Keresés

Részletes keresés

gombászok Creative Commons License 2020.03.24 0 0 31768

A macskádnak agyára ment az időjárás!

Előzmény: kavicsos64 (31767)
kavicsos64 Creative Commons License 2020.03.24 -1 0 31767

Itt sajnos a macska a jégen ül a vályuban ,a szél is tombol hozzá, de már a nap süt ! +2 fok van már

Előzmény: öreg_néne_b (31766)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.03.24 0 0 31766

Felénk már ma hajnalban sem volt fagy.

Előzmény: kavicsos64 (31765)
kavicsos64 Creative Commons License 2020.03.23 -1 0 31765

Még nincs vége a fagyos éjszakáknak ,ami megfagyott majd lepotyog ,megfeketedik .

Előzmény: Veszpremi (31764)
Veszpremi Creative Commons License 2020.03.23 0 0 31764

Mennyi idő múlva lehet megállapítani, ha elfagyott a kajszi? Nálunk -3.7 fok volt iccaka (hordó víz teteje vastagon befagyott), de ma szétszedve egy virágot, még nem látszott elfagyottnak.

naivkezdo Creative Commons License 2020.03.23 0 0 31763

Nem jelent semmit, máshol van.

Nekem sem kukacos a cigány, de az újfehértói sem. Kavicsosnak meg igen, ez ilyen sajnos.

Előzmény: zsorsz (31762)
zsorsz Creative Commons License 2020.03.23 0 0 31762

Ismerősnek van 2 meggyfája, nem permetezi, nem kukacos és egészséges.

 

Azt mondja, nemes cigánymeggy.

Előzmény: kavicsos64 (31761)
kavicsos64 Creative Commons License 2020.03.23 -1 0 31761

Ááá olyat kell nemesíteni amit nem eszik a kukac ! Védekeztem én csak nem ért semmit, mert akkor jött amikor már, vagy eszem, vagy mérgező maradt ! Még most sem igazán tudom a cseresznyéket sem meg védeni ,pedig van Mospilan ,mert nem tudom megbecsülni mikor szórjam mert minden év más ! Pedig tavaly a fa alját is lefújtam gázosodó szerrel a fával együtt ,még is mire megérett és finom lett volna már a kis kukacok ott voltak benne . Még a régi háznál voltak pándi meggyek, nagy fák voltak még termés is akadt rajtuk évente 2-3 vederrel, de azok még sem voltak kukacosak . Meg amit most oltottam az sem kukacos fél hosszú szárú, szép közép méretű igazi savanyú meggy !

Előzmény: öreg_néne_b (31760)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.03.23 0 1 31760

az Újfehértói fürtös tiszta kukac volt

Mint az összes, amelyik érése nem előzi meg a cseresznyelegyet. De ez ellen védekezni kell, nem a fát kivágni.

Előzmény: kavicsos64 (31759)
kavicsos64 Creative Commons License 2020.03.23 0 0 31759

Kétségtelen a talajjal vannak bajok de a fákkal nem ez volt a bajom inkább az alanyok ,na azok ide nem igazán jók ! 4-féle meggyem volt már még sem raktunk be egy üveggel sem az elmúlt 20 évben . Ha jól emlékszem az Újfehértói fürtös tiszta kukac volt de az termett ,csak meg enni nem lehetett ,kivágtam . Érdi bőtermő a fáját erősen vesztette a gombák miatt igen érzékeny a moniliákra ,kivágva . Most repül majd egy pándi klón erre azt írták szépen terem ez kb 7-8 éves forma . Ezen nincs termés kb két marékkal . A meggy alanyú bigeraum kipusztult 3-szor termett .  Úgy hogy hiába jó egy fajta ha eleve rossz alanyú abból nem lesz semmi ! 15 évenként hiába jó egy fa cserére kerül ,egy baj van ezzel fogytán az időm ! Cseresznyét most ültettem 3-dik alkalommal . Nem biztos hogy megérem mire terem .

