Keresés

Részletes keresés

Hegyi82 Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91381

akkor most már a vízzel is elbizonytalanodtam :(

Előzmény: hevezoli64 (91377)
barkócza Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91380

Az almában mindig van egy jellegzetes kesernye. Hasonló keserű ízt kapsz akkor is, ha túl sok acetaldehid keletkezett az erjedés során. Mindenképpen az előpárlat-elválasztás a kulcs. Nem csak a technokol szagra kell figyelni, hanem a kesernyére is - ez utóbbiból azért kell valamennyi a pálinkába, nem szabad mindet kiönteni. Ehhez kell a gyakorlat.

 

Előzmény: Csikky (91363)
barkócza Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91379

A barnulás úgy is elkerülhető, ha enyhén citromsavas-aszkorbinsavas vízbe szeleteled-darálod bele a gyümölcsöt. Almánál, körténél, birsnél használom ezt a módszert, de nem kötelező. (Ez nem ugyanaz, mint a pH beállítás.)

Előzmény: Hegyi82 (91373)
barkócza Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91378

Ez mondjuk rögtön látszott, hogy gyárból, hm, leselejtezett cuccok lógnak az üstön.

Előzmény: comad2 (91372)
hevezoli64 Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91377

Szia!

Azzal viszont gond van, ha a harmatgyenge cukortartalmú birs cefréhez jelentős mennyiségű vizet öntünk, akkor az úgy megromlik, mint a kisangyal. Vagy laboratóriumi körülmények kellenek, és azonnali főzés a teljes mennyiségnek, vagy savaz.ás + napfény.

Ez utóbbi általános tanácsként nagyobb biztonsággal ad egy itt kérdezőnek értékes cefrét.

 

Üdv

Előzmény: emGeza (91369)
Öreg?halász Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91376

Hacsak úgy nem.

 

Előzmény: comad2 (91372)
Hegyi82 Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91375

most van beszerzés alatt még 2db 100l-es hordó, akkor lehet veszek ki a mostaniakból h kevesebb legyen bennük. nyilván kaverni majd aztán mozgatni is könnyebb lesz őket
eresz alatt vannak a hordók, nem zárt helységben. a hidegtűrő élesztőt már többen ajánlották.
a cukrot még nem döntöttem el, eredetielg nem terveztem hozzá adni

Előzmény: Csikky (91366)
komondorok Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91374

Jó napot kívánok!

 

Nálunk az elmúlt hetekben, 2-3 éjszaka volt talajmenti fagy, ez azt jelenti, hogy már lehet szedni a kökényt, vagy még várni kell vele?

 

 

Üdv.

Előzmény: norris53 (90501)
Hegyi82 Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91373

köszönöm a tanácsokat!

igen, a barnulás nagyon gyorsan beindult. mire a tejesládát teledaráltam, addigra az alja már teljesen barna volt. nem gondoltam h ez probléma
vizet csak a csapból tudok szerezni, ami sajnos klóros :( vagy öntsek bele desztillált vizet? /viszonylag olcsón hozzájutok/ esetleg szénsavmentes ásványvizet? 
bocs ha hülyeségeket kérdezek, nem szándékom :)
a következő adag darálását megpróbálom én is h már eleve vízbe darálom bele, és azonnal hozzáadom az adalékokat. még egy kisebb hordóval biztosan lesz
holnap reggel megveszem az adalékokat és hozzáadom a meglévő cefréhez. cukrot nem terveztem hozzáadni, de egyre több helyen olvasom h nem árt neki. ezen még gondolkodom kicsit
köszi még egyszer! írok majd a tapasztalatokról

Előzmény: emGeza (91364)
comad2 Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91372

Mert, azért ez a cucc nem két fillér!

 

Csak az egyik műszer száz-akárhányezer. De a cimbora az egyik nagy vegyiüzemünkben afféle karbantartó villanyszerelő volt, szal hogy úgy mondjam önköltségi áron szerezte be a cuccokat...

Előzmény: Öreg?halász (91357)
comad2 Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91371

Vagy az nem is leszorítócsavar?

 

De, az, A haverom még csak kísérletezgetett, biztosra akart menni.

Előzmény: In Lak'ech (91353)
Csikky Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91370

Persze, persze, de nem tötekedtem ennyire  a legapróbb részletekre, ami már 1000000x szóbakerült. Természetesen a fajélesztők elszaporodásával indul, az erjedés során a cukrot alkohollá alakitják!

Előzmény: emGeza (91369)
emGeza Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91369

Ezel nincs is gond !

De nem a cukortól fog indulni , hanem az élesztő elszaporodásától , ami lehet vadélesztő , vagy a vadélesztőből kinyert fajélesztő .

