Keresés

Részletes keresés

porgolo Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91708

En vizet ontok bele gyorsan lehuti.

Előzmény: truffle (91706)
porgolo Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91707

Az enyem ia annyi lett. Otello meg 40 es, meg forr egy adag amit par napja szedtem, talan erosebb lesz. Varom milyen lesz a gyumi izet nsgyon kedvelem.

 

Előzmény: pasig (91702)
truffle Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91706

Kérdéssel fordulok a Vének Tanácsához(járókeret gyűjtők, oxigénmaszkosok, Tena Lady-t használók).

Mennyire lehet drasztikusan lehűteni egy tűzhelyről éppen levett üstöt...mondjuk kádba tenni és lezuhanyoztatni. Egy örökkévalóság, amíg valamennyire lehűl.

Köszönöm.

zozomax Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91705

Köszi szépen. Amúgy a tartállyal, csappal, mindennel együtt melegítettem, digitális mérővel a tetejét mértem, tehát azzal nem lehetett gond, viszont kevés olajat használtam, az lehetett a baj.  (30 cm átmérőjű tartályra 1-2 decit.)
Legközelebb többet teszek. 

 

Előzmény: pálinkaüst (91699)
emGeza Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91704

Szia !

Köszönöm a megosztott tapasztalatodat a daráló kapcsán .

A birs daralásához kaptam kölcsön a répadarálóként ismert , kézi hajtású szerkezetet .

Jól használható  (Nekem alacsony ) .

 

Az almához , körtéhez viszont számomra a 32-es húsdaráló , jobb mukát végez .

A birsből is képes volt levet csikarni , csak 3 db után feladtam .

 

Előzmény: G.á.b.o.r. (91501)
emGeza Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91703

Szia !

Biztos sok érdekességet rejt e könnyv , és még elérhető áron is van .

 

(megkaptam a pH-mérő műszert , köszi )

Előzmény: pálinkaüst (91695)
pasig Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91702

sziasztok

 

Csak érdekességképpen elmondom a cserszegimből lejött alszeszem 45 fokos volt.Ha az elején elvettem volna valamennyit, nem is kellene másodszor főznöm.:-)))

emGeza Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91701

Szia !

Igazad van ! De az otthon főzőtt pálinkát csak szűk körben fogyasszák .

Mig a "bótit" széles körben . És ez , az én számomra az igazán bosszantó !

A tesztből is kiderült , hogy vannak köztük gyengébb minőségűek !

A fiatal versenyző megvásáról egy ilyen szart , mit mond ?

 " Hú ez a pálinka ? aggyál inkább egy jégert ! "

És számára hiába minden  ami pálinka , marad az izesitett cucoknál .

 

Előzmény: peca_matyi (91682)
gombászok Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91700

Teljesen korrekt, mi is így csináljuk, az érzékenyebb dolgoknál 24 óra múlva megismételjük.

Előzmény: pálinkaüst (91699)
pálinkaüst Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91699

85°C-on 5-10 perc hőntartást követően lehet a folyadékra azt mondani, hogy steril. Fontos, hogy a folyadék teljes egésze elérje ezt a hőfokot, különben nem értel el semmit se.

 

Ha nem a tároláshoz használt tartályban végezted a sterilezést, akkor esélyes, hogy áttöltés közben fertőződött vissza, általában ennek a forrása a leeresztő csap, ezt el szokták felejteni fertőtleníteni (élelmiszerbarát fertőtlenítőszerrel vagy ha hőálló, akkor egyszerű forró vízben kiforralni).

 

Parafin olajból orvosi tisztaságú parafin olajat kell használni, és megfelelő vastagságban. Egy 35 cm átmérőjű tartályhoz pl. fél literre, 55 cm átmérőnél már egy literre van szükség.

Előzmény: zozomax (91686)
gombászok Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91698

Na, még eccő':

ha valakit érdekel csipkebogyó, kökény(bogyó), mifelénk most a legjobb a minőség/ár arány: 120 Ft/kg, Nógrád megye, Balassagxarmat-Pásztó között félúton.

Galagonya is van az más tészta, azt beszéljük meg.

peca_matyi Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91697

Sajnos ezt neked kell eldönteni. Mindegyiknek legalább annyi előnye van mint hátránya.

 

Előzmény: elek81 (91688)
gombászok Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91696

Nana, az a FURIK nekem gyanús, a talicskát hívják így mifelénk. Lehet, hogy még szomszédok is lehetnénk?????

Előzmény: deszegregator (91691)
pálinkaüst Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91695
peca_matyi Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91694

Ne haragudj , de nem az volt a kérdés mi a gazdaságosabb a duplafalú vagy az eleve keverős szimpla....

Hanem az , hogy érdemes-e duplafalusítani vagy sem a mostani sima üstöt.

Igazad van , ha keverőt alkalmazol , akkor sokkal nehezebben ég le a cefre. Egyetértek veled.

De a kérdés ebből a szemszögből az , hogy merre érdemes elvinni a fejlesztést :

- duplikálás

- keverő beépítés.

Egyébként én is megfőzök egy 98 literesben 4-et egy palackal.

