre jutottunk, hogy sima páracsőben, gyakorlatilag nincs deflegmáció. Sima páracső = a páracső és a hűtőcső ugyanolyan átmérőjű, nincs keresztmetszet csökkenés. Tulajdonképpen a ma említett nagy párasebesség nem ad erre lehetőséget.

Csak a beinduláskor, a felmelegedéskor tudtunk flegmát felfogni. Akár ezt is leellenőrízheted, hálás lennék érte.

Ha pedig nincs flegma, akkor a dőlésszög nem sokat számíthat. Természetesen ez sem tuti, mint, ahogy semmi sem az.

Ne add fel!!!

Jó nedűt!!!

Előzmény: Törölt nick (94547)
zsorsz 2013. dec. 7. Creative Commons License 94552

Nem is oly rég szokás volt birsalmát tenni a szekrény tetejére légfrissítő gyanánt,egy ismerősnek van egy áll. birskörte fája,nagy körte alakú gyümölcsökkel,na ez nem illatosítaná be a szobát,ha teleraknák se.

Nekem is furi az egész cikk.

Előzmény: Tucso69 (94550)
jana001 2013. dec. 7. Creative Commons License 94551

Biskörte igenis van.Mégpedig az amelyik körte formájú.A birsalmának alma formája van.

Az íze pedig mind a kettőnek azonos,nincs köztük különbség.

Előzmény: Tucso69 (94550)
Tucso69 2013. dec. 7. Creative Commons License 94550

Birskörte meg nem is van! Meg magánfőzető se nincs! :-)

Jó pongyola egy cikk!

Előzmény: zsorsz (94524)
snapszmester 2013. dec. 7. Creative Commons License 94549

Sok sikert.

Feltételezhetjük hogy te már 1000%-ig elsajátitottad a cefrézés tudományát? Mert ha nem akkor az utolsó ezredrészekkel még korai foglalkozni.

Előzmény: Törölt nick (94547)
Mc Bolondu Look 2013. dec. 7. Creative Commons License 94548

Köszönöm,értem,jővőre a másikhoz viszem.Ott a hűtőből már nem rézzel megy tovább 

a rendszer.

Előzmény: snapszmester (94544)
Törölt nick 2013. dec. 7. Creative Commons License 94547

Egyetértek mindkettőtökkel. Nem azt mondtam, hogy rossz volt az előzőleg főzött bírspálinkám, sőt jobb (vagy jobban ízlik) mint a barack, körte, stb. nekem is és azoknak is akik megkóstolták. Csak a célhoz képest volt gyenge....

Amúgy meg a szervetlen kémia, ha több összetevővel kényszerül dolgozni csak részben tudomány, egy jelentős részében szerencsejáték. Valamikor kutatólaborban dolgoztam laborasszistensként, érdekes történeteket tudnék mesélni, de nem a topik témája. Egy dolgot ott azért nagyon megtanultam. Eleve valamiről megállapítani, hogy van e értelme vagy nincs, nem szabad. Kísérlet, kísérlet, kísérlet..... s aztán lehet értékelni. S néha a legvalószínűtlenebbnek hitt is hozhat valamilyen eredményt, akár olyant is aminek semmi köze a kitűzött célhoz, de mégis értékelhető más területen. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy a dőlésszögnek jelentősége van, de amíg nem látok valakitől erre vonatkozó korrekt, precíz kisérletsort, addig én nem foglalok állást. A kérdéseim is ezért tettem fel. S ha a válasz az lett volna, hogy látogass el erre vagy arra az oldalra, ahol ezt a problémát  alaposan átvizsgálták, s ilyen vagy olyan eredményre jutottak, s melléklik a vizsgálati jegyzőkönyveket, akkor nem szánnék egy hetet arra, hogy eljátszak vele. De engedtessék meg nekem a kételkedés joga, akkor ha valaki csak úgy kijelenti, hogy ilyen nincs, vagy hogy ilyen van. Tisztában vagyok vele, hogy a pálinkafőzésnek ez ezredrésznyi szelete, s a jelentősége elhanyagolható, de ezredrészekből áll össze az egész. 

Előzmény: snapszmester (94534)
Mc Bolondu Look 2013. dec. 7. Creative Commons License 94546

Én összetett hibának tartom.Mert,talán a túlzott réz technika,a cefre magas sav tartalma,

nameg az ott láttott cefrék minősége adódott össze.

A főzde nem válógat,hozott anyagból dolgozik.Ezért cefrézési tanácsokat is adnak.

De nem lehet sok honfitársunknak megmagyarázni,hogyan cefrézen.

Pár év múlva talán változik. (kb 10-20)

Még sokan tévhitekbe vannak,pl az élesztőkkel - mert attól fáj a fejem másnap.

Előzmény: deszegregator (94543)
norris53 2013. dec. 7. Creative Commons License 94545

Mesterem > vajon miért nem használja ? ok tudom tőle kellene megkérdezni :-)

Előzmény: snapszmester (94544)
snapszmester 2013. dec. 7. Creative Commons License 94544

Dehogy nem. A kolléga nem használ ioncserélöt. Rezes főzdében a réz elkerűlhetetlen.

Előzmény: Mc Bolondu Look (94541)
deszegregator 2013. dec. 7. Creative Commons License 94543
A rezes tores azert mar durva. Nekem ilyen meg nem fordult elo. Igaz nem id vagyok berfozdes, így nem is kell nem megfelelo minosegu cefreket foznom. Eleg valoszínu, h elotted fozo volt a ludas. Az viszont gaz, ha egy berfozdes ilyen palinkat ad ki! Banalis problema! :-))
deszegregator 2013. dec. 7. Creative Commons License 94542
Privat velemenykent: En sz@rok ra ha rrzes a palinka, egy dolog erdekel,h ne legyen annyira rezes, ami karcossa teszi. Erre van megoldas az ioncserelo mugyantan atengedes. Kiszed annyi reziont hogy nem lesz nyersen sem karcos a palesz.
Mc Bolondu Look 2013. dec. 7. Creative Commons License 94541

Itt minden rézből van,még az ajtókilincs is,tele is van kamerával.:-)

Várok pár hetet,újra szűrőm,aztán kiderül.Azért nem könnyű kijelenteni,hogy

mi volt a baj.

Előzmény: deszegregator (94540)
deszegregator 2013. dec. 7. Creative Commons License 94540
Rez hutocsovel pedig foleg rezes lesz a palinka.Nekem is rez. Nem, nem cserelem le emiatt.
Előzmény: Mc Bolondu Look (94537)
deszegregator 2013. dec. 7. Creative Commons License 94539
Az almafajtak altalaban savasak, a gyumolcssav is reakcioba lep a rezzel. Meg ki tudja meg mi. A leggondosabb cefrezesnel sem varhatunk programozott eredmenyt, ennel ez azert bonyolultabb folyamat. Szerintem egy full rez fozobol mindenkeppen van reztartalma a palinkanak.
Előzmény: Mc Bolondu Look (94536)
TINTUS 2013. dec. 7. Creative Commons License 94538

Nem felejtettem el, hogy az üvegedet visszavárod, vinni fogom .....már üres :)))

Előzmény: hal65 (94498)
Mc Bolondu Look 2013. dec. 7. Creative Commons License 94537

Alma volt.

Máshol is főzetem,de más fajta gyümölcsöt,ilyen cefrézéssel.Azokon nem tapasztaltam

ilyet.

Előzmény: obsitos3 (94535)
Mc Bolondu Look 2013. dec. 7. Creative Commons License 94536

Akkor a pH beállítás és a levegő kizárása mellett is kialakulhat az ecetesedés?

Erjedéstől számolva 3 hétre főztük . Semmi ecetre utaló szag nem volt .

Az elötte főzött cefre,alszesz maradványa okozhata a hibát?

Előzmény: barkócza (94533)
obsitos3 2013. dec. 7. Creative Commons License 94535

Vagy más savtól.Ha a pH beállításakor túl sok sav került bele,az is okozhatja.Engedd át műgyantás szűrőn.Egyébként milyen gyümölcs?

Előzmény: Mc Bolondu Look (94532)
snapszmester 2013. dec. 7. Creative Commons License 94534

Ahogy Barkoca is írta a pálinka minősége gyümölcs és cefre függő. Nincs az a készülék és technológia ami helyre hozná a hibákat. A birs fokozottan ilyen. Mire megérik megromlik, darabolt nem pépes. Hidegben erjeszted-nem müködik a pektinbontó. Ehhez képest a páracső dőlése lényegtelen. Értem én, sokkal bulisabb a berendezéssel foglalkozni, de már késő. Szerintem. Ahogy változik a deflegmáció úgy változik az előpárlat mennyisége. Már el is vetted az aromákat. Nem ismered fel az utópárlatot már íze sem lesz.

Előzmény: Törölt nick (94530)
barkócza 2013. dec. 7. Creative Commons License 94533

A pálinka rezes általában ecetes cefrétől lesz.

Előzmény: Mc Bolondu Look (94532)
Mc Bolondu Look 2013. dec. 7. Creative Commons License 94532

Szép estét !

Az volna kérdésem,próblámám,hogy ..

Bérfőzdébe készült pálinkámnak volt 1 enyhe törése,így papiron megszűrtem.

A papir halványzöld lett.

A cefre írányított erjesztéssel készült,pH 2,8.,hibátlan cucc volt.

A főzde teljes berendezését rézből készítették.Talán ez okozta a rezes pálinkát?

Vagy valami más hiba?

Köszönöm előre!

barkócza 2013. dec. 7. Creative Commons License 94531

Értem én. Azért minden eredmény elsősorban gyümölcs- és cefrefüggő, a főző kevésbé szól bele a dologba. Persze, tény az, hogy minden főzőt ki kell tapasztalni. Elsősorban azzal kell játszani, hogy mikor, melyik szakaszban mennyire fűtöd, és hol csinálod meg az elválasztásokat.

Remélem, lesz olyan birspálinkád, amilyet szeretnél. :)

Előzmény: Törölt nick (94530)
Törölt nick 2013. dec. 7. Creative Commons License 94530

Köszönöm a segítséget. Neked és a többieknek is.

Elmondom mi volt az indíttatás.

Többek által főzött birspálinkához volt szerencsém, 80-90 %-ban ízlett is. (nekem a birspálinka a kedvencem)

Egyszer aztán a szabadkai piacon olyan bírspálinkával találkoztam ami maga volt a tökély. S szeretnék egyszer én is olyant főzni. Tudom ezzel a főzővel erre nincs esélyem, de pillanatnyilag ezzel bírkózom, eddig különösebb eredmény nélkül. Aztán néhány héttel ezelőtt meg akartam növelni a réz felületet (csak a cső réz, az összes többi koracél), s gondoltam betoldok egyet. Sajnáltam levágni az eredetiből, meg a toldásból is (egy házi illóolaj lepárló kísérlet egyik csövéről van szó), s csak úgy tudtam összekötni őket, hogy jóval nagyobb lett az emelkedési szög. Kiküszöbölhető lett volna persze hajlítással, de gondoltam kipróbálom, mit veszíthetek? 

