Keresés

Részletes keresés

pintjano Creative Commons License 2015.02.05 0 0 18059

Napokban ültettem magról szőlőt (riparia-berlandi...)  olyan "alanyok" mellé, amik évek óta csak senyvednek (nem emlékszem, de mintha mindenféle direktermőt is ültettem, ide való alanyom akkor még nem volt). S a kerités tövébe a rézsű tetejére is. A talaj kötött száraz és meszes.

 

Van a kerités mellett máshol, de rendszeresen kibontják azt, amikor kezd érni a szőlő ("érdekes", amikor már érettebb nem, csak zölden!)... Meglőzésképpen, ha megerősödik, akkor beoltom (Nérót, Biankát, Esztert teszek bele) és hagyom a keritésen, s most majd ők fogják "metszeni" ritkitani. Ez lesz az én "ernyőművelésem".

 

Viszont beljebb a fákra fel van futva néhány tőke Zweigelt- idén látva az ernyőművelést- leszedem, majd felakasztom az alsó ágakra, s hagyom lelógni s metszés helyett kipróbálom azt amit főleg a Duna tv-n itt lehetett látni.

 

Egyébként ahogy többször is megnéztem a soproni emberről készült filmet, nem tudom másként elképzelni: eleinte metszette a szőlőt, csak ugy tudott vastag karokat kialakitani, s mikor már kialakult akkor térhetett át erre a "metszés nélküli" módra. Ha lesz még helyem--keresek neki belső keritésnél-- akkor kipróbálom néhány tőkén. S ha már valahogy igy, akkor az alanyt fogom magasban beoltani s a nemes fog lelógni a földig

üdv PJ

jános 55 Creative Commons License 2015.02.04 0 0 18058

Teljesen egyetértek az általad leírtakkal. Évek óta én így teszek és működök a dolog. Talán annyi, hogy kb három hetente cserélem a törzsoldatot. kb 1-2 deciről van szó.

Előzmény: medveger (18049)
yacek75 Creative Commons License 2015.02.04 0 0 18057

A tabletta tormára emlékeztető szagát véltem felfedezni a borban...

Előzmény: Falusi1 (18056)
Falusi1 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 18056

Az, hogy nem jött be, pontosan mit jelent? (csak azért, hogy tanuljak)

Előzmény: yacek75 (18054)
Tigris0704 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 18055

Hát valószínű, hogy az sok.1 tabletta 1 m2 re elegendő.Legalábbis valahogy így van ha jól emlékszem.

Előzmény: yacek75 (18054)
yacek75 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 18054

nekem nem jött be... igaz, hogy a tízlityós demizsonba lehet hogy sok volt a fél tabletta :-)))

 

Előzmény: Falusi1 (18053)
Falusi1 Creative Commons License 2015.02.02 0 0 18053

Köszönöm az ötleteket a kén és a széndioxid különösen tetszik, de megfontolandó a néhány ezer Ft.-os gumitömlő is.

Közben utánanéztem a tablettának és rájöttem, hogy sokadszorra sikerült felfedeznem a spanyol viaszt. Az antiflor tablettáról van szó, de néhány évvel ezelőtt itt a fórumban is volt már róla szó. Ha van valakinek tapasztalata ne tartsa vissza.

SASA1949 Creative Commons License 2015.02.02 0 0 18052

Lehet  próbálkozni  a széndioxid ( párnával  is!  A levegö  helyett  szédioxidot  tartunk a bor felett  !Például   autoszifon viz nélkül !!  olvass utána  ! Üdv!

Tigris0704 Creative Commons License 2015.02.02 0 0 18051

Az étolajat én nem javaslom (ahogy írtad) az avasodás miatt.Attól, hogy teljesen tisztára nem tudod kimosni a parafintól semmi baja nem lehet a bornak,vagy ha mégis tartasz tőle akkor glicerin olajat használj.De a legjobb megoldás ha csináltatsz hozzá (pár ezer forint) egy szilikon tömlős úszófedelet.

Előzmény: Zoli a séf (18042)
Rixmond Creative Commons License 2015.02.02 0 0 18050

A tartályt addig szoktuk felönteni , hogy az úszó éppen beférjen a tető alá. Semmit nem használunk a gumigyűrűn kívűl. A bor így is szép és friss marad és nem veszít semmit el. Nem is öregszik meg. Fejtésnél fel van kénezve ,de nem őrült módon, hanem úgy , hogy fogyasztható állapotban legyen. 

Előzmény: Falusi1 (18048)
medveger Creative Commons License 2015.02.02 0 0 18049

Egy ideje már én sem használok paraffint (volt vele negatív tapasztalatom). Mifelénk az a szokás, hogy az úszófedélre egy kis tálkában 5%-os folyékony ként (SO2 oldat) teszünk, s ezt rendszeresen cseréljük. A párolgó kénessav megóvja (az úszófedél körüli kis felületen is) az oxidációtól a bort, illetve gombamentesen is tartja a tartály belső falát.

