Keresés

Részletes keresés

In Lak'ech Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91081

Amúgy egy újabb dologban volna szükségem a tanácsotokra. A pálinka pihentetésénél az olvasom, hogy lazán kell lezárni az üvegeket. Nos az én üvegjeim cstosak. Azokat vegy lezárom tutira, vagy egyáltalán. Nincs átmenet. Ezért a nyitott üvegek szájára fejjel lefele egy-egy ásványvizes műanyag kupakoz helyeztem. Elegendő ez, vagy van jobb ötletetek? És nem párolog el a 6 hetes pihentetés alatt túl sok alkohol a páleszből?

 

In Lak'ech Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91080

Egy öreg szakival beszélgettem a minap, aki azt mondta, hogy nem csak azért kell "vizezni" a cefrét, meg az alszeszt, hogy ne égjen le, meg könnyebb legyen a párlatrészek szétválasztása, hanem azért is, hogy tele legyen az üst. Merthogy a vékony rézüstök, ha olyan helyen kapnak lángot, ahol nincs bennük semmi, akkor a vékony rézlemez meghorpad, megnyúlik, vagy akár ki is éghet. Talán rézműves meg tudja ezt erősíteni, vagy megcáfolni.

In Lak'ech Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91079

Az én cefrém igenis ír! Sőt! Ír, olvas, beszél. :-))))

Egyébként 19-21 fok körül van a szobában a hőmérséklet.

Előzmény: barkócza (91071)
Törölt nick Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91078

Agroker vagy kötőelem bóót,ahol szilikon tömlőt is árulnak.Nem tudom milyen az illesztésed.Ha a tömlőt precízen egyik oldalon felhasítod és ráteszed az élére az jó lehet.

Előzmény: jani&999 (91075)
liptiki Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91077

Amíg nem veszel ragasztót vagy új tömítést, tömítsd el csirizzel.
Egy kevés víz és liszt mindig van otthon.

Előzmény: jani&999 (91072)
barkócza Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91076

A körte kényes cefre, az első, amit főztél, valószínűleg romlott volt már.

 

Az FBS jó tömítésnek. Tömíthetsz egyszerűen csirízzel is.

 

Ökölszabályként duplafalúnál nem kell higítani a cefrét. Ugyanakkor minden cefre és minden főző más, ezt neked kell kikísérletezned. Mindenesetre a körte és az alma macerás cefre, ha sűrűnek érzed, inkább higítsd, mint nem.

Előzmény: jani&999 (91075)
jani&999 Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91075

Kellene egy kis segítség.

Kaptam egy kis nyári körtecefrét és 25 fokosan indult meg így nem főztem ki? Lehet az a baja hoogy nem vizesztem meg egy kicsit? Bár szerintem nem.

Azért kérdezem mert van körte cefrém ami lassan főzhető lesz, de nem olyan leveses mint a szilva vagy a meggy, de leégni nem fog mivel duplafalú és keverős a főző. Tegyek hozzá vizet?

Valamint az még a kérdésem, hogy a tömiítés ilyen gumiszerű és van egy illesztési helye ahol egy kicsit ereszt, elég ezt megragasztani, ha igen fbs ragasztóval vagy valami hőálló tömítő anyaggal? Ha nem (de egyébként is érdekelne, hogy) hol lehet ilyet venni, milyen boltba érdemes keresni?

Öreg?halász Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91074

Tud  esetleg  valaki...?

Előzmény: Öreg?halász (91056)
cefre_86 Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91073

Ugyan nem nekem címezted, de hadd osszam meg véleményemet.

 

A golyós csappal ellátott duplafalú főző az tipikusan az olajos közeggel való működtetésre szolgál.

Amennyiben így vízzel töltöd, akkor normál légköri nyomáson fűtöd a vizet, ez azt jelenti, hogy 100°C-nál elkezd elforrni az a víz. Ilyen körülmények mellett egyrészt nem tudod kiforralni a cefréből a teljes alkoholmennyiséget, másrészt lassabb lesz a folyamat. A megoldás itt egy súlyszelep lenne, amivel túlnyomást, és magasabb hőmérsékletet idézhetsz elő.

 

Jelen esetedben az olajos rendszer lenne a legmegfelelőbb. Az én rendszerem is ilyen, hőközlő olajat használok erre a célra (Magas lobbanáspont, kis mértékű expanzió, jó hőátadás). Igaz nálam van súlyszelep is a vizes rendszerhez való felkészítéshez is.

 

Tanács: A duplafalú részt érdemes kőzetgyapottal körülszigetelni, igaz nem valami szép látvány, és a folyadékokkal vigyázni kell körülötte, de a főzési időn 2 órát is lehet spórolni (50 literes üstnél T=5°C környezetben). Amennyiben gázzal fogsz fűteni, úgy érdemes egy "fémszoknyát" eszkábálni az égő köré, ezen is energiát spórolhatsz.