Előzmény: spapda (31757)
kavicsos64 Creative Commons License 2020.03.23 0 0 31758

Nálam inkább kényeztetve vannak a fák ! Most hoztak két pótkocsi 2 éves marha trágyát ! 13 fának csak elég lesz ! A szőlők is kapnak ,meg már 2 sor kész is

Előzmény: spapda (31757)
spapda Creative Commons License 2020.03.23 0 3 31757

Valószínűleg gondozás-, és talajfüggő ez a dolog. Az újabb nemesítések letagadhatatlan előnye a nagyobb terméshozam, hiszen általában ez az elsődleges cél a megalkotásukkor. Meg nyilván a minél korábbi és méretes, tetszetős termés. De nyilván csodák nincsenek, ehhez nem elég a "tavasszal megmetszem, aztán bio" (magyarul elvan az magától is), hanem kell alá tolni a trágyázást, korrekt növényvédelmet stb. És bizonyos talajokon akkor sem fog működni, ha vért izzad a polgár. Mindennek megvan a helye. Nyilván a régi fajták között is van ízre, gondozásmentességre olyan, amit érdemes továbbvinni, de az új klónok között is vannak jól eltalált eredmények. Ne feledjük, a ma "régi fajtaként" számon tartott példányok is egykor új nemesítésnek számítottak, és az akkori öregek valószínűleg ugyanúgy nyomták a "régen bezzeg minden gyümölcs jobb volt" című történetet.

Előzmény: kavicsos64 (31752)
gkviiper Creative Commons License 2020.03.23 0 0 31756

Mire beöltöztem a permetezéshez itt is elkezdett szállingózni a hó. Ráhagytam mára. Holnap után lesz legközelebb időm rá. Hátha...

kavicsos64 Creative Commons License 2020.03.23 0 0 31755

Szerencsés helyen laksz ! Itt egész délelőtt havazott +3 fok van ,a szél tombol az éjszaka a víz befagyott . Vagy 2 órája a havazás elállt és el is olvadt nagyrészt !

Előzmény: gkviiper (31753)
kavicsos64 Creative Commons License 2020.03.23 0 0 31754

Minden gond nélkül ha nincs szél ! A Chorus még -fokban is működőképes ,a hőmérséklet nem befolyásolja a szer működését .

Előzmény: gkviiper (31753)
gkviiper Creative Commons License 2020.03.23 0 0 31753

Vettem Chorust, az idő türhető. Eső nincs, úgy néz ki nem is lesz, és csak enyhe szellő van, viszont csak 3-4 fok van kint. Kérdésem, hogy tapasztalatotok szerint szabad-e ebben a hidegben permetezni?

kavicsos64 Creative Commons License 2020.03.23 0 0 31752

Nem tudom miről írsz én ilyeneket nem tapasztaltam ! Az új prima árunak kikiáltott fajtákat mind kivágtam eddig ! Vagy a moniliára volt érzékeny vagy tiszta kukac volt ! Még a gyári fáim is már csak a szilva van meg a körte mindet át kellett cserélni ,a maradványok is csere alatt vannak ! Olyan fám is van ami törpe alanyon van azt azért kell kidobni semmit nem ér 3 veder körte van rajta, a kora miatt már 6-8 láda körtének kéne legyen ! Eddig a miket én oltottam azok érnek valamit ,ezek a gyári fák átoltott helyi vad alanyokon vannak és szépen teremnek . A faluban van néhány régi körte fajta amiken rendszeresen 1-2 utánfutóval van ,ezek nem apró fák hanem kb 5 méteres óriások és teljesen bióban is jól érzik magukat . Meggyet most oltottam a gyárit meg kivágom, egy marékkal terem ,megpróbáltam átoltani cseresznyének de már túlkoros, vagy 15cm a törzse a visszavágást rosszul tűrte .

Előzmény: öreg_néne_b (31751)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.03.23 0 0 31751

Az új fajták gyakran rövid életűek

 

Már én sem száz évre tervezek.

 

vagy épp nem teremnek kielégítően

Az új fajták általában bőtermőek és az új kórokkal szemben ellenállóak.