A bírsem sokkal, de sokkal aromásabb lett. Egyáltalán nem biztos, hogy a szögemelkedésnek ebben bármi szerepe is van, mert egy másik cefréből főztem, de ilyen aromát előtte soha sem tudtam produkálni. S ugye a kisördög....:)

Nem akarok semmit bizonyítani, csak precízen dokumentálva végigvinni a kísérletsort, s értékelni. Magamat csapnám be, ha nem ezt tenném, hiszen a cél a szabadkai pálesz minősége. Ha végeztem, korrekt értékelés kerül ide, megígérem.

Előzmény: barkócza (94507)
barkócza 2013. dec. 7. Creative Commons License 94529

Nem tudom, hogy próbálta-e valaki, de megér egy kísérletet. Hogy pont 5, 10 vagy 15 foknál van-e a határ, milyen csőnél és mekkora fűtőteljesítménynél, azt nem tudom.

Előzmény: héjja60 (94528)
héjja60 2013. dec. 7. Creative Commons License 94528

Csak kérdezem . : mondjuk egy 10 %- os emelkedésű páracsőben valóban olyan nagy a " szél", hogy magával tudja ragadni a lefele csurgó flegmát ?

Mérték is ezt ,vagy csak elmélet ?

Előzmény: barkócza (94502)
zsorsz 2013. dec. 7. Creative Commons License 94527

Köszönöm,sokat segitettél,mert régóta fumizok  én is az egymenetben egyszerűen megoldáson.A kétmenetnél elveszett aromák piszkálják a csőrömet(tudom régi bevált a kisüsti rendszer),de szeretek kisérletezni.

Előzmény: Feriba51 (94526)
Feriba51 2013. dec. 7. Creative Commons License 94526

Kedves zsorsz!

Megpróbáltam privátba elküldeni a rajzot, de email címed nem publikus.

Ezért íme itt van:

Remélem, most átment. A kért adatok szabadon választottak, de egy két dolgot megpróbálok tippelni neked. A páracső vastagsága kb. duplája a hűtőspirálnak, a belső spirál 1,5 - 2 mm rézhuzal, a spirál menetemelkedése 2,5 - 4 cm.

Semmi sem kötelező, minden megváltoztatható, a belső spirál átmérője lehet kisebb is, mint a cső belső átmérője csak a feküdjön a páracső aljára.

Én egy kicsit másképp csináltam (8 darab kúpos spirál + textil alapú kappiláris párologtató = vizesrongy), de ezzel már "egymeneteseket" csinálok.

Remélem segítettem valamit.

Jó nedűt!!!

Előzmény: zsorsz (94517)
héjja60 2013. dec. 7. Creative Commons License 94525

Természetesen nem feltételem , bocsi ha úgy tűnt . Bár az igaz , hogy a megjegyzést

nekik szántam ! 

Előzmény: In Lak'ech (94520)
zsorsz 2013. dec. 7. Creative Commons License 94524

Birskörte lett nyerő http://hetivalasz.hu/kronika/a-masodik-alkalommal-rendeztek-meg-a-versenyt-63066

érdekes,pedig a birsalma jóval nagyobb illattal,aromával bír.

sleves 2013. dec. 7. Creative Commons License 94523

Igy képről a jobb oldali hardenpontnak tűnik.

Előzmény: vinik táltos (94506)
szentöltvíz 2013. dec. 7. Creative Commons License 94522

Sajnos tegnap elfáradtam, ezért utólagos jókívánság a Miklósoknak.

Öreg?halász 2013. dec. 7. Creative Commons License 94521

Valamelyik japán körtefajtának nézem igy ránézésre!

Előzmény: vinik táltos (94506)
In Lak'ech 2013. dec. 7. Creative Commons License 94520

Remélem nem feltételezed, hogy az ellenséghez tarozom?? Volt engedélye, nem volt, engem ugyan nem foglalkoztat. :-)

Előzmény: héjja60 (94518)
zsorsz 2013. dec. 7. Creative Commons License 94519

A rajz nem jött át,93391-re utalva.

Előzmény: zsorsz (94517)
héjja60 2013. dec. 7. Creative Commons License 94518

Az epruvetta hőfokmérős fokolóhoz van méretezve . A tulajt illetően maradjunk

annyíban , hogy egy ismerősöm készítette , engedélye volt .

Előzmény: In Lak'ech (94516)
zsorsz 2013. dec. 7. Creative Commons License 94517

Arra emlékeznék ha megkérdeztem volna,a rajzodhoz még csak annyit kérlek:páracső hossz,átmérő,hányas huzal,milyen sűrű a spirál,ha nem vennéd szekálásnak megköszönném.

Előzmény: Feriba51 (94511)
In Lak'ech 2013. dec. 7. Creative Commons License 94516

Uram Isten! Mekkora epruvetta!!!! Az én egész főzőm nincs akkora. :-) A tulajdonos neve "h"-val kezdődik és "0"-val végződik??? :-)

Előzmény: héjja60 (94515)
héjja60 2013. dec. 7. Creative Commons License 94515

Véleményetek szerint , úgy ránézésre , mire számíthat  az alábbi főző tulaja

deflegmáció terén ? Jó , rossz , túl jó stb. 

Asisak felső részébe kvázi pistórius van beépítve , a páracső természetesen emelkedő . ( a dátumot ne nézzétek , nem lett beállítva )

zsorsz 2013. dec. 7. Creative Commons License 94514

Köszönöm,így már lőn világosság.:)

Előzmény: Feriba51 (94511)
snapszmester 2013. dec. 7. Creative Commons License 94513

Maximális érdeklődéssel olvasom a kísérleteket. Elképzelhettelen távatok nyílhatnak meg elöttem.

Fix dőlésszög, kóstolgatás nélküli elvétel és még is dícsérik pedig fizetnek is érte.

Nagyon kíváncsi vagyok milyen eredményeket értek el. Persze, csak bemondás alapján nehéz lesz eldönteni az eredményességet. Igaz issza mindenki a magáét és az magáért beszél.

Feriba51 2013. dec. 7. Creative Commons License 94512

Jól!!! :-))))

Kettőnknek csak elhiszi:-)))

Jó nedűt!!!

Előzmény: In Lak'ech (94510)
Feriba51 2013. dec. 7. Creative Commons License 94511

Mintha már kérdezted volna???

A keresztmetszet szűkülésnek az a szerepe, hogy a szűkület előtt az áramlás sebeessége legyen kicsi, a pára részecskéknek legyen idejük ütközni a páracső (esetleg hűtött) falával. Így elősegíti a deflegmációt. A szűkület után tényleg felgyorsul a sebesség, de az már nem zavar, mert oda már az alkoholban gazdagabb részecskék jutnak el. A felgyorsult áramlás se tudja magával rántani a már folyékony flegmát, mert ott van a szűkület okozta lépcső és e miatt az áramlás nem tudja tovább "seperni" a folyadékot.

Talán így világos???

Jó nedűt!!!!

Előzmény: zsorsz (94509)
In Lak'ech 2013. dec. 7. Creative Commons License 94510

Biztos nem haragszik meg Feribá, ha én (is) megválaszolom. Úgy képzelem el, hogy feribá páracsövében van egy olyasfajta szűkület, mintha pl. egy nagyobb csővel induló csőbe belecsatlakozna egy kisebb. Ott egy amolyan lépcső keletkezik.  Képzeld úgy, hogy egy emelkedő üveglapon egy csepp vizet kell felfele fújnod. Az üveglapon van egy lépcső. Nos ezen a lpécsőn nem tudod felfújni a vízcseppet. A lefele folydogáló felgmát ugyanilyen "lépcsőn" kellene visszafújnia a gőznek, ami ugyan felgyorsul a keresztmetszetcsökkenés miatt, de a folyadék útjában áll a lépcső. Jól mondom Feribá?? :-)

Előzmény: zsorsz (94509)
zsorsz 2013. dec. 7. Creative Commons License 94509

Bocs Feribá,a"keresztmetszet csökkenést" kifejtenéd,az nem az áramlás gyorsulásával és a flegma erősebb fölfújásával jár?

Előzmény: Feriba51 (94504)
sogi01 2013. dec. 7. Creative Commons License 94508

Sziasztok!

Kb.julius környékén főztem a faeper pálinkámat akkor nem szűrtem semmit.

Higítás után beis opálosodott (de nem ez a lényeg) lehűtöttem,leszűrtem szép tiszta is lett,de egy liter valamiért kimaradt szűrésből.....ma akadt a kezembe és meg is lepődtem....kristálytiszta igaz a tetején úszkált valami. Amit leszedtem egy papírtörlővel. 

Szerintetek ez mitől lehet?

barkócza 2013. dec. 7. Creative Commons License 94507

Milyen béke? Az majd a "köszönöm a segítséget" után lesz. :)

Előzmény: Törölt nick (94491)
vinik táltos 2013. dec. 7. Creative Commons License 94506

A héten vásároltam 1-1 kg körtét, nem főzés, hanem étkezés céljából.

Üdv. Segítséeteket kérem, hátha valaki felismeri.

Én 70-en túl vagyok, de még egyik fajtával sem találkoztam.

De lehet, hogy csak én nem ismerem.

Mindkét fajta teljesen kőmentes, észbontó finom.

A lapított enyhén besárgul, a göcsörtös haragos zölden érik.

barkócza 2013. dec. 7. Creative Commons License 94505

Előzmény: Feriba51 (94504)
Feriba51 2013. dec. 7. Creative Commons License 94504

Húúúú, de nagyon úgy látod a dolgokat mint én.:-))

Épp csak egy sor hiányzott a végére:

A Feribá féle megoldásban a keresztmetszett csökkenés meggátolja a flegma sodrását felfele, a sprál meggátolja a gőz lamináris áramlását és a flegma gyors visszafolyását.

Na így kerek a világ:-)))

Jó nedűt!!!!

Előzmény: barkócza (94502)
barkócza 2013. dec. 7. Creative Commons License 94503

Elég sok lenne a veszteséged, izben és mennyiségben is. Ha mindenképpen levet akarsz főzni, akkor a préselés után még kétszer-háromszor ki kell mosni a cefréből visszamardt pogácsát. Vagyis vizet öntesz rá, jól föliszapolod, majd megint kipréseled. Majd újra.