 

Ezek választható opciók ! Nélkülük is menne !?

Előzmény: Csikky (91368)
Csikky Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91368

Az itt felszólalók 80% használja, 15 % letagadja, de használja, a többiek talán nem! :)

Előzmény: emGeza (91367)
emGeza Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91367

A cukorral csak a cukrosbácsi indul !

Előzmény: Csikky (91366)
Csikky Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91366

Kicsi lesz a hordó!Mivel, ha belekukkantassz a hordódba, láthatod, hogy a leszecskázott árú mennyire száraz! Én lédús almával szoktam "levesiteni", de az idén főzök majd egy tiszta birset is, ami még rotyog, azt vizeztem, de bőven. Kb. annyi a viz, mint amennyi a szecskázott gyömölcsöd súlya! Pektinbontó mehet bőven + nem tudom hol tárolod majd a hordókat, de tekintettel a hűvösebb időre én hidegtűrő élesztővel inditottam el, ez 10°C-tól is tud dolgozni! Elég csersavas gyümölcs én cukor nélkül sosem inditok birset, a 60 kg birsembe tettem 5kg-ot!

Előzmény: Hegyi82 (91362)
borzag68 Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91365

Tisztelt rézműves1 mester. Sajna nem tudok privátot küldeni. ( nem tudom hogyan kell)  Legyen már olyan kedves az email címemre egy telefonszámot vagy email címet küldeni a kapcsolat felvétel végett, mert a fórumokat bújva rájöttem, hogy  a barátomnak meg nekem is nagy szúkségúnk lenne, ezközök terén illetve szoftveresen is fejlődnünk.

Tisztelettel.:

demezolika@freemail.hu

Előzmény: rézműves1 (91356)
emGeza Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91364

Szia !

 

Öntsd fel úgy , hogy a víz eljepje a gyümőlcsöt .(bár még az nap kellett volna )

Ne használj klóros vízet ! 

3-4 g /100 L pektinbontó

20 g /100 L élesztőtáp

20 g /100 L élesztő (aromafelszabaditó hidegtűrő)

 

Aztán írd meg , hogy mennyi vízet kért !

 

Én langyos vízbe szoktam bele darálni , így elkerülhető a gyümölcs oxidációja ( barnulás ) .

Aztán a többi pektinbontó , stb.

A műveletek között nem kell várni napokat , sőtt órákat sem !

Előzmény: Hegyi82 (91362)
Csikky Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91363

Kedves topic Társak!

 

Tegnap lefinomítottam 100kg Summared almából főzött alszeszem, ami 14,5L-volt, finomitás után lett 6,5L 62v/v-os anyagom, amit kihigitittam lágyvizzel 50 v/v-re.

Lényeg, hogy a teljes folyamat teljesen tervszerűen haladt, érett tiszta gyümölcsök ledarálva, pektinbontóval inditva savazás nélkül, 3% napfénnyel dúsitva, +hidegtűrű cefreélesztó 20g. Teljes erjedés ~3 hét!

A lekvárfőzések 25-ig leengedve, a finomitás 43-nál elzárva!

Az alszesz főzések során nagyon kellemes, különleges illatú,iz és aromavilágú élményben volt részem. Finomitást és szeszfok beállitást követően megkostoltam a még nyers, érés előtti anyagot és borzalmas keserű nyitánnyal inditó, de a végén az alszeszére is jellemző szép almaizzel távozó izt érzek!

 

Mitől ilyen keserű, igy sosem jártam még almával! 

Hegyi82 Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91362

sziasztok!

idén először próbálkozok birsalma cefre /és egyáltalán cefre/ készítésével.
sokat olvasgattam az elmult napokban a témáról, erre a fórumra most találtam rá. itt is visszaolvastam egy keveset a "birs" találatokból.

a vizezéssel nem tudok dűlőre jutni, ebben szeretnék tanácsot kérni, vagy esetleg másban ami a leírásom alapján eszetekbe jut.

cukorrépa szecskázóval aprítom a gyümölcsöt. van egy 200 és egy 120l-es hordóm. vasárnap 3/4-ig raktam a nagy hordót, tegnap pedig a kicsit. még semmit nem tettem hozzájuk. holnap reggel szeretnék petkinbontót venni, és ha kapnék egy jó ötletet h tegyek-e vizet vagy ne, ha igen akkor kb. mennyit, akkor azt is holnap adagolnám hozzá. nem párolok, nem főzök, csak így nyersen, szecskázva szeretnék cefrésíteni.
előre is köszi!
üdv. Zoli

szilvakukc Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91361

Pedig ez így lesz, sajnos. Egyszer már írtam, hogy fog kinézni a jövő pálinkafőzdéje: Egy emberrre, és egy kutyára lesz szükség. Az ember, hogy etesse a kutyát, a kutya, hogy ne engedje az embert semmihez sem nyúlni.:))))

Előzmény: barkócza (91352)
vasbicikli Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91360

"... minek az a rengeteg leszorítócsavar?"