Előzmény: kavicsos64 (31747)
hagyásfa Creative Commons License 2020.03.23 0 0 31750

Visszavont és lejárt érvényességű növényvédő szerek listája. Hátha valakinek hasznos lehet:

 

https://portal.nebih.gov.hu/visszavont-es-lejart-ervenyessegu-novenyvedo-szerek

spapda Creative Commons License 2020.03.22 0 0 31749

Szerencsére a régi fajták is beszerezhetők, én például ősszel a Tündérkertekből rendeltem számomra már bizonyított fajtákat, az új nemesítések nagy részével én sem vagyok kibékülve. 

Előzmény: kavicsos64 (31747)
kavicsos64 Creative Commons License 2020.03.22 0 0 31748

Én még át is oltom őket ha nem jó a fajtájuk ,addig használom a régi fákat amíg az új fel nem nő vagy oltok újakat .

Előzmény: kavicsos64 (31747)
kavicsos64 Creative Commons License 2020.03.22 0 0 31747

Darkhoz csatlakozom jobb és gyorsabb a régi fákat alacsonyra vágni mint újat ültetni ! Főleg ha jó a fajta ! Az új fajták gyakran rövid életűek vagy épp nem teremnek kielégítően !

Előzmény: spapda (31746)
spapda Creative Commons License 2020.03.22 0 1 31746

A szilváknál és a körténél is így jártam el, de ez a meggy nagy és öreg, megfelelő magasságban nem akar vízhajtásokat hozni. Szerencsére van mellette két másik meggy, mindkettő (most már) ideális koronával, tavaly már egész szépen termett mindkettő, idén talán már a két fa együtt ad annyi termést, amennyit a nagy fáról sikerült leszedni, csak nem kell létrán szerencsétlenkedni napokig.

 

Egyszerűen ez a hátránya a régi fáknak, amiket nem alakítottak évekig. Magasra nőnek, alul felkopaszodnak, egyre inkább létra kell hozzá, az erős visszametszésekkel meg szintén évekig tart az, amire normális alakú és magasságú koronát sikerül kialakítani. A jelenlegi kertemben ez volt a harmadik metszés szezon, de még mindig vannak fák, amiket még nem sikerült teljesen "visszahozni". Szóval néha érdemes mérlegeli, hogy fiatal csemetét ültessünk, vagy a régi, gondozatlan fát tegyük-e rendbe. 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (31745)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.03.22 0 0 31745

Ne vagd ki a tulnott fat!

Egy csemete evek alatt fordul termore!

Furesszel vagd vissza a termes utan az agakat tetszes szerint. Utana ev vegeig ritkitsd a vizhajtasokat, mert lesz annyi mint a fene!

Kovetkezo evben mersekelt termesed lesz, de lesz! Masodik evre meg teljesen megujul a fa.

Egy csemetetol 4-5 ev mulva kapsz rendes termest!

 

En tavaly vagtam vissza a meggyet lancfuresszel.

Előzmény: spapda (31744)
spapda Creative Commons License 2020.03.22 0 0 31744

"Hány tartálynyit permeteztél vele? Mennyi ideig tartott kb? Milyen magas fáig ajánlod?"

 

Eddig 3 tartály (3x10 liter) ment ki. Összesen talán 22 fa vegyes méretekkel: ebből 9 darab ősszel ültetett csemete, néhány átlagos méretű szilva, barack, meggy, körte, meg egy-egy hatalmas meggy és kajszi. Szóval van köztük 2 méteres és 10 méteres is. A szer bekeverésével együtt sem tartott tovább 45 percnél. Előtte Marolex Titan 16-ost pumpáltam, azzal tovább tartott, mert gyakorlatilag nem lehet egyszerre oldalazni/hátrálni/körbejárni, emelgetni a lándzsát és közben maximum nyomáson tartva pumpálni. Korábban ugyanez a meló mindig tovább tartott 1 óránál.