Előzmény: borsika79 (94489)
barkócza 2013. dec. 7. Creative Commons License 94502

A páracső szöge maga a deflegmációs hűtőteljesítményt nem nagyon befolyásolhatja. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy a csőben erős szél fúj felfelé. Ha nagyon laposan emelkedik a cső, akkor ez a szél a flegmát, vagy legalább annak egy részét föl tudja fújni a hűtőhöz, és így a deflegmációval adtunk egy pofont a sz.rnak. Olyan meredek emelkedés kell, hogy a szél ne tudja fölfele fújni a flegmát a csőben.

A másik az, hogy adott deflegmáció mellett különböző erősítést lehet elérni, attól függően, hogy a lecsorgó flegma mennyi ideig, és mekkora felületen érintkezik fölfele áramló gőzzel. Ha nagyon meredek a cső, akkor csak leszalad a flegma. Laposabb csőnél kellene egy kicsit jobb erősítést kapnunk, de ez a hatás csak minimális. Ahhoz, hogy az adott deflegmáció mellett meg tudjuk közelíteni a maximális elméleti erősítést, kellenek a tányérok, spirál, töltött oszlop, stb.

Még egy fontos dolog van. Ha a pára akadálytalanul tud fölfelé törni, akkor lamináris áramlás alakul ki, nem lesz keveredés a párában. A cső szélén haladó pára átesik a deflegmáción, a közepe nem,mert nem érintkezik a hidegebb csővel. Ezért a páracsőben kedvező hatású lehet egy törés, perem, akármi, ami turbulenssé teszi az áramlást, és ezzel keveredést okoz. Ugyanez igaz lehet a hűtőcsőre is (izé, nekem most éppen tök egyenes...).

Előzmény: Törölt nick (94491)
barkócza 2013. dec. 7. Creative Commons License 94501

Előzmény: In Lak'ech (94494)
vasbicikli 2013. dec. 7. Creative Commons License 94500

"Hogy mennyiségben mennyi volt a veszteség azt nem tudom."

A matek szerint a "törkölyben" maradt lé/összes lé aránynak megfelelő % volt a veszteség. 

Előzmény: sleves (94499)
sleves 2013. dec. 7. Creative Commons License 94499

Az első két birs cefrémet én is szűrtem (centrifugáztam) és kiválóak lettek, a következő 3-at már nem és ezek sem lettek jobbak. Hogy mennyiségben mennyi volt a veszteség azt nem tudom.

hal65 2013. dec. 7. Creative Commons License 94498

Nekem igen.

Neked? :)

Előzmény: TINTUS (94495)
vasbicikli 2013. dec. 7. Creative Commons License 94497

Nem tudom, mennyire olvastál vissza; deflegmáció ügyben érdemes végigolvasni pl. naerreiszunk hozzászólásait.

"Mi lenne ha változna a deflegmáció értéke az elő, közép és utópárlatnál?"

Talán az UP esete a leginkább egyértelmű. Ha a lepárlás vége felé fokozzuk a deflegmációt, akkor több alkoholt ki lehet nyerni, vagyis kevesebb marad az UP-ban a fazékíz megjelenéséig.

Az EP-nál változóak a vélemények. Elvileg én azt mondanám (és lenne is benne logika), hogy az elején érdemes erősebb elválasztással (nagyobb deflegmációval) menni. Pl. a Baracillin által tegnap beidézett régi könyvben is ezt ajánlják.

Az illékony előpárlati "rossz" komponensek (leginkább etilacetát) nagyobb deflegmáció melett élesebben elválaszthatók, vagyis kevesebb alkoholt dobsz ki vele feleslegesen az EP-vel. Persze ez nem feltétlenül prioriás egy egészséges cefrénél, amiben eleve nincs is érzékelhető mennyiségű etac.

Ugyanakkor pl. barkócza vetette fel nemrég, hogy pl. egy bizonyos egylépcsős pálinkafőző használati útmutatója szerint az elején teljesen reflux nélkül kell vezetni a lepárlást, valószínűleg a korán átdesztilláló aromakomponensek jobb kinyerése érdekében.

Ez már átvezet a "szürke zónába", abban az értelemben, hogy egyrészt nem lehet minden gyümölcsre, cefrére, főzési technikára egyaránt érvényes okosságot mondani, másrészt meg keveset tudunk a főzőben lejátszódó folyamatokról.

Itt arra gondolok, hogy pl. bizonyos gyümölcsaromák elbomolhatnak a főzés során. Ezeknek jót tesz, ha minél kevesebb időt töltenek el a gőzfázisban, minél hamarabb áthajtjuk őket a rendszeren (=kis deflegmáció). Ha sokat "gargarizáltatjuk" föl-le a páracsövön (=nagy deflegmáció), akkor elveszítjük ezek egy részét.

De itt nem mernék általánosságokat mondani, mert pl a kajszinál a lepárlás elején jönnek a finom, jellemző illatok/aromák, addig a birsnél a vége felé (is).

Snapszmester azt tanácsolta, hogy cefrefőzésnél édemes nagyobb deflegmációt alkalmazni az aromák megtartása érdekében. Ezt azzal a megfigyeléssel támasztotta alá, hogy kis deflegmáció mellett aromás illatú maradt a moslék, nagy deflegmációnál nem. Ezen sokat morfondíroztam, és biztosan van is benne valami, de ha figyelembe vesszük, hogy bizonyos aromakomponensek elbomolhatnak a főzés során, akkor lehet, hogy csak arról van szó, hogy nagyobb deflegmációval se jött ki több finomság az alszeszbe, csak a hosszabb rotyogtatás során szétfőztük őket.

Előzmény: Törölt nick (94459)
sogi01 2013. dec. 7. Creative Commons License 94496

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (94431)
TINTUS 2013. dec. 7. Creative Commons License 94495

A díjnyertes cserkóból maradt még?

Előzmény: hal65 (94460)
In Lak'ech 2013. dec. 7. Creative Commons License 94494

Akkor én is helyesen vélekedtem ezek szerint.

Előzmény: barkócza (94488)
Törölt nick 2013. dec. 7. Creative Commons License 94493

Éppen az a hsz adta meg a végső lökést ahhoz, hogy beírjak.....:)

Előzmény: héjja60 (94486)
Törölt nick 2013. dec. 7. Creative Commons License 94492

Valószínűleg lenne.

Bírssel ugyan még nem próbáltam, de szőlővel igen. A leszűrt gyengébb minőséget adott. Mindkét esetben használtam pektinbontót, annélkül meg lehet még nagyobb lett volna a különbség. Egy ilyen esetem volt, ezért tévedhetek is.

Próbálj meg lefőzni egy adagot szűrten, egy adagot szűrés nélkül, s meglátod az eredményt. Ha van kisméretű pálinkafőződ.  Amennyiben egyben szeretnéd, akkor én a helyedben nem szűrném.

Törölt nick 2013. dec. 6. Creative Commons License 94491

Pont így gondoltam én is, (örülök hogy béke van...:) viszont a pillanatnyi tapasztalat mást mutat. Mást is. Nem vagyok biztos benne, ezért is kérdeztem rá, s ezért is akarom elvégezni a kisérletsort.

Az eddigi, de megfelelőképpen nem alátámasztott s ezért téves is lehet, tapasztalatom azt mutatja, hogy a páracső emelkedésével, ugyanazon a hőfokon csökken a leadott mennyiség, tehát valószínűsíthető, hogy nagyobb a visszafolyás mértéke. Lehet, hogy ez nem igaz, jövő hét végén erről talán többet tudok mondani. 

Ez önmagában még nem sokat jelent, de ha ugyanazt a kihozatalt szeretném elérni, ahhoz emelni kell a hőfokot, s ebben az esetben korábban, talán túl korán jelenik meg a jellegzetes utópárlati íz. Jó, akkor nem kell emelni a hőfokot, vagy alacsonyabb szögben kell maradni a páracsővel, s nincs tovább miről beszélni.

Ha csak ennyi lenne, akkor nem is kérdeztem volna rá, de érdekes módon azt vettem észre, hogy a bírspálinkánál (most is azt főzök) a meredekebb emelkedésnél azaz a nagyobb visszafolyásnál sokkal jobban kiadja a bírs illatát, ízét. Viszont lényegesen kevesebb lesz így a készanyag, mert már 55 foknál, vagy előtte le kell állni. 

Végigjátszom, s ha nincs értelme azt is tudni fogod, mert szépen, precízen lejegyzetelek és közzéteszek mindent.

Előzmény: Törölt nick (94490)
Törölt nick 2013. dec. 6. Creative Commons License 94490

Írtam egy hszt, de elszállt...

Előzmény: barkócza (94488)
borsika79 2013. dec. 6. Creative Commons License 94489
Üdv mindenkinek. Ha adva lenne 1 hórdó birscefre azt leszűrném a kapott levet főzném le,szerintetek lenne veszteségem íz,illatanyag,párlatmennyiség terén?
barkócza 2013. dec. 6. Creative Commons License 94488

Maradjunk annyiban, hogy a páracső szögének állítgatása teljes zsákutca. Ahogy Tucsó nagyon helyesen írta, az egyetlen dolog a fűtőteljesítmény, amivel játszani lehet. Ugyanis, ahogy helyesen írtad, a deflegmáció a páracsőben fellépő hűtő(teljesítmény) következménye, vagyis az üst fűtőteljesítményéhez kell mérni. Pont.

Előzmény: Törölt nick (94485)
templomhegyi 2013. dec. 6. Creative Commons License 94487

BOLDOG NÉVNAPOT MIKLÓSAINK!

héjja60 2013. dec. 6. Creative Commons License 94486

Az ellentmondások folyton előjönnek , az egyéniségek és a főzők eltérése folytán,

kinek így ,kinek úgy a jó , pl. 94409 hsz-ben is felsorolt párat Foxrudi.

Kísérletezz bátran ,és ne feledd a fedő - sisak is szerepet játszik ,--van aki ruhával

takarja , nedvesíti.

Barkóczáról,---a megértés felé akart irányítani kérdésével---, így fogd fel !

Előzmény: Törölt nick (94485)
Törölt nick 2013. dec. 6. Creative Commons License 94485

Köszönöm, magam is arra gondoltam, hogy figyelni kell a fűtést (jól tudom szabályozni, meg van egy beépített hőmérőm is), ugyanúgy akarom lefőzni mindegyiket. Ha lesz valami eredmény, akkor talán érdemes lesz eljátszani a hőfokokkal is. Most egy közepes fűtési szinttel próbálkozom, ne legyen túl gyors, de lassú sem. Három éve főzök rendszeresen, erre nézve azért van tapasztalatom.