 

Előzmény: zuzu6612 (91687)
otifoti Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91693

Nem értem, néztem a spam-ban is.

A toldacuccot.hu-n el tudnád küldeni?

Vagy glf100@freemail.hu

 

Kösz!

Üdv!

Ottó

Előzmény: golyós (91690)
hátszelet Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91692

A tartályt jól kimostad előtte forró nátrium benzonástos vízzel?

És még úgy forrón nyomtad bele az anyagot? Mert ha nem, akkor nem maradt steril és persze, hogy elkezd benne erjedni.

Előzmény: zozomax (91686)
deszegregator Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91691

Az én főzőmnek is viszonylag szűk a szája, "söröshordószerűen". Az üst alsó, és felső részén van fogantyú , azt megragadva borítom ki a moslékot egy vastag falú műanyag ládába. Először még nem kell emelni, sok kiborúl a ládába, ilyenkor felfekszik a tűzhelyen az üst, ha kiborúlt a nagyja megemelem, és és kizúgatom a maradványt.  Ha kell kevés vízzel  felöntve totál kiborítm, tehát nem marad semmi moslék az üstben. Azonnal alágyújtok, majd megkezdem felönteni az újabb adaggal. Szinte csak egymás után főzök cefrét, 45 l az üstöm. Szigetelve is van. (Valóban még napok múlva is meleg a moslék benne, nagy előny a szigetelés!). Ez a módszer természetesen kizárja az illuminált állapotot, kesztű, védőruha, gumicsizma, mert a forró moslék veszélyes dolog. Legjobban a moslékleleresztő csapos üstök, de én emiatt nem fogom átalakítani. Csak a törköllyel van gondom, de arra is jő a megoldás! Hiába bogyózott a törköly nem jön ki csak iszonyat mennyiségű vízzel, vagy kiszedegetve, ez meg nem buli. Fogok készíteni egy állványt, amire kiöntéskor rábillentem az üstöt törkölynél, és úgy ki lehet kaparni egy furikba, vagy ládába. Majd rakok képet róla.

Előzmény: kona.king (91674)
golyós Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91690

Elment oda is. Próbáltam egy másik saját imélre továbbküldeni, egy perc múlva ott volt.

üdv.g.

Előzmény: otifoti (91678)
vasbicikli Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91689

+1  :)

Előzmény: zuzu6612 (91687)
elek81 Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91688

Hu!

 

Na ezért szeretek ide járni, mert most olyan oldaláról világítottad meg ezt a dolgot számomra, ami rendesen elgondolkodtatott. Sem arra nem gondoltam, hogy a hozzáadott vizet kell melegítenem, sem arra, hogy a beletett enegria duplafal esetén nagy részt így benne is marad jóideig.

Már csak azt kell eldöntenem, hogy olaj, vagy víz.

 

Köszi és Jó nedűt!

Előzmény: peca_matyi (91679)
zuzu6612 Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91687

Valószínű, hogy a duplafalu üstben könnyebb főzni, de! Én egy DES 80 literest használok keverővel. A keverőt egy motor hajtja. Még nem sikerült egyetlen egy cefrét sem leégetni, +nem tömbösödik bent a gyümölcs. +fele annyiba kerül, mint a duplafalu. +egy palack 4 főzés.

Melyik gazdaságosabb?

Előzmény: peca_matyi (91679)
zozomax Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91686

Sziasztok,

 

Használ itt valaki úszófedeles tartályt gyümölcslé tárolásra? Csináltam egy ilyen tartályt, tettem is bele  mustot. Korábban meséltem, hogy először valamivel 70 fok fölé melegítettem az egészet, aztán elzártam, rá a műanyag úszófedél, kicsi paraffinolaj és gondoltam készen van.

Kb. két hét múlva éreztem rajta kicsi szénsavasságot, akkor megállapítottuk, hogy 80 fok fölé kellett volna melegíteni és hőn tartani fél órát..

Nosza, akkor meg is csináltam ezt, felmelegítettem újra. 80-85 fok közé, fél órát tartottam a hőfokot.  A kis murcisság elmúlt belőle és édes maradt. Gondoltam jó lesz, de most, vagy 3-4 héttel később ismét szénsavas a mustom... most már nem főzöm újra, hagyom, ha akar erjedjen ki, de a jövőre nézve szeretném ha gyümölcslé formában maradna meg amit belétöltök. 

Azt mondják, a zacskóban-dobozban árult natúr levekkel semmit nem csinálnak, mégsem erjednek meg. Mit kellene másképp csinálnom, hogy működjön nekem ez a dolog? Tegyek bele mégis picike tartósítót? - inkább elkerülném....  Vagy kapjon egy légmentesen záródó külső fedelet ? - ha mégis beindul szétnyomhatja az egészet...  Esetleg az lehet a baj, hogy a mustomnak elég magas volt a rosttartalma? Szűrni kellene? Eléggé tanácstalan vagyok...

foxrudi Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91685

Savállóból nyugodtan.awival lehet őket hegeszteni,de keményforrasztani is(ezüstel a legjobb)Persze gyakorlat kell hozzá.