A SO2-t rendszeresen cserélni kell, kb. egy hónapot bír egy utántöltéssel...

Előzmény: Falusi1 (18048)
Falusi1 Creative Commons License 2015.02.02 0 0 18048

Ezt úgy kell érteni, hogy az úszó és a tartály fala közt nincs semmi, és csak a tető van légmentesen lezárva gumigyűrűvel? Ha igen mi van az úszó és a tető közti levegővel?

Ezek azért érdekelnek, mert nekem is úszófedeles tartályom van és érdekelne, hogyan lehet használni parafin nélkűl, amíg az előbbi tablettás megoldást ki nem derítem.

Előzmény: Rixmond (18043)
Falusi1 Creative Commons License 2015.02.02 0 0 18047

Nekem inox tartályom van, én is parafint használtam. Ebből sem volt egyszerű kimosni a parafint, gondolom a műanyagból még nehezebb. Valahol olvastam, hogy létezik egy tabletta, ami gázt fejleszt és megűl a bor tetején, de nem vegyűl el vele. Egyelőre nem tudok többet róla, de utánanézek, mert szerintem ez sokkal egyszerűbb megoldás lenne.

Az étolaj szerintem hasonlóan macerás a parafinhoz.

Előzmény: Zoli a séf (18042)
pintjano Creative Commons License 2015.02.02 0 0 18046

http://www.sokszinuvidek.hu/index.php/kertunk-portank/1557-Sz%C5%91l%C5%91metsz%C3%A9s-metsz%C3%A9s-n%C3%A9lk%C3%BCl

 

 

 

Régebben olvastam talán az Élet és Tudományban, hasonlót, ott

hagyták nőni a "világba" de alsó részt lepermeteszték, hogy ne kötődjenek...

Mindkét módszerben a támrendszer a drága--ahhoz képest, hogy én mindeféle szedett vedett karócskákat használok...

A rügyek tördelése szerintem akár tovább is tarhat, mint a metszés, s venyige igen jó fűteni. Szomszédom mesélte, hogy a háború után nem volt sem kokx sem faszén és a kovács mondta: hozz "vinyigét" és kikalapálom az ekavasat... Valamit tudhatott ez a kovács.

üdv PJ

 

Farang01 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 18045

Köszönöm Rixmond! Nem publikus az email címed megtennéd, hogy írsz az enyémre kicsit közelebbit, hogy merre vagytok? Én Veszprém megyében vagyok Tapolca környékén, úgyhogy közel Veszprém-Zala határához. Hátha valahol itt, a 84-es út túloldalán vagy... :) Köszi!

Előzmény: Rixmond (18044)
Rixmond Creative Commons License 2015.02.01 0 0 18044

Héten metszünk ,ha az idő is úgy akarja. Zalában vagyunk :) 

Előzmény: Farang01 (18041)
Rixmond Creative Commons License 2015.02.01 0 0 18043

Mi évek óta leálltunk a parafinről. Csakis az úszó és a tető van rajta , illetve a tetőhöz méretre szabott gumigyűrűt használunk és ezzel meg van oldva a légmentes lezárás. 

Előzmény: Zoli a séf (18042)
Zoli a séf Creative Commons License 2015.02.01 0 0 18042

Szép estét!

Kölcsön kaptam egy 250 l.-es műanyag bortartályt, kipróbálandó a technológiát.

Alapvetően nem rossz, de én csak arra használnám, hogy a maradék bort légmentesen tudjam tárolni, és abból töltögetni a hordókat.  Amitől viszolygok, az a parafin, nagyon nehéz tisztára mosni a tartályt, ha egyáltalán ki lehet maradék nélkül tisztítani.  A Prohászka könyvben olvastam, hogy étolajjal ki lehetne váltani, csak arra kell vigyázni, hogy meg ne avasodjon.  Az úszófedél  köré  amúgy sem kellene literszámra tölteni az olajat.  Valaki próbált már? Tapasztalat?

Farang01 Creative Commons License 2015.01.31 0 0 18041

Sziasztok!
Érdeklődnék, hogy van-e valaki akinek syrah (shiraz) szőlője van és még nem metszette meg  tudnék kérni pár vesszőt? Nagyon köszi előre is!

pintjano Creative Commons License 2015.01.30 0 0 18040

Na másodszor rontom el... igaz van vmi ami részben eltakarja amit irok egy csengő és egy faj van rajta... másodszor töröltem, de hogyan nem tudom amit irntam... szóval én szemetelek, kétszer küldtem el ugyanazt-- ráadásul később az elküldött hogy volt a piszkozatok mappában???

 

Inkább ide, ha nem igaz lesz aki cáfoljon.

Szóval tőkenyakba, de nem a felszinhez közel, hanem ahol egészséges

 

Tőkefejbe zöldbe fás, ahogy többek között Ali bá is irta (én most fogom próbálni)

Alaposan vissza kell vágni, hogy ne sok, de erős zöld vesszőt hajtson.... utána folyantosan eltávolitani a többit, amely elő fog törni. Mert "eszébe sincs" táplálni az oltottat, ha van sok más

Előzmény: pintjano (18039)
pintjano Creative Commons License 2015.01.30 0 0 18039

Nekem nem kalluszosodott az élő tőke...