Előzmény: Tucso69 (94483)
Törölt nick 2013. dec. 6. Creative Commons License 94484

Jövő hét második felében beszámolok a tapasztalataimról. (illat, íz változása, ha lesz). Közben azért olvasgatom a topikot, s ha úgy érzem érdemes, reagálok is...:)

Előzmény: norris53 (94478)
Tucso69 2013. dec. 6. Creative Commons License 94483

A fűtési teljesítménnyel szintén tudod szabályozni a deflegmációt. 

Ha már kisérletezni akarsz, próbáld ki!

Előzmény: Törölt nick (94481)
Törölt nick 2013. dec. 6. Creative Commons License 94482

Köszönöm héjja!

A neten található házi, kis pálinkafőzők fotóin nemigen látható emelkedés, s ezt szóvá is teszi valamelyik egyetem szakember gárdája. Az ő készülékeiken kb 10 fokos emelkedést saccolok.

A nagyokkal kapcsolatban teljesen igazad van, de az előnyük egyben a hátrányuk is, hiszen nem tudnal alkalmazkodni. Egy kis házi főzővel ez szinte pillanatok alatt megy, csak jó lenne tudni mihez alkalmazkodjon az ember.

Olvastam a topikot, de ellentmondó véleményeket látok.

Előzmény: héjja60 (94474)
Törölt nick 2013. dec. 6. Creative Commons License 94481

Nincs olyan nagy hideg, fűtött a helyiség, működik is, de elég meredek az emelkedés foka. Le sem merem írni mennyi....:)

Előzmény: norris53 (94478)
barkócza 2013. dec. 6. Creative Commons License 94480

Ahogy gondolod. :)

Előzmény: Törölt nick (94479)
Törölt nick 2013. dec. 6. Creative Commons License 94479

Köszönöm, hogy megkaptam az esélyt az esetleges "akár megértés"-re is. Ez mindenképpen bíztató a jövőre nézve. Te azért már most is vizsgázol, igaz nem pálinkafőzésből.

Előzmény: barkócza (94477)
norris53 2013. dec. 6. Creative Commons License 94478

Azért ha csak a páracső emelésével akarod vövelni a deflegmációt hibát nem tudsz elkövetni - hacsak nem a hűtő felé lejt :-)

Télen hideg helységben egy ilyen kis főzőnél akár a páracső is lehet 1. számú deflegmátor !

Előzmény: Törölt nick (94476)
barkócza 2013. dec. 6. Creative Commons License 94477

Pedig a vizsgán lehet a legjobban tanulni, mert akkor tényleg kénytelen vagy átgondolni a dolgot. Ad abszurdum az is előfordulhat, hogy megérted. :)

Előzmény: Törölt nick (94476)
Törölt nick 2013. dec. 6. Creative Commons License 94476

Tanulni jöttem ide, nem vizsgázni. Szeretnék jobb pálinkát főzni. 

Kötözködni sem akarok.

Amúgy most is megy a főzőm, de csak egy egyszerű, saját magam készítette, 15 l-em van. Nem versenyképes tudom, de azért lejött már elvétve olyan minőség amin magam is csodálkoztam.

Arra gondoltam, hogy jövő héten (van még cefrém), ugyanabból a hordóból lefőzök 5-5 fokos emelkedésekkel egy egy adagot, s adagonként tisztázom. Ha érzek valami komolyabb különbséget valamelyiknél, akkor abból lefőzök több adagot, s a tisztázásnál emelem 5-5 fokonként.

De ha valakinek van ilyen irányú tapasztalata, akkor felesleges munkát végzek, persze lehet, hogy mindenképpen felesleges.

Előzmény: barkócza (94471)
In Lak'ech 2013. dec. 6. Creative Commons License 94475

:-)

Előzmény: barkócza (94473)
héjja60 2013. dec. 6. Creative Commons License 94474

Üdv. fondar !

Kb. egy éve én is ilyen kérdéseket tettem fel, demég ma sem tudtam megtalálni azt 

az értékhatárt amit Te is keresel.

Annyit azonban megtanultam , hogy itt közöttünk ezt megtalálni nehéz lesz , mert

mindenkinek más a főzője , mindenkinek a sajátját kell kitapasztalnia ,meghatároznia

a technológiát.

A gyártók a tapasztalatok , fejlesztések alapján beállítanak egy folyamatot , a főzés

során hűtenek , főtenek , autómatizálnak, stb. , azok a szerkezetek tudják amit tudnak ,--egységesen és állandóan , ( a cefre fügvényében persze ).

A mi szerkezeteink hol vannak az egységességtől !

barkócza 2013. dec. 6. Creative Commons License 94473

(Várjál, most Fondaron van a sor. :))

Előzmény: In Lak'ech (94472)
In Lak'ech 2013. dec. 6. Creative Commons License 94472

A deflegmáció mértékét szerintem nem a páracső emelkedési szöge, hanem átmérője és hossza határozza meg. Vagyis a hőátadó felület. Lehet, hogy nincs igazam, de szinte mindegy, hogy 10 fokot, vagy 20-at emelkedik. Mindekettőn visszafolyik a cucc.

Előzmény: barkócza (94466)
barkócza 2013. dec. 6. Creative Commons License 94471

A válasz első fele nagyjából rendben van, de emeld ki belőle a lényeges szót- egy szót. A másik fele nagyon nem stimmel. :)

Előzmény: Törölt nick (94470)
Törölt nick 2013. dec. 6. Creative Commons License 94470

Úgy gondolom a desztilláló edény és a hűtő között a csőnek emelkednie kell valamilyen mértékben, így a természetes hűlés hatására a kiválasztott anyagok egy része (amelyik előbb hűl le, azaz magasabb a forráspontja), az visszakerül a desztilláló edénybe.

A mihez képestre pedig a szögemelkedés a válasz, azaz, hogy 0 fok és kilencven fok között hol lehet az ésszerű határérték.

Előzmény: barkócza (94466)
barkócza 2013. dec. 6. Creative Commons License 94469

Azért jegyezzük meg, hogy ez egy nekünk fontos, de azért soványka cikk. Az a 15 variáció nem túl sok, és előg sok mellékkörülmény nincs tisztázva. Ha Vasbicikli össze tudna szervezni egy metanolmérést, ahogy a rézmérést összeszervezte, itt a fórumról sokkal nagyobbat tudnánk meríteni, és érdekes is lenne.

Engem leginkább az érdekelne, hogy milyen különbség van pektinbontó és pektinbontó között.

Előzmény: Miklós1 (94465)
In Lak'ech 2013. dec. 6. Creative Commons License 94468

Hát ebben a metanolos cikkben is a 15. oldal tetején szinte két egymást követő mondat állítja egymásnak szöges ellentétét. Mintha részeg ember írta volna. :-)

Előzmény: vasbicikli (94456)
Törölt nick 2013. dec. 6. Creative Commons License 94467

Így gondoltam magam is, ezért aztán a további kérdéseket nem is tettem fel.

Előzmény: obsitos3 (94463)
barkócza 2013. dec. 6. Creative Commons License 94466

Akkor most én kérdezek, mégpedig kettőt:

1. Eddig mit értettél meg a deflegmációból, hogy fogalmaznád meg egy közérthető, magyar szóval, hogy mi az a deflegmáció?

2. Ha kicsi, vagy nagy deflegmációról beszélünk, akkor az mihez képest értendő - azaz mihez viszonyítva kicsi, vagy nagy?

Miklós1 2013. dec. 6. Creative Commons License 94465

Köszönöm a névnapi köszöntéseket!

Bár a Zugdeszt.hu weboldal eltűnt, de a felhelyezett cikk még megvan. Ebben épp azt vizsgálták, hogy miként lehet a szilvapálinka metil tartalmát alacsony értéken tartani. Öt fajta szilvát cefréztek 2-4 féleképpen, tehát 15 variáció volt pektinbontóval, savazással, hőkezeléssel és anélkül. A számokból az derül ki, hogy nem egyféle pektint kell elképzelni, van olyan pektin aminél a pektinbontó növeli a metil tartalmat (Nagyszemű Olaszkék), van olyan, aminél nem növeli. A vita el van döntve, csak olvasni kell, amatőr viszonyok között úgysem tudunk 15-szörös párhuzamos cefrekísérletet folytatni. A vizsgálatok 1987-ben zajlottak a Szeszipari Kutatóintézet fénykorában, a Sólyom könyv pedig 1986-os,ezért nem kerülhetett bele.

hal65 2013. dec. 6. Creative Commons License 94464

Méllyen Tisztelt Zsuzsánna Testvér!

Neked is köszi a köszönést! :)

Előzmény: zsuzska60 (94462)
obsitos3 2013. dec. 6. Creative Commons License 94463

Ezekre a kérdésekre nem fogsz egyenes választ kapni. Sem ma,sem holnap.Max annyit,hogy ez készülékfüggő.

zsuzska60 2013. dec. 6. Creative Commons License 94462

Kedves Hal barátom!

Boldog névnapot kívánok! Csakúgy Miki1-nek is!

Előzmény: hal65 (94460)
zsuzska60 2013. dec. 6. Creative Commons License 94461

és csak úgy alapból tudsz már elfogadható pálinkát főzni?

Ha igen, akkor van értelme kísérletezni, ha nem, akkor még gyakorolj.

hal65 2013. dec. 6. Creative Commons License 94460

Köszi a jókívánságokat!

a ZD-n leisszuk :)

Törölt nick 2013. dec. 6. Creative Commons License 94459

Üdvözletem mindenkinek, új vagyok itt, de egy ideje már olvasgatom a topikot.

Gondban vagyok a deflegmációval. Értem, hogy sokféle megoldás lehetséges, de csak van valami értékhatár a szögekben, ami felett már nincs értelme, vagy ami alatt nincs értelme. S akkor még mindíg vannak kérdéseim. Ugyanaz a deflegmáció jó e egy az egyben a cefre kifőzésénél és a tisztázásnál? Ugyanaz a deflegmáció jó e mindegyik gyümölcsre?

S habnak a tortán egy utolsó kérdés: Mi lenne ha változna a deflegmáció értéke az elő, közép és utópárlatnál?

Tucso69 2013. dec. 6. Creative Commons License 94458

Boldog Miklósokat! :-)

héjja60 2013. dec. 6. Creative Commons License 94457

A kb. 30 évvel ezelőtt kiadott ,----Szeszes italok gyártása és palackozása --,

című könyvben az alábbi olvasható .

" A pektin lebontása különböző pektinbontó enzimek adagolásával gyorsítható.

Az eljárás hasznossága nincs egyértelműen bizonyítva ."

Viszont napjainkban........ !?

Előzmény: Feriba51 (94453)
vasbicikli 2013. dec. 6. Creative Commons License 94456

"...nagy ívben teszek a metilre, csak egyszerűen rühellem ha nem látok egy dologban tisztán."

Na pont így vagyok ezzel én is.