 

 

Előzmény: casio93 (91068)
jani&999 Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91072

Kellene egy kis segítség. Körte cefréhez kell vizet adni főzés előtt (duplafalu a főző)? A víz csak a leégés miatt kell bele? Ma főztem egy adag régebbi körtét, amit kaptam és 25 fokosan indult meg gondolom azért mert régi nem a víz hiánya miatt. Van egy kis körtém amit ki szeretnék főzni nem olyan leveses mint a meggy vagy a szilva és nemtudom hogy tegyek e bele vizet.

A másik kérdésem az lenne hogy tömítést hol lehet venni, mert ami van hozzá az ereszt az összeillesztésnél (valami gumi féle tömítés) vagy elég megragasztani, ha igen milyen ragasztóval? (jó ide is az fbs vagy valami hőálló tömitővel?)

barkócza Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91071

Hőmérséklettől függ. Különben is, a cefre nem olvas. :)

Előzmény: In Lak'ech (91066)
gombászok Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91070

Kaptam ma kettőt is(részletek, video), válaszoltam is rájuk, ha ennyi volt, rendben.

Előzmény: foxrudi (91059)
mnk2 Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91069

 

köszönöm a kielégitő választ üdv

Előzmény: rézműves1 (91032)
casio93 Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91068

A két fal között víz van. Nemtudom , mennyire kell azt teletenni? nincs rajta semmi , csak 1 nyitható zárható golyós csap. Fával tüzeltem alá , külseje forró volt , kezem nem állta. Benne a cefre fortyogott. nagyon lassan reggel 8tól mostanra 6liter jött le..Lehet hogy tényleg a tüzelés erejével van a gond..Hétvégén kipróbálom gázzal. Igazából először próbáljuk ki az itthon főzést. Esetleg valaki ellátna néhány hasznos tanáccsal hogy ne legyen baj , és sikerüljön is azért valami?

Előzmény: vasbicikli (91052)
szilvakukc Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91067

Rendben van, látom otthon vagy a témában, úgyhogy nem vitatkozom. Azt már csak kisbetűkkel merem megjegyezni, hogy egyedül az ecetsav baciknak van szükségük oxigénre, a többi rosszcsont(vajsavbaci, tejsavbaci, stb.) anaerob, tehát leszarja. Viszont nekik is kedvenc csemegéjük az alkohol. A hajszálcsövesség tökéletlenségeibe már nem is megyek bele. Cukrozásról meg nem is beszéltem.

Előzmény: miriuta maci (91053)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91066

Még akkor is, ha a szakirodalom azt írja, hogy "az erjedés időtartama optimális esetben 12-14 nap" ? Bár ezt a Békési Csarnai-féle könyv írja.

Előzmény: barkócza (91063)
Törölt nick Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91065

Na most vagy duplázok vagy újra írom...

 

Törölt nick Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91064

Írd meg amit akarsz küld el,aztán lépj át valami általad olvasott másik fórumra és lépj vissza.Már ott is lesz.Nem kell újra megírni és újra elküldeni...

Előzmény: Öreg?halász (91057)
barkócza Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91063

Barack, füge rendben, főzd. A vadkörtének is ki kellen már lennie erjedve.

Előzmény: In Lak'ech (91060)
Törölt nick Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91062

- Mondja meg őszintén, hány féldecit iszik meg naponta?
- Legalább ötöt.
- Maga szerencsétlen. Nem fél attól, hogy tönkremegy?
- Nem, doktor úr. Majdnem mindig más fizet.

Kazymoto Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91061

Szia! Nekem is duplafalu saválló fözőm van, hidraulika olajjal töltve, az első egy két alkalommal hosszú felfütési időm volt nagyon

mert gyenge volt a gázrózsa teljesítménye!  Azt sikerült javítani így lerövidült az üzem idő, de ha 120 fölött van az olaj hömérő akkor működik rendesen!

Szerintem nálad is ez lehet a gond, jóval nagyobb energiával kellene fűtened!

Előzmény: casio93 (91050)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91060

Kérnék egy kis segítséget. Egy hordó őszibarackot és egy hordó vadkörtét egyzserre cefréztem le. A körte nehezen indult be, kétszer élszetőztem. A barack azonnal beindult, mint az álllllllat! Azóta a barack már nem tolja a kotyogót, kb. 7-8 nap után leállt. De a gyümölcs nem száll le a hordó aljára. Még mindig a félig áttetsző hordó falán át buborékok vannak benne jócskán. De mivel már nem kotyog, nem merem lenyomni a bundát.

A vadkörte azóta is (15. napja) kitaróan kotyog, és olyan finom körteillat van a szobában, hogy hihetetlen.

Mult hét vasárnap cefréztem egy hordó fügét. Szépen beindult, ment a kotyogó, de a mai napon leállt.

Tehát a kérdéseim: Mi van a barackommal? Jó ez így?

                               Mi van a fügémmel? Lehetséges, hogy 5 nap alatt kiforrt?

 

A három hordó egymás mellett van, tehát a hőmérséklet ok. Arról nem beszélve, hogy én is velük alszom....és nem fázom. :-)

 

Válaszotokat előre is hálásan köszönöm!

foxrudi Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91059

írtam én is,de demon vmi jött vissza megkapted mindet??