Előzmény: swarcy93 (91684)
swarcy93 Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91684

Üdv! 

Van egy 40 literes réz főzőm amit szeretnék dupla falúra csinálni.  Kérdésem hogy milyen anyagból lehetne megcsinálni hozzá a külső falat azaz a rezet mivel lehet heggeszteni?

rézműves1 Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91683

...na ezt a sort a control C, szépen kivette a szövegből...

Előzmény: rézműves1 (91681)
peca_matyi Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91682

Igen bosszantó , mert szándékosan kerestek 4 rossz házi készítésűt és csak egy jót.

Mondjuk képzeljétek el a sztorit , ha itt most az szerepelne , hogy a négy jó házi , mind felvette a versenyt a bolti pálinkákkal , netán meg is előzte őket. Ki akarna akkor a boltban pálinkát venni?  :-)

De ez már így is tartalmaz pozitív kisugárzást , és én már ettől is elégedett vagyok.

Előzmény: emGeza (91670)
rézműves1 Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91681

kedvelik az ágyas pálinkát és az nem mindíg készül rossz ízű páleszből...

...pályinkás jó reggelt...

 

...a "hír igaz"...a kérdés csupán az, hogy mi a célod...a szín, vagy a gyümölcsös íz...a bírs szerencsére nagyon karakteres ízű (aromabomba), de az egy hét, ágyas pálinkának is kevés...

...én már több kísérletet is csináltam vele és nem nagyon lehet tévedni, a végeredmény (az ilyet kedvelőknek), általában kellemes...

...az egyik lehetséges változat, amikor a finomításkor az alszeszbe szeletelsz bírset...ez nem lesz színes, de az ízhez sokat hozzáad...ezenkívül, ha van aromakosarad, abba is tehetsz szeletelt (vagy aszalt) gyümölcsöt...a végeredmény itt sem színes, de a gőzök másfajta aromákat, ízeket oldanak ki és visznek magukkal, mint amikor csak az alszeszbe teszed és úgy finomítassz...de lehet a kettőt kombinálni is...

...a legismertebb az "ágyazás", amikor a friss (10%), vagy aszalt (5%) gyümölcsöt, a kész pálinkába tesszük 3-hónapra...na ezzel azért vigyázni kell, mert vannak gyümik, amik nagyon színeznek és nem biztos, hogy olyat akartál...de aki szereti az ilyet, annak érdemes vele kísérletezni otthon...

...régebben, a nem túl jól sikerült páleszokat "javították" ágyazással, de mostanában sokan

...vannak, akik azt mondják, hogy a jó pálinkát nem szabad "elrontani" az ágyazással, mert az magában is finom..."kinek a Pap, kinek a Papné"...

...én a tömény páleszba szoktam tenni, ha ágyazok, mert az jobban kioldja az ízeket és kevesebb idő alatt is jó eredményt lehet elérni, de érdemes 2-3-naponta megnézni, (meglötyögtetni) hogy miként áll, nehogy esetleg túllőjünk a célon...

 

...azon túl, hogy főleg a hölgyek szeretik az ágyas pálinkát, vannak egyes ágyazásoknak nemkívánatos "mellékhatásai"...a szesz a gyümölcsökből, nem csak a színt és a cukrot oldja ki, (ezért is tűnik édesebbnek), hanem a finom rostokat is, amit szinte lehetetlen tökéletesen kiszűrni...a szűrés után 1-2-hét múlva, az üveg alján, kis vattapamacs-szerű képződményekbe összeáll és zavarossá teheti a pálinkát...igaz, ha megrázzuk az üveget, akkor gyorsan feloldódik, de ezt a látványt nem mindenki szereti...ami a lényeg, hogy az ital "élvezeti értékét" nem befolyásolja...

                                                                             ...jó kísérletezést...

 

 

 

Előzmény: Tanuló82 (91675)
peca_matyi Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91680

Nem aggódom. Ahogy a tanulási képességeidet ismerem , még vagy 30 évre szükséged van mire utolérsz...:-)))))))

Előzmény: szilvakukc (91658)
peca_matyi Creative Commons License 2013.10.22 0 0 91679

Nem egészen értek veled egyet.

A szimplában higítanod kell a cefrét vízzel, így a vizet főzöd feleslegesen.

A duplafaluban meg a duplikátorban lévő hőközlő anyagot. Igaz ezt nem feleslegesen.

Nem nagy különbség az energiában viszont hatalmas a különbség a kidobott alszeszben és a leégetett cefrében . Ezt a versenyt csak a duplafalú nyerheti.

Ha pedig minden nap egyet főzöl , akkor hagyd benne a meleg moslékot a főződben és csak az új felöntés előtt ereszd le. 85 liter cefre nagyon-nagyon sokáig tartja a meleget. Ez ugye a szimplában nem érdekes , mert ott kiöntés után azonnal kihűl a főződ , de a duplafalúban simán lesz még 60-70 fokos az olajad ekkora tömegben.

Előzmény: elek81 (91669)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!