Keresés

Részletes keresés

r0li Creative Commons License 2008.12.15 0 0 441
Közben óriási logikával beazonosítottalak!
Előzmény: dpek (439)
Flagstaff Creative Commons License 2008.12.15 0 0 440
A fenyő az már csak ilyen. iszonyú erős lánggal hirtelen elég, marad némi parazsa,de az se sokáig izzik. Ha véletlen marad elégetlen fenyőszén darab a tűztérben nézd jól meg. Könnyen kenődő,könnyű anyag. Ugyanakkor mondjuk a gyertyán szene rendesen kemény és kopogós,egyáltalán nem olyan kenődős-zsíros érzésű. Az meg hogy nagy lánggal, szintén a kis sűrűségének köszönhető, egyszerre nagy felületen tud elgázosodni a fa így sok fagáz szabadul fel és gyorsan.
Előzmény: dpek (437)
dpek Creative Commons License 2008.12.15 0 0 439
Lerakódás nincs csak pernye, átrakni meg abszolut nem kell.
A túlfűtést is bírja.
Előzmény: r0li (438)
r0li Creative Commons License 2008.12.15 0 0 438

Na ez egy újabb ütős érv! Maradt vagy 3-4 m3 építési fa hulladék, az asszonykám már beigérte, hogy kivág a fával együtt a házból. Mostanság rengeteg fát szereztem, nagyrészt kőris meg nyárfa 5-25 cm átmétő között. Teljesen ingyen, akkor gondolom ezt is lehet neki vidáman adagolni.

Más: ezekben a kályhákban egyéáltalán nincs lerakódás, nem kell őket x évente átrakatni, mint a csk-t?

üdv r

Előzmény: dpek (437)
dpek Creative Commons License 2008.12.15 0 0 437
Ebben van valami, mert ez a fenyő iszonyúan ég, lehet hogy csak a jó kéményem miatt, sokkal nagyobb lángon és nagyobb hővel, igaz viszonylag hamar le is ég.
Kemény fával kisebb lángon ég, de jóval tovább.
Szerintem a tömegkályha kimondottan szereti a nagy gyors erőteljes égést, és ezt is tökéletesen elraktározza, szóval a nagyobb égés nem jelent nagyobb veszteséget, mert fel tudja venni, és nem engedi ki a kéményen.
A keményfa viszont a hosszabb égés idővel, egyenletesebbé teszi a hőingásokat.
Legalábbis ezt vettem észre, hogy hosszabb idejű kisebb égéssel egyenletesebb a kályha és a levegő hőmérséklet is.
Amúgy tartósan még nem próbáltam csak kemény fával.
De mihelyt kiszárad akkor kipróbálom.
A fabrikettel is hasonló a tapasztalat mint keményfával.
Előzmény: gykari (436)
gykari Creative Commons License 2008.12.15 0 0 436
Amúgy az a fixa ideám, hogy a tömegkályha eleve puhafára lett kihegyezve, bár lehet, hogy tévedek. Dániában nem tudom milyen fák dominálnak, de Finnországban a fenyő és a nyír, mindkettő puhafa.Gondolom ott is azzal tüzelnek, amilyük van.
dpek Creative Commons License 2008.12.15 0 0 435
Én 2 hete tüzelek építkezésből megmaradt fával, de nagyon ég benne. Szerintem nem kényes a fára, csak ne legyen vizes.
Előzmény: r0li (431)
PrintScreen Creative Commons License 2008.12.15 0 0 434
Volt nem olyan régen egy workshop, ott elég sokan voltak. Talán lehet közöttük vállalkozószelleműt találni, ha visszaolvasol, van valahol link, ott biztos el lehet érni a szervező(ke)t, lehet tudnak segíteni.
itt
Előzmény: r0li (433)
r0li Creative Commons License 2008.12.14 0 0 433

Hasonló a szitu nálam is. A "leendő kandalló alatt kihagytunk kb 80x120 cm területet a pf-el, de mint írtam egyre jobban tetszik a tömegkályha és lehet, hogy annak nagyobb terület kell.

3 kiló az nem vészes ár. Igazából én csak a kandallóbetétek áraihoz tudok voiszonyítani, de a kályha Sk kivitelezéshez még gyüjteni kellene erőt, igazi mesterek még nincsenek, ha meg lesz az nyilván szerénytelen árakon fog dolgozni

Előzmény: PrintScreen (432)
PrintScreen Creative Commons License 2008.12.13 0 0 432
Olyan 2-300 ezret írtak régebben, sk kivitelezéssel, legalábbis én most ezzel számolok. dpek biztos hoz pontosabb számot, ő most építette.
Nekem lehet lesz + költségem is mert a padlófűtés nem tudom meddig ér ki. Ha minden igaz, éppen megúszom a fél nappali felverését :) Eredetileg kandallót terveztek oda, és nem került alá pf, de, hogy pontosan hol húzódik a határ azt még meg kell kérdeznem a régi tulajtól.
Előzmény: r0li (431)
r0li Creative Commons License 2008.12.13 0 0 431

No ez is Tiszta!

utolsó lényeges kérdésem: a tömegkályha mennyire kényes a tüzelőanyagra, Konkrétan a megmaradt építési fenyő hulladékot tisztán vagy egyéb normál tüzelővel keverve bírja-e. Eddig a vízteres kandalló volt a favorit, most már egyre jobban tetszik ez a kályha talán árban nem is lenne sokkal erősebb. Kivülre gondolom jó a bontott tégla is. /azt viszonylag könnyen beszerzem/. A samott az már erősebb illetve azok a speciálias levegő beeresztők. A kötöanyagok költségéről még nincs infóm.