 

Ha alkalmas rá az üst és a fedő pereme, ez az iratcsipeszes lefogatás szerintem nagy ötlet. Fillérekbe kerül és biztonságos.

A deflegmátoros szerkentyűmnél az oszlop tetején van ilyen karimás megoldás, iratcsipeszekkel (bár kisebb méretben). Tejesen jól tart, még tömítés se kell közé, elég a folyadékfilm.

 

Előzmény: In Lak'ech (91353)
szilvakukc Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91359

Szívemből szóltál, ennél má csak az jobb, ha a szomszédot nem Bélának, hanem mondjuk Juliskának híják, oszt ott sündörög a pitvarban, és egy-két feles után felforr benne az a vad, érzéki buja gerjedelem, mely elfogja, és megrázza az emberi testet, és sarkaiból kiveti a lelket. Na, akkor mondja azt az embör, hogy "Hej, élet, be gyöngy élet, ennél szebb sem leeehet............:DDD

Előzmény: In Lak'ech (91346)
vasbicikli Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91358

"Bérfőzetni nem olcsóbb?"

 

Ilyet kérdezni szentségtörés egy hobbi főzős fórumon! :)

Kit érdekel az olcsóbbság?!

Az önmegvalósítás a lényeg, kerül amibe kerül ;)

 

Előzmény: Öreg?halász (91357)
Öreg?halász Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91357

Bérfőzetni nem olcsóbb?

Mert, azért ez a cucc nem két fillér!

Előzmény: comad2 (91351)
rézműves1 Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91356

...az a jó, (az arányokat tekintve):):):)...de úgy tudom, hogy a 30-as, az kisebb átmérőjű, mint az 50-es és akkor abba kevesebb olaj megy...az 5-litert én az 50-es fenékre írtam...

Előzmény: kezman46 (91345)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91355

Te adtad meg a kulcsszót:

jó lesz ez valamikor!!!

:-)

Előzmény: Feriba51 (91354)
Feriba51 Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91354

Helló InkaPál!

 

"Valójában a szétválasztás csak opció, a lényeg itt a felügyelet nélküli főzés.

Szeretem csinálni de már unom azt a 3 órát amit a főző mellett töltök.

Felügyelje helyettem nyugodtan a processzor.Azonos főzőben azonos technológia azonos cefrézési módszer mellett közel azonos a végeredmény is!"

 

"Gáz helyett fafűtés van, s a 4. hőmérő a tűzteret figyeli majd s jelez hogy tégy a tűzre:-)"

 

E két állítás között "némi" ellentmondást vélek felfedezni. Igaz a fa adagolást is lehet automatizálni:-)

De azért szép, amit csináltál még akkor is, ha ilyen maradi emberek széméra, mint én vagyok, ezek csak karácsonfa díszek:-)

Ne add fel, jó lesz ez valamikor!!!

Jó nedűt!!!

Előzmény: InkaPál (91322)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91353

Biztos, hogy ez pálinkafőző???? A paksi atomreaktor raktorkupakja van ennyi leszorítócsavarral szerelve. De ott kicsit nagyobba nyomás. :-)  Viccet félretéve, minek az a rengeteg leszorítócsavar? Vagy az nem is leszorítócsavar?

Előzmény: comad2 (91351)
barkócza Creative Commons License 2013.10.16 0 0 91352

Nekem is műszer- és irányitástechnika szakos "pappirom" van, úgyhogy elvben műszerezés párti vagyok. Azt mindig meg kell jegyezni, hogy továbbra is az ember a lényeg, akármilyen automatizált is a főző. Vagyis milyen paramétereket állít be, hogyan használja az automatikát. Mindig küzdök a "push button" műszerek ellen, vagyis amikor az operátornak csak meg kell nyomnia egy gombot, aztán kap valahol egy számot, de fogalma sincs, hogy a műszer közben mit csinál. Szóval, az automatika a főzőn nagyon hasznos, de mellette is tudnia kell a főzőmesternek, hogy mi történik a gépben, és a lényeges döntéseket neki kell meghoznia. Más esetben az automatika csak dísz.

 

 

Előzmény: comad2 (91351)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!