Én akkor nem tudok másra gondolni, hogy alkalmatlan alanynak... Tőkenyakban is próbáltad? vagyis a föld szine alatt mélyebben? Ha jól emlékszem homkos a talaj. Apánk igy oltotta át -talán már irtam-- a rúgós kadarkát homokon és sikerült... Igaz nem Izabella. Azt viszont csak "messziről" ismerem.

Előzmény: juhosttt (18034)
juhosttt Creative Commons License 2015.01.30 0 0 18038

Nem tőkenyak volt, hanem több éves törzs. Befolyásol valamit, hogy több éves törzsbe vagy tőkenyakba oltok? Van egy othello tőkém, fejművelésű. Azt akarnám átoltani ezerjónak, akkor nem kéne tőkét váltani. Na most a "fej" alatt vágjam el a tőkét és abba oltsak?

De van még izabella is amelyik megmaradhatna átoltással... Írtam e-mailt is, nem akarok már itt szemetelni :)

Előzmény: pintjano (18037)
pintjano Creative Commons License 2015.01.30 0 0 18037

Nekem nem kalluszosodott az élő tőke... Akkor nem tudok másra gondolni, hogy alakalmatlan alanynak. Mert annyira nem lehet elrontani az oltást, hogy egy se sikerüljön.

Tőkenyakba próbáltad? Mélyebben --homokon lehet- kibontva a tőkét és ott oltani bele hoszabb vesszőt... föld lelett 1-3 szemet hagyva s feltöltve.

De ha kell van "hivatalos" alanyszőlő magom... Ültesd el azt a végleges helyére, s még ugy is kegyelmezel a tőkéknek néhány évig, addigra azok megerősdödnek, az biztosan alkalmasak lesznek alanynak, s ráadásul nincs "elgyilkolva" a főgyökerük, tehát jobban birják a "kiképzést".

Előzmény: juhosttt (18034)
Sanci07 Creative Commons License 2015.01.30 0 0 18036

Nekem nincs de az egyik barátomnak van és ez az egyik kedvence.A bora minden évben kiváló ezt én is megerősíthetem.Maga a szőlő átlagos permetezést kíván,fagy és szárasságtűrő.Csapadékos évben korábban kell szüretelni mert elég tömött fürtje van és ilyenkor rothad.Nagyon jó cukorképző,szálvesszőre kell metszeni vagy ernyő művelést alkalmazni.Én csak pár alkalommal látom év közbe,nála mindig szép,nem mondanám problémás szőlőnek.

Előzmény: kovacs zolii (18035)
kovacs zolii Creative Commons License 2015.01.30 0 0 18035

Sziasztok

 

Valakinek a szürkebaratrol személyes tapasztalata véleménye.minden érdekelne erről a szölőfajtarol.nagyon sokat olvastam rola ,de a személyes tapasztalatok engem jobban érdekelnek.kerlek segitsetek nekem,Egy kisebb 100 tökes telepitesben gondolkodom ebböl a fajtabol

juhosttt Creative Commons License 2015.01.30 0 0 18034

Nekem nem kalluszosodott az élő tőke... Tavaly gyűrűztem egy csemegét, az viszont igen. Szóval nem tudom mit hol rontok el, de h kallusz nem képződött az 100% Se zöldbe fásnál se fásba fásnál..

Előzmény: pintjano (18033)
pintjano Creative Commons License 2015.01.30 0 0 18033

Nem nehéz oltani... persze vmilyen kézügysség kell hozzá. Az ékoltás pláne nem nehéz s a szőlőnél, ha nem is mindig, de bevált...  Egy közel 70 éves bácsinak mutattam meg s neki több sikerült, mint nekem... szóval neki kell  fogni, s jobban örülhet az ember...

üdv PJ

Előzmény: juhosttt (18032)
juhosttt Creative Commons License 2015.01.30 0 0 18032

Az oltással hadi lábon állok. Sztem mire megtanulok oltani az új telepítés hamarabb fordul termőre... Persze a tudásvágy hajt, de egyelőre csak én kergetem, az meg szalad előttem...

Előzmény: pintjano (18028)
Tigris0704 Creative Commons License 2015.01.30 0 0 18031

Hát szerintem is csak azért nem jó szőlő közé vetni mert nagyon sok permetet kap.

 

Felétek van ám víz rendesen.Hála isten mi hegyen vagyunk onnan meg lefolyik amit már nem nyel el a föld.

 

Előzmény: Törölt nick (18019)
dezso Creative Commons License 2015.01.30 0 0 18030

Mondjuk amennyire latom, a Balint gazda oldalan nagyobbreszt nem az oreg osztja az eszt.

Előzmény: Törölt nick (18019)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!