Előzmény: gombászok (91054)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91058

Ne törődj vele. Lehet, hogy csak sokat ittunk, azért látunk belőle kettőt. :-)

Előzmény: Öreg?halász (91057)
Öreg?halász Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91057

Nem értem,először nem jelenik meg majd ha ujra elküldöm duplán!

 

Előzmény: Öreg?halász (91055)
Öreg?halász Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91056

Kérném a véleményeteket!

Készülékem ami egy duplafalusított , söroshordó  abba a fázisába ért ,hogy sisakot kell rá építeni.

Erre a célra egy inox keverőtálat vettem, aminek az átmérője 255 mm ,magassága 155mm és 5 literes.

Az a kérdésem,hogy ez megfelel e  az 50 literes üstre sisaknak.Felvetődött bennem ,hogy +-ba ráépitsek egy  3 literes  ,volt termostátot,szájnillásával a tál tetejére heggesztve. A szájnyilás 115mm.  a termosztest átmérője 200 mm. igy a teljes sisak( vagy ez már torony? ) magassága 320mm. Mi a véleményetek ,működhet a dolog vagy ez már tulbonyolitás? Én elsősorban azért gondoltam erre a megoldásra mert igy felhabzás esetén több tere lenne a habnak,másrászt igy a sisak ürtartalma jobban közelitene a hozzáértők által javasolt üst/sisak arányhoz.

Öreg?halász Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91055

Készülékem ami egy duplafalusított , söroshordó  abba a fázisába ért ,hogy sisakot kell rá építeni.

Erre a célra egy inox keverőtálat vettem, aminek az átmérője 255 mm ,magassága 155mm és 5 literes.

Az a kérdésem,hogy ez megfelel e  az 50 literes üstre sisaknak.Felvetődött bennem ,hogy +-ba ráépitsek egy  3 literes  ,volt termostátot,szájnillásával a tál tetejére heggesztve. A szájnyilás 115mm.  a termosztest átmérője 200 mm. igy a teljes sisak( vagy ez már torony? ) magassága 320mm. Mi a véleményetek ,működhet a dolog vagy ez már tulbonyolitás? Én elsősorban azért gondoltam erre a megoldásra mert igy felhabzás esetén több tere lenne a habnak,másrászt igy a sisak ürtartalma jobban közelitene a hozzáértők által javasolt üst/sisak arányhoz.

gombászok Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91054

Írom az emilt!

Előzmény: foxrudi (91049)
miriuta maci Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91053

Kedves Szilvakukc, tudom hogy jót akarsz, köszönöm is az ellenvéleményt, hiszen ezért van ez a fórum.

 

Ugyanakkor:

 

- "A gonosz bacik nem felülről másznak bele, hanem benne vannak, megfelelő ph szint esetén azonban nem tudnak elszaporodni. Ilyeténképpeni megoldás esetén a "védő" szint alatt vidáman dorbézolnak."

- Csakhogy az ecetsavas erjedéshez oxigén is kell... Ha nem viszed be nagy mennyiségben pl. kavargatással, akkor bizony a bacik nem dorbézolnak.

 

- "A bunda, mivel kiemelkedik a folyadékból, miért lenne nedves, az erjedés bármelyik szakasza alatt? Miért zajlana a bundában az erjedés?"

- A hajszálcsövesség elve miatt a bunda nem szárad ki teljesen és főleg nem az elején. Ezért a legfontosabb főerjedési fázisban szerintem a bundában is képződik alkohol.

 

- "Mint írtam, a co2 párna, a főerjedés alatt nem érdekes, mert utána termelődik, az utóerjedés során, azonban már csak kis mértékben, ezért akkor már nem jó szétütni."

- Na, ebben már egyetértünk. :-)

 

- "(...) a sok téves információval ne vezessünk félre másokat is.

- Ebben viszont nagyon nem értünk egyet, minden tiszteletem ellenére sem. A módszerem nem elméleti, hanem a gyakorlatban is többször kipróbált.

 Ahogy pl. a cukrozás-nem cukrozás kérdésében is, ebben az esetben is engedtessék meg egy másik alternatíva. Aztán akit érdekel a téma, majd mérlegeli, hogy ő kever vagy nem kever.

 De félrevezetésről véletlenül sincs szó, bánjunk kicsit óvatosabban a minősítésekkel, ha javasolhatom.

 

Peace.

Maci 

Előzmény: szilvakukc (91047)
vasbicikli Creative Commons License 2013.10.10 0 0 91052

"A duplafalú tartály forró..."

 

A "forró" az nem paraméter. Nem mindegy, hogy 95 vagy 105 fok az a "forró".

Mi van a két fal közt? Víz vagy olaj? Ha víz, akkor nyitott vagy zárt a rendszer? (zárt alatt azt értem, hogy kuktaszerűen, nyomás alatt működik-e).

Az 5 órás felfűtés arra utal, hogy gyenge a tűz, de a 2 hónapos cefrével is lehet gond.

Szóval a leírtak alapján a franc se tudja.

 

Előzmény: casio93 (91050)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!