A kályha tulajdonosokat kérdezném, hogy mennyi kb az anyagköltség?

üdv r

Flagstaff Creative Commons License 2008.12.12 0 0 430
Kell hozzá néhány marék agyag a téglák ragasztásához, ami nem könnyű és ugye a kisméretű téglából 400db körül ami megintcsak nem könnyű meg néhány samottégla aminek a súlya szintén nem elhanyagolható. :-)
Előzmény: r0li (429)
r0li Creative Commons License 2008.12.12 0 0 429

Szia vackor 11!

Köszönöm a precíz válaszod. Még egy kérdés. A tk. térfgata talán 2 m3 mitől lesz a súlya 3-4 t? A régi nagyméretű téglák súlya /szárazon/ kb 5 kg,

üdv r

Előzmény: vackor11 (428)
vackor11 Creative Commons License 2008.12.12 0 0 428
Ja igen, a kérdésed tulajdonképpen az volt, hogy a cserépkályha és a téglakályha hasonló-e. Szerintem igen, de ezt tényleg az tudná megmondani, aki ilyeneket épít.

v11
Előzmény: r0li (426)
vackor11 Creative Commons License 2008.12.12 0 0 427
Kedves r0li!

A csk topikban épp ilyesmiről folyik egy diskurzus, de gondoltam, miért ne itt beszéljük meg...
Szóval szerintem a legfontosabb különbség a függőleges járat elrendezés, a csk vízszintes járataival szemben, és így a teljes lángoszlop többnyire kanyargás nélkül
egy szűk toroknál koncentrálódik, így egy extrém magas hőmérséklet alakulhat ki, ami a faelgázosítás alapfeltétele. Ebben szakaszban gondoskodnunk kell némi levegőfeleslegről, anélkül, hogy a gázokat visszahűtenénk, és úgy intézzük, hogy elegendő időt tölthessenek így együtt, így megtörténik az utóégés. Tehát amennyiben egy cserépkályha vagy téglakályha elég nagy tömegű és a belső elrendezése lehetővé teszi a faelgázosítást, akkor nevezheted akár tömegkályhának is.

üdv:
v11
Előzmény: r0li (426)
r0li Creative Commons License 2008.12.08 0 0 426

Sziasztok!

Nem pont ide tartozik, azért megkérdem. a téglakályha működése hasonló a cserépkályháéhoz? Esetleg valaki találkozott már ilyennel, tapasztalatok?  A kandallós topikban sajnos nem igazán tudtak segíteni a többiek. Amúgy a tömegkályha is nagyon tetszik /főleg a hatásfok/, és nem semmi, hogy van itt egy-két ügyeskezű, akik sk. megépítték maguknak.

üdv r

tűz_tér Creative Commons License 2008.12.06 0 0 425
szia trasgo!

Ezt mi alapján számoltad ki? Mert általában egy 150 mm átmérőjű bevezetés elég.

(Egyébként a kéményt kell úgy méretezni, hogy le tudja győzni a levegőbevezetés ellenállását)
Előzmény: trasgo (413)
PrintScreen Creative Commons License 2008.12.05 0 0 424
A konkrét kicentizéstől függően, esetleg fatároló-szárító is lehet ott.
Előzmény: PrintScreen (423)
PrintScreen Creative Commons License 2008.12.05 0 0 423
Ahova én szándészom építeni, ott egy tömör kistégla elválasztó fal van (fél tégla széles, vakolatlan). Ami a leendő "lépcsőház" és a nappali elválasztója, egyébként egy légtér. Ezek szerint a kályha közvetlenül érintkezhet ezzel a - kvázi hőleadó - felülettel?
Vagy jobb lenne, ha fényképeket hoznák?

Ha ragaszkodni kell a téglalap alaprajzhoz, mi történik, ha a kályha mellé, egy levegővel tali üreget falazok (rajton A1)? Rajzoltam egy móricka ábrát:
ezt

Vélemények?
Előzmény: vackor11 (422)
vackor11 Creative Commons License 2008.12.05 0 0 422
Szia Agur!