 

Milyen fáig ajánlom? Inkább megfordítom: milyen fa magasságot ajánlok. Szerintem 3 méternél nem érdemes magasabbra engedni egy fát, mert a növényvédelme is jóval nehezebb, másrészt a gyümölcsöt szedni sem könnyű róla. Tavaly a túl nagyra nőtt meggy 3/4 részét már létráról kellett szedni, vállmagasságban indulnak az első ágai. Jövőre ki is fogom vágni, egyszerűen időrablás körbelétrázgatni egy fát, helyette a kisebbeket gondozom nagyobb hozamúra. Amúgy az eredeti kérdésedre válaszolva: a gyári teleszkópos szárat koppanásig kihúzom (talán 125 centi), ezt toldom egy gyári 60 centis szárral, és ez nekem elég is az összes fához. A körte teteje biztos 5 méter felett van (ezt is minden évben metszem egyre alacsonyabbra), de oda is elér a permetszer. Ahogy pacsepa kolléga is említette a sajátjáról, az RX 12 gyakorlatilag ugyanazt tudja, mint a pumpás hátipermetező, csak folyamatosan maximum nyomással - így jobb a porlasztás, kevesebb szer kell, és gyorsabban lehet végezni a munkával. Tehát ahová elég mondjuk a Titan 16, oda ez a gép még inkább elég lesz, ahová egy benzines ereje kellene, oda meg kevés.

Előzmény: LVDH (31732)
spapda Creative Commons License 2020.03.22 0 0 31743

"-2 nem lesz probléma, minimális veszteséged lesz, vagy még annyi sem. Pár óra nem számít, erre a természet fel van készülve."

 

Én is így tervezem, egyrészt napról napra jobb előrejelzést adnak a meteorológusok, másrészt eddig is volt több éjszaka, amikor reggel enyhén fagyott volt az autók szélvédője, és gond nélkül bírta az összes fa. Errefelé még az előrejelzéshez képest is általában 1-2 fokkal melegebb szokott lenni, de ki fogok rakni ma egy napi min-maxot rögzítő hőmérőt az egyik fára, érdekel, mennyire megy le a hőmérséklet.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (31731)
BAttila1964 Creative Commons License 2020.03.22 0 0 31742

Ma én is megpróbálom Chorus-szal lefújni a fákat, a tafrina elleni védekezéshez még nem jutottam hozzá... Ha jövő hét vége felé melegebb lesz, akkor mehet a Folicur Solo? (Azt írják, hogy lehetőleg 12 C-on permetezzünk, tehát most felejtős...)

gkviiper Creative Commons License 2020.03.22 0 0 31741

Köszi mindenkinek!

Ami az időjárást és a gombát illeti, azt látom, hogy a napokban nappal is 5 fok alatt mutat majd a hőmérő, éjjelente pedig fagyok lesznek. Meg nem mondom melyik oldalon, de azt olvastam, hogy a gombák az ennél melegebb időt kedveli.

Pénteken én is permeteztem volna, de mert akkor már volt virágzás, de még nem volt szél, viszont pont éjszakára kellett mennem dolgozni, így "ezt dobta a gép". :)

Köszönöm, a Chorust megpróbálom, tényleg csak az kellene, hogy ne süvítsen így a szél. Errefelé egyébként is igen szeles az idő, pláne most... Eső csak tegnap esett, de épp csak annyit, hogy mégcsak sarat sem csinált.

kavicsos64 Creative Commons License 2020.03.22 0 0 31740

Valamicske fagy is volt ,most 2 fok van !

Előzmény: kavicsos64 (31739)
kavicsos64 Creative Commons License 2020.03.22 0 0 31739

Erre nem volt eső eddig mert akkor meg is ütött volna a guta ! A szél ledobálta a cserepeket a mellék épületről ,tegnap estig kínlódtam a szélben hogy valamennyire vissza rakjam a cserepeket ,de csak félig sikerült a másik fele még hátra van, ott 3 soron lögdöste össze a cserepeket ,először ki kell bontani a padlás felől másként nem tudom vissza rakni . De továbbra is tombol a szél !

Előzmény: The Dark Side of the Moon (31737)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!