Most felpakoltam újra ezt a metanolos cikket, hátha nem szedik le egy darabig.

Meg itt is témáztunk róla tavaly, előbányásztam.

Előzmény: In Lak'ech (94452)
zolik77 2013. dec. 6. Creative Commons License 94455

Szóval ez a törköly nem is az ördögtől való? :-)

Előzmény: obsitos3 (94426)
sogi01 2013. dec. 6. Creative Commons License 94454

Hamár Mikulás van!

Miklósok boldog névnapot!

Feriba51 2013. dec. 6. Creative Commons License 94453

És most már komolyabban.

"de azert mar eltelt azota 30 ev, tehat van amin tullepett az ido."

Nagyon mondassz valamit. Nem 30 év, de egy év alatt is sokat változott a helyzet. Egy évvel ezelőtt számtalan cikket találtam és idéztem ide amelyek a pektinbontó ellen szóltak. Most nem találom azokat. Vajon miért???

Kicsit meginogtam.

Jó nedűt!!!

Előzmény: deszegregator (94450)
In Lak'ech 2013. dec. 6. Creative Commons License 94452

Megtaláltam! Sólyom Lajos, Pálinkafőzés kisüzemek számára 185. o. közepe:

"A metilalkohol nagy pektintartalmú(rostos) gyümölcsök cefrézésekor keletkezik. A metilalkohol-mennyiség növekszik, ha pektinbontó enzimet használnak a cefre készítésekor."

Nos, lehet, hogy eltelt 30 év, de Panyikné kontra Sólyom, megegyezhetnének.  Az egyik könyv épp a másiknak az ellenkezőjét vallja. Én egyébként nagy ívben teszek a metilre, csak egyszerűen rühellem ha nem látok egy dologban tisztán.

Előzmény: deszegregator (94450)
Feriba51 2013. dec. 6. Creative Commons License 94451

Ne kinlódj, hisz itt nem fogsz osztatlan sikert aratni vele!:-)))

Jó nedűt!

Előzmény: In Lak'ech (94447)
deszegregator 2013. dec. 6. Creative Commons License 94450
Panyikne borigo palinkas cikksorozatabol lett idezve a targyalt cikk reszlet. Solyom is kivalo, de azert mar eltelt azota 30 ev, tehat van amin tullepett az ido.
Előzmény: In Lak'ech (94447)
hevezoli64 2013. dec. 6. Creative Commons License 94449

hihi...)

esetleg ledesztillálva?..

jaj mennyi érdekes téma...én már annyi metilalkoholt ihattam, hogy a szó látványa is idegesít....

metilalkohol, hígító víz, páracső szöge, deflegmáció mértéke, pektinbontó hasogatás, bunda nyomi, utóóóparlat elválasztás, fityisz megválasztás.........

na iszom egy birset....)

Előzmény: vasbicikli (94436)
deszegregator 2013. dec. 6. Creative Commons License 94448
Szívesen! Allok rendelkezesedre, pontosabban nem is en, hanem a palinka temakor szerteagazo tudomanyos irodalma. En is imadom,h kreatív vagyok, te meg aztan bamulatosan az vagy, de nem art neha ha tudjuk hany kilogrammosak is vagyunk.
Tovabbi kreatív uttoromunkat e remek, igazan komplex tevekenysegben!
Előzmény: Feriba51 (94445)
In Lak'ech 2013. dec. 6. Creative Commons License 94447

Már vagy egy órája keresem és nem találom, de egy könyvben (meg metem volna esküdni, hogy a sólyomban) olvastam, hogy a pektinbontó használatával nő a metilalkohol aránya. Ha megveszek sem találom!! Be akartam ide ollózni.

Előzmény: zsuzska60 (94446)
zsuzska60 2013. dec. 6. Creative Commons License 94446

csak fel kell gyorsítani a folyamatot és a metanolból etanol lesz

inkább azt mondanám, hogy kevesebb metanol lesz

Előzmény: Feriba51 (94444)
Feriba51 2013. dec. 6. Creative Commons License 94445

Nagyon figyelmes vagy, köszönöm:-)

Jó nedűt!!!

Előzmény: deszegregator (94440)
Feriba51 2013. dec. 6. Creative Commons License 94444

Aha, kezdem érteni, csak fel kell gyorsítani a folyamatot és a metanolból etanol lesz:-)))

Nem lehetne még egy kicsit gyorsítani rajta??? Csak annyit, hogy az almából szilva legyen:-))))

Jó nedűt!!!!

Előzmény: hal65 (94443)
hal65 2013. dec. 6. Creative Commons License 94443

Mi ebben a "homályos"?

A gyömölcs saját pektinbontó enzimjei lassúak, ezért képződik több metanol.

Ha  hozzáadott enzim is jelen van az erjesztésnél, a folyamat felgyorsul, és kevesebb metanol keletkezik.

Vagy ne igyak többet? :)

Előzmény: vasbicikli (94441)
kupeci 2013. dec. 6. Creative Commons License 94442

Ment é mail?

Előzmény: Feriba51 (94422)
vasbicikli 2013. dec. 6. Creative Commons License 94441

Azért ez a bizonyos Panyikné-idézet egy kicsit homályos, pont nem magyaráz meg semmi lényeges dolgot a pektinbontó vs. metanol kérdéssel kapcsolatban. Kb. egy éve volt itt egy pár cikk beidézve, azokból kicsit jobban összeáll a kép, de pont a legfontosabbat nem találom, leszedték a fájlt (Miklós1 1x1-ének az irodalomjegyzékében a [BF87]).

Másrészt meg pálinkafőzéssel összefüggésben metanolmérgezéssel (vakság, halál) riogatni  is teljesen szakmaiatlan dolog, hiszen a metanolt nem önmagában fogyasztjuk, így az emlegetett veszélyektől megóv minket a sokkal előbb jelentkező alkoholmérgezés :)

Előzmény: deszegregator (94440)
deszegregator 2013. dec. 6. Creative Commons License 94440

Viccelsz? Azért Panyikné írásait nem kéne bagatellizálni, ő komoly szaktekintélye a témának! Tudod ezen kutatások alapján "cefréznek a nagyok", tehát a pálinkaházak is.  Ajánlom olvasásra pl. : http://www.scribd.com/doc/49589151/Panyikne

Talán kevesebb időt leszel kénytelen eltölteni az újabb "feltalálások" töprengéseivel. :-))

héjja60 2013. dec. 6. Creative Commons License 94439

Nem véletlenül erőltettem a deflegmáció , aroma témákat , mert én is hasonló 

ellentmondásokat véltem felfedezni különböző hozzászólásokban .

Az eddigiekből azt szűrtem le , hogy ezekben a témákban a jó eredmény nagyon berendezés függő , mindenkinek -- kisérletekkel ---, meg kell találnia  a megfelelő 

módszert.

Örülök ,hogy ismét felvetődött a téma, hátha tovább jutunk !

Előzmény: foxrudi (94434)
zsorsz 2013. dec. 6. Creative Commons License 94438

Az iglu mögötti sárga hó,nem ajánlott!

Előzmény: vasbicikli (94436)
kupeci 2013. dec. 6. Creative Commons License 94437

Csak azért gondoltam tisztázni a forrást mert ha az illető kiváló pálinkákat főz , akkor annak illik adni a szavára vagy véleményére.

Előzmény: foxrudi (94434)
vasbicikli 2013. dec. 6. Creative Commons License 94436

"lakott településektől távol hullott, és megszűrt hólé alkalmas hígításra?"

De a Himalájáról(ból?, vagy Grönlandról hozott hó már jó lesz :)

Előzmény: hevezoli64 (94435)
hevezoli64 2013. dec. 6. Creative Commons License 94435

Üdv.!

Nem jó. A levegő bárhol lehet szennyezett (szél), így a hó is. Ezért használjuk télen is a vezetékes vizet vidéken is...)

Előzmény: In Lak'ech (94433)
foxrudi 2013. dec. 6. Creative Commons License 94434

Nem szó szerint idéztem xy-tól de a lényeg amit leírtam az ellentmondásokban van.

Ez nem is személyi kérdés,hanem bizonyos tanult,tapasztalt állítások ütközése.

Főleg a deflegmáció,aroma témában.

Előzmény: kupeci (94432)
In Lak'ech 2013. dec. 6. Creative Commons License 94433

No, ma reggel hirtelen felindulásból fogyasztási fokra hígítottam a mult héten lefőzött kökény és naspolya pálinkát. Tettem ezt egy észak-magyarországi városka csapvizével. 44 fokra hígítottam, semmi opálosodás. Mertem azért tenni, mert hallottam, hogy egy helyi bérfőzde is a városi vizet használja. Hozzá kell tenni, hogy országosan jó hírű itt a víz.

Ezzel kapcsolatban volna egy hülye kérdésem: a felolvasztott, lakott településektől távol hullott, és megszűrt hólé alkalmas hígításra? Fel vagyok készülve a hülye kérdésemre adandó hülye válaszokra. :-))

kupeci 2013. dec. 6. Creative Commons License 94432

Valóban érdekes a téma, de jó lenne ismerni a hozzá szólók személyét, igazából az igazítana el.

Előzmény: foxrudi (94409)
sogi01 2013. dec. 6. Creative Commons License 94431

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (94384)
Baracilin 2013. dec. 6. Creative Commons License 94430

Pálinkás Jóreggelt!

Boldog névnapot a Miklósoknak!

Mikulásbácsi hozta, azoknak a pálinkafőzőknek akik szeretik a régi pálinkáfőzés témájú könyveket:

http://www.mirrorcreator.com/files/09QTPQP3/Szeszf__z__s_gy__m__lcs__kb__l.pdf_links

Szeszfőzés gyümölcsökből

Dr Hérics-Tóth Jenő, Osztróvszky Antal

1918

(Talán innen a legegyszerűbb leszedni:

http://www6.zippyshare.com/v/554136/file.html)

Feriba51 2013. dec. 6. Creative Commons License 94429

Hello emGeza!

"Na de honnan tudjam , hogy melyik "írást kell komolyan venni"   :)))"

Hát ez az!!! Ilyen a politika, a vallás, a metszés....:-))) Van sok lehetőség és mindenki a legjobb utat választja:-)

Józan paraszti ésszel én ahhoz tartom magamat, hogy ha valami nincs feloldva (felbontva), az nem is tud kierjedni. Ezért is kevesebb a kinyert alkohol pektinbontó nélkül.

Tuti nincs, nem is lesz és ez így jó:-)))

Jó nedűt!!!!

Előzmény: emGeza (94428)
emGeza 2013. dec. 5. Creative Commons License 94428

Szia Feribá !

Na de honnan tudjam , hogy melyik "írást kell komolyan venni"   :)))

Mint mindenkinek , így nekem is , kialakult a cefrézési technológiám . 

A sok járható út közül választottam ki , főként , az itt tanultak alapján . 

Meg van ,hogy melyik savat , pektinbontót , élesztőt és élesztőtápot használom .

Itt a Fórumon , azért sok érdekességel lehet találkozni , amit olykor nem a kezdők 

generálnak . ( nem savazok,élesztő se kell , előpárlatot se veszek el , kell bele a 

napfény ... ) de ilyeneken nem kell felháborodni , mert ez is egy járható út .

jajistenkem 2013. dec. 5. Creative Commons License 94427

Ertem, koszi. A grafikon szerint ez elegge atlagos cefrenek tunik, ergo alkoholfok kb rendben volt.

Előzmény: vasbicikli (94425)
obsitos3 2013. dec. 5. Creative Commons License 94426

Erre így nem tudok válaszolni,soha nem mértem a súlyát.De kb. rendben lehet,csak nem egy főzés,hanem kettő  lesz.

Ne keverd a kg-ot a literrel.Ha jól emlékszem,a főződ 50 l-es.Ebbe talán befér egyszerre 2-3 festékesvödör laza törköly.Ha feltöltöd vízzel,az kb. 30 l lesz,természetesen van lédúsabb,ill. szárazabb anyag,nem egyforma a szükséges mennyiség.Semmiféle szalmára nem lesz szükséged,ne féljetek már annyira a törkölytől!Ha az ajánlásnak megfelelően elolvastad ezt a topikot elejétől,mondj egy számot:melyik hsz.-ben írt valaki olyat,hogy a szükséges víz hozzáadása ellenére leégett a törköly?

Előzmény: zolik77 (94423)
vasbicikli 2013. dec. 5. Creative Commons License 94425

Ez így teljesen rendben van.

Ajánlom figyelmedbe ezt a grafikont, meg fogsz világosodni :)

Előzmény: jajistenkem (94421)
zolik77 2013. dec. 5. Creative Commons License 94424

Köszönom. Már kicsit bátrabban neki merek majd fogni a törkölyömnek. Még egy kis szalmàt kell beszerezzek vhonnan.

Előzmény: moker (94408)
zolik77 2013. dec. 5. Creative Commons License 94423

Például 100 kg törkölynél várhatóan lesz kb 35 liter alszeszem. Akkor 70 liter víz kell 100 kg törkölyhöz. Tehàt kb 10 kg / 7 litrerre lehet számolni? Hozzávetőleg jó ez így?

Előzmény: obsitos3 (94394)
Feriba51 2013. dec. 5. Creative Commons License 94422

Írd be a Google keresőbe, hogy metilalkohol, pektin. Olvasgass egy kicsit, miből is lesz a metilalkohol, mikor lesz több....???

Talán rájössz, hogy nem minden írást kell komolyan venni:-)

Jó nedűt!!!

Előzmény: emGeza (94420)
jajistenkem 2013. dec. 5. Creative Commons License 94421

Masik eszrevetelem, ami meg nem nagyon tetszett, hogy cefrefozesnel a folyas nemigen indul meg mig a kupolaba epitett homero el nem eri kb a 85-90 fokot.. Ez mindegyik fozesnel igy volt.. Finomitasnal mar korabban megindult..

Előzmény: jajistenkem (94419)
emGeza 2013. dec. 5. Creative Commons License 94420

Panyikné írta :

A pálinka készítésénél fontos a gyümölcs-feldolgozás elején elkezdeni a pektin bontását. A gyümölcsök rendelkeznek saját enzimmel a pektintartalom lebontására, ez a pektin-metil-észteráz enzim. A természetes gyümölcs-enzim azonban lassan bontja a pektint és közben sokmetilalkoholt szabadít fel. Ez károsan hat a párlat, a pálinka minőségére, mivel a lepárlás során elválaszthatatlan, így a középpárlatban is jelentősen feldúsul a metilalkohol. A metanol látászavarokat, nagyobb mennyiségben vakságot, halált okozhat, tehát fontos feladat mennyiségének csökkentése.

Ha az enzimkészítményeket használjuk, akkor kétszeres javulást érhetünk el a pálinka metanol-tartalmára nézve. Vagyis az enzimkészítmény nem növeli a metanol tartalmat, de elfolyósítja, levesebbé teszi az aprított gyümölcsöt.

Előzmény: In Lak'ech (94413)
jajistenkem 2013. dec. 5. Creative Commons License 94419

Feriba51: Kb gyufaszal megvan (kb normal meretu gyufaszal), ha egyenletes a folyas.. De akkor is 10ora volt a cefrezes.. Sokallom..

Barkocza:

En az egyenetlen forrasra tippelek, beszerzek egy naobb meretu melegitot, ergo az egyenletesebben tudja futeni az ustot.. A jalanlagi olyan amit belinkeltem, egy palinkas oldalon ezt 40-50L es fozoig ajanjak.

Cefre talan nem jutott a rendszerbe, de ezt termeszetesen nem tudom izarni.. Mindenesetre a kupola es a paracso mindig tiszta volt, ebbol arra kovetkeztetnek, hogy nem jutott..

Előzmény: Feriba51 (94386)
fragola.6035 2013. dec. 5. Creative Commons License 94418

Csak egy kezdő vagyok, kb. másfél éve főzök. Nem akartam okoskodni.

Csak nem ragadtam meg a sütőélesztőnél, próbálok jobb cuccokat főzni, a fajélesztők használatával látok jelentős javulást. Nagyon szeretem használni a U. 228-t, de kicsit kényes az ideális körülményekre, mint hőmérséklet, pH...,  de klasszisokat lehet vele javítani a párlatokon. A pektinbontó pedig szerintem alap, mint a savazás. És szerintem alapfelszerelés egy BRIX mérő és pH mérő is.

Előzmény: zsorsz (94414)
In Lak'ech 2013. dec. 5. Creative Commons License 94417

Na ja. De a metilről még senki nem állította hogy nem finom. Így van ez valahogy a gyilkos galócával is. Azon kevesek, akik ettek gyilkosgalócát és túlélték, mert volt épp a közelben egy ízirájder, akinek már nem volt szüksége a májára, azt állítják, nagyon finom. Nem tudom, megkérdezték-e őket arról, hogy ennének-e újra. :-)

Tehát a pektinbontó egyéb előnyös tulajdonságát nem vitatom.

bojsziwww 2013. dec. 5. Creative Commons License 94416

Miért igyunk pálinkát?

http://www.youtube.com/watch?v=kH_GYVY3RrY

zsorsz 2013. dec. 5. Creative Commons License 94415

94275

zsorsz 2013. dec. 5. Creative Commons License 94414

Ezzel szemben érdemes visszaolvasni Fragola 6035 írását.

Előzmény: In Lak'ech (94413)
In Lak'ech 2013. dec. 5. Creative Commons License 94413

Értem én. És ezért vallom, hogy csak úgy lehet megtanulni pálinkát főzni, ha magad tapasztalod ki. Mert hát pl. hova teszed azt a kijelentést, amit a Sólyom könyvben lehet olvasni: a pektinbontó használata növeli a párlat metiltartalmát. Most akkor jó a pektinbontó vegy nem? Bár szerintem ezzel a kérdésemmel minden valószínűség szerint újabb hitvitát indítok. :-)

Előzmény: foxrudi (94412)
foxrudi 2013. dec. 5. Creative Commons License 94412

Nem érted akkor a lényeget.Nem arró van szó hogy ki milyet szeret,hanem az egyik állítás üti a másikat.

Előzmény: In Lak'ech (94410)
buga1 2013. dec. 5. Creative Commons License 94411

Köszi a tippet! És sogi01-nek is a képeket (esetleg a program nevét is odabiggyeszthetnéd...:)).

Előzmény: truffle (94283)
In Lak'ech 2013. dec. 5. Creative Commons License 94410

Van aki az étcsokit szereti, van, aki a tejcsokit. Mindenki izlése más és más. Mindenki kisérletezik. És ez így van jól. Játszadozunk, elfoglaljuk magunkat, és szeretjük csinálni. Hasznosan töltjük el az időnket. Az meg már csak hab a tortán, ha valaki e mellett gombászik, pecázik, vagy esetleg vannak lovai. Ugye???? :-)

Előzmény: foxrudi (94409)
foxrudi 2013. dec. 5. Creative Commons License 94409

-Az előpárlat után jönek a legjobb aromák.

-Magasabb deflegmációval ez tovább tartható fent,pl:Pistorius tányér.

-Nem jó a nagyobb deflegmáció,mert aromaszegény,alkoholos párlatot kapunk.

-Nem jó az erősítés,mert egysíkú terméket kapunk.

Érdekes dolgok figyelhetőek meg olykor!!

Úgy gondoltam,félbevágott sapkát veszek majd fel...........

moker 2013. dec. 5. Creative Commons License 94408

Szia. Igen fözök vele törkölyt is.Mivel ez egy szimpla falú üst,ezért szalmát teszek az aljára kb5-8cm vastagon,és vízet 1-2 vödörrel.De ha van bor sepröd az is jó még hozzá.Így 100%,hogy nem ég le.A törkölyt nehezebb ki önteni,kályha piszkavassal rá kell segiteni de nem macerás.

Előzmény: zolik77 (94391)
kupeci 2013. dec. 5. Creative Commons License 94407

Szia peca, "( kivétel a vizes hűtés )" itt konkrétan mire gondoltál?

Előzmény: peca_matyi (94392)
hal65 2013. dec. 5. Creative Commons License 94406

.gyemmeg a málnaszádat 

Gyönyörű leírás.

De egyébként ez nem kiüsti topic? :)

Egyébiránt sokan, sokszor, sokhelyen keverik, vagy legalább is próbálják keverni a kisüsti módszert az egymenetessel. Nem is értem, hogy miért. Szerintem mindkettőnek van előnye, hátránya.

A "százméteres" páracsöves megoldást próbáltam.

fos.

comad2 2013. dec. 5. Creative Commons License 94405

Mi köze ennek az életkorhoz?! Annyira azért egyébként nem vagyok fiatal, a DDR

-re még egész jól emlékszem...

Előzmény: golyós (94401)
In Lak'ech 2013. dec. 5. Creative Commons License 94404

jav: garázsában

Előzmény: In Lak'ech (94403)
In Lak'ech 2013. dec. 5. Creative Commons License 94403

Tudod, nagyon jó ilyeneket látni. Van egy barátom, akinek a garácsában egy komplett PVC-hegesztő műhely uralkodik. Mindent ő maga csinált. Minden léghengerekkel, automatikusan megy. Kerszetül-kasul kábelek, az embernek az a benyomása, hogy egy nagy káosz az egész. De működik. És nem is akárhogyan. Jó, hogy ilyen sok tehetséges honfitársam van. Szóval én sem a spirálra volnék büszke, ha az enyém volna. :-)

(És nálad még rend is van)

Előzmény: golyós (94400)
Öreg?halász 2013. dec. 5. Creative Commons License 94402

Ezt hol tanitják ?

Előzmény: régimaszek (94353)
golyós 2013. dec. 5. Creative Commons License 94401

Valószinű hogy túl fiatal vagy..... :-)

Egyébbként cseréltem, és Ő járt jobban...  ;-)) ...

Valami DDR felirat van rajta, amiről meg fogalmam sincs mit jelent....   :-)

Azért én nem az üveghűtőre vagyok büszke....

üdv.g.

Előzmény: comad2 (94399)
golyós 2013. dec. 5. Creative Commons License 94400

Pedig semmi extra nincs rajta, csak ez egy első menet főző automata. Annyit tud, a desztillállásról, hogy legyen fűtés, legyen hűtés, ha baj van álljon le, ha kész van álljon le. Szóval alig tud többet mint én...

üdv.g.

Előzmény: In Lak'ech (94398)
comad2 2013. dec. 5. Creative Commons License 94399

Komoly! Életemben nem láttam még ekkora üveg desztillálóspirált! Szabad tudni, hogy honnét szerváltad?

Előzmény: golyós (94397)
In Lak'ech 2013. dec. 5. Creative Commons License 94398

Basszus! Mint a NASA Goddard ürrepülési központ. :-)  Houston! Houston! baj van!

Előzmény: golyós (94397)
golyós 2013. dec. 5. Creative Commons License 94397

Ahogy igértem ehol a képek az új törtölyfőzőről.

szemből

oldalról

kilincsmű

45 fokos, mosó - és betöltő állás

45 fokos szemből

ledöntve szemből

Ez a két kép nem a konkrét főző, csak tartozék, a törköly főzéshez, ez azt tudja, hogy amíg a moslékot cefrére cserélem a főzőben, addig 10-15 l vizet 85 fokosra melegít ( 2 fázis 4,4 kw-al) , amit ráöntök a törkölyre, kb. 10 - 12 litert, így a csepegés fél óra múlva elindul.

üdv.g.

Feriba51 2013. dec. 5. Creative Commons License 94396

Örülök, hogy ugyanazt mondod, amit én. Nincs itt semmi ellentmondás.

Esetleg anyyi: Adott egy főző és egy minőség. Ha növelem a deflegmációt, de ugyanazt a minőséget akarom elérni (nem jobbat), akkor jobban kell csurogjon a pálesz (hiszen a kiválasztás fokozódott), tehát rövidebb idő alatt folyik le. Természetesen erőteljesebb fűtéssel. Elsősorban azért fűtök jobban, hogy ellensújozzam a deflegmáció által okozott visszacsorgást, másodsorban fokozni akarom a csorgást az eredetihez viszonyítva.

Na, abba hagyom, mert a végén belekeveredek:-))))

Jó nedűt!!!!

In Lak'ech 2013. dec. 5. Creative Commons License 94395

Ha a bevitt energiát növeled, azzal nem nő arányosan az kifolyási sebesség is? Vagy ha az energianöveléssel együtt a deflegmációt is növelem, akkor marad a kifolyási sebesség, mert több "csurog" vissza az üstbe? Tényleg okulási szándékkal kérdezem, lévén még csak alig fél éves tapasztalatom van (ami ugye még igazából nem is számít tapasztalatnak), és a deflegmáció hatása az eredményre, számomra még sötét folt. örülök, ha kijön az üstből a produktum, és nem opálos, nem kék, nem acetonos, és nem utolsó sorban nem kozmál oda. :-)

obsitos3 2013. dec. 5. Creative Commons License 94394

Hát én meg  nem félek.Éveken keresztül egy 20l-es sima egyfalú,vékony fenekű edénybe főztem a törkölyt,soha nem égett le.

Ha megfelelő mennyiségű vizet pakolsz alá,nem tud leégni,mert az anyag lebeg a vízben.Hozzávetőleg dupla annyi víz  kell,mint a 

várható alszesz mennyisége.Tehát:telerakod törköllyel,és addig ereszted rá a vizet,míg meg nem látod a tetején a víztükröt.

Előzmény: zolik77 (94390)
Csikky 2013. dec. 5. Creative Commons License 94393

Pont iyen üstöm van, ha érdekel ki gyártja, keress priviben!

Előzmény: zolik77 (94344)
peca_matyi 2013. dec. 5. Creative Commons License 94392

Kedves Feribá !

Nem szeretnék veled vitatkozni , mert nem akarom , hogy megint eltűnjenek színes és szórakoztató ötleteid a fórumról, de

szerintem csak részben van igazad. 

Ha az átfolyási sebességet növeled , azzal érsz el jobb eredményt időben , de minőségben nem . Mert ebben az esetben ugyanaz lesz a kiválasztás mint kis deflegmációval , csak többet főzöl le egységnyi idő alatt.

Ha nem növeled az átfolyási sebességet ,  de növeled a deflegmációt és a bevitt energiát, azzal nem rövidíted a főzési időt , csak fokozod a kiválasztást , így ízben , illatban , alkoholban töményebb eredményre számíthatsz.

Természetesen a túlméretezett deflegmáció sem jó , bár ezzel a tiszta alkoholos , ízetlen dologgal nem értek teljesen egyet. Persze minden megvalósítható házilag is , de a tiszta , ízmentes alkohol eléréséhez sok-sok tányért használnak nagyüzemileg . Nem akarok hülyeséget mondani , de ha jól emlékszem itt már huszon-harminc tányérokról beszélnek.

Ez olyan mintha te 100 méter hosszú páracsövet csinálnál a főződre.

Szerintem a deflegmációt házilag ( kivétel a vizes hűtés ) bátran lehet növelni.

Előzmény: Feriba51 (94385)
zolik77 2013. dec. 5. Creative Commons License 94391

főzőtt már benne törkölyt is?

Előzmény: moker (94352)
zolik77 2013. dec. 5. Creative Commons License 94390

nem nagyon leégésveszélyes a törköly? Főzőtt már Ön törkölyt ilyen egyszerű egyfalú keverő nélküli sima aljú üstben? 

Magyar boltokra nem jellemző, hogy ilyet írjon, de azt írta vissza a cég : "ő félne, hogy leég."

Előzmény: obsitos3 (94345)
barkócza 2013. dec. 5. Creative Commons License 94389

Így van. Először egyszerű páracsővel legyen jó az a pálinka, utána majd lehet kísérletezni.

Előzmény: forgione1 (94388)
forgione1 2013. dec. 5. Creative Commons License 94388

Értem, akkor nem esek túlzásokba, marad a sima páracső, amilyen hosszban szükséges a hűtőig.

Előzmény: Feriba51 (94385)
Feriba51 2013. dec. 5. Creative Commons License 94387

Szerintem a zöldes beütés annak is tulajdonítható, hogy a rendszer nem volt használva 20 éve. A kicsit savas cefre kimosta a 20 éves mocskot.

Idd meg nyugodtan, de csak lassan, mert hamar elfogy!

Jó nedűt!!!!

Előzmény: rehab9 (94361)
Feriba51 2013. dec. 5. Creative Commons License 94386

A te méreteidnél úgy kell follyon mint egy vastagra sikerült gyufaszál. Kicsit előre pisiljen, ne a cipőre!!!

Jó nedűt!!!

Előzmény: jajistenkem (94349)
Feriba51 2013. dec. 5. Creative Commons License 94385

És azt tudod, hogy miért akarod növelni a deflegmációt????

A deflegmációt azért fokozzuk, hogy:

- gyorsítsuk a folyamatot (lerövídítjük a főzési időt)

- vagy esetleg "egymenetes" irányába indulunk el.

Sokan esnek abba a hibába, hogy növelik a deflegmációt, s utánna szép ráérősen főznek. Na, ilyenkor lesz az alkoholos, ízetlen pálinka.

Jó nedűt!!!

Előzmény: forgione1 (94373)
sogi01 2013. dec. 5. Creative Commons License 94384

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (94323)
barkócza 2013. dec. 5. Creative Commons License 94383

Hozzád tényleg nem teheti be a lábát a NAV. :-)

Megvan még a Mirna Bácska? Én is küldenék valamit, ha meg tudjuk oldani.

Amúgy nem tudom, ismered-e Maurer Oszkárt Horgasról. Egy idős néni 1880-ban telepített ültetvényéről ő csinálja a világ legjobb kadarkáját.

Előzmény: stapika (94381)
barkócza 2013. dec. 5. Creative Commons License 94382

Pedig a köpködésnek vagy az egyenetlen forrás az oka, vagy valami pangó flegma a páracsőben vagy pálinka a hűtőben. Az egyenetlen forrás tisztázásnál szokott problémát okozni, a forrkő megoldja (ld. Vasbicikli). A pangás pedig valami peremnél, szűkületnél, lapos csőnél, páracsőben lévő szemétnél (nem ment bele valamikor a cefre?) fordul elő.

Előzmény: jajistenkem (94380)
stapika 2013. dec. 4. Creative Commons License 94381

Én főzök ilyennel,kicsit nagyobb.(de én törvényen kivüli vagyok:-D)

Azért 100 literes,hogy ne 70-et tegyél bele.(Hanincs több az más.:-)

jajistenkem 2013. dec. 4. Creative Commons License 94380

Sajnos a paracso is gyari, sokat hajtani nemigen tudok rajta.. kb 30-40 es rezcso (emlekezetbol, sajnos jelenleg kb 2ezer km van kozottunk:) ) Max egy ujat csinalni, de az sem lehet tul olcso, bar nemtudom mennyi egy hasonlo kaliberu vorosrezcso.

Előzmény: barkócza (94356)
Tucso69 2013. dec. 4. Creative Commons License 94379

Nem kell túlspilázni ezt a deflegmációt! 

Vegyünk egy tökéletes elválasztású rendszert. Értem ez alatt, hogy hozzáértők által jónak itélt ízű, illatú a végeredmény.

Na ehhez képest, inkább legyen kisebb mint nagyobb a deflegmáció.

sogi01 2013. dec. 4. Creative Commons License 94378

" Kérdezd meg a nagy öregeket. Ezek itt az árvák könnyét is megisszák. :-)))"

Ne sértegess minket!

Előzmény: In Lak'ech (94376)
barkócza 2013. dec. 4. Creative Commons License 94377

Lehet, igen, de csodát ne várj.

In Lak'ech 2013. dec. 4. Creative Commons License 94376

Én is úgy jártam, mint te. 25.000 találat a google-n. Csomó elentmondásos anyag. Tényleg elég, ha csak a linkeket kinyomtatod. És hogy elrontottad a főzést??? Nincs elrontott pálinka. Kérdezd meg a nagy öregeket. Ezek itt az árvák könnyét is megisszák. :-)))

Előzmény: rehab9 (94374)
barkócza 2013. dec. 4. Creative Commons License 94375

Ez volt a tanulópénz, a következő jó lesz.

Előzmény: rehab9 (94374)
rehab9 2013. dec. 4. Creative Commons License 94374

In Lak'ech : amiket sogi linkelt is elolvastam már, sőt amit kidob a google pálinkafőzéssel kapcsolatban azt is, de megnyugtat hogy ennek ellenére siekrült elrontani a cefrét :D No mind1 elöbb-utóbb majd belejövök :)

Többieknek köszönöm szépen a választ! :)

forgione1 2013. dec. 4. Creative Commons License 94373

Most azon töröm a fejem, hogy mi lenne ha a páracső külsejére alu lamellákat raknék, mintegy hűtő bordaként a magasabb deflegmáció érdekében.

Előzmény: barkócza (94369)
Babar66 2013. dec. 4. Creative Commons License 94372

Szerintem ha húsz évig ráért, ráért volna még húsz percig, amíg a "Regge-link"-et végig olvasod. 

(Na, jó, ha szépen, lassan, mindent biztosan megértve olvassa az ember, lehet, hogy akár húsz óra, de nem több...)

Szinte minden felmerülő kérdésre választ találsz!

Üdv!

forgione1 2013. dec. 4. Creative Commons License 94371

Ha a teljes alszesz halvány kékes az cefrézési hiba.

De finomításkor kifog tisztulni.

Az előpárlat leválasztása:

http://snapszmester.uw.hu/preszletesen.html#p4

4.2.2 II.

Előzmény: rehab9 (94365)
barkócza 2013. dec. 4. Creative Commons License 94370

A kék színű alszesz ecetes cefrét jelez, nézd meg a cefrehibáknál. Idd meg nyugodtan, bajod nem lesz tőle.

barkócza 2013. dec. 4. Creative Commons License 94369

A 45 fok nem sok. 50 literhez lehet még a 22-esnél vastagabb is a cső (28-as? nem tudom a sztenderd méreteket). A függőleges szakasz általában csak azért van, mert valamiért úgy jön jól ki a lépés - úgy is jó, ha van, úgy is, ha nincs. Az emelkedő páracső szerepe valóban a deflegmáció.

Előzmény: forgione1 (94363)
a_q 2013. dec. 4. Creative Commons License 94368

Dehogynem! Vessző nélkül nem lehet hogyozni, tudhatnád!

Ez nem így van! A csajok vessző nélkül hogyoznak...

Előzmény: miccimacci30 (94355)
In Lak'ech 2013. dec. 4. Creative Commons License 94367

Szerintem alaposan olvasd el a linkgyűjteményt, mit Sogi reggelente belinkel. Tele vagy tévedésekkel. Kezdve ott, hogy rézelejét kétlépcsős főzésnél csak finomításkor veszünk el. Hidd el, megéri elolvasni. Már csak azért is, mert nem fogod "magadra haragítani" a Vének Tanácsát.

Előzmény: rehab9 (94365)
In Lak'ech 2013. dec. 4. Creative Commons License 94366

Kivéve, ha tagmondatokat választ el. Bocs.

rehab9 2013. dec. 4. Creative Commons License 94365

Ohh, értem, köszönöm. És akkor az lehet baj hogy (csak) a finomításnál választottam el az elejét?

Előzmény: forgione1 (94364)
forgione1 2013. dec. 4. Creative Commons License 94364

nekem kb az egész alesz kékes színü volt

Akkor ez nem a rézeleje, de majd a szakik megmondják mitől lehet halvány kékes az alszesz.

A rézeleje hasonló mintha olajat öntenél bele, kékes, zöldes, lilás és valóban csak kis mennység.

Legközelebb már  felfogod ismerni:-)

forgione1 2013. dec. 4. Creative Commons License 94363

A 45 fokos emelkedés már sok?

Nettó 50 literes vízfűrdős lepárló készítése közben vagyok és tanácstalan a páracső hosszában, átmérőjében.

18 vagy 22-es külső átmérőre gondoltam, de közvetlenül a sisaktól legyen a legalább 30 fokos emelkedés vagy ahogyan több főzőn is látom a sisakból először függőleges szárban jön a cső és csak utána az emlekedő szöget bezáró vizszintes rész.

Kiváltható ezzel így némi deflegmáció??

Előzmény: barkócza (94356)
Babar66 2013. dec. 4. Creative Commons License 94362

Valószínűleg minden jó! (Persze a gázégő lehetne 1-2kW-tal erősebb, de így is föl tudom küldeni 140fokra az olajat, a fölé meg már csak nem kéne menni...)

Egy keverő biztosan sokat segítene, de mivel nem vagyok "szakember" egyenlőre marad így. (Egyszer, ha időm engedi, majd legalább körbe szigetelem. Tudom, az is sokat segítene, de.... ) 

Schőne Ábíg!

Előzmény: stapika (94321)
rehab9 2013. dec. 4. Creative Commons License 94361

Jó estét!

Neharagudjatok, feltehetően elég buta kérdésem lesz, de az a baj hogy az interneten két különböző dolgot olvastam róla és személyesen nem ismerek senkit aki pálinkát főz, titeket zargatnálak! :)

Sok év kihagyás után (kb 20) újra elő lett véve családunk pálinkafőzője, és kipróbálás céljából kevés cefrét készítettünk , lefőztünk. (kb 10-15 litert) . Mivel én nem tudtam a pontos folyamatot a lepárásről ezért hát interneten olvastam az othhoni kisüsti lepárlásről. A lényeg, amiről két különbözőt olvastam az a rézeleje elválasztása. Egyik honlapon azt írták, hogy onnan lehet megismerni, hogy kékes színű illetve kellemetlen szagu. Ez volt ami megegyezet, eltérés viszont az hogy az egyik oldal azt írta, hogy már az alszesz készítése (1. lepárlás) során meg kell semmisíteni, másik meg azt hogy a finomitásnál (2. lepárlás) kell eltávolítani és ez igen csak kicsi mennyiség. Mivel nekem kb az egész alesz kékes színü volt úgygondoltam hogy elírták és gondoltam csak nem dobom már ki, megnézem milesz. Második lepárlásnál, ahog ymegvan írva elválasztottam az alszeszt illetve az előpárlatot, és csak a maradékot tartottam meg. Eredmény: 0,8 liter pálinka ami nagyon szép tiszta fehér és az illata is jó, finom volt.

Kérdés: lehet még esetleg káros anyag a pálinkám, vagy fogyaztható? Ti hogy szoktátok?
(Bocsánat a hosszú posztért, de gondoltam mindent leírok részletesen, a bioztonság kedvéért :) )

Köszönöm,

Richárd

Hurkafej 2013. dec. 4. Creative Commons License 94360

Azért ott a különbség, hogy az arányai jobbak, szendvicstalp, vörösréz sisak. Persze ezekkel is olcsóbb otthon megcsinálni, ha éppen van kedve az embernek.

Előzmény: moker (94352)
stapika 2013. dec. 4. Creative Commons License 94359

Csak,hogy tudja.:-))

Előzmény: barkócza (94357)
miccimacci30 2013. dec. 4. Creative Commons License 94358

JELSZÓ :Mégjobban figyelni , figyelni !!! 

Háromszor kell: figyelni, figyelni, figyelni!  (Tudod, a kopasz is háromszor mondta: tanulni, tanulni, tanulni!)

Előzmény: héjja60 (94341)
barkócza 2013. dec. 4. Creative Commons License 94357

Egész pontosan "hogyozás előtt mindig kitesszük a vesszőt". :)

Előzmény: miccimacci30 (94355)
barkócza 2013. dec. 4. Creative Commons License 94356

A túl lapos páracsőben is panghat a flegma, és okozhat "köpködést". 30o-os emelkedés jobb lenne talán.

miccimacci30 2013. dec. 4. Creative Commons License 94355

a hogy elé soha nem teszünk vesszőt  bocs off!

Dehogynem! Vessző nélkül nem lehet hogyozni, tudhatnád!

comad2 2013. dec. 4. Creative Commons License 94354

Ennek azért fuss neki megint, némi tájékozódással. Off, bocs.

régimaszek 2013. dec. 4. Creative Commons License 94353

a hogy elé soha nem teszünk vesszőt  bocs off!

Előzmény: In Lak'ech (94346)
moker 2013. dec. 4. Creative Commons License 94352

moker 2013. dec. 4. Creative Commons License 94351

Én nem adnák ennyi penzt érte!Egy ílyet kb.50ből ki lehet hozni!Ez is 50literes.

In Lak'ech 2013. dec. 4. Creative Commons License 94350

Valószínűleg a "szakik" is osztani fogják a véleményemet, hogy nem árt bele egy kis utópárlati íz. Persze csak módjával. Tehát jóval ötven alá lehet menni. Kökénynél mi le tudtunk menni egészen 35-ig, és igen tarajos kis anyag lett belőle.

jajistenkem 2013. dec. 4. Creative Commons License 94349

Szemre 10 fokot emelkedhet a huto fele.. Gyatilag ilyen. A hutotartaly szintben van a fozovel, jarolapozott helyisegben, igy nem nagyon dolhet semmilyen iranyba sem.

Feriba51:

Eddig nem nagyon mertem magasabra csavarni a futest, talan nem is a leg optimalisabb futesem van. (7-8 kW -os gazzsamoly): ilyen. A szakirodalomba annyit lehet olvasni, hogy szepen vekonyan kell folyni a parlatnak, hat nalam szep fonalban folyt, de a 10 ora fozes azert nem annyira baratsagos (100L es ust, kb 70L cefrevel toltve).

Azert erdekelne, hogy ki foz meg ilyen 100L es keveros DES geppel, es neki mi a velemenye / tapasztalata...  Igy par nap tavlatabol mar azt mernem mondani, hogy a parlatnak egyebkent nagyon kellemes gyumolcs illata lett, az ize is nagyon karakteres, gyumolcs.. Elvalasztas is talan jol sikerult, mert laikus szemmel nem igen fedezek fel benne kellemetlen izt. Persze egy nagy szaki lehet, hogy egybol kiszurna valami hibat.. Egy icipicit talan mintha opalos lenne, de ezt sem lehet nagyon eszrevenni, csak ha nagyon nagyon vizsgalgatom.. Amugy szep tiszta... 50 V/V fokig foztem le az alszeszt, de lehet, hogy meg tovabb is mehetett volna, de mar egy  kicsit savanykas szagot ereztem..

Előzmény: barkócza (94324)
In Lak'ech 2013. dec. 4.</