A két fal közé építésnél vigyázni kell, nehogy túlságosan nagy hőleadó felület kerüljön a válaszfal takarásába. Egy lehetséges megoldás a válaszfal egy téglányira történő elvékonyítása, kétoldalt, a kályhától 10-15 cm szélességben. ebben az esetben nyugodtan egybeépíthető a kályha külső köpenye és a fal.

v11
Előzmény: Agur (420)
vackor11 Creative Commons License 2008.12.05 0 0 421
Szia EAW,

Szerintem igen. De ha van valahol pl a fürdőben vagy az előtérben egy szellőző, akkor esetleg elég azt a helyiséget arra az időre kinyitni a szoba felé.
Előzmény: EAW (416)
Agur Creative Commons License 2008.12.05 0 0 420
Van még pár keresztkérdésem hozzátok.

A kályhát két helyiség közé a falon keresztül akarom építeni.
A hőtágulásra mennyi helyet kell hagyni a fal és a kályha között.
1-1 cm elég lesz? Összesen 120cm helyre kell, hogy beférjen. Ez lehet a kályha szélessége max.
Agur Creative Commons License 2008.12.05 0 0 419
Sziasztok!

Köszi a véleményeket.
Ha a hozzászólásaitokat figyelembe véve újra gondolom a dolgot akkor igazatok van. A szellőztetés szempontjából pedig a lakás belső ajtajai nem lesznek zártak mert minden ajtón kell, hogy legyen egy "macskajtó", hogy a cicók szabadon tudjanak közlekedni.

Üdv! Agur
Előzmény: vackor11 (414)
dpek Creative Commons License 2008.12.05 0 0 418
Szellőzőn keresztül tud bejönni friss levegő.
Előzmény: EAW (412)
EAW Creative Commons License 2008.12.05 0 0 417
Ilyen egyszeru volna az egesz?
Előzmény: vackor11 (414)
EAW Creative Commons License 2008.12.05 0 0 416
Szia vackor, akkor a szelloztetesi idot egyjtsuk egybe a kalyha mukodesi idejevel?
Előzmény: vackor11 (414)
Black_WagonR+ Creative Commons License 2008.12.04 0 0 415
Üdv Agur!

Csatlakozva az előbbiekhez - a tégla-, cserép-, tömegkályha nem egy folyamatosan üzemelő "készülék" max. 2 x 2 órát használja a ház levegőjét egy nap alatt. Ezért kiépíteni egy külső levegőbevezetést nem biztos, hogy szükséges, hasznos. A mai kandallóknál a megnyújtott égési idő miatt szokták javasolni -főleg ha ez a főfűtés és kvázi egész nap ég benne a tűz -, de ott is előmelegített levegő kerül a tűztérbe.

Ez is csak egy vélemény - én nem foglalkoznék vele.
Előzmény: vackor11 (414)
vackor11 Creative Commons License 2008.12.04 0 0 414
Kedves Agur!

Ne vedd okoskodásnak, de ha a lakás elhasznált levegőjéből nem nakarod visszanyerni a hőenergiát (pl. rekuperátorral) és azért tervezel némi szellőztetést, akkor a külső légbevezetéssel véleményem szerint több a kár, mint a haszon.
Ha már úgyis kiszellőztetnéd valahogy az elhasznált levegőt, miért ne "hasznosíthatnád újra" a kályhád égési levegőjeként? Hiszen ez valószínűleg stabilan kb 20 fokos, szemben a kintről beszívott változó hőmérsékletű, de mindenképp hidegebb levegővel. Ha a kettőt összehasonlítod a kályhában elérendő minél magasabb hőmérséklet szempontjából, nem kérdés, melyik az előnyösebb. Tekintve, hogy ez egy szakaszosan üzemelő eszköz, a begyújtáskor is gondod lehet, ha jó hideg van kinn. Egyébként a kályhád levegőigénye kb azonos a lakásod napi szellőztetési igényével, szvsz botorság lenne ezt a két dolgot nem összehangolni. Száz szónak is egy a vége, nem vagyunk mi koraszülött csecsemők, miért kellene inkubátort csinálni a házunkból? Én a helyedben nem szopnám be ezt a külső levegő bevezetést.
A dolgok természetüknél fogva egyszerűek, csak mi tesszük bonyolulttá. Persze tekintsd ezt egy véleménynek, javaslatnak a sok közül, csak gondoltam, hátha megkíméled magad egy talán felesleges bonyodalomtól.

üdv:
v11
Előzmény: Agur (410)
trasgo Creative Commons License 2008.12.04 0 0 413
Szia Agur

Gondolj bele közel hasonló, valamivel kevesebb friss levegő kell mint ami kéményen kimegy.
Tehát szerintem minimum 1,5x annyi keresztmetszet kellene (ha közel van a fal és kályha talán 1x is elég)mint a kémény hogy ne keljen a kályhának a szívással is foglalkozni . Érdemes ezzel foglalkozni ?
Üdv trasgo
Előzmény: Agur (410)
EAW Creative Commons License 2008.12.04 0 0 412
Szia dpek, mit ertesz azalatt, hogy utanpotlasa?
Előzmény: dpek